Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 51 minutes ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Όχι δεν είναι πρόωρη, γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες. Μου είπε ο παιδίατρος ότι γενικά είναι χαρούμενος με το μωρό, δεν ανησυχεί άλλα θέλει να την παρακολουθούμε για να μην οπισθοδρομήσει...εφόσον κάνει πρόοδο είναι εντάξει.

 

Just now, Ξένη είπε:

Και εμένα η δικιά μου σαν την δικιά σου είναι...μια φορά γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και πάλι ανάσκελα και νομίζω φοβήθηκε και δεν προσπάθησε ξανά...Όμως κάνει όλα τα υπόλοιπα...Την βάζω σε στράτα και δεν την πιάνεις,  πηγαίνει σφαίρα...κάθεται στον πωπω με λίγη βοήθεια...Και στηρίζεται μια χαρά αφού για μπάνιο την κρατάω με το ένα χερι, κάποιες φορές όμως την πιάνει τρελά και χοροπηδάει...να σου πω δεν το έχω πει στο γιατρό που δεν γυρίζει γιατί αργά ή γρήγορα θα το κάνει....πιστεύω είναι ανάλογα το παιδί, το δικό μου κάνει αυτά, το δικό σου μπορεί να κάνει κάτι άλλο διαφορετικό....ειναι σχεδόν 7 μηνών η μικρή μου....Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την προωροτητα το ότι δεν ρολαρει...

Κορίτσια, στην ηλικία που είναι αλλαζουν μερα με τη μερα!! Η δικιά μου δεν καθόταν ούτε με υποστήριξη στους 6 μηνες και λιγο πριν κλείσει τους 7 εντελώς ξαφνικά κάθισε χωρίς υποστήριξη και για πολλή ωρα!! Μην παραξενευτειτε αν τα δείτε όλα μαζι εκει που δεν το περιμένετε!!!

Σήμερα της έλιωσα μπανάνα και της έδωσα. Την έβγαλε ομως μετά από καμιά ώρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη ετοιμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

 

Κορίτσια, στην ηλικία που είναι αλλαζουν μερα με τη μερα!! Η δικιά μου δεν καθόταν ούτε με υποστήριξη στους 6 μηνες και λιγο πριν κλείσει τους 7 εντελώς ξαφνικά κάθισε χωρίς υποστήριξη και για πολλή ωρα!! Μην παραξενευτειτε αν τα δείτε όλα μαζι εκει που δεν το περιμένετε!!!

Σήμερα της έλιωσα μπανάνα και της έδωσα. Την έβγαλε ομως μετά από καμιά ώρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη ετοιμη;

Μπορεί να της έπεσε βαριά,  να έφαγε μεγάλη ποσότητα δηλαδή...εμένα ο παιδίατρος μου είπε από την αρχή να τα δώσω και τα τρία βασικά φρούτα μαζί,  ότι δεν παίζει να έχει αλλεργία σε κάποιο από αυτά...Και τώρα στην φρουτοκρεμα μπανάνα δεν βάζω ολόκληρη, μισή με μισό μήλο και ολόκληρο αχλάδι...Και ευτυχώς ξεκίνησε να την κατατρώει και να μην μυρίζει το στόμα της...Σήμερα θα δοκιμάσω και γιαούρτι να της δώσω..το δίνετε απόγευμα η καλύτερα είναι πρωί...Μήπως της πέσει βαρύ το απόγευμα? Επίσης πόσο να της δώσω για πρώτη φορά? Την έχω ικανή να το φάει όλο...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Μπορεί να της έπεσε βαριά,  να έφαγε μεγάλη ποσότητα δηλαδή...εμένα ο παιδίατρος μου είπε από την αρχή να τα δώσω και τα τρία βασικά φρούτα μαζί,  ότι δεν παίζει να έχει αλλεργία σε κάποιο από αυτά...Και τώρα στην φρουτοκρεμα μπανάνα δεν βάζω ολόκληρη, μισή με μισό μήλο και ολόκληρο αχλάδι...Και ευτυχώς ξεκίνησε να την κατατρώει και να μην μυρίζει το στόμα της...Σήμερα θα δοκιμάσω και γιαούρτι να της δώσω..το δίνετε απόγευμα η καλύτερα είναι πρωί...Μήπως της πέσει βαρύ το απόγευμα? Επίσης πόσο να της δώσω για πρώτη φορά? Την έχω ικανή να το φάει όλο...

Καλημέρα! Εγω του δίνω φρούτο κρέμα σαν δεκατιανό κ μετά απόγευμα γιαουρτι με φρούτα. Ξεκίνησα να του προσθέτω 1-2 κουταλάκια στην ήδη υπάρχουσα κρέμα του κ σιγά σιγά άλλαξα τις αναλογίες κ πλέον είναι περισσότερο γιαουρτι. Απλα του βάζω κ κανα φρουτάκι μέσα γιατι είναι αρκετά ξινουτσικο το γιαουρτι 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Ξένη είπε:

Μπορεί να της έπεσε βαριά,  να έφαγε μεγάλη ποσότητα δηλαδή...εμένα ο παιδίατρος μου είπε από την αρχή να τα δώσω και τα τρία βασικά φρούτα μαζί,  ότι δεν παίζει να έχει αλλεργία σε κάποιο από αυτά...Και τώρα στην φρουτοκρεμα μπανάνα δεν βάζω ολόκληρη, μισή με μισό μήλο και ολόκληρο αχλάδι...Και ευτυχώς ξεκίνησε να την κατατρώει και να μην μυρίζει το στόμα της...Σήμερα θα δοκιμάσω και γιαούρτι να της δώσω..το δίνετε απόγευμα η καλύτερα είναι πρωί...Μήπως της πέσει βαρύ το απόγευμα? Επίσης πόσο να της δώσω για πρώτη φορά? Την έχω ικανή να το φάει όλο...

Εγώ της δίνω μισό προβειο γιαούρτι με ένα φρούτο το απόγευμα ως τις 6:30. Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, γενικα ως τις 7 να το χει φάει. 

Κορίτσια, λέω να της ξεκινήσω πιο συστηματικά να της δίνω μη αλεσμενα. Να της λιώνω πχ τη μπανάνα και να της τη δίνω με το χέρι μου; Ή να τα αφήνω μπροστα της;; Γενικά με τις ποσότητες πώς τα πάτε; Εμένα θα φάει 60-100 ml σε κάθε γεύμα.  Καλά ειναι;; Ή παιδίατρος μου έχει πει πιο πολύ. Ο ΠΟΥ λέει 1 μερίδα για παιδιά 1-2 ετών που αντιστοιχεί σε 120-200 ml άρα για κάτω του έτους λιγότερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εγώ της δίνω μισό προβειο γιαούρτι με ένα φρούτο το απόγευμα ως τις 6:30. Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, γενικα ως τις 7 να το χει φάει. 

Κορίτσια, λέω να της ξεκινήσω πιο συστηματικά να της δίνω μη αλεσμενα. Να της λιώνω πχ τη μπανάνα και να της τη δίνω με το χέρι μου; Ή να τα αφήνω μπροστα της;; Γενικά με τις ποσότητες πώς τα πάτε; Εμένα θα φάει 60-100 ml σε κάθε γεύμα.  Καλά ειναι;; Ή παιδίατρος μου έχει πει πιο πολύ. Ο ΠΟΥ λέει 1 μερίδα για παιδιά 1-2 ετών που αντιστοιχεί σε 120-200 ml άρα για κάτω του έτους λιγότερα. 

Δεν μετράω μερίδες όποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω σ αυτό.. μετράω με το μάτι περίπου ποσο τρώει μπορεί να το φάει όλο μπορεί κ να αφήσει, εξάλλου δεν υπάρχει τρόπος να πιέσεις το παιδί να φάει αν δεν θέλει! Κ ειδικά μέχρι το έτος νομίζω οι ποσότητες είναι συμβολικές.. κ εγω ειμαι σε διαδικασία κοψίματος των αλεσμένων κ αυτό που διάβαζα κ θα εφαρμόσω είναι λιωμένα με πιρούνι σταδιακά σε διαφορετικές υφές κ ταυτόχρονα στο ίδιο γεύμα θα προσφέρω κάτι που μπορεί να πιάσει μόνος του για να εξοικειώνεται σιγά σιγά... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Και εμένα η δικιά μου σαν την δικιά σου είναι...μια φορά γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και πάλι ανάσκελα και νομίζω φοβήθηκε και δεν προσπάθησε ξανά...Όμως κάνει όλα τα υπόλοιπα...Την βάζω σε στράτα και δεν την πιάνεις,  πηγαίνει σφαίρα...κάθεται στον πωπω με λίγη βοήθεια...Και στηρίζεται μια χαρά αφού για μπάνιο την κρατάω με το ένα χερι, κάποιες φορές όμως την πιάνει τρελά και χοροπηδάει...να σου πω δεν το έχω πει στο γιατρό που δεν γυρίζει γιατί αργά ή γρήγορα θα το κάνει....πιστεύω είναι ανάλογα το παιδί, το δικό μου κάνει αυτά, το δικό σου μπορεί να κάνει κάτι άλλο διαφορετικό....ειναι σχεδόν 7 μηνών η μικρή μου....Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την προωροτητα το ότι δεν ρολαρει...

Εμένα κάθε φορά που θα την βάλω στο πλάι θα γυρίσει μπρούμυτα, δυσκολεύεται λίγο να βγάλει το ένα χέρι από κάτω και την βοηθάω! Αλλά κάνει μόνο αυτό ξαπλωμένη! Όταν είναι στα χέρια ή όρθια στηρίζεται μια χαρά και κουνιέται συνέχεια. Εσένα μπορεί να παίζει ρόλο ότι είναι πρόωρη κιόλας.  

10 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

 

Κορίτσια, στην ηλικία που είναι αλλαζουν μερα με τη μερα!! Η δικιά μου δεν καθόταν ούτε με υποστήριξη στους 6 μηνες και λιγο πριν κλείσει τους 7 εντελώς ξαφνικά κάθισε χωρίς υποστήριξη και για πολλή ωρα!! Μην παραξενευτειτε αν τα δείτε όλα μαζι εκει που δεν το περιμένετε!!!

Σήμερα της έλιωσα μπανάνα και της έδωσα. Την έβγαλε ομως μετά από καμιά ώρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη ετοιμη;

Η αλήθεια είναι ότι κάθε μέρα κάνει πρόοδο οπότε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα! Απλά την παρακολουθώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εγώ της δίνω μισό προβειο γιαούρτι με ένα φρούτο το απόγευμα ως τις 6:30. Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, γενικα ως τις 7 να το χει φάει. 

Κορίτσια, λέω να της ξεκινήσω πιο συστηματικά να της δίνω μη αλεσμενα. Να της λιώνω πχ τη μπανάνα και να της τη δίνω με το χέρι μου; Ή να τα αφήνω μπροστα της;; Γενικά με τις ποσότητες πώς τα πάτε; Εμένα θα φάει 60-100 ml σε κάθε γεύμα.  Καλά ειναι;; Ή παιδίατρος μου έχει πει πιο πολύ. Ο ΠΟΥ λέει 1 μερίδα για παιδιά 1-2 ετών που αντιστοιχεί σε 120-200 ml άρα για κάτω του έτους λιγότερα. 

Πρόβειο Ε? Μου είπε και εμένα ο γιατρός ή πρόβειο η κατσικίσιο,  όποιο θέλω Αλλά είπα μήπως είναι λίγο ξινά και πήρα ένα advance φαριν λακτε έλεγε απ έξω, δεν έχω δώσει ακόμα γιαούρτι,  σήμερα....Εγώ έχω ένα συγκεκριμένο πιατάκι για το φαγητό της που χωράει 250μλ νερό, τρώει λίγο πάνω από την μέση και φαγητό και κρέμες οπότε φαντάζομαι κάπου 150μλ τρώει...Μέχρι στιγμής είχε φάει μόνο μοσχάρι, πατάτα, γλυκοπατατα, κολοκύθι, καρότο και σέλινο. Και προχθές της έφτιαξα κοτόπουλο το στήθος,  δεν ξέρω μήπως έπρεπε να βάλω κάποιο άλλο μέρος από το κοτοπουλο γιατι το στήθος είναι όλο ίνες,  της το έκανα με κουσκουσακι και πνίγηκε,  έφαγε ένα πεταμα και της έδωσα γάλα μετά...το κοτόπουλο το είχα κάνει στο μπλέντερ..Δεν μπορώ να της δώσει μισολιωμενα φαγητά φοβάμαι....Είμαι και μόνη στο σπίτι.. πήρα μια τρομάρα...η αδερφή μου που η μικρή δεν τα έτρωγε λιωμένα τα φρούτα, της τα έβαζε από 6 μηνών στο χέρι και τα έτρωγε, την μπανάνα βασικά και  μετά παραγινομενα αχλάδια...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Πρόβειο Ε? Μου είπε και εμένα ο γιατρός ή πρόβειο η κατσικίσιο,  όποιο θέλω Αλλά είπα μήπως είναι λίγο ξινά και πήρα ένα advance φαριν λακτε έλεγε απ έξω, δεν έχω δώσει ακόμα γιαούρτι,  σήμερα....Εγώ έχω ένα συγκεκριμένο πιατάκι για το φαγητό της που χωράει 250μλ νερό, τρώει λίγο πάνω από την μέση και φαγητό και κρέμες οπότε φαντάζομαι κάπου 150μλ τρώει...Μέχρι στιγμής είχε φάει μόνο μοσχάρι, πατάτα, γλυκοπατατα, κολοκύθι, καρότο και σέλινο. Και προχθές της έφτιαξα κοτόπουλο το στήθος,  δεν ξέρω μήπως έπρεπε να βάλω κάποιο άλλο μέρος από το κοτοπουλο γιατι το στήθος είναι όλο ίνες,  της το έκανα με κουσκουσακι και πνίγηκε,  έφαγε ένα πεταμα και της έδωσα γάλα μετά...το κοτόπουλο το είχα κάνει στο μπλέντερ..Δεν μπορώ να της δώσει μισολιωμενα φαγητά φοβάμαι....Είμαι και μόνη στο σπίτι.. πήρα μια τρομάρα...η αδερφή μου που η μικρή δεν τα έτρωγε λιωμένα τα φρούτα, της τα έβαζε από 6 μηνών στο χέρι και τα έτρωγε, την μπανάνα βασικά και  μετά παραγινομενα αχλάδια...

Εμένα μου είπε ο παιδίατρος να δίνω κατσικίσιο και να λιώνω ένα χουρμά μέσα για να είναι πιο γλυκό. Θα το δοκιμάσω όταν έρθει η ώρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κοτοπουλο κ στηθος κ μπούτι αλλα κ ο, τι κομματι θέλετε μπορείτε να βάλετε. Ισα ισα το μπούτι λόγω λίπους είναι κ καλύτερο από το στηθος. Αλλα επειδη έχω χωριάτικα εβαζα τα παντα

Αν θέλετε να δίνετε κομματάκια σιγα σιγα μπορείτε να κόβετε το κρεας μαγειρεμένο με ψαλίδι κουζινας(έκοβα μέχρι κ το αρνί σαν το πληγουρι γτ ο γιος μου ετρωγε κομμάτια από 7μ).αλλιως καν'τε κιμά ο, τι κρεας πάρετε. Σε μορφή γιουβαρλακια/κεφτεδακια είναι πιο εύκολα διαχειρισιμα

Κατά τα άλλα νομίζω κ 9μ να κατσουν χωρίς στήριξη είναι μέσα στα πλαίσια του "φυσιολογικου"

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Polly1 said:

Εγώ της δίνω μισό προβειο γιαούρτι με ένα φρούτο το απόγευμα ως τις 6:30. Έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, γενικα ως τις 7 να το χει φάει. 

Κορίτσια, λέω να της ξεκινήσω πιο συστηματικά να της δίνω μη αλεσμενα. Να της λιώνω πχ τη μπανάνα και να της τη δίνω με το χέρι μου; Ή να τα αφήνω μπροστα της;; Γενικά με τις ποσότητες πώς τα πάτε; Εμένα θα φάει 60-100 ml σε κάθε γεύμα.  Καλά ειναι;; Ή παιδίατρος μου έχει πει πιο πολύ. Ο ΠΟΥ λέει 1 μερίδα για παιδιά 1-2 ετών που αντιστοιχεί σε 120-200 ml άρα για κάτω του έτους λιγότερα. 

Το μωρο οπως κ ο μεγαλος δν έχει στανταρ ποσοτητες οπότε μην σκαλωνεις ουτε σε ΠΟΥ ουτε στ παιδιατρο..συσταση υπάρχει γ τις μαξ ποσότητες γενικα..κ αρκει ν τρωει λιγο ετσι.. κάθε παιδι εχει αλλη ορεξη κ καθε μερα αλλη ορεξη..αν περιμένω κ αγχωθω γ τ 150 π λενε πολλοι παιδιατροι κ η δικη μ δεν τρωει τπτ π μαξ εχει πατησει τ 100 στ τσακιρ κεφι. Κ ομως είναι χορτασμενη κ χαρουμενη κ βαζει βαρος..αρα χαλαρωσα κ γω..ειπαμε εχουμε τ ορτυκια εμεις :P

Γ τ πατημενα μην περιμένεις ν φαει ιδια πσοοτητα με τα αλεσμενα ε. Θελει αλλη διαδικασια..μασηση, αλλιως γινεται η πεψη..κ πιο ευκολα τς πεφτουν βαρυα τ πατημενα απτ αλεσμενα αλλωστε. Μαλλον γαυτο εκανε εμετο.. Βλεπωντας τν συσταση γ τ φρουτα με μισο φρουτο την μερα ενα βρεφος κατω τ ετους ειναι μια χαρα.

Επειδη δν ετρωγε σχεδον τπτ η δικη μ στην αρχή, καποια στιγμή της εβαλα μπανανα κ αβοκαντο σ καποιες ασφαλής κοπες κ τ εφαγε μονη της οσο ηθελε. Τωρα της δινω με κουταλακι απευθειας μικρα κομματακια πλεον αυτα τ μαλακα φρουτα. Αν δεις σ βιντεο γ blw εχει πλ χρησιμους τροπους σερβίρισματος αν θες ν τ δωσεις μονη της ν φαει..

2 hours ago, Ξένη said:

Πρόβειο Ε? Μου είπε και εμένα ο γιατρός ή πρόβειο η κατσικίσιο,  όποιο θέλω Αλλά είπα μήπως είναι λίγο ξινά και πήρα ένα advance φαριν λακτε έλεγε απ έξω, δεν έχω δώσει ακόμα γιαούρτι,  σήμερα....Εγώ έχω ένα συγκεκριμένο πιατάκι για το φαγητό της που χωράει 250μλ νερό, τρώει λίγο πάνω από την μέση και φαγητό και κρέμες οπότε φαντάζομαι κάπου 150μλ τρώει...Μέχρι στιγμής είχε φάει μόνο μοσχάρι, πατάτα, γλυκοπατατα, κολοκύθι, καρότο και σέλινο. Και προχθές της έφτιαξα κοτόπουλο το στήθος,  δεν ξέρω μήπως έπρεπε να βάλω κάποιο άλλο μέρος από το κοτοπουλο γιατι το στήθος είναι όλο ίνες,  της το έκανα με κουσκουσακι και πνίγηκε,  έφαγε ένα πεταμα και της έδωσα γάλα μετά...το κοτόπουλο το είχα κάνει στο μπλέντερ..Δεν μπορώ να της δώσει μισολιωμενα φαγητά φοβάμαι....Είμαι και μόνη στο σπίτι.. πήρα μια τρομάρα...η αδερφή μου που η μικρή δεν τα έτρωγε λιωμένα τα φρούτα, της τα έβαζε από 6 μηνών στο χέρι και τα έτρωγε, την μπανάνα βασικά και  μετά παραγινομενα αχλάδια...

Αν κανει οπως θ εκανε ενας μεγαλος αν τ ακουμπουσε η οδοντοβουρτσα στν ουρανίσκο οσο τρομαχτικο κ ν ναι τ μωρο προσπαθει ν προσαρμοστει στην νεα υφή κ δν κινδυνεύει..στη χειρότερη θ τ ξερασει οτι εφαγε δλδ..παντως καλη ιδεα ειναι όπως προειπωθηκε ν ξεκινησεις μ πραγματα π λιώνουν μ πιρουνι κ τ κρεας σαν κεφτεδάκια πολυυ μαλακα ομως..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Το μωρο οπως κ ο μεγαλος δν έχει στανταρ ποσοτητες οπότε μην σκαλωνεις ουτε σε ΠΟΥ ουτε στ παιδιατρο..συσταση υπάρχει γ τις μαξ ποσότητες γενικα..κ αρκει ν τρωει λιγο ετσι.. κάθε παιδι εχει αλλη ορεξη κ καθε μερα αλλη ορεξη..αν περιμένω κ αγχωθω γ τ 150 π λενε πολλοι παιδιατροι κ η δικη μ δεν τρωει τπτ π μαξ εχει πατησει τ 100 στ τσακιρ κεφι. Κ ομως είναι χορτασμενη κ χαρουμενη κ βαζει βαρος..αρα χαλαρωσα κ γω..ειπαμε εχουμε τ ορτυκια εμεις :P

Γ τ πατημενα μην περιμένεις ν φαει ιδια πσοοτητα με τα αλεσμενα ε. Θελει αλλη διαδικασια..μασηση, αλλιως γινεται η πεψη..κ πιο ευκολα τς πεφτουν βαρυα τ πατημενα απτ αλεσμενα αλλωστε. Μαλλον γαυτο εκανε εμετο.. Βλεπωντας τν συσταση γ τ φρουτα με μισο φρουτο την μερα ενα βρεφος κατω τ ετους ειναι μια χαρα.

Επειδη δν ετρωγε σχεδον τπτ η δικη μ στην αρχή, καποια στιγμή της εβαλα μπανανα κ αβοκαντο σ καποιες ασφαλής κοπες κ τ εφαγε μονη της οσο ηθελε. Τωρα της δινω με κουταλακι απευθειας μικρα κομματακια πλεον αυτα τ μαλακα φρουτα. Αν δεις σ βιντεο γ blw εχει πλ χρησιμους τροπους σερβίρισματος αν θες ν τ δωσεις μονη της ν φαει..

Αν κανει οπως θ εκανε ενας μεγαλος αν τ ακουμπουσε η οδοντοβουρτσα στν ουρανίσκο οσο τρομαχτικο κ ν ναι τ μωρο προσπαθει ν προσαρμοστει στην νεα υφή κ δν κινδυνεύει..στη χειρότερη θ τ ξερασει οτι εφαγε δλδ..παντως καλη ιδεα ειναι όπως προειπωθηκε ν ξεκινησεις μ πραγματα π λιώνουν μ πιρουνι κ τ κρεας σαν κεφτεδάκια πολυυ μαλακα ομως..

Σε Ευχαριστώ πολύ...θα την αφήσω έναν μήνα ακομα γιατί τώρα θα γίνει 7 μηνών, να πάει 8 μηνών και θα την ξεκινήσω να της τα λιώνω με πιρούνι...το κολοκυθάκι που δοκίμασα και της έδωσα λίγο λιωμένο με πιρούνι από τα φασολάκια που τρώγαμε εμείς μια χαρά το έφαγε... της άρεσε κιόλας η σάλτσα από τα φασολάκια...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Σε Ευχαριστώ πολύ...θα την αφήσω έναν μήνα ακομα γιατί τώρα θα γίνει 7 μηνών, να πάει 8 μηνών και θα την ξεκινήσω να της τα λιώνω με πιρούνι...το κολοκυθάκι που δοκίμασα και της έδωσα λίγο λιωμένο με πιρούνι από τα φασολάκια που τρώγαμε εμείς μια χαρά το έφαγε... της άρεσε κιόλας η σάλτσα από τα φασολάκια...

Καλα λες γτ οι 8 μηνες θεωρούνται καλυτερη ηλικια απο μεριας ωριμότητας τ μωρου. Θελουν κανονικο φαγακι τα ζουζουνια κ βαριουνται τ νεροβραστα μ φαίνεται :P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλα λες γτ οι 8 μηνες θεωρούνται καλυτερη ηλικια απο μεριας ωριμότητας τ μωρου. Θελουν κανονικο φαγακι τα ζουζουνια κ βαριουνται τ νεροβραστα μ φαίνεται :P

Μωρε εγώ επειδή την λυπάμαι μερικές φορές που μας κοιτάζει μες στα μάτια όταν τρώμε της δίνω να δοκιμάζει από το φαγητό μας...χαχαχα...λίγο με το.δαχτυλο μου και μετά γλειφεται..Όλα της αρέσουν...

Κορίτσια έχει ξεκινησει κάποια το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Μωρε εγώ επειδή την λυπάμαι μερικές φορές που μας κοιτάζει μες στα μάτια όταν τρώμε της δίνω να δοκιμάζει από το φαγητό μας...χαχαχα...λίγο με το.δαχτυλο μου και μετά γλειφεται..Όλα της αρέσουν...

Κορίτσια έχει ξεκινησει κάποια το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας?

Εμεις κοριτσι καναμε την πρωτη δοση, πριν 1 εβδομαδα που η μπεμπα εκλεισε τον 7ο. Ειχα ενα αγχος, αλλα μια χαρα η μικρη, ουτε πυρετο, ουτε τιποτα. Σε δυο μηνες η επομενη δοση. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες! Ως προς το θεμα φαγητο κοριτσια.. Η μπεμπουλα ειναι 7 μηνων και κατι, τρωμε 3 γευματα, χωρις να την πιεζω βεβαια, οσο θελει.. μπορει πχ μια μερα να μη θελει να φαει καθολου απογευμα ή να θελει μια δυο κουταλιες.. παρα τα 3 γευματα τη νυχτα εξακοολουθει να ξυπνα ανα 2ωρο για να θηλασει, πραγμα που μ αρεσει, ομολογω, μιας και δεν εχει μειωθει το γαλα.  Το πρωι φρουτα, εχουμε δοκιμασει ως τωρα αχλαδι μηλο μπανανα σταφυλι πορτοκαλι ακτινιδιο ροδι βανιλια μανγκο, γενικα οτι εχω σπιτι... αγοραζω βιολογικα κυριως. Το μεσημερι μοσχαρι ή κοτοπουλο με λαχανικα, πατατα καροτο παντζαρι κολοκυθι μαρουλι ντοματα γλυκοπατατα αρακα φασολακια,παλι ό,τι βρω.. το απογευμα θα φαει ή λαχανικα απο το μεσημερι ή κρεμα βρωμη γαλα μπανανα. Αλλα θελω να βρω κι αλλες συνταγες για απογευμα..Γενικα τρελαινεται με μπανανα, της τη δινω και λιωμενη με πιρουνακι καμια φορα. Σ ενα μηνα μπαινει ψαρι. Αυτα γενικα... Αα επισης καταφερε να καθισει μονη της πριν κανα 2 βδομαδες.. ετσι ξαφνικα μια μερα.. θα μας τρελανουν!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...