Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

Εγώ έχω λίγα πονακια στο στομάχι Στο εντερο και αυξημένα αερια αλλά ίσως κρυωσα. Γενικά δόξα τον θεό δεν εχω "καταλάβει εγκυμοσύνη"

 Από θέμα εμετούς κλπ. Τώρα αρχίζουν πονακια στην μεση και κούραση. (24 εβδομάδα. )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Ginpuam είπε:

Μα δεν κανει να μυρίζουμε έντονα χημικά ποσο μαλλον τωρα στην εγκυμοσύνη...

Και εγω νιωθω ταυτόχρονα αλλα ολα καλα... Ίσως είναι το ενα πόδι απο τη μια και το χέρι απο την αλλη :D

Καλά εννοείται, απλά τώρα το έχω πάει τέρμα. Μόνο αφρολουτρο αντέχω να μυρίζω, σαμπουάν όχι, και το υγρό των πιάτων που δεν έχει έντονο άρωμα. Για τα χέρια χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι..

@katerinakk ξύδι εννοείται, χρησιμοποιώ κι εγώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο πόνο στη μέση έχω και ένα συνεχόμενο φτερνισμα εδώ και ένα 1.5 μήνα που αρρωστησα!! 

Ο συζηγος μου είχε καταλάβει ότι είμαι εγγυος όταν κατά τη διάρκεια της αναμονής τις μέρες της χοριακης είχα ενα επίμονο και ανεξήγητο φτέρνισμα Αυγουστιάτικα :p

Ξέχασα... Είχε ανοίξει και η μύτη μου και μυριζα τα πάντα. Είναι μια πάθηση που έχω που χωρίς να είμαι άρρωστη είναι φορές που δεν μπορώ να μυρισω και άλλοτε είναι οκ και άμα δε θέλω να μυρισω απλά δε μυρίζω... 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αέρια κι εγώ, αρκετά μπορώ να πω. Τώρα έχει ελαττωθεί η συχνουρια που είχα το πρώτο τρίμηνο. Αυξημένη όσφρηση από την αρχή επίσης. Δεν αντέχω τον ελληνικό καφέ, και τον καφέ γενικότερα, όσο ελαφρύ και να τον κάνω και έχω όρεξη για λαχανικά, μπορώ να τρώω κάθε μέρα. Κουνουπίδι μπρόκολο βραστό, λαχανορυζο σπανακόρυζο όσπρια

Ίσως γι'αυτό και τα αέρια; Τι να πω :D

Και κοτόπουλο δεν θέλω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Just now, NitsaElenitsa84 είπε:

Αέρια κι εγώ, αρκετά μπορώ να πω. Τώρα έχει ελαττωθεί η συχνουρια που είχα το πρώτο τρίμηνο. Αυξημένη όσφρηση από την αρχή επίσης. Δεν αντέχω τον ελληνικό καφέ, και τον καφέ γενικότερα, όσο ελαφρύ και να τον κάνω και έχω όρεξη για λαχανικά, μπορώ να τρώω κάθε μέρα. Κουνουπίδι μπρόκολο βραστό, λαχανορυζο σπανακόρυζο όσπρια

Ίσως γι'αυτό και τα αέρια; Τι να πω :D

Και κοτόπουλο δεν θέλω καθόλου

χαχαχα σίγουρα!!! εγώ πάλι λαχανικά καθόλου.. μόνο σπανακορυζο. που βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα

..εχω θεμα...!!! και τώρα τα πονακια που έχω 3 μέρες μάλλον από αυτό ήταν..σήμερα πήγα.. συγνωμη για αυτό... εσάς από το σιδηρο έχετε μαύρα κοπρανα; εμένα μου είχε πει ή κουνιαδα μου ότι είχε και όντως έχω και εγω. 

μια ερώτηση ακομα θα κάνω και σταματάω χαχαχα. την εχω ξανα κάνει αλλά στο ίντερνετ αλλα γράφει το ένα site αλλα το αλλο. ποια εβδομάδα αντιστοιχεί σε ποιον μήνα; 

το ένα λέει ότι μέχρι 26 είσαι στον 6ο. το αλλο μεχρι 28 οτι είσαι στον 6ο.

 

Δεν ξέρω..Εγώ έχω ΠΗΤ 6/4..άρα 6/1 μπαινω στον 7ο; 

μολις διαβασα ενα αλλο που ελεγε "το τριτο τρομηνο ξεκινάει με την έναρξη της 26ης εβδομάδας" χαχαχα δεν βγάζω άκρη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω, ούτε εγώ έχω βγάλει άκρη με ημερομηνίες και τέτοια

Τα μαύρα κόπρανα τα είδα κι εγώ με το που ξεκίνησα τον σίδηρο

Δυσκοιλιότητα πάντα ειχα. Νομίζω με βοηθάει ο χυμός πορτοκάλι που πίνω το πρωί με τον σίδηρο για καλύτερη απορρόφηση

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NitsaElenitsa84 είπε:

Τι να σου πω, ούτε εγώ έχω βγάλει άκρη με ημερομηνίες και τέτοια

Τα μαύρα κόπρανα τα είδα κι εγώ με το που ξεκίνησα τον σίδηρο

Δυσκοιλιότητα πάντα ειχα. Νομίζω με βοηθάει ο χυμός πορτοκάλι που πίνω το πρωί με τον σίδηρο για καλύτερη απορρόφηση

 

μου είχαν πει στις μανούλες Μαρτίου πως αν έχεις π.χ 6/4 πητ καθε6 αλλάζεις μηνα.. Ίσως να είχε δικιο το κορίτσι..Δεν ξέρω.. 

Αυτός ο σίδηρος.. με παιδεύει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα γίνονται σκούρα λόγω σιδήρου. Στην αρχή απόρησα αλλά μετά διάβασα ότι είναι φυσιολογικό.... 

Ούτε εγώ κατέχω ακριβώς το πότε αλλάζω ακριβώς μήνα. Κάτω στην υπογραφή λέει απλά πόσων εβδομάδων ειμαι. Το ίδιο και η εφαρμογή που χρησιμοποιώ (baby center) 

Σκέφτεστε για φυσιολογικό τοκετό; 

Στον 1ο δοκιμάσαμε φυσιολογικά. Φτάσαμε μέχρι 8 πόνους αλλά ήταν σφηνωμένο το κεφάλι του στη λεκάνη κάπως. Δοκίμασε ο γιατρός έβαλε χέρι 2-3 φορές μπας και τον γυρίσει τπτ. Έπεφταν και οι παλμοί του κάθε φορά που είχα συσπάσεις.... Τελικά το πήγαμε καισαρική. 

Θα θελα να δοκιμάσω ξανά πέρασαν 5 χρόνια σχεδόν.... Τώρα να δούμε.... 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι κι εγώ θεωρητικά μανούλα Απριλίου (ΠΗΤ 6/4) αλλά θα γεννήσω νωρίτερα, τέλη Μαρτίου. Ήθελα απλά να επιβεβαιώσω ότι κανονικά μήνα αλλάζουμε την ημερομηνία της ΠΗΤ, εγώ δηλαδή κάθε 6 του μήνα. Ωστόσο, επειδή εγώ ξέρω ότι αποκλείεται να γεννήσω τότε, το πάω με τις εβδομάδες, οπότε βγαίνει ότι πχ τέλος Δεκέμβρη μπαίνω στον 7ο. Με συμφέρει κιόλας γιατί βιάζομαι να περάσει ο καιρός, χιχιχι. 

@Ginpuam κι εγώ γέννησα την κόρη με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί του μωρού σε κάθε πέτρωμα της κοιλιάς. Εγώ βέβαια δεν έκανα ποτέ διαστολή, ο τράχηλος δεν εξαλείφθηκε ποτέ. Όταν έμεινα έγκυος τη δεύτερη φορά είχα βρει γιατρό για vbac και ήμουν έτοιμη να το παλέψω. Δυστυχώς δεν πρόλαβα γιατί το μωρό παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη ο νέος γιατρός δεν είναι αρνητικός για vbac, όμως εγώ θέλω να κάνω πάλι καισαρική γιατί μετά την παλίνδρομη έχω διαρκώς τη φοβία ότι κάτι θα πάθει ο μπέμπης μου. Επιπλέον, ο τράχηλός μου είναι 5 εκ. και φοβάμαι ότι θα ξαναπεράσω τα ίδια. Έχε υπόψη σου ότι στο vbac δεν επιτρέπεται να γίνει καμία παρέμβαση (πχ πρόκληση), πρέπει να ξεκινήσει από μόνος του ο τοκετός. Καλή επιτυχία! Ζηλεύω - με την καλή έννοια - τις κοπέλες που κατάφεραν vbac!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Sweet_child said:

Καλημέρα! Είμαι κι εγώ θεωρητικά μανούλα Απριλίου (ΠΗΤ 6/4) αλλά θα γεννήσω νωρίτερα, τέλη Μαρτίου. Ήθελα απλά να επιβεβαιώσω ότι κανονικά μήνα αλλάζουμε την ημερομηνία της ΠΗΤ, εγώ δηλαδή κάθε 6 του μήνα. Ωστόσο, επειδή εγώ ξέρω ότι αποκλείεται να γεννήσω τότε, το πάω με τις εβδομάδες, οπότε βγαίνει ότι πχ τέλος Δεκέμβρη μπαίνω στον 7ο. Με συμφέρει κιόλας γιατί βιάζομαι να περάσει ο καιρός, χιχιχι. 

@Ginpuam κι εγώ γέννησα την κόρη με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί του μωρού σε κάθε πέτρωμα της κοιλιάς. Εγώ βέβαια δεν έκανα ποτέ διαστολή, ο τράχηλος δεν εξαλείφθηκε ποτέ. Όταν έμεινα έγκυος τη δεύτερη φορά είχα βρει γιατρό για vbac και ήμουν έτοιμη να το παλέψω. Δυστυχώς δεν πρόλαβα γιατί το μωρό παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη ο νέος γιατρός δεν είναι αρνητικός για vbac, όμως εγώ θέλω να κάνω πάλι καισαρική γιατί μετά την παλίνδρομη έχω διαρκώς τη φοβία ότι κάτι θα πάθει ο μπέμπης μου. Επιπλέον, ο τράχηλός μου είναι 5 εκ. και φοβάμαι ότι θα ξαναπεράσω τα ίδια. Έχε υπόψη σου ότι στο vbac δεν επιτρέπεται να γίνει καμία παρέμβαση (πχ πρόκληση), πρέπει να ξεκινήσει από μόνος του ο τοκετός. Καλή επιτυχία! Ζηλεύω - με την καλή έννοια - τις κοπέλες που κατάφεραν vbac!

Καλώς όρισες κούκλα και με το καλό να ορίσει και το καινούργιο νινί <3

Όπως μας τα στείλει ο Θεός. Εκείνη τη στιγμή θα αρνηθείς ό,τι σου πει ο γιατρός; Άσχετα αν είναι σωστό ή λάθος... 

Και εγώ 19/4 έχω ΠΗΤ αλλά αν με πάρει πιο νωρίς κάπου αρχές υπολογίζω... 

1 hour ago, katerinakk said:

εχω τσούξιμο σήμερα..πφφ... Όχι πολύ αλλά έχω.. αγχώνομαι... 

Γιατί δεν περνεις καλύτερα το γιατρό σου ένα τηλ; 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Καλώς όρισες κούκλα και με το καλό να ορίσει και το καινούργιο νινί <3

Όπως μας τα στείλει ο Θεός. Εκείνη τη στιγμή θα αρνηθείς ό,τι σου πει ο γιατρός; Άσχετα αν είναι σωστό ή λάθος... 

Και εγώ 19/4 έχω ΠΗΤ αλλά αν με πάρει πιο νωρίς κάπου αρχές υπολογίζω... 

Γιατί δεν περνεις καλύτερα το γιατρό σου ένα τηλ; 

Δεν έχω το τηλ του πρέπει να πάω από το νοσοκομείο και εκεί θα φάω σίγουρα ένα 5ωρο... παρατήρησα όταν κρατάω λίγο παραπάνω τα ουρα..Κατά την ούρηση δεν εχω. Ούτε μετα

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ μανίκι τα νοσοκομεία....

Ειχα παει στην 1η μου εγκυμοσύνη και περίμενα 5 ώρες όπως λες και ο γιατρος απλα εξέτασε ουτε 2 λεπτά και μετά με έδιωξε.. 

Δεν ξαναπήγα...

Προσπάθησε να πηγαίνεις πιο συχνά στην τουαλέτα 

 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Ωχχχ μανίκι τα νοσοκομεία....

Ειχα παει στην 1η μου εγκυμοσύνη και περίμενα 5 ώρες όπως λες και ο γιατρος απλα εξέτασε ουτε 2 λεπτά και μετά με έδιωξε.. 

Δεν ξαναπήγα...

Προσπάθησε να πηγαίνεις πιο συχνά στην τουαλέτα 

 

Αυτό ακριβώς!!! θα περιμένω να τελειώσει καμία γέννα που ενδεχομένως να έχει ( εννοείται δεν το κρίνω προηγείται με 1000 αλλά ας είναι 2 γιατροί ενας για τα επείγοντα) και μετά θα περιμένω 2 ώρες να βγουν οι εξετασεις ούρων.. αλλη ποση ωρα να τον ξανά βρω... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...