Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Φιλενια said:

Δεν έχω ιδέα από που το κόλλησα..... 

Δεν είχα αντισώματα και το είδαμε στις αιματολογικές του μήνα.... 

Ήμουν 20 εβδομάδων ότι το κόλλησα και η πιθανότητες να περάσει στο μωρό μόλις 50-50 ...

Και αν πάλι περνούσε στο μωρό οι πιθανότητες να γεννιόταν ένα "αρρωστο" μωρό 70-30 (70%να ήταν όλα μια χαρα)

Μόλις το έμαθα ήμουν 25 εβδομάδων πήρα τον γιατρό μου και αυτός με έστειλε στον ίδιο που είχα κάνει την Β επιπέδου ....

Ένας καταπληκτικός άνθρωπος.... ήμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους επιστήμονες στα ΧΑΝΙΑ ....

Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι το μωρό μεγαλώνει μια χαρά δεν βλέπει κάποια παραμόρφωση (μεγάλο κεφάλι μεγάλη κοιλια) είδαμε τα ματάκια του όλα τέλεια και τις το τέλος του ραντεβού βλεπου κάτι ασβεστοματα στο κρανίο στο πάνω μέρος (μου λέει αν αυτά μέχρι την άλλη φορά πολλαπλασιαστούν ή μεγαλώσουν έχουμε σοβαρό πρόβλημα) και κλείσαμε ραντεβού να με ξανά δει 2 βδομάδες αργότερα.... μόλις έφυγα έστειλε τον υπέρηχο στον καθηγητή του στο Πανεπιστήμιο όπου και αυτός δεν βρήκε κάτι ..... 

Σε δύο εβδομάδες που ξανά πήγα ήταν  όλα μια χαρα και μου λέει ο γιατρός ότι επειδή σε σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες παρακολουθούσα και τις άλλες έγκυες που ερχόντουσαν και είδα αυτά τα ασβεστοματα και σε μωρά που καμία σχέση δεν είχαν με τοξόπλασμα..... 

 

Δόξα τον Θεό όλα καλά ..... έχασα χρόνια από την ζωή μου φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Τώρα παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή και θα την παίρνω μέχρι και την ημέρα που θα γεννήσω..... 

 

Το μωρό όταν γεννηθεί με το καλό θα του κάνουν πολλές εξετάσεις επανάληψη στους 6 μήνες και ξανά πάλι στον χρόνο.... 

 

Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσυνη σε όλες και γερά παιδάκια.....  

 

Αχ χρονιάρες μέρες με τέτοιον αγώνα και αγωνία.... 

Τέλος καλό όλα καλα. Εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλο να έρθει το ζουζούνι γερό και δυνατό <3


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φιλενια είπε:

Δεν έχω ιδέα από που το κόλλησα..... 

Δεν είχα αντισώματα και το είδαμε στις αιματολογικές του μήνα.... 

Ήμουν 20 εβδομάδων ότι το κόλλησα και η πιθανότητες να περάσει στο μωρό μόλις 50-50 ...

Και αν πάλι περνούσε στο μωρό οι πιθανότητες να γεννιόταν ένα "αρρωστο" μωρό 70-30 (70%να ήταν όλα μια χαρα)

Μόλις το έμαθα ήμουν 25 εβδομάδων πήρα τον γιατρό μου και αυτός με έστειλε στον ίδιο που είχα κάνει την Β επιπέδου ....

Ένας καταπληκτικός άνθρωπος.... ήμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους επιστήμονες στα ΧΑΝΙΑ ....

Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι το μωρό μεγαλώνει μια χαρά δεν βλέπει κάποια παραμόρφωση (μεγάλο κεφάλι μεγάλη κοιλια) είδαμε τα ματάκια του όλα τέλεια και τις το τέλος του ραντεβού βλεπου κάτι ασβεστοματα στο κρανίο στο πάνω μέρος (μου λέει αν αυτά μέχρι την άλλη φορά πολλαπλασιαστούν ή μεγαλώσουν έχουμε σοβαρό πρόβλημα) και κλείσαμε ραντεβού να με ξανά δει 2 βδομάδες αργότερα.... μόλις έφυγα έστειλε τον υπέρηχο στον καθηγητή του στο Πανεπιστήμιο όπου και αυτός δεν βρήκε κάτι ..... 

Σε δύο εβδομάδες που ξανά πήγα ήταν  όλα μια χαρα και μου λέει ο γιατρός ότι επειδή σε σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες παρακολουθούσα και τις άλλες έγκυες που ερχόντουσαν και είδα αυτά τα ασβεστοματα και σε μωρά που καμία σχέση δεν είχαν με τοξόπλασμα..... 

 

Δόξα τον Θεό όλα καλά ..... έχασα χρόνια από την ζωή μου φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Τώρα παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή και θα την παίρνω μέχρι και την ημέρα που θα γεννήσω..... 

 

Το μωρό όταν γεννηθεί με το καλό θα του κάνουν πολλές εξετάσεις επανάληψη στους 6 μήνες και ξανά πάλι στον χρόνο.... 

 

Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσυνη σε όλες και γερά παιδάκια.....  

 

Χαίρομαι πολυ που πήγαν ολα καλα!!φανταζομαι την αγωνία που θα πέρασες .να σου τυχαίνει αυτο στην εγκυμοσύνη .αλλα γενικά με τη διατροφή προσεχες;έφαγες μήπως κατι απ έξω που δεν ηταν καλό;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φιλενια είπε:

Δεν έχω ιδέα από που το κόλλησα..... 

Δεν είχα αντισώματα και το είδαμε στις αιματολογικές του μήνα.... 

Ήμουν 20 εβδομάδων ότι το κόλλησα και η πιθανότητες να περάσει στο μωρό μόλις 50-50 ...

Και αν πάλι περνούσε στο μωρό οι πιθανότητες να γεννιόταν ένα "αρρωστο" μωρό 70-30 (70%να ήταν όλα μια χαρα)

Μόλις το έμαθα ήμουν 25 εβδομάδων πήρα τον γιατρό μου και αυτός με έστειλε στον ίδιο που είχα κάνει την Β επιπέδου ....

Ένας καταπληκτικός άνθρωπος.... ήμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους επιστήμονες στα ΧΑΝΙΑ ....

Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι το μωρό μεγαλώνει μια χαρά δεν βλέπει κάποια παραμόρφωση (μεγάλο κεφάλι μεγάλη κοιλια) είδαμε τα ματάκια του όλα τέλεια και τις το τέλος του ραντεβού βλεπου κάτι ασβεστοματα στο κρανίο στο πάνω μέρος (μου λέει αν αυτά μέχρι την άλλη φορά πολλαπλασιαστούν ή μεγαλώσουν έχουμε σοβαρό πρόβλημα) και κλείσαμε ραντεβού να με ξανά δει 2 βδομάδες αργότερα.... μόλις έφυγα έστειλε τον υπέρηχο στον καθηγητή του στο Πανεπιστήμιο όπου και αυτός δεν βρήκε κάτι ..... 

Σε δύο εβδομάδες που ξανά πήγα ήταν  όλα μια χαρα και μου λέει ο γιατρός ότι επειδή σε σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες παρακολουθούσα και τις άλλες έγκυες που ερχόντουσαν και είδα αυτά τα ασβεστοματα και σε μωρά που καμία σχέση δεν είχαν με τοξόπλασμα..... 

 

Δόξα τον Θεό όλα καλά ..... έχασα χρόνια από την ζωή μου φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Τώρα παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή και θα την παίρνω μέχρι και την ημέρα που θα γεννήσω..... 

 

Το μωρό όταν γεννηθεί με το καλό θα του κάνουν πολλές εξετάσεις επανάληψη στους 6 μήνες και ξανά πάλι στον χρόνο.... 

 

Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσυνη σε όλες και γερά παιδάκια.....  

 

Φιλένια μου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο για σένα και το μωρό σου. Τελός καλό, όλα καλά... Ευτυχώς είχες ξεπεράσει το κρίσιμο α τρίμηνο. Ας ήταν αυτή η τελευταία αγωνία σου με το μωρό σου κορίτσι μου και στο εξής μόνο χαμόγελα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φιλενια said:

Δεν έχω ιδέα από που το κόλλησα..... 

Δεν είχα αντισώματα και το είδαμε στις αιματολογικές του μήνα.... 

Ήμουν 20 εβδομάδων ότι το κόλλησα και η πιθανότητες να περάσει στο μωρό μόλις 50-50 ...

Και αν πάλι περνούσε στο μωρό οι πιθανότητες να γεννιόταν ένα "αρρωστο" μωρό 70-30 (70%να ήταν όλα μια χαρα)

Μόλις το έμαθα ήμουν 25 εβδομάδων πήρα τον γιατρό μου και αυτός με έστειλε στον ίδιο που είχα κάνει την Β επιπέδου ....

Ένας καταπληκτικός άνθρωπος.... ήμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους επιστήμονες στα ΧΑΝΙΑ ....

Μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι το μωρό μεγαλώνει μια χαρά δεν βλέπει κάποια παραμόρφωση (μεγάλο κεφάλι μεγάλη κοιλια) είδαμε τα ματάκια του όλα τέλεια και τις το τέλος του ραντεβού βλεπου κάτι ασβεστοματα στο κρανίο στο πάνω μέρος (μου λέει αν αυτά μέχρι την άλλη φορά πολλαπλασιαστούν ή μεγαλώσουν έχουμε σοβαρό πρόβλημα) και κλείσαμε ραντεβού να με ξανά δει 2 βδομάδες αργότερα.... μόλις έφυγα έστειλε τον υπέρηχο στον καθηγητή του στο Πανεπιστήμιο όπου και αυτός δεν βρήκε κάτι ..... 

Σε δύο εβδομάδες που ξανά πήγα ήταν  όλα μια χαρα και μου λέει ο γιατρός ότι επειδή σε σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες παρακολουθούσα και τις άλλες έγκυες που ερχόντουσαν και είδα αυτά τα ασβεστοματα και σε μωρά που καμία σχέση δεν είχαν με τοξόπλασμα..... 

 

Δόξα τον Θεό όλα καλά ..... έχασα χρόνια από την ζωή μου φοβήθηκα πάρα πολύ.... 

Τώρα παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή και θα την παίρνω μέχρι και την ημέρα που θα γεννήσω..... 

 

Το μωρό όταν γεννηθεί με το καλό θα του κάνουν πολλές εξετάσεις επανάληψη στους 6 μήνες και ξανά πάλι στον χρόνο.... 

 

Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσυνη σε όλες και γερά παιδάκια.....  

 

Καλημερα!

Πωω μπορω να φανταστω το άγχος σου, κ πανω π λες περασε ο επικυνδινος καιρος γ αποβολές κλπ παλι μπορει κατι να μας τυχει. Απο δω κ περα ευχομαι ν ναι ολα ηρεμα κ να περασει ο καιρος σαν νερακι να εχεις αγκαλιά το αγγελουδι σου! :) <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ομορφιές μου πώς είστε;

Εμένα δεν μου φτάνε το δικό μου το χάλι, ο άντρας μου είναι από χτες με 39,5 πυρετό, διάρροιες κι εμετούς... Κοινώς γαστρεντερίτιδα... Ε δεν γίνονται αυτά ρε παιδιά...

Επίσης, ήθελα να σας πω σχετικά με την καμπύλη σακχάρου, γιατί μίλησα με την ενδοκρινολόγο το πρωί, μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να έχουμε ιστορικό και προδιάθεση για να ανεβάσουμε σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, μιας κι οφείλεται στις ορμονικές αλλαγές πολλές φορές. Ακόμη, επειδή κι εγώ παρακολουθώ σάκχαρο και γλυκοζηλιωμένη κάθε 3-4 βδομάδες κι είναι πολύ καλές, την ρώτησα αν μπορούμε να την τρενάρουμε (λόγω του ότι είμαι άρρωστη και λόγω αργιών να μην τρέχω αυτή τη βδομάδα), αλλά μου εξήγησε 1ον) ότι το σάκχαρο δεν φαίνεται πιο πριν κι αν υπάρχει θέμα εκδηλώνεται μετά την 23η με 24η βδομάδα, για αυτό και την ζητάνε συγκεκριμένα τότε, άρα δεν μας καλύπτουν μόνο οι καλές εξετάσεις ως τώρα και 2ον) ότι πρέπει να γίνει ώστε αν, ω μη γένειτω, δούμε κάποια τάση για αύξηση κλπ, να το προλάβουμε όσο πιο έγκαιρα και να αρχίσουμε σωστή διατροφή μήπως σωθεί έτσι. Αυτά από το στόμα του ειδικού μιας και λέγαμε για σάκχαρο.... :-P

@Φιλενια μου ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αμνιοπαρακέντηση σου πρότειναν να κάνεις, για να εξεταστεί αν έχει περάσει στο μωράκι; (σε παρόμοια περίπτωση, νομίζω πως το έχω ακούσει)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγκυούλες! @Pagotoula αν σε παρηγορεί, ο άντρας μου είναι συναχωμένος (μπούκωμα, καταρροή, βήχα) και η κόρη μου με διάρροιες και εμετούς :?. Πόσο ακόμη θα τη γλιτώνω, δεν ξέρω...

 

  • Λυπημένη/-ος 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλησπέρα εγκυούλες! @Pagotoula αν σε παρηγορεί, ο άντρας μου είναι συναχωμένος (μπούκωμα, καταρροή, βήχα) και η κόρη μου με διάρροιες και εμετούς :?. Πόσο ακόμη θα τη γλιτώνω, δεν ξέρω...

 

@Sweet_child άσχετο βέβαια τωρα αυτο .αλλα έχεις γιατρο τον Λίβανο στο ψυχικό ;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula είπε:

 

@Φιλενια μου ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αμνιοπαρακέντηση σου πρότειναν να κάνεις, για να εξεταστεί αν έχει περάσει στο μωράκι; (σε παρόμοια περίπτωση, νομίζω πως το έχω ακούσει)

Μου το πρότειναν αλλά το αποτέλεσμα δεν θα μου έλεγε εάν έχω ένα μωρό λόγο τυφλό ή με διανοητικη καθυστέρηση.....

Μόνο ότι το μικρόβιο πέρασε στο μωρό (Που και να περάσει στο μωρό οι πιθανότητες να έχει πάθει κάτι από αυτά είναι 30%)

Γι αυτό το λόγο κάναμε τους υπέρηχους ..... γ να δούμε την ανάπτυξη του εγκεφάλου τα μάτια και την ΑΝΆΠΤΥΞΗ του μωρου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pennymav είπε:

Εχω κανει εκει αυχενική , β επιπέδου και ήμουν και την Πέμπτη εκει γιατί παρακολουθεί τις αρτηρίες μου και τον ρυθμό ανάπτυξης !!

Μια χαρα! Εισαι ευχαριστημενη?


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοκόνες μου... Μιας που λέγαμε για το σάκχαρο... Πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και η μία μέτρηση είναι τσιμπημένη.. Τέρμα οι ατασθαλίες για μένα... Από σήμερα κιόλας αυστηρή διατροφή κι από την επόμενη εβδομάδα που θα με δει η ενδοκρινολόγος κι από κοντά και θα μου γράψει ταινίες, αρχίζω και τις μετρήσεις 6 φορές τη μέρα... :sad: :sad: Και σκεφτείτε ότι μέχρι τώρα το σάκχαρό μου ήταν το πολύ 72 και κλείνω τον 6ο συν 4 κιλά, που ούτε κοιλιά εγκύου δεν έχω πετάξει καλά καλά... Με βλέπω να τα χάνω κι αυτά... Μου είπε ότι παίζει ένα ρόλο το σύνδρομο πολυκυστικών και έπειτα οι ορμόνες της κύησης... Τι να γίνει κορίτσια; Ότι είναι καλύτερο για την μπέμπα μου τώρα... 3 μήνες έμειναν.. Ελπίζω απλά να βελτιωθεί με την διατροφή και να μην χρειαστούμε ενέσεις... Αυτά από μένα... Καλές γιορτούλες κορίτσια μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @Pagotoula με 72 ζάχαρο νηστείας και βγήκε τσιμπημένη η καμπύλη; Γμτ... Έκανες τη δίωρη; Θες να μας πεις τιμές;; Εγώ έχω ζάχαρο νηστείας 82 αλλά τώρα προβληματίστηκα γιατί είμαι γλυκατζού... πω πω. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...