Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΖΗΛΕΙΑ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ...


Νένα 27

Recommended Posts

Κορίτσια εδώ μιλάμε για πεποιθήσεις... βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις. Ο άνθρωπος έτσι μεγάλωσε . Έτσι του έμαθαν. Δεν αλλάζει αυτό. Είναι σα να προσπαθήσεις να με κάνεις  εμένα αριστεροχειρα ενώ είμαι δεξιοχειρας τώρα στα 33 μου. 

Και εγώ τονίζω πως και σε σύμβουλο να πάει, θα πάρει παρα πολυ καιρό να φτιάξει αυτο. Δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Αλλιώς είναι αυταπάτες. Εσύ αν μπορείς να πας πήγαινε, αλλά για να μάθεις να ζεις εσύ κάτω υπό αυτές τις συνθήκες. Όχι για να αλλάξεις εκείνον. Αυτό δεν γίνεται και το ξέρεις.

... Μόνο αν καταφέρεις και πας, μην προσπαθείς να τον δικαιολογίες στο τέλος για όλα... 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Agki* είπε:

Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια.Στα 18 εμεινα ξαφνικα μονη-οι γονεις μου χωριζαν τοτε και εμεινα μονη στην εκτος Αττικης ενω ειμαι απο Αθηνα.Ησυχο μερος που φοβοσουν το βραδυ τα σκυλια.Ετσι το εβελπα τοτε οπως και ολοι γυρω μου.Γενικως ηταν δυσκολη κατασταση.Τοτε γνωρισα τον Γιαννη.Κεραυνοβολος ερωτας κυριολεκτικα.Μου αρεσε χωρις να ξερω τιποτα για αυτον.Ηταν λοιπον ενα παλικαρι που δουλυε οικοδομη,εντιμο,αγνο και πολυ διαφορετικους απο φλωρους και δηθεν.Ο Γιαννης ομως ηταν παθολογικα ζηλιαρης.Περναγε καποιος και μου ελεγε..να με αυτον εχεις γ@@@.Εγω ουτε τον ηξερα.Κι τοτε ξεκιναγε ο γολγοθας.Εκλαιγ κι χτυπιομουμ για 3 μερες για να τον πεισω πως δεν το χω κανει.Αυτο γινοταν συνεχεια επι 4 χρονια.Θα σου πω για μενα λοιπον πως αφου τον χωρισα αναρωτηθηκα γιατι το ανεχομουν ολο αυτο.Τι μου συμβαινει.Απλως τοτε ο Γιαννης ηταν προσκολημμεος παω μου και εγω ειχα αναγκη καποιον διπλα μου ακομα και με αυτο το αντιτιμο.Πηρα 20 κιλα τοτε.Ξεσπαγα σε μενα για να ανεχτω ολο αυτο που φανταζε καλυτερο σε σχεση με τα αλλα μου προβληματα.Η ζηλεια ειναι κακοποιητικη σε αυτο το βαθμο.Τελεια και παυλα.

Καλημέρα!!κοίτα στην αρχή που είμασταν μαζί δεν είχα τέτοια πρόβληματα ούτε καν και δεν ανεχομουνα και πολλά γιατί είχα βγει καιρό πριν από μια σχέση και ήθελα αέρα...απλά επειδή τον ήθελα πολύ δεν τον άφησα να μου φύγει...Οταν ήρθα Κρήτη κολλήσαμε ο ένας πάνω στον άλλο και περιορίστηκαν σε πολλά ήταν μόνο για δύο όλα δεν υπήρχε τίποτα άλλο γύρω μου...Όταν σιγά σιγά αυτό άλλαξε από μεριάς μου εκεί άλλαξε σιγά σιγά εκεί άρχισε και ζήλευε.. είχε τύχει ένα σκηνικό και πήγε ο κουμπάρος του και κολλητος του τότε και του είπε πως του στέλνω μηνύματα και ετοιμαζόταν τώρα αυτός να παντρευτεί θα ήταν κουμπάρος του ο άντρας μου...Εγώ τον είχα κόψει ότι κοίταζε κάπως αλλά δεν είχα δώσει σημασία λέω ιδέα μου..Τους είχα γνωρίσει λίγο καιρό...Αφού λοιπόν λέει αυτό το πράγμα στον δικό μου τότε είμασταν 1 χρόνο μαζί εκείνος τρελάθηκε δεν ήξερε τι να πιστέψει....τον παιδικό του φίλο και κουμπάρο του ;;;Η την Αθήναια όπως με έλεγε ο περυμιγυρως του που είναι ερωτευμένος και βλέπει για 1 μήνα κάθε 3μηνο;;;;;άρχισε να μου πετάει υπονοούμενα, λέω κάτι δεν πάει καλά...κάποια στιγμή λοιπόν μου το είπε και έγινα έξαλλη χωρίσαμε τότε θυμάμαι για 4 μήνες...εννοείτε πως έμπαινε στο προφίλ μου στο Facebook και έβλεπε τι κάνω του είχα δώσει κωδικό και δεν τον είχα αλλάξει επίτηδες για να βράζει.. Αφού πέρασαν 4 μήνες και ξανακατεβηκα διακοπές το έμαθε και ένα βράδυ ήρθε και με βρήκε ζήτησε συγγνώμη, ότι δεν μπορεί χωρίς εμένα και με ρώτησε τι θα έκανα στην θέση του ...Και απαντάω θα σας έφερνα πρόσωπο με πρόσωπο...κόλλησε εκείνος δεν το περίμενε και φυσικά τον ποναγε αυτό γιατί κάποιον από τους δύο θα έχανε οριστικά από την ζωή του...3 μέρες πριν τον γάμο του κουμπάρου λοιπόν ένα βράδυ επειδή με ταλαιπωρούσαν πολύ οι ανασφάλειες του πάνω στο θέμα αυτό του λέω πάμε λέει που;θα δεις ...Και πήγα σπίτι του με τον άντρα μου φυσικά ο άλλος πανιασε η γυναίκα δεν ήξερε τι γινόταν και τότε τα ξεκαθάρισα όλα τον ξεφτιλίσα  μπροστά στην γυναίκα του παραδέχθηκε ότι το έκανε επίτηδες για να μας χωρίσει και τέλος η ιστορία...Θέλω να σου καταλήξω ότι και καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει....Ήταν στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάιδαρος...Όλα αυτά είναι επιπλέον ανασφάλειες όταν και οι δικοί σου άνθρωποι δημιουργούν θεματα

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Νενα μου, επειδη ειδα οτι κολλας πολυ στο γεγονος οτι δεν σου ασκει σωματικη βια, ηθελα να σε ρωτησω κατι. εισαι 100% σιγουρη οτι αν πχ ερχοταν μια μερα σπιτι σας και εβλεπε οτι ειχε μπει ο ξαδερφος του και καθοσασταν και μιλαγατε,δεν θα αντιδρουσε βιαια? ή εαν μαθαινε απο τον περιγυρο του οτι σε ειδαν καπου να μιλας με εναν αγνωστο? ή αν βγαινατε με τις φιλες σου σε μπαρακι και χορευατε (γιατι οπως ειπες δεν σου επιτρεπει να χορευεις) και μια παρεα σας κερναγε και μια γυρα σφηνακια? ή αν ησουν εξω με φιλες και περναγαν 2 γνωστοι μιας κοπελας απο την παρεα σου και καταληγατε να γινετε ολοι μαζι μια παρεα? αν καποιος απο το περιβαλλον του ή ο ιδιος εβλεπε κατι τετοιο, πως θα αντιδρουσε αραγε?? γιατι λες και ξαναλες οτι δεν σε χτυπαει (δηλαδη το αυτονοητο) ως μεγαααλοοο κατορθωμα... να του πουμε και μπραβο... ενω επι της ουσιας εσυ εχεις υπακουσει πληρως τις προσταγες του και δεν τον προκαλεις ποτε. και συγγνωμη που θα στο πω, αλλα το ξανθο μαλλι και το σκουλαρηκι, μου φαινονται παιδιαρισματα. αν ειναι δυνατον, μια γυναικα 27 χρονων, που χρειαζεται και εγκριση, για να αλλαζει το μαλλι της και καθε μηνα αν γουσταρει ή για να κανει τρυπες. πλεον στη μοδα ειναι το παλ ροζ χρωμα στο μαλλι και τα ταττου. αν εμφανιζοσουν ετσι, εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα γινοταν βιαιος? κατσε και σκεψου τα ολα αυτα...

οσο για το σκηνικο που περιγραφεις με τον κουμπαρο, για ακομη μια φορα μου επιβεβαιωνεις οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων σε τετοιες καταπιεστικες και οπισθοδρομικες κοινωνιες, αρκειται σε μικροτητες και τα πραγματικα σοδομα και γομορα λαμβανουν χωρα στις μικρες επαρχιες. οπως λεει και μια συναδελφος μου μεγαλωμενη σε πολυ μικρο χωριο, αυτα που συμβαινουν σε κατι τετοια χωριουδακια και το πως σκεφτονται οι ανθρωποι εκει, ουτε καν μπορουμε να τα διανοηθουμε καποιοι που μεγαλωσαμε σε μαγαλουπολεις...θλιβομαι πολυ....

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξανά... Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα σχόλια αλλά στάθηκα στο "δεν με αφήνει ή με αφήνει" τι σημαίνει αυτό; έχεις ηλικία 5 και σου απαγορεύει ο πατέρας να κάνεις πράγματα; και δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά αλλά ρεαλιστικά. Όταν κάνεις μια σχέση πρώτα απ όλα κοιτάς να είναι μια υγιείς σχέση και μετά υποτίθεται πως ο καθένας γνωρίζει τα όρια του και έτσι αποκτάς εμπιστοσύνη κλπ και αποκαλείται μία υγιείς σχέση, αν σε μια σχέση δεν είσαι ο εαυτός σου τότε είναι όλα λάθος από την αρχή γιατί ο άλλος σε αγαπάει και είναι μαζί σου για αυτό που είσαι και γι αυτό που σε γνώρισε. Σίγουρα είναι υπέρ της εξέλιξης προς το καλύτερο όπως πχ να βελτιώνουμε τον χαρακτήρα μας και να διορθώνουμε αυτά που θέλουμε εμείς και να υπάρχει υποχώρηση σε κάποια πράγματα που ενοχλούν και τον άλλον αλλά εδώ μιλάμε για ολική αλλαγή χωρίς να το θέλεις αλλά επειδή το θέλει εκείνος και για να μην το χάσεις. Εμένα χαίρεται όταν με βλέπει με τα κοντά μου και τα φορέματα μου κλπ είμαι νέα κοπέλα, μου έχει δώσει πλήρες ελευθερία και ξέρω πολύ καλά μόνη μου να βάζω τα όρια κι ούτε προκλητική έχω γίνει, κ επειδή μου έχει δώσει ελευθερία υπάρχει κατανόηση σεβασμός και αγάπη. Αν κάποιος θέλει να σου κάνει την στραβή θα στην κάνει είτε υπάρχει ελευθερία είτε όχι... Νέα παιδιά και υπάρχει όλο αυτό, μου φαίνεται αδιανόητο με τι πρότυπα θα μεγαλώσετε παιδιά; ο άντρας κάνει κουμάντο και η γυναίκα είναι ο σκύλος που υπακούει; δεν ξέρω πραγματικά τι να πω... 

Just now, Artemis20 είπε:

Νενα μου, επειδη ειδα οτι κολλας πολυ στο γεγονος οτι δεν σου ασκει σωματικη βια, ηθελα να σε ρωτησω κατι. εισαι 100% σιγουρη οτι αν πχ ερχοταν μια μερα σπιτι σας και εβλεπε οτι ειχε μπει ο ξαδερφος του και καθοσασταν και μιλαγατε,δεν θα αντιδρουσε βιαια? ή εαν μαθαινε απο τον περιγυρο του οτι σε ειδαν καπου να μιλας με εναν αγνωστο? ή αν βγαινατε με τις φιλες σου σε μπαρακι και χορευατε (γιατι οπως ειπες δεν σου επιτρεπει να χορευεις) και μια παρεα σας κερναγε και μια γυρα σφηνακια? ή αν ησουν εξω με φιλες και περναγαν 2 γνωστοι μιας κοπελας απο την παρεα σου και καταληγατε να γινετε ολοι μαζι μια παρεα? αν καποιος απο το περιβαλλον του ή ο ιδιος εβλεπε κατι τετοιο, πως θα αντιδρουσε αραγε?? γιατι λες και ξαναλες οτι δεν σε χτυπαει (δηλαδη το αυτονοητο) ως μεγαααλοοο κατορθωμα... να του πουμε και μπραβο... ενω επι της ουσιας εσυ εχεις υπακουσει πληρως τις προσταγες του και δεν τον προκαλεις ποτε. και συγγνωμη που θα στο πω, αλλα το ξανθο μαλλι και το σκουλαρηκι, μου φαινονται παιδιαρισματα. αν ειναι δυνατον, μια γυναικα 27 χρονων, που χρειαζεται και εγκριση, για να αλλαζει το μαλλι της και καθε μηνα αν γουσταρει ή για να κανει τρυπες. πλεον στη μοδα ειναι το παλ ροζ χρωμα στο μαλλι και τα ταττου. αν εμφανιζοσουν ετσι, εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα γινοταν βιαιος? κατσε και σκεψου τα ολα αυτα...

οσο για το σκηνικο που περιγραφεις με τον κουμπαρο, για ακομη μια φορα μου επιβεβαιωνεις οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων σε τετοιες καταπιεστικες και οπισθοδρομικες κοινωνιες, αρκειται σε μικροτητες και τα πραγματικα σοδομα και γομορα λαμβανουν χωρα στις μικρες επαρχιες. οπως λεει και μια συναδελφος μου μεγαλωμενη σε πολυ μικρο χωριο, αυτα που συμβαινουν σε κατι τετοια χωριουδακια και το πως σκεφτονται οι ανθρωποι εκει, ουτε καν μπορουμε να τα διανοηθουμε καποιοι που μεγαλωσαμε σε μαγαλουπολεις...θλιβομαι πολυ....

Αύριο θα γυρίσει και θα πει, έχω γκόμενά είμαι άντρας και κάνω ότι γουστάρω, πάρε και την σφαλιάρα σου για να μάθεις να αντί μιλάς.... Όλα τα περιμένω από τέτοιους ανθρώπους... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Νένα λες κάπου ότι τον αγαπάς. Τον εαυτό σου τον αγαπάς; Διαβάζω αυτά που γράφεις και βλέπω ότι ενώ σε ενοχλούν (απόλυτα φυσιολογικό) ταυτόχρονα προσπαθείς να δικαιολογήσεις και να ωραιοποιήσεις ακόμα τη συμπεριφορά του. Τίποτα από όσα κάνει δεν είναι για να σε "προστατεύσει" όπως έγραψες κάπου. Ούτε όλα όσα κάνει είναι αποτέλεσμα μόνο της κοινωνίας του χωριού (που σαφώς παίζει ρόλο και αυτό). Ο άνθρωπος αυτός είναι χειριστικος και η συμπεριφορά του απέναντι σου είναι κακοποιητική. 

Λες ότι προέρχεσαι από ένα κακοποιητικο περιβάλλον. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν ότι ένας τέτοιος άντρας διάλεξε εσένα και εσύ διάλεξες αυτόν. 

Δεν σου λέω να χωρίσεις (αν και πιστεύω απόλυτα ότι είναι η μόνη λύση) γιατί είναι προφανές ότι δεν το παραδέχεσαι. Αν είναι να σου δώσω μια συμβουλή είναι να ξαναρχίσεις την ψυχοθεραπεία, αλλά με άλλον ειδικό όχι με εκείνη που είχες μέχρι τώρα. Μπορεί τότε να καταλάβεις γιατί είσαι σε μία τέτοιου είδους σχέση και ίσως να σπάσεις και τον κύκλο της κακοποίησης. Στο εύχομαι ολόψυχα. 

Διάβασα εδώ πράγματα που μου σηκώθηκε η τρίχα. Εσωτερικευμένος μισογυνισμός στο μέγιστο βαθμό, δαιμονοποίηση της γυναικείας σεξουαλικότητας και πολλά άλλα. Λογικό να γινόμαστε μερικές επιθετικές με αυτά. Γιατί γενιές ολόκληρες γυναικών παλεύουμε ενάντια στην πατριαρχία που μοιάζει να της κόβεις ένα κεφάλι και να φυτρώνουν δύο. 

ΥΓ. Διάβασα για πίτσα και ντελιβερι; Κορίτσια τι είναι αυτά που λέτε; Η γυναίκα στην κουζίνα να μαγειρεύει μεσημέρι βράδυ για τον άντρα -αφεντη!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Artemis20 είπε:

Νενα μου, επειδη ειδα οτι κολλας πολυ στο γεγονος οτι δεν σου ασκει σωματικη βια, ηθελα να σε ρωτησω κατι. εισαι 100% σιγουρη οτι αν πχ ερχοταν μια μερα σπιτι σας και εβλεπε οτι ειχε μπει ο ξαδερφος του και καθοσασταν και μιλαγατε,δεν θα αντιδρουσε βιαια? ή εαν μαθαινε απο τον περιγυρο του οτι σε ειδαν καπου να μιλας με εναν αγνωστο? ή αν βγαινατε με τις φιλες σου σε μπαρακι και χορευατε (γιατι οπως ειπες δεν σου επιτρεπει να χορευεις) και μια παρεα σας κερναγε και μια γυρα σφηνακια? ή αν ησουν εξω με φιλες και περναγαν 2 γνωστοι μιας κοπελας απο την παρεα σου και καταληγατε να γινετε ολοι μαζι μια παρεα? αν καποιος απο το περιβαλλον του ή ο ιδιος εβλεπε κατι τετοιο, πως θα αντιδρουσε αραγε?? γιατι λες και ξαναλες οτι δεν σε χτυπαει (δηλαδη το αυτονοητο) ως μεγαααλοοο κατορθωμα... να του πουμε και μπραβο... ενω επι της ουσιας εσυ εχεις υπακουσει πληρως τις προσταγες του και δεν τον προκαλεις ποτε. και συγγνωμη που θα στο πω, αλλα το ξανθο μαλλι και το σκουλαρηκι, μου φαινονται παιδιαρισματα. αν ειναι δυνατον, μια γυναικα 27 χρονων, που χρειαζεται και εγκριση, για να αλλαζει το μαλλι της και καθε μηνα αν γουσταρει ή για να κανει τρυπες. πλεον στη μοδα ειναι το παλ ροζ χρωμα στο μαλλι και τα ταττου. αν εμφανιζοσουν ετσι, εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα γινοταν βιαιος? κατσε και σκεψου τα ολα αυτα...

οσο για το σκηνικο που περιγραφεις με τον κουμπαρο, για ακομη μια φορα μου επιβεβαιωνεις οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων σε τετοιες καταπιεστικες και οπισθοδρομικες κοινωνιες, αρκειται σε μικροτητες και τα πραγματικα σοδομα και γομορα λαμβανουν χωρα στις μικρες επαρχιες. οπως λεει και μια συναδελφος μου μεγαλωμενη σε πολυ μικρο χωριο, αυτα που συμβαινουν σε κατι τετοια χωριουδακια και το πως σκεφτονται οι ανθρωποι εκει, ουτε καν μπορουμε να τα διανοηθουμε καποιοι που μεγαλωσαμε σε μαγαλουπολεις...θλιβομαι πολυ....

Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν βίαιος.. τατουάζ λέγαμε να κάνουμε και οι 2 Αλλά για τα παιδιά δεν το κάνουμε,με ροζ μαλλί αν με έβλεπε μάλλον τα γέλια θα τον έπιαναν...εχει συμβεί να έρθει σπίτι και να είναι εδώ ο ξάδερφος του και δεν του άρεσε καθόλου από την μεριά του ξαδέρφου τού και έτσι με τον τρόπο του,του το έκοψε.. Όσο για το μπαράκι που λες και αυτί έχει τύχει πριν 2 χρόνια να είμαστε γυναικοπαρεα σε ένα μπαράκι χαλαρό και χωρίς κόσμο και με μιας σε κλάσματα δευτερολέπτου 5 γυναίκες με περικύκλωσαν πάνω από 20 άντρες...απλά φύγαμε και απλά μου είπε να μην ξαναπάω στο συγκεκριμένο, που έτυχε δεν μου αρέσει να βγαίνω συχνά χωρίς εκείνον...Αν με κερναγανε σφηνάκια φυσικά θα ήμουν  χωρίς εκείνον γιατί με εκείνον δεν νομίζω να το έκανε ποτέ κανένας έχει τύχει να μας περάσει γνωστό του άλλο αυτό αν λοιπόν με κερναγε  κάποιος σφηνάκια που έχει γίνει απλά κορίτσι μου δεν θα τα έπινα...το έπινα στα 17 μου όταν γύριζα και γκομενιζα τώρα δεν θέλω...Και αν το μάθαινε που θα του το έλεγα θα με ρώταγε αν τον γνωρίζω για να μάθει ποιος είναι...Γιατί εδώ όλοι ξέρουν λίγο πολύ με ποιον είμαι παντρεμένη αν πάλι ήμουν Αθήνα και συνέβαινε αυτό θα μου έλεγε καλά έκανες και δεν τα ήπιες...Αυτά για τις περιπτώσεις που μου ανέφερες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν βίαιος.. τατουάζ λέγαμε να κάνουμε και οι 2 Αλλά για τα παιδιά δεν το κάνουμε,με ροζ μαλλί αν με έβλεπε μάλλον τα γέλια θα τον έπιαναν...εχει συμβεί να έρθει σπίτι και να είναι εδώ ο ξάδερφος του και δεν του άρεσε καθόλου από την μεριά του ξαδέρφου τού και έτσι με τον τρόπο του,του το έκοψε.. Όσο για το μπαράκι που λες και αυτί έχει τύχει πριν 2 χρόνια να είμαστε γυναικοπαρεα σε ένα μπαράκι χαλαρό και χωρίς κόσμο και με μιας σε κλάσματα δευτερολέπτου 5 γυναίκες με περικύκλωσαν πάνω από 20 άντρες...απλά φύγαμε και απλά μου είπε να μην ξαναπάω στο συγκεκριμένο, που έτυχε δεν μου αρέσει να βγαίνω συχνά χωρίς εκείνον...Αν με κερναγανε σφηνάκια φυσικά θα ήμουν  χωρίς εκείνον γιατί με εκείνον δεν νομίζω να το έκανε ποτέ κανένας έχει τύχει να μας περάσει γνωστό του άλλο αυτό αν λοιπόν με κερναγε  κάποιος σφηνάκια που έχει γίνει απλά κορίτσι μου δεν θα τα έπινα...το έπινα στα 17 μου όταν γύριζα και γκομενιζα τώρα δεν θέλω...Και αν το μάθαινε που θα του το έλεγα θα με ρώταγε αν τον γνωρίζω για να μάθει ποιος είναι...Γιατί εδώ όλοι ξέρουν λίγο πολύ με ποιον είμαι παντρεμένη αν πάλι ήμουν Αθήνα και συνέβαινε αυτό θα μου έλεγε καλά έκανες και δεν τα ήπιες...Αυτά για τις περιπτώσεις που μου ανέφερες...

Άρα έχεις αποδεχτεί την κατάσταση και με το τελευταίο σου κείμενο δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και τελικά μία έτσι μία αλλιώς δεν έχω καταλάβει αν για σένα τελικά υπάρχει πρόβλημα κι αν τελικά θέλεις να το διορθώσετε ή αν απλά θα περάσει το υπόλοιπο της ζωής σου έτσι... Τι θέλεις τελικά από την ζωή σου, αυτό αναρωτήσου εσυ η ίδια άσε εμάς... Καταλαβαίνω ότι μπήκες να γράψεις το πρόβλημα σου και όχι να βρεις λύσεις γιατί απ όσο έχω καταλάβει, χωρίς να είμαι σίγουρη, τον κατηγορείς και μετά τον δικαιολογίες. Πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα σου και να δεις τι θα γίνει, να μιλήσεις με τους δικούς σου ανθρώπους όσους σε στηρίζουν κ σε αγαπάνε, να πάρεις βοήθεια από κάπου εν ολίγη. Νομίζω αυτά γιατί έχει πάρει έκταση και συζητάμε πάλι τα ίδια και βλέπω δεν βγάζει κάπου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να πάνε όπως επιθυμείς τα πράγματα. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@alina80 αμάρτησα με την πίτσα ντροπή μου όλη μέρα και όλη νύχτα πρέπει να ανοίγω φύλλο και να φτιάχνω μπεσαμελ( που λατρεύω την γαστρονομία δεν την υποτιμώ) αλλά όχι πρέπει να είναι ταισμένος ο αγάς εφέντης

Συμφωνώ με όσα αναφέρεις και εσύ και η @Artemis20

Βρε @Νένα 27 γτ τον δικαιολογείς σε όλα γτ τόση ανάγκη να είσαι μαζί του στην αιωνιότητα; Χάθηκαν οι άντρες από τον πλανήτη γη; Είσαι τόσο νέα βρε μάτια μου

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

 @Νένα 27 Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα του ενισχυεις αθελα σου ολη αυτη την κατασταση.Οταν κανεις ολο αυτο το σκηνικο πχ με τον κουμπαρο ειναι σα να του λες εχεις δικιο που φερεσαι ετσι και θα σου αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας.Η σου χει εμπιστοσυμ η οχι.Δε γινεται να γυρνας τον κοσμο τουμπα.Ετσι του δινεις δικιο.Η συμπεριφορα αυτη ειναι βιαιη.Εσυ μπορει να μη το δεχεσαι αλλα να στο πω απλα πως εγ  σε θεραπευομενους μου που με πληρωμουν αυτο θα ελεγα.Νομιζεις πως και η σωματικη βια ειναι μακρια αλλα δεν ειναι.Και δε μπορεις να ελεγχεις συνχεια τις καταστασεις για να μη ξεφυγουν.Θα τα δεις ολα αυτα στο μελλον.Οτι και να σου λεμε δεν εχει νοημα.Επισς 2 χρονια ψυχοθεραπεια δεν ειναι τιποτα εαν εχεις τετοιο παρελθον.Μια ζωη παλευουν ανθρωποι που εχουν κακοποιηθει για να μην ειναι αυτοκαταστροφικοι.Πηγαινε παλι σε εναν ψυχολογο με το αιτημα αυτο.Γιατι δεχεσαι τη συμπεριφορα αυτη.Θα καταλαβεις πολλα και τοτε θα διαλεξεις το καλυτερο για σενα,,οποιο και αν ειναι αυτο.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

 @Νένα 27 Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα του ενισχυεις αθελα σου ολη αυτη την κατασταση.Οταν κανεις ολο αυτο το σκηνικο πχ με τον κουμπαρο ειναι σα να του λες εχεις δικιο που φερεσαι ετσι και θα σου αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας.Η σου χει εμπιστοσυμ η οχι.Δε γινεται να γυρνας τον κοσμο τουμπα.Ετσι του δινεις δικιο.Η συμπεριφορα αυτη ειναι βιαιη.Εσυ μπορει να μη το δεχεσαι αλλα να στο πω απλα πως εγ  σε θεραπευομενους μου που με πληρωμουν αυτο θα ελεγα.Νομιζεις πως και η σωματικη βια ειναι μακρια αλλα δεν ειναι.Και δε μπορεις να ελεγχεις συνχεια τις καταστασεις για να μη ξεφυγουν.Θα τα δεις ολα αυτα στο μελλον.Οτι και να σου λεμε δεν εχει νοημα.Επισς 2 χρονια ψυχοθεραπεια δεν ειναι τιποτα εαν εχεις τετοιο παρελθον.Μια ζωη παλευουν ανθρωποι που εχουν κακοποιηθει για να μην ειναι αυτοκαταστροφικοι.Πηγαινε παλι σε εναν ψυχολογο με το αιτημα αυτο.Γιατι δεχεσαι τη συμπεριφορα αυτη.Θα καταλαβεις πολλα και τοτε θα διαλεξεις το καλυτερο για σενα,,οποιο και αν ειναι αυτο.

Έχω σκοπό να το κάνω αυτό να ξαναπάω σε ψυχολόγο...Όταν σταμάτησα δεν είχε ολοκληρωθεί η ψυχοθεραπεία μου αλλά είχαμε φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο...ξέρω ότι είναι δύσκολο να ελεχγω αυτή την συμπεριφορά μια ζωή το αναγνωρίζω αυτό...σ'ευχαριστώ πάντως θα παω πάλι σε ψυχολόγο...και θα της πω να τον καλέσει η ίδια.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Νένα 27 είπε:

Έχω σκοπό να το κάνω αυτό να ξαναπάω σε ψυχολόγο...Όταν σταμάτησα δεν είχε ολοκληρωθεί η ψυχοθεραπεία μου αλλά είχαμε φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο...ξέρω ότι είναι δύσκολο να ελεχγω αυτή την συμπεριφορά μια ζωή το αναγνωρίζω αυτό...σ'ευχαριστώ πάντως θα παω πάλι σε ψυχολόγο...και θα της πω να τον καλέσει η ίδια.. 

Νενα μου είχαμε μιλήσει και σε άλλο θέμα παλιότερα.

Εγώ να σου πω αυτό που βλέπω σε σένα είναι χαμηλη αυτοεκτίμηση που ξεκάθαρα δημιουργήθηκε από την παιδική σου ηλικία και από το οικογενειακό σου περιβάλλον.παρολο που έχεις συνειδητοποιησει ότι κακοποιήθηκες ως παιδί ασυνείδητα βρήκες τελικά έναν άντρα που θα σου δημιουργούσε ξανα κάτι παρόμοιο με αυτό που έζησες ως παιδί..Γιατι ουσιαστικά αυτό σου είναι οικείο αυτό ξέρεις αυτό έχεις ζήσει..οπότε η ασφάλεια που σου δημιουργεί αυτό το περιβάλλον είναι ανακουφιστική.ολα τα άλλα είναι ξενα για σένα 

Παρόλα αυτά συνειδητοποιεις και πάλι ότι κάτι δεν πάει καλα αλλά παράλληλα δεν αφήνεις τον εαυτό σου να πιστέψει ότι αξίζεις καλύτερη συμπεριφορά. Γιατί αυτό που σου λείπει γλυκιά μου είναι να αγαπήσεις τον εαυτό σου να τον εκτιμήσεις και να τον βάλεις ψηλά εκεί που του αξίζει

Αυτό μόνο με ψυχοθεραπεία θα γίνει.

Εγώ δεν αποκλείω ότι και ο άντρας σου εφόσον συνειδητοποίησει το πρόβλημα του και απευθυνθεί και αυτός σε ειδικό ότι το θέμα θα λυθεί με τον καιρό.μονο όμως αν το θέλει και αν το καταλάβει.. διαφορετικά όχι..να θυμάσαι και ότι η δική του συμπεριφορά πηγάζει από ασχημα βιώματα δικά του που έχουν μείνει χρόνια μέσα του και του δημιουργούν τρομερές ανασφαλειες και φαντάσματα..

Επίσης να θυμάσαι ότι βάζουμε ορια στους ανθρώπους.πολλες φορες φοβόμαστε να βάλουμε ορια γιατί νομίζουμε ότι αν βάλουμε αυτό θα έχει αρνητικές συνέπειες ότι θα μας απορρίψουν οτι θα τσακωθουμε κλπ.αλλα δεν είναι έτσι βάζοντας ορια αποφασιστικά δείχνουμε στον άλλον ότι σεβόμαστε πρώτα τον εαυτό μας και δεν αφήνουμε έτσι περιθώριο στον άλλον να μας υποτιμαει..

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2019 at 2:09 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

Αν είναι αληθινό το σχόλιο σου @Whoohoo που εύχομαι να είναι τρολ εκτός από body shaming και slut shaming αναπαράγεις και την κουλτούρα του βιασμού τα όσα αναφέρεις είναι εν δυνάμει επικίνδυνα για όσες κοπέλες τα διαβάσουν 

Συμφωνώ μαζί σου, εμένα η πρώτη που σκέψη ήταν πως είναι ο σύζυγος της.

 

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα σχόλια, αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι πως ένας νέος άνθρωπος εν έτη 2019, προσπαθεί να εκ λογικέψει την  μη αποδεκτή, και απόλυτα χειριστική συμπεριφορά του συζύγου.

@Νένα 27 μόνο ένα πράγμα θα σου πω, η αγάπη ποτέ δεν είναι αρκετή προκειμένου να ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια.

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...