Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

4moms mamaroo κάπως έτσι λέγεται...Αλλά είναι πανάκριβο...Και δεν ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά για λίγους μήνες...

καλε αυτο κανει 400 ευρω... νομιζω οτι δεν αξιζει για τοσο λιγο διαστημα που θα χρησιμοποιηθει... 

  • Χαχα 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ZOIRITA20813 said:

ααα για πες !!! ποιο ειναι ; 

Καλημέρα και καλή χρονιά! Με το καλό!! Σουτιέν θηλασμού εγώ φοράω από καιρό γιατί είναι πιο μαλακά χωρίς μπανέλες. Είχα βολευτεί και την προηγούμενη φορά τα σουτιέν θηλασμού από τα h&m. Είναι και πολύ οικονομικά. Και έχει γενικά πολλά σχέδια και μεγάλα μεγέθη ;)

Για νυχτικά και πιτζάμες είχα κάποιες πιο παλιές τις οποίες τις κράτησα για την εγκυμοσύνη. Αλλιώς για να πω την αλήθεια, αγοράζω τα κανονικά απλά μεγάλα νούμερα. Γιατί βρίσκω ότι τα ρούχα εγκυμοσύνης είναι αρκετά ακριβά. Εγώ έχω αγοράσει αρκετά ρούχα από το Next. Έχει σάιτ και για την Ελλάδα και τα φέρνει δωρεάν. Έχει ωραία ρούχα, οικονομικά. Είχα πάρει και πολλά για το πρώτο μου παιδί από εκεί, μιας και στην αρχή κάθε λίγο θέλουν καινούρια ρούχα. Βέβαια εσείς είστε Ελλάδα και ίσως βρίσκετε περισσότερες προσφορές :) 

Όσο για το ριλάξ, είναι όλα σχετικά. εμένα κάθισε πάρα πολύ στο ριλάξ. Τον κουνούσα εκεί για να κοιμηθεί μέσα στην ημέρα και γενικά από 3-4 μηνών έπαιζε πάρ πολύ στο ριλάξ με τα παιχνιδάκια που κρέμονταν. Εμένα βέβαια ο μικρός δεν καθόταν λεπτό σε ησυχία :grin:

Όσο για το ότι δεν νιώθεις το μωρό, συμφωνώ ότι φταίνε τα κιλά. Εγώ είμαι 1,70 και τώρα έχω φτάσει 56 κιλά. Στο γιο μου είχα ήδη πάρει πολλά περισσότερα και έχω την αίσθηση ότι αυτή τη φορά νιώθω πολύ περισσότερο το μωρό. 

Όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρόνια κορίτσια!!! Εύχομαι σε όλες μας, καλή λευτεριά κ να πάρουμε στα χεράκια μας τα υγιέστατα μωράκια μας που τόσο πολύ ανυπομονούμε!!! 


Εχει εδώ κ λίγες ημερες που το νιώθω συνέχεια. Γυρίζει, κλωτσάει όλα τα κάνει. Είχα ξεχάσει πως είναι!! :wub:! Εύχομαι σύντομα να το νιώσετε όλες, κ εσείς που δεν το νιώσατε ακόμη!!! 

Σας ακουω που λέτε για ριλαξ, για ρουχαλάκια, κρεβατάκια... ανυπομονώ κ εγώ να πάω να κάνω τις αγορές...αλλά μετά την Β επιπέδου που έχω στις 10 του μήνα. Να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά αλλά να μάθω κ το φύλο!!! Ακόμη δεν ξέρω αν είναι κοριτσάκι ή αγοράκι χαχσχς :-P Ότι κ να είναι βέβαια εύχομαι γερό παιδί πάνω από όλα!!!

Αυτο που με δυσκολεύει λίγο στους μήνες αυτούς είναι η μέση μου. Δυσκολεύομαι στο να γυρίσω... πονάω πίσω αριστερά κ χτυπάει όλο το αριστερό μου πόδι. Στον ύπνο πως κοιμάστε; Έχετε βρει κάποια θέση να σας βοηθάει; 

  • Μου αρέσει 2

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Καλή χρόνια κορίτσια!!! Εύχομαι σε όλες μας, καλή λευτεριά κ να πάρουμε στα χεράκια μας τα υγιέστατα μωράκια μας που τόσο πολύ ανυπομονούμε!!! 


Εχει εδώ κ λίγες ημερες που το νιώθω συνέχεια. Γυρίζει, κλωτσάει όλα τα κάνει. Είχα ξεχάσει πως είναι!! :wub:! Εύχομαι σύντομα να το νιώσετε όλες, κ εσείς που δεν το νιώσατε ακόμη!!! 

Σας ακουω που λέτε για ριλαξ, για ρουχαλάκια, κρεβατάκια... ανυπομονώ κ εγώ να πάω να κάνω τις αγορές...αλλά μετά την Β επιπέδου που έχω στις 10 του μήνα. Να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά αλλά να μάθω κ το φύλο!!! Ακόμη δεν ξέρω αν είναι κοριτσάκι ή αγοράκι χαχσχς :-P Ότι κ να είναι βέβαια εύχομαι γερό παιδί πάνω από όλα!!!

Αυτο που με δυσκολεύει λίγο στους μήνες αυτούς είναι η μέση μου. Δυσκολεύομαι στο να γυρίσω... πονάω πίσω αριστερά κ χτυπάει όλο το αριστερό μου πόδι. Στον ύπνο πως κοιμάστε; Έχετε βρει κάποια θέση να σας βοηθάει; 

Καλώς την με το καλο η β αγα πη...χρονια πολλά με υγεια με το καλο το μωρο σ....

εγω κοιμάμαι πλαγια δεκια με ενα μαξιλάρι ανάμεσα στα ποδια κ ενα αλλο μαλακο πούπουλο στημ κοιλιά που κ καλά γυρίζω προς μπρούμυτα...ο θεος να το κάνει μπρούμυτα...αχ ποσο μ λείπει....

κ γω την ακουω κάθε μέρα την μικρή μ...

μέση ακόμα ειμαι καλα προς το παρων ..δεν με ποναει λ τίποτα να σ πω...τωρα σε κανα ολο κ κατι θα με χτυπήσει...αχαχαχχα

εγω απο ρουχα εχω παριε πολλα μιας κ το πρωτο μ παιδάκι...επιπλα κ αυτα τα εχω βρει θα παω να τα παραγγείλω κατά τις 20 Γενάρη στα Λητώ να ετοιμάσω το δωμάτιο Φεβρουάριο μια κ Μάρτη θα πρεοει να φύγω απο επαρχία που είμαι να κατέβω Αθήνα κοντά στον γιατρό μ...οπότε εχει παρει φωτια ο κωλος μ απ οτι κατάλαβες μια κ το δωμάτιο της μικρής ειναι αποθήκη...αχχαχαχα πάλι πολλα ειπα η γλωσσου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 7:25 ΜΜ, Rafaelatarzan είπε:

περαστικα κοπελα μ ...να σ πω δεν εχω αρρωσρησει κ δεν ξερω....η νύφη μ ομως ειναι τα ιδια με εσένα...ο  γιατρός της της επέτρεψε το σιρόπι προσπαν απο κυσσο κ Ντεπόν...τσάι χαμομήλι κτλ..

μα γιατί δεν σε αφηνει ουτε Ντεπόν??? οι περισσότεροι δίνουν.

χρονια πολλα με το καλο το μωράκι σ

κ γω νωρις ειμαι...14 Απρίλη λίγο μετά την ξενια μας.

ποσο εισαι τωρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά! Με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια μας! Νομίζω ότι  και στα βρεφικά είδη βάζουν εκπτώσεις οπότε η περίοδος που έρχεται να είναι καλή για αγορά τέτοιων ειδών. Μια ερώτηση για όσες έχουν κάνει ή εχουν ενημερωθεί για τη Β'επιπέδου. Γνωρίζετε αν παντού οι φωτογραφίες που δίνονται είναι 3d ή εξαρτάται τον γιατρό? (Αναφέρομαι σε αυτές τις φωτογραφίες που φαίνεται το μωρό σαν κίτρινη σκιά) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SWEEDOM είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά! Με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια μας! Νομίζω ότι  και στα βρεφικά είδη βάζουν εκπτώσεις οπότε η περίοδος που έρχεται να είναι καλή για αγορά τέτοιων ειδών. Μια ερώτηση για όσες έχουν κάνει ή εχουν ενημερωθεί για τη Β'επιπέδου. Γνωρίζετε αν παντού οι φωτογραφίες που δίνονται είναι 3d ή εξαρτάται τον γιατρό? (Αναφέρομαι σε αυτές τις φωτογραφίες που φαίνεται το μωρό σαν κίτρινη σκιά) 

Καλή χρονιά αγαπη ...με το καλο το μωρο σ...εγω ξερω ότι στην β σ δίνουν τετοια φοτο...τουλαχιστον ο δικος μ εμβρυολος δίνει αλλο που δεν πήραμε εμεις γαιτι ειχε άποψη η κορη μ.απο τώρα το σκατο. ακους??? ακούω να λες..αχχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου,χαιρομαι που ειστε ολες καλα.Περασα δυσκολη μερα,ο μικρος με μπουκωμα δεν κοιμηθηκε το μεσημερι,πολυ γκρινια και απο τις 9:30 εως πριν 10 λεπτα εκλαιγε,μαλλον ουρλιαζε.Δεν μου το χει ξανακανει και δεν ηξερα τι να τον κανω.Αφου τον κουνησα περπατωντας πολυ ωρα κοιμηθηκε στην αγκαλια μου.Τωρα ελπιζω να μην επαθε κατι το μωρο.Εντωμεταξυ ειμαι και κρυωμενη κι εγω,μπουκωμα ,πονολαιμος και πολυ καουρα.Δεν περασε κι ας πηρα το χαπι.Απο την ενταση με πιασαν τα κλαματα.Ελπιζω να κοιμηθει ολο το βραδυ και να μη μου το ξανακανει.Ποσο.μου λειψε σημερα η μαμα μου....


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ZOIRITA20813

Πήγα στον ωριλα σήμερα...Έχω σοβαρή φαρυγγοαμυγδαλιτιδα...μου έδωσε ρινικες πλύσεις dexa-rhinaspray-N κ  nasonex για 5 μέρες...μου είπε ότι αν δεν αισθανθώ καλύτερα μέσα στις επόμενες 3 4 μέρες τότε θα μου γυρίσει σε ιγμοριτιδα κ θα πρέπει να πάρω αντιβίωση...Είμαι να σκάσω.. 

Όσο για τον μπεμπουλη ευτυχώς με κλωτσάει συχνα πυκνά κ ειμαι ησυχη οτι ειναι καλα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

@ZOIRITA20813

Πήγα στον ωριλα σήμερα...Έχω σοβαρή φαρυγγοαμυγδαλιτιδα...μου έδωσε ρινικες πλύσεις dexa-rhinaspray-N κ  nasonex για 5 μέρες...μου είπε ότι αν δεν αισθανθώ καλύτερα μέσα στις επόμενες 3 4 μέρες τότε θα μου γυρίσει σε ιγμοριτιδα κ θα πρέπει να πάρω αντιβίωση...Είμαι να σκάσω.. 

Όσο για τον μπεμπουλη ευτυχώς με κλωτσάει συχνα πυκνά κ ειμαι ησυχη οτι ειναι καλα...

Ωραία Πάμε....Περαστικα σου κορίτσι μου! Αφου σου τα.επιτρεπει ο γιατρός τότε να τα πάρεις γιατι η αντιβίωση είναι χειρότερη. 

Εγώ το πάω για άσθμα και παιρνω αερολιν και άλλο ένα κορτιζονουχο...Ευτυχώς μου ειπαν το έμβρυο δεν επηρεάζεται, και ειμαι πολυ καλυτερα από χτες η αληθεια είναι. 

Αναμένω να τον δω στον υπέρηχο την Τρίτη να ηρεμήσω οτι είναι καλα.

Περαστικα μας...

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια μου!! Δεν σας έγραψα πριν αλλά σας διάβασα! Να έχουμε την πιο τέλεια χρόνια, με το καλό τα μωρά μας και υγεία μόνο. 

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες και φιλιά στις κοιλίτσες! 

  • Μου αρέσει 6

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 1:24 ΠΜ, Comet είπε:

Καλη χρονια,με το καλο το τριτο σου παιδακι.Μια που το μικρο σου ειναι 15 μηνων να σε ρωτησω κατι;Τον σηκωνεις;Γιατι ειναι μικρουλι.Ο δικος μου ειναι 22 μηνων και κατα διαστηματα με βοηθαει η μαμα μου.Οταν ειναι εδω μοιραζεται και το σηκωμα.Αυτες τις μερες λειπει και επειδη δεν εχω καποιον αλλο τον παιρνω παντου μαζι μου και τον σηκωνω αρκετα,τον κουβαλαω καποιες φορες.Ειναι 13 κιλα,ο γυναικολογος μου ειπε δεν υπαρχει θεμα αλλα οποιος με βλεπει μου λεει δεν κανει κι εγω νιωθω ασχημα αλλα τι να κανω...

Βέβαια και τη σηκωνω! Και τη βάζω και σε μάρσιπο καμία φορά. Έχω και μεγαλύτερο παιδάκι 30 κιλά που δεν περπατάει και χρειάζεται να τον σηκώνω και αυτόν καμία φορά. Μην ανησυχείς...

On 3/1/2020 at 2:43 ΜΜ, ZOIRITA20813 είπε:

καλε εσυ ειναι πανυψηλη... εγω ειμαι 110 πλεον αλλα 1.68 υψος...

σουτιεν θηλασμου; ξερεις κατι; υπαρχουν τοσες λεπτοεμερειες που δεν εχω σκεφτει που νομιζω θα τρεχω και δεν θα φτανω στο τελος. Τωρα ου θα μπουν εκπτωσεις νομιζω ειναι ιδανικα να βρουμε πραγματα - νομιζω οι εκπτωσεις ειναι μεχρι τελος Φεβρουαριου , και θα μπορουμε να αγορασουμε απο τα ακριβα καταστηματα πχ ΛΗΤΩ , αν εχει καλη εκπτωση. εκει δεν μπορει, σιγουρα θα εχει ρουχα για ολους τους σωματοτυπους... 

εχετε διαβασει κανενα βιβλιο για την προετοιμασια και γενικότερα για τα πρωτα 2 χρονια ζωης του μωρου ; 

εσυ ποτε θα γεννησεις αγαπημενη μας;;

Επειδή τη θηλάζω ακόμη τη μπεμπα μου, μπορώ να πω ότι τα σουτιέν θηλασμού δεν είναι εντελώς απαραίτητα. Στην αρχή φορούσα αλλά από ένα σημείο και μετά το γύρισα στα κανονικά και απλά σηκώνω τη μπλούζα και το σουτιέν. Βέβαια σουτιέν θηλασμού και μια μπλούζα θηλασμού έχει τα θετικά της, ειδικά για όταν είμαστε έξω γιατί μπορείς να θηλάσει διακριτικά.

On 3/1/2020 at 2:55 ΜΜ, Ξένη είπε:

Εγώ εσώρουχα και πιτζάμες είχα πάρει από ένα άσχετο μαγαζί, είναι πολλά πράγματα αλλά για το μωρό θα φέρουν και πολλά δώρα,  εγώ τώρα θα πάρω δύο τρεις φορμουλες για κοριτσάκι, τα υπόλοιπα ότι είχα αγοράσει πέρυσι και ας είναι αγοριστικα αφού μέσα στο σπίτι Θα είμαστε τον πρώτο καιρό και μετά ότι μου λείπει θα πάω να το αγοράσω..μας πιανει και καλή εποχή εμάς,  θα γεννησουμε και μετά από έναν μήνα και λιγότερο θα έχει καλοκαιριάσει 

Εγώ βιβλία δεν έχω διαβάσει, νομίζω στην πράξη μαθαίνεις πολλά πράγματα,  έχω και ανθρώπους να με συμβουλεψουν,  λίγο τις πρώτες μέρες που φοβάμαι θα έχω την μαμά μου, είναι η καλύτερη δασκάλα,  έχει μεγαλώσει τόσα παιδιά και εγγόνια....το δικό μου θα είναι το 8ο εγγόνι..

Η καισαρική δεν με φοβίζει, ένα τίποτα είναι ειλικρινά....πάντα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά γιατί φοβόμουν τα χειρουργεία και την καισαρική και ήθελα να το νιώσω πως είναι να γεννας,  τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι να μου το δώσουν στα χέρια και ας γίνει με οποιονδήποτε τρόπο..

Εγώ που έκανα πρώτα καισαρική και μετά φυσιολογικο, μπορώ να πω ότι ο μόνος τρόπος να αποφύγεις αναιτια καισαρική είναι να διαλέξεις σωστό γιατρό. Τώρα, όντως δεν είναι το τέλος του κόσμου η καισαρική αλλά τουλάχιστον ας γίνεται όταν είναι πραγματικά απαραίτητο. Πολύ θα ήθελα να είχα αποφύγει την καισαρική προσωπικά. 

On 3/1/2020 at 5:05 ΜΜ, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά! Με το καλό!! Σουτιέν θηλασμού εγώ φοράω από καιρό γιατί είναι πιο μαλακά χωρίς μπανέλες. Είχα βολευτεί και την προηγούμενη φορά τα σουτιέν θηλασμού από τα h&m. Είναι και πολύ οικονομικά. Και έχει γενικά πολλά σχέδια και μεγάλα μεγέθη ;)

Για νυχτικά και πιτζάμες είχα κάποιες πιο παλιές τις οποίες τις κράτησα για την εγκυμοσύνη. Αλλιώς για να πω την αλήθεια, αγοράζω τα κανονικά απλά μεγάλα νούμερα. Γιατί βρίσκω ότι τα ρούχα εγκυμοσύνης είναι αρκετά ακριβά. Εγώ έχω αγοράσει αρκετά ρούχα από το Next. Έχει σάιτ και για την Ελλάδα και τα φέρνει δωρεάν. Έχει ωραία ρούχα, οικονομικά. Είχα πάρει και πολλά για το πρώτο μου παιδί από εκεί, μιας και στην αρχή κάθε λίγο θέλουν καινούρια ρούχα. Βέβαια εσείς είστε Ελλάδα και ίσως βρίσκετε περισσότερες προσφορές :) 

Όσο για το ριλάξ, είναι όλα σχετικά. εμένα κάθισε πάρα πολύ στο ριλάξ. Τον κουνούσα εκεί για να κοιμηθεί μέσα στην ημέρα και γενικά από 3-4 μηνών έπαιζε πάρ πολύ στο ριλάξ με τα παιχνιδάκια που κρέμονταν. Εμένα βέβαια ο μικρός δεν καθόταν λεπτό σε ησυχία :grin:

Όσο για το ότι δεν νιώθεις το μωρό, συμφωνώ ότι φταίνε τα κιλά. Εγώ είμαι 1,70 και τώρα έχω φτάσει 56 κιλά. Στο γιο μου είχα ήδη πάρει πολλά περισσότερα και έχω την αίσθηση ότι αυτή τη φορά νιώθω πολύ περισσότερο το μωρό. 

Όλα καλά θα πάνε!

Έχω 2 ριλαξ babybjorn, μια χαρά, αλλά περίπου 8-9 μηνων έμαθε να βγαίνει :) Κι εγώ παίρνω αρκετά απο Hm, next, Séraphine, το αγαπημένο μου μαγαζί για το μωρό είναι το babipur . Νομίζω ότι έχω αρκετά ρούχα τώρα, δε θα πάρω τίποτα, και για την εγκυμοσύνη πήρα μόνο ένα παντελόνι εγκυμοσύνης. Είναι ωραίο το ότι στο 3ο παιδάκι δε χρειάζεται να κάνω καθόλου αγορές :)

 

On 2/1/2020 at 1:24 ΠΜ, Comet είπε:

Καλη χρονια,με το καλο το τριτο σου παιδακι.Μια που το μικρο σου ειναι 15 μηνων να σε ρωτησω κατι;Τον σηκωνεις;Γιατι ειναι μικρουλι.Ο δικος μου ειναι 22 μηνων και κατα διαστηματα με βοηθαει η μαμα μου.Οταν ειναι εδω μοιραζεται και το σηκωμα.Αυτες τις μερες λειπει και επειδη δεν εχω καποιον αλλο τον παιρνω παντου μαζι μου και τον σηκωνω αρκετα,τον κουβαλαω καποιες φορες.Ειναι 13 κιλα,ο γυναικολογος μου ειπε δεν υπαρχει θεμα αλλα οποιος με βλεπει μου λεει δεν κανει κι εγω νιωθω ασχημα αλλα τι να κανω...

Πάντως εγώ τη μικρή μου περισσότερο την παίρνω χεράκι χεράκι και περπατάμε ή αλλιώς σε μάρσιπο. Γενικά να την έχω αγκαλιά ώρα χωρίς μάρσιπο δεν το έκανα ούτε πριν την εγκυμοσύνη...


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, arous είπε:

Βέβαια και τη σηκωνω! Και τη βάζω και σε μάρσιπο καμία φορά. Έχω και μεγαλύτερο παιδάκι 30 κιλά που δεν περπατάει και χρειάζεται να τον σηκώνω και αυτόν καμία φορά. Μην ανησυχείς...

Επειδή τη θηλάζω ακόμη τη μπεμπα μου, μπορώ να πω ότι τα σουτιέν θηλασμού δεν είναι εντελώς απαραίτητα. Στην αρχή φορούσα αλλά από ένα σημείο και μετά το γύρισα στα κανονικά και απλά σηκώνω τη μπλούζα και το σουτιέν. Βέβαια σουτιέν θηλασμού και μια μπλούζα θηλασμού έχει τα θετικά της, ειδικά για όταν είμαστε έξω γιατί μπορείς να θηλάσει διακριτικά.

Εγώ που έκανα πρώτα καισαρική και μετά φυσιολογικο, μπορώ να πω ότι ο μόνος τρόπος να αποφύγεις αναιτια καισαρική είναι να διαλέξεις σωστό γιατρό. Τώρα, όντως δεν είναι το τέλος του κόσμου η καισαρική αλλά τουλάχιστον ας γίνεται όταν είναι πραγματικά απαραίτητο. Πολύ θα ήθελα να είχα αποφύγει την καισαρική προσωπικά. 

Έχω 2 ριλαξ babybjorn, μια χαρά, αλλά περίπου 8-9 μηνων έμαθε να βγαίνει :) Κι εγώ παίρνω αρκετά απο Hm, next, Séraphine, το αγαπημένο μου μαγαζί για το μωρό είναι το babipur . Νομίζω ότι έχω αρκετά ρούχα τώρα, δε θα πάρω τίποτα, και για την εγκυμοσύνη πήρα μόνο ένα παντελόνι εγκυμοσύνης. Είναι ωραίο το ότι στο 3ο παιδάκι δε χρειάζεται να κάνω καθόλου αγορές :)

 

Πάντως εγώ τη μικρή μου περισσότερο την παίρνω χεράκι χεράκι και περπατάμε ή αλλιώς σε μάρσιπο. Γενικά να την έχω αγκαλιά ώρα χωρίς μάρσιπο δεν το έκανα ούτε πριν την εγκυμοσύνη...

Τον ρώτησα για φυσιολογικό τοκετό αλλά μου το απέκλεισε,  είχαν περάσει 5 μήνες από την καισαρική όταν έμεινα έγκυος, νομίζω πως έχει δίκιο απ το να διακινδυνεύσει η ζωή μου..μακάρι να είχαν έρθει αλλιώς τα πράγματα και να είχα γεννήσει φυσιολογικά αλλά δεν ήθελα να ζήσω ούτε γέννα ούτε τίποτα, ήθελα να τελειώνουμε, ο γιατρός ίσα ίσα επέμενε για φυσιολογικό τοκετό...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου καλή χρόνια σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας!! Σας παρακολουθώ συχνά αλλά δεν γράφω. Να σας πω ότι ειμαι 19 εβδομάδων και 2 ημερών, θα ήθελα να ρωτησω αν κάποια κοπέλα έχει συσπάσεις. Πήγαμε για το προγραμματισμένο ραντεβού μας στο γιατρο και μου είπε ότι έχω συσπάσεις και ότι είναι χαμηλά το μωρό. Μου είπε να μην ανησυχώ, μου συνέστησε ξεκούραση, όχι περπάτημα και μου αύξησε το μαγνήσιο σε δυο την ημέρα. Έχω ανησυχήσει λίγο και θα ήθελα να δω αν κάποια από εσάς είχε ανάλογη εμπειρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...