Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Το μωρο οπως κ ο μεγαλος δν έχει στανταρ ποσοτητες οπότε μην σκαλωνεις ουτε σε ΠΟΥ ουτε στ παιδιατρο..συσταση υπάρχει γ τις μαξ ποσότητες γενικα..κ αρκει ν τρωει λιγο ετσι.. κάθε παιδι εχει αλλη ορεξη κ καθε μερα αλλη ορεξη..αν περιμένω κ αγχωθω γ τ 150 π λενε πολλοι παιδιατροι κ η δικη μ δεν τρωει τπτ π μαξ εχει πατησει τ 100 στ τσακιρ κεφι. Κ ομως είναι χορτασμενη κ χαρουμενη κ βαζει βαρος..αρα χαλαρωσα κ γω..ειπαμε εχουμε τ ορτυκια εμεις :P

Γ τ πατημενα μην περιμένεις ν φαει ιδια πσοοτητα με τα αλεσμενα ε. Θελει αλλη διαδικασια..μασηση, αλλιως γινεται η πεψη..κ πιο ευκολα τς πεφτουν βαρυα τ πατημενα απτ αλεσμενα αλλωστε. Μαλλον γαυτο εκανε εμετο.. Βλεπωντας τν συσταση γ τ φρουτα με μισο φρουτο την μερα ενα βρεφος κατω τ ετους ειναι μια χαρα.

Επειδη δν ετρωγε σχεδον τπτ η δικη μ στην αρχή, καποια στιγμή της εβαλα μπανανα κ αβοκαντο σ καποιες ασφαλής κοπες κ τ εφαγε μονη της οσο ηθελε. Τωρα της δινω με κουταλακι απευθειας μικρα κομματακια πλεον αυτα τ μαλακα φρουτα. Αν δεις σ βιντεο γ blw εχει πλ χρησιμους τροπους σερβίρισματος αν θες ν τ δωσεις μονη της ν φαει..

Αν κανει οπως θ εκανε ενας μεγαλος αν τ ακουμπουσε η οδοντοβουρτσα στν ουρανίσκο οσο τρομαχτικο κ ν ναι τ μωρο προσπαθει ν προσαρμοστει στην νεα υφή κ δν κινδυνεύει..στη χειρότερη θ τ ξερασει οτι εφαγε δλδ..παντως καλη ιδεα ειναι όπως προειπωθηκε ν ξεκινησεις μ πραγματα π λιώνουν μ πιρουνι κ τ κρεας σαν κεφτεδάκια πολυυ μαλακα ομως..

Αχ κι εμένα το δικό μου ορτυκι τα 100 Τα πιάνει με πολύ σπάνια!! Της έδωσα αχλάδι, σταφύλι, κάτι το, πατάτα πατημένα και ξανά μπανάνα και τα έφαγε! Πολυ λιγο ομως!!! Ναι, δε θα ξαναμετρησω καν τα ml!! Όσο φάει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/19/2020 at 2:23 PM, IrenP said:

Καλημερα σε ολες! Ως προς το θεμα φαγητο κοριτσια.. Η μπεμπουλα ειναι 7 μηνων και κατι, τρωμε 3 γευματα, χωρις να την πιεζω βεβαια, οσο θελει.. μπορει πχ μια μερα να μη θελει να φαει καθολου απογευμα ή να θελει μια δυο κουταλιες.. παρα τα 3 γευματα τη νυχτα εξακοολουθει να ξυπνα ανα 2ωρο για να θηλασει, πραγμα που μ αρεσει, ομολογω, μιας και δεν εχει μειωθει το γαλα.  Το πρωι φρουτα, εχουμε δοκιμασει ως τωρα αχλαδι μηλο μπανανα σταφυλι πορτοκαλι ακτινιδιο ροδι βανιλια μανγκο, γενικα οτι εχω σπιτι... αγοραζω βιολογικα κυριως. Το μεσημερι μοσχαρι ή κοτοπουλο με λαχανικα, πατατα καροτο παντζαρι κολοκυθι μαρουλι ντοματα γλυκοπατατα αρακα φασολακια,παλι ό,τι βρω.. το απογευμα θα φαει ή λαχανικα απο το μεσημερι ή κρεμα βρωμη γαλα μπανανα. Αλλα θελω να βρω κι αλλες συνταγες για απογευμα..Γενικα τρελαινεται με μπανανα, της τη δινω και λιωμενη με πιρουνακι καμια φορα. Σ ενα μηνα μπαινει ψαρι. Αυτα γενικα... Αα επισης καταφερε να καθισει μονη της πριν κανα 2 βδομαδες.. ετσι ξαφνικα μια μερα.. θα μας τρελανουν!!!! 

Τελεια ειστε!! Μπορεις ν της δωσεις κτ μακαρονοειδες κ στη σουπα μεσα κ ν τ δωσεις τ απογευμα εστιαζοντας στ μακαρονι ενω τ μεσημερι εστιαζεις στ σουπα λαχανικο κ κρεας. Σ λγ θ μπει αυγο κ γιαουρτι κ θ εχετε κ αλλο απογευματινο εκτος αν παιζει αλλεργία..

23 hours ago, Polly1 said:

Αχ κι εμένα το δικό μου ορτυκι τα 100 Τα πιάνει με πολύ σπάνια!! Της έδωσα αχλάδι, σταφύλι, κάτι το, πατάτα πατημένα και ξανά μπανάνα και τα έφαγε! Πολυ λιγο ομως!!! Ναι, δε θα ξαναμετρησω καν τα ml!! Όσο φάει!!!

Ναι βρε σου λεω χαλαρα!! Ειναι καλα τ μωρακια μας!! ;)

Απλα θελουν ν ειναι φιτ τα κοκονακια :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Τελεια ειστε!! Μπορεις ν της δωσεις κτ μακαρονοειδες κ στη σουπα μεσα κ ν τ δωσεις τ απογευμα εστιαζοντας στ μακαρονι ενω τ μεσημερι εστιαζεις στ σουπα λαχανικο κ κρεας. Σ λγ θ μπει αυγο κ γιαουρτι κ θ εχετε κ αλλο απογευματινο εκτος αν παιζει αλλεργία..

Ναι βρε σου λεω χαλαρα!! Ειναι καλα τ μωρακια μας!! ;)

Απλα θελουν ν ειναι φιτ τα κοκονακια :P

Χαχαχα!!! Περίπου 150-350 γραμ δεν παίρνουν από δω και περα;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Polly1 said:

Χαχαχα!!! Περίπου 150-350 γραμ δεν παίρνουν από δω και περα;

Χοντρικα ναι..αλλα μπορει κ λγτρο κ περισσοτεεο φυσικα..αναλογα πως εχν παει τς μηνες π περασαν..

Καλημερα! Πώς είναι τ μωρακια σας?? Εμεις ειχαμε την πρωτη ιωση..εκανε λιγο πυρετο κ τωρα εχει βηχαλακι..ενα χαριτωμένο βηχαλακι :P Ελπιζω ν περασει συντομα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , KNecky είπε:

Χοντρικα ναι..αλλα μπορει κ λγτρο κ περισσοτεεο φυσικα..αναλογα πως εχν παει τς μηνες π περασαν..

Καλημερα! Πώς είναι τ μωρακια σας?? Εμεις ειχαμε την πρωτη ιωση..εκανε λιγο πυρετο κ τωρα εχει βηχαλακι..ενα χαριτωμένο βηχαλακι :P Ελπιζω ν περασει συντομα..

Καλημέρα!! Περαστικα σας!!ηπια ιωσουλα εεε...?! Εγώ έχω έναν βραχνοκοκορα σπίτι χαχα.. Μέσα σε 20μερες η μικρή επαθε 2φορες λαρυγγιτιδα, ευτυχώς χωρίς πυρετο, ουτε δυσκολία στην ανσπνοη, απλώς είχε βραχναδα στη φωνή.. Η πσιδιατρος μου'πε ότι κάποιος κουβαλάει το μικρόβιο, δν το εκδηλώνει αυτός (γτ εμείς είμαστε μια χαρά) αλλά εκδηλώνεται στη μπεμπα.. 

Έσκασαν τα 2κατω δοντάκια κ μας εχεις έχει φάει η γκρίνια, το λυπάμαι το πσιδακι μου.. Μου φαίνεται ότι πιο πολυ γκρινιάζει τώρα που έσκασαν παρα πριν.. Γιατί άραγε?? 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Kathrin17 said:

Καλημέρα!! Περαστικα σας!!ηπια ιωσουλα εεε...?! Εγώ έχω έναν βραχνοκοκορα σπίτι χαχα.. Μέσα σε 20μερες η μικρή επαθε 2φορες λαρυγγιτιδα, ευτυχώς χωρίς πυρετο, ουτε δυσκολία στην ανσπνοη, απλώς είχε βραχναδα στη φωνή.. Η πσιδιατρος μου'πε ότι κάποιος κουβαλάει το μικρόβιο, δν το εκδηλώνει αυτός (γτ εμείς είμαστε μια χαρά) αλλά εκδηλώνεται στη μπεμπα.. 

Έσκασαν τα 2κατω δοντάκια κ μας εχεις έχει φάει η γκρίνια, το λυπάμαι το πσιδακι μου.. Μου φαίνεται ότι πιο πολυ γκρινιάζει τώρα που έσκασαν παρα πριν.. Γιατί άραγε?? 

Ευχαριστούμε!!Περαστικα σας κ σας!! Περα απο ανελέητη γκρινια π εχν κ τα δυο κρυωμενα μικρα δν ειναι πλ βαρυα οχι..αλλα την λυπάμαι τοσο πολυ οταν κανουμε ορο..σπαραζει, με σπρωχνει, με βαραει..καημενα μωρακια τι τραβανε...

Κ τ δοντακια ειναι αναλογως τ παιδι..μπορει ν την ποναει οπως ανατέλλει τ δοντι..μπορει πριν σκασει..μπορει την μερα π σκαει..δωσε κανενα ντεπον αν παραγινεται γτ τοσο πονο π τραβανε τ καημενα λογικο ν γκρινιαζουν.. :(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2020 at 11:35 ΠΜ, KNecky είπε:

Χοντρικα ναι..αλλα μπορει κ λγτρο κ περισσοτεεο φυσικα..αναλογα πως εχν παει τς μηνες π περασαν..

Καλημερα! Πώς είναι τ μωρακια σας?? Εμεις ειχαμε την πρωτη ιωση..εκανε λιγο πυρετο κ τωρα εχει βηχαλακι..ενα χαριτωμένο βηχαλακι :P Ελπιζω ν περασει συντομα..

 

22 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα!! Περαστικα σας!!ηπια ιωσουλα εεε...?! Εγώ έχω έναν βραχνοκοκορα σπίτι χαχα.. Μέσα σε 20μερες η μικρή επαθε 2φορες λαρυγγιτιδα, ευτυχώς χωρίς πυρετο, ουτε δυσκολία στην ανσπνοη, απλώς είχε βραχναδα στη φωνή.. Η πσιδιατρος μου'πε ότι κάποιος κουβαλάει το μικρόβιο, δν το εκδηλώνει αυτός (γτ εμείς είμαστε μια χαρά) αλλά εκδηλώνεται στη μπεμπα.. 

Έσκασαν τα 2κατω δοντάκια κ μας εχεις έχει φάει η γκρίνια, το λυπάμαι το πσιδακι μου.. Μου φαίνεται ότι πιο πολυ γκρινιάζει τώρα που έσκασαν παρα πριν.. Γιατί άραγε?? 

Καλημέρα κορίτσια και περαστικά σας!! @KNecky χρόνια σας πολλά για σημερα που κλείνετε τους 8! @Kathrin17κι εμεις μες στην γκρινια λογω δοντιών! Εχουμε βγαλει τα 2 κατω μονο! Χθεςη παιδιατρος μου ειπε να προσθέσω ψάρι και κροκο αυγου, τοστ μόνο με τυρί και ρυζογαλο.Επίσης να δοκιμάσει και να καθιερώσει μα τρώει σε κομμάτια το πολυ ως τον 10ο αλλα βεβαια να ξεκινήσω από τώρα.Την πήρα χθες τηλ γιατί έχουν κοκκινισει τα μάγουλα, η μύτη και το πηγούνι.Η νέα τροφή ήταν το ρόδι. Μου είπε ότι μπορεί να της έκανε αλλεργία ή να της έκανε αλλεργία τα φρούτα που μένουν πανω της μέχρι να φάει ή ακόμη και το πλαστικό παζλ που της έχουμε πάρει για να παίζει. Της τα έχω αφαιρέσει όλα αυτα και προσπαθώ να τη σκουπίζω αμέσως με βρεγμένη χαρτοπεσετα Ομως ό,τι πιάνει το βάζει στο πρόσωπο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια και περαστικά σας!! @KNecky χρόνια σας πολλά για σημερα που κλείνετε τους 8! @Kathrin17κι εμεις μες στην γκρινια λογω δοντιών! Εχουμε βγαλει τα 2 κατω μονο! Χθεςη παιδιατρος μου ειπε να προσθέσω ψάρι και κροκο αυγου, τοστ μόνο με τυρί και ρυζογαλο.Επίσης να δοκιμάσει και να καθιερώσει μα τρώει σε κομμάτια το πολυ ως τον 10ο αλλα βεβαια να ξεκινήσω από τώρα.Την πήρα χθες τηλ γιατί έχουν κοκκινισει τα μάγουλα, η μύτη και το πηγούνι.Η νέα τροφή ήταν το ρόδι. Μου είπε ότι μπορεί να της έκανε αλλεργία ή να της έκανε αλλεργία τα φρούτα που μένουν πανω της μέχρι να φάει ή ακόμη και το πλαστικό παζλ που της έχουμε πάρει για να παίζει. Της τα έχω αφαιρέσει όλα αυτα και προσπαθώ να τη σκουπίζω αμέσως με βρεγμένη χαρτοπεσετα Ομως ό,τι πιάνει το βάζει στο πρόσωπο.

Αα η ψυχούλα! Κ άντε να την πείσεις να μην βάζει τα παντα στο πρόσωπο! Ρυζόγαλο θα φτιάξεις εσύ χωρίς ζάχαρη; Με κανονικό γάλα; Τι οδηγίες σου έδωσε;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Murtw.st είπε:

Αα η ψυχούλα! Κ άντε να την πείσεις να μην βάζει τα παντα στο πρόσωπο! Ρυζόγαλο θα φτιάξεις εσύ χωρίς ζάχαρη; Με κανονικό γάλα; Τι οδηγίες σου έδωσε;; 

Ναι, χωρίς ζάχαρη με το γάλα που πίνει μου είπε...Δηλαδή με μητρικό στην περίπτωση μας! Δε νομίζω να φτιάξω, δεν έχω αντλήσει ποτέ !

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Polly1 said:

 

Καλημέρα κορίτσια και περαστικά σας!! @KNecky χρόνια σας πολλά για σημερα που κλείνετε τους 8! @Kathrin17κι εμεις μες στην γκρινια λογω δοντιών! Εχουμε βγαλει τα 2 κατω μονο! Χθεςη παιδιατρος μου ειπε να προσθέσω ψάρι και  αυγου, τοστ μόνο με τυρί και ρυζογαλο.Επίσης να δοκιμάσει και να καθιερώσει μα τρώει σε κομμάτια το πολυ ως τον 10ο αλλα βεβαια να ξεκινήσω από τώρα.Την πήρα χθες τηλ γιατί έχουν κοκκινισει τα μάγουλα, η μύτη και το πηγούνι.Η νέα τροφή ήταν το ρόδι. Μου είπε ότι μπορεί να της έκανε αλλεργία ή να της έκανε αλλεργία τα φρούτα που μένουν πανω της μέχρι να φάει ή ακόμη και το πλαστικό παζλ που της έχουμε πάρει για να παίζει. Της τα έχω αφαιρέσει όλα αυτα και προσπαθώ να τη σκουπίζω αμέσως με βρεγμένη χαρτοπεσετα Ομως ό,τι πιάνει το βάζει στο πρόσωπο.

Ευχαριστουμε γ τις ευχες!! :) Κ στα δικα σας!!

Ελπιζω αν ηταν αλλεργικό ν ξεπεραστει..

Απορια..γτ τοστ?! Διατροφικα εννοω πως τ αιτιολογει?? Κ με τι ψωμι?? Οσα ξερω τ εμπορίου εχν κακης ποιοτητας ελαια, ζαχαρη ή αλλα γλυκαντικά κ επισης συντηρητικα..αρα σπιτικο??

Κ μεις ψαρι, οσπρια ολα προχωραμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Ευχαριστουμε γ τις ευχες!! :) Κ στα δικα σας!!

Ελπιζω αν ηταν αλλεργικό ν ξεπεραστει..

Απορια..γτ τοστ?! Διατροφικα εννοω πως τ αιτιολογει?? Κ με τι ψωμι?? Οσα ξερω τ εμπορίου εχν κακης ποιοτητας ελαια, ζαχαρη ή αλλα γλυκαντικά κ επισης συντηρητικα..αρα σπιτικο??

Κ μεις ψαρι, οσπρια ολα προχωραμε..

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είχε τύχει να συζητήσουμε ότι φτιάχνουμε ψωμί στο σπιτι! Σπιτικό, επομένως, ως εναλλακτικό του απογευματινου γιατι δε μου πολυτρωει το γιαούρτι!!!Εσεις τι τρώτε για απογευματινο; Όσπρια δε μου χει πει ακόμη. Της δίνεις φακες; χρειάζονται Και άλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είχε τύχει να συζητήσουμε ότι φτιάχνουμε ψωμί στο σπιτι! Σπιτικό, επομένως, ως εναλλακτικό του απογευματινου γιατι δε μου πολυτρωει το γιαούρτι!!!Εσεις τι τρώτε για απογευματινο; Όσπρια δε μου χει πει ακόμη. Της δίνεις φακες; χρειάζονται Και άλεσμα;

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κ πανκεικς μπανάνας, αν κοιτάξεις στο Ίντερνετ υπάρχουν άπειρες συνταγές.. εγω διαβάζω κ το μπλογκ μιας κοπέλας με πολύ ωραιες συνταγές, littlehandsblw μπορείς να ρίξεις μια ματια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Murtw.st είπε:

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κ πανκεικς μπανάνας, αν κοιτάξεις στο Ίντερνετ υπάρχουν άπειρες συνταγές.. εγω διαβάζω κ το μπλογκ μιας κοπέλας με πολύ ωραιες συνταγές, littlehandsblw μπορείς να ρίξεις μια ματια!

Αχ, ευχαριστώ πάρα πολυ!!! Και πάνω που θα σας Ρωτούσα να πείτε καμιά ιδέα για απογευματινό!Είναι στο Facebook ή στο YouTube?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Polly1 said:

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είχε τύχει να συζητήσουμε ότι φτιάχνουμε ψωμί στο σπιτι! Σπιτικό, επομένως, ως εναλλακτικό του απογευματινου γιατι δε μου πολυτρωει το γιαούρτι!!!Εσεις τι τρώτε για απογευματινο; Όσπρια δε μου χει πει ακόμη. Της δίνεις φακες; χρειάζονται Και άλεσμα;

Μακαρι ν τ φαει τοτε γ ν παιρνει ασβεστιο απο κει αν κ γ τωρα υπεραρκετος ο θηλασμος γ τ ασβεστιο..απλα γ ν μαθει κ αλλες υφες ισως..

Εμεις επειδη τρωει κομματια τ φρούτα της ξαναδινω τ απόγευμα κ καποιες φορες κ λαχανικα..εντος τν επομενων ημερων θ αρχισω ν της δινω ζυμαρικο π χει μαγειρευτεί μαζι μ τ μεσημεριανο..κ οσπρια απο βδομαδα. Δν θελει αλεσμα η φακη εκτος να δν μπορεί ν τ φαει..

Αλλο.πιθανο απογευματινο βρωμη σαν κρεμουλα μ φρουτο μαζι..

11 minutes ago, Polly1 said:

Αχ, ευχαριστώ πάρα πολυ!!! Και πάνω που θα σας Ρωτούσα να πείτε καμιά ιδέα για απογευματινό!Είναι στο Facebook ή στο YouTube?

Στο ίντερνετ είναι σαιτ με οντως ωραιες ιδεες!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω.. θυμάμαι κάποιες κάνατε αντιπηκτικες. Εγω έκανα επειδή άλλαξα γιατρο ήδη έγκυος με 3 αποβολές κ μου τις έδωσε προληπτικά. Οι εξετάσεις έχετε ιδέα ποσο κοστίζουν κ αν καλύπτονται; Έχω ακούσει τέρατα κατα καιρούς.:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...