Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Athina3 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου  τι κάνετε? Εγώ βασικά μια το ένα στήθος μια το αλλο (που κ που μπερδεύομαι φοράω ένα λαστιχακι στο χέρι μου κ το βάζω από την μεριά  που θηλάζω κάθε φορά).

Κοριτσάκια μου τα χω δει όλα κ με τα δυο ζουζουνια. Ο μεγάλος ολο γκρίνια κ απαιτητικος κόβουμε κ την πάνα κ τρέχω όλη μερα.. Τώρα κοιμούνται κ τα δυο κ ηρεμεί λίγο το μυαλό μου.Σήμερα καναμε εμβόλιο εμείς είμαστε petit 4500kg την ρώτησα  κ για τη θάλασσα κ μου πε θάλασσα καθόλου με τον μικρό. Εσάς τι σας έχουν πει για την θάλασσα?

Εδώ εμεις δυσκολευόμαστε με το ένα, πραγματικά δεν ξέρω πως θα ήταν με δυο! Υπομονή! Ελπίζω να κοιμούνται το βράδυ κ να έχεις λίγο χρόνο για ξεκούραση! Σου κάνει συχνά γεύματα το μωρό; Εγω προβληματίζομαι ποτέ πρέπει να αλλάζω στηθος γιατί πχ τρώει πέντε-δέκα λεπτά κάνει πέντε λεπτά διάλειμμα κ μετά ξανάψαχνει να φάει όποτε δίνω το  ίδιο γιατι έχω αγχος να πάρει το λιπαρό γαλα που λένε. Για τη θάλασσα δεν ρώτησα καν το γιατρο γιατί όλοι οι γνωστοί μου μου είπαν από έξι μηνών κ μετά όποτε το διέγραψα από το μυαλό μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alex83 είπε:

Εδώ εμεις δυσκολευόμαστε με το ένα, πραγματικά δεν ξέρω πως θα ήταν με δυο! Υπομονή! Ελπίζω να κοιμούνται το βράδυ κ να έχεις λίγο χρόνο για ξεκούραση! Σου κάνει συχνά γεύματα το μωρό; Εγω προβληματίζομαι ποτέ πρέπει να αλλάζω στηθος γιατί πχ τρώει πέντε-δέκα λεπτά κάνει πέντε λεπτά διάλειμμα κ μετά ξανάψαχνει να φάει όποτε δίνω το  ίδιο γιατι έχω αγχος να πάρει το λιπαρό γαλα που λένε. Για τη θάλασσα δεν ρώτησα καν το γιατρο γιατί όλοι οι γνωστοί μου μου είπαν από έξι μηνών κ μετά όποτε το διέγραψα από το μυαλό μου.

Άστα να πάνε από κούραση!!  Στην αρχή  π.χ δίνεις το στήθος Α όταν σταματήσει το σηκώνεις να ρευτει μετά συνεχίζεις με το στήθος Α όταν δεις ότι αρχίζει να γκρινιάζει δίνεις το στήθος Β. Επόμενος θηλασμός με το στήθος που είχες σταματησει(αυτός είναι ο κανόνας είμαι σε μια ομάδα θηλασμού κ έτσι λένε) εγω προσπαθώ να το τηρώ αλλά με το ένα κ το άλλο τα μπερδεύω συχνά.. Το βραφμδυ θηλάζω στο πεντάωρο εξάωρο κ την ημέρα από μια ως τρεις ώρες οπότε ζητήσει ο μικρός.. Γύρω στους δέκα θηλασμός την ημέρα.  Για τη θάλασσα στεναχωριεμαι δε μπορώ να την στερήσω στο μεγάλο αλλά δεν μπορώ να αφήνω συνέχεια κ το μωρό αλου.. 

  • Ευχαριστώ 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ πάω όπως πάει η μικρή... όλη τη μέρα είμαστε αυτοκόλλητες κ θηλάζει συνέχεια! Το βράδυ κοιμαται δυωρα, τρίωρα για να βοηθήσουμε να καταλάβει τη διαφορα μέρας με νύχτα, χαμηλώσουμε πολύ τα φώτα, πιο χαμηλά η ήχοι και αυτό που μας έχει σώσει είναι ότι κοιμαται στο κρεβάτι μας κ έτσι μόλις ξυπνάει αν δεν θέλει αλλαγή η πάνα την θηλάζω ξαπλωτη και ξανά κοιμαται. Με αυτό τον τρόπο ξεκουράζομαι κ εγώ! Προσπαθώ να της δίνω ένα στήθος ανα γεύμα αλλά μπορεί να κάνω κ αλλαγές. Γενικότερα ειναι συνέχεια στο στήθος όποτε κ εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Συνήθως ανα μια ώρα την αλλάζω στήθος.. δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλ βάρος παίρνει καλό κ πάνες έχουμε φουλ. Εσυ πως θηλαζεις; Επίσης κορίτσια το δεξί μου στήθος στάζει συνέχεια! Το έχετε κ εσείς αυτό;

Εμενα τωρα κ την μερα τρωει ανα 3ωρο κ το βραδυ σηκωνεται μια φορα στο 4ωρο...κ τα δυο στηθη την φορα.  λογικα δεν εχω επαρκες γαλα για να τρωει μονο σπ το ενα!!οταν ταιζω απ το ενα το αλλο σταζει για λιγο!!

εμενα ειναι δυο μηνων κ τριων ημερων κ 5 κιλα...τα εμβολια δεν τα καναμε ακομα λογω της ωτιτιδας π εχει!!!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με το θιλαστρο εγαλα 1ΟΟ ml γαλα για να αφισω στι μαμα μου. Ειναι αρκετο για το μωρο;Μολις σαραντισε.Οσες δινετε μποκαλι ποσο τρωνε;

7 ώρες πρίν, Athina3 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου  τι κάνετε? Εγώ βασικά μια το ένα στήθος μια το αλλο (που κ που μπερδεύομαι φοράω ένα λαστιχακι στο χέρι μου κ το βάζω από την μεριά  που θηλάζω κάθε φορά).

Κοριτσάκια μου τα χω δει όλα κ με τα δυο ζουζουνια. Ο μεγάλος ολο γκρίνια κ απαιτητικος κόβουμε κ την πάνα κ τρέχω όλη μερα.. Τώρα κοιμούνται κ τα δυο κ ηρεμεί λίγο το μυαλό μου.Σήμερα καναμε εμβόλιο εμείς είμαστε petit 4500kg την ρώτησα  κ για τη θάλασσα κ μου πε θάλασσα καθόλου με τον μικρό. Εσάς τι σας έχουν πει για την θάλασσα?

Καλημερα. Δισκολα με 2. Κι εμενα πιγαινε στο γιογιο αλλα με τιν ιωσι πιγαμε πισω.Ασε που μολις ειδε τον μπεμπι με πανα θελε κι Αυτος παλι ενω ειχαμε σχεδον ξεμπερδεψει.Για θα λασσα δεν ρωτισα ξερω οτι μετα το εξαμινο πανε.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Comet είπε:

Καλημερα. Με το θιλαστρο εγαλα 1ΟΟ ml γαλα για να αφισω στι μαμα μου. Ειναι αρκετο για το μωρο;Μολις σαραντισε.Οσες δινετε μποκαλι ποσο τρωνε;

Καλημερα. Δισκολα με 2. Κι εμενα πιγαινε στο γιογιο αλλα με τιν ιωσι πιγαμε πισω.Ασε που μολις ειδε τον μπεμπι με πανα θελε κι Αυτος παλι ενω ειχαμε σχεδον ξεμπερδεψει.Για θα λασσα δεν ρωτισα ξερω οτι μετα το εξαμινο πανε.

Καλημέρα τρέξιμο φουλ θα το ξαναβρείτε με το γιογιό αφού έχει ήδη ξεκινήσει.. εγώ αγχώνομαι για τη θάλασσα γιατί δε μπορώ να τη στερήσω από τον μεγάλο για αυτό δε ξέρω τι να κάνω.. 


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Athina3 said:

Καλημέρα τρέξιμο φουλ θα το ξαναβρείτε με το γιογιό αφού έχει ήδη ξεκινήσει.. εγώ αγχώνομαι για τη θάλασσα γιατί δε μπορώ να τη στερήσω από τον μεγάλο για αυτό δε ξέρω τι να κάνω.. 

Να την πας και θάλασσα και εγώ πηγαίνω μαζί με. Το μωρό..  απλά πρωί νωρίς η απογευμστακι


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.. Με τον αντρα μου βαλαμε μπροστα για ενα παιδακι .. τελευταια περιοδος 12 Ιουνιου με ωορηξια στις 25 Ιουνιου .. ειχαμε ελευθερες επαφες μερα παρα μερα και στις 25..προχθες με εχθες περιμενα περιοδο αλλα δεν..(ευτιχως να μην ερθει) σημερα το πρωι οταν σηκωθηκα στο σκουπισμα ειχα καφε ανοιχτο με ροζ-μπεζ ανοιχτα υγρα(συγνωμη για την περιγραφη) και μεχρι στιγμης δεν εχω ξανα δει τιποτα στο σκουπισμα ουτε και στο σερβιετακι μου.. επισης εχω εδω και περιπου 4 μερες πονακια χαμηλα στη κοιλια και θερμοκρασια σωματος 36.8-37..Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Για πες μου λεπτομέρειες σε παρακαλω τι ώρα πάτε? Πόσο κάθεστε? Τι της φοράς Έχεις σκοπό να την βάλεις στην θαλάσσα καθόλου?

Και εγώ θα πήγαινα στη θέση σου...Γιατί να στερήσεις από τον μεγάλο το παιχνίδι στη θάλασσα και το μπάνιο του...απλά θέλει θυσίες,  εγώ θα πήγαινα κατά τις 7 και απλά η εγώ η ο άντρας μου δεν θα έμπαινε ένας από τους δυο μέσα,  γιατί να είσαι βρεγμένη με αλατια και να χρειαστεί να πάρεις το μωρό αγκαλιά θα  γίνει το δέρμα του χάλια πιστεύω...Όσο ντουζ και να κάνεις...οπότε πάτε,  κάτσε κάτω από την ομπρέλα με το μωρό και άσε τον μεγάλο να παίζει...Εγω την πήγα στη θάλασσα, γεννηθήκαμε τον Μάρτιο,  μανούλα Μάιου ήμουν αλλά είμαστε προωρακι, πήγαμε για καφέ,  εγώ έβαλα μόνο ποδαράκια μέσα....χαχαχαχα...Η μπεμπα στην καλαθουνα της κοιμόταν ξερή....της φορούσα ότι θα της φορούσα και για μια βόλτα και στο σπίτι....ζέστη κάνει πλέον μην φοβάσαι...απλά ρίξε ένα σεντονακι επάνω του και εννοείται καθόλου στον ήλιο...Εγώ παρήγγειλα σκιαστρο καροτσιού γιατί όσο και να κατεβάζω την τέντα του καροτσιού πάλι τα ποδαράκια είναι εκτεθειμένα...Όταν μου έρθει θα σας πω αν είναι μ@@@κια η όχι...Χαχαχαχ 

  • Χαχα 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Και εγώ θα πήγαινα στη θέση σου...Γιατί να στερήσεις από τον μεγάλο το παιχνίδι στη θάλασσα και το μπάνιο του...απλά θέλει θυσίες,  εγώ θα πήγαινα κατά τις 7 και απλά η εγώ η ο άντρας μου δεν θα έμπαινε ένας από τους δυο μέσα,  γιατί να είσαι βρεγμένη με αλατια και να χρειαστεί να πάρεις το μωρό αγκαλιά θα  γίνει το δέρμα του χάλια πιστεύω...Όσο ντουζ και να κάνεις...οπότε πάτε,  κάτσε κάτω από την ομπρέλα με το μωρό και άσε τον μεγάλο να παίζει...Εγω την πήγα στη θάλασσα, γεννηθήκαμε τον Μάρτιο,  μανούλα Μάιου ήμουν αλλά είμαστε προωρακι, πήγαμε για καφέ,  εγώ έβαλα μόνο ποδαράκια μέσα....χαχαχαχα...Η μπεμπα στην καλαθουνα της κοιμόταν ξερή....της φορούσα ότι θα της φορούσα και για μια βόλτα και στο σπίτι....ζέστη κάνει πλέον μην φοβάσαι...απλά ρίξε ένα σεντονακι επάνω του και εννοείται καθόλου στον ήλιο...Εγώ παρήγγειλα σκιαστρο καροτσιού γιατί όσο και να κατεβάζω την τέντα του καροτσιού πάλι τα ποδαράκια είναι εκτεθειμένα...Όταν μου έρθει θα σας πω αν είναι μ@@@κια η όχι...Χαχαχαχ 

μονο εμεις παμε θαλασσα τελικα???? πηραμε μαγιο κιολας...κ παμπερς για θαλασσα....την παω αν οχι  καθε μερα μερα παρα μερα...ο παιδιατρος μας αφησε απο οτνα εγινε 3 μηνων...βαζουμε αντιλιακκο καπελαδουρα κ βουρ....ασε που πηρε κ χρωμα κ την ζηλευω κ εγω ασπρη ακομα...γρρρρρρρρ ...κ δνε βγαινει κιολας απο το νέρο...παμε η 11 η 12 πρωι για κανα μιαωρο η μια ωρα....τρωμε κ στημ ομπρέλα αμαλαχι....πολυ γουσταρει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 minutes ago, Athina3 said:

Για πες μου λεπτομέρειες σε παρακαλω τι ώρα πάτε? Πόσο κάθεστε? Τι της φοράς Έχεις σκοπό να την βάλεις στην θαλάσσα καθόλου?

Λοιπόν... Ο θαλασσινός αέρας είναι ότι το καλύτερο για τα μωράκια..  άσχετα αν κάνουν μπάνιο ή όχι..  για κάποιο λόγο κοιμούνται ακόμα και τα δύσκολα στον υπνο..  επειδή θηλάζω, έχω δύο μαγιό από πάνω ... Φοράω ένα που μπαίνω για μπάνιο και αλλάζω μόλις βγω αφού ξεολυνωυτο στήθος μου με νερό εμφιαλωμένο... Και βάζω το άλλο μαγιό... Την πηγαίνω νωρίς κατά τις 8 με 9 και φεύγουμε κατά τις 11 με 12 φροντίζω πάντα να είναι σε σκια... Της έχω πάρει ένα στρωματακι αυτά της γυμναστικής... Και βάζω ένα σεντονακι πάνω και κάθεται δίπλα μας... Γενικά παίζουμε , της μιλάμε, θηλάζει..  κοιμάται εκεί..  δοκίμασα να κάτσει και στο αυγό αλλά δεν ήθελε με τίποτα.. αυτά από μενα και την εμπειρία μας στην θάλασσα

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μονο εμεις παμε θαλασσα τελικα???? πηραμε μαγιο κιολας...κ παμπερς για θαλασσα....την παω αν οχι  καθε μερα μερα παρα μερα...ο παιδιατρος μας αφησε απο οτνα εγινε 3 μηνων...βαζουμε αντιλιακκο καπελαδουρα κ βουρ....ασε που πηρε κ χρωμα κ την ζηλευω κ εγω ασπρη ακομα...γρρρρρρρρ ...κ δνε βγαινει κιολας απο το νέρο...παμε η 11 η 12 πρωι για κανα μιαωρο η μια ωρα....τρωμε κ στημ ομπρέλα αμαλαχι....πολυ γουσταρει....

Εσύ είσαι θεαρα!!!!δώσε φιλιά στο αστεράκι σου....Εγώ είμαι τόσο φοβιτσιαρα που αεράκι έχει έξω τώρα δύο μέρες και ούτε στο μπαλκόνι δεν την έχω βγάλει...χαχαχα...

  • Μπερδεμένη/-ος 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Εσύ είσαι θεαρα!!!!δώσε φιλιά στο αστεράκι σου....Εγώ είμαι τόσο φοβιτσιαρα που αεράκι έχει έξω τώρα δύο μέρες και ούτε στο μπαλκόνι δεν την έχω βγάλει...χαχαχα...

μαρηηηηηηηηη βγαλε το παιδι να παρει αερα...θα σε δαγκωσω

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Να την πας και θάλασσα και εγώ πηγαίνω μαζί με. Το μωρό..  απλά πρωί νωρίς η απογευμστακι

 

21 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

μονο εμεις παμε θαλασσα τελικα???? πηραμε μαγιο κιολας...κ παμπερς για θαλασσα....την παω αν οχι  καθε μερα μερα παρα μερα...ο παιδιατρος μας αφησε απο οτνα εγινε 3 μηνων...βαζουμε αντιλιακκο καπελαδουρα κ βουρ....ασε που πηρε κ χρωμα κ την ζηλευω κ εγω ασπρη ακομα...γρρρρρρρρ ...κ δνε βγαινει κιολας απο το νέρο...παμε η 11 η 12 πρωι για κανα μιαωρο η μια ωρα....τρωμε κ στημ ομπρέλα αμαλαχι....πολυ γουσταρει....

Τριών μηνών θα ναι κ μας τον Αύγουστο  τι αντιλιακο πήρες? Γιατί λίγο που το ψαξα όλα λένε πάνω από 6 μηνών. Μόνο παμπερς της φοράς? Τι καπέλο πήρατε? Αυτ7ό είπα κ εγώ στη γιατρό έρχονται από το εξωτερικό με νεογνά κ τα βάζουν στη θάλασσα.. εμείς γιατί όχι?

19 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Λοιπόν... Ο θαλασσινός αέρας είναι ότι το καλύτερο για τα μωράκια..  άσχετα αν κάνουν μπάνιο ή όχι..  για κάποιο λόγο κοιμούνται ακόμα και τα δύσκολα στον υπνο..  επειδή θηλάζω, έχω δύο μαγιό από πάνω ... Φοράω ένα που μπαίνω για μπάνιο και αλλάζω μόλις βγω αφού ξεολυνωυτο στήθος μου με νερό εμφιαλωμένο... Και βάζω το άλλο μαγιό... Την πηγαίνω νωρίς κατά τις 8 με 9 και φεύγουμε κατά τις 11 με 12 φροντίζω πάντα να είναι σε σκια... Της έχω πάρει ένα στρωματακι αυτά της γυμναστικής... Και βάζω ένα σεντονακι πάνω και κάθεται δίπλα μας... Γενικά παίζουμε , της μιλάμε, θηλάζει..  κοιμάται εκεί..  δοκίμασα να κάτσει και στο αυγό αλλά δεν ήθελε με τίποτα.. αυτά από μενα και την εμπειρία μας στην θάλασσα

Σε ευχαριστώ πολύ κ εγώ θηλάζω για αυτό προβληματίζομαι πως θα το κάνω.. Την έχεις βάλει κ θάλασσα? Ωραία ιδέα αυτή με το στρωματακι.. πόσες ώρες κάθεστε στη θάλασσα χωρίς να δυσανεσχετισει η μικρή?

22 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Και εγώ θα πήγαινα στη θέση σου...Γιατί να στερήσεις από τον μεγάλο το παιχνίδι στη θάλασσα και το μπάνιο του...απλά θέλει θυσίες,  εγώ θα πήγαινα κατά τις 7 και απλά η εγώ η ο άντρας μου δεν θα έμπαινε ένας από τους δυο μέσα,  γιατί να είσαι βρεγμένη με αλατια και να χρειαστεί να πάρεις το μωρό αγκαλιά θα  γίνει το δέρμα του χάλια πιστεύω...Όσο ντουζ και να κάνεις...οπότε πάτε,  κάτσε κάτω από την ομπρέλα με το μωρό και άσε τον μεγάλο να παίζει...Εγω την πήγα στη θάλασσα, γεννηθήκαμε τον Μάρτιο,  μανούλα Μάιου ήμουν αλλά είμαστε προωρακι, πήγαμε για καφέ,  εγώ έβαλα μόνο ποδαράκια μέσα....χαχαχαχα...Η μπεμπα στην καλαθουνα της κοιμόταν ξερή....της φορούσα ότι θα της φορούσα και για μια βόλτα και στο σπίτι....ζέστη κάνει πλέον μην φοβάσαι...απλά ρίξε ένα σεντονακι επάνω του και εννοείται καθόλου στον ήλιο...Εγώ παρήγγειλα σκιαστρο καροτσιού γιατί όσο και να κατεβάζω την τέντα του καροτσιού πάλι τα ποδαράκια είναι εκτεθειμένα...Όταν μου έρθει θα σας πω αν είναι μ@@@κια η όχι...Χαχαχαχ 

Σε ευχαριστώ πολύ περιμένουμε εντυπώσεις από το σκιάχτρο!! Φιλιααα


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 11:47 ΠΜ, Comet είπε:

Καλημερα. Με το θιλαστρο εγαλα 1ΟΟ ml γαλα για να αφισω στι μαμα μου. Ειναι αρκετο για το μωρο;Μολις σαραντισε.Οσες δινετε μποκαλι ποσο τρωνε;

Καλημερα. Δισκολα με 2. Κι εμενα πιγαινε στο γιογιο αλλα με τιν ιωσι πιγαμε πισω.Ασε που μολις ειδε τον μπεμπι με πανα θελε κι Αυτος παλι ενω ειχαμε σχεδον ξεμπερδεψει.Για θα λασσα δεν ρωτισα ξερω οτι μετα το εξαμινο πανε.

Emena 100 etrwge apo 8 hmerwn twra 180 Kai to allow savvato kleinoume 2 mhnes Kai paraskeuh pame gia emvolio emeis otan kleisame Ena mhna eixe parei 1.700 grammaria Kai htane 4.800 trwei Ana triwro perioou Mish wra panw kate Kai vradu koimatai 6 wres h 8 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...