Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Ζαλη κ´ Αναγούλες ( πρώτο τρίμηνο)


Little monkey

Recommended Posts

Just now, Ξένη said:

Καλημέρα,  μήπως λόγω του σιδήρου έχεις γίνει πιο δυσκοίλια γι αυτό σε πονάει το έντερο σου. Εγώ ταχυκαρδίες είχα στην πρώτη εγκυμοσυνη τους τελευταίους μήνες,  με είχε δει και καρδιολόγος,  είχα από 100 μέχρι 110 σφυγμούς,  μου είχε πει ότι είναι λόγω εγκυμοσύνης,  από το βάρος που παίρνουμε και η κοιλιά μετά μας πιέζει γι αυτό προσπάθησε από τώρα,  είδα ότι εισαι έγκυος σε δίδυμα, προσπάθησε να τρως υγιεινά και από λίγο να μην πάρεις πολλά κιλά. Και εμένα έτσι μου έλεγαν πέρυσι και εγώ το χαβά μου, πήρα 18 κιλά και δυσκολευομουν να κοιμηθώ τα βράδια από τις ταχυκαρδίες.  Επίσης θυμάμαι ότι το φολικό μου προκαλούσε ταχυκαρδίες, μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Παρατήρησε το να δεις. Καλή εγκυμοσυνη μας εύχομαι!!!Είμαι πάλι έγκυος στην 6η εβδομάδα. 

Καλημέρα 

 

δεν παίρνω ακόμα σίδηρο μιας και οι εξετάσεις μου είναι ακόμα καλές από θέμα σιδήρου. Δεν έχω πάρει κιλά, είναι ακόμα νωρίς 10 εβδομάδα. Χτες το βράδυ ειχα φοβερή αδυναμία και νόμιζα ότι θα πέσω κάτω. Το στομάχι με ταλαιπωρεί τος τελευταίες μέρες πολύ έντονα. Γενικά με πειράζει κι εμένα το filicine αλλά δεν έχω παρατηρήσει εάν μου φέρνει ταχυκαρδία. Θα το προσέξω. Ταλαιπωρούμε από διαφορά πράγματα στην εγκυμοσυνη που δεν υα περιμενα η αλήθεια είναι. Ελπίζω να είναι όλα περαστικά. Με το καλό το μωράκι σου και να εχεις μια εύκολη εγκυμοσυνη:rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα 

Την γνώμη σας και τη βοηθεια σας για σχετικές εμπειρίες. 

Χθες πήρα τα αποτέλεσμα κάποιων εξετάσεων που έκανα. Τα αποτελέσματα για ΤΚΕ ήταν (38 με όριο το 20) και crp ( 6,2 με όριο το 5). Επίσης τα λευκά είναι οριακα. Επειδή ψάχνωντας διάβασα διαφορά και ανησυχώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας και εμπειρίες  από κοπέλες που είχαν παρόμοια αποτελέσματα πως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Ο γιατρός μου είπε να τις επαναλάβω σε 20 μέρες και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε. Έχω ανησυχήσει παρά πολυ:(.

 

σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Little monkey είπε:

Καλημέρα 

Την γνώμη σας και τη βοηθεια σας για σχετικές εμπειρίες. 

Χθες πήρα τα αποτέλεσμα κάποιων εξετάσεων που έκανα. Τα αποτελέσματα για ΤΚΕ ήταν (38 με όριο το 20) και crp ( 6,2 με όριο το 5). Επίσης τα λευκά είναι οριακα. Επειδή ψάχνωντας διάβασα διαφορά και ανησυχώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας και εμπειρίες  από κοπέλες που είχαν παρόμοια αποτελέσματα πως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Ο γιατρός μου είπε να τις επαναλάβω σε 20 μέρες και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε. Έχω ανησυχήσει παρά πολυ:(.

 

σας ευχαριστώ 

Καλησπερα κοριτσι μου,η crp δειχνει φλεγμονη η λοιμωξη και ειναι τοσο οριακα ανεβασμενη που αν την κανεις αυριο μπορει να ειναι σε φυσιολογικα ορια.Με φλεγμονη στο δοντι φαντασου ειχα πανω απο 500.Οσο για την ΤΚΕ εχει αλλες τιμες για εγκυμονουσες.Στο πρωτο τριμηνο νομιζω φυσιολογικα ορια ειναι ως 50.Οποτε εισαι ενταξει.Ριξε μια ματια στο ιντερνετ και ηρεμησε.Επεισης να ξερεις οτι ειναι δεικτες, δεν δειχνουν συγκεκριμενη νοσο απλα οτι υπαρχει καπου μια φλεγμονη .Μπορει να περασες κατι .Δεν ειναι κατι τρομερο,μην φοβασαι.Σιγουρα οταν τις επαναλαβεις θα εχουν πεσει οι τιμες.Ειμαι νοσηλευτρια κι εχω μια ιδεα γι αυτα.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Καλησπερα κοριτσι μου,η crp δειχνει φλεγμονη η λοιμωξη και ειναι τοσο οριακα ανεβασμενη που αν την κανεις αυριο μπορει να ειναι σε φυσιολογικα ορια.Με φλεγμονη στο δοντι φαντασου ειχα πανω απο 500.Οσο για την ΤΚΕ εχει αλλες τιμες για εγκυμονουσες.Στο πρωτο τριμηνο νομιζω φυσιολογικα ορια ειναι ως 50.Οποτε εισαι ενταξει.Ριξε μια ματια στο ιντερνετ και ηρεμησε.Επεισης να ξερεις οτι ειναι δεικτες, δεν δειχνουν συγκεκριμενη νοσο απλα οτι υπαρχει καπου μια φλεγμονη .Μπορει να περασες κατι .Δεν ειναι κατι τρομερο,μην φοβασαι.Σιγουρα οταν τις επαναλαβεις θα εχουν πεσει οι τιμες.Ειμαι νοσηλευτρια κι εχω μια ιδεα γι αυτα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς διάβασα διαφορα πολυ άσχημα πράγματα και φοβήθηκα παρά πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με τα δόντια έχω ένα  θέμα. Και τώρα παρατήρησα κάποια κολπικά υγρά λίγο κίτρινα. Όποτε κάτι γίνεται μάλλον εκεί. Κάποια κολπίτιδα ισως. Ησύχασα λίγο τώρα γιατί το μυαλό μου έτρεχε με 1000. Να είσαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Little monkey είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς διάβασα διαφορα πολυ άσχημα πράγματα και φοβήθηκα παρά πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με τα δόντια έχω ένα  θέμα. Και τώρα παρατήρησα κάποια κολπικά υγρά λίγο κίτρινα. Όποτε κάτι γίνεται μάλλον εκεί. Κάποια κολπίτιδα ισως. Ησύχασα λίγο τώρα γιατί το μυαλό μου έτρεχε με 1000. Να είσαι καλά. 

Κι εσυ.Ειναι πολυ ευαισθητοι δεικτες,ανεβαινουν ευκολα.Παντως ο γιατρος σου δεν αγχωθηκε αλλιως δεν θα περιμενε 20 μερες.Οι κολπιτιδες,αν εχεις ειναι ειναι πολυ συνηθισμενες στην εγκυμοσυνη.Ειχα κι εγω (μυκητες για την ακριβεια)επειδη αλλαζει το ph του κολπου.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet said:

Κι εσυ.Ειναι πολυ ευαισθητοι δεικτες,ανεβαινουν ευκολα.Παντως ο γιατρος σου δεν αγχωθηκε αλλιως δεν θα περιμενε 20 μερες.Οι κολπιτιδες,αν εχεις ειναι ειναι πολυ συνηθισμενες στην εγκυμοσυνη.Ειχα κι εγω (μυκητες για την ακριβεια)επειδη αλλαζει το ph του κολπου.

Δεν έδειξε να αγχώθηκε η αλήθεια είναι. Βέβαια τον έχω τρελάνει με διαφορα θέματα. Μόνο εγώ περνάω το φοβερό αγχος με όλα. Με το παραμικρό τρελαίνομαι. Διαβάζω και στο Ίντερνετ διαφορα και οπως καταλαβαίνεις γίνεται χειρότερο το αγχος. Η αλήθεια είναι οτ περισσότερο με είχαν ανησυχήσει αυτες οι εξετάσεις παρά τα υγρά που βλέπω. Ας ελπίσουμε να είναι όλα περαστικά. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Υγεια πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 9/14/2019 at 2:19 PM, Ξένη said:

Καλημέρα,  μήπως λόγω του σιδήρου έχεις γίνει πιο δυσκοίλια γι αυτό σε πονάει το έντερο σου. Εγώ ταχυκαρδίες είχα στην πρώτη εγκυμοσυνη τους τελευταίους μήνες,  με είχε δει και καρδιολόγος,  είχα από 100 μέχρι 110 σφυγμούς,  μου είχε πει ότι είναι λόγω εγκυμοσύνης,  από το βάρος που παίρνουμε και η κοιλιά μετά μας πιέζει γι αυτό προσπάθησε από τώρα,  είδα ότι εισαι έγκυος σε δίδυμα, προσπάθησε να τρως υγιεινά και από λίγο να μην πάρεις πολλά κιλά. Και εμένα έτσι μου έλεγαν πέρυσι και εγώ το χαβά μου, πήρα 18 κιλά και δυσκολευομουν να κοιμηθώ τα βράδια από τις ταχυκαρδίες.  Επίσης θυμάμαι ότι το φολικό μου προκαλούσε ταχυκαρδίες, μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Παρατήρησε το να δεις. Καλή εγκυμοσυνη μας εύχομαι!!!Είμαι πάλι έγκυος στην 6η εβδομάδα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Τώρα είδα τη απάντηση. Με το καλό κι Εσυ το μωράκι σου. Τώρα είμαι στη 12 εβδομάδα  Διδυμάκια και έχω περάσει διαφορα. Τις αναγούλες δε τις έχω ξεφορτωθεί ακόμα δυστυχώς ούτε τη ζαλη και την αδυναμία. Είναι φορές που νομίζω ότι θα λιποθυμήσω έστω και ξαπλωμένη. Νομίζω ότι σβήνω. Δεν ξέρω εάν την είχε κάποια άλλη κοπέλα αυτή την αίσθηση. Έχω βέβαια και υπερβολική αγχος και μάλλον από αυτό ανέβασα και πίεση 18 και πήγα στο νοσοκομείο στο οποίο όταν έφτασα ηρέμησα. Τώρα βέβαια ξεκίνησα προληπτικά χάπι και το παρακολουθώ. Και πολλά αλλά που νιώθω ( μουδιασματα, ταχυκαρδίες, δύσπνοια κτλπ)Δεν έχω ευχαριστηθεί την εγκυμοσυνη δυστυχώς και το μόνο που κάνω είναι να κλαίω. Δεν το έχω και δύσκολο βέβαια αλλά τώρα έχει γίνει ακόμα πιο εύκολο το κλάμα. Φοβάμαι και το παραμικρό σύμπτωμα. Προσπαθώ όσο μπορώ αν το μετριάσω. Δεν ξέρω εάν το έχουν περάσει κι άλλες κοπέλες όλο αυτό αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο και έχω δρόμο μπροστά μου. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...