Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

πρίν από 53 λεπτά , _prasinomata_ είπε:

Κορίτσια γεννησαμε κ εμείς εκτάκτως χθες το βράδυ..  Δεν την αισθάνθηκα ολη την ημέρα ήρθα για καρδιοτοκογραφημα και είχε λίγους παλμούς επειδή ο πλακούντας γέρασε απότομα και την τρεφόταν σωστά.. οπότε μπήκαμε επιτόπου για καισαρική. Τώρα την έχουν σε θερμοκητιδα γιατί αναπνέει λίγο γρήγορα αλλά λένε ότι έχει βελτίωση από χθες οπότε λογικά αύριο θα βγει.. ανυπομονώ να την πάρω αγκαλιά..  με το καλό σε όλες όσες περιμένετε..

Να σου ζησει η νεραιδα σου!!! Γερη και δυνατη, και συ περαστικα σου!! 

πρίν από 29 λεπτά , Lalom είπε:

Καλα μπαίνω κ δεν πρόλαβα να γραψω. Καλε γεννησα την Πέμπτη. Ενα αγορακι 2980.μπηκα 5 το πρωι στο μαιευτηριο και μου ξεκινήσανε τεχνητους πονους για να γεννησω φυσιολογικα. Εκανα επισκληριδιο και μου σπάσανε τα νερά. Ο μικρος ηταν πολυ ψηλα δεν ηθελε να κατεβει με τιποτα εκανα μεχρι διαστολη 2 και εσωτερικα ο τραχηλος αν και μαλακος πιο στενός. Και στις 3 το μεσημέρι μου λεει ο γιατρός δεν θα κατεβει παμε για καισαρική. Και έτσι τον εβγαλα με καοσαρικη. Λογω κορονοιου μας την βγαζαν την επισκληριδιο οταν ανεβαιναμε στα δωμάτια (δεν καταλαβα το λογο) και ετσι τα ραμματα με τραβαγαν παραπάνω κ ψιλό ταλαιπωρηθηκα δύό μερούλες λιγακι. Ευτυχως τωρα ειμαι καλυτερα. Αυριο βγαίνουμε αν δε κανει ικτερο. Αυτα τα νεα μου. 

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!!! Ερωτας με την πρωτη ματια ετσι;;;; Περαστικα σου κι εσενα κοριτσι μου κι ευχομαι αυριο με το καλο να πατε σπιτι σας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σας ζήσουν σε όλες και με το καλό σε αυτές που έχουμε μείνει!!!

Οι περισσότερες πρέπει να χουν γεννήσει και πλέον αρκετά απασχολημένος αν πάρουμε υπόψη την μείωση των post !!! 

Μια απορία υπάρχει κάποια που γέννησε φυσιολογικά μετά από πρόκληση;;;;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, _prasinomata_ είπε:

Κορίτσια γεννησαμε κ εμείς εκτάκτως χθες το βράδυ..  Δεν την αισθάνθηκα ολη την ημέρα ήρθα για καρδιοτοκογραφημα και είχε λίγους παλμούς επειδή ο πλακούντας γέρασε απότομα και την τρεφόταν σωστά.. οπότε μπήκαμε επιτόπου για καισαρική. Τώρα την έχουν σε θερμοκητιδα γιατί αναπνέει λίγο γρήγορα αλλά λένε ότι έχει βελτίωση από χθες οπότε λογικά αύριο θα βγει.. ανυπομονώ να την πάρω αγκαλιά..  με το καλό σε όλες όσες περιμένετε..

Καλη αναρρωση! Ποσων εβδομαδων ησουν? Δεν την αισθανθηκες καθολου μα καθολου η την αισθανθηκες απαλα πολυ?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 12:51 AM, Athina3 said:

Κοριτσάκια μου γλυκά χρόνια σας πολλά σε όλες!! 

Γέννησα κι εγώ!!!  Σας παραθέτω την ιστορία μου:

Μπήκαμε Σάββατο για nst ο γιατρός μου πε ότι μπορεί να γεννησω μέχρι την Τετάρτη κ τότε του λέω γιατί δε γεννάμε σημερα(είχα αγχωθει ποιος θα μου κρατήσει το μεγάλο γιο  κ τώρα λόγω κορονοιου η μαμά μου είναι σε αναστολή κ μπορούσε) μου λέει με τα πολλά οκ αλλά θα φάμε ώρες λέω δε πειραζει..

Μπήκα 18.20 με τεχνητούς πόνους αλλά ενώ τράχηλος μαλακός ο μικρός δε έπαιρνε θέση άρχισα να πονάω χαμηλά σε όλη την κοιλιά  μου κάνουν επισκληριδιο κ ξαφνικά  ώρα 6.00 το nst δείχνει οτι μικρός  ρίχνει παλμους κ ξαφνικά όλα γίναν πολύ χρηγορα.. Επαθα αποκολιση πλακουντα άρχισε η προϊσταμένη να φωνάζει γρήγορα καλέστε τους ολους χάνουμε το μωρο  μου βάζουν οξυγονο κ με πάνε στο τμήμα καισαρικής μου κάνουν ολικη αναισθησία κ ευτυχώς το αγγελουδακι μου τα κατάφερε!! Τώρα είναι μονάδα έχει ταχύπνοια.

Πριν λίγο πήγα κ τον είδα που κατάφερα να σηκωθω είναι ένα κουκλάκι ζωγραφιστο μοιάζει πολύ στον αδερφούλη του.

Δοξάζω τον Θεό κ την Παναγία ευτυχώς τα καταφέραμε όλα ήταν θέμα χρόνου!! Ο μικρός γεννήθηκε 2940 50 εκατοστά. 

 

Σας φιλώ όλες γλυκά!!

Αθηνά μου συγγνώμη αλλά πλέον δεν προλαβαίνω να μπω και τώρα το είδα ότι γέννησες. Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!! Είχατε περιπέτειες αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά για μαμά και γιο!!! Να τον χαίρεσαι!! Κάθε καλό εύχομαι με όλη μου την καρδιά!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, tzoukos είπε:

Να σου ζησει η νεραιδα σου!!! Γερη και δυνατη, και συ περαστικα σου!! 

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!!! Ερωτας με την πρωτη ματια ετσι;;;; Περαστικα σου κι εσενα κοριτσι μου κι ευχομαι αυριο με το καλο να πατε σπιτι σας!!!

Να σας ζήσουν κορίτσια!!! Να ναι γερά κ ευτιχισμενα!!

1 ώρα πρίν, Rositaki είπε:

Να σας ζήσουν σε όλες και με το καλό σε αυτές που έχουμε μείνει!!!

Οι περισσότερες πρέπει να χουν γεννήσει και πλέον αρκετά απασχολημένος αν πάρουμε υπόψη την μείωση των post !!! 

Μια απορία υπάρχει κάποια που γέννησε φυσιολογικά μετά από πρόκληση;;;;;

Εγώ στον πρώτο μου γιο γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση! Ήταν πολύ εύκολα κ γρήγορα!! Τώρα τη δεύτερη φορά δε εξελίχθηκαν όπως τα περιμέναμε  ξεκίνησα με τεχνητούς την πιο χαμηλή δόση δέκα στάγονες κ μετά από δώδεκα ώρες κατέληξα καισαρική με ολική ναρκωση λόγω  αποκολισης το καλό ήταν ότι ήμουν στο νοσοκομείο κ όχι σπίτι γιατί δε θα προλαβαιναμε


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 1:16 PM, kastel said:

@Μαρία_Λ@Μαρία_Λ αυτό δεν τις πτήσεις δεν το πήρε το μάτι μου για να δω..

Όχι δεν θηλάζω δυστυχώς και με πείραξε πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με πονούσε πολύ, ο μικρός έκλαιγε συνέχεια γιατί δεν χόρταινε κ ργω από τον πόνο δεν το συνέχισα. Είχα μια πολύ πολύ δύσκολη και πολύωρη γεννα και ακόμη πιστεύω ότι ήμουν σε σοκ! Δεν το περίμενα τόσο δύσκολο. Να φανταστείτε ακόμη πονάω αρκετά και έχουν περάσει 9 μέρες. 

@Alexandrathκαι @Athina3να σας ζήσουν ο εσάς τα μπεμπακια σας! Γερά και να καλότυχα να ναι. Πως τα πάτε; 

Δεν είχες υποστήριξη για το θηλασμό; Και στο πρώτο αλλά και τώρα είχαν σκιστεί οι θηλές μου αλλά χρησιμοποιώ θηλή σιλικόνης και έτσι πλέον δεν πονάω. Είναι πάντα πρόβλημα γιατί πρήζεται πολύ το στήθος όταν κατεβαίνει το γάλα και δεν μπορεί να πιάσει καλά το μωρό και έτσι σε πληγώνει. Καλά μη στενοχωριέσαι. Ίσως την επόμενη φορά έχεις περισσότερη βοήθεια :) μια χαρά θα μεγαλώσει ο μπεμπάκος σου! Εγώ ας πούμε που θηλάζω έχω άλλα θέματα επειδή παράγω πολύ γάλα και είχα πυρετό εδώ και 3 μέρες. Ευτυχώς με βοήθησε πολύ η μαία που έρχεται σπίτι και τώρα συνήλθα. 

On 5/13/2020 at 3:17 PM, ZOIRITA20813 said:

Αγαπητά μου κορίτσια...Έχω χάσει πολλά επεισόδια....πολλές γίνατε μανούλες....να σας ζήσουν τα παιδάκια σας. Χαρηκνα πάρα πολύ που όλα τα μωράκια γεννήθηκαν υγιή και χωρίς προβλήματα...ότι αντιμετωπίσαμε εμεις κατά την γέννα, χαλάλι τους. 

Έχω χαθει γιατί ενώ η ανάρρωση από την καισαρική ήταν εξαιρετική, είχα μια επιπλοκή και τώρα νοσηλεύομαι ξανα μακρυά από το λουλούδι μου. Η ψυχολογία είναι στα τάρταρα. Θα σας δώσω μια συμβουλή σε όσες γεννήσετε με καισαρική, μην βάλετε ζώνη ή κορσέ κυρίως αν κανετε αντιπηκτικες ενέσεις. Εγώ πήρα μια ζώνη από το μαιευτήριο, μου ήταν θεοστενη , η πωλήτρια επέμενε να την αγοράσω και ότι έτσι πρέπει να είναι οι ζώνες ,σφιχτές. Φόρεσα την ζώνη λοιπόν,έσπασε ένα αγγείο μέσα στην κοιλιά, μου έκανε αιμάτωμα, έβγαινε το αιμα από την τομη της καισαρικής, δεν έκλεινε το αγγείο που έσπασε λόγω αντιπηκτικων,  σήκωσα πυρετό και παρολίγον να με ξανανοιξουν να μου τραβήξουν το αιμα ....τώρα νοσηλευομαι και είμαι 2η μέρα μακρυά από το μπουμπούκι μου. Εύχομαι αύριο να βγω. 

Κορίτσια προσοχή στις τομές σας....

Σας φιλώ γλυκά και θα τα πούμε σύντομα 

Περαστικά σου!!! Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξες!!! Όλα να πάνε καλά και να πας ξανά στο λουλούδι σου!!!

ΥΓ: Εγώ πάντως που έκανα καισαρική και ρώτησα για ζώνη μου είπαν απαγορευτικά όχι γιατί τεμπελιάζουν ακόμη περισσότερο οι μύες.

Πολλά φιλιά!!

On 5/13/2020 at 12:51 AM, Athina3 said:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα το πήραμε από την μοναδα κ αύριο με το καλό βγλ βγαινουμε!! Γάλα δυστυχώς δεν έχω κατεβάσει ακόμα αλλά ο μικρός μια χαρά έπιασε θυλη τον βάζω για αρχή στήθος να κάνει θυλαστικες κινήσεις για να καταφέρω να κατεβάσω γάλα κ μετά του δίνω ξενο.. Σε όλα αυτά που περασαμε με νοιάζει μόνο να ναι καλα!! 

Αυτό που μου κάνε εντύπωση εγώ έχω α ρέζους θετικό κ ο άνδρας μου 0 ρέζους θετικό κ ο μπεμπης μας α ρέζους αρνητικό.. το εχετε ξανά ακούσει?

@Athina3 Αθηνά μου και εσύ και ο άντρας σου είστε ετεροζυγώτες στο ρέζους δηλαδή +/- και έτσι ο γιόκας σου κληρονόμησε τα υπολειπόμενα και από τους 2 σας ;) 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια. Εδω και 2 ωρες εχω αρκετα πετρωματα,σιγουρα καμια 20 αρια,τελειως ανωδυνα.Μεχρι στιγμις εκανα 2/3 τι μερα.Ελπιζω να προκαλεσουν τοκετο.Το μωρο κουνιεται πολυ.Αλλα και να μιν γεννησω αποψε τουλαχιστον κατι γινεται.

  • Μου αρέσει 6

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!Μετα απο πολλα πετρωματα μεχρι τις 2 το πρωι περιπου σταματισαν τα παντα και δεν εγινε κατι.Παντως ηταν η πρωτι φορα που ενιωσα κατι.Κοιμιτικα λιγο και τωρα εχω παλι αναγουλα.Αυριο εχω γιατρο.Αντε να δουμε τι γινεται. Καλη Κυριακι να εχουμε

  • Μου αρέσει 4

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημερα σε ολες!Μετα απο πολλα πετρωματα μεχρι τις 2 το πρωι περιπου σταματισαν τα παντα και δεν εγινε κατι.Παντως ηταν η πρωτι φορα που ενιωσα κατι.Κοιμιτικα λιγο και τωρα εχω παλι αναγουλα.Αυριο εχω γιατρο.Αντε να δουμε τι γινεται. Καλη Κυριακι να εχουμε

Καλή Κυριακή! Ας ελπίσουμε ότι ήταν μια καλή προετοιμασία τα πετρώματα κ πλησιάζει η ώρα για να βγει το μωράκι! Αν κ ο γιατρος μου μου είπε ότι αν είναι ανώδυνα είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις κ όχι για τοκετό. Η μέση σου σε ενοχλει καθόλου; Νιωθεις «μπούκωμα » χαμηλά; Εμένα αυτά μου είπε να έχω στο νου σαν ενδείξεις. Φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Καλημερα σε ολες!Μετα απο πολλα πετρωματα μεχρι τις 2 το πρωι περιπου σταματισαν τα παντα και δεν εγινε κατι.Παντως ηταν η πρωτι φορα που ενιωσα κατι.Κοιμιτικα λιγο και τωρα εχω παλι αναγουλα.Αυριο εχω γιατρο.Αντε να δουμε τι γινεται. Καλη Κυριακι να εχουμε

Μακάρι κορίτσι μου να είναι προετοιμασία γέννας να ελευθερωθείς κι εσύ....

Καλημέρα κορίτσια...Από κιλά εγκυμοσυνης πως πατε;; πόσα έφυγαν.μετα την γεννα;

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Δεν είχες υποστήριξη για το θηλασμό; Και στο πρώτο αλλά και τώρα είχαν σκιστεί οι θηλές μου αλλά χρησιμοποιώ θηλή σιλικόνης και έτσι πλέον δεν πονάω. Είναι πάντα πρόβλημα γιατί πρήζεται πολύ το στήθος όταν κατεβαίνει το γάλα και δεν μπορεί να πιάσει καλά το μωρό και έτσι σε πληγώνει. Καλά μη στενοχωριέσαι. Ίσως την επόμενη φορά έχεις περισσότερη βοήθεια :) μια χαρά θα μεγαλώσει ο μπεμπάκος σου! Εγώ ας πούμε που θηλάζω έχω άλλα θέματα επειδή παράγω πολύ γάλα και είχα πυρετό εδώ και 3 μέρες. Ευτυχώς με βοήθησε πολύ η μαία που έρχεται σπίτι και τώρα συνήλθα. 

Περαστικά σου!!! Μεγάλη ταλαιπωρία τράβηξες!!! Όλα να πάνε καλά και να πας ξανά στο λουλούδι σου!!!

ΥΓ: Εγώ πάντως που έκανα καισαρική και ρώτησα για ζώνη μου είπαν απαγορευτικά όχι γιατί τεμπελιάζουν ακόμη περισσότερο οι μύες.

Πολλά φιλιά!!

@Athina3 Αθηνά μου και εσύ και ο άντρας σου είστε ετεροζυγώτες στο ρέζους δηλαδή +/- και έτσι ο γιόκας σου κληρονόμησε τα υπολειπόμενα και από τους 2 σας ;) 

Είχα υποστήριξη και μάλιστα πολύ....φαντάσου στο νοσοκομείο μόλις κατάλαβαν ότι θέλω να σταματήσω, έστειλαν την αρχημαια να μιλήσουμε. Το πρόβλημα είναι ότι εγω ειμαι, πως να το πω ευγενικά, κλασομπανιερα και σε συνδυασμό με τον πολυυυυυυ πολυυυυ δύσκολο τοκετό δεν είχα δύναμη. Δεν θα σου πω ότι δεν στεναχωρηθηκα, φαντάσου στο νοσοκομείο έκλαιγα γιατί δεν μπορούσα και για τις επόμενες μέρες το ίδιο. Πλέον είμαι καλά γιατί είναι καλά και το μωρό. Πως τα πας με τα μωρά; ήρθε η μητέρα;; 

@Cometελπίζω να είμαι προεορτια τοκετου και να μην ταλαιπωρεισαι άλλο. 

@ZOIRITA20813πως είσαι εσύ;; όσο για τα κιλά, κορίτσια εγώ είμαι ήδη - 11!οπως σας είπα συνολικά έβαλα 18 οπότε έχω ακόμη να χάσω αλλά πέρασαν 2 εβδομάδες από τη γεννα οπότε ελπίζω να συνεχίσει έτσι το σώμα μου.εσύ πως είσαι;; 

@Lalomεμείς τα είπαμε, ελπίζω να είστε καλά κ εσύ κ ο μπεμπης. Περιμένουμε νέα σου. 

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου να είναι προετοιμασία γέννας να ελευθερωθείς κι εσύ....

Καλημέρα κορίτσια...Από κιλά εγκυμοσυνης πως πατε;; πόσα έφυγαν.μετα την γεννα;

Καλημερααα...ρε 10 μερες μετα κ δεν εχω ζυγιστει..την Τριτη που θα παω για τα ραμματα θα ζυγιστω κιολας...παμτως κοιλια ιδιαιτερα δεν μου εμεινε...δεν ηταν κ μεγαλη...εσυ;;

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποτε σας βγηκε αυτη η αηδιαστικη βλεννα του τραχηλου? Ειναι σημαδι τοκετου αμεσο? Δλδ σε.μερικες ωρες σε πιανουν πονοι η μπορει να περασουν μερες κ δν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Unborn91 είπε:

Κοριτσια ποτε σας βγηκε αυτη η αηδιαστικη βλεννα του τραχηλου? Ειναι σημαδι τοκετου αμεσο? Δλδ σε.μερικες ωρες σε πιανουν πονοι η μπορει να περασουν μερες κ δν εχει σημασια?

Σε μένα βγήκε αμέσως μετά την πρώτη δυνατή συσπαση. Μετά από λίγες ώρες πήγα με διαστολή 3 στο νοσοκομείο! :grin:έχω ακούσει βέβαια να βγαίνει και μέρες πριν ξεκινήσει ο τοκετός. Την είδες;; 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...