Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Κοίτα αν έχει ξεπεράσει κ την ΠΗΤ έστω κατά 5 ημέρες οκ..το καταλαβαίνω να σε πάνε με πρόκληση ή καισαρική γτ για να το λένε οι γιατροί κάτι θα ξέρουν πάρα πάνω,δε βλέπω να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να το επιδιώκουν παρά καθαρά ιατρικός.

Αλλά να πηγαίνεις με πρόκληση επειδή ο γιατρός πιέζει τη κατάσταση χωρίς καν να έχεις περάσει την ΠΗΤ ή επειδή η ίδια η μητέρα για τον Α Β λόγο θέλει να το επισπεύσει μου φαίνεται κουλο..τι να πω?! Ίσως εγώ το φοβάμαι τόσο..

Καλέ εγώ δεν είπα ποιο είναι σωστό ή όχι (μπουκάλι ή θηλασμός) απλά μοιράστηκαν όσα εγώ γνωρίζω με τη κοπέλα για να μην έχει πρόβλημα εν άγνοια της αν θελήσει αργότερα να θηλάσει..κ γτ όπως πολλές μανουλες λένε είναι αρκετές οι μαίες που δε μας κατατοπιζουν πλήρως πάντα κ ενώ πχ μπορεί να θέλαμε τον θηλασμό να καταλήξουμε να μη θηλαζουμε απλά από λάθος καθοδήγηση..

Φυσικά αν είναι θέμα υγείας του παιδιού ή αν η μανούλα δεν θέλει για τους δικούς της λόγους να θηλάσει (κ είναι αρκετές που ή φοβούνται ή θα πρέπει να γυρίσουν στη δουλειά νωρίς κτλ)που είναι απόλυτα σεβαστό, εννοείται να δώσει φόρμουλα αλλά να το κάνει εις γνώσιν της..γιατί το σενάριο να θέλει το μωρό κ μπιμπερο κ θηλή είναι το ιδανικο αλλά δε συμβαίνει πάντα κ μετά παιδευονται κ οι μανουλες κ τα μωρα..αυτό εννοούσα..

Ναι παιδι μου μην αγχώνεσαι δεν σου ειπα κατι καλα τα είπες εσυ. Απλα σου λεω τα σεναρια που παίζουν. Αλλο να δωσουν ξένο και να μη της το πουν. Θελει πολυ υπομονή ο θηλασμός δεν ειναι κατι απλό και πολλες μανουλες που θέλουν να θηλασουν παρεκτρεπουν στην ευκολη λυση φόρμουλα τ βραδυ για να κοιμουνται λίγο παραπάνω τα μωρα. Δε μπορώ να πω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα γινεται και τ εχω δει. Δε σου απαντησα με κακια δε ξερω αν το πηρες ετσι. Την γνώμη μου είπα κ γω χωρις να τα ξερω στην πραξη ακομα. Ιδανικο ειναι θηλαμσος κ μπιμπερο φυσικα κ για όσες θελουν να γυρισουν στη δουλεία αλλα κ αυτο θελει υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lalom είπε:

Ναι παιδι μου μην αγχώνεσαι δεν σου ειπα κατι καλα τα είπες εσυ. Απλα σου λεω τα σεναρια που παίζουν. Αλλο να δωσουν ξένο και να μη της το πουν. Θελει πολυ υπομονή ο θηλασμός δεν ειναι κατι απλό και πολλες μανουλες που θέλουν να θηλασουν παρεκτρεπουν στην ευκολη λυση φόρμουλα τ βραδυ για να κοιμουνται λίγο παραπάνω τα μωρα. Δε μπορώ να πω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα γινεται και τ εχω δει. Δε σου απαντησα με κακια δε ξερω αν το πηρες ετσι. Την γνώμη μου είπα κ γω χωρις να τα ξερω στην πραξη ακομα. Ιδανικο ειναι θηλαμσος κ μπιμπερο φυσικα κ για όσες θελουν να γυρισουν στη δουλεία αλλα κ αυτο θελει υπομονή. 

Καλέ ούτε καν το πήρα κάπως,απλά προσπάθησα να γίνω κ εγώ πιο σαφής σε αυτό που εννοούσα.. είναι τρομάρα μου κ αυτό το ζήτημα του θηλασμού λεπτό για πολλές γυναίκες κ κατάλαβαινεις..:ph34r:

Μωρέ υγιή να είναι τα παιδάκια μας κ ας γίνουν ή όχι βυζοτσιμπουρα δε με νοιάζει :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλέ ούτε καν το πήρα κάπως,απλά προσπάθησα να γίνω κ εγώ πιο σαφής σε αυτό που εννοούσα.. είναι τρομάρα μου κ αυτό το ζήτημα του θηλασμού λεπτό για πολλές γυναίκες κ κατάλαβαινεις..:ph34r:

Μωρέ υγιή να είναι τα παιδάκια μας κ ας γίνουν ή όχι βυζοτσιμπουρα δε με νοιάζει :P

Χαχαχα τρομαρα για ολες είναι να το ξέρεις αλλα πιστευω αν το παρεις απο φοβο έτσι θα σε πάει γιαυτο αισιοδοξια και υπομονη. Χααχ βυζοτσιμπουρα λεει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Renez Σίγουρα όλες έτσι το έχουμε στο μυαλό μας, αποκλειστικός θηλασμός εννοείται. Έτσι έλεγα κ εγώ κ αυτό είπα κ υπέγραψα οταν ήρθα στην κλινική. Όταν τελείωσε το ζόρι μου όμως κ έτρεμα σαν το ψάρι απο την ταλαιπωρία κ είχα κ αγκαλιά τον μικρό όλη την ώρα της ανάνηψης κ δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω απο το κλάμα δεν υπήρχε δεύτερη σκέψη. Κ δεν το έχω μετανιώσει. Ο μικρός και θηλάζει και τρώει απο μπουκάλι, σίγουρα έχει να κάνει με το παιδί και σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο χαλαρή είσαι. Αυτο που μου είπαν και οι μαίες είναι οτι όλες ζητάνε αποκλειστικό θηλασμό στο πρώτο. Αν έχεις αντοχές κ υπομονή να θηλάζεις φουλ για να χορτάσει είναι οτι καλύτερο αλλα νομίζω πολυ δύσκολο για πολλές!! Για να έχεις αρκετή ποσότητα να χορτάσει πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες δυστυχώς!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

@Renez Σίγουρα όλες έτσι το έχουμε στο μυαλό μας, αποκλειστικός θηλασμός εννοείται. Έτσι έλεγα κ εγώ κ αυτό είπα κ υπέγραψα οταν ήρθα στην κλινική. Όταν τελείωσε το ζόρι μου όμως κ έτρεμα σαν το ψάρι απο την ταλαιπωρία κ είχα κ αγκαλιά τον μικρό όλη την ώρα της ανάνηψης κ δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω απο το κλάμα δεν υπήρχε δεύτερη σκέψη. Κ δεν το έχω μετανιώσει. Ο μικρός και θηλάζει και τρώει απο μπουκάλι, σίγουρα έχει να κάνει με το παιδί και σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο χαλαρή είσαι. Αυτο που μου είπαν και οι μαίες είναι οτι όλες ζητάνε αποκλειστικό θηλασμό στο πρώτο. Αν έχεις αντοχές κ υπομονή να θηλάζεις φουλ για να χορτάσει είναι οτι καλύτερο αλλα νομίζω πολυ δύσκολο για πολλές!! Για αν έχεις αρκετή ποσότητα να χορτάσει πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες δυστυχώς!!

Ναι βασικά κ πάλι θα ξανά πω πως εγω δεν μίλησα αγάπη μου για το αν είναι καλό ή κακό να θηλάσεις ή να κάνεις μεικτή διατροφή ή δε ξέρω κ γω τι κάνει η κάθε μαμά με το μωρό της ,εγώ απλά ήθελα να χτυπήσω καμπανάκι σε κορίτσια που δεν έχουν ενημερωθεί ότι 1. Τις πρώτες ημέρες ναι μεν δε βγαίνει πολύ γάλα αλλά είναι το ονομαζόμενο πρωτογαλα το οποίο περιέχει ακριβώς ότι χρειάζεται το μωρό κ του αρκεί ακόμη κ αυτή η μικρή ποσότητα καθως όσο είναι στο στήθος τόσο παράγει γάλα.. και 2. Είναι πολλές μαίες που για τον αβ λόγο (βαριουνται-αδιφορουν) δε ξέρω ,προτείνουν αμέσως συμπληρώματα χωρίς να είναι απαραίτητο κ ίσως μετά όντως το μωρό συνηθίσει..

Κ το λέω για όσες δεν τα γνωρίζουν αυτά τα πράγματα..τώρα αν τα γνωρίζει η μανούλα έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με το παιδί της αλλά όχι εν άγνοια της..αυτό είπα κ μόνο. Δεν είπα σε καμία να θηλάσει.. μάλλον παρερμηνευτικε το σχόλιο μου..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

@Lalom Μην περιμένεις να σου δώσει κ κανένα τρελό σημάδι οτι έρχεται.. εκτός αν σπάσουν τα νερά (εμένα τα έσπασε ο γιατρός) εγώ στην αρχή οταν άρχισαν τα μικροπονάκια στις 4 το πρωί κρατούσα ώρα κάθε πότε έρχεται κ πόσο διαρκεί. 9 το πρωί πήρα τον γιατρό γιατί είδα αίμα αλλα κ πάλι ήταν πολυ νωρίς. Για πια συμπτώματα ρωτάς αν φεύγουν;

@Rositaki Ούτε εγώ πρόλαβα να παρακολουθήσω μαθήματα. Με βοήθησαν πάρα πολυ τα κορίτσια σε κάθε  στάδιο. Σε μένα ήταν σαν να γεννάνε μαζί μου. Με ανάσες, με τον πόνο, στις εξωθήσεις σε όλα. 
 

 Πάντως κορίτσια κακά τα ψέματα οι μαίες κάνουν όλοι την δουλειά. Ο γιατρός έρχεται οταν είσαι έτοιμη για εξώθηση.. όχι οτι δεν ήταν στην κλινική, αλλα έλεγχος κανα 2 φορές στις τόσες ώρες.

Ναι όντως οι μαιες παιζουν μεγαλο ρολο σε όλη την διαδικασία και μετά με το θηλασμό! 

@Renezέχεις πολύ δίκιο με το θηλασμό και επειδή έχω ενημερωθεί και ασχοληθεί αρκετά είναι αλήθεια υπάρχουν πολύ που τρομάζουν τις νέες μαμάδες ότι το μωρό δεν χορταίνει,  η ποσότητα που βγάζει τις πρώτες μέρες είναι αρκετό να χορτάσει το μωρό! Σίγουρα θέλει υπομονή και προσπάθεια,  και να έχει η καθεμία την δικιά της προσωπική επιλογή,  αλλά όχι επειδή κάποια μαία η και παιδίατρος πολλές φορές παραπληροφορούν. 

Ο θηλασμός θέλει προσπάθεια αν κάποια μανούλα θέλει να το προσπαθήσει πρεπει να το κάνει και αν όντως δεν το αντέχει να αποφασίσει μόνη της, και πιστεύω και από εμπειρίες φίλων μου και συζητήσεις με ανθρώπους υπέρ του θηλασμου χωρίς να είναι απόλυτοι με αυτόν πόσο μια γνώμη ενός μόνο ατόμου μπορεί να μπερδέψει, λίγες δεν έχουν πραγματικά γάλα (που ιατρικά δικαιολογείται)

 

3 ώρες πρίν, Athinaa είπε:

να μην ανησυχεις καθόλου... οι μαίες στο Μητέρα είναι εξαιρετικές... νοσηλεύτηκα 2 φορές, μία τον Μάρτη και μία τον Απρίλη και ήταν πάντα από πάνω μου... και ότι χρειαστείς πατάς το κόκκινο κουμπάκι στο τηλέφωνο και έρχονται αμέσως... αν είσαι σε μονόκλινο θα έχεις και τον μπαμπά όλη μέρα και όλη νύχτα... στις άλλες θέσεις δεν αφήνουν επειδή είναι άντρες και μπορεί να ενοχληθούν οι άλλες κοπέλες... και απ ότι ρώτησα ακόμα και αν κάνεις rooming in, μπορείς να ζητήσεις να το πάρουν για λίγο και στο φέρνουν όποτε θέλεις... με το καλό...

Ευχαριστώ γιατί δεν είχα πρόσφατη εικόνα αν και έχω ακούσει καλές κριτικές έχουν γεννήσει πάρα πολλές γνωστές Αλλά πριν κάποια χρόνια! Χαίρομαι που συνεχίζει έτσι, και έχω εμπιστοσύνη πολύ στο γυναικολόγο μου που έχει επιλέξει να είναι μόνο σε άυτο το μαιευτήριο! Όσο αφορά για βράδυ με ενημέρωσαν μόνο αποκλειστική η μαία , τουλάχιστον πιο πριν δν ίσχυε αυτό για τον άντρα σε 2 φίλες σε 2κλινο κ 3κλινο είχε μείνει κανονικά ο σύζυγός τους. Όσο αφορά rooming λόγω κατάστασης δεν αφήνουν,  δν ξέρω αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες.

@Chrysa_ Ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό,  κοντά είμαστε μετράμε αντίστροφα.  Εσύ για πιο λόγω πας πάλι για καισαρική αφού έχει πάρει θέση δεν θες να προσπαθήσεις για φυσιολογικο;  το μόνο που δεν θέλω είναι καισαρική εκτός και αν συντρέχει πραγματικός λόγος και για αυτό φοβάμαι λογο την πρόκληση, οι περισσότερες κοπέλες καταληξανε με καισαρική. Είναι όσο να είναι ένα χειρουργείο που κάποιες δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλες υποφέρουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Rositaki said:

Ναι όντως οι μαιες παιζουν μεγαλο ρολο σε όλη την διαδικασία και μετά με το θηλασμό! 

@Renezέχεις πολύ δίκιο με το θηλασμό και επειδή έχω ενημερωθεί και ασχοληθεί αρκετά είναι αλήθεια υπάρχουν πολύ που τρομάζουν τις νέες μαμάδες ότι το μωρό δεν χορταίνει,  η ποσότητα που βγάζει τις πρώτες μέρες είναι αρκετό να χορτάσει το μωρό! Σίγουρα θέλει υπομονή και προσπάθεια,  και να έχει η καθεμία την δικιά της προσωπική επιλογή,  αλλά όχι επειδή κάποια μαία η και παιδίατρος πολλές φορές παραπληροφορούν. 

Ο θηλασμός θέλει προσπάθεια αν κάποια μανούλα θέλει να το προσπαθήσει πρεπει να το κάνει και αν όντως δεν το αντέχει να αποφασίσει μόνη της, και πιστεύω και από εμπειρίες φίλων μου και συζητήσεις με ανθρώπους υπέρ του θηλασμου χωρίς να είναι απόλυτοι με αυτόν πόσο μια γνώμη ενός μόνο ατόμου μπορεί να μπερδέψει, λίγες δεν έχουν πραγματικά γάλα (που ιατρικά δικαιολογείται)

 

Ευχαριστώ γιατί δεν είχα πρόσφατη εικόνα αν και έχω ακούσει καλές κριτικές έχουν γεννήσει πάρα πολλές γνωστές Αλλά πριν κάποια χρόνια! Χαίρομαι που συνεχίζει έτσι, και έχω εμπιστοσύνη πολύ στο γυναικολόγο μου που έχει επιλέξει να είναι μόνο σε άυτο το μαιευτήριο! Όσο αφορά για βράδυ με ενημέρωσαν μόνο αποκλειστική η μαία , τουλάχιστον πιο πριν δν ίσχυε αυτό για τον άντρα σε 2 φίλες σε 2κλινο κ 3κλινο είχε μείνει κανονικά ο σύζυγός τους. Όσο αφορά rooming λόγω κατάστασης δεν αφήνουν,  δν ξέρω αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες.

@Chrysa_ Ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό,  κοντά είμαστε μετράμε αντίστροφα.  Εσύ για πιο λόγω πας πάλι για καισαρική αφού έχει πάρει θέση δεν θες να προσπαθήσεις για φυσιολογικο;  το μόνο που δεν θέλω είναι καισαρική εκτός και αν συντρέχει πραγματικός λόγος και για αυτό φοβάμαι λογο την πρόκληση, οι περισσότερες κοπέλες καταληξανε με καισαρική. Είναι όσο να είναι ένα χειρουργείο που κάποιες δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλες υποφέρουν.

Αν το μωρό έρθει φυσιολογικά κ είναι έτοιμο κ βγαίνει τότε Φυσικά θα πάω φυσιολογικά. Αλλά επειδή θα γεννήσω Αγγλία κ έχουν ακούσει κ έχουν δει πολλά τα μάτια μου, πολλά λάθη να γίνονται με μαίες στους φυσιολογικούς τοκετούς, πολλές κοπέλες να καταλήγουν να γεννάνε στην μπανιέρα του σπιτιού τους ή στον δρόμο λόγω του ότι καθυστερούν να τους βάλουν μέσα ενώ σπάνε νερα κτλ κ Επισης το γεγονός ότι έχουν πολύ καλά χειρουργεία ( το ξέρω από Έλληνιδες νοσηλεύτριες φίλες μου που δουλεύουν μέσα Κ αυτες μου το πρότειναν) κ θα έχω γιατρό δικό μου στην καισσαρικη, με κάνει κ νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια, ότι θα με προσέξουν περισσότερο. Αν ήμουν Ελλάδα θα το πήγαινα για φυσιολογικά σίγουρα. Πάντως η μικρή δεν δείχνει να θέλει να βγει αν κ είναι έτοιμη. Κ ο γιος μου είχε συμπληρώσει 40 εβδομάδες κ ενώ πήγαινα για φυσιολογικό δεν μπορούσε να περάσει από τα Κόκκαλα της λεκάνης κ τελικά πήγαμε σε καισαρικη. Έχω καλή εμπειρία από την καισσαρικη μου κ σηκώθηκα αμέσως από το κρεβάτι. Μακάρι κ τώρα πλάνα πάνε καλά!!! Α μην την φοβάσαι όμως την καισαρικη. Οι γιατροί ξέρουν. Είναι εγχείρηση ρουτίνας γι αυτους. Το πρόσεξα πάντως ότι όλα τα κορίτσια τελικά γέννησαν με καισσαρικη :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2020 at 7:18 ΜΜ, dinaki23 είπε:

Στο μπουκαλι μια χαρα πινει...απλα δεν θελω να θηλασει κιολας

Το κολπο ειναι να μην δωσεις ξενο καθολου οτι και να σου λενε οι μαιες. Το μωρο 3 μερες περνει.το.πυαρ εξαλλου δεν περνει.ακομα γαλα. Και για 3 μερες δεν παθαινει τιποτα το νινι. Πρεπει να το αφησεις να.πεινασει κ να τον εχεις.συνεχεια.στο.στηθος μεχρι να το πιασει σωστα κ κατα προτιμηση πανω στο δερμα σου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Αν το μωρό έρθει φυσιολογικά κ είναι έτοιμο κ βγαίνει τότε Φυσικά θα πάω φυσιολογικά. Αλλά επειδή θα γεννήσω Αγγλία κ έχουν ακούσει κ έχουν δει πολλά τα μάτια μου, πολλά λάθη να γίνονται με μαίες στους φυσιολογικούς τοκετούς, πολλές κοπέλες να καταλήγουν να γεννάνε στην μπανιέρα του σπιτιού τους ή στον δρόμο λόγω του ότι καθυστερούν να τους βάλουν μέσα ενώ σπάνε νερα κτλ κ Επισης το γεγονός ότι έχουν πολύ καλά χειρουργεία ( το ξέρω από Έλληνιδες νοσηλεύτριες φίλες μου που δουλεύουν μέσα Κ αυτες μου το πρότειναν) κ θα έχω γιατρό δικό μου στην καισσαρικη, με κάνει κ νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια, ότι θα με προσέξουν περισσότερο. Αν ήμουν Ελλάδα θα το πήγαινα για φυσιολογικά σίγουρα. Πάντως η μικρή δεν δείχνει να θέλει να βγει αν κ είναι έτοιμη. Κ ο γιος μου είχε συμπληρώσει 40 εβδομάδες κ ενώ πήγαινα για φυσιολογικό δεν μπορούσε να περάσει από τα Κόκκαλα της λεκάνης κ τελικά πήγαμε σε καισαρικη. Έχω καλή εμπειρία από την καισσαρικη μου κ σηκώθηκα αμέσως από το κρεβάτι. Μακάρι κ τώρα πλάνα πάνε καλά!!! Α μην την φοβάσαι όμως την καισαρικη. Οι γιατροί ξέρουν. Είναι εγχείρηση ρουτίνας γι αυτους. Το πρόσεξα πάντως ότι όλα τα κορίτσια τελικά γέννησαν με καισσαρικη :rolleyes:

Κατάλαβα!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά τότε με όποιο τρόπο! Και σύντομα να έχουμε και από σένα τα νέα σου! Το θέμα είναι να νιώθουμε ασφάλεια όπως είπες και να γινεται αυτο που ο γιατρός κρίνει σωστότερο! 

Εγώ keep walking και σε 6 μέρες να μας δει ο γιατρός πάλι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Μαρία_Λ@Μαρία_Λ αυτό δεν τις πτήσεις δεν το πήρε το μάτι μου για να δω..

Όχι δεν θηλάζω δυστυχώς και με πείραξε πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με πονούσε πολύ, ο μικρός έκλαιγε συνέχεια γιατί δεν χόρταινε κ ργω από τον πόνο δεν το συνέχισα. Είχα μια πολύ πολύ δύσκολη και πολύωρη γεννα και ακόμη πιστεύω ότι ήμουν σε σοκ! Δεν το περίμενα τόσο δύσκολο. Να φανταστείτε ακόμη πονάω αρκετά και έχουν περάσει 9 μέρες. 

@Alexandrathκαι @Athina3να σας ζήσουν ο εσάς τα μπεμπακια σας! Γερά και να καλότυχα να ναι. Πως τα πάτε; 

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Ναι όντως οι μαιες παιζουν μεγαλο ρολο σε όλη την διαδικασία και μετά με το θηλασμό! 

@Renezέχεις πολύ δίκιο με το θηλασμό και επειδή έχω ενημερωθεί και ασχοληθεί αρκετά είναι αλήθεια υπάρχουν πολύ που τρομάζουν τις νέες μαμάδες ότι το μωρό δεν χορταίνει,  η ποσότητα που βγάζει τις πρώτες μέρες είναι αρκετό να χορτάσει το μωρό! Σίγουρα θέλει υπομονή και προσπάθεια,  και να έχει η καθεμία την δικιά της προσωπική επιλογή,  αλλά όχι επειδή κάποια μαία η και παιδίατρος πολλές φορές παραπληροφορούν. 

Ο θηλασμός θέλει προσπάθεια αν κάποια μανούλα θέλει να το προσπαθήσει πρεπει να το κάνει και αν όντως δεν το αντέχει να αποφασίσει μόνη της, και πιστεύω και από εμπειρίες φίλων μου και συζητήσεις με ανθρώπους υπέρ του θηλασμου χωρίς να είναι απόλυτοι με αυτόν πόσο μια γνώμη ενός μόνο ατόμου μπορεί να μπερδέψει, λίγες δεν έχουν πραγματικά γάλα (που ιατρικά δικαιολογείται)

 

Ευχαριστώ γιατί δεν είχα πρόσφατη εικόνα αν και έχω ακούσει καλές κριτικές έχουν γεννήσει πάρα πολλές γνωστές Αλλά πριν κάποια χρόνια! Χαίρομαι που συνεχίζει έτσι, και έχω εμπιστοσύνη πολύ στο γυναικολόγο μου που έχει επιλέξει να είναι μόνο σε άυτο το μαιευτήριο! Όσο αφορά για βράδυ με ενημέρωσαν μόνο αποκλειστική η μαία , τουλάχιστον πιο πριν δν ίσχυε αυτό για τον άντρα σε 2 φίλες σε 2κλινο κ 3κλινο είχε μείνει κανονικά ο σύζυγός τους. Όσο αφορά rooming λόγω κατάστασης δεν αφήνουν,  δν ξέρω αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες.

@Chrysa_ Ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό,  κοντά είμαστε μετράμε αντίστροφα.  Εσύ για πιο λόγω πας πάλι για καισαρική αφού έχει πάρει θέση δεν θες να προσπαθήσεις για φυσιολογικο;  το μόνο που δεν θέλω είναι καισαρική εκτός και αν συντρέχει πραγματικός λόγος και για αυτό φοβάμαι λογο την πρόκληση, οι περισσότερες κοπέλες καταληξανε με καισαρική. Είναι όσο να είναι ένα χειρουργείο που κάποιες δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλες υποφέρουν.

Καλημερα.Κι εγω αυτο σκεφτομαι για την προκλισι και γι αυτο αποφασισα να μην κανω.Εκανα τοσο υπομονι,λιγο ακομη. Το παω μερα με τη μερα φυσικα,μετραω σαν τους φανταρους κι ευχομαι το μωρο να βγει μονο του και συντομα.Εκλεισα και τη βαλιτσα κι αναμενω. Περνω λιγο δυναμι απο το οτι δεν εκανα χτες και σημερα εμμετο ( παρα την εντονι αναγουλα).

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..χθες γυρισαμε στο σπιτι!!

Οσο αφορα τον θηλασμο ...εμενα την πρωτη μερα,λογω καισαρικης κ της 11ωρης ταλαιπωριας μου το μωρο πηρε μπιμπερο,τις επομενες μερες στην κλινικη προσπαθησα οσο μπορουσα να θηλασω,επιανε το ενα στηθος αρκετα καλα,το αλλο με τιποτα  κ αναγκαστικα εδινα κ στμπληρωμα(βεβαια εκεινη την ωρα δεν σε νοιαζει!σε νοιαζει να μην πειναει το παιδι σου!!!) Τις επομενες μερες με τις μαιες κ τους γιατρους βοηθηθηκα πολυ κ ενημερωτικα κ πρακτικα!Πηρα ψευδοθηλες κ σωθηκα!Απο προχθες εχω κοψει το συμπληρωμα κ θηλαζω αποκλειστικα!Βγαζω κ με το θηλαστρο γιατι εχω αρκετο γαλα προς το παρον!Ο μπεμπης παιρνει κ πιπιλα...θελω να καταληξω οτι πλεον με αυτη την μικρη εμπειρια που εχω καταλαβα οτι το μωρο δεν " μπερδευεται" ουτε συνηθιζει!!Αν θελει να φαει θα κανει οτι μπορει για να πιασει στηθος!!Και τα λεω ολα αυτα γιατι ηθελα εξαρχης αποκλειστικο θηλασμο κ το παλεψα κ το παλευω...φυσικα αν δενου κατσει εντελη προφανως κ θα δωσω ξενο αλλα αξιζει ο κοπος οποια θελει να μην τα παρατησει...υπαρχουν τροποι κ λυσεις!!Εγω εκλαιγα π δεν τακαταφερνα τις πρωτες μερες...τωρα καθε φορα λεω "το πετυχαμε κ αυτη τη φορα,εχει ο Θεος για την επομενη" ...οπως και να εχει καθε αρχη κ δυσκολη...

On 11/5/2020 at 1:51 ΠΜ, Athina3 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά χρόνια σας πολλά σε όλες!! 

Γέννησα κι εγώ!!!  Σας παραθέτω την ιστορία μου:

Μπήκαμε Σάββατο για nst ο γιατρός μου πε ότι μπορεί να γεννησω μέχρι την Τετάρτη κ τότε του λέω γιατί δε γεννάμε σημερα(είχα αγχωθει ποιος θα μου κρατήσει το μεγάλο γιο  κ τώρα λόγω κορονοιου η μαμά μου είναι σε αναστολή κ μπορούσε) μου λέει με τα πολλά οκ αλλά θα φάμε ώρες λέω δε πειραζει..

Μπήκα 18.20 με τεχνητούς πόνους αλλά ενώ τράχηλος μαλακός ο μικρός δε έπαιρνε θέση άρχισα να πονάω χαμηλά σε όλη την κοιλιά  μου κάνουν επισκληριδιο κ ξαφνικά  ώρα 6.00 το nst δείχνει οτι μικρός  ρίχνει παλμους κ ξαφνικά όλα γίναν πολύ χρηγορα.. Επαθα αποκολιση πλακουντα άρχισε η προϊσταμένη να φωνάζει γρήγορα καλέστε τους ολους χάνουμε το μωρο  μου βάζουν οξυγονο κ με πάνε στο τμήμα καισαρικής μου κάνουν ολικη αναισθησία κ ευτυχώς το αγγελουδακι μου τα κατάφερε!! Τώρα είναι μονάδα έχει ταχύπνοια.

Πριν λίγο πήγα κ τον είδα που κατάφερα να σηκωθω είναι ένα κουκλάκι ζωγραφιστο μοιάζει πολύ στον αδερφούλη του.

Δοξάζω τον Θεό κ την Παναγία ευτυχώς τα καταφέραμε όλα ήταν θέμα χρόνου!! Ο μικρός γεννήθηκε 2940 50 εκατοστά. 

 

Σας φιλώ όλες γλυκά!!

Να σου ζησει!!Παρομοιες ιστοριες εχουμε!!Και τα μωρα μας ιδια μεγεθη!!!

Εγω 11 ωρες προσπαθειας...ειχε περιτυλιξη κ γερασμενο πλακουντα...πηγα για προκληση κ τελικα εσπασαν τα νερα μονα τους κ οταν μου εβαζαν τεχνητους οι παλμοι του μπεμπη χανοταν!!!Φριχτο συναισθημα να το ακουςΕιπα τοσες φορες το Πατερ Ημων απο μεσα μου μεχρι που ξεχασα τα λογια!!!!Οταν γινοταν αυτο με την αλοιωση παλμων ολοι ετοιμαζοταν για καισαρικη κ κοιταζονταν μεταξυ τους(αφου την αλλη μερα οι νοσηλευτριες κ οιαιες "κρατουσαν μουτρα" στον μπεμπη χαχα)..μετα απο λιγο επανερχοταν κ συνεχιζαμε προσπαθεις για φυσιολογικο...ναναι καλα ο γιατρος μου ,το παλεψε μεχρι τελουε αλλα ο μπεμπακος ειχε πολλα κατα του κ τελικα εκανα καισαρικη στις 11 το βραδυ...στεμαχωρηθηκα αρκετα για την εκβαση,δε θα πω ψεματα,αλλα τελος καλο ολα καλα!!Το παιδακι μου ειναι μια χαρα!!Αυτο θα μεινει στο τελος και σε σενα και σε μενα...και σε ολες!!!

  • Μου αρέσει 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας να είναι καλοτυχα!! Εγώ πάω για καισαρικη την Τρίτη στις 8.30.. δεν είναι σε καλή θέση το μωρο όποτε είπαμε να μην περιμένουμε..  εγώ να πω την αλήθεια ανακουφιστηκα γιατί έχω άγχος, θέλω να γεννησω να βλέπω ότι είναι Καλά! Χάρηκα κιόλας για την καισαρική γιατί με φοβίζει η ιδέα να περιμένω να γεννησω πολλες ώρες.. 

  • Μου αρέσει 2

miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, _prasinomata_ είπε:

Καλησπέρα! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας να είναι καλοτυχα!! Εγώ πάω για καισαρικη την Τρίτη στις 8.30.. δεν είναι σε καλή θέση το μωρο όποτε είπαμε να μην περιμένουμε..  εγώ να πω την αλήθεια ανακουφιστηκα γιατί έχω άγχος, θέλω να γεννησω να βλέπω ότι είναι Καλά! Χάρηκα κιόλας για την καισαρική γιατί με φοβίζει η ιδέα να περιμένω να γεννησω πολλες ώρες.. 

Με το καλό και με έναν πόνο εγώ έχω Πητ 20 αύριο όμως πάω γιατρό να δούμε τι θα με πει αχχ όλα καλά να πάνε Παναγίτσα μου για όλες μας :x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια..χθες γυρισαμε στο σπιτι!!

Οσο αφορα τον θηλασμο ...εμενα την πρωτη μερα,λογω καισαρικης κ της 11ωρης ταλαιπωριας μου το μωρο πηρε μπιμπερο,τις επομενες μερες στην κλινικη προσπαθησα οσο μπορουσα να θηλασω,επιανε το ενα στηθος αρκετα καλα,το αλλο με τιποτα  κ αναγκαστικα εδινα κ στμπληρωμα(βεβαια εκεινη την ωρα δεν σε νοιαζει!σε νοιαζει να μην πειναει το παιδι σου!!!) Τις επομενες μερες με τις μαιες κ τους γιατρους βοηθηθηκα πολυ κ ενημερωτικα κ πρακτικα!Πηρα ψευδοθηλες κ σωθηκα!Απο προχθες εχω κοψει το συμπληρωμα κ θηλαζω αποκλειστικα!Βγαζω κ με το θηλαστρο γιατι εχω αρκετο γαλα προς το παρον!Ο μπεμπης παιρνει κ πιπιλα...θελω να καταληξω οτι πλεον με αυτη την μικρη εμπειρια που εχω καταλαβα οτι το μωρο δεν " μπερδευεται" ουτε συνηθιζει!!Αν θελει να φαει θα κανει οτι μπορει για να πιασει στηθος!!Και τα λεω ολα αυτα γιατι ηθελα εξαρχης αποκλειστικο θηλασμο κ το παλεψα κ το παλευω...φυσικα αν δενου κατσει εντελη προφανως κ θα δωσω ξενο αλλα αξιζει ο κοπος οποια θελει να μην τα παρατησει...υπαρχουν τροποι κ λυσεις!!Εγω εκλαιγα π δεν τακαταφερνα τις πρωτες μερες...τωρα καθε φορα λεω "το πετυχαμε κ αυτη τη φορα,εχει ο Θεος για την επομενη" ...οπως και να εχει καθε αρχη κ δυσκολη...

Να σου ζησει!!Παρομοιες ιστοριες εχουμε!!Και τα μωρα μας ιδια μεγεθη!!!

Εγω 11 ωρες προσπαθειας...ειχε περιτυλιξη κ γερασμενο πλακουντα...πηγα για προκληση κ τελικα εσπασαν τα νερα μονα τους κ οταν μου εβαζαν τεχνητους οι παλμοι του μπεμπη χανοταν!!!Φριχτο συναισθημα να το ακουςΕιπα τοσες φορες το Πατερ Ημων απο μεσα μου μεχρι που ξεχασα τα λογια!!!!Οταν γινοταν αυτο με την αλοιωση παλμων ολοι ετοιμαζοταν για καισαρικη κ κοιταζονταν μεταξυ τους(αφου την αλλη μερα οι νοσηλευτριες κ οιαιες "κρατουσαν μουτρα" στον μπεμπη χαχα)..μετα απο λιγο επανερχοταν κ συνεχιζαμε προσπαθεις για φυσιολογικο...ναναι καλα ο γιατρος μου ,το παλεψε μεχρι τελουε αλλα ο μπεμπακος ειχε πολλα κατα του κ τελικα εκανα καισαρικη στις 11 το βραδυ...στεμαχωρηθηκα αρκετα για την εκβαση,δε θα πω ψεματα,αλλα τελος καλο ολα καλα!!Το παιδακι μου ειναι μια χαρα!!Αυτο θα μεινει στο τελος και σε σενα και σε μενα...και σε ολες!!!

Τι ωραία που γυρίσατε σπιτι. Κορίτσι μου, μη στεναχωριέσαι για την καισαρική, το θέμα είναι ότι το μωρό είναι καλά . Νομίζω ότι μονο αυτό μετράει και τίποτα άλλο. Αντε σιγά σιγά θα προσαρμοστειτε . 

Όσο για τον θηλασμό, μπράβο σου που κατάφερες και έκοψες το έτοιμο. Πάντως, παρατηρω ότι οι γενικοί κανόνες γυρω απο τον θηλασμό μπορεί και να μην ισχυουν για όλες τις περιπτωσεις. Στα σεμινάρια θηλασμου που πηγα αλλά και η συμβουλος που ηρθε στο σπίτι να με ενημερώσει εκτενέστερα ήταν κάθετη,Οχι ξένο γάλα τις πρωτες μέρες και οχι πιπιλα πριν σαραντησει γιατί θα παθει συγχηση θηλων. Βλέπω όμως ότι το δικό σου παραλλο που ήπιε ξένο στην αρχή, μια χαρά θέλει και το στήθος. Γενικά, οι συμβουλοι θηλασμου σου δίνουν να καταλάβεις ότι ακόμα και ένα μπουκάλι ξένου γάλακτος μπορει να χαλάσει την εδραίωση του θηλασμου. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...