Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Εγκυμοσυνη και καρδιά


Little monkey

Recommended Posts

Καλημερα

Ειμαι 44 ετών έγκυος (5 εβδομάδων και μάλλον δίδυμα)  και ταλαιπωρούμε από έκτακτες συστολές  πριν την εγκυμοσυνη. Έβαλα holter και το αποτέλεσμα ήταν εκτός από πολύ λίγες έκτακτες και κάτι που λεγεται κολποκοιλιακος αποκλεισμός ( δεν ξέρω σε τι βαθμό, σήμερα το απόγευμα θα παω στον καρδιολόγο μα μιλήσουμε). Το αποτέλεσμα είναι να έχω αγχωθεί υπερβολικά το βράδυ να μην κοιμάμαι και όταν πια παω να αποκοιμηθω από την κούραση,  να πετάγομαι φοβούμενη ότι θα μείνω στον υπνο μου. Η καρδιά μου μια χτυπάει γρήγορα και μια αργά με αποτέλεσμα να με έχει τρελάνει. Γνωρίζω ότι η εγκυμοσυνη σε δίδυμα δεν είναι και το πιο εύκολο και δε αυτή την ηλικία και με φοβίζει κι αυτό . Πέρασα και μια γαστρεντερίτιδα η οποία με ταλαιπώρησε. Γενικότερα είμαι σε κακό χαλι και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα. 

Ειναι κάποια κοπέλα που αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. 

 

Ευχαριστώ και εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες τις έγκυουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις είχα στη 2η εγκυμοσύνη μου όλο το πρώτο τρίμηνο, το έχω και σε αυτή σε περιοδους άγχους... το ειχα ψαξει και μου ειχαν πει οτι δεν ειναι τιποτα και οτι προσκαλείται απο την εγκυμοσύνη. Προβλημα στην καρδια δεν εχω τουλαχιστον μεχρι τωρα. Λογω πρωταθλητισμού εκανα συνεχεια ελέγχους. Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena said:

Τις είχα στη 2η εγκυμοσύνη μου όλο το πρώτο τρίμηνο, το έχω και σε αυτή σε περιοδους άγχους... το ειχα ψαξει και μου ειχαν πει οτι δεν ειναι τιποτα και οτι προσκαλείται απο την εγκυμοσύνη. Προβλημα στην καρδια δεν εχω τουλαχιστον μεχρι τωρα. Λογω πρωταθλητισμού εκανα συνεχεια ελέγχους. Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κολποκοιλιακος αποκλεισμό η εκτακτες;  έχω αγχωθεί πολύ. Δεν έχω κι εγώ κάτι παθολογικό πέρα από μια ελαφριά προπτωση Μήτροειδους που από ότι μου έχουν πει δεν είναι τίποτα. Έχω χάσει ήδη ένα μωρο και όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστώ όλο αυτό. 

Just now, Little monkey said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κολποκοιλιακος αποκλεισμό η εκτακτες;  έχω αγχωθεί πολύ. Δεν έχω κι εγώ κάτι παθολογικό πέρα από μια ελαφριά προπτωση Μήτροειδους που από ότι μου έχουν πει δεν είναι τίποτα. Έχω χάσει ήδη ένα μωρο και όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστώ όλο αυτό. 

 

Just now, Farmakotriftena said:

Τις είχα στη 2η εγκυμοσύνη μου όλο το πρώτο τρίμηνο, το έχω και σε αυτή σε περιοδους άγχους... το ειχα ψαξει και μου ειχαν πει οτι δεν ειναι τιποτα και οτι προσκαλείται απο την εγκυμοσύνη. Προβλημα στην καρδια δεν εχω τουλαχιστον μεχρι τωρα. Λογω πρωταθλητισμού εκανα συνεχεια ελέγχους. Καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Με το καλό και το μωράκι σου και να χαίρεσαι και τα αλλά παιδάκια σου..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Έκτακτες μου τις είχαν χαρακτηρίσει και μου είχαν πει ότι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Στη 2η εγκυμοσύνη όντως στο 2ο τρίμηνο εξαφανίστηκαν. Εδώ στην 3η εγκυμοσύνη μου δεν είχα , μέχρι που κάποια προβλήματά στην κύηση με αγχωσαν πάρα πολύ και ξεκινησα να κανω κι ακόμη κάνω τις μερες που ειμαι αγχωμένη, αλλά δε δίνω σημασία για να ειμαι ειλικρινής. Ξέρω ότι είναι από το άγχος μου.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena said:

Ευχαριστώ!! Έκτακτες μου τις είχαν χαρακτηρίσει και μου είχαν πει ότι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Στη 2η εγκυμοσύνη όντως στο 2ο τρίμηνο εξαφανίστηκαν. Εδώ στην 3η εγκυμοσύνη μου δεν είχα , μέχρι που κάποια προβλήματά στην κύηση με αγχωσαν πάρα πολύ και ξεκινησα να κανω κι ακόμη κάνω τις μερες που ειμαι αγχωμένη, αλλά δε δίνω σημασία για να ειμαι ειλικρινής. Ξέρω ότι είναι από το άγχος μου.

Οι εκτακτες δεν μπορώ να πω ότι με απασχολούν πολύ όσο το άλλο θέμα. Διάβασα διαφορά στο διαδίκτυο που δεν μου άρεσαν. Κι ακόμα είμαι στην αρχή. Η Παναγία μαζί μας κι ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Little monkey είπε:

Οι εκτακτες δεν μπορώ να πω ότι με απασχολούν πολύ όσο το άλλο θέμα. Διάβασα διαφορά στο διαδίκτυο που δεν μου άρεσαν. Κι ακόμα είμαι στην αρχή. Η Παναγία μαζί μας κι ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Εννοείς για τον κολποκοιλιακο αποκλεισμό; πήγαινε πρώτα στον γιατρό να δούμε τι θα σου πει. Μην μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία να κοιτάς ίντερνετ..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena said:

Εννοείς για τον κολποκοιλιακο αποκλεισμό; πήγαινε πρώτα στον γιατρό να δούμε τι θα σου πει. Μην μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία να κοιτάς ίντερνετ..

Ναι Γιαυτο. Ελπίζω να μην είναι τίποτα. Θα δούμε. :(

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Farmakotriftena said:

Λογικά δεν θα είναι κάτι! Εύχομαι τα καλύτερα!!

Καλημέρα. 

Σε ευχαριστώ . Ο γιατρός είπε ότι όλα ειναι φυσιολογικά. Αυτό που ονομάζει κολποκοιλιακος αποκλεισμός  είναι πρώτου βαθμού οπως το ονομάζουν και είναι κάτι που το κάνουν όλες οι φυσιολογικές καρδιές όπως και τις εκτακτες συστολές. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα λίγο και κοιμήθηκα και το βράδυ πιο ήρεμη. Έχω και ευερέθιστο έντερο και ταλαιπωρούμε από διάρροιες όποτε έχει σημασία κι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Little monkey είπε:

Καλημέρα. 

Σε ευχαριστώ . Ο γιατρός είπε ότι όλα ειναι φυσιολογικά. Αυτό που ονομάζει κολποκοιλιακος αποκλεισμός  είναι πρώτου βαθμού οπως το ονομάζουν και είναι κάτι που το κάνουν όλες οι φυσιολογικές καρδιές όπως και τις εκτακτες συστολές. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα λίγο και κοιμήθηκα και το βράδυ πιο ήρεμη. Έχω και ευερέθιστο έντερο και ταλαιπωρούμε από διάρροιες όποτε έχει σημασία κι αυτό. 

Καλησπέρα. Μπράβο που όλα είναι φυσιολογικά. Κοίτα να απολαύσεις την ωραιότερη περίοδο της ζωής σου και άσε το άγχος στην άκρη. Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Με το καλό.

 


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Little monkey είπε:

Καλημέρα. 

Σε ευχαριστώ . Ο γιατρός είπε ότι όλα ειναι φυσιολογικά. Αυτό που ονομάζει κολποκοιλιακος αποκλεισμός  είναι πρώτου βαθμού οπως το ονομάζουν και είναι κάτι που το κάνουν όλες οι φυσιολογικές καρδιές όπως και τις εκτακτες συστολές. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα λίγο και κοιμήθηκα και το βράδυ πιο ήρεμη. Έχω και ευερέθιστο έντερο και ταλαιπωρούμε από διάρροιες όποτε έχει σημασία κι αυτό. 

Αυτό ήθελα να σου στείλω κι εχθές, ολες οι καρδιες κανουν έκτακτες μέσα στην μέρα κάθε μέρα. Κανενός ανθρώπου η καρδιά δε λειτουργεί ρολόι 24 ώρες το 24ωρο. Απλά δεν τις αντιλαμβανόμαστε. Και μη ξεχνάς πως στην εγκυμοσύνη , έχουμε ταχυκαρδίες που αυτό από μόνο του είναι λόγος για παραπάνω έκτακτες. Οπότε άλλο οι έκτακτες κι άλλο οι αρρυθμίες πχ.

Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου!!

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies said:

Καλησπέρα. Μπράβο που όλα είναι φυσιολογικά. Κοίτα να απολαύσεις την ωραιότερη περίοδο της ζωής σου και άσε το άγχος στην άκρη. Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Με το καλό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ αγχος προερχόμενη κι από μια προηγούμενη εγκυμοσυνη που δεν πήγε καλά και  δυστυχώς έχει αφήσει πολλά σημάδια. Εύχομαι για όλες τα καλύτερα και πολλά μωράκια στην αγκαλιά μας. 

Just now, Farmakotriftena said:

Αυτό ήθελα να σου στείλω κι εχθές, ολες οι καρδιες κανουν έκτακτες μέσα στην μέρα κάθε μέρα. Κανενός ανθρώπου η καρδιά δε λειτουργεί ρολόι 24 ώρες το 24ωρο. Απλά δεν τις αντιλαμβανόμαστε. Και μη ξεχνάς πως στην εγκυμοσύνη , έχουμε ταχυκαρδίες που αυτό από μόνο του είναι λόγος για παραπάνω έκτακτες. Οπότε άλλο οι έκτακτες κι άλλο οι αρρυθμίες πχ.

Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου!!

 

Ευτυχως ναι όλα καλά. Αυτό είπε κι ο γιατρός. Όλοι οι άνθρωποι έχουν εκτακτες  και αρρυθμίες και μπορεί να κάνουν κολποκοιλιακο αποκλεισμό απλά δεν το καταλαβαίνουν. Άλλοι που είναι πιο επιρρεπείς στο αγχος τις αντιλαμβάνονται και πολύ. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα αρκετά. Το αγχος πάντα θα υπάρχει απλά πρέπει νς μάθουμε να το ελέγχουμε όσο  μπορούμε, ποσο μάλλον στην περίοδο της εγκυμοσύνης. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Εύχομαι και σε εσένα όλα τα καλά με το καλό κι Εσυ και  να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
 

Καλησπέρα 

Πάλι έχω. 15 η εβδομάδα  και έχω αρκετές εκτακτες και θέμα με την πίεση καθώς βρίσκομαι σε αγωγή. Είχα και πριν έκτακτες συστολές  αλλά έπαιρνα αγωγή και είχαν κάπως μετριαστεί ως εξαφανιστεί. Και μέχρι τώρα στην εγκυμοσυνη δεν ειχα πολλές, λίγο στις αρχές και μετά τίποτα. Σήμερα με έχουν τρελάνει κι έχω τρομοκρατηθεί. Από holter και εξετάσεις ου έχω κάνει δεν δείχνουν κάτι αλλά δεν παύει  να είναι τρομακτικό. Δεν ξέρω τι να κάνω; Καμία βοήθεια;;;;

 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Little monkey είπε:
 

Καλησπέρα 

Πάλι έχω. 15 η εβδομάδα  και έχω αρκετές εκτακτες και θέμα με την πίεση καθώς βρίσκομαι σε αγωγή. Είχα και πριν έκτακτες συστολές  αλλά έπαιρνα αγωγή και είχαν κάπως μετριαστεί ως εξαφανιστεί. Και μέχρι τώρα στην εγκυμοσυνη δεν ειχα πολλές, λίγο στις αρχές και μετά τίποτα. Σήμερα με έχουν τρελάνει κι έχω τρομοκρατηθεί. Από holter και εξετάσεις ου έχω κάνει δεν δείχνουν κάτι αλλά δεν παύει  να είναι τρομακτικό. Δεν ξέρω τι να κάνω; Καμία βοήθεια;;;;

 

Σας ευχαριστώ 

Καλημέρα!! Σου είχα ξαναστειλει εγώ! Είναι της εγκυμοσύνης μη φοβάμαι.. εφ'όσον κιόλας το holter σου, βγήκε καθαρο ακόμα ένας λόγος παραπάνω να μη φοβάμαι. Πήγαινε ξανά στον καρδιολογο. Παντως οι έκτακτες κρύβουν και ψυχοσωματική εκδήλωση.  Εκδηλώνονται έντονα σε περιόδους άγχους ειδικά.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena said:

Καλημέρα!! Σου είχα ξαναστειλει εγώ! Είναι της εγκυμοσύνης μη φοβάμαι.. εφ'όσον κιόλας το holter σου, βγήκε καθαρο ακόμα ένας λόγος παραπάνω να μη φοβάμαι. Πήγαινε ξανά στον καρδιολογο. Παντως οι έκτακτες κρύβουν και ψυχοσωματική εκδήλωση.  Εκδηλώνονται έντονα σε περιόδους άγχους ειδικά.

Καλημέρα 

το θυμάμαι. Σε ευχαριστώ. Από αγχος άλλο τίποτα. Αγχος και μόνο αγχος. Απλά ήρθαν λίγο άποτομα πάλι και με τρόμαξαν. Έτσι Κι αλλιώς ο καρδιολογος είναι προγραμματισμένος εδώ και πολύ καιρό για παρακολούθηση όποτε θα παω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...