Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Κορίτσια τι κανετε;;; τι κάνουν τα μωρά σας;;;;

Περάσαμε μια περιπέτεια .....φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Αλλά ευτυχώς όλα καλά  ...... 

Κόλλησα τοξόπλασμα!!!!!!

 

Καλημέρα! Πότε κόλλησες κορίτσι μου και τι έκανες; Ξέρω ότι εάν έχει περάσει το α τρίμηνο δίνουν φάρμακα για να μην περάσει στο μωρό. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Κορίτσια τι κανετε;;; τι κάνουν τα μωρά σας;;;;

Περάσαμε μια περιπέτεια .....φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Αλλά ευτυχώς όλα καλά  ...... 

Κόλλησα τοξόπλασμα!!!!!!

 

Καλημερα!! Τι λες βρε κοριτσι μου?? Πως αντιμετωπιζεται αν κολλησεις?? Εγω νομιζα οτι υπαρχει μονο αρνητικη εξελιξη αλλα αφου λες ολα καλα αρα υπαρχει λυση...για πες μας να ξερουμε..

Περασε η περιπετεια σου ευτυχως..εσυ κ το μπεμπακι σου πως ειστε?? Μιλησες για τοξοπλασμα ακριβως τη στιγμη που η ομαδα σχολιαζε τι τρωει απεξω!!


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοιός, παρβοιός και ερυθρά, αν δεν υπάρχουν αντισώματα, πρέπει να ελέγχονται κάθε μήνα. Όχι μόνο μια φορά στον προγεννητικό. Αν έχεις την γκαντεμιά και κολλήσεις, τουλάχιστον να αντιδράσεις έγκαιρα. Δυστυχώς όμως πολύ αμφιβάλλω πόσοι γιατροί το έχουν στο μυαλό τους να τα βάλουν στις μηνιαίες εξετάσεις κάθε φορά. Του δικού μου του το έχω πει η ίδια εξαρχής και το κάνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τις κανω κάθε μήνα αυτές γιατί δεν ειχα αντισώματα .κυτταρομεγαλοιο,ερυθρά κ τοξόπλασμα .πωπω κ χτες βγήκα κ εφαγα σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό μετα απο πολυ καιρό   Κ ειδα μεσα ότι ηταν λιγο ροζ αφού ειχα ήδη φάει λίγα κομμάτια και το άφησα .μετα βέβαια ήμουν μες στο άγχος .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, Pagotoula said:

Κορίτσια τι κάνετε; Εγώ πάλι άρρωστη...συνάχι, καταροή, κομάρες, δέκατα. Ήταν ακριβώς έτσι ο προιστάμενός μου από την Τρίτη και να που πάλι με κόλλησε... Δεν την παλεύω άλλο με τις ιώσεις.. Είναι τρίτη φορά.. Και το γεγονός ότι δεν μπορώ να πάρω τα παναντόλ μου, τα πονστάν μου, τα κολντ εντ φλου μου...με τρελαίνει.. Είμαι σε έναν καναπέ κουκουλωμένη, αγκαλιά με τόνους χαρτομάντηλα και τσαγάκια.. Κι ότι περίμενα τα Χριστούγεννα που έχω άδεια 2 μέρες, να βγω καμιά βόλτα, να καλέσουμε κανάν άνθρωπο, να φάμε κανά φαί.... Τίποτα τελικά... Νιώθω χάλια κορίτσια μου.. Όλο το σώμα μου πονάει...

Μία από τα ίδια... Είμαι εκπαιδευτικός και πάντα την τελευταία μέρα είμαι άρρωστη... Συν οι ασθενείες που μου φέρνει ο μικρός από το σχολείο... 

Παρασκευή και Σάββατο είχα καταρροη... Σήμερα κάπως καλύτερα. Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό. Πήρε και ο σύζυγος τον μικρό βόλτα να ηρεμήσω λιγάκι... 

14 hours ago, Polly1 said:

κορίτσια εκανα την καμπύλη σακχάρου Σήμερα!! Μια πάρα πολυ ωραια και γλυκιά λεμοναδιτσα! Ζαλιστηκα τη 2η ωρα.Τωρα δεν ξέρω αν ήταν απ αυτό ή από την πείνα. Αλλά μετά από 3 λεπτα ήμουν καλά.Δε βγήκε αποτέλεσμα ακομη! Το μωρό είναι σχεδόν 1 κιλό! 

Λογικά εμένα θα με βάλει στο επόμενο ραντεβού όταν θα είμαι 27 εβδομάδων.. 

Στην 1η εγκυμοσύνη μας προέκυψε διαβήτης αλλά με κατάλληλη διατροφή δε χρειάστηκα ινσουλίνη. Αφού γέννησα κάναμε ξανά επαναληπτική και όλα καλά. Αυτή τη φορά ξεκίνησα νηστεία από γλυκά και αμυλλουχα μπας και τη γλυτώσω :p

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Εγω τις κανω κάθε μήνα αυτές γιατί δεν ειχα αντισώματα .κυτταρομεγαλοιο,ερυθρά κ τοξόπλασμα .πωπω κ χτες βγήκα κ εφαγα σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό μετα απο πολυ καιρό   Κ ειδα μεσα ότι ηταν λιγο ροζ αφού ειχα ήδη φάει λίγα κομμάτια και το άφησα .μετα βέβαια ήμουν μες στο άγχος .

Κι εγώ μια από τα ίδια. Τις κάνω κάθε μήνα και κάθε φορά η αγωνία μου χτυπάει κόκκινο μέχρι να πάρω τις απαντήσεις. Δεν διανοείσαι... Περισσότερο αγχώνομαι για αυτά παρά για την καμπύλη σακχάρου, τις καλλιέργειες ούρων, κολπικές κλπ. Όσο για αυτό που λες, επίσης το παθαίνω... Αν φάω κρέας απέξω ή κανά μαρούλι, μετά πολλές φορές έχω τύψεις κι αγχώνομαι. Η Παναγία μαζί μας να μας προστατεύει γιατί δεν περνάνε όλα από τα χέρια μας... Τίποτα άλλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες κ νινακια!

Το γραφω μιας κ βρηκα τροπο να βγαλω ακρη με το Ικα κ το χαρτι της αδειας του ιδιωτικου τομεα. Ρωτησα στο ικα που με καλεσαν για την ακυρωση του ραντεβου μου λογω ασθενειας του γιατρου κ με παρεπεμψαν σε αλλο κοντινο ικα κ ας μην εχει κεντρο μανας-παιδιου. Πηρα τηλ στη γραμματεια τους κ μου ειπαν το ωραριο του γυναικολογου κ περασα μες τη μερα χωρις ραντεβου. 5 λεπτα υποθεση δοξα τω Θεω εβγαλα ακρη, να ναι καλα οι ανθρωποι!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα μανουλες κ νινακια!

Το γραφω μιας κ βρηκα τροπο να βγαλω ακρη με το Ικα κ το χαρτι της αδειας του ιδιωτικου τομεα. Ρωτησα στο ικα που με καλεσαν για την ακυρωση του ραντεβου μου λογω ασθενειας του γιατρου κ με παρεπεμψαν σε αλλο κοντινο ικα κ ας μην εχει κεντρο μανας-παιδιου. Πηρα τηλ στη γραμματεια τους κ μου ειπαν το ωραριο του γυναικολογου κ περασα μες τη μερα χωρις ραντεβου. 5 λεπτα υποθεση δοξα τω Θεω εβγαλα ακρη, να ναι καλα οι ανθρωποι!

Μπράβο κορίτσι μου! Πότε βγαίνεις σε άδεια με το καλό;;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Μπράβο κορίτσι μου! Πότε βγαίνεις σε άδεια με το καλό;;

Ευχαριστω!! ^_^ Στις 14 κ ανυπομονω χεχε! Ευτυχως εχουμε γιορτες στη μεση γιατι στον γιο μ ηταν πολυ δυσκολα κ με το ζορι άντεξα μεχρι την αδεια.

4 hours ago, Φιλενια said:

Κορίτσια τι κανετε;;; τι κάνουν τα μωρά σας;;;;

Περάσαμε μια περιπέτεια .....φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Αλλά ευτυχώς όλα καλά  ...... 

Κόλλησα τοξόπλασμα!!!!!!

 

Ελπιζω ολα να πανε καλα απο δω κ περα καλη μου! Ψυχραιμια κ κοντευουμε σιγα σιγα. Το μωρακι δεν επιρεαστηκε ετσι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Κι εγώ μια από τα ίδια. Τις κάνω κάθε μήνα και κάθε φορά η αγωνία μου χτυπάει κόκκινο μέχρι να πάρω τις απαντήσεις. Δεν διανοείσαι... Περισσότερο αγχώνομαι για αυτά παρά για την καμπύλη σακχάρου, τις καλλιέργειες ούρων, κολπικές κλπ. Όσο για αυτό που λες, επίσης το παθαίνω... Αν φάω κρέας απέξω ή κανά μαρούλι, μετά πολλές φορές έχω τύψεις κι αγχώνομαι. Η Παναγία μαζί μας να μας προστατεύει γιατί δεν περνάνε όλα από τα χέρια μας... Τίποτα άλλο.

Εγω αν ηταν στο χέρι μου θα εκανα κάθε βδομάδα εξετάσεις .ολοι με λένε υπερβολική όπως κ χτες με το σουβλάκι .μεχρι κ τον ψηστη φώναξαν .αλλα δεν μπορω .αγχωνομαι .και οταν βλέπω παιδάκια που έχουμε στον κύκλο μας που πηγαίνουν παιδικό παλι ειμαι μες στο άγχος , γιατί ολα ειναι μονίμως κρυωμενα η με ίωση .απο την αλλη σκέφτομαι ότι τόσες μαμάδες που περιμένουν μωράκι κ έχουν και αλλα παιδάκια και δεν παθαίνουν κατι .αλλα όπως και να το κανείς ειναι η πρώτη μας φορά και ειναι λογικό να υπαρχει τόσο άγχος .ο γιατρός μου δεν υπαρχει εξεταση που να χει βγει και να μην μου την δώσει .ειχαμε κανει μεχρι και για κώφωση μια.πανακριβες βέβαια και τωρα μου χει δώσει μια για μυική ατροφία .επισης πανάκριβη .βεβαια σου λεει αν θες τις κανεις.εγω ειμαι υποχρεωμένος να σου τις αναφέρω .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συνγκαστρούλες να σας ρωτήσω, τον λόξυγγα του μωρού πώς τον καταλαβαίνουμε; Τυχαίνει φορές που νιώθω ρυθμικά χτυπηματάκια για λίγα λεπτά κι όχι ακανόνιστα, αλλά είναι έντονη η κίνηση του λόξυγγα ή απαλή;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Συνγκαστρούλες να σας ρωτήσω, τον λόξυγγα του μωρού πώς τον καταλαβαίνουμε; Τυχαίνει φορές που νιώθω ρυθμικά χτυπηματάκια για λίγα λεπτά κι όχι ακανόνιστα, αλλά είναι έντονη η κίνηση του λόξυγγα ή απαλή;

Συνεχόμενα χτυπηματακια.με διαφορα περίπου 1 δευτερολέπτου .καπως ετσι εγω το καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Συνγκαστρούλες να σας ρωτήσω, τον λόξυγγα του μωρού πώς τον καταλαβαίνουμε; Τυχαίνει φορές που νιώθω ρυθμικά χτυπηματάκια για λίγα λεπτά κι όχι ακανόνιστα, αλλά είναι έντονη η κίνηση του λόξυγγα ή απαλή;

Ετσι τον περιγραφουν τον λοξυγγα! Κι εγω χθες ειχα τετοια ρυθμικα χτυπηματακια και σκεφτομουν να ειναι,  να μην ειναι λοξυγγας; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...