Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθειες εγκύμοσύνης μετά απο αποβολή β τριμήνου


Recommended Posts

Καλησπερα.Ανοίγω αυτο το "πονεμένο"θέμα με σκοπό να ανταλλάξουμε εμπειρίες για να βρούμε μια αχτίδα αισιοδοξίας κ παλι.11 μήνες μετά απο εναν πολυ προωρο τοκετό εξαιτίας ανεπάρκειας τραχηλου κ χοριομνιονίτιδας και μετά τον θάνατο της μπεμπούλας μου π εζησε 10 μέρες αν και 22 εβδομαδων ξεκινήσαμε κ πάλι προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη.Οπως εχω γραψει και πάλι εκανα πολλές εξετάσεις βρεθηκε θρομβοφιλια κ καραμπινατη ανεπαρκεια τραχηλου,εκανα υστεροσκοπηση οπου τα στομια των σαλπιγγων φανηκαν ανοιχτα κ θεραπεια για e coli,σπερμοδιαγραμμα κ αλλα πολλα.Τωρα εχω ξεκινησει με πολυ αγχος και εδω κ 2 μήνες δεν επετευχθη εγκυμοσυνη .Υπάρχουν κοπέλες που να βρισκονται σε παρόμοια κατασταση?? 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκι μου καλησπέρα ! Κατά κάποιο τρόπο βρισκόμαστε στην ίδια φάση . Εμείς καναμε πρόκληση φυσιολογικού τοκετού στην 18η εβδομάδα . Δυστηχως η καρδούλα της μπεμπουλας μας δεν χτυπούσε και αναγκαστήκαμε να κάνουμε διακοπή κύησης. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις αλλά δεν έχει βρεθεί τίποτα .... Μόνο αυξημένος θυρεοειδής . Προσπαθούμε από τον Φεβρουάριο , είχαμε μια βιοχημική κύηση τον Ιούνιο και ξανά προσπαθούμε ... Κάθε μήνα ελέγχουμε ωορυξια με τον γυναικολόγο και προσπαθούμε , με άπειρα αποτυχημένα τεστ εγκυμοσύνης ! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mummyofanangel είπε:

Κοριτσάκι μου καλησπέρα ! Κατά κάποιο τρόπο βρισκόμαστε στην ίδια φάση . Εμείς καναμε πρόκληση φυσιολογικού τοκετού στην 18η εβδομάδα . Δυστηχως η καρδούλα της μπεμπουλας μας δεν χτυπούσε και αναγκαστήκαμε να κάνουμε διακοπή κύησης. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις αλλά δεν έχει βρεθεί τίποτα .... Μόνο αυξημένος θυρεοειδής . Προσπαθούμε από τον Φεβρουάριο , είχαμε μια βιοχημική κύηση τον Ιούνιο και ξανά προσπαθούμε ... Κάθε μήνα ελέγχουμε ωορυξια με τον γυναικολόγο και προσπαθούμε , με άπειρα αποτυχημένα τεστ εγκυμοσύνης ! 

Λυπαμαι πολυ.Τι απογοήτευση ειναι αυτα τα τεστ.Ειμαι 19η μερα εκανα τεστ κ ήταν αρνητικο.Το κλαμα παει σύννεφο!Ειχες μεινει ευκολα εηκυος,?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Λυπαμαι πολυ.Τι απογοήτευση ειναι αυτα τα τεστ.Ειμαι 19η μερα εκανα τεστ κ ήταν αρνητικο.Το κλαμα παει σύννεφο!Ειχες μεινει ευκολα εηκυος,?

Καλημέρα κορίτσι μου ! Ναι , κυριολεκτικά με την πρώτη ! Και όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά ! Αλλά .... τώρα έχω ελπίδες πάλι γι’ αυτό τον μήνα αλλά πραγματικά τα τεστ με έχουν τρελάνει ! 

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπερα.Μόλις γύρισα απο διακοπες κ κραταω θετικό τεστ.Ο γιατρος μου λειπει θα γυρισει σε 10 μερες.κ ειμαι πελαγωμενη.Χαρηκα απ τη μια κ απ την αλλη στις διακοπές που ήμουν εφαγα πολύ απεξω σαλατες κ κρεατα κ μ εχει καρφωθει εδω κ καιρο το τοξοπλασμα επειδή δεν εχω αντισώματα.Δεν προσεξα καθολου κοριτσια κ φοβαμαι .Επισης καθομουν στην αμμο δεν αλλαζα μαγιο κ γενικα ειναι ηνμονη φορα.που δεν ασχοληθηκα πολυ με τον ευατο μου.Λετε να ειναι ολα.καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eleni 86 είπε:

Kορίτσια καλησπερα.Μόλις γύρισα απο διακοπες κ κραταω θετικό τεστ.Ο γιατρος μου λειπει θα γυρισει σε 10 μερες.κ ειμαι πελαγωμενη.Χαρηκα απ τη μια κ απ την αλλη στις διακοπές που ήμουν εφαγα πολύ απεξω σαλατες κ κρεατα κ μ εχει καρφωθει εδω κ καιρο το τοξοπλασμα επειδή δεν εχω αντισώματα.Δεν προσεξα καθολου κοριτσια κ φοβαμαι .Επισης καθομουν στην αμμο δεν αλλαζα μαγιο κ γενικα ειναι ηνμονη φορα.που δεν ασχοληθηκα πολυ με τον ευατο μου.Λετε να ειναι ολα.καλα?

Με το καλό να έχεις μια τελειομηνη κύηση... Προσπάθησε να χαλαρώσεις γλυκειά μου, αν ήταν τόσο εύκολο να κολλήσουμε τοξόπλασμα τότε όλες θα είχαμε αντισώματα.. όλα καλά θα πάνε θα το δεις!! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Kορίτσια καλησπερα.Μόλις γύρισα απο διακοπες κ κραταω θετικό τεστ.Ο γιατρος μου λειπει θα γυρισει σε 10 μερες.κ ειμαι πελαγωμενη.Χαρηκα απ τη μια κ απ την αλλη στις διακοπές που ήμουν εφαγα πολύ απεξω σαλατες κ κρεατα κ μ εχει καρφωθει εδω κ καιρο το τοξοπλασμα επειδή δεν εχω αντισώματα.Δεν προσεξα καθολου κοριτσια κ φοβαμαι .Επισης καθομουν στην αμμο δεν αλλαζα μαγιο κ γενικα ειναι ηνμονη φορα.που δεν ασχοληθηκα πολυ με τον ευατο μου.Λετε να ειναι ολα.καλα?

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου όλο σαλάτες από έξω έτρωγα γιατί έκανα εμετούς μέχρι τον 6ο και απεχθανομουν τα φαγητά. Μόνο οι σαλάτες και τα γιαούρτια με ανακούφιζαν. Κι έλεγα στον εαυτό μου ότι αφού τοοοσα χρόνια δεν είχα κολλήσει τρώγοντας από όπου μπορείς να φανταστείς χωρίς να προσέχω γιατί να κολλήσω τώρα;! Το ξέρω ότι δεν ήταν το πιο σοφό που μπορούσα να κάνω αλλά ή αυτό ή θα ψοφούσα στην πείνα. Τελικά μια χαρά. Επισης να σου πω ότι καλό είναι γενικά να προσέχουμε κάπως αλλά καλό είναι επισης να συνεχίζουμε να ζούμε βγάζοντας λίγο από το μυαλό μας την εγκυμοσύνη μας. Όχι βέβαια να καπνίζουμε και να πίνουμε αλλά να μην ανησυχούμε για όλα. Εμενα η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε άδοξα στον τρίτο μήνα  ενώ όλα φαίνονταν τελεια κι εγώ πρόσεχα τα πάντα. Η δεύτερη ήρθε χωρίς να το περιμένω με πολύ κακά προγνωστικά αμέσως μετά από απόξεση και ενώ είχα πάρει ένα σωρό φάρμακα εκείνη την περιοδο. Μέχρι και μια επεμβασουλα με νάρκωση είχα κανει. Μέχρι και λεξοτανίλ είχα πάρει! Κι όμως όλα πήγαν τελεια και τώρα είναι 9 μηνών ζουζούνα έξυπνη και ζωηρή, τελεια (στα μάτια μου τουλάχιστον) από όλες της απόψεις! Σου εύχομαι σε 9 μήνες να έχεις αγκαλιά το παιδάκι σου και να είναι ευλογημένο! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.Αλλα μετα την ατυχη καταληξη της 1ης μ εγκυμοσυνης κ το θανατο του μωρου μου το φυσαω κ δεν κρυωνει.Ξερω οτι θα εχω δυσκολγ εγκυμοσυνη με ξαπλα κ περιδεση αλλα δεν θελω να εχω κολλησει κ τιποτα.Και να φανταστειτε οτι ειχα ενστικτο κ ελεγα αν ειμαι εγκυος τωρα τι κανω που τρωω συνεχεια εξω?μωρε διαβασα για κοπελες εδωω το κολλησαν με το που εμειναβ εγκυες κ οτι δεν πηγε καλα  αλλα μετα σκεφτομαι τωρα ειμαι 4 εβδομαδων ισα.ισα θα εχεινγινει το εμβρυακι ποτε ν προλαβω να κολλησω.Αχ κοριτσια ειμαι αγχωμενη!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.Αλλα μετα την ατυχη καταληξη της 1ης μ εγκυμοσυνης κ το θανατο του μωρου μου το φυσαω κ δεν κρυωνει.Ξερω οτι θα εχω δυσκολγ εγκυμοσυνη με ξαπλα κ περιδεση αλλα δεν θελω να εχω κολλησει κ τιποτα.Και να φανταστειτε οτι ειχα ενστικτο κ ελεγα αν ειμαι εγκυος τωρα τι κανω που τρωω συνεχεια εξω?μωρε διαβασα για κοπελες εδωω το κολλησαν με το που εμειναβ εγκυες κ οτι δεν πηγε καλα  αλλα μετα σκεφτομαι τωρα ειμαι 4 εβδομαδων ισα.ισα θα εχεινγινει το εμβρυακι ποτε ν προλαβω να κολλησω.Αχ κοριτσια ειμαι αγχωμενη!!

Δεν νομιζω να κολλησες κατι! Να σ πω οτι κ εγω εχω φαει απο εξω σαλατες κλπ απειρες φορες ειδικα καθε βραδυ ηθελα απαραιτητως ενα κλαμπ σαντουιτς ηταν το μονο π λιγουρευομουν στην εγυμοσυνη αφαιρουσα το μαρουλι αλλα κ παλι ειχε ερθει σε επαφη..αλλα το χειροτερο μ ηταν οταν πηγαμε επισκεψη σε κατι γενεθλια καλοκαιρι με φορεμα κ εκατσα σε εναν καναπε οταν σηκωθηκα λοιπον ημουν γεματη τριχες γατας ρωτησα κ μ ειπαν οτι ειχαν 3 δν τις ειδα στον χωρο ουτε ειδα πριν κατσω ειχα κανει βεβαια πιο πριν εξετασεις για αντισωματα αλλα με εζωσαν τα φιδια μολις ειδα τοση τριχα πανω μ την επομενη πηγα στον γιατρο μ και του ζητησα αιματολογικες και δειγμα κολπικου για εξετασεις εν τελει ηταν ολα καλα!!! Να κανεις τις εξετασεις αν κ θα ειναι ολα καλα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.Αλλα μετα την ατυχη καταληξη της 1ης μ εγκυμοσυνης κ το θανατο του μωρου μου το φυσαω κ δεν κρυωνει.Ξερω οτι θα εχω δυσκολγ εγκυμοσυνη με ξαπλα κ περιδεση αλλα δεν θελω να εχω κολλησει κ τιποτα.Και να φανταστειτε οτι ειχα ενστικτο κ ελεγα αν ειμαι εγκυος τωρα τι κανω που τρωω συνεχεια εξω?μωρε διαβασα για κοπελες εδωω το κολλησαν με το που εμειναβ εγκυες κ οτι δεν πηγε καλα  αλλα μετα σκεφτομαι τωρα ειμαι 4 εβδομαδων ισα.ισα θα εχεινγινει το εμβρυακι ποτε ν προλαβω να κολλησω.Αχ κοριτσια ειμαι αγχωμενη!!

Λογικό να είσαι αγχωμένη κοπέλα μου. Εδώ ημασταν εμείς που δεν είχαμε και το δικό σου παρελθόν! Για την ώρα προσπαθησε να χαίρεσαι που είδες θετικό τεστ και να προσεύχεσαι να πάνε όλα κατ ευχήν! Προσπαθησε να βγάλεις όσο μπορείς το στρες από τη ζωή σου αν και αλλο να το λες αλλο να το κανεις. Προσπαθησε να συνεχίσεις να κανεις ότι σε ευχαριστούσε και πριν την εγκυμοσύνη. Γιατί αν τη σκέφτεσαι κάθε λεπτό και δευτερόλεπτο δεν θα περάσει ο καιρό με τίποτα! 

Εδω στο φόρουμ έχουμε διαβάσει πολλές φορές ιστορίες που είχαν πολύ ατυχείς εγκυμοσύνες, που έπεσαν στα τάρταρα αλλά τώρα κρατάνε τα μωράκια τους αγκαλιά κι αλλες θα τα κρατήσουν σύντομα. Πιασου από αυτές τις εμπειρίες και πάρε δύναμη από τις δικές τους ιστορίες. Σε λίγο καιρό καποιες άλλες γυναίκες θα παίρνουν δύναμη από τη δικη σου ιστορία! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Δεν νομιζω να κολλησες κατι! Να σ πω οτι κ εγω εχω φαει απο εξω σαλατες κλπ απειρες φορες ειδικα καθε βραδυ ηθελα απαραιτητως ενα κλαμπ σαντουιτς ηταν το μονο π λιγουρευομουν στην εγυμοσυνη αφαιρουσα το μαρουλι αλλα κ παλι ειχε ερθει σε επαφη..αλλα το χειροτερο μ ηταν οταν πηγαμε επισκεψη σε κατι γενεθλια καλοκαιρι με φορεμα κ εκατσα σε εναν καναπε οταν σηκωθηκα λοιπον ημουν γεματη τριχες γατας ρωτησα κ μ ειπαν οτι ειχαν 3 δν τις ειδα στον χωρο ουτε ειδα πριν κατσω ειχα κανει βεβαια πιο πριν εξετασεις για αντισωματα αλλα με εζωσαν τα φιδια μολις ειδα τοση τριχα πανω μ την επομενη πηγα στον γιατρο μ και του ζητησα αιματολογικες και δειγμα κολπικου για εξετασεις εν τελει ηταν ολα καλα!!! Να κανεις τις εξετασεις αν κ θα ειναι ολα καλα!

Ειχαμε παραλληλη εγκυμοσυνη την πρωτη  φορα.Αλλα εμενα δεν κατεληξε καλα.Με ανακουφιζουν αυτα που λες.Και για τα μισοψημενα κρεατα τι να κανειςναν εισαι διακοπες?ελπιζω να μην κολλησα.Φανταζομαι δεν ειχες αντισωματα κ συ?

Just now, P.L.L. είπε:

Λογικό να είσαι αγχωμένη κοπέλα μου. Εδώ ημασταν εμείς που δεν είχαμε και το δικό σου παρελθόν! Για την ώρα προσπαθησε να χαίρεσαι που είδες θετικό τεστ και να προσεύχεσαι να πάνε όλα κατ ευχήν! Προσπαθησε να βγάλεις όσο μπορείς το στρες από τη ζωή σου αν και αλλο να το λες αλλο να το κανεις. Προσπαθησε να συνεχίσεις να κανεις ότι σε ευχαριστούσε και πριν την εγκυμοσύνη. Γιατί αν τη σκέφτεσαι κάθε λεπτό και δευτερόλεπτο δεν θα περάσει ο καιρό με τίποτα! 

Εδω στο φόρουμ έχουμε διαβάσει πολλές φορές ιστορίες που είχαν πολύ ατυχείς εγκυμοσύνες, που έπεσαν στα τάρταρα αλλά τώρα κρατάνε τα μωράκια τους αγκαλιά κι αλλες θα τα κρατήσουν σύντομα. Πιασου από αυτές τις εμπειρίες και πάρε δύναμη από τις δικές τους ιστορίες. Σε λίγο καιρό καποιες άλλες γυναίκες θα παίρνουν δύναμη από τη δικη σου ιστορία! 

Σε ευχαριστω παρα πολθ με ανακουφιζεις.Τελευταια φορα το ειχα τσεκαρει τελη Απριλιου αλλα απο τοτε κ μετα επεσε πολυ σουβλακι κ σαλατα απ εξω.Ελπιζω να ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Ειχαμε παραλληλη εγκυμοσυνη την πρωτη  φορα.Αλλα εμενα δεν κατεληξε καλα.Με ανακουφιζουν αυτα που λες.Και για τα μισοψημενα κρεατα τι να κανειςναν εισαι διακοπες?ελπιζω να μην κολλησα.Φανταζομαι δεν ειχες αντισωματα κ συ?

Σε ευχαριστω παρα πολθ με ανακουφιζεις.Τελευταια φορα το ειχα τσεκαρει τελη Απριλιου αλλα απο τοτε κ μετα επεσε πολυ σουβλακι κ σαλατα απ εξω.Ελπιζω να ειναι ολα καλα.

Λυπαμαι π δεν πηγε καλα η πρωτη σου εγκυμοσυνη ευχομαι αυτη να ειναι τελειομηνη κ να κρατησεις γερο το μωρακι σου! Δν εχω ιδεα δεν θυμαμαι τι επεζε με τα αντισωματα για να ηταν ολα καλα λογικα...αλλα αν τυχαινε να φαω εξω ελεγα παντα καλοψημενο! 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Kοριτσια εκανα χοριακη σήμερα.254 μοναδες με τελευταια περιοδο 22/7 καλη νομιζω ειναι.Θα επαναλαβω αυριο

Καλους διπλασιασμους κοπελα μου! Κ εμενα η πρωτη τοσο ηταν περιπου!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Kοριτσια εκανα χοριακη σήμερα.254 μοναδες με τελευταια περιοδο 22/7 καλη νομιζω ειναι.Θα επαναλαβω αυριο

καλημερα κορίτσι μου! πόσο χάρηκα με το θετικό τεστ! μια χαρά κ η τιμή της χοριακης σου!! μέσα από τη καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

εγώ, έχασα το μωράκι μου στην 24η εβδομαδα..ανεπάρκεια τραχήλου..ένα καρο εξετάσεις μετά.  1μιση χρόνο μετά, έμεινα ξανά έγκυος.  5 μήνες κλινηρης λόγω κοντού τραχήλου.  δεν έκανα περιδεση. γέννησα 38+6 με πρόκληση κ τώρα τον έχω να μου αλωνιζει όλο το σπίτι!

μην αγχώνεσαι για τις σαλάτες έξω! το είχα ψάξει παααρα πολύ μετά την αποβολή γτ μου είχαν βρει λιστερια (?) κ είχα κατασκηνώσει στο Παστέρ.  εννοείται είχα πάθει μικροβιοφοβια, αλλά ήταν δικό μου θέμα! όχι ότι φταίνε οι σαλάτες!! - ωστόσο,  ακομη κ τώρα δε τρώω πράσινα ωμα σε εστιατόρια! μόνο βραστά! χαχαχα .. 

κ για κρέατα,  ζητάς ευγενικά να είναι καλοψημένα!! 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...