Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Εξοπλισμός για δίδυμα


Recommended Posts

Καλημέρα, τον χειμώνα περιμένουμε τα διδυμακια μας και έχω ξεκινήσει έρευνα αγοράς για διάφορα που θα χρειαστούμε.

Μια πρώτη ερώτηση που έχω για τις ήδη δίδυμομανουλες είναι τι καρότσι τους βόλεψε. Έχω δει το aria twins peg perego που προτεινουν οι περισσότεροι, αλλά με περιορίζει αρκετά ότι χρησιμοποιείται από +6 μηνών. Ιδανικά θέλω κάτι από νεογέννητα, δίπλα δίπλα και ελαφρύ. Έχει κάποια να προτείνει κάποιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος said:

Απο γνωστη μου εμεινε ευχαριστημενη με το Kiddo Twingo Stone που ειναι απο νεογγενητο!!! Με το καλο τα διδυμακια σου!!!!

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιταξω. Να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο τα μωρακια σου. Δ εχω εμπειρια γτ δ εχω διδυμα αλλα φυσικα υπαρχουν καροτσια απο νεογεννητο

Οπως joei aire twin, chicco, maclaren, peg perego book, cam

Δες μηπως κανεις καποιον συνδυασμο με καρεκλακι αυτοκινητου

Θα σου προτεινα να δεις κ για μαρσιπο

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα μωράκια σου!!!! Εγώ έχω από chipolino το twinx, είναι αρκετά ελαφρύ, εύχρηστο, και σχετικά στενό σε μήκος, εμένα να καταλάβεις χωράει και στο ασανσέρ κανονικά... Το μόνο που θα σου έλεγα θα ήταν να σκεφτείς αν θέλεις μπρος πίσω καροτσι η δίπλα δίπλα, εγώ δεν ήθελα με τίποτα μπρος πίσω, όμως τώρα που μεγαλώνουν γίνεται ένας χαμουλης, απλώνουν χέρια, τραβάνε παιχνίδια, μαλλιά, οπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο δύο μονών καροτσιων, και να έχω το διπλό για ώρα ανάγκης! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντησεις. Vikib το ξέρω ότι έχουν πολλές μάρκες από νεογέννητα, απλά ήθελα και καμιά γνώμη από δοκιμασμένο καρότσι.

Anastasia_paris νομίζω ότι με το μπρος πίσω, θα είναι μεγαλύτεροι οι τσακωμοί πχ για το ποιος θα κάτσει μπροστά κλπ. Προς το παρόν προσανατολιζομαι στο διπλό ώστε να μπορώ να βγαίνω και μόνη, και ίσως έχω και ένα μονό σε περίπτωση που υπάρχει άνθρωπος στο σπίτι και θέλω να βγάλω το ένα μόνο.

Μαρσιπο έχω ήδη κοιτάξει και προσανατολιζομαι σε Mei tai.

Επίσης έχει κάποια να προτείνει μαξιλάρι θηλασμού; Θέλω να προσπαθήσω ταυτόχρονο θηλασμό, ελπίζω κάτι να καταφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα μωράκια σου!εμείς έχουμε το hauck duo slx .είναι από νεογέννητο.ευκολοκινητο και με μεγάλες ροδες.για μαξιλάρι δεν ξέρω να σου πω.ειχα ένα που μου είχαν δώσει δώρο από εταιρία με μωρουδιακα αλλά γενικά δεν με βόλεψε ο ταυτόχρονος θηλασμός οπότε το χρησιμοποιούσα για ένα μωρό κάθε φορά.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Mytwins είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντησεις. Vikib το ξέρω ότι έχουν πολλές μάρκες από νεογέννητα, απλά ήθελα και καμιά γνώμη από δοκιμασμένο καρότσι.

Anastasia_paris νομίζω ότι με το μπρος πίσω, θα είναι μεγαλύτεροι οι τσακωμοί πχ για το ποιος θα κάτσει μπροστά κλπ. Προς το παρόν προσανατολιζομαι στο διπλό ώστε να μπορώ να βγαίνω και μόνη, και ίσως έχω και ένα μονό σε περίπτωση που υπάρχει άνθρωπος στο σπίτι και θέλω να βγάλω το ένα μόνο.

Μαρσιπο έχω ήδη κοιτάξει και προσανατολιζομαι σε Mei tai.

Επίσης έχει κάποια να προτείνει μαξιλάρι θηλασμού; Θέλω να προσπαθήσω ταυτόχρονο θηλασμό, ελπίζω κάτι να καταφέρω...

Εγώ δεν έχω δίδυμα αλλά σε ένα μήνα περίπου που γενναω , τα μικρά θα έχουμε 16 μήνες διαφορά. Θα πάρω το Chipolino Passo Doble. Είναι πιο μικρό από το Chipolino twinx που προτείνεται πιο πάνω. 73cm είναι η πιο φαρδια αποσταση.(κλειστο).

Κλείνει κυριολεκτικά με το ένα χέρι πανεύκολα το μόνο αρνητικό είναι ότι όταν κλείσει δεν κλειδώνει /μαγκωνει αυτόματα όπως όλα τα καρότσια, αλλά πρέπει εσύ να το κλειδώσεις με το χέρι.

Ένα άλλο μικρό καρότσι είναι της joie που προτείνεται κι αυτό πιο πάνω, είναι ελάχιστο πιο φαρδύ από το τσιπολινο (75εκ κλειστο) αλλά είναι τελείως καλοκαιρινό καρότσι. Γυμνό. Ούτε ποδοσακους έχει και οι κουκούλες στο πίσω μέρος (στα κεφαλάκια των μωρων) δεν σφραγίζουν, τον χειμώνα θα μπάζει και από εκεί. Είδα και ένα στα Λητώ filikid στα χαρακτηριστικά έγραφε κλειστό 50εκ... θα πάω μέσα στις επόμενες μέρες να το δω.

Της peg perego ωραίο καρότσι κι αυτό, αλλά ακόμα πιο μεγάλο.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει μαξιλαρι θηλασμου για διδυμα

Οσο για μαρσιπο αντι για μαι ται δες ραπ ται, που πρισαρμοζεται πιο καλα. Αλλη επιλογη μου θα ηταν δυο ρινγκ σλινγκ για να φοραω κ τα δυο ταυτοχρονα, η ραπ, που εχει την δυσκολια των δεσιματων, αλλα μπορεις να κανεις τα παντα

Δοκιμασμενα καροτσια απο γνωστες μου ειναι της peg perego κ cam

Chippolino εχουμε κ εμεις οχι διπλο

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, θα τα κοιτάξω αυτά που μου προτείνατε. 

Μαξιλάρια θηλασμού υπάρχουν διάφορα, έλεγα μήπως κάποια το έχει καταφέρει αυτό το ταυτόχρονο και την είχε βολεψει κάποιο συγκεκριμένο.

@vikib ευχαριστώ για τις ιδέες για το μαρσιπο. Είχα σκεφτεί και εγώ τα δύο ταυτόχρονα, αλλά για πόσο καιρό θα κατεφερνω να τα φοράω μαζί; (Έχω θέμα με τη μέση και τον αυχένα) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν.τα δίδυμα μου είναι έξι μηνών και τα θηλάζω ταυτόχρονα.τα μαξιλάρια διδύμων μου φάνηκαν ογκώδη και δυσχρειστα γι'αυτό δεν τα χρησιμοποιώ.τα θηλάζω ακουμπώντας την πλάτη μου σταθερά ή στο κεφαλάρι του κρεβατιού ή σε ένα τεράστιο λούτρινο που έχω στο δωμάτιο τους ή σε πολυθρόνα χωρίς μπράτσα , βάζοντας τον έναν σχεδόν πάνω στον άλλον , στην ίδια μεριά δηλαδή τα κεφαλακια τους. Ακούγεται περίεργο αλλά εμένα έτσι με βόλεψε, πιάνουν και το χεράκι ο ένας του άλλου όπως τρώνε και έχουν πλάκα :)

Σημαντική πληροφορία : Στο τρίμηνο πάνω θα έχεις αποκτήσει χέρια και μπράτσα πυγμάχου :-o Με το καλό να τα υποδεχτείς!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Ενας καλος εργονομικος μαρσιπος αντεχει μεχρι 20κιλα(υπαρχουν κ μεχρι 30),οποτε αν τα φορας συχνα θα συνηθισεις το βαρος

Ετσι κ αλλιως μετα τον χρονο θελουν κ να εξερευνουν. Με τα διδυμα πιστευω κ το ενα να εχεις μαρσιπο κ να εχεις ενα μονο καροτσι θα ειναι πιο βολικο, γτ τα καροτσια διδυμων ειναι πολυ ογκωδη

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vikib είπε:

Νομιζω εχει μαξιλαρι θηλασμου για διδυμα

Οσο για μαρσιπο αντι για μαι ται δες ραπ ται, που πρισαρμοζεται πιο καλα. Αλλη επιλογη μου θα ηταν δυο ρινγκ σλινγκ για να φοραω κ τα δυο ταυτοχρονα, η ραπ, που εχει την δυσκολια των δεσιματων, αλλα μπορεις να κανεις τα παντα

Δοκιμασμενα καροτσια απο γνωστες μου ειναι της peg perego κ cam

Chippolino εχουμε κ εμεις οχι διπλο

Ειναι καλο το Chipolino?? 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vikib said:

Ενας καλος εργονομικος μαρσιπος αντεχει μεχρι 20κιλα(υπαρχουν κ μεχρι 30),οποτε αν τα φορας συχνα θα συνηθισεις το βαρος

Ετσι κ αλλιως μετα τον χρονο θελουν κ να εξερευνουν. Με τα διδυμα πιστευω κ το ενα να εχεις μαρσιπο κ να εχεις ενα μονο καροτσι θα ειναι πιο βολικο, γτ τα καροτσια διδυμων ειναι πολυ ογκωδη

Χμ, αυτό για μαρσιπο και μονό καρότσι δεν το είχα σκεφτεί. Πιο πολύ σκεφτόμουν το μαρσιπο για να προλαβαίνω να κάνω τπτ μέσα στο σπίτι αν κάποιο είναι ανήσυχο ή για να θηλάζω το ένα στο μάρσιπο και να απασχολώ το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...