Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Τέλεια .εγω να φανταστείς στους υπερήχους μου που εχει η μαμα μου ήμουν 34 εβδομάδων 1,5 κιλό .και μετα πήρα απότομα κ τελικα γεννήθηκα 2600..ο γιατρός μου ειπε ότι δεν παιζει κανένα ρόλο το ποσό θα γεννηθεί ενα μωρό .και η ανήψια μου που γεννήθηκε 2200 ειναι και ψηλή και μια χαρα στα κιλά της για την ηλικία της ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Τέλεια .εγω να φανταστείς στους υπερήχους μου που εχει η μαμα μου ήμουν 34 εβδομάδων 1,5 κιλό .και μετα πήρα απότομα κ τελικα γεννήθηκα 2600..ο γιατρός μου ειπε ότι δεν παιζει κανένα ρόλο το ποσό θα γεννηθεί ενα μωρό .και η ανήψια μου που γεννήθηκε 2200 ειναι και ψηλή και μια χαρα στα κιλά της για την ηλικία της ☺️

Ακριβώς! Στο ύψος ενός ανθρώπου τον βασικότερο ρόλο παίζει η κληρονομικότητα, όχι πόσα κιλά θα γεννηθεί. Οπότε μην αγχώνεσαι, πόσο μάλλον σπό τώρα... Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Εγώ έχω ραντεβού στις 27/12. Το μωρό από χθες πρέπει να έχει αλλάξει θέση γιατί οι κινήσεις του είναι πιο απαλές και δεν τον νιώθω πια τόσο χαμηλά αλλά κοντά στα πλευρά αριστερά και δεξιά. Υποψιάζομαι ότι έχει βολευτεί οριζόντια. Ανησυχώ λιγάκι αλλά αφού τον αισθάνομαι να κινείται, προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. 

@katerinakk όταν λες τσούξιμο εννοείς στο πιπί; Μήπως έχεις κολπίτιδα; Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το γιατρό σου. Το στομάχι μπορεί να πονάει για διάφορους λόγους, πχ διατροφή, άγχος, πιέζει το μωρό κλπ. Επειδή αργεί αρκετά το επόμενο ραντεβού σου, μίλα με το γιατρό σου. Όπως λέει και η @Pagotoula πληρώνεται αδρά από σένα για να σε προσέχει. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Εγώ έχω ραντεβού στις 27/12. Το μωρό από χθες πρέπει να έχει αλλάξει θέση γιατί οι κινήσεις του είναι πιο απαλές και δεν τον νιώθω πια τόσο χαμηλά αλλά κοντά στα πλευρά αριστερά και δεξιά. Υποψιάζομαι ότι έχει βολευτεί οριζόντια. Ανησυχώ λιγάκι αλλά αφού τον αισθάνομαι να κινείται, προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. 

@katerinakk όταν λες τσούξιμο εννοείς στο πιπί; Μήπως έχεις κολπίτιδα; Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το γιατρό σου. Το στομάχι μπορεί να πονάει για διάφορους λόγους, πχ διατροφή, άγχος, πιέζει το μωρό κλπ. Επειδή αργεί αρκετά το επόμενο ραντεβού σου, μίλα με το γιατρό σου. Όπως λέει και η @Pagotoula πληρώνεται αδρά από σένα για να σε προσέχει. 

Τώρα μου πέρασε.. δεν ξερω..αν με ξανά πιασει εννοείται θα παω από εκεί. είτε για εξετάσεις ούρων

 

Link to comment
Share on other sites

@KNecky @Sweet_child @vals κορίτσια, σαν έμπειρες πια μαμάδες, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Προκειμένου να μοιράσω κάποια έξοδα των αναγκαίων αγορών, σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το λίκνο μόνο και την κούνια να την αφήσω να την πάρω 3,4 μήνες αφού γεννήσω το μωράκι. Τι λέτε; Θα την χρειαστώ πιο σύντομα; Κι επίσης, για καρότσι, ποιες μάρκες θεωρείτε ποιοτικές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

@KNecky @Sweet_child @vals κορίτσια, σαν έμπειρες πια μαμάδες, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Προκειμένου να μοιράσω κάποια έξοδα των αναγκαίων αγορών, σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το λίκνο μόνο και την κούνια να την αφήσω να την πάρω 3,4 μήνες αφού γεννήσω το μωράκι. Τι λέτε; Θα την χρειαστώ πιο σύντομα; Κι επίσης, για καρότσι, ποιες μάρκες θεωρείτε ποιοτικές;

γεια σου pagotoula μου!!!εγω δεν πηρα λικνο...το θεωρησα περιττο να σου πω την αληθεια...το γιο μου στην αρχη τον ειχα στην καλαθουνα του καροτσιου και  μετα τον εβαλα στην κουνια...

προτιμησα ενα καροτσι που ειχε

1) αυγο (για να το βγαλω απ την κλινικη,να τον μεταφερω γιατι ειναι και καθισμα αυτοκινητου και προσαρμοζοταν και στο καροτσι για τις βολτες...)

2) ειχε καλαθουνα που μετα γινοταν και κανονικο καθισμα καροτσιου..εμενα ηταν lorelli..

η μαμα μου ειχε δανειστει ενα chicco αλλα εμενα δεν μου αρεσε ο τροπος χειρισμου...πηγαινε σε πολυκαταστηματα και θα σε βαλουν να τα δοκιμασεις...απλα παρε να εχει πολλες χρησεις..εγω το ειχα παρει 220 και τα ειχε ολα και τσαντα αλλαξιερα.

μια φιλη μου πηρε στο Ηρα με 700 ευρω...με τα ιδια πραγματα που ειχε και σε μενα...θεωρω οτι ειναι πολλα λεφτα..... 

κουνια πηρα στα orchestra και ολα τα αξεσουαρ της κουνιας γιατι ειχα την καρτα και την πληρωσα την κουνια 170 νομιζω...και γινεται και κρεββατι μετα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

γεια σου pagotoula μου!!!εγω δεν πηρα λικνο...το θεωρησα περιττο να σου πω την αληθεια...το γιο μου στην αρχη τον ειχα στην καλαθουνα του καροτσιου και  μετα τον εβαλα στην κουνια...

προτιμησα ενα καροτσι που ειχε

1) αυγο (για να το βγαλω απ την κλινικη,να τον μεταφερω γιατι ειναι και καθισμα αυτοκινητου και προσαρμοζοταν και στο καροτσι για τις βολτες...)

2) ειχε καλαθουνα που μετα γινοταν και κανονικο καθισμα καροτσιου..εμενα ηταν lorelli..

η μαμα μου ειχε δανειστει ενα chicco αλλα εμενα δεν μου αρεσε ο τροπος χειρισμου...πηγαινε σε πολυκαταστηματα και θα σε βαλουν να τα δοκιμασεις...απλα παρε να εχει πολλες χρησεις..εγω το ειχα παρει 220 και τα ειχε ολα και τσαντα αλλαξιερα.

μια φιλη μου πηρε στο Ηρα με 700 ευρω...με τα ιδια πραγματα που ειχε και σε μενα...θεωρω οτι ειναι πολλα λεφτα..... 

κουνια πηρα στα orchestra και ολα τα αξεσουαρ της κουνιας γιατι ειχα την καρτα και την πληρωσα την κουνια 170 νομιζω...και γινεται και κρεββατι μετα...

Κι εγώ μεταξύ λίκνου και καλαθούνας ειμαι. Στην κούνια πότε το μετέφερες το μωράκι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

@KNecky @Sweet_child @vals κορίτσια, σαν έμπειρες πια μαμάδες, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Προκειμένου να μοιράσω κάποια έξοδα των αναγκαίων αγορών, σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το λίκνο μόνο και την κούνια να την αφήσω να την πάρω 3,4 μήνες αφού γεννήσω το μωράκι. Τι λέτε; Θα την χρειαστώ πιο σύντομα; Κι επίσης, για καρότσι, ποιες μάρκες θεωρείτε ποιοτικές;

Το λίκνο δεν είναι απαραίτητο, εάν έχεις χώρο στην κρεβατοκάμαρα, μπορείς να βάλεις κατευθείαν κούνια. Εγώ δεν είχα χώρο, οπότε αναγκαστικά πήρα λίκνο. Το μωρό το πήγα στην κούνια στο δωμάτιό της πριν κλείσει τον 6ο μήνα, αν και αυτό φυσικά είναι υποκειμενικό θέμα κάθε μαμάς. Υπολόγισε επίσης ότι αν δεν είναι ετοιμοπαράδοτη η κούνια, μπορεί να χρειαστεί ένας μήνας για να σου τη στείλουν, μπορεί και παραπάνω. Κατά τη γνώμη μου, μπορείς να τρενάρεις τα πάντα εκτός από την κούνια και το καρότσι. Εγώ όπως έχω ξαναπεί έχω καρότσι της chicco και είναι μια χαρά, και είναι και από τα πιο οικονομικά γενικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες μάρκες.

  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Το λίκνο δεν είναι απαραίτητο, εάν έχεις χώρο στην κρεβατοκάμαρα, μπορείς να βάλεις κατευθείαν κούνια. Εγώ δεν είχα χώρο, οπότε αναγκαστικά πήρα λίκνο. Το μωρό το πήγα στην κούνια στο δωμάτιό της πριν κλείσει τον 6ο μήνα, αν και αυτό φυσικά είναι υποκειμενικό θέμα κάθε μαμάς. Υπολόγισε επίσης ότι αν δεν είναι ετοιμοπαράδοτη η κούνια, μπορεί να χρειαστεί ένας μήνας για να σου τη στείλουν, μπορεί και παραπάνω. Κατά τη γνώμη μου, μπορείς να τρενάρεις τα πάντα εκτός από την κούνια και το καρότσι. Εγώ όπως έχω ξαναπεί έχω καρότσι της chicco και είναι μια χαρά, και είναι και από τα πιο οικονομικά γενικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες μάρκες.

Στην κρεβατοκαμαρά μου δεν χωράει όχι κούνια...ούτε λίκνο φαντάσου. Θα το βάλουμε στα κατωπόδαρα κι ο αντρας μου θα πηδάει για να ξαπλώσει στο κρεβάτι...:P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

@KNecky @Sweet_child @vals κορίτσια, σαν έμπειρες πια μαμάδες, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Προκειμένου να μοιράσω κάποια έξοδα των αναγκαίων αγορών, σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το λίκνο μόνο και την κούνια να την αφήσω να την πάρω 3,4 μήνες αφού γεννήσω το μωράκι. Τι λέτε; Θα την χρειαστώ πιο σύντομα; Κι επίσης, για καρότσι, ποιες μάρκες θεωρείτε ποιοτικές;

Αν κ με καλυψε απολυτα η vals να προσθεσω μονο οτι μαρκα για καροτσι πηρα hauck π ειναι ανθεκτικοτατα! Το λικνο τ θεωρω κ γω περιττο εκτος αν υπαρχει θέμα χωρου κ τον μικρο μου τον ειχα στη καλαθουνα να κοιμαται για 2 μηνες περιπου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Αν κ με καλυψε απολυτα η vals να προσθεσω μονο οτι μαρκα για καροτσι πηρα hauck π ειναι ανθεκτικοτατα! Το λικνο τ θεωρω κ γω περιττο εκτος αν υπαρχει θέμα χωρου κ τον μικρο μου τον ειχα στη καλαθουνα να κοιμαται για 2 μηνες περιπου..

Την καλαθούνα που την ακουμπούσες στον ύπνο; Είχες βάση;;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pagotoula said:

Την καλαθούνα που την ακουμπούσες στον ύπνο; Είχες βάση;;

Οχι ειναι καρότσι 3 σε 1 οποτε ειχε δικη του καλαθουνα κ στηριζόταν εκει. Επισης καθισματακι αυγο κ το κλασικο καροτσι για μετα τους 8 μηνες. Μερικες εχουν βαση πάντως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Οχι ειναι καρότσι 3 σε 1 οποτε ειχε δικη του καλαθουνα κ στηριζόταν εκει. Επισης καθισματακι αυγο κ το κλασικο καροτσι για μετα τους 8 μηνες. Μερικες εχουν βαση πάντως.

Δηλαδή το προτείνεις το 3σε1;

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 8:53 ΜΜ, Sweet_child είπε:

Ευχαριστώ. Για να είμαι ειλικρινής, βρίσκω κι εγώ το sling κάπως ασταθές, προτιμώ το mei tai αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για θηλασμό. Οι υπόλοιποι μάρσιποι του εμπορίου δεν κάνουν για νεογέννητο. Δεν ξέρω αν με βολέψει γενικά αλλά θα του δώσω μια ευκαιρία. Εν τω μεταξύ καμία γνωστή ή φίλη δεν χρησιμοποίησε μάρσιπο για να μου πει τη γνώμη της. Μαξιλάρι θηλασμού δεν είχα στην κόρη μου, χρησιμοποιούσα απλό μαξιλάρι, το θεωρούσα περιττό. Αν είναι όμως να με βολέψει καλύτερα, ειδικά τις πρώτες μέρες που είναι πιο δύσκολες, μπορεί να πάρω. 

Καλησπερα κοριτσι. Δεν ειναι οτι ειναι ασταθες, απλα ισως εμενα επειδη ειμαι κ πολυ αδυνατη με κουραζε πολυ το sling στον ωμο. Βεβαια κ η νυφη μου ειχε το ιδιο θεμα κ δεν την βολεψε. Ενω το μει ται εχει δυο σχοινια κ μοιραζετε το βαρος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να λυθει ο κομπος (καποια κοπελα το εγραψε, αλλα δεν θυμαμαι ποια). Μου ειχαν στειλει κ βιντεο απο την εταιρια, με ολες τις λεπτομεριες. Στο θηλασμο τουλαχιστον εμενα με βολεψε μεχρι κ εναμιση χρονων που τον εβαζα στο μει ται. Το μαξιλαρι θηλασμου το ειχα κ στην κλινικη. Ειχα κ το πεταλο κ το μακρι. Το μακρι δεν με βολεψε καθολου, το πεταλο ηταν τελειο, αρκει να ειναι σφιχτο. Πολλες φορες θηλαζε κοιμοταν εκει κ εγω συγχονως ετρωγα. Μεχρι τεσσερα μηνων, μετα δεν βολευει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

@KNecky @Sweet_child @vals κορίτσια, σαν έμπειρες πια μαμάδες, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Προκειμένου να μοιράσω κάποια έξοδα των αναγκαίων αγορών, σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το λίκνο μόνο και την κούνια να την αφήσω να την πάρω 3,4 μήνες αφού γεννήσω το μωράκι. Τι λέτε; Θα την χρειαστώ πιο σύντομα; Κι επίσης, για καρότσι, ποιες μάρκες θεωρείτε ποιοτικές;

Καλημερα κοριτσι μου. Εγω δεν πηρα ποτε λικνο. Μου ειχε δωσει η κουμπαρα μου μια καλαθουνα με βαση. Ειχα παρει καροτσι της Inlgsina το trilogy city το οποιο εχει αυγο,καλαυουνα κ βαση τα οποια κουμπωνουν ολα επανω κ μπορεις να το χρησιμοποιησεις κ για καλαθουνα στο σπιτι. Το καροτσι τελειο, ανθεκτικοτατο, χωραει σε ολα τα αμαξια κ ειναι πολυ ελαφρυ ακομα κ για μενα που ειμαι φτερο στον ανεμο. Κουνια ειχα παρει αργοτερα. Προσωπικα επειδη ο μικρος μου κοιμοταν μαζι μας στο κρεβατι, την καλαθουνα την χρησιμοποιησαμε ελαχιστα, κ την κουνια καθουλου. Αποψη μου, μην παρεις ακριβα, δεν ξερεις καν εαν χρησιμοποιηθουνε.Την κουνια την χρυσοπληρωσσαμε,ποιοτικος βγηκε μαπα κ πραγματικα με αυτα τα χρηματα θα μπορουσα να κανω το δωματιο του τωρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...