Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Δεύτερο παιδακι


Recommended Posts

Καλησπέρα η καλύτερα καλημέρα! Ήθελα να σας γράψω για μια ανησυχία μου κ να δω γνώμες αλλά κ εμπειρίες άλλων μαμάδων.εξμαι 31 έχω ένα γιο 3 χρόνων και ενώ μέχρι πριν από ένα χρόνο έπεφτα σε κατάθλιψη με την υπόνοια ότι μπορεί να ναι έγκυος ξανά τους τελευταίους μήνες νιώθω ότι τώρα είμαι έτοιμη για να μεγαλώσουμε την οικογένειά μας.το ίδιο κ ο σύζυγος.δεν το κυνηγάμε ακόμα αλλά θα τύχουν ελεύθερες επαφές όταν μας τη βσρεσει!ένα τέτοιος μήνας είναι κ αυτός!κ ενώ λοιπόν υπάρχει ένα ενθουσιασμός κ μια λαχτάρα για εγκυμοσύνη η επαφή Μ τελευταία με φίλους π πρόσφατα απέκτησαν νέο μέλος Μ τρομοκρατεί! Είναι στα πρόθυρα τρέλας όλοι κ σχεδόν έτοιμοι να μου πουν μη κάνεις δεύτερο! Είμαι σίγουρη ότι θα ναι πολύ δύσκολα κ η αλήθεια είναι ότι είχα ένα πολύ δύσκολο μωρό το οποίο μεγάλωσα ολομόναχη στα 28 μου κ έχοντας μόλις χάσει τη μητέρα μου.αρα δεν είχα καμία βοήθεια.εχω μπει πια σε ρυθμούς κ λατρεύω την οικογένεια μου αλλά ενώ θέλω το δεύτερο φοβάμαι όταν βλέπω άλλους σ αυτή την κατασταση κ χάνω τον ενθουσιασμό μου..πάντα ήθελα δύο παιδιά μιας Μ έχω κ εγώ έναν αδερφό κξερω πολύ καλά πόσο σημαντικό κομμάτι είναι ειδικά εμείς π  χασαμε τη μητέρα μας ήταν λυτρωτικο το ότι δε το περάσαμε μόνοι ..θα θελα να ακούσω τις γνώμες σας..ευχαριστώ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Tegan είπε:

Καλησπέρα η καλύτερα καλημέρα! Ήθελα να σας γράψω για μια ανησυχία μου κ να δω γνώμες αλλά κ εμπειρίες άλλων μαμάδων.εξμαι 31 έχω ένα γιο 3 χρόνων και ενώ μέχρι πριν από ένα χρόνο έπεφτα σε κατάθλιψη με την υπόνοια ότι μπορεί να ναι έγκυος ξανά τους τελευταίους μήνες νιώθω ότι τώρα είμαι έτοιμη για να μεγαλώσουμε την οικογένειά μας.το ίδιο κ ο σύζυγος.δεν το κυνηγάμε ακόμα αλλά θα τύχουν ελεύθερες επαφές όταν μας τη βσρεσει!ένα τέτοιος μήνας είναι κ αυτός!κ ενώ λοιπόν υπάρχει ένα ενθουσιασμός κ μια λαχτάρα για εγκυμοσύνη η επαφή Μ τελευταία με φίλους π πρόσφατα απέκτησαν νέο μέλος Μ τρομοκρατεί! Είναι στα πρόθυρα τρέλας όλοι κ σχεδόν έτοιμοι να μου πουν μη κάνεις δεύτερο! Είμαι σίγουρη ότι θα ναι πολύ δύσκολα κ η αλήθεια είναι ότι είχα ένα πολύ δύσκολο μωρό το οποίο μεγάλωσα ολομόναχη στα 28 μου κ έχοντας μόλις χάσει τη μητέρα μου.αρα δεν είχα καμία βοήθεια.εχω μπει πια σε ρυθμούς κ λατρεύω την οικογένεια μου αλλά ενώ θέλω το δεύτερο φοβάμαι όταν βλέπω άλλους σ αυτή την κατασταση κ χάνω τον ενθουσιασμό μου..πάντα ήθελα δύο παιδιά μιας Μ έχω κ εγώ έναν αδερφό κξερω πολύ καλά πόσο σημαντικό κομμάτι είναι ειδικά εμείς π  χασαμε τη μητέρα μας ήταν λυτρωτικο το ότι δε το περάσαμε μόνοι ..θα θελα να ακούσω τις γνώμες σας..ευχαριστώ !

Ο καθένας είναι διαφορετικός και βλέπει αλλιώς τα πράγματα. Αυτό που για εμένα και τις αντοχές μου είναι "παιχνιδάκι", εσένα μπορεί να σού φαίνεται βουνό (κι ανάποδα κι αντίστροφα). Αν ήταν έτσι, κανένας ποτέ δε θα έκανε 2ο. Κι εμένα έτσι μού λένε, αλλά δε μπορείς να βασίζει τη ζωή σου σε αυτά που ακούς. Αν έρθει καλοδεχουμενο θα πεις και θα είστε έτοιμοι ψυχολογικά για όλα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tegan είπε:

Καλησπέρα η καλύτερα καλημέρα! Ήθελα να σας γράψω για μια ανησυχία μου κ να δω γνώμες αλλά κ εμπειρίες άλλων μαμάδων.εξμαι 31 έχω ένα γιο 3 χρόνων και ενώ μέχρι πριν από ένα χρόνο έπεφτα σε κατάθλιψη με την υπόνοια ότι μπορεί να ναι έγκυος ξανά τους τελευταίους μήνες νιώθω ότι τώρα είμαι έτοιμη για να μεγαλώσουμε την οικογένειά μας.το ίδιο κ ο σύζυγος.δεν το κυνηγάμε ακόμα αλλά θα τύχουν ελεύθερες επαφές όταν μας τη βσρεσει!ένα τέτοιος μήνας είναι κ αυτός!κ ενώ λοιπόν υπάρχει ένα ενθουσιασμός κ μια λαχτάρα για εγκυμοσύνη η επαφή Μ τελευταία με φίλους π πρόσφατα απέκτησαν νέο μέλος Μ τρομοκρατεί! Είναι στα πρόθυρα τρέλας όλοι κ σχεδόν έτοιμοι να μου πουν μη κάνεις δεύτερο! Είμαι σίγουρη ότι θα ναι πολύ δύσκολα κ η αλήθεια είναι ότι είχα ένα πολύ δύσκολο μωρό το οποίο μεγάλωσα ολομόναχη στα 28 μου κ έχοντας μόλις χάσει τη μητέρα μου.αρα δεν είχα καμία βοήθεια.εχω μπει πια σε ρυθμούς κ λατρεύω την οικογένεια μου αλλά ενώ θέλω το δεύτερο φοβάμαι όταν βλέπω άλλους σ αυτή την κατασταση κ χάνω τον ενθουσιασμό μου..πάντα ήθελα δύο παιδιά μιας Μ έχω κ εγώ έναν αδερφό κξερω πολύ καλά πόσο σημαντικό κομμάτι είναι ειδικά εμείς π  χασαμε τη μητέρα μας ήταν λυτρωτικο το ότι δε το περάσαμε μόνοι ..θα θελα να ακούσω τις γνώμες σας..ευχαριστώ !

Καλημερα.Συμφωνω με τη Χρυσα.Σιγουρα ειναι πιο δυσκολο να εχεις 2 παιδια αντι για ενα.Κι ο μικρος σου ειναι ηδη 3 ,μικρος αλλα οχι μωρο και θα ναι τουλαχιστον 4 μεχρι να γεννησεις οποτε θα συννενοησαι καλυτερα μαζι του.Ο δικος μου ειναι 1,5 κι αυτο το μηνα ξεκιναμε προσπαθειες για 2ο.Ξερω οτι θα ναι δυσκολο(και δουλευω κιολας νυχτες) αλλα θελω κι αλλο μωρο και για μενα και για το μικρο να χει αδερφακι.Εισαι μικρη,μπορεις να το σκεφτεις κι αλλο.Δεν ξερεις πως θα ειναι,μπορει το δευτερο να ναι ησυχο μωρο,μπορει και οχι.Το θεμα ειναι τι θελεις.Οπως ολες ετσι κι εμεις θα τα καταφερουμε.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου εγώ περιμένω το 3ο και τα παιδιά μου τα μεγάλα πάνε σχολείο προνηπιο η κόρη μου και παιδικό ο μικρός + δραστηριότητες+ λογοθεραπείες η μικρή φαντάσου τι πρόγραμμα έχουμε στο πέρα δώθε αλλά ήθελα να έχω μεγάλη οικογένεια να ακούγονται γέλια και κλάματα να τρώμε όλοι μαζί μου αρέσει να έχω μικρά ανθρωπάκια στο σπίτι μου να είναι τα παιδιά μου και να τα βλέπω να ανθίζουν και μόνο τα παιχνίδια που παίζουν μαζί το σπίτι γεμίζει φωνές. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες απόψεις η κάθε μία μαμά διαφορετική ! Σας ευχαριστώ που απαντήσατε ! Μου αρέσει να ακούω μαμάδες που κάνουν τόσα άλλα θέλουν κ καταφέρνουν να μεγαλώσουν την οικογένεια..μπράβο σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι εγώ πριν κάνω παιδιά ήθελα τρία! Όταν έκανα τον πρώτο μου, χωρίς την παραμικρή βοήθεια ούτε εγώ και εργαζόμενη, δεν ήθελα ούτε να ακούσω για δεύτερο παιδί! Δεν υπήρχε καθόλου χρόνος κ αντοχή για δεύτερο παιδάκι. Ήρθε απρογραμμάτιστα. Σοκαρίστηκα το πρώτο λεπτό και χάρηκα αμέσως μετά. Είναι δύσκολο, ειναι κουραστικό, παρά πολύ κουραστικό, αϋπνία πολλή, οι χρόνοι πολλαπλασιάζονται, τα έξοδα τρελά, (πληρωνουμε 2 σταθμους και ντανταδες κλπ) αλλά τώρα που παίζουν μαζί κ τα βλέπω δίπλα δίπλα πολλαπλασιάζεται και η χαρά και η ευτυχία. Δεν είναι όλα ρόδινα με 2+ παιδιά, όμως στο τέλος της μέρας θα τα κοιτάς και θα λιώνεις διπλά απ όσο μέχρι τώρα. Και τριπλά και τετραπλα..

Υγ. Να σου πω ότι αν δεν είχε έρθει απρογραμμάτιστα ο μικρός μου, δε νομίζω κ εγώ να είχα πάρει απόφαση να κάνω άλλο..Σε νιώθω!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 χαχαχα κ εγώ έτσι λέω αν ήταν στο χέρι μου να αποφασίσω μάλλον δε θα το κάνω ποτε..κυρίως είναι το θέμα βοήθειας.αν ζούσε η μητέρα μου θα χα ήδη κάνει δεύτερο είναι η αλήθεια...παρόλα αυτά δε θα ναι και μικρά για πάντα κ τα παιδάκια μας..απλά στις μαμάδες, με τόσα π έχουν αναλάβει μέσα στη μέρα,φαίνονται όλα ατελείωτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται η βοήθεια τόσο όσο μας έχουν κάνει να πιστεύουμε.. για διάφορους λόγους. Μια χαρά τα καταφέρνουμε και μόνοι μας.. Ναι δεν έχει εξόδους και 2ημερα με το σύζυγο, αλλά όλοι μαζί μόνο. Ναι οι μισθοι πανε σε σταθμους και ντανταδες αντι να μας μενουν. Οκ! Μόνο στα λόγια ξέρω πώς είναι να έχεις βοήθεια, οπότε αφού δεν έχω ζήσει και το αντίθετο δεν μου λείπει! Είναι σαν να μου λείπει το ιδιωτικό γιοτ που ποτέ δεν είχα. Χαχαχα! 

 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 χαχαχχαχα μπράβο σου! Ξέρεις τι,δε το λέω τόσο για το κομμάτι αφήνω τα παιδιά να βγω..έχω μάθει έτσι όπως λες κ εσύ που δε μου λείπει ούτε Μ λειπε..αυτό που Μ λείπει κ αυτού του είδους βοήθεια εννοώ είναι ,το τηλέφωνο που θα μιλήσετε με τη μαμά σου,που θα της πεις ότι νευριάσες σήμερα γιατί έγινε αυτό,που θα σ ρωτήσει δεν είσαι καλά ακούγεται κουρασμένη ,που θα γκρινιάζεις ,που θα σ ρωτήσει τι φαι θα κανεις αύριο ενώ μόλις μαγειρεψες για σήμερα..ήταν τρομερά δύσκολο να γίνω μαμά χωρίς τη μαμά μου...θεωρώ επιτυχία το ότι όλοι είμαστε ζωντανοί κ είμαι περιφανη:lol: γ αυτό το λόγω κιόλας ήθελα να σας πω τον πόνο μου γιατί έναν αδερφό έχω ,δεν έχω κ γυναικεία φιγούρα αλλη ,πως να τον ζαλίσω τον άμοιρο με τα ποσά παιδιά να κάνω τον λυπάται η ψυχούλα μου!:P

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δύο παιδάκια (3,5 χρονών και 10 μηνων) θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου. Ειναι όντως πολύ δυκολο να έχεις 2 παιδιά να μεγαλώνεις χωρίς βοήθεια. Για μας ήταν συνειδητή επιλογή το 2ο παιδί και δεν σου κρύβω ότι στην αρχή απορούσα γιατί πήραμε αυτή την αποφαση. Υπάρχουν μέρες που νιώθω απίστευτη κούραση, αλλά χρειάζεται μία μόνο στιγμή με την οικογένεια μου για να τα σβήσει όλα! Και εκεί λες χαλάλι η κούραση!! Το πόσα έχει να προσφέρει το αδερφάκι σε ένα παιδί, είναι πολύ περισσότερα απο κάθε άλλη οικονομική βοήθεια που μπορείς να δώσεις σε ένα παιδί. Κάποιες φορές θέλω απλώς να περάσουν τα πρώτα 2-3 χρόνια που είναι και τα πιο δύσκολα, και μετά συνειδητοποιώ ότι αυτά τα δύσκολα χρόνια είναι και τα πιο όμορφα. Είμαι σίγουρη ότι όταν μεγαλώσουν τα παιδιά θα μου λείπει αυτός ο καθημερινός χαμός (ο ωραίος μας οικογενειακός χαμός :-) ). Το θέμα βοήθεια να ξέρεις ότι είναι πολύ σχετικό. Έχω δει οικογένειες με υπερβολική βοήθεια απο 2 γιαγιάδες, που δεν μπορουν να λειτουργήσουν μόνες τους με αποτελεσμα να γίνονται χιλια δυο κομμάτια όποτε τύχει να πανε μόνοι τους διακοπές.. Οι οικογένειες χωρίς βοήθεια αναπτύσσουν άλλες άμυνες και άλλο δέσιμο. Εγώ αυτό έχω δει. Πλέον είμαι σίγουρη για την απόφαση μου και προσπαθώ να απολαμβάνω την κάθε στιγμή. Και ας είμαι αυπνη 3,5 χρόνια :grin::grin:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα σου μιλήσω ως μητέρα που έχει ένα παιδάκι και λόγω συνθηκών δεν θα κάνει δεύτερο (όχι από επιλογή εννοείται).

Μην ακούς τους γύρω σου και μην επηρεάζεσαι από τρίτους, η κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της ρυθμούς και την δική της σειρά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές και την ίδια υπομονή, εφόσον νιώθεις έτοιμη μην αφήσεις κάτι να σε κρατήσει πίσω. Κατανοώ το άγχος και την ανασφάλεια σου, λογικό είναι καθώς θα αλλάξει για άλλη μία φορά η ζωή σας όμως αξίζει χίλιες φορές !

  Ανμπορούσα να κάνω δεύτερο παιδί το τελευταίο που θα με σταματούσε θα ήταν η κούραση και το ότι δεν έχω βοήθεια (και να σκεφτείς πως είμαι λίγο πριν τα 40)...

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

@mama82 συγνώμη για την καθυστέρηση κ σ ευχαριστώ που απάντησες! Να την χαιρεσε την οικογένεια σου ,ήταν πολύ όμορφα όσα έγραψες..έχεις δίκιο η κούραση πολλές φορές μας τυφλώνει..τώρα τον κοιτάω που πάει παιδικό ο μικρός κ αναρωτιέμαι πότε έφυγαν οι μέρες που έκλαιγα από κούραση!

 

@kotsifikos σ ευχαριστώ που μου έγραψες! Να χαίρεστε κ εσείς την οικογένεια σας! Κάτι τέτοιο θα λέγε κ η μαμά μου ..μόλις το διάβασα σαν να την άκουγα..σ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω κορίτσι μου, όταν με το καλό μεγαλώσουν και μπουν στην εφηβεία τότε είναι η πραγματική κούραση. Αχ και να ξερες πόσες φορές θα πεις ' μακάρι να σας είχα νεογέννητα , φαι και ύπνο ' :grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Ένα θα σου πω κορίτσι μου, όταν με το καλό μεγαλώσουν και μπουν στην εφηβεία τότε είναι η πραγματική κούραση. Αχ και να ξερες πόσες φορές θα πεις ' μακάρι να σας είχα νεογέννητα , φαι και ύπνο ' :grin:

Χαχαχα τό ξέρω κ το πιστεύω!! Έχω επαφές με εφήβους λόγω δουλειάς κ το ίδιο μου λένε όλες οι μαμάδες! Κουράγιο μανουλες!!:lol:

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...