Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΖΗΛΕΙΑ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ...


Νένα 27

Recommended Posts

Just now, Νένα 27 είπε:

Σ'ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ...έχεις καταλάβει ακριβώς και πως νιώθω και πως νιώθει εκείνος και έχεις μπει στο νόημα...το ξέρω πώς όλες έχουν και από κάτι να αντιμετωπίσουν και το ξέρω Καλά άλλες μεγαλύτερο άλλες μικρότερο καμία δεν έχει το τέλειο γιατί απλά κανείς δεν είναι Θεός...ακούω τις φίλες μου να μου λένε αλλά που είναι και αυτά τραγικά τα οποία εγώ δεν τα ζω...ακούω την κουμπάρα μου να κλαίει επειδή έχει δυδιμα ότι δεν αντέχει άλλο το ξενύχτι και την κούραση και ο άντρας της δεν δίνει σημασία δικιά σου δουλειά της λέει ενώ εγώ στους 12 μήνες του μωρού μου έχω σηκωθεί ελάχιστες φορές το βράδυ με βοηθάει πάρα πολύ με τα παιδιά μου τα κρατάει για να πάω να φτιάξω τα νύχια μου να πάω να φτιάξω τα μαλλιά μου να βγω βράδυ με διάφορες κοπέλες αρκεί να ξέρει ότι είναι σοβαρά άτομα για να μην ξεχνιόμαστε....Αυτό είναι που λείπει 2 χρόνια τώρα δεν έχουμε καταφέρει να μείνουμε μόνοι μας πάρα μόνο με τα παιδιά...Ίσως να το έχουμε ανάγκη και αυτό και οι δύο...με αγαπάει και το ξέρω αλλά έχει ένα δικό του τρόπο να το δείχνει υπερβολικό ως και ασφυκτικό θα το έλεγα πχ είμαι στις κουμπαράς μου το σπιτι που είναι κοντά με το δικό μας αυτός σπιτι με τα παιδιά εμείς πίνουμε το ποτάκι μας γυρνάω αργά εκείνος κοιμάται η θα τύχει να βλέπω εγώ τηλεόραση και να κοιμάται εκείνος δεν υπάρχει πιθανότητα όταν ξαπλώσω όσο βαριά και να κοιμάται να μην γυρίσει να με πάρει αγκαλιά και να με χαϊδέψει ....Μια μέρα λοιπόν δεν άντεξα τον ρώτησα γιατί το κάνεις αυτό το καταλαβαίνεις ότι το κάνεις Ναι μου λέει θέλω να βεβαιωθώ ότι είσαι καλά...με μπερδεύει πολλές φορές ειδικά όταν τον πιάνουν οι τρελές του και οι ανασφάλειες του...Αλλά τον αγαπάω και θέλω να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και ...έστω να το δουλέψει λίγο....έστω να μου μιλάει να λέει τι τον ενοχλεί Όχι να κατεβάζει μούτρα και να λέει ασυναρτησίες....Όσο μπορώ και γω γιατί είναι δύσκολο...σ'ευχαριστώ πάντως 

Όπως είπες και εσύ όλοι κάτι έχουμε και δεν υπάρχει το τέλειο....όποιος πει ότι έχει την τέλεια οικογένεια και τα έχει όλα λέει ψέματα.  Οπότε καλό είναι αφού εσύ νιώθεις ότι τον αγαπάς και θέλεις να είσαι μαζί του αρκεί να αλλάξει κάποια πράγματα,  πάλεψε το, δεν είπα να κάνεις τον μ@@κα Αλλά να προσπαθήσεις να αλλάξεις το ένα χαρακτηριστικό του που δεν σου αρέσει.  Και το πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις....Και εσύ τον αγαπάς και αυτός σε αγαπάει απ ότι βλέπω,  πάτε το ταξιδάκι που είπαμε.  Πες του ότι τον αγαπάς πολύ και θέλεις να μείνετε μόνοι σας να νιώσετε όπως παλιά και δεν θα σου χαλάσει χατίρι,  εγώ κατάλαβα ότι είναι γλυκός άντρας απλά μεγάλωσε με κάποια λάθος πρότυπα γυναίκας,  λίγο παλαιάς κοπής,  δειξτου την σύγχρονη γυναίκα...Τώρα θα ακουστεί λίγο χωριάτικο αυτό που θα πω αλλά αν ζείτε σε μικρή κοινωνία είναι λίγο λογικό να σου λέει να βγάλεις το σκουλαρίκι από τη μύτη,  έχεις σκεφτεί ότι είναι χωριό και θα λένε κουβέντες,  εγώ πάντως αυτό για το σκουλαρίκι θα του έκανα το χατίρι και θα το έβγαζα Αλλά τα άλλα για τα ρούχα έχεις απόλυτο δίκιο,  να του εξηγήσεις ότι τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά και δε νομίζω ότι κυκλοφορείς με τα ευαίσθητα σημεία φάτσα φόρα,  δεν προκαλούν τα ρούχα Αλλά ο άνθρωπος που τα φοράει,  αυτό να του εξηγήσεις....Δεν έχω παιδιά για να σου πω αλλά έχω ακούσει ότι μετά τον ερχομό των παιδιων οι γυναίκες παραμελούν τους άντρες,  προσπάθησε να τα χωρίσεις στα τρία και οι άντρες μας παιδιά είναι και θέλουν φροντίδα,  όπως σε φροντίζει αυτός και δεν σας λείπει τίποτα και σε αφήνει να πηγαίνεις για ποτό με τις φίλες σου και να κάνεις τους καλοπισμους σου έτσι να τον φροντίζεις και εσύ....Εγώ δεν είμαι της άποψης διαζύγιο κατευθείαν γιατί μια λέξη είναι εύκολη Αλλά δύσκολη πράξη και ο γάμος είναι ένας Αγώνας κάποιος από τους δυο θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης....όταν παντρευτηκαμε είπαμε και στα καλά και στα κακά μαζί. Εγώ αν περνούσα κάτι αντίστοιχο με σένα θα χαιρόμουν να είχα ανθρώπους δίπλα μου να μου δώσουν σωστές συμβουλές για την οικογένεια μου...Επίσης όταν παντρευομαστε ο άντρας μας είναι η δικιά μας οικογένεια,  αυτό να του το βάλεις στο μυαλό και όλοι οι υπόλοιποι απ έξω όποια γνώμη και να έχουν για την οικογένεια μας, να προσπαθήσεις να κρατήσεις την οικογένεια σου και να μην σε επηρεάσει κανείς για το αντίθετο,  να μην κοιτάξεις ότι σου κάνει κουμάντο ο άντρας σου στο τι θα φορέσεις και με ποιον να βγεις Αλλά να μπορέσεις να του περάσεις σιγά σιγά και με ήρεμο τρόπο τα δικά σου θέλω και ανάγκες....οι διακοπές θα σας κάνουν καλό...φιλιά 

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη είπε:

Όπως είπες και εσύ όλοι κάτι έχουμε και δεν υπάρχει το τέλειο....όποιος πει ότι έχει την τέλεια οικογένεια και τα έχει όλα λέει ψέματα.  Οπότε καλό είναι αφού εσύ νιώθεις ότι τον αγαπάς και θέλεις να είσαι μαζί του αρκεί να αλλάξει κάποια πράγματα,  πάλεψε το, δεν είπα να κάνεις τον μ@@κα Αλλά να προσπαθήσεις να αλλάξεις το ένα χαρακτηριστικό του που δεν σου αρέσει.  Και το πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις....Και εσύ τον αγαπάς και αυτός σε αγαπάει απ ότι βλέπω,  πάτε το ταξιδάκι που είπαμε.  Πες του ότι τον αγαπάς πολύ και θέλεις να μείνετε μόνοι σας να νιώσετε όπως παλιά και δεν θα σου χαλάσει χατίρι,  εγώ κατάλαβα ότι είναι γλυκός άντρας απλά μεγάλωσε με κάποια λάθος πρότυπα γυναίκας,  λίγο παλαιάς κοπής,  δειξτου την σύγχρονη γυναίκα...Τώρα θα ακουστεί λίγο χωριάτικο αυτό που θα πω αλλά αν ζείτε σε μικρή κοινωνία είναι λίγο λογικό να σου λέει να βγάλεις το σκουλαρίκι από τη μύτη,  έχεις σκεφτεί ότι είναι χωριό και θα λένε κουβέντες,  εγώ πάντως αυτό για το σκουλαρίκι θα του έκανα το χατίρι και θα το έβγαζα Αλλά τα άλλα για τα ρούχα έχεις απόλυτο δίκιο,  να του εξηγήσεις ότι τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά και δε νομίζω ότι κυκλοφορείς με τα ευαίσθητα σημεία φάτσα φόρα,  δεν προκαλούν τα ρούχα Αλλά ο άνθρωπος που τα φοράει,  αυτό να του εξηγήσεις....Δεν έχω παιδιά για να σου πω αλλά έχω ακούσει ότι μετά τον ερχομό των παιδιων οι γυναίκες παραμελούν τους άντρες,  προσπάθησε να τα χωρίσεις στα τρία και οι άντρες μας παιδιά είναι και θέλουν φροντίδα,  όπως σε φροντίζει αυτός και δεν σας λείπει τίποτα και σε αφήνει να πηγαίνεις για ποτό με τις φίλες σου και να κάνεις τους καλοπισμους σου έτσι να τον φροντίζεις και εσύ....Εγώ δεν είμαι της άποψης διαζύγιο κατευθείαν γιατί μια λέξη είναι εύκολη Αλλά δύσκολη πράξη και ο γάμος είναι ένας Αγώνας κάποιος από τους δυο θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης....όταν παντρευτηκαμε είπαμε και στα καλά και στα κακά μαζί. Εγώ αν περνούσα κάτι αντίστοιχο με σένα θα χαιρόμουν να είχα ανθρώπους δίπλα μου να μου δώσουν σωστές συμβουλές για την οικογένεια μου...Επίσης όταν παντρευομαστε ο άντρας μας είναι η δικιά μας οικογένεια,  αυτό να του το βάλεις στο μυαλό και όλοι οι υπόλοιποι απ έξω όποια γνώμη και να έχουν για την οικογένεια μας, να προσπαθήσεις να κρατήσεις την οικογένεια σου και να μην σε επηρεάσει κανείς για το αντίθετο,  να μην κοιτάξεις ότι σου κάνει κουμάντο ο άντρας σου στο τι θα φορέσεις και με ποιον να βγεις Αλλά να μπορέσεις να του περάσεις σιγά σιγά και με ήρεμο τρόπο τα δικά σου θέλω και ανάγκες....οι διακοπές θα σας κάνουν καλό...φιλιά 

Ξένη τις ίδιες συμβουλές θα έδινες και στις κόρες σου; 

  • Μου αρέσει 6

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ξένη τις ίδιες συμβουλές θα έδινες και στις κόρες σου; 

Αν έβλεπα ότι η κόρη μου αγαπάει τον άντρα της απλά την ενοχλεί το ένα ελάττωμα που έχει θα προσπαθουσα να την βοηθήσω ψυχολογικά και να την δυναμωσω ώστε να προσπαθήσει για την οικογένεια της, δεν διαλύονται οι οικογένειες από την μια μέρα στην άλλη,  αν έβλεπα ότι η κόρη μου προσπαθεί και πέφτει στο κενό και έχει κάνει τα πάντα αλλά δεν κατάφερε τίποτα τότε θα άλλαζα τροπάρι. Τώρα ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του προσωπικότητα και αντιμετωπίζει τα πράγματα διαφορετικά,  δεν είπα εγώ ότι η δικιά μου γνώμη είναι μόνο σωστή και κανενός άλλου,  εγώ την γνώμη μου είπα,  αν θέλει την ακούει και προσπαθεί....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Όπως είπες και εσύ όλοι κάτι έχουμε και δεν υπάρχει το τέλειο....όποιος πει ότι έχει την τέλεια οικογένεια και τα έχει όλα λέει ψέματα.  Οπότε καλό είναι αφού εσύ νιώθεις ότι τον αγαπάς και θέλεις να είσαι μαζί του αρκεί να αλλάξει κάποια πράγματα,  πάλεψε το, δεν είπα να κάνεις τον μ@@κα Αλλά να προσπαθήσεις να αλλάξεις το ένα χαρακτηριστικό του που δεν σου αρέσει.  Και το πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις....Και εσύ τον αγαπάς και αυτός σε αγαπάει απ ότι βλέπω,  πάτε το ταξιδάκι που είπαμε.  Πες του ότι τον αγαπάς πολύ και θέλεις να μείνετε μόνοι σας να νιώσετε όπως παλιά και δεν θα σου χαλάσει χατίρι,  εγώ κατάλαβα ότι είναι γλυκός άντρας απλά μεγάλωσε με κάποια λάθος πρότυπα γυναίκας,  λίγο παλαιάς κοπής,  δειξτου την σύγχρονη γυναίκα...Τώρα θα ακουστεί λίγο χωριάτικο αυτό που θα πω αλλά αν ζείτε σε μικρή κοινωνία είναι λίγο λογικό να σου λέει να βγάλεις το σκουλαρίκι από τη μύτη,  έχεις σκεφτεί ότι είναι χωριό και θα λένε κουβέντες,  εγώ πάντως αυτό για το σκουλαρίκι θα του έκανα το χατίρι και θα το έβγαζα Αλλά τα άλλα για τα ρούχα έχεις απόλυτο δίκιο,  να του εξηγήσεις ότι τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά και δε νομίζω ότι κυκλοφορείς με τα ευαίσθητα σημεία φάτσα φόρα,  δεν προκαλούν τα ρούχα Αλλά ο άνθρωπος που τα φοράει,  αυτό να του εξηγήσεις....Δεν έχω παιδιά για να σου πω αλλά έχω ακούσει ότι μετά τον ερχομό των παιδιων οι γυναίκες παραμελούν τους άντρες,  προσπάθησε να τα χωρίσεις στα τρία και οι άντρες μας παιδιά είναι και θέλουν φροντίδα,  όπως σε φροντίζει αυτός και δεν σας λείπει τίποτα και σε αφήνει να πηγαίνεις για ποτό με τις φίλες σου και να κάνεις τους καλοπισμους σου έτσι να τον φροντίζεις και εσύ....Εγώ δεν είμαι της άποψης διαζύγιο κατευθείαν γιατί μια λέξη είναι εύκολη Αλλά δύσκολη πράξη και ο γάμος είναι ένας Αγώνας κάποιος από τους δυο θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης....όταν παντρευτηκαμε είπαμε και στα καλά και στα κακά μαζί. Εγώ αν περνούσα κάτι αντίστοιχο με σένα θα χαιρόμουν να είχα ανθρώπους δίπλα μου να μου δώσουν σωστές συμβουλές για την οικογένεια μου...Επίσης όταν παντρευομαστε ο άντρας μας είναι η δικιά μας οικογένεια,  αυτό να του το βάλεις στο μυαλό και όλοι οι υπόλοιποι απ έξω όποια γνώμη και να έχουν για την οικογένεια μας, να προσπαθήσεις να κρατήσεις την οικογένεια σου και να μην σε επηρεάσει κανείς για το αντίθετο,  να μην κοιτάξεις ότι σου κάνει κουμάντο ο άντρας σου στο τι θα φορέσεις και με ποιον να βγεις Αλλά να μπορέσεις να του περάσεις σιγά σιγά και με ήρεμο τρόπο τα δικά σου θέλω και ανάγκες....οι διακοπές θα σας κάνουν καλό...φιλιά 

Ξενη, με καθε καλη προθεση, να σε ρωτησω κατι. μιλαμε για ενα αντρα που δεν αφηνει τη γυναικα του να μεινει σπιτι μονη με τον αδερφο της και να βγει στο μπαλκονι του σπιτιου ΤΗΣ με σορτσακι να απλωσει ρουχα...και θεωρεις πως η λυση ειναι ενα ταξιδι που θα του λεει ποσο τον αγαπα και καποιο νεο ερωτικο κολπο? εγω βλεπω μια πιτσιρικα 24 χρονων που εχει αφησει τα παντα στην ακρη κι ακολουθησε πιστα τον αντρα της, στον τοπο του, στους δικους του, δεχεται καθε του βουληση, δεν νομιζω οτι αν παει στη σαντορινη 5 μερες η βαλει ζαρτιερες θα πειστει εκεινος περισσοτερο οτι τον αγαπα.

περιγραφει καταστασεις μη φυσιολογικες η νενα.

δεν με ενδιαφερει να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απλα σε τετοιες περιπτωσεις, λυπαμαι που θα στο πω αλλα η λυση βρισκεται πολυ βαθυτερα και χρειαζεται απιστευτη θεληση και δουλεια απο τον ιδιο.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis20 είπε:

Ξενη, με καθε καλη προθεση, να σε ρωτησω κατι. μιλαμε για ενα αντρα που δεν αφηνει τη γυναικα του να μεινει σπιτι μονη με τον αδερφο της και να βγει στο μπαλκονι του σπιτιου ΤΗΣ με σορτσακι να απλωσει ρουχα...και θεωρεις πως η λυση ειναι ενα ταξιδι που θα του λεει ποσο τον αγαπα και καποιο νεο ερωτικο κολπο? εγω βλεπω μια πιτσιρικα 24 χρονων που εχει αφησει τα παντα στην κι ακολουθησε πιστα τον αντρα της, στον τοπο του, στους δικους του, δεχεται καθε του βουληση, δεν νομιζω οτι αν παει στη σαντορινη 5 μερες η βαλει ζαρτιερες θα πειστει εκεινος περισσοτερο οτι τον αγαπα.

περιγραφει καταστασεις μη φυσιολογικες η νενα.

δεν με ενδιαφερει να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απλα σε τετοιες περιπτωσεις, λυπαμαι που θα στο πω αλλα η λυση βρισκεται πολυ βαθυτερα και χρειαζεται απιστευτη θεληση και δουλεια απο τον ιδιο.

Και εγώ δεν είχα σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ,συμφωνώ σε κάποια πράγματα που είπες αλλά αυτή είναι η γνώμη μου είτε είναι σωστή είτε είναι λάθος,  εγώ είδα μια γυναίκα και έναν άντρα που έχουν δύο παιδιά και αγαπιούνται γιατί ποτέ δεν είπε ότι δεν θέλει τον άντρα της και θέλει να χωρίσει, οπότε προσπάθησα να την ενθαρρυνω.  ο άντρας άφηνε την γυναίκα και για τα ποτα με τις φιλες της και νυχια να φτιαξει και μαλλια απλα είναι ζηλιάρης με τους άλλους άντρες,  τώρα αυτό για τον αδερφό και τους θείους δεν το πήρα στα σοβαρά μπορεί να το είπε πάνω στα νεύρα της, εγώ σαν Ξένη θα προσπαθούσα να αλλάξω αυτά που δεν μ'αρέσουν και όλα διορθώνονται, το πιστεύω αυτό. Είπαμε ο καθένας έχει τα πιστεύω του, εγώ για την οικογένεια μου για να είμαι ευτυχισμένη και ενωμένη θα έκανα τα πάντα.  


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Αν έβλεπα ότι η κόρη μου αγαπάει τον άντρα της απλά την ενοχλεί το ένα ελάττωμα που έχει θα προσπαθουσα να την βοηθήσω ψυχολογικά και να την δυναμωσω ώστε να προσπαθήσει για την οικογένεια της, δεν διαλύονται οι οικογένειες από την μια μέρα στην άλλη,  αν έβλεπα ότι η κόρη μου προσπαθεί και πέφτει στο κενό και έχει κάνει τα πάντα αλλά δεν κατάφερε τίποτα τότε θα άλλαζα τροπάρι. Τώρα ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του προσωπικότητα και αντιμετωπίζει τα πράγματα διαφορετικά,  δεν είπα εγώ ότι η δικιά μου γνώμη είναι μόνο σωστή και κανενός άλλου,  εγώ την γνώμη μου είπα,  αν θέλει την ακούει και προσπαθεί....

Μιλάς καλοπροαίρετα φαίνεται, απλά αυτά θα περίμενα να τα ακούσω από τη γιαγιά μου με όλο το σεβασμό. Το ότι γράφεις και ξαναγράφεις ότι ο σύζυγος "σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα" οπότε φαίνεται ότι σε αγαπάει (από πότε μπαίνοντας σε μια σχέση μας επιτρέπουν οι άλλοι τι θα κάνουμε;),το ότι προτρέπεις να αφαιρέσει το σκουλαρίκι γιατί το να σου ανήκει το σώμα σου και το τι κάνεις πάνω σε αυτό κρίνεται από προϋποθέσεις (αρέσει η όχι στον σύντροφο,ζεις η όχι σε κλειστή κοινωνία), το ότι η γυναίκα είναι έχει το πάνω χέρι απλά πρέπει να βρει τα κατάλληλα κουμπιά του συντρόφου, ότι ουσιαστικά φταίει γιατί στάνταρ υπάρχει παραμέληση μετά τα παιδιά και ολόκληρος μαντραχαλος είναι παιδί και κάτι του έχεις στερήσει, το ότι το σεξ είναι μέσο για να καταφέρουμε αυτά που θέλουμε, ότι ένα διαζύγιο είναι η καταστροφή του κόσμου..κλπ

Όλα αυτά είναι το μανιφέστο της πατριαρχικής κοινωνίας με λίγες πινελίτσες (κουτό) πονηριάς για να νιώθει η γυναίκα ότι κινεί τα νήματα και να μην αντιδράει ενώ στην πραγματικότητα είναι υποχείριο όχι μόνο του συζύγου αλλά και μιας κλειστής οικογένειας/κοινωνίας. 

Για αυτό σε ρωτησα αν θα αντιδρούσες το ίδιο με τις κόρες σου. Είναι λυπηρό να διαιωνίζεται μια νοοτροπία που βάζει σε δεύτερη (για να μη πω τελευταία) μοίρα μία γυναίκα μέσα σε μια οικογένεια. Μην προτρέπεις την θεματοθέτρια να συμπεριφέρεται σαν να φταίει,σα να πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σπίτι της υπομένοντας και γίνοντας αντικείμενο για πάσα χρήση. Σε παρακαλώ. 

  • Μου αρέσει 10

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis20 είπε:

Ξενη, με καθε καλη προθεση, να σε ρωτησω κατι. μιλαμε για ενα αντρα που δεν αφηνει τη γυναικα του να μεινει σπιτι μονη με τον αδερφο της και να βγει στο μπαλκονι του σπιτιου ΤΗΣ με σορτσακι να απλωσει ρουχα...και θεωρεις πως η λυση ειναι ενα ταξιδι που θα του λεει ποσο τον αγαπα και καποιο νεο ερωτικο κολπο? εγω βλεπω μια πιτσιρικα 24 χρονων που εχει αφησει τα παντα στην ακρη κι ακολουθησε πιστα τον αντρα της, στον τοπο του, στους δικους του, δεχεται καθε του βουληση, δεν νομιζω οτι αν παει στη σαντορινη 5 μερες η βαλει ζαρτιερες θα πειστει εκεινος περισσοτερο οτι τον αγαπα.

περιγραφει καταστασεις μη φυσιολογικες η νενα.

δεν με ενδιαφερει να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απλα σε τετοιες περιπτωσεις, λυπαμαι που θα στο πω αλλα η λυση βρισκεται πολυ βαθυτερα και χρειαζεται απιστευτη θεληση και δουλεια απο τον ιδιο.

Δεν είπα πως δεν αφήνει τον αδερφό μου να έρθει να με δει...για την δική του οικογένεια είπα ότι όλοι ξέρουν πόσο παράξενος είναι σε τέτοια θέματα και δεν έρχονται από μόνοι τους αν δεν είναι εδώ ο άντρας μου...εδώ για να καταλάβετε έχουν το εξής συνήθειο θα τύχει πχ να περάσει από κάτω ο άδερφος του και θα με ρωτησειω αν είναι σπίτι ο άντρας μου αν δεν είναι δεν υπάρχει πιθανότητα να ανέβει να ζητήσει ένα ποτήρι νερό που λέει ο λόγος μπορεί να μου ζητήσει να του πετάξω ένα μπουκάλι νερό καταλαβες;;χρειάζεται πολύ δουλειά η αλήθεια αλλά και πολύ επιβαιβεβαιωση από εμένα όταν το κάνω αυτό και μπορώ είναι διαφορετικά τα πράγματα,Όχι ότι δεν θα έχει το νου του τι θα φορέσω ας πούμε αλλά γενικά...Στις διακοπές μας μόνο με αφήνει να ντύνομαι πιο καλοκαιρινά ας το πω έτσι να κυκλοφορώ με τα σορτσάκια μου εκτός Απο δω ...εδώ με τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Μιλάς καλοπροαίρετα φαίνεται, απλά αυτά θα περίμενα να τα ακούσω από τη γιαγιά μου με όλο το σεβασμό. Το ότι γράφεις και ξαναγράφεις ότι ο σύζυγος "σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα" οπότε φαίνεται ότι σε αγαπάει (από πότε μπαίνοντας σε μια σχέση μας επιτρέπουν οι άλλοι τι θα κάνουμε;),το ότι προτρέπεις να αφαιρέσει το σκουλαρίκι γιατί το να σου ανήκει το σώμα σου και το τι κάνεις πάνω σε αυτό κρίνεται από προϋποθέσεις (αρέσει η όχι στον σύντροφο,ζεις η όχι σε κλειστή κοινωνία), το ότι η γυναίκα είναι έχει το πάνω χέρι απλά πρέπει να βρει τα κατάλληλα κουμπιά του συντρόφου, ότι ουσιαστικά φταίει γιατί στάνταρ υπάρχει παραμέληση μετά τα παιδιά και ολόκληρος μαντραχαλος είναι παιδί και κάτι του έχεις στερήσει, το ότι το σεξ είναι μέσο για να καταφέρουμε αυτά που θέλουμε, ότι ένα διαζύγιο είναι η καταστροφή του κόσμου..κλπ

Όλα αυτά είναι το μανιφέστο της πατριαρχικής κοινωνίας με λίγες πινελίτσες (κουτό) πονηριάς για να νιώθει η γυναίκα ότι κινεί τα νήματα και να μην αντιδράει ενώ στην πραγματικότητα είναι υποχείριο όχι μόνο του συζύγου αλλά και μιας κλειστής οικογένειας/κοινωνίας. 

Για αυτό σε ρωτησα αν θα αντιδρούσες το ίδιο με τις κόρες σου. Είναι λυπηρό να διαιωνίζεται μια νοοτροπία που βάζει σε δεύτερη (για να μη πω τελευταία) μοίρα μία γυναίκα μέσα σε μια οικογένεια. Μην προτρέπεις την θεματοθέτρια να συμπεριφέρεται σαν να φταίει,σα να πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σπίτι της υπομένοντας και γίνοντας αντικείμενο για πάσα χρήση. Σε παρακαλώ. 

Ξεκίνησα τη συζήτηση και είπα τη γνώμη μου για να βοηθήσω μια κοπέλα με τον δικό μου τρόπο, τονίζω με τον δικό μου τρόπο,  να προσπαθήσει να κρατήσει την οικογένεια της. Εγώ κατάλαβα ότι απλά είναι απελπισμένη και θέλει μια συμβουλή, είδα ότι μόνο στο δικό μου μνμ αντέδρασε θετικά και είπε ότι την κατάλαβα απόλυτα,  οπότε μάλλον αυτά που είπα της έδωσαν τη δύναμη να παλέψει για την οικογένεια της. Δε νομίζω το να δίνεις μια ευκαιρία στην οικογένεια σου σε κάνει υποχείριο του άντρα σου και σε τελευταία μοίρα. Δεν την είδα να θέλει να χωρίσει τον άντρα της, είδα να θέλει την σχέση αυτήν, να τον αγαπάει απλά να θέλει ο άντρας της να αλλάξει κάποια πράγματα και συμφωνώ σε αυτό,   να τα αλλάξει γιατί δεν ζούμε στον 14ο αιώνα. Εγώ όμως που πολύ θα ήθελα να είμαι η γιαγιά της και να την συμβουλεύω, θα έκανα τα πάντα για να δω το εγγόνι μου ευτυχισμένο....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Όπως είπες και εσύ όλοι κάτι έχουμε και δεν υπάρχει το τέλειο....όποιος πει ότι έχει την τέλεια οικογένεια και τα έχει όλα λέει ψέματα.  Οπότε καλό είναι αφού εσύ νιώθεις ότι τον αγαπάς και θέλεις να είσαι μαζί του αρκεί να αλλάξει κάποια πράγματα,  πάλεψε το, δεν είπα να κάνεις τον μ@@κα Αλλά να προσπαθήσεις να αλλάξεις το ένα χαρακτηριστικό του που δεν σου αρέσει.  Και το πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις....Και εσύ τον αγαπάς και αυτός σε αγαπάει απ ότι βλέπω,  πάτε το ταξιδάκι που είπαμε.  Πες του ότι τον αγαπάς πολύ και θέλεις να μείνετε μόνοι σας να νιώσετε όπως παλιά και δεν θα σου χαλάσει χατίρι,  εγώ κατάλαβα ότι είναι γλυκός άντρας απλά μεγάλωσε με κάποια λάθος πρότυπα γυναίκας,  λίγο παλαιάς κοπής,  δειξτου την σύγχρονη γυναίκα...Τώρα θα ακουστεί λίγο χωριάτικο αυτό που θα πω αλλά αν ζείτε σε μικρή κοινωνία είναι λίγο λογικό να σου λέει να βγάλεις το σκουλαρίκι από τη μύτη,  έχεις σκεφτεί ότι είναι χωριό και θα λένε κουβέντες,  εγώ πάντως αυτό για το σκουλαρίκι θα του έκανα το χατίρι και θα το έβγαζα Αλλά τα άλλα για τα ρούχα έχεις απόλυτο δίκιο,  να του εξηγήσεις ότι τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά και δε νομίζω ότι κυκλοφορείς με τα ευαίσθητα σημεία φάτσα φόρα,  δεν προκαλούν τα ρούχα Αλλά ο άνθρωπος που τα φοράει,  αυτό να του εξηγήσεις....Δεν έχω παιδιά για να σου πω αλλά έχω ακούσει ότι μετά τον ερχομό των παιδιων οι γυναίκες παραμελούν τους άντρες,  προσπάθησε να τα χωρίσεις στα τρία και οι άντρες μας παιδιά είναι και θέλουν φροντίδα,  όπως σε φροντίζει αυτός και δεν σας λείπει τίποτα και σε αφήνει να πηγαίνεις για ποτό με τις φίλες σου και να κάνεις τους καλοπισμους σου έτσι να τον φροντίζεις και εσύ....Εγώ δεν είμαι της άποψης διαζύγιο κατευθείαν γιατί μια λέξη είναι εύκολη Αλλά δύσκολη πράξη και ο γάμος είναι ένας Αγώνας κάποιος από τους δυο θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης....όταν παντρευτηκαμε είπαμε και στα καλά και στα κακά μαζί. Εγώ αν περνούσα κάτι αντίστοιχο με σένα θα χαιρόμουν να είχα ανθρώπους δίπλα μου να μου δώσουν σωστές συμβουλές για την οικογένεια μου...Επίσης όταν παντρευομαστε ο άντρας μας είναι η δικιά μας οικογένεια,  αυτό να του το βάλεις στο μυαλό και όλοι οι υπόλοιποι απ έξω όποια γνώμη και να έχουν για την οικογένεια μας, να προσπαθήσεις να κρατήσεις την οικογένεια σου και να μην σε επηρεάσει κανείς για το αντίθετο,  να μην κοιτάξεις ότι σου κάνει κουμάντο ο άντρας σου στο τι θα φορέσεις και με ποιον να βγεις Αλλά να μπορέσεις να του περάσεις σιγά σιγά και με ήρεμο τρόπο τα δικά σου θέλω και ανάγκες....οι διακοπές θα σας κάνουν καλό...φιλιά 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου...

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Μιλάς καλοπροαίρετα φαίνεται, απλά αυτά θα περίμενα να τα ακούσω από τη γιαγιά μου με όλο το σεβασμό. Το ότι γράφεις και ξαναγράφεις ότι ο σύζυγος "σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα" οπότε φαίνεται ότι σε αγαπάει (από πότε μπαίνοντας σε μια σχέση μας επιτρέπουν οι άλλοι τι θα κάνουμε;),το ότι προτρέπεις να αφαιρέσει το σκουλαρίκι γιατί το να σου ανήκει το σώμα σου και το τι κάνεις πάνω σε αυτό κρίνεται από προϋποθέσεις (αρέσει η όχι στον σύντροφο,ζεις η όχι σε κλειστή κοινωνία), το ότι η γυναίκα είναι έχει το πάνω χέρι απλά πρέπει να βρει τα κατάλληλα κουμπιά του συντρόφου, ότι ουσιαστικά φταίει γιατί στάνταρ υπάρχει παραμέληση μετά τα παιδιά και ολόκληρος μαντραχαλος είναι παιδί και κάτι του έχεις στερήσει, το ότι το σεξ είναι μέσο για να καταφέρουμε αυτά που θέλουμε, ότι ένα διαζύγιο είναι η καταστροφή του κόσμου..κλπ

Όλα αυτά είναι το μανιφέστο της πατριαρχικής κοινωνίας με λίγες πινελίτσες (κουτό) πονηριάς για να νιώθει η γυναίκα ότι κινεί τα νήματα και να μην αντιδράει ενώ στην πραγματικότητα είναι υποχείριο όχι μόνο του συζύγου αλλά και μιας κλειστής οικογένειας/κοινωνίας. 

Για αυτό σε ρωτησα αν θα αντιδρούσες το ίδιο με τις κόρες σου. Είναι λυπηρό να διαιωνίζεται μια νοοτροπία που βάζει σε δεύτερη (για να μη πω τελευταία) μοίρα μία γυναίκα μέσα σε μια οικογένεια. Μην προτρέπεις την θεματοθέτρια να συμπεριφέρεται σαν να φταίει,σα να πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σπίτι της υπομένοντας και γίνοντας αντικείμενο για πάσα χρήση. Σε παρακαλώ. 

 

 

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Μιλάς καλοπροαίρετα φαίνεται, απλά αυτά θα περίμενα να τα ακούσω από τη γιαγιά μου με όλο το σεβασμό. Το ότι γράφεις και ξαναγράφεις ότι ο σύζυγος "σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα" οπότε φαίνεται ότι σε αγαπάει (από πότε μπαίνοντας σε μια σχέση μας επιτρέπουν οι άλλοι τι θα κάνουμε;),το ότι προτρέπεις να αφαιρέσει το σκουλαρίκι γιατί το να σου ανήκει το σώμα σου και το τι κάνεις πάνω σε αυτό κρίνεται από προϋποθέσεις (αρέσει η όχι στον σύντροφο,ζεις η όχι σε κλειστή κοινωνία), το ότι η γυναίκα είναι έχει το πάνω χέρι απλά πρέπει να βρει τα κατάλληλα κουμπιά του συντρόφου, ότι ουσιαστικά φταίει γιατί στάνταρ υπάρχει παραμέληση μετά τα παιδιά και ολόκληρος μαντραχαλος είναι παιδί και κάτι του έχεις στερήσει, το ότι το σεξ είναι μέσο για να καταφέρουμε αυτά που θέλουμε, ότι ένα διαζύγιο είναι η καταστροφή του κόσμου..κλπ

Όλα αυτά είναι το μανιφέστο της πατριαρχικής κοινωνίας με λίγες πινελίτσες (κουτό) πονηριάς για να νιώθει η γυναίκα ότι κινεί τα νήματα και να μην αντιδράει ενώ στην πραγματικότητα είναι υποχείριο όχι μόνο του συζύγου αλλά και μιας κλειστής οικογένειας/κοινωνίας. 

Για αυτό σε ρωτησα αν θα αντιδρούσες το ίδιο με τις κόρες σου. Είναι λυπηρό να διαιωνίζεται μια νοοτροπία που βάζει σε δεύτερη (για να μη πω τελευταία) μοίρα μία γυναίκα μέσα σε μια οικογένεια. Μην προτρέπεις την θεματοθέτρια να συμπεριφέρεται σαν να φταίει,σα να πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σπίτι της υπομένοντας και γίνοντας αντικείμενο για πάσα χρήση. Σε παρακαλώ. 

Ξέρω πολύ καλά ότι δεν φταίω εγώ που έχει αυτές τις ανασφάλειες αυτές είναι δικές του ξεκάθαρα...Όπως ξέρω ότι δεν θα αλλάξει αυτό απλά διορθώνεται για λίγο και ξανά από την αρχή...ισχύει οντως ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό και η κοινωνία που ζούμε αλήθεια είναι παρά πολλα χρόνια πίσω...απλά ήθελα να δω αν κάποια από εσάς έχετε περάσει κάτι παρόμοιο, αν είχατε κάποια στιγμή στην ζωή σας παρόμοια εμπειρία...αν θέλετε να το διορθώσετε και αν τελικά τα καταφέρατε και αν ναι με ποιον τρόπο...;;;;σας κατέθεσα την ιστορία μου για να δω τι μπορώ να κάνω;;;Πώς μπορώ να το κάνω...Η Ξένη όντως έχει πέσει μέσα σε αυτά που μου είπε γιατί όντως κάπως έτσι μου είχε πει και η ψυχολόγος μου τότε να το διαχειριστώ και κάθε φορά να διεκδικώ και κάτι από εμένα από αυτά που αλλαξα και Ναι τα κατάφερε στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν με ενδιαφέρει εννοείτε να προκαλώ τους άλλους με το ντύσιμο μου όμως να μπορώ να νιώθω όμορφα μέσα σε αυτό που φοράω...σιγά σιγά το καταφέρνω..Απλα με κουράζει που δεν μπορεί να ελέγξει την ζήλεια του όταν τον πιάνει.. 

Επεξεργάστηκαν by Νένα 27
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Μιλάς καλοπροαίρετα φαίνεται, απλά αυτά θα περίμενα να τα ακούσω από τη γιαγιά μου με όλο το σεβασμό. Το ότι γράφεις και ξαναγράφεις ότι ο σύζυγος "σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα" οπότε φαίνεται ότι σε αγαπάει (από πότε μπαίνοντας σε μια σχέση μας επιτρέπουν οι άλλοι τι θα κάνουμε;),το ότι προτρέπεις να αφαιρέσει το σκουλαρίκι γιατί το να σου ανήκει το σώμα σου και το τι κάνεις πάνω σε αυτό κρίνεται από προϋποθέσεις (αρέσει η όχι στον σύντροφο,ζεις η όχι σε κλειστή κοινωνία), το ότι η γυναίκα είναι έχει το πάνω χέρι απλά πρέπει να βρει τα κατάλληλα κουμπιά του συντρόφου, ότι ουσιαστικά φταίει γιατί στάνταρ υπάρχει παραμέληση μετά τα παιδιά και ολόκληρος μαντραχαλος είναι παιδί και κάτι του έχεις στερήσει, το ότι το σεξ είναι μέσο για να καταφέρουμε αυτά που θέλουμε, ότι ένα διαζύγιο είναι η καταστροφή του κόσμου..κλπ

Όλα αυτά είναι το μανιφέστο της πατριαρχικής κοινωνίας με λίγες πινελίτσες (κουτό) πονηριάς για να νιώθει η γυναίκα ότι κινεί τα νήματα και να μην αντιδράει ενώ στην πραγματικότητα είναι υποχείριο όχι μόνο του συζύγου αλλά και μιας κλειστής οικογένειας/κοινωνίας. 

Για αυτό σε ρωτησα αν θα αντιδρούσες το ίδιο με τις κόρες σου. Είναι λυπηρό να διαιωνίζεται μια νοοτροπία που βάζει σε δεύτερη (για να μη πω τελευταία) μοίρα μία γυναίκα μέσα σε μια οικογένεια. Μην προτρέπεις την θεματοθέτρια να συμπεριφέρεται σαν να φταίει,σα να πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σπίτι της υπομένοντας και γίνοντας αντικείμενο για πάσα χρήση. Σε παρακαλώ. 

Λουκουμαδακι σε αγαπάω!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με την ψυχολόγο και να ζητάς σιγά σιγά αυτά που σου έχει απαγορεύσει,  καλό θα ήταν να το έχεις ξεκόψει από την αρχή αλλά τώρα έγινε,  το θέμα είναι να διορθώσεις ότι έχει γίνει...ξερω πως είναι να ζεις σε κλειστή κοινωνία,  ίσως ο άντρας σου σου λέει ότι σου λέει για το ντύσιμο για να σε προστατέψει από κουτσομπολιά, με τον τρόπο σου όμως και με την βοήθεια της ψυχολόγου θα τα καταφέρεις....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου...

 

 

Ξέρω πολύ καλά ότι δεν φταίω εγώ που έχει αυτές τις ανασφάλειες αυτές είναι δικές του ξεκάθαρα...Όπως ξέρω ότι δεν θα αλλάξει αυτό απλά διορθώνεται για λίγο και ξανά από την αρχή...ισχύει οντως ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό και η κοινωνία που ζούμε αλήθεια είναι παρά πολλα χρόνια πίσω...απλά ήθελα να δω αν κάποια από εσάς έχετε περάσει κάτι παρόμοιο, αν είχατε κάποια στιγμή στην ζωή σας παρόμοια εμπειρία...αν θέλετε να το διορθώσετε και αν τελικά τα καταφέρατε και αν ναι με ποιον τρόπο...;;;;σας κατέθεσα την ιστορία μου για να δω τι μπορώ να κάνω;;;Πώς μπορώ να το κάνω...Η Ξένη όντως έχει πέσει μέσα σε αυτά που μου είπε γιατί όντως κάπως έτσι μου είχε πει και η ψυχολόγος μου τότε να το διαχειριστώ και κάθε φορά να διεκδικώ και κάτι από εμένα από αυτά που αλλαξα και Ναι τα κατάφερε στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν με ενδιαφέρει εννοείτε να προκαλώ τους άλλους με το ντύσιμο μου όμως να μπορώ να νιώθω όμορφα μέσα σε αυτό που φοράω...σιγά σιγά το καταφέρνω..Απλα με κουράζει που δεν μπορεί να ελέγξει την ζήλεια του όταν τον πιάνει.. 

Κορίτσι μου γλυκό αυτό που περιγράφεις δεν είναι ένα ελάττωμα. Είναι μια χειριστική συμπεριφορά που στόχο έχει να σε ελέγχει. Δεν είναι μόνο ζήλεια. Δεν είναι κάτι που μπορείς να αλλάξεις. Μπορεί να αλλάξει μόνο αν εκείνος το θέλει και σίγουρα με τη βοήθεια ειδικού. Από όσα λες εκείνος δεν το αναγνωρίζει καν σαν πρόβλημα. Σε θεωρεί κτήμα του, όπως αποφασίζει τι θα φυτέψει στο χωράφι του έτσι αποφασίζει και τι θα φορέσεις εσύ ή με ποιους θα κανεις παρέα. Βάζεις μπροστά το γιο σου, ότι είναι δεμένος με τον πατέρα του. Αν θέλεις να ανεχτεις αυτή την κατάσταση είναι δικαίωμα σου. Δεν θα σου πω φύγε (αν ήσουν κόρη μου θα σε έπαιρνα με το ζόρι μακριά). Κάνε ότι θέλεις, αλλά μην το χρεώνεις στα παιδιά σου. Στην τελική αύριο μεθαύριο ο γιος σου θα αναπαράγει στις σχέσεις του το πρότυπο που του δινετε εσείς τώρα. 

Επίσης το ότι φροντίζει τα παιδιά του δεν είναι για να του δώσουμε και κάνα βραβείο. Υποχρέωση του είναι εφόσον είναι γονιός (αυτό γιατί έχω βαρεθεί να λέμε μπράβο στους πατεράδες που αλλάζουν και καμιά πάνα). 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με την ψυχολόγο και να ζητάς σιγά σιγά αυτά που σου έχει απαγορεύσει,  καλό θα ήταν να το έχεις ξεκόψει από την αρχή αλλά τώρα έγινε,  το θέμα είναι να διορθώσεις ότι έχει γίνει...ξερω πως είναι να ζεις σε κλειστή κοινωνία,  ίσως ο άντρας σου σου λέει ότι σου λέει για το ντύσιμο για να σε προστατέψει από κουτσομπολιά, με τον τρόπο σου όμως και με την βοήθεια της ψυχολόγου θα τα καταφέρεις....

Στην ψυχολόγο μου πήγαινα κοντά 2χρονια γιατί είχα θέματα κακοποιήσης....(παιδικής κακοποιησης)...κάναμε ψυχοθεραπεία αρκετό καιρό...με ρώτησε τα πάντα και μείναμε για αρκετό καιρό στο κομμάτι ζήλειας του άντρα μου...με συμβούλεψε να κάνω αυτά που μου είπες ήταν κοντά οι συμβουλές σας ....είχε τονίσει πως μου αρκούσε η ασφάλεια που μου προσφέρει επειδή έχω περάσει πολλά και πως είναι ένας παραδοσιακός άντρας με νοοτροπία παλιά με τα θετικά του και τα αρνητικά του...ήξερε πόσο με πιέζει το κομμάτι της ζήλειας του και μου τόνιζε τα θετικά του χωρίς όμως να προσπερνάει την ζήλεια...προσπάθησε να με βοηθήσει και η αλήθεια είναι ότι το διαχειριζομουν καλύτερα μαζί της ....με τον ερχομό του δεύτερου παιδιού μας και επειδή μας προεκειψαν διαφορά θέαμα υγείας του παιδιού σταμάτησα να την βλέπω και δεν έχω ξαναπάει από τότε...

Just now, alina80 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό αυτό που περιγράφεις δεν είναι ένα ελάττωμα. Είναι μια χειριστική συμπεριφορά που στόχο έχει να σε ελέγχει. Δεν είναι μόνο ζήλεια. Δεν είναι κάτι που μπορείς να αλλάξεις. Μπορεί να αλλάξει μόνο αν εκείνος το θέλει και σίγουρα με τη βοήθεια ειδικού. Από όσα λες εκείνος δεν το αναγνωρίζει καν σαν πρόβλημα. Σε θεωρεί κτήμα του, όπως αποφασίζει τι θα φυτέψει στο χωράφι του έτσι αποφασίζει και τι θα φορέσεις εσύ ή με ποιους θα κανεις παρέα. Βάζεις μπροστά το γιο σου, ότι είναι δεμένος με τον πατέρα του. Αν θέλεις να ανεχτεις αυτή την κατάσταση είναι δικαίωμα σου. Δεν θα σου πω φύγε (αν ήσουν κόρη μου θα σε έπαιρνα με το ζόρι μακριά). Κάνε ότι θέλεις, αλλά μην το χρεώνεις στα παιδιά σου. Στην τελική αύριο μεθαύριο ο γιος σου θα αναπαράγει στις σχέσεις του το πρότυπο που του δινετε εσείς τώρα. 

Επίσης το ότι φροντίζει τα παιδιά του δεν είναι για να του δώσουμε και κάνα βραβείο. Υποχρέωση του είναι εφόσον είναι γονιός (αυτό γιατί έχω βαρεθεί να λέμε μπράβο στους πατεράδες που αλλάζουν και καμιά πάνα). 

Δεν το χρεωνω στα παιδιά μου..ίσα ίσα θα ήμουν ανεύθυνη αν έκανα κάτι τέτοιο.. Προσπαθώ να τα προστατεύσω.. Γιατί παιδιά μου είναι και ξέρω πως θα νιώσουν αν τους πω παμε μακρυά από τον μπαμπά.. Είναι αθώο το μυαλουδάκι τους δεν ξέρουν τι ανέχομαι εγώ και τι όχι...την λέξη ζήλεια δεν την ξέρουν.. .τα παιδιά μου δεν θέλω να πληρώσουν την επιλογή μου ..Όσο αφορά τον άντρα μου την λύση του χωρισμού την ξέρω καλά...ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποια άλλη...Δεν μου αρέσει όλο αυτό στον χαρακτήρα του γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια σας και σας ευχαριστώ όταν όμως θα νιώσω έτοιμη να ανοίξω την πόρτα πρέπει να είμαι σίγουρη πως έχω εξαντλησει τα πάντα και πως ναι μπορώ να σταθώ στα πόδια μου...Δεν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο...αν δεν είχα παιδιά ίσως το εβλεπα διαφορετικά...εδώ που ζω εγώ πάντως κανένας δεν βοηθάει την γυναίκα του με τα παιδιά και γενικότερα στον κύκλο μου από τις αδερφές μου ξάδερφες κλπ συνέχεια παράπονα κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ψυχολόγο σου, επειδή βλέπω ότι σου έκαναν καλό οι συνεδρίες σας, να ξαναπάς, διαφωνώ όμως με κάτι και εσύ διαφωνείς...διαφωνείς στο ότι είναι αρκετό η ασφάλεια που σου προσφέρει,  παντρευομαστε κάποιον γιατί τον αγαπάμε,  όπως παντρεύτηκες και εσύ επειδή τον αγαπάς  Αλλά πήγαινε και πες της ότι θέλεις ότι είχες, να σε βοηθήσει με αυτά που πρέπει να έχεις και θέλεις να έχεις,  με την συζήτηση και τις συμβουλές της θα βρείτε την άκρη.  Ήθελα να σε βοηθήσω, δεν ήξερα πως να σου στείλω προσωπικό μνμ. Ελπίζω να λύσετε τα θέματα σας, δεν ξέρω πώς πέρασες στην παιδική σου ηλικία  Αλλά φρόντισε τα παιδιά σου να μεγαλώσουν στο περιβάλλον που εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερο,  εσύ είσαι μέσα στο χορό και ξέρεις,  εμείς οι απ έξω πολλά μπορούμε να πούμε.  Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις ότι περνάει απ το χέρι σου για να έχουν τα παιδιά σου ότι δεν είχες εσύ....σε φιλώ 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Είναι μεγάλο το πρόβλημα που έχω...ειλικρινά, το βλέπω όλα τα βλέπω...Όπως τα βλέπουν και όλοι αλλοστε...καποια στιγμή ο πατέρας μου είχε γυρίσει και μου είχε πει πως ήμουν ένα πουλί που κλείστηκε σε ένα κλουβί, όσο χρυσό και είναι αυτό κλουβί θα παραμείνει δεν θα αντέξεις....Δεν είχαμε άδικο τελικά ...Ναι είναι σκασμενη,κουρασμένη...Δεν ξέρω πως να το περιγράψω...Στην αρχή δεν έδινα τόσο σημασία γιατί εγώ από Αθήνα με άλλο αέρα αυτός από πολύ μικρό ριζιτικο χωριό της Κρήτης που πάνε πολλά χρόνια πίσω (το έχω ξανααναφερει αυτό σε άλλο θεμα) οπότε θεώρησα γιατί κάτι παρόμοιο έκανε και ο αδερφός του στην γυναίκα του πως οκ το κάνει για να με προστατέψει και την ζήλεια την προσπερνάγα μιας και ήμουν πολύ ερωτευμένη μαζί του...χρόνο με τον χρόνο όμως έβλεπε πως δεν σταμάταγε και όχι δεν θα σταματήσει ποτέ η ψυχολόγος μου τότε μου είπε πως και μπούργκα να βάλω το ίδιο θα είναι...εκείνος το δικαιολογεί πως όταν ήταν ελεύθερος είχε δει πολλά...το ξέρω πως βασανίζεται και αυτος...σε κανέναν δεν κάνει καλο...τρομάζω λίγο με τον όρο σεξιστης η αλήθεια...Δεν τον φοβάμαι ότι θα μου κάνει κάτι και όχι η ζήλεια δεν είναι αγάπη ξεκάθαρα όμως ξέρω πολύ καλά πως με αγαπάει απλά ο καθένας μάλλον έχει τον τρόπο του να δείχνει την αγάπη του...Δεν ξέρω κορίτσια τα παιδιά μου ειδικά ο μεγάλος μου δεν μπορεί χωρίς τον πατέρα του,έχει πολύ μεγάλο δέσιμο με τα παιδιά του τα φροντίζει καλύτερα από μένα...δεν έχω βοήθεια από κάποιον δικό μου και δεν θέλω να κάνω κανένα βήμα πριν να είμαι σίγουρη...σίγουρα έχω κουραστεί και σίγουρα είναι κάτι που με στεναχωρεί και με φθείρει πολύ...θα απαιτησω πλεον για σύμβουλο γάμου δεν έχω και πολλές επιλογές. 

 

 

 

Έτσι ακριβώς μεγάλωσα και γω ....ξύλο, αλκοόλ,βρισιές και όλα τα σχετικά....Και εγώ και τα αδέρφια μου...Μετά γνώριζα τον έναν μετά τον άλλο φιλο της μάνας μου καθώς και του πατέρα μου και καταλήγαμε στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς για να μπορεί ο καθένας τους να ζει την ζωούλα του....Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω....Και αν τελικά δεν τα καταφέρω να έχω δύναμη να ξέρω πως μπορώ να μεγαλώσω τα παιδιά μου μόνη μου ...Ο μικρός μου είναι μωρό που θα τον αφήνω..  ;;;Ο μεγάλος μου είναι κρητικακι ντροπαλο με όλη την σημασία της λέξης που θα το ανεβάσω στην Αθήνα θα τον κοροϊδεύουν και για τον τρόπο που μιλάει έχει μάθει αλλιώς...Στα χωριά είναι πιο ελεύθερα τα παιδιά...Και αλήθεια άμα έτρωγα έστω μισή σφαλιάρα δεν ξέρω που μπορούσα να φτάσω γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου από τους γονείς μου και δεν δέχομαι ούτε για αστείο κάτι τέτοιο ούτε σαν σκέψη...Αλήθεια έχω να κάνω καθαρά με τον άρρωστο τρόπο που σκέφτεται πάνω σε αυτά το κομμάτι.. 

27 εγώ και 34 εκείνος.. 

Κανένας δεν είπε να χωρίσει ... απλά για να φτάσει σε τέτοιο σημείο η κατάσταση είναι σοβαρή ... όπως είπα και στην δικιά μου ιστορία θεωρώ πως σίγουρα πρέπει να δεις εάν υπάρχει λύση ...αλλά όχι μόνη σου ..γιατί να προσπαθείς εσυ αυτό δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν είναι από μεριά σου με αυτά που μας γράφεις ... ποτέ δεν τελειώνουμε κάτι τόσο γρήγορα ειδικά με παιδιά ...κανένας δεν το θέλει αυτό ...ούτε εμένα οι γονείς μου πιστεύω με έκαναν για να χωρίσουν μετά κανένας δε το θέλει αυτό για το παιδί του ....αλλά θα προτιμούσα προσωπικα εγώ να χώριζαν εάν με ρωταγαν γιατί δυστιχως όταν δεν αντιμετωπίζονται τα προβλήματα με ηρεμία και με λογική ..με ομιλία ... γενικά ένα ζευγάρι να λειτουργεί σαν Ένα και όχι ξεχωριστά ... τότε υπαρχει πρόβλημα...και ναι για αυτό που μου έγραψες ότι αυτο θές να αποφύγεις το << να  χωρίσουν και να κάνει ο καθένας την ζωή του>>  σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα αυτό να συμβεί είτε ήμουνα 5 είτε μ 10 είτε 30 χρόνων ... γιατί η ζωή συνεχίζεται είτε θελουμε να το πιστέψουμε είτε όχι ...δεν θα ήθελα οι γονείς μου να έχουν πρόβλημα ...να βαράει την μητέρα μου ....έμενα...να ζει μια φυλακή η μητέρα μου μόνο Κ μόνο Γιά μένα...και είμαι υπερήφανη που πήρε την απόφαση αυτή και με μεγάλωσε όπως με μεγάλωσε ...δεν θα μπορούσαν ποτέ να δω την μητέρα μου στεναχωρημένη η να κλαίει  η να είναι πιεσμένη ....και ευτυχώς δεν το έζησα αυτό ....έχω φίλες που το ζουν και είναι πολύ δύσκολο αυτό και άσχημο ...όμως θα πω πως κάποτε τα παιδιά φεύγουν όπως εγώ τώρα ..από την μητέρα μου επειδή μένω με το αγόρι μου .. στην ίδια πόλη βέβαια ..αλλά φεύγουν κάποια στιγμή ....η μητέρα μου θα έμενε με εκείνο τον άνθρωπο που της έκανε όλα αυτόν που είπα πάνω ????? Δεν θα μπορούσαν ούτε να το φανταστώ να τραβουσε κάτι τέτοιο και εγώ να μην ήμουνα εκεί ....πρέπει να κοιτάξουμε και λίγο η ζωή μας εάν περνάμε καλά η όχι εάν είμαστε ευτυχισμένοι η όχι ... όλα αλλάζουν με τα χρόνια και οι γονεις μας μεγαλώνουν ... τι δεν θα έδιναν να ήταν μΑζι και αγαπημένοι ...όμως καλύτερα έτσι αφού δεν υπάρχει άλλη λύση !!!!!! Καλή συνέχειας καλο βράδυ ..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...