Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Τονι@ είπε:

Καλημέρα. Ναι φαντάζομαι ότι παίζουν ρόλο όλα αυτά. Όταν λες αμέσως εσύ σηκώθηκες την ίδια μέρα? Γιατί εμένα τότε από το πρωί που γέννησα με βάλανε σε δωμάτιο μετά το μεσημέρι. Οπότε με σήκωσαν το επόμενο πρωί 

ναι σηκώθηκα αμέσως ήμουν καλά...γέννησα 9 κ δέκα κ 10 πάρα ηνουν όρθια έξω μπαλκόνι έπινα καφέ κ τσιγαρο...ειμαι μουρλή εγω ...αχχαχαχαχχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ναι σηκώθηκα αμέσως ήμουν καλά...γέννησα 9 κ δέκα κ 10 πάρα ηνουν όρθια έξω μπαλκόνι έπινα καφέ κ τσιγαρο...ειμαι μουρλή εγω ...αχχαχαχαχχα

Μπράβο βρε κορίτσι μου! ❤️ 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας έρχομαι από τις μανούλες Ιουνίου. Σε λίγες μέρες περιμένω το μπέμπη μου και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες γέννησαν με καισαρική πόσα βράδια κάτσατε στο μαιευτήριο. Όταν είχα γεννήσει την κόρη μου έμεινα 3 βράδια αλλά μου έχει δημιουργηθεί η υποψία ότι τώρα λόγω κατάστασης δίνουν εξιτήριο νωρίτερα. Ισχύει?

Καλημέρα καλό μήνα τέσσερις νύχτες είναι με καισαρική


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Καλημέρα καλό μήνα τέσσερις νύχτες είναι με καισαρική

Καλημέρα.. Καλό μήνα! Σε ποιο μαιευτήριο? Πριν 3 χρόνια που γέννησα την κόρη μου ήταν 3 νύχτες εκτός απροόπτου. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου επιτέλους γέννησα και εγώ. Την Κυριακή μπήκα με προκληση και γέννησα φυσιολογικά μετα απο 8 ώρες. Ψιλοταλαιπωρηθηκα στο τέλος, ο μικρός είχε σφηνωσει και δεν έβγαινε. Τον έβγαλε ο γιατρός με βεντουζα. 3.400 ο κουκλος μου. Μου εκαβε αρκετά ράμματα ο γιατρός και η αλήθεια είναι ότι ποναω πολυ χωρίς τα παυσιπονα, με το ζόρι περπαταω αλλά μόλις τον κοιτάω μου περνανε όλα. 

Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό από χθες, τους είπα να μη δώσουν ξένο γάλα. Μου τον φέρνουν κάθε δίωρο και τον βάζω στο στήθος. Καμιά φορά πιανει, καμιά φορά με τίποτα δεν ανοίγει το στόμα του και κοιμάται. Τις ελάχιστες φορές που έπιασε κάνει 3-4 θηλαστικών κινήσεις και σταματάει. Του μιλάω, του χαιδευω αυτακια , πατουσακια για να συνεχίσει.Το γάλα μου δεν έχει κατέβει ακόμη, ελπίζω να κατέβει συντομα . 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Τονι@ είπε:

Καλημέρα.. Καλό μήνα! Σε ποιο μαιευτήριο? Πριν 3 χρόνια που γέννησα την κόρη μου ήταν 3 νύχτες εκτός απροόπτου. 

Στο ρεα γέννησα εγώ τέσσερις νύχτες είναι καισαρική τρεις φυσιολογικά αλλά νομίζω αν έχεις τις προϋποθέσεις μπορείς σε συννενοηση με το γιατρό σου να φύγεις νωρίτερα

πρίν από 21 λεπτά , Mum to be είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους γέννησα και εγώ. Την Κυριακή μπήκα με προκληση και γέννησα φυσιολογικά μετα απο 8 ώρες. Ψιλοταλαιπωρηθηκα στο τέλος, ο μικρός είχε σφηνωσει και δεν έβγαινε. Τον έβγαλε ο γιατρός με βεντουζα. 3.400 ο κουκλος μου. Μου εκαβε αρκετά ράμματα ο γιατρός και η αλήθεια είναι ότι ποναω πολυ χωρίς τα παυσιπονα, με το ζόρι περπαταω αλλά μόλις τον κοιτάω μου περνανε όλα. 

Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό από χθες, τους είπα να μη δώσουν ξένο γάλα. Μου τον φέρνουν κάθε δίωρο και τον βάζω στο στήθος. Καμιά φορά πιανει, καμιά φορά με τίποτα δεν ανοίγει το στόμα του και κοιμάται. Τις ελάχιστες φορές που έπιασε κάνει 3-4 θηλαστικών κινήσεις και σταματάει. Του μιλάω, του χαιδευω αυτακια , πατουσακια για να συνεχίσει.Το γάλα μου δεν έχει κατέβει ακόμη, ελπίζω να κατέβει συντομα . 

Να σου ζήσει γλυκουλα μου!! Γερός κ δυνατός να ναι!! Αν είναι υπνιλικος παρακολούθησε τον για ικτερο... Φιλάκια στα πατουσακια!!!


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Mum to be είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους γέννησα και εγώ. Την Κυριακή μπήκα με προκληση και γέννησα φυσιολογικά μετα απο 8 ώρες. Ψιλοταλαιπωρηθηκα στο τέλος, ο μικρός είχε σφηνωσει και δεν έβγαινε. Τον έβγαλε ο γιατρός με βεντουζα. 3.400 ο κουκλος μου. Μου εκαβε αρκετά ράμματα ο γιατρός και η αλήθεια είναι ότι ποναω πολυ χωρίς τα παυσιπονα, με το ζόρι περπαταω αλλά μόλις τον κοιτάω μου περνανε όλα. 

Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό από χθες, τους είπα να μη δώσουν ξένο γάλα. Μου τον φέρνουν κάθε δίωρο και τον βάζω στο στήθος. Καμιά φορά πιανει, καμιά φορά με τίποτα δεν ανοίγει το στόμα του και κοιμάται. Τις ελάχιστες φορές που έπιασε κάνει 3-4 θηλαστικών κινήσεις και σταματάει. Του μιλάω, του χαιδευω αυτακια , πατουσακια για να συνεχίσει.Το γάλα μου δεν έχει κατέβει ακόμη, ελπίζω να κατέβει συντομα . 

Να σου ζήσει!! Γερός και καλότυχος! ❤️


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας έρχομαι από τις μανούλες Ιουνίου. Σε λίγες μέρες περιμένω το μπέμπη μου και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες γέννησαν με καισαρική πόσα βράδια κάτσατε στο μαιευτήριο. Όταν είχα γεννήσει την κόρη μου έμεινα 3 βράδια αλλά μου έχει δημιουργηθεί η υποψία ότι τώρα λόγω κατάστασης δίνουν εξιτήριο νωρίτερα. Ισχύει?

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου.. εγώ σε Νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη έμεινα 4 βράδια κανονικά όμως είναι 3 εγώ λόγω χαμηλού αιματοκρίτη με κράτησαν άλλο 1 βράδυ

Σήμερα χάρηκα πολύ με τα νέα που πήρα.. η μπέμπα μου έχει φτάσει 2100 (την προηγούμενη Δευτέρα ήταν 1930) και πλέον τρώει 40-45 μλ το γεύμα.. είχατε δίκιο Ξένη και Ραφαέλα πιο πρόωρο αυτή τρώει πιο πολύ από ένα τελειομηνο μωρό.. έτσι όπως πάει μπορεί και να την πάρουμε νωρίτερα..

  • Μου αρέσει 4

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mum to be είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους γέννησα και εγώ. Την Κυριακή μπήκα με προκληση και γέννησα φυσιολογικά μετα απο 8 ώρες. Ψιλοταλαιπωρηθηκα στο τέλος, ο μικρός είχε σφηνωσει και δεν έβγαινε. Τον έβγαλε ο γιατρός με βεντουζα. 3.400 ο κουκλος μου. Μου εκαβε αρκετά ράμματα ο γιατρός και η αλήθεια είναι ότι ποναω πολυ χωρίς τα παυσιπονα, με το ζόρι περπαταω αλλά μόλις τον κοιτάω μου περνανε όλα. 

Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό από χθες, τους είπα να μη δώσουν ξένο γάλα. Μου τον φέρνουν κάθε δίωρο και τον βάζω στο στήθος. Καμιά φορά πιανει, καμιά φορά με τίποτα δεν ανοίγει το στόμα του και κοιμάται. Τις ελάχιστες φορές που έπιασε κάνει 3-4 θηλαστικών κινήσεις και σταματάει. Του μιλάω, του χαιδευω αυτακια , πατουσακια για να συνεχίσει.Το γάλα μου δεν έχει κατέβει ακόμη, ελπίζω να κατέβει συντομα . 

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! Και εγώ την πέρασα την φάση με τα ράμματα!!! Να παίρνεις ντεπον!!! Εγώ είμαι στις 23 ημέρες κ τώρα άρχισαν να πέφτουν τα ράμματα. Μετά απο 2 εβδομάδες άρχισα να κάθομαι καλύτερα!! Υπομονή!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mum to be είπε:

Κορίτσια μου επιτέλους γέννησα και εγώ. Την Κυριακή μπήκα με προκληση και γέννησα φυσιολογικά μετα απο 8 ώρες. Ψιλοταλαιπωρηθηκα στο τέλος, ο μικρός είχε σφηνωσει και δεν έβγαινε. Τον έβγαλε ο γιατρός με βεντουζα. 3.400 ο κουκλος μου. Μου εκαβε αρκετά ράμματα ο γιατρός και η αλήθεια είναι ότι ποναω πολυ χωρίς τα παυσιπονα, με το ζόρι περπαταω αλλά μόλις τον κοιτάω μου περνανε όλα. 

Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό από χθες, τους είπα να μη δώσουν ξένο γάλα. Μου τον φέρνουν κάθε δίωρο και τον βάζω στο στήθος. Καμιά φορά πιανει, καμιά φορά με τίποτα δεν ανοίγει το στόμα του και κοιμάται. Τις ελάχιστες φορές που έπιασε κάνει 3-4 θηλαστικών κινήσεις και σταματάει. Του μιλάω, του χαιδευω αυτακια , πατουσακια για να συνεχίσει.Το γάλα μου δεν έχει κατέβει ακόμη, ελπίζω να κατέβει συντομα . 

Να σου ζισει! Γερο να ναι! 

Εμεις ειμαστε σπιτι πια.Ολα καλα.Ο μικρος τον χαιδευει,τον φιλαει στο κεφαλακι και το δινει παιχνιδια.Τον εχω φισικα απο κοντα.Καλα παμε.Τρωει πολι καλα και κοιμαται 2 ωρα.Μακαρι να παει ετσι.

  • Μου αρέσει 4

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!

Σας παρακαλώ  έχει κάποια προσωπική εμπειρία που έχει γεννησει νωριτερα η από προηγούμενο παιδακι? Γεννηθήκαμε 3 kg και έχουμε χάσει 360 γραμ λίγο παραπάνω από το φυσιολογικο σε μια βδομάδα από γέννηση. 

Σήμερα 8 ημερων θα κάνουμε ξανά ζυγισμα σήμερα το απογευμα! Είναι η πεθερά μου παιδίατρος γι'αυτό κ το μωρό το είδε μόλις βγήκε από μαιευτήριο και μας έχει δώσει ζυγαριά! είναι υπέρ του θηλασμου, πιάνει θηλη και καταπίνει με ρυθμό τον οποίο ρίχνει μετά το μισάωρο αν έχει κουραστεί η Μέχρι να ξυπνήσει καλά,  αν και πλέον εδώ Κ 4 μέρες ξυπνάει μόνη στις 2μιση ώρες το πολύ για να φάει. Δείχνει ότι χορταίνει,  ηρεμεί και κοιματε κατευθείαν. Αν θέλει κιαλό μπορεί να σταματήσει χωρίς να κοιμηθεί για 10 λεπτά κ μετα να κανει πάλι σημάδια πεινάς. Πιπίλα δεν δινουμε.

Οι πάνες και με τσισα κ καλά ειναι ικανοποιητικες, κυριολεκτικά αυτό που λέμε μαμ κακα κ πάλι μαμ.

Μας απασχολεί που από Πέμπτη που Παρασκευή που ζυγιστηκαμε και ενώ μέχρι Κυριακή γεύματα ήταν καλά κτλ έχασε Αλλά 30γρ. Όχι ότι δεν πήρε.

 Οι θηλασμόι σίγουρα 8 την ημέρα .

Αν εχει χάσει μάλλον  θα ξεκινήσουμε και συμπλήρωμα. Ήθελα να το αποφύγω καθώς όλα γίνονται κανονικά. Θέλω πολύ να κανω αποκλειστικό θηλασμό και για το μωρό και για μενα! Είναι κάτι που κάνω με τόση ευχαρίστηση χωρίς να με νοιάζει τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εμείς βγήκαμε την Παρασκευή και τον έχω σπίτι τον μπέμπη του κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου και όλα καλά γτ από την βεντουζα είχε κεφαλοαιματωμα πολύ λαίμαργος ο μπέμπης 100 120 μλ 14 ημερών πολύ δεν είναι βρε παιδιά άσε και μικτή διατροφή πολύ ζοριζομαι με τον θηλασμό δεν ξέρω πόσο τρώει και γκρινιάζει άμα δεν χορτάσει τι να κάνω ιδέα δεν έχω μήπως να πάρω παιδίατρο να ρωτήσω ? Αλλά μόλις κλείσει μήνα μου είπανε να τον πάω και πριν πάω μπορώ να ενοχλήσω?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi_94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εμείς βγήκαμε την Παρασκευή και τον έχω σπίτι τον μπέμπη του κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου και όλα καλά γτ από την βεντουζα είχε κεφαλοαιματωμα πολύ λαίμαργος ο μπέμπης 100 120 μλ 14 ημερών πολύ δεν είναι βρε παιδιά άσε και μικτή διατροφή πολύ ζοριζομαι με τον θηλασμό δεν ξέρω πόσο τρώει και γκρινιάζει άμα δεν χορτάσει τι να κάνω ιδέα δεν έχω μήπως να πάρω παιδίατρο να ρωτήσω ? Αλλά μόλις κλείσει μήνα μου είπανε να τον πάω και πριν πάω μπορώ να ενοχλήσω?

Να σου ζησει. Παντα να ειναι γερο και τυχερό. Και εμενα τα ιδια ολη μερα στηθος οποτε ξυπνάει δηλαδή.. Απο τ απογευμα κ μετα αρχιζει και γκρινιαζει και στο στηθος.. Εγω πήρα τη παιδιατρο ηρθε τον ειδε και απο τοτε εννοειται τη συμβουλευομαι.. Αν κ η παιδιατρος ειναι υπέρ του θηλαμσου μου ειπε οποτε γκρινιαζει να τ αλλαζω στηθος και ξανα οταν γκρινιαζει παλι να αλλαζω στηθος και αν παλι κλαιει η γκρινιαζει η βάζει με μανια τα χερια στο στομα να δωσω και ξενο και εννοειται το καταβροχθιζει. Αρα το παιδι πειναει. Εγω εχω ολη τη καλη διαθεση να θηλασω μα δε μπορω να βλεπω ετσι το παιδί να ζοριζεται και να κλαιει. Εγω απορω με τις κοπέλες που κανουν αποκλειστικό θηλασμό αν εχουν τα μωρακια τους σημάδια πεινας τι κανουν?? Να παρεις τη παιδιατρο να τη συμβουλευτεις και οτι λεει το ενστικτο σου να κανεις. 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi_94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εμείς βγήκαμε την Παρασκευή και τον έχω σπίτι τον μπέμπη του κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου και όλα καλά γτ από την βεντουζα είχε κεφαλοαιματωμα πολύ λαίμαργος ο μπέμπης 100 120 μλ 14 ημερών πολύ δεν είναι βρε παιδιά άσε και μικτή διατροφή πολύ ζοριζομαι με τον θηλασμό δεν ξέρω πόσο τρώει και γκρινιάζει άμα δεν χορτάσει τι να κάνω ιδέα δεν έχω μήπως να πάρω παιδίατρο να ρωτήσω ? Αλλά μόλις κλείσει μήνα μου είπανε να τον πάω και πριν πάω μπορώ να ενοχλήσω?

Αν γκρινιαζει σημαινει οτι δεν χορτιανει στο στηθος..οποτε εννοειτσι να δωσεις κ ξενο!

φυσικα ο,τι θες θα παρεις παιδιατρο να ρωτησεις!!Μην ντρεπεσαι,δουλεια τους ειναι...

Just now, Lalom είπε:

Να σου ζησει. Παντα να ειναι γερο και τυχερό. Και εμενα τα ιδια ολη μερα στηθος οποτε ξυπνάει δηλαδή.. Απο τ απογευμα κ μετα αρχιζει και γκρινιαζει και στο στηθος.. Εγω πήρα τη παιδιατρο ηρθε τον ειδε και απο τοτε εννοειται τη συμβουλευομαι.. Αν κ η παιδιατρος ειναι υπέρ του θηλαμσου μου ειπε οποτε γκρινιαζει να τ αλλαζω στηθος και ξανα οταν γκρινιαζει παλι να αλλαζω στηθος και αν παλι κλαιει η γκρινιαζει η βάζει με μανια τα χερια στο στομα να δωσω και ξενο και εννοειται το καταβροχθιζει. Αρα το παιδι πειναει. Εγω εχω ολη τη καλη διαθεση να θηλασω μα δε μπορω να βλεπω ετσι το παιδί να ζοριζεται και να κλαιει. Εγω απορω με τις κοπέλες που κανουν αποκλειστικό θηλασμό αν εχουν τα μωρακια τους σημάδια πεινας τι κανουν?? Να παρεις τη παιδιατρο να τη συμβουλευτεις και οτι λεει το ενστικτο σου να κανεις. 

 

 

 

Ε αν γκρινιαζει δεν χορταινει οποτε θα δωσεις συμπληρωμα...εγω θηλαζω ,χορταινει αλλα το βραδυ δινω ενα γευμα ξενο οποτε δεν την παλευω αλλο!!

Παντως λενε οτι παραγεις οσο γαλα θελει το μωρο,,δεν ξερω αν ισχυει!Στην περιπτωση μου μαλλον ισχυει προς το παρον ,δεν γκρινιαζει μετα τον θηλασμο...αρα μηπως να τον βαζεις πιο συχνα;;για να το παραγει αυτος;;μπορει να λεω βλακειες αλλα ετσι εχω διαβασει/ακουσει...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 2:28 ΜΜ, Τονι@ είπε:

Καλημέρα.. Καλό μήνα! Σε ποιο μαιευτήριο? Πριν 3 χρόνια που γέννησα την κόρη μου ήταν 3 νύχτες εκτός απροόπτου. 

Γεια σου, γέννησα Μάρτιο με καισαρική και έμεινα 2 βράδια μόνο, στο Μητέρα, προφανώς λόγω κορωνοϊού.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...