Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, KNecky είπε:

Ειναι πολυ νωρις Κατερινα μου..μπορει ν του παρει πολυ καιρο ν συνηθισει κ εφοσον πινει επαρκως γαλα (αν θυμαμαι καλα θηλαζεις ε?) δν υπαρχει κανενα προβλημα. Βασικη τροφη ως το ετος το γαλα ειτε μητρικο ειτε φορμουλα.

Εμενα στο μηνα αρχισε ν τρώει πανω απο 5-6 κουταλιες λαχανικων κ στ φρούτα επειδη τ δινω πατημένα μ πιρουνι κ οχι αλεσμενα τρωει ακομα κ τωρα λιγο. Αλλα ειναι μικρα τ μωρακια μας κ οτι μπορουν θ φανε κ οσο εχουν αναγκη. 

Κ γω συμφωνω οχι βρασμενα κ οχι στον ατμο αλλα αν δν τρωει με τπτ κ υπαρχει ιατρικος λογος ν τ φάει εστω κ ετσι τοτε ναι. Εδω ακομα κ μ τ αλεσμα χανουν διατροφικη αξια..γτ ν αυξησεις την πσοοτητα ζαχαρης κ αλλο ψήνοντας τα?!

Έχεις δίκιο.. Ναι ακόμη θηλαζουμε..Είχα την εικόνα μωρων που τα τάιζαν σε καφετέριες κλπ κ έτρωγαν μια χαρα, θα μου πεις βέβαια τι ηλικία είχαν πουωςτρωγαν μια χαρά?! Σίγουρα τώρα εκπαιδευεται η μικρή να τρώει αλλά έτσι όπως την έβλεπα  να μας πιανει τα χέρια όταν κρατουσαμε κάποιο φαγώσιμο ή να μας κοιτάει που τρώγαμε μες στο στόμα, λέω "ααα το παιδι μου είναι έτοιμο, θα φάει ευκολα" Χαχαχα... Δε σου κρυβω ότι μετά που τη βάζω στήθος κ σπαρταραει απτη χαρα της μου αρέσει πολυ..Αυτή η μαμά που ανέφερα πριν μου λεγε οτι το δικό της δεν είχε θέμα, έφαγε με κουτάλι λες κ ήξερε.. Ποτέ δν της έφτυσε προς τα έξω ουτε σφράγισε στόμα..τεσπα άκουσα κ άλλα.. Πχ Να βάλω σκόνη βανίλια για να της αρέσει πιο πολυ η φρουτόκρεμα.. Αλλα προτιμώ να κάνω αυτό που πιστευω χωρίς να αναλώνονται σε τέτοιες συζητήσεις

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Ευχαριστω Μυρτώ μου για την απαντηση...Κ γω έτσι πιστευω οτι καλυτερα τα φρουτάκια να'ναι φρέσκα αλλά σαν πρωταρα λες μήπως κ έχουν αλλάξει τα πραματα από τον παλιο τρόπο!! 

Ο θεος βοηθός αυριο με το μήλο χαχα.. Γτ κ με τη μπανάνα διπλοσφραγιζει το στόμα κ με τα χείλη κ με τα ουλα.. Χαχαχα

Κ μένα στην αρχή έτσι.. τις πρώτες 10 μέρες ας πούμε.. εμένα ξέρεις ποτε ξεκίνησε να τρώει; Όταν άρχισα να του δίνω κανονικό φαγητό χωρίς αλάτι φυσικά. Μην νομίζεις θέλουν κ αυτά τη γεύση τους... εμένα γενικά με εχει εκπληξει, πχ γουστάρει τρελα το ταχίνι ολικής άλεσης που είναι απίστευτα στυφό.. η τη χαρουποσκονη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Κ μένα στην αρχή έτσι.. τις πρώτες 10 μέρες ας πούμε.. εμένα ξέρεις ποτε ξεκίνησε να τρώει; Όταν άρχισα να του δίνω κανονικό φαγητό χωρίς αλάτι φυσικά. Μην νομίζεις θέλουν κ αυτά τη γεύση τους... εμένα γενικά με εχει εκπληξει, πχ γουστάρει τρελα το ταχίνι ολικής άλεσης που είναι απίστευτα στυφό.. η τη χαρουποσκονη! 

Κανονικο φαγητό εννοείς το μεσημεριανό ή να μην είναι αλεσμενο? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Έχεις δίκιο.. Ναι ακόμη θηλαζουμε..Είχα την εικόνα μωρων που τα τάιζαν σε καφετέριες κλπ κ έτρωγαν μια χαρα, θα μου πεις βέβαια τι ηλικία είχαν πουωςτρωγαν μια χαρά?! Σίγουρα τώρα εκπαιδευεται η μικρή να τρώει αλλά έτσι όπως την έβλεπα  να μας πιανει τα χέρια όταν κρατουσαμε κάποιο φαγώσιμο ή να μας κοιτάει που τρώγαμε μες στο στόμα, λέω "ααα το παιδι μου είναι έτοιμο, θα φάει ευκολα" Χαχαχα... Δε σου κρυβω ότι μετά που τη βάζω στήθος κ σπαρταραει απτη χαρα της μου αρέσει πολυ..Αυτή η μαμά που ανέφερα πριν μου λεγε οτι το δικό της δεν είχε θέμα, έφαγε με κουτάλι λες κ ήξερε.. Ποτέ δν της έφτυσε προς τα έξω ουτε σφράγισε στόμα..τεσπα άκουσα κ άλλα.. Πχ Να βάλω σκόνη βανίλια για να της αρέσει πιο πολυ η φρουτόκρεμα.. 

Σκέψου οτι το παιδί σου αυτή τη στιγμή δεν ξέρει γεύσεις. Τωρα μαθαίνει. Εγω θεωρώ οτι αν μάθει όλα τα φαγητά γλυκα (πχ με προσθήκη βανίλιας η μπισκοτοκρεμας) δύσκολα μετά Θα δεχτεί ποικιλία. Μην σε αγχώνει η ποσότητα ΚΑΘΟΛΟΥ

Just now, Kathrin17 είπε:

Κανονικο φαγητό εννοείς το μεσημεριανό ή να μην είναι αλεσμενο? 

Το μεσημεριανό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 said:

Έχεις δίκιο.. Ναι ακόμη θηλαζουμε..Είχα την εικόνα μωρων που τα τάιζαν σε καφετέριες κλπ κ έτρωγαν μια χαρα, θα μου πεις βέβαια τι ηλικία είχαν πουωςτρωγαν μια χαρά?! Σίγουρα τώρα εκπαιδευεται η μικρή να τρώει αλλά έτσι όπως την έβλεπα  να μας πιανει τα χέρια όταν κρατουσαμε κάποιο φαγώσιμο ή να μας κοιτάει που τρώγαμε μες στο στόμα, λέω "ααα το παιδι μου είναι έτοιμο, θα φάει ευκολα" Χαχαχα... Δε σου κρυβω ότι μετά που τη βάζω στήθος κ σπαρταραει απτη χαρα της μου αρέσει πολυ..Αυτή η μαμά που ανέφερα πριν μου λεγε οτι το δικό της δεν είχε θέμα, έφαγε με κουτάλι λες κ ήξερε.. Ποτέ δν της έφτυσε προς τα έξω ουτε σφράγισε στόμα..τεσπα άκουσα κ άλλα.. Πχ Να βάλω σκόνη βανίλια για να της αρέσει πιο πολυ η φρουτόκρεμα.. Αλλα προτιμώ να κάνω αυτό που πιστευω χωρίς να αναλώνονται σε τέτοιες συζητήσεις

Κ γω ειχα σαν μετρο τον μεγαλο π εφαγε σχετικα ευκολα ως μωρο..βεβαια τωρα τρωει σαν σπουργιτι οπότε αυτα αλλαζουν κ πανε κ ερχονται. Οντως μην αναλώνεσαι, κανε τις έρευνες σου κ αποφασισε με γνώμονα την υγεια του παιδιού κ ολα θα πανε μια χαρα!! Γαλατακι μαμας τ καλυτερο!! Κ μενα εκει καταφευγει ειτε φάει παραπανω ειτε φαει ελαχιστα κ ειναι το μονο π θελει!! Κ αυτα π λένε καποιοι τρωει γαλα κ δεν θελει γ αυτο τ φαι θεωρω ειναι αβασιμο εφοσον τ μωρο γαλα πρεπει ν τρώει κυριως ως τ ετος.. επισης κ ο γιος μ ως τα 2 περιπου θηλαζε κ έτρωγε πολυ φαγητο ως τοτε!! Στην τελικα σ κάποια μωρα αρεσουν τ φρούτα σ αλλα οι σουπες σ αλλα τ γιαουρτι..εχν γούστα κ αυτα!! ^_^

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Σκέψου οτι το παιδί σου αυτή τη στιγμή δεν ξέρει γεύσεις. Τωρα μαθαίνει. Εγω θεωρώ οτι αν μάθει όλα τα φαγητά γλυκα (πχ με προσθήκη βανίλιας η μπισκοτοκρεμας) δύσκολα μετά Θα δεχτεί ποικιλία. Μην σε αγχώνει η ποσότητα ΚΑΘΟΛΟΥ

Το μεσημεριανό. 

 

Just now, KNecky είπε:

Κ γω ειχα σαν μετρο τον μεγαλο π εφαγε σχετικα ευκολα ως μωρο..βεβαια τωρα τρωει σαν σπουργιτι οπότε αυτα αλλαζουν κ πανε κ ερχονται. Οντως μην αναλώνεσαι, κανε τις έρευνες σου κ αποφασισε με γνώμονα την υγεια του παιδιού κ ολα θα πανε μια χαρα!! Γαλατακι μαμας τ καλυτερο!! Κ μενα εκει καταφευγει ειτε φάει παραπανω ειτε φαει ελαχιστα κ ειναι το μονο π θελει!! Κ αυτα π λένε καποιοι τρωει γαλα κ δεν θελει γ αυτο τ φαι θεωρω ειναι αβασιμο εφοσον τ μωρο γαλα πρεπει ν τρώει κυριως ως τ ετος.. επισης κ ο γιος μ ως τα 2 περιπου θηλαζε κ έτρωγε πολυ φαγητο ως τοτε!! Στην τελικα σ κάποια μωρα αρεσουν τ φρούτα σ αλλα οι σουπες σ αλλα τ γιαουρτι..εχν γούστα κ αυτα!! ^_^

ευχαριστώ πολυ κορίτσια..πολυ βοηθητικές κ ξε-αγχωτικες κ οι 2 :x

@KNecky με τα λιωμένα πως τα παει η δική σου? Πως τη βλέπεις να τα διαχειρίζεται στο στόμα της? 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kathrin17 said:

 

ευχαριστώ πολυ κορίτσια..πολυ βοηθητικές κ ξε-αγχωτικες κ οι 2 :x

@KNecky με τα λιωμένα πως τα παει η δική σου? Πως τη βλέπεις να τα διαχειρίζεται στο στόμα της? 

Καλημερα!! Τιποτα κοπελα μ μην αγχωνεσαι καθόλου!! :)λίγη

Καποιες φορες ανοιγει στομα κ δν χυνεται απεξω αλλα ακομα υπαρχουν φορες π τ φτυνει..γενικα δν εχει μπει απολυτα σ συνηθεια τ πως τρωμε κ ας τρωει 1.5 μηνα.. απλα εχει ξεπερασει τ πολλα αναγουλιασματα π εκανε στην αρχη..στην αρχή ηταν λες κ ανατριχιαζε αναγουλιαζε κ σφράγιζε στομα..μολις της ξεκινησα τ πατημεν ακ της εδωσα ν φαει μονη της  μπανανα ειδα αλλαγη κ προσαρμογή!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και μένα ο παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα ταχίνι και αβοκάντο στη φρουτόκρεμα.  Το μάνγκο που αγόρασα πολύ σκληρό βρε παιδί μου, το έχω αφήσει πόσες μέρες εκτός ψυγείου και δεν έχιε μαλακώσει, έτσι είναι βρε κορίτσια τόσο σκληρό κανονικά;

Ο δικός μου αν το μεσημεριανό έχει γλυκοπατάτα το ψοφάει...αλλά επίτηδες τη γλυκοπατάτα τη δίνω μια δυο φορές την εβδομάδα για να μη τη συνηθίζει.  Κι όταν βάζω γλυκοπατάτα τη συνδυάζω με τη μελιτζάνα που δεν του αρέσει και έτσι την κατεβάζει γιατί δεν την καταλαβαίνει.

Μπανάνα κι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα γιατί ήδη τα κακά του είναι σκληρά με την καθημερινή πατατοφαγία...  Βασικά φοβάμαι να μη βάλω πατάτα στην κρεατοχορτόσουπα μήπως δεν τη φάει...  Θα μου πείτε να δοκιμάσω και να δω αλλά ακόμα δεν το έκανα... Εσείς τι συνδυασμούς λαχανικών κάνετε; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

Κορίτσια και μένα ο παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα ταχίνι και αβοκάντο στη φρουτόκρεμα.  Το μάνγκο που αγόρασα πολύ σκληρό βρε παιδί μου, το έχω αφήσει πόσες μέρες εκτός ψυγείου και δεν έχιε μαλακώσει, έτσι είναι βρε κορίτσια τόσο σκληρό κανονικά;

Ο δικός μου αν το μεσημεριανό έχει γλυκοπατάτα το ψοφάει...αλλά επίτηδες τη γλυκοπατάτα τη δίνω μια δυο φορές την εβδομάδα για να μη τη συνηθίζει.  Κι όταν βάζω γλυκοπατάτα τη συνδυάζω με τη μελιτζάνα που δεν του αρέσει και έτσι την κατεβάζει γιατί δεν την καταλαβαίνει.

Μπανάνα κι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα γιατί ήδη τα κακά του είναι σκληρά με την καθημερινή πατατοφαγία...  Βασικά φοβάμαι να μη βάλω πατάτα στην κρεατοχορτόσουπα μήπως δεν τη φάει...  Θα μου πείτε να δοκιμάσω και να δω αλλά ακόμα δεν το έκανα... Εσείς τι συνδυασμούς λαχανικών κάνετε; 

 

Το μάνγκο δυστυχώς αργεί. Θέλει εκτός ψυγείου κ ακολουθείς την ίδια λογική με το αβοκάντο, το κόβεις μόνο αν μαλακώσει! Απο λαχανικά εγω του έχω δώσει κ αρακα με αγκινάρα κ καρότο, φασολάκια με πατάτα καρότο κ κολοκύθι τις προαλλες, γενικά οτι βρίσκω εποχικό το συνδυάζω. Του έφτιαξα μια τέλεια σούπα επίσης με κολοκύθα γλυκοπατάτα καρότο.. την λάτρεψε.. σήμερα έχουμε σπανακορυζο+κινοα με μπόλικο λεμονακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2020 at 10:50 ΜΜ, mpempaki1 είπε:

κορίτσια τι κανετε; έχω παααρα  πολυ καιρό να μπω.  σας έχασα. τα δικά μας νέα... βαφτίστηκε το μωράκι μου. είμαστε 6 μηνών 70 πόντους και 7500 κιλά. τρώμε μητρικό φρούτα μοσχάρι λαχανικά κλπ. να σας ρωτήσω.  τα μωράκια σας τι επιτεύγματα κάνουν  εσάς ου είναι λίγο πιο μεγάλα. εμένα ρολαριρει.. σηκώνει το κεφάλι από το μαξιλάρι και ολόκληρος αν του δώσεις τα χέρια κάθεται χωρίς υποστήριξη.. αυτά νομίζω χαχχα. ρε κορίτσια εσάς τσιριζουν; εμένα ΔΕΝ ΠΑΛΕΎΕΤΑΙ.  τσιριζει με όλη την δύναμη μέχρι να κοκκινισει οοολη μέρα. τσιριδα.  από το ένα αυτι δεν ακουω.  

Μπεμπάκι να σου ζήσει το νεοφώτιστο μωράκι σου!  Εμάς άρχισε καμιά τσιρίδα πού και πού, όχι συνέχεια ακόμα :)

Just now, Murtw.st είπε:

Το μάνγκο δυστυχώς αργεί. Θέλει εκτός ψυγείου κ ακολουθείς την ίδια λογική με το αβοκάντο, το κόβεις μόνο αν μαλακώσει! Απο λαχανικά εγω του έχω δώσει κ αρακα με αγκινάρα κ καρότο, φασολάκια με πατάτα καρότο κ κολοκύθι τις προαλλες, γενικά οτι βρίσκω εποχικό το συνδυάζω. Του έφτιαξα μια τέλεια σούπα επίσης με κολοκύθα γλυκοπατάτα καρότο.. την λάτρεψε.. σήμερα έχουμε σπανακορυζο+κινοα με μπόλικο λεμονακι 

Μπόλικο λεμονάκι ε;  Εγώ μόνο λίγες σταγόνες έχω δοκιμάσει να ρίχνω.  Μυρτώ η χαρουπόσκονη που δίνεις δίνει μια ελαφριά γλυκάδα;

 

Και όσα μωράκια δεν τρώνε ακόμα πολύ, αφού θηλάζουν μην αγχώνεστε καθόλου κορίτσια.  Εγώ ίσα ίσα ανησυχ'ώ αφού δεν πέτυχε όσο θα ήθελα ο θηλασμός, μήπως δε θηλάζει αρκετά πλέον με τις στερεές, μακάρι να θήλαζε περισσότερο, αφού η βασική τροφή μέχρι το έτος πρέπει να είναι το γάλα κι εμείς το έχουμε ανάποδα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, souzanna7 είπε:

Μπεμπάκι να σου ζήσει το νεοφώτιστο μωράκι σου!  Εμάς άρχισε καμιά τσιρίδα πού και πού, όχι συνέχεια ακόμα :)

Μπόλικο λεμονάκι ε;  Εγώ μόνο λίγες σταγόνες έχω δοκιμάσει να ρίχνω.  Μυρτώ η χαρουπόσκονη που δίνεις δίνει μια ελαφριά γλυκάδα;

 

Και όσα μωράκια δεν τρώνε ακόμα πολύ, αφού θηλάζουν μην αγχώνεστε καθόλου κορίτσια.  Εγώ ίσα ίσα ανησυχ'ώ αφού δεν πέτυχε όσο θα ήθελα ο θηλασμός, μήπως δε θηλάζει αρκετά πλέον με τις στερεές, μακάρι να θήλαζε περισσότερο, αφού η βασική τροφή μέχρι το έτος πρέπει να είναι το γάλα κι εμείς το έχουμε ανάποδα..

Δίνει μια γλυκα ναι... θεωρείται πιο healthy κακάο ας πούμε... επίσης πολύ ωραία προσθήκη είναι οι αποξηραμενοι χουρμάδες, μοιάζει με καραμέλα.. αυτά τα βάζω συνήθως όταν βάζω κάτι άγευστο η ουδέτερο πχ αβοκάντο.. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, souzanna7 said:

Κορίτσια και μένα ο παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα ταχίνι και αβοκάντο στη φρουτόκρεμα.  Το μάνγκο που αγόρασα πολύ σκληρό βρε παιδί μου, το έχω αφήσει πόσες μέρες εκτός ψυγείου και δεν έχιε μαλακώσει, έτσι είναι βρε κορίτσια τόσο σκληρό κανονικά;

Ο δικός μου αν το μεσημεριανό έχει γλυκοπατάτα το ψοφάει...αλλά επίτηδες τη γλυκοπατάτα τη δίνω μια δυο φορές την εβδομάδα για να μη τη συνηθίζει.  Κι όταν βάζω γλυκοπατάτα τη συνδυάζω με τη μελιτζάνα που δεν του αρέσει και έτσι την κατεβάζει γιατί δεν την καταλαβαίνει.

Μπανάνα κι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα γιατί ήδη τα κακά του είναι σκληρά με την καθημερινή πατατοφαγία...  Βασικά φοβάμαι να μη βάλω πατάτα στην κρεατοχορτόσουπα μήπως δεν τη φάει...  Θα μου πείτε να δοκιμάσω και να δω αλλά ακόμα δεν το έκανα... Εσείς τι συνδυασμούς λαχανικών κάνετε; 

 

Καλημερα!! Κοιμαστε καλα τ βραδυα?? Τ τελευταιες μερες τ παίζει λιγο ζορικη τις νυχτες..

Προσοχη με την ποσοτητα π δινεις απο ταχινι κ γενικα βουτυρα καρπων γτ δν ειναι πολυ ισορροπημενα τ ω3 κ ω6 τους κ ιδανικα γ ισορροπησει πρεπει ν τρωει κ θαλασσινα τ μωράκι μες τ βδομαδα. Αν θυμαμαι καλα τις ποσοτητες μετα τ ετος μπορει ν τρωει ταχινι κ βουτυρα καρπων καπου στ μισο κουταλακι τ γλυκου 3 φορες τ βδομαδα γτ παραπανω αυξάνει πολυ τ ω6...τ αβοκάντο αντιθέτως ειναι πολυ ισορροπημένο!! Επισης κ η πατατα κ η γλυκοπατατα εχν μπολικο αμυλο οποτε μικρη διαφορα κανει μεταξύ τους τι θα βαλεις..μπορεις ν τ εναλλάσσεις..εγω δινω μπανανα μαζι μ αλλο φρουτο π δν σφίγγει κ ιδανικά δινω λγτρη πατατα κ καρότο την μερα π θ φαει μπανανα γτ την σφιγγουν ολα αυτα..

Εμεις συνδιασμους ειμαστε ακομα στ πολυ κλασικά λαχανικά συν σέλινο, ρίγανη κ γλυκοκολοκυθα γτ με τις 3ημερςς εισαγωγες παμε λιγο αργα..εχει φαει αρνακι, κατσικακι, κοτοπουλο, κουνελιε προτιμηση στα 2 πρωτα με μεγαλη διαφορα. Κ σγρ δν της πολυαρεσει τ κολοκυθι..

Για τον θηλασμο ας πινει οσο θελει απλα προσφερε κ πριν κ μετα τ γευματα κ ας μην ζητησει. Αυτο π λενε ν περασει ωρα απο τ γευμα στερεών πριν πιει γαλα δν ισχύει στ θηλασμό. Επισης προσεχε μην παραπινει νερο κ χασει θηλασμους ετσι. Θελουμε νερο εννοείται απλα οχι τρελες ποσοτητες μιας κ τ μητρικο καλυπτει τις αναγκες γ νερο στν οργανισμό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, souzanna7 είπε:

Κορίτσια και μένα ο παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα ταχίνι και αβοκάντο στη φρουτόκρεμα.  Το μάνγκο που αγόρασα πολύ σκληρό βρε παιδί μου, το έχω αφήσει πόσες μέρες εκτός ψυγείου και δεν έχιε μαλακώσει, έτσι είναι βρε κορίτσια τόσο σκληρό κανονικά;

Ο δικός μου αν το μεσημεριανό έχει γλυκοπατάτα το ψοφάει...αλλά επίτηδες τη γλυκοπατάτα τη δίνω μια δυο φορές την εβδομάδα για να μη τη συνηθίζει.  Κι όταν βάζω γλυκοπατάτα τη συνδυάζω με τη μελιτζάνα που δεν του αρέσει και έτσι την κατεβάζει γιατί δεν την καταλαβαίνει.

Μπανάνα κι εγώ δεν έχω δώσει ακόμα γιατί ήδη τα κακά του είναι σκληρά με την καθημερινή πατατοφαγία...  Βασικά φοβάμαι να μη βάλω πατάτα στην κρεατοχορτόσουπα μήπως δεν τη φάει...  Θα μου πείτε να δοκιμάσω και να δω αλλά ακόμα δεν το έκανα... Εσείς τι συνδυασμούς λαχανικών κάνετε; 

 

Δεν χρειάζεται να δινεις καθε μέρα πατάτα και γλυκοπατατα θεωρώ. Τόλμησε το και δες πως θα πάει.. από λαχανικά εγω βάζω ο.τι να ναι. Μια μέρα πχ μπορεί να βάλω κοτόπουλο και πράσινα μόνο λαχανικά δλδ μπρόκολο φασολάκια αρακά κολοκυθάκι. Την άλλη μέρα μοσχάρι με κουνουπίδι καρότο κρεμμύδι. Ο.τι έχω. Να μαθαίνει σε νέες γεύσεις και διαφορετικούς συνδυασμούς.. μην φοβάσαι να κάνεις εναλλαγές και δοκιμές πάντως γιατί από την ανασφάλεια την δική σου μπορεί εν τέλει να συνηθίσει και κάθε μέρα να θέλει πατάτα.. καταλαβαίνεις πως το λέω.. 

19 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Δίνει μια γλυκα ναι... θεωρείται πιο healthy κακάο ας πούμε... επίσης πολύ ωραία προσθήκη είναι οι αποξηραμενοι χουρμάδες, μοιάζει με καραμέλα.. αυτά τα βάζω συνήθως όταν βάζω κάτι άγευστο η ουδέτερο πχ αβοκάντο.. 

Τους αποξηραμενους χουρμάδες πως τους δινεις; τους μουλιαζες πρώτα και τους αλεθεις; το δίνεις με τα φρούτα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, asda είπε:

Δεν χρειάζεται να δινεις καθε μέρα πατάτα και γλυκοπατατα θεωρώ. Τόλμησε το και δες πως θα πάει.. από λαχανικά εγω βάζω ο.τι να ναι. Μια μέρα πχ μπορεί να βάλω κοτόπουλο και πράσινα μόνο λαχανικά δλδ μπρόκολο φασολάκια αρακά κολοκυθάκι. Την άλλη μέρα μοσχάρι με κουνουπίδι καρότο κρεμμύδι. Ο.τι έχω. Να μαθαίνει σε νέες γεύσεις και διαφορετικούς συνδυασμούς.. μην φοβάσαι να κάνεις εναλλαγές και δοκιμές πάντως γιατί από την ανασφάλεια την δική σου μπορεί εν τέλει να συνηθίσει και κάθε μέρα να θέλει πατάτα.. καταλαβαίνεις πως το λέω.. 

Τους αποξηραμενους χουρμάδες πως τους δινεις; τους μουλιαζες πρώτα και τους αλεθεις; το δίνεις με τα φρούτα; 

Παίρνω απυρηνους κ τους βάζω κανα 5λεπτο σε καυτό νερό για να μαλακώσουν κ μετά τους προσθέτω στην κρέμα, είτε με αλλα φρούτα αλλα τωρα τελευταία τους δίνω με το γιαουρτι του γιατι είναι κατσικίσιο κ είναι αρκετά έντονη η γεύση.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μην σας πω τι έπαθα χθες το βράδυ! Αφήνω τον μικρό 2 λεπτά στο κρεβάτι μας να πάω ούτε εγω θυμάμαι τωρα τι ήθελα να κάνω κ ξαφνικά ακούω ένα γδούπο κ το παιδί να κλαίει.. τι να σας πω εχασα 25 χρόνια απ την ζωή μου.. εντωμεταξύ τον είχα βάλει στο κέντρο κ το κρεβάτι είναι υπέρδιπλο, αλλα προφανώς δεν είναι πια καθόλου εμπιστοσύνης. Αυτός ο φουκαράς πιο πολύ τρόμαξε παρα πόνεσε γιατι μετά το ξέχασε τελείως, είναι κ χαμηλό το κρεβάτι δεν έπεσε απο πολύ ψηλά, αλλα εμένα η καρδιά μου όλο το βράδυ κόντεψε να σπάσει απ το άγχος... εν τελει τέλος καλό όλα καλα αλλα πήγα κ ήρθα απ την τρομάρα μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...