Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Αναζήτηση γυναικολόγου μετά από παλινδρόμηση κύηση


Fridakahlo

Recommended Posts

Καλησπέρα☺,

Διαβάσω τους δυο τελευταίους μήνες όλες τις αναρτήσεις που σχετίζονται με το θέμα που με απασχολεί και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ζητήσω τη συμβουλή σας.

Έχω ένα παιδάκι 4 χρονών και 2 παλίνδρομες κυήσεις μέσα σε έναν χρόνο με την τελευταία πριν από έναν μήνα. Ο γιατρός μου ισχυρίστηκε ότι συμβαίνει και να ξανά προσπαθήσω τον επόμενο κιόλας μήνα της απόξεσης όμως εγώ θέλοντας να το ψάξω πήγα στον κο. Οικονόμου και έκανα πολλές εξετάσεις, πολλές από αυτές περιττές σύμφωνα με τον γυναικολόγο μου και έναν ενδοκρινολόγο που επισκέφτηκα για να μου αποκωδικοποιήσει τα αποτελέσματα στις ορμονικές εξετάσεις. Οι εξετάσεις (ορμονικες, ανοσολογικες, συμβατότητας ζεύγους, καμπύλες σακχάρου και ινσουλίνης) δεν έδειξαν να έχω κάτι.

Θέλω να βρώ έναν γυναικολόγο να δει τις εξετάσεις μου και να με καθοδηγήσει. Είμαι ανάμεσα στον κο. Δασκαλάκη και στον κο. Δρακάκη. Με προβληματίζει που διαβάζω ότι ο κος Δρακάκης δεν έχει υπέρηχο στο ιατρείο του από την άλλη δεν ξέρω αν ο κος Δασκαλάκης μπορεί να με βοηθήσει μιας και δεν ειδικεύεται στις  καθ έξιν αποβολές.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου καλησπέρα!!! Λυπαμαι πολύ για τις αποβολές σου!! Για γιατρό δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά θα ήθελα να σου πω να κάνεις και έναν έλεγχο για θρομβοφιλια!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου owl 1. Το έμαθα, μετά βέβαια απο τη δεύτερη αποβολή, ότι η θρομβοφιλία είναι συχνή αιτία αποβολών αλλά ήταν στο πακέτο εξετάσεων που έκανα και φάνηκε ότι δεν έχω. Βέβαια με συμβούλεψε ο αιματολόγος να κάνωνω αντιπηκτικές ενέσεις από την αρχή επόμενης πιθανής εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fridakahlo είπε:

Καλησπέρα☺,

Διαβάσω τους δυο τελευταίους μήνες όλες τις αναρτήσεις που σχετίζονται με το θέμα που με απασχολεί και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ζητήσω τη συμβουλή σας.

Έχω ένα παιδάκι 4 χρονών και 2 παλίνδρομες κυήσεις μέσα σε έναν χρόνο με την τελευταία πριν από έναν μήνα. Ο γιατρός μου ισχυρίστηκε ότι συμβαίνει και να ξανά προσπαθήσω τον επόμενο κιόλας μήνα της απόξεσης όμως εγώ θέλοντας να το ψάξω πήγα στον κο. Οικονόμου και έκανα πολλές εξετάσεις, πολλές από αυτές περιττές σύμφωνα με τον γυναικολόγο μου και έναν ενδοκρινολόγο που επισκέφτηκα για να μου αποκωδικοποιήσει τα αποτελέσματα στις ορμονικές εξετάσεις. Οι εξετάσεις (ορμονικες, ανοσολογικες, συμβατότητας ζεύγους, καμπύλες σακχάρου και ινσουλίνης) δεν έδειξαν να έχω κάτι.

Θέλω να βρώ έναν γυναικολόγο να δει τις εξετάσεις μου και να με καθοδηγήσει. Είμαι ανάμεσα στον κο. Δασκαλάκη και στον κο. Δρακάκη. Με προβληματίζει που διαβάζω ότι ο κος Δρακάκης δεν έχει υπέρηχο στο ιατρείο του από την άλλη δεν ξέρω αν ο κος Δασκαλάκης μπορεί να με βοηθήσει μιας και δεν ειδικεύεται στις  καθ έξιν αποβολές.

Σας ευχαριστώ!

Για τους γιατρούς δεν ξέρω αλλά θα ήθελα να σε ρωτησω οι αποβολές γιατι; τι σου είπε ο γιατρός; έκανες ιστολογικες μετά την αποξεση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fridakahlo είπε:

Δεν έκανα ιστολογικές εξετάσεις γιατί ο γυναικολόγος μου είπε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν δείχνουν κάτι.

Δεν ξέρω με ποια λογική σου το είπε αυτό γιατί αν δεν ανηκες "στις περισσότερες περιπτωσεις" και εδειχναν οντως κατι γιατι να μην το ξερεις; είχα κι εγώ πέρυσι μια παλινδρομη και έμαθα μετά τις ιστολογικες ότι είχε ένα σύνδρομο και η αποβολή οφείλονταν σε χρωμοσωματικη ανωμαλία. Και ότι ήταν όντως τυχαίο γεγονός. Οχι ότι τώρα που είμαι και πάλι εγκυος δεν τρέμω κάθε μέρα μην το χάσω αλλά ξέρω γιατί έφυγε το κοριτσάκι εκείνο.. Από την στιγμή δε που είναι καλές οι εξετάσεις σου δεν νομίζω να χρειάζεται τόση ανησυχία. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου Και με το καλό και το επόμενο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fridakahlo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Η καλή ψυχολογία παίζει τον σημαντικότερο ρόλο νομίζω.

Γεια σου καλη μου στις ανοσολογικες εξετάσεις τι εξετάσεις ήτανε ;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος λευκοκυτταρικών υποπληθυσμών στο περιφερικό αίμα, θρομβογονοτυπικός έλεγχος, έλεγχος λόγου Th1/Th2 κυτταροκινων περιφερικου αίματος, έλεγχος κυτταροκτόνων, έλεγχος επίκτητης| γενετικής/ μοριακα προσδιορίζομενης/ φαινοτυπικης θρομβοφιλίας και γενετικός έλεγχος τυποποίησης HLA

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fridakahlo είπε:

Έλεγχος λευκοκυτταρικών υποπληθυσμών στο περιφερικό αίμα, θρομβογονοτυπικός έλεγχος, έλεγχος λόγου Th1/Th2 κυτταροκινων περιφερικου αίματος, έλεγχος κυτταροκτόνων, έλεγχος επίκτητης| γενετικής/ μοριακα προσδιορίζομενης/ φαινοτυπικης θρομβοφιλίας και γενετικός έλεγχος τυποποίησης HLA

Κατάλαβα δηλαδή εξετάσεις θρομβοφιλιας έχεις κάνει τι να πω απλα επρεπε να κάνεις ιστολογική εξέταση. Δεν ισχύει οτι δεν δείχνει κάτι αυτό δεν το ξέρει δεν πείραζει τώρα ξανακανε προσπαθεία καθ εύχομαι να πάνε όλα κατευχην

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...