Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Δύσπνοια στο πρώτο τρίμηνο


Little monkey

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Βρίσκομαι στην 7η εβδομάδα και έχω  κάποιες φορές έντονη δύσπνοια ( συνήθως βράδυ ) αλλά μερικές φορές και την ημέρα. Επίσης λαχανιάζω παρά πολύ εύκολα με την παραμικρή κίνηση και περπάτημα. Είμαι σε άδεια από τη δουλειά στο σπίτι και δεν κουράζομαι πολύ αλλά όταν είναι να κάνω μια κίνηση αμέσως λαχανιάζω και με πιάνει ταχυκαρδία. Απο αιματοκρίτη είμαι καλά ακόμα  (37) και ο θυροειδης είναι ρυθμισμένος. Έχει κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο πρόβλημα;;; Διάβασα κάπου για πνευμονική εμβολή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι.. :( help!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ σταμάτα να διαβάζεις...τι πνευμονική εμβολή. Τα ίδια ακριβώς είχα και γώ και δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου. Αισθανόμουν εξάντληση και δύσπνοια που πήγαινα απο τον καναπέ μέχρι την κουζίνα. Τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα και ομολογώ πως η κατάστασή μου καλυτέρευσε περίπου στην 18η. Είναι περίπου το πρώτο 3μηνο εκγυμοσύνης. Σε κάποιες κοπέλες ίσως λιγάκι παραπάνω. Ειναι διαφορετικά σε κάθε κοπέλα. Θα δείς που θα αισθανθείς πιο καλά αργότερα, απλά τώρα άκου το σώμα σου και μην το πιέζεις. Ξεξούραση θέλει? Ξεκούραση δώστου :)

Σου ευχομαι με το καλό το μωράκι σου και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα καταλαβαινεις κ μονη σου οτι θα πρεπει να το αναφερεις στον γιατρο σου. Οταν λες ταχυκαρδια πχ πας στο μπανιο κ φτανεις 150 παλμους;

Γενικα οσο μπορεις για την ψυχικη σου ηρεμια μην ψαχνεις στο ιντερνετ. Να ρωτας τον γιατρο οτι σε απασχολει, γι'αυτο τους εχουμε!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα said:

Καλέ σταμάτα να διαβάζεις...τι πνευμονική εμβολή. Τα ίδια ακριβώς είχα και γώ και δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου. Αισθανόμουν εξάντληση και δύσπνοια που πήγαινα απο τον καναπέ μέχρι την κουζίνα. Τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα και ομολογώ πως η κατάστασή μου καλυτέρευσε περίπου στην 18η. Είναι περίπου το πρώτο 3μηνο εκγυμοσύνης. Σε κάποιες κοπέλες ίσως λιγάκι παραπάνω. Ειναι διαφορετικά σε κάθε κοπέλα. Θα δείς που θα αισθανθείς πιο καλά αργότερα, απλά τώρα άκου το σώμα σου και μην το πιέζεις. Ξεξούραση θέλει? Ξεκούραση δώστου :)

Σου ευχομαι με το καλό το μωράκι σου και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!:wub:

Αλήθεια;;; Με έχει καταβάλει πολύ όλο αυτό και ακόμα είμαι στην 7η εβδομάδα με διδυμάκια. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κοριτσι μου. Νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ. Εύχομαι και σε σένα με το καλό και σε όλες τις εγκυουλες.

Just now, evio said:

Καλησπερα!

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα καταλαβαινεις κ μονη σου οτι θα πρεπει να το αναφερεις στον γιατρο σου. Οταν λες ταχυκαρδια πχ πας στο μπανιο κ φτανεις 150 παλμους;

Γενικα οσο μπορεις για την ψυχικη σου ηρεμια μην ψαχνεις στο ιντερνετ. Να ρωτας τον γιατρο οτι σε απασχολει, γι'αυτο τους εχουμε!

Καλησπέρα.

οχι τόσο πολύ αλλά νιώθω ότι χτυπάει πιο γρήγορα. Έχω κοιτάξει και την καρδιά με holter γιατί με ταλαιπωρούσαν κάποιες εκτακτες συστολές αλλά δεν έβγαλε τίποτα ιδιαίτερο. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά αγχώμενη. Έχει μιλήσει και ο γυναικολόγος μου με τον καρδιολόγο μου. Η πίεση που τη μετράω είναι περίπου στο 12 με 8. 

Μάλλον είναι της εγκυμοσύνης. 

 

Σε ευχαριστώ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Little monkey η ταχυκαρδία και η εξάντληση, γενικά στην εγκυμοσύνη είναι συνηθισμένη. Ειδικά το πρώτο τρίμηνο , εγώ από την ταχυκαρδία έκανα έκτακτες στο 1ο τρίμηνο . Και η εξάντληση 1ο και 3ο τρίμηνο έτσι είναι.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Little monkey αφου το εχεις τσεκαρει τοτε μπορεις να ηρεμησεις. Κ εγω στο πρωτο τριμηνο ειχα εκτακτες συστολες ειδικα οποτε αγχωνομουν. Κ φυσικα γυρω στους 10-20 παλμους πανω απο το φυσιολογικο μου

Με το καλο τα διδυμακια σου!

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Farmakotriftena και evio ελπίζω να ηρεμήσω κάποια στιγμή και να μη με ταλαιπωρούν όλα αυτά. Θέλουν θυσίες όμως τα μωράκια. Υπομονη και ελπίζω όλα να είναι καλά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να είστε καλά... Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...