Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου μιας και γέννησα πρόωρα στην 34η βδομάδα (για την ακρίβεια 33 κ 3) μια μπέμπα 2050 γρ. Φυσικά ειναι στην μονάδα το μωρό 

Μπήκα στην συζήτηση σας να σας πω ένα γει

Να σου ζησει!!!:)

Κοριτσιαααα...τι κανετε;;

εσεις που θηλαζετε ,νοιωθετε καποιες "σουβλιες" στο στηθος ωρες ωρες;;ή οταν θηλαζω απ το αλλο στηθος το νοιωθω,σαν τραβηγμα,για δευτερολεπτα...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Να σου ζησει!!!:)

Κοριτσιαααα...τι κανετε;;

εσεις που θηλαζετε ,νοιωθετε καποιες "σουβλιες" στο στηθος ωρες ωρες;;ή οταν θηλαζω απ το αλλο στηθος το νοιωθω,σαν τραβηγμα,για δευτερολεπτα...

Είναι φυσιολογικό κορίτσι μου.. Μην ανησυχείς καθόλου. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Να σου ζησει!!!:)

Κοριτσιαααα...τι κανετε;;

εσεις που θηλαζετε ,νοιωθετε καποιες "σουβλιες" στο στηθος ωρες ωρες;;ή οταν θηλαζω απ το αλλο στηθος το νοιωθω,σαν τραβηγμα,για δευτερολεπτα...

Εγω το νιωθω οταν δε θηλαζω. Σουβλιες και σαν καψιμο κάπως να το πω. Τις τελευταίες μερες πιο εντονο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Γέννησα και εγω Δευτέρα 11 παρά το βράδυ!! Μπήκα όπως ειχα μπει για προκληση 25 Μαΐου την μέρα της ΠΗΤ,   με σχετικά μαλακό τράχηλο και σωστη θέση μωρού που ειχε κατέβει! Δυστυχώς με όλες τις δυνατές προσπάθειες από τις 7μιση το πρωι μέχρι 9 το βράδυ με μαιες και γυναικολόγο καταφέραμε μόνο 1,5 έκαστο διαστολή,  με σπάσιμο νερών μονών τους τελείες συσπάσεις ανά 3 λεπτά όλη μέρα. 

Ο γυναικολος μου χωρίς καμία πίεση εφόσον μωρό κ εγώ είμασταν τέλεια από τις 6 είχαμε σκεφτεί διακοπή των τεχνιτών το βράδυ κ να συνεχίσουμε επομενο πρωι αν είχαμε φτάσει 4, έστω διαστολή.

Εν τέλει αποφασίσαμε ότι πολύ δύσκολα θα τα καταφέρναμε την επόμενη μέρα και καταλήξαμε σε καισαρική που δν ήθελα καθόλου.

Όπως αποδείχθηκε δν ήταν κάτι σε 5 λεπτά είχα αγκαλιά μια μπέμπα 3 κιλά υγιέστατη κ πανέμορφη!!

Τρίτη πρωί σηκώθηκα και απο Τετάρτη περπατούσα χαλαρά μέσα στο μαιευτήριο. 

Τώρα σπίτι μας άπο Πέμπτη με λίγο τράβηγμα και αρκετά πριξιματα,  δεν ξέρω αν είχατε τόσο πρήξιμο μετά την γέννα. Εγώ στην εγκυμοσυνη είχα το 1/10 από αυτό.

Με θηλασμό το χουμε βρει κ είμαστε  σε κατάσταση ανακτησης βάρους.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου μιας και γέννησα πρόωρα στην 34η βδομάδα (για την ακρίβεια 33 κ 3) μια μπέμπα 2050 γρ. Φυσικά ειναι στην μονάδα το μωρό 

Μπήκα στην συζήτηση σας να σας πω ένα γεια

Τζινα μου να σου ζησει το κοριτσάκι σου!! Πως είσαι; Έχεις τη δυνατότητα να την βλέπεις;

10 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Να σου ζησει!!!:)

Κοριτσιαααα...τι κανετε;;

εσεις που θηλαζετε ,νοιωθετε καποιες "σουβλιες" στο στηθος ωρες ωρες;;ή οταν θηλαζω απ το αλλο στηθος το νοιωθω,σαν τραβηγμα,για δευτερολεπτα...

Εγώ θηλάζω κ όταν πρώτο μπαίνει το μωρό στο στήθος νιώθω έντονο πόνο στη θηλή ο οποίος υποχωρεί μετά κατά τη διάρκεια του θηλασμού, αλλά η αρχή είναι δύσκολη! Επειδή έχουν ερεθίστει κ οι θηλές μου είμαι χωρίς μπλούζα κ βάζω κρεμες για να ηρεμήσουν. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/20/2020 at 12:30 AM, dinaki23 said:

εμενα εχει στο χερακι του αιμαγγειωμα...το οποιο δεν θα φυγει ποτε...τουλαχιστον ευτυχως π ειναι μονο αισθητικο το θεμα κ οχι καποιο προβλημα...

Καλημέρα, κάνατε υπέρηχο για το αιμαγγείωμα; Εμείς κάναμε ντόπλερ όπου ανακαλύψαμε εκτός από 2 εξωτερικά αιμαγγειώματα κι ένα εσωτερικό στο μάγουλο.

Τώρα ξεκινήσαμε θεραπεία με προπρανολόλη. Αν ήταν μόνο στο χεράκι, δε θα έκανα τη θεραπεία, αλλά εμάς έχει και στο κεφάλι που φαίνεται, αλλά και στο μάγουλο εσωτερικά οπότε δεν υπήρχε άλλη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, κάνατε υπέρηχο για το αιμαγγείωμα; Εμείς κάναμε ντόπλερ όπου ανακαλύψαμε εκτός από 2 εξωτερικά αιμαγγειώματα κι ένα εσωτερικό στο μάγουλο.

Τώρα ξεκινήσαμε θεραπεία με προπρανολόλη. Αν ήταν μόνο στο χεράκι, δε θα έκανα τη θεραπεία, αλλά εμάς έχει και στο κεφάλι που φαίνεται, αλλά και στο μάγουλο εσωτερικά οπότε δεν υπήρχε άλλη λύση. 

Καλημερα!Μας ειπαν οι γιατροι(παιδιατρος,γυναικολογος,δερματολογος)οτι ειναι εξωτερικο κ δεν θα φυγει ποτε μαλλον...βεβαια μπορει να "ξεθωρριασει"επειδη το εχει απο τοσο νωρις...ειναι απλα αισθητικο το θεμα...εσυ γιατι κανεις θεραπεια;;για να φυγουν;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου μιας και γέννησα πρόωρα στην 34η βδομάδα (για την ακρίβεια 33 κ 3) μια μπέμπα 2050 γρ. Φυσικά ειναι στην μονάδα το μωρό 

Μπήκα στην συζήτηση σας να σας πω ένα γεια

Να σου ζησει...μην ανησυχείςκαθόλου...Και εγώ ήμουν μανούλα Μάιου και τελικά γέννησα στην 33 εβδομάδα και έγινα μανούλα Μαρτίου....Και εμάς έμεινε κάποιες μέρες η μικρή στη μενν αλλά τώρα την έχω στην αγκαλιά μου και έχει γίνει ένα μικρό μπουγατσακι...με το καλό να την πάρετε στο σπίτι...

11 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Να σου ζησει!!!:)

Κοριτσιαααα...τι κανετε;;

εσεις που θηλαζετε ,νοιωθετε καποιες "σουβλιες" στο στηθος ωρες ωρες;;ή οταν θηλαζω απ το αλλο στηθος το νοιωθω,σαν τραβηγμα,για δευτερολεπτα...

Ναι και εγώ τα νιώθω και όταν η μικρή θηλάζει στο ένα έχω παρατηρήσει ότι στάζει γάλα και το άλλο...Η νιώθω σαν να με τραβάει και το άλλο..νομίζω είναι λογικό.. 

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 said:

Καλημερα!Μας ειπαν οι γιατροι(παιδιατρος,γυναικολογος,δερματολογος)οτι ειναι εξωτερικο κ δεν θα φυγει ποτε μαλλον...βεβαια μπορει να "ξεθωρριασει"επειδη το εχει απο τοσο νωρις...ειναι απλα αισθητικο το θεμα...εσυ γιατι κανεις θεραπεια;;για να φυγουν;;

Κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να μην ανησυχούμε αλλά για να το πει αυτό πρέπει πρώτα να βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχουν και εσωτερικά αιμαγγειώματα. Το μωρό μου είχε 2 εξωτερικά αιμαγγειώματα και ψηλαφώντας το παντού βρήκα μόνη μου και το αιμαγγείωμα στο μάγουλο. Στο καπάκι καναμε ντόπλερ για να το επιβεβαιώσουμε και να αρχίσουμε άμεσα τη θεραπεία. 

Στη δική μας περίπτωση, πρόσεξα αμέσως 2 κόκκινα σημάδια τα οποία μετά από λίγες εβδομάδες άρχισαν να φουσκώνουν. Το μελέτησα αγνοώντας την παιδίατρο που μας καθησύχαζε και πήγα για ντόπλερ και από εκεί σε παιδοκαρδιολόγο ο οποίος μας είπε ότι ευτυχώς που το μωρό είχε αιμαγγείωμα στο κεφάλι (εμφανές δηλαδή) με αποτέλεσμα να ψάξουμε περαιτέρω και να βρούμε και το εσωτερικό το οποίο θα μπορούσε να κάνει σε κάποια φάση εσωτερική αιμορραγία και ούτε καν θα το καταλαβαίναμε. Μας είπε κιόλας ότι εμείς αποφασίζουμε αν θα κάνουμε θεραπεία ή όχι, αλλά αν δεν την κάνουμε τώρα, μελλοντικά αν δε φύγει το αιμαγγείωμα θα είναι αργά επειδή η θεραπεία είναι αποτελεσματική μόνο σε βρέφη. 

Αυτά για τη δική μου περίπτωση.Τώρα απλά θέλω να βρω άτομα που ακολουθούν την ίδια αγωγή και να ρωτήσω πως βλέπουν την εξέλιξη των αιμαγγειωμάτων. Στη θέση σου αν είχε σημαδάκι μόνο στο χεράκι δεν θα ανησυχούσα μάλλον.

Υ.Γ. Ο άντρας μου αφαίρεσε χειρουργικά  και σε μεγάλη ηλικία το αιμαγγείωμα που είχε στο πόδι οπότε το δικό μας μάλλον είναι κληρονομικό και μάλλον δε θα έφευγε χωρίς θεραπεία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να μην ανησυχούμε αλλά για να το πει αυτό πρέπει πρώτα να βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχουν και εσωτερικά αιμαγγειώματα. Το μωρό μου είχε 2 εξωτερικά αιμαγγειώματα και ψηλαφώντας το παντού βρήκα μόνη μου και το αιμαγγείωμα στο μάγουλο. Στο καπάκι καναμε ντόπλερ για να το επιβεβαιώσουμε και να αρχίσουμε άμεσα τη θεραπεία. 

Στη δική μας περίπτωση, πρόσεξα αμέσως 2 κόκκινα σημάδια τα οποία μετά από λίγες εβδομάδες άρχισαν να φουσκώνουν. Το μελέτησα αγνοώντας την παιδίατρο που μας καθησύχαζε και πήγα για ντόπλερ και από εκεί σε παιδοκαρδιολόγο ο οποίος μας είπε ότι ευτυχώς που το μωρό είχε αιμαγγείωμα στο κεφάλι (εμφανές δηλαδή) με αποτέλεσμα να ψάξουμε περαιτέρω και να βρούμε και το εσωτερικό το οποίο θα μπορούσε να κάνει σε κάποια φάση εσωτερική αιμορραγία και ούτε καν θα το καταλαβαίναμε. Μας είπε κιόλας ότι εμείς αποφασίζουμε αν θα κάνουμε θεραπεία ή όχι, αλλά αν δεν την κάνουμε τώρα, μελλοντικά αν δε φύγει το αιμαγγείωμα θα είναι αργά επειδή η θεραπεία είναι αποτελεσματική μόνο σε βρέφη. 

Αυτά για τη δική μου περίπτωση.Τώρα απλά θέλω να βρω άτομα που ακολουθούν την ίδια αγωγή και να ρωτήσω πως βλέπουν την εξέλιξη των αιμαγγειωμάτων. Στη θέση σου αν είχε σημαδάκι μόνο στο χεράκι δεν θα ανησυχούσα μάλλον.

Υ.Γ. Ο άντρας μου αφαίρεσε χειρουργικά  και σε μεγάλη ηλικία το αιμαγγείωμα που είχε στο πόδι οπότε το δικό μας μάλλον είναι κληρονομικό και μάλλον δε θα έφευγε χωρίς θεραπεία. 

Μαλιστα...καταλαβα...με αγχωσες λιγο :P

Ναι κ εμενα με ρωτησε αν εχει καποιος στην οικογενεια..αλλα οχι,κανεις!Εχω ραντεβου με την δερματολογο ετδι κ αλλιως,θα δω τι θα μου πει!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Alex83 είπε:

Τζινα μου να σου ζησει το κοριτσάκι σου!! Πως είσαι; Έχεις τη δυνατότητα να την βλέπεις;

Εγώ θηλάζω κ όταν πρώτο μπαίνει το μωρό στο στήθος νιώθω έντονο πόνο στη θηλή ο οποίος υποχωρεί μετά κατά τη διάρκεια του θηλασμού, αλλά η αρχή είναι δύσκολη! Επειδή έχουν ερεθίστει κ οι θηλές μου είμαι χωρίς μπλούζα κ βάζω κρεμες για να ηρεμήσουν. 

σε ευχαριστω πολυ.!!καλα ειμαι και καθε μερα και καλυτερα.. οχι δυστηχως μονο μια φορα την εβδομαδα μπορω να την δω και αυτο με ραντεβου.!! πρεπει αν κανουμε υπομονη λογω της καταστασης

2 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Να σου ζησει...μην ανησυχείςκαθόλου...Και εγώ ήμουν μανούλα Μάιου και τελικά γέννησα στην 33 εβδομάδα και έγινα μανούλα Μαρτίου....Και εμάς έμεινε κάποιες μέρες η μικρή στη μενν αλλά τώρα την έχω στην αγκαλιά μου και έχει γίνει ένα μικρό μπουγατσακι...με το καλό να την πάρετε στο σπίτι...

Ναι και εγώ τα νιώθω και όταν η μικρή θηλάζει στο ένα έχω παρατηρήσει ότι στάζει γάλα και το άλλο...Η νιώθω σαν να με τραβάει και το άλλο..νομίζω είναι λογικό.. 

σε ευχαριστω πολυ και εσυ να την χαιρεσαι την μπεμπα σου.!! ποσο μεινατε στην μενν?? βλεπω οτι θηλαζεις αρπαξε απο την αρχη την θηλη το μωρο η δυσκολευτικε? μου ειπαν οτι μπορει να μην μπορεσει να θηλασει απο την αρχη γιατι ειναι προωρο εγω προς το παρον κανω αντλησεις και το πηγαινω στο νοσοκομειο!


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2020 at 12:39 ΜΜ, Comet είπε:

Καλημερα σε ολες.Γεννησαμε! Μισι ωρα μετα το μιν οι πονοι γιναν εντονοι

Πιρα το γιατρο,ιρθα κλινικι με μαλακο τραχιλο χωρις διαστολι και σε μια ωρα ειχα τελια διαστολι.Πολι πονο.2.900.Ειμαι εδω και ωρα στο δωματιο.Ολα καλα!

Καλησπερα!! Να σου ζησει!!! 

Γεννησαμε κι εμεις τελικα χωρις προκληση γιατι την Πεμπτη το βραδυ μετα το ραντεβου με τον γιατρο εσπασαν τα νερα! Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα κι εγω κι ο μπεμπης αφου τα καταφεραμε να γεννησουμε φυσιολογικα μετα απο 13 ωρες...!!! Με εντονους πονους, εμμετους κλπ. Ολα ομως τα χω ηδη ξεχασει..!!! Ερωτας διχως αυριο..!!! 

Κοριτσια να μας ζησουν τα μωρα μας, να ειναι παντα γερα, υγιεις και ευτυχισμενα!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα!! Να σου ζησει!!! 

Γεννησαμε κι εμεις τελικα χωρις προκληση γιατι την Πεμπτη το βραδυ μετα το ραντεβου με τον γιατρο εσπασαν τα νερα! Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα κι εγω κι ο μπεμπης αφου τα καταφεραμε να γεννησουμε φυσιολογικα μετα απο 13 ωρες...!!! Με εντονους πονους, εμμετους κλπ. Ολα ομως τα χω ηδη ξεχασει..!!! Ερωτας διχως αυριο..!!! 

Κοριτσια να μας ζησουν τα μωρα μας, να ειναι παντα γερα, υγιεις και ευτυχισμενα!!!! 

Κοριτσι μου γέννησες και εσυ ;συγχαρητήρια, να σου ζήσει. Πολυ ταλαιπωρία περασες . Το καλό είναι ότι είστε και οι δυο γεροι. 

 

Κορίτσια απ'οτι φαίνεται μονο εγω έμεινα. Αυριο μπαίνω 6 η ώρα στη κλινική για προκληση . Χθες που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω ακόμα διαστολή και το μωρό είναι ακόμη ψηλά. Ελπίζω να καταφέρω με την επισκληριδιο φυσιολογικά. Θα είμαι μόνη μου στη γεννά γιατί δεν αφήνουν τον συζυγο μέσα . Κοριτσια μου θελω την θετική σας ενέργεια! 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα!! Να σου ζησει!!! 

Γεννησαμε κι εμεις τελικα χωρις προκληση γιατι την Πεμπτη το βραδυ μετα το ραντεβου με τον γιατρο εσπασαν τα νερα! Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα κι εγω κι ο μπεμπης αφου τα καταφεραμε να γεννησουμε φυσιολογικα μετα απο 13 ωρες...!!! Με εντονους πονους, εμμετους κλπ. Ολα ομως τα χω ηδη ξεχασει..!!! Ερωτας διχως αυριο..!!! 

Κοριτσια να μας ζησουν τα μωρα μας, να ειναι παντα γερα, υγιεις και ευτυχισμενα!!!! 

Να σας ζήσει κορίτσακι μου!!

  • Ευχαριστώ 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα!! Να σου ζησει!!! 

Γεννησαμε κι εμεις τελικα χωρις προκληση γιατι την Πεμπτη το βραδυ μετα το ραντεβου με τον γιατρο εσπασαν τα νερα! Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα κι εγω κι ο μπεμπης αφου τα καταφεραμε να γεννησουμε φυσιολογικα μετα απο 13 ωρες...!!! Με εντονους πονους, εμμετους κλπ. Ολα ομως τα χω ηδη ξεχασει..!!! Ερωτας διχως αυριο..!!! 

Κοριτσια να μας ζησουν τα μωρα μας, να ειναι παντα γερα, υγιεις και ευτυχισμενα!!!! 

Μπραβο! Να σας ζισει! Εννοειται ολα τα ξεχνας μετα.

Εμεις παμε πολι καλα με το θιλασμο.Πιανει πολι καλα.Δεν ποναω.Αιμα ελαχιστο και στο δωματιο εχω  μια γλικια κοπελα και τα λεμε.Ολα καλα.Κι ο μικρος δεν με ψαχνει, περναει καλα με τι γιαγια.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...