Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

On 1/14/2020 at 4:43 PM, Μαρία_Λ said:

@Chrysa_ αλλιώς τα συστήματα εδώ. Τί να κάνουμε... Εμάς δεν τα παίρνουν τα μωρά. Δεν υπάρχει καμία άλλη δυνατότητα. Αλλά έμαθα αφού την πάτησα και έχω ιδιωτική ασφάλεια και θα πάω σε σουίτα και θα πάρω και τη μαμά μου μαζί :)

Το skin to skin (peau à peau όπως το λένε εδώ) κρατάει 2 ώρες και βασικά μένουν στο δωμάτιο οι γονείς με το νεογέννητο, μαμά και μωρό έχουν δερματική επαφή, βασικά γυμνοί σκεπασμένοι. Αν η μαμά έχει κάνει καισαρική τότε έχει ο μπαμπάς το μωρό. Έρευνες έχουν δείξει θεαματικά πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου όχι μόνο στη σχέση μητέρας-μωρού αλλά και σε σχέση με τα ένστικτα της μητέρας και την εγκεφαλική ανάπτυξη του μωρού. Επίσης βελτίωση καρδιακής και αναπνευστικής λειτουργίας, γρήγορη ρύθμιση θερμοκρασίας του μωρού, ρύθμιση επιπέδων γλυκόζης, έναρξη θηλασμού, μεταφορά σηματνικών βακτηρίων από τη μητέρα στο μωρό, μείωση κλάματος και διάφορα άλλα.

Κ πολύ καλά θα κανείς!!! Να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο κ την μανούλα κοντά σου για βοήθεια. Έχω κ εγώ ιδιωτική ασφάλεια. Δεν είχα σκεφτεί το μονόκλινο. Μπορεί να μείνει κάποιος μέσα στο δωμάτιο κ όλο το βράδυ; Ξερεις αν επιτρέπεται κ παιδιά να μπαινοβγαίνουν;

Ευχαριστω για την επεξήγηση του skin to skin :D


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysa_ said:

Κ πολύ καλά θα κανείς!!! Να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο κ την μανούλα κοντά σου για βοήθεια. Έχω κ εγώ ιδιωτική ασφάλεια. Δεν είχα σκεφτεί το μονόκλινο. Μπορεί να μείνει κάποιος μέσα στο δωμάτιο κ όλο το βράδυ; Ξερεις αν επιτρέπεται κ παιδιά να μπαινοβγαίνουν;

Ευχαριστω για την επεξήγηση του skin to skin :D

Εμάς εδώ αν έχεις σουίτα μπορείς να ζητήσεις αυτές τις πολυθρόνες που γίνονται κρεβάτι και έχει ένα άτομο δικαίωμα να κοιμάται μαζί σου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν είναι όλα πιασμένα θα σε βάλουν σε δίκλινο. Ας ελπίσω ότι θα είμαι τυχερή. Για παιδιά εμάς εδώ επιτρέπεται να επισκεφτούν, όχι να μείνουν, αλλά δεν ξέρω αν θα φέρω το γιο μου όταν έρθει με το καλό η ώρα. Το σκέφτομαι ακόμη.

Δεν κάνει τίποτα! Αν μπορείς να ζητήσεις να κάνεις κι εσύ. Είναι πολύ ωραία εμπειρία. Είστε οι 3 σας απολύτως μόνοι ;) 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ said:

Εμάς εδώ αν έχεις σουίτα μπορείς να ζητήσεις αυτές τις πολυθρόνες που γίνονται κρεβάτι και έχει ένα άτομο δικαίωμα να κοιμάται μαζί σου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν είναι όλα πιασμένα θα σε βάλουν σε δίκλινο. Ας ελπίσω ότι θα είμαι τυχερή. Για παιδιά εμάς εδώ επιτρέπεται να επισκεφτούν, όχι να μείνουν, αλλά δεν ξέρω αν θα φέρω το γιο μου όταν έρθει με το καλό η ώρα. Το σκέφτομαι ακόμη.

Δεν κάνει τίποτα! Αν μπορείς να ζητήσεις να κάνεις κι εσύ. Είναι πολύ ωραία εμπειρία. Είστε οι 3 σας απολύτως μόνοι ;) 

Αχ τι ωραία που ακούγεται!!! Θα το συζητήσω στην επόμενη συνάντηση με την μαία κ τον γιατρό να μάθω αν πράγματι το εφαρμόζουν εδώ. Σε ευχαριστώ πολύ  :wub:

  • Μου αρέσει 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..κάναμε και εμείς την β' επιπέδου και όλα ήταν τέλεια!!!Την άλλη βδομάδα προληπτικά θα κάνουμε και καρδιογράφημα στο μωρό..

  • Μου αρέσει 8

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα. Εμενα ο πλακουντας στο μικρο ειχε ανεβει στον 8ο οποτε μην σε νοιαζει.Τι καλα που δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα,εγω χρειαζομαι και τα 2 και τα ξεκινησα προσφατα λογω οτι τα εκανα εμμετο.Στο 28 εφτασε ο αιματοκριτης.

Δεν ξερω αν εισαι υπερβολικη αλλα λεω να εμπιστευτεις το γιατρο σου.Και τι θα κερδισεις να αγχωθεις και να το σκεφτεσαι μεχρι να γεννησεις;Αν μπορεις να κανεις κατι για να βοηθησεις το μωρακι σου κανε το .( φυσικα ολες θα ειχαμε αγχωθει αλλα ξερεις οτι διαβασες οτι ειναι πιθανο να παει στραβα,δεν ειναι απαραιτητο να συμβουν αυτα)Εννοειται να μιλησεις και με το γιατρο σου

νομίζω είναι απο τις τυχερές κομετ μ...εχω αιματοκρίτη 41 ...τι να πάρω....παλι καλα να λεω γιατι δεν θελω να δω αλλά φάρμακα τουλαζοστον για 10 χρόνια...επερνα 18 χαπια την ημερα στην εξωσωματικη...ουτε ντεπον δεν θελω να βλέπω πλέον...εμμονη μ χουν γιβει.

6 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο. Υπάρχουν ποσοστά σε αυτές τις έρευνες που όντως πήγαν πολλά στραβά αλλά φυσικά και ποσοστά όπου οι γυναίκες γέννησαν στην ώρα τους και όλα πήγαν καλά. Μάλλον χθες έβλεπα μόνο τα αρνητικά. Θα το συζητήσω σε λίγες μέρες και με το γιατρό μου αλλά καλά μου τα λες. Γιατί να πάνε στραβά; Θα είμαι στο ποσοστό όπου το Μάιο μόνο θα κρατήσω το δεύτερο άντρα της ζωής μου  γερό στην αγκαλιά μου :) Ευχαριστώ :) 

εννοείτε θα κρατήσεις...θεριο θα ναι το μαναράκι.σ.

6 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

καλημέρα αγαπημενη μου ,

εχεις πολυ δικιο να αγχωνεσαι αλλά μη σε παίρνει απο κάτω. Κατσε να σου πω τι επαθε μια φιλη μου πολυ προσφατα, να δεις οτι τα μωρα εχουν γερο σκαρι κι ας ειναι μινιον ....ενω ολα πηγαιναν υπεροχα ,σε εναν υπερηχο (νομιζω κοντα αρχες του 8ου 'η τελη 7ου μηνα ) αρχισε να φαινεται το μωρο μικροτερο σε αναπτυξη απο οτι επρεπε. Στον επομενο υπερηχο (μετα απο μια εβδομαδα) ακομα χειροτερα...τελοσπαντων να μην τα πολυλογω ειχε μπει στον μηνα της και το μωρο φαινοταν πια πολυ μικρο σε αναπτυξη (με ολα τα παρελκομενα)  και ολα τα σεναρια επαιζαν.... τελικα το μωρο απλα ηταν μικροσωμο, γεννηθηκε υγιεστατο και τωρα χαιρεται την μπουμπου της. 

Μην φοβασαι, αφου εχεις καλη εγκυμοσυνη ,ουτε να σκεφτεσαι κατι αρνητικο. οταν ερθει η ωρα θα συζητησεις με τον γιατρο σου και θα αποφασισετε  για το ποτε πρεπει να γεννθηθει το μωρο και πως ώστε να επιλεξετε τον πιο ασφαλη τροπο . 

@Rafaelatarzan πω πω μια μπουμπου που μεγαλωνει και ερχεται μωρε... φτου φτου σκορδα 

@Comet εμας το σεξ το απαγορευσε ο γιατρος ...ενω στην αρχη μας ειπε το πρωτο τριμηνο οχι, τελικα μολις περασε το τριμηνο και  περασε η αμνιοπαρακεντηση ,τον ρωτησαμε ποτε να κανουμε "Χριστουγεννα " κι εμεις , και λεει  στον αντρα μου  "εσυ μπορεις να κανεις οτι θελεις , η γυναικα σου οχι" χαχαχαχαχα. οποτε απο Ιουνη Ιουλη μας βλεπω ....πικρααα 

παναγια μ για ολες μας να ερθουν τα μωράκια μας

4 ώρες πρίν, kastel είπε:

Όχι υπερβολική δεν είσαι, ανήσυχη είσαι και είναι λογικό. Καλά θα κάνεις βέβαια να ρωτήσεις γιατί ενδεχομένως να έχει και διαφορετικές περιπτώσεις για το συγκεκριμένο πλακούντα και για αυτό να μη σου ανέφερε κάτι. Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό όσο το άρθρο αλλά φυσικά να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς! 

Μπραβο το μπουμπούκι σου!! Όλα τέλεια.. Εύχομαι όλα να πάνε έτσι κ ακόμη καλύτερα μέχρι το τέλος! 

για ολες μας παβαγια μ...λίγο μας εμεινε

μπραβο το κοριτσι μας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Ξένη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..κάναμε και εμείς την β' επιπέδου και όλα ήταν τέλεια!!!Την άλλη βδομάδα προληπτικά θα κάνουμε και καρδιογράφημα στο μωρό..

Μπραβο κοριτσι μου,τελεια.Κι εμεις θα κανουμε υπερηχο καρδιας στο μωρο λογω ιστορικου του μπαμπα του.Να ρωτησω κατι;Ποση ωρα μετα το σιδηρο τρωτε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Μπραβο κοριτσι μου,τελεια.Κι εμεις θα κανουμε υπερηχο καρδιας στο μωρο λογω ιστορικου του μπαμπα του.Να ρωτησω κατι;Ποση ωρα μετα το σιδηρο τρωτε;

Εγώ το σίδηρο το πίνω κάθε απόγευμα με χυμό πορτοκάλι συνηθως και μετά από 2 ώρες..


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Μπραβο κοριτσι μου,τελεια.Κι εμεις θα κανουμε υπερηχο καρδιας στο μωρο λογω ιστορικου του μπαμπα του.Να ρωτησω κατι;Ποση ωρα μετα το σιδηρο τρωτε;

Παίρνω 3 χάπια σιδήρου την ημέρα!! Μια ώρα μετά μπορώ να φάω!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Παίρνω 3 χάπια σιδήρου την ημέρα!! Μια ώρα μετά μπορώ να φάω!! 

Μια ωρα κατι γινεται,2 ωρες δεν αντεχω γιατι εχω και 2 ωρες νηστικη πριν.Η μηπως πριν δεν χρειαζεται;Αν μεινω 4 ωρες νηστικη θα λιποθυμισω κυριολεκτικα

  • Χαχα 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Comet είπε:

Μια ωρα κατι γινεται,2 ωρες δεν αντεχω γιατι εχω και 2 ωρες νηστικη πριν.Η μηπως πριν δεν χρειαζεται;Αν μεινω 4 ωρες νηστικη θα λιποθυμισω κυριολεκτικα

Το πρωί παίρνω νηστική και τρώω πρωινό μετά απο καμια ώρα, μετα στις 5 παίρνω το επόμενο και απλά προσέχω να έχω φάει πιο νωρίς μεσημεριανό κ πάλι 1 ώρα μετά τρώω κ πριν κοιμηθώ ακόμη ένα. Θέλει να μην έχεις γεμάτο στομάχι για να απορροφηθεί, αλλιώς χάνεται με την τροφή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια.... 

απο ορμόνες και νεύρα πως πάτε; εγω χτες ολο το απογευμα εκλαιγα, να με ρωτησετε τον λογο ,δεν υπάρχει . απο ανησυχία στον υπνο αλλο τπτ... 

εσεις πως πατε; 

εγω παιρνω το φυλικο και το σιδηρο πρωι βραδυ μετα το φαγητο, λαθος το παιρνω; 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

καλημέρα κορίτσια.... 

απο ορμόνες και νεύρα πως πάτε; εγω χτες ολο το απογευμα εκλαιγα, να με ρωτησετε τον λογο ,δεν υπάρχει . απο ανησυχία στον υπνο αλλο τπτ... 

εσεις πως πατε; 

εγω παιρνω το φυλικο και το σιδηρο πρωι βραδυ μετα το φαγητο, λαθος το παιρνω; 

Καλησπέρα....Από ανησυχία στον υπνο άλλο τίποτα...όλο το βράδυ βλέπω όνειρα..Μόνο τα πρωινά κάνω καλό ύπνο,  δλδ από τις 6 το πρωί μέχρι τις 8 ειμαι ξύπνια, κοιμάμαι πάλι 8 με 10.30, είναι ο καλύτερος ύπνος εκείνη την ώρα.

Εγώ πρωί παίρνω το μαγνήσιο και μετά από μια ώρα που είχε πει να τρώω,  δεν το τηρώ, τρώω μετά από λίγο..χαχαχα. το σίδηρο που είχε πει απόγευμα με άδειο στομάχι και μετά απλώς να μην φάω κάτι σε γαλακτοκομικά και το φυλικο μέσα στην μέρα όποτε θέλω, μια το πίνω το μεσημέρι μετά το φαγητό, μια το βράδυ,  όποτε να ναι..Δεν ξέρω και εγώ αν τα παίρνω σωστά..ασβέστιο ενώ μου έχει πει να ξεκινήσω εδώ και καιρό όλο το αναβάλλω γιατί νιώθω μια χωματηλα στο στόμα μου και δεν το μπορώ..

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι,  έχει κάνει καμία κοπέλα καλλιέργεια για μικρόβια?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 said:

καλημέρα κορίτσια.... 

απο ορμόνες και νεύρα πως πάτε; εγω χτες ολο το απογευμα εκλαιγα, να με ρωτησετε τον λογο ,δεν υπάρχει . απο ανησυχία στον υπνο αλλο τπτ... 

εσεις πως πατε; 

εγω παιρνω το φυλικο και το σιδηρο πρωι βραδυ μετα το φαγητο, λαθος το παιρνω; 

χεχε... αυτή τη φορά έχω πολλά νεύρα και μετά αν με ρωτήσει ο άντρας μου γιατί κάνω έτσι βάζω τα κλάματα :D Στο γιο μου δεν είχα τίποτα.

Κορίτσια εδώ οι γιατροί δεν δίνουν τίποτα. Μόνη μου παίρνω τις βιταμίνες εγκυμοσύνης που βρίσκω εδώ. Ούτε σίδηρο επιπλέον ούτε κάτι άλλο. Αν και μέχρι τώρα όσες φορές έχω κάνει αιματολογικές όλες οι τιμές καλές είναι.

Ευτυχώς δεν έχω ανησυχίες. Αλλά εδώ και 2-3 μέρες ξυπνάω μέσα στη νύχτα από τα πάρτυ που κάνει ο κύριος μικρούλης. Πολλή κλωτσιά!  

Εύχομαι καλό ΣΚ σε όλες!! :wub:

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε μια γνωστή μου τώρα και επειδή της βρήκε ο γιατρός στρεπτοκοκκο Στην καλλιέργεια της κράτησαν παραπάνω την μικρή μέσα με αντιβιωσεις

Και μου είπε ότι και στον τρίτο μήνα της είχε κάνει καλλιέργεια αλλά και στον 8ο..εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ.

Βέβαια μου είπε ότι μόνο σε φυσιολογικό τοκετό υπάρχει πρόβλημα και υπάρχει κίνδυνος για να κολλήσει το μωρό. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Γέννησε μια γνωστή μου τώρα και επειδή της βρήκε ο γιατρός στρεπτοκοκκο Στην καλλιέργεια της κράτησαν παραπάνω την μικρή μέσα με αντιβιωσεις

Και μου είπε ότι και στον τρίτο μήνα της είχε κάνει καλλιέργεια αλλά και στον 8ο..εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ.

Βέβαια μου είπε ότι μόνο σε φυσιολογικό τοκετό υπάρχει πρόβλημα και υπάρχει κίνδυνος για να κολλήσει το μωρό. 

εγω ειχα κανει καλλιεργεια αλλα ειχα κολλησει μυκητα. ευτυχως εβαλα αλοιφη και 2 κολπικα υπόθετα και περασε. 

δεν μου την εδωσε σαν εξεταση ρουτινας ομως, ειχα φαγουρα (απο την αντιβιωση που πηρα απο την αμνιο) και του το ειπα και μου την εγραψε. 

οντως αφου θα γεννησεις με καισαρικη μη σε νοιαζει ,κολλαει μονο αν γεννησεις φυσιολογικα. 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...