Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , Alexandrath είπε:

Μετά το φαγητό έδινες κ γάλα; Εμένα ζητάει μετά απο 2-με 2.5 ωρες γάλα. 

Όταν έτρωγε μικρή ποσότητα(Κάτω από 16 κουταλιές) της έδινα και γάλα, έπινε Από 60 μέχρι 120μλ ανάλογα...Όταν άρχισε να τρώει γύρω στις 20 κουταλιές δεν της ξαναεδωσα...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Όταν έτρωγε μικρή ποσότητα(Κάτω από 16 κουταλιές) της έδινα και γάλα, έπινε Από 60 μέχρι 120μλ ανάλογα...Όταν άρχισε να τρώει γύρω στις 20 κουταλιές δεν της ξαναεδωσα...

Είχες δει διαφορά και στα κακά της; Πιο «πλαστελίνη»;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Για πείτε τις εμπειρίες σας με τις πρώτες φορες που δώσατε στερεά τροφή; Εμείς ξεκινήσαμε την Παρασκευή με γλυκοπατάτα καρότο. Δεν μπορώ να πω οτι έχει ενθουσιαστεί κιόλας.. γίνεται ένας πόλεμος μέχρι να μπεί η μπουκιά στο στόμα κ ακόμη δεν έχει μάθει να την κατεβάζει καλά. Βέβαια κάθε μέρα τρώει κ λίγο παραπάνω. Καμία συμβουλή;

Με αυτα ξεκινησατε για πρωτη φορα;;δεν εδωσες φρουτα ή ρυζαλευρο;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Με αυτα ξεκινησατε για πρωτη φορα;;δεν εδωσες φρουτα ή ρυζαλευρο;;;

Όχι πρώτα λαχανικά!! Μας είπε η παιδίατρος οτι έχει αλλάξει με το να δίνεις πρώτα κρέμα γιατί λέει τους αρέσει το γλυκό και μετά δεν τρώνε λαχανικά. Βέβαια αν δω οτι δεν τρωει τα λαχανικά θα το αλλαξουμε σε κρεμα κ δοκιμαζουμε αργοτερα. Προς το παρων τα πάμε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν εικοσιπέντε χρόνια που γεννήθηκα πανεπιστημιακός παιδίατρος ξεκίναγε με χορτοσουπα... Ο καθένας λέει τα δικά του... Σημασια έχει να δοκιμάζουν γεύσεις...  Ποτέ δε. Μπόρεσα να καταλάβω γτ ξεκινάνε ρυζαλευρο και κυρίως απογευματινό... Περιττές θερμίδες ή με κρέμα... Για αυτό τα παιδάκια είναι σαν φουσκιτσες κ για αυτό έχουν προδιάθεση κ για παχυσαρκία μετά ...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Όχι πρώτα λαχανικά!! Μας είπε η παιδίατρος οτι έχει αλλάξει με το να δίνεις πρώτα κρέμα γιατί λέει τους αρέσει το γλυκό και μετά δεν τρώνε λαχανικά. Βέβαια αν δω οτι δεν τρωει τα λαχανικά θα το αλλαξουμε σε κρεμα κ δοκιμαζουμε αργοτερα. Προς το παρων τα πάμε καλά!!

Και μένα ο γιατρός με χορτοσουπα μου είπε ότι ξεκινούν τα παιδιά πλέον από 5 μηνών και 5,5 με φρούτα...Εμείς ξεκινήσαμε με ρυζαλευρο και ακόμα και τώρα που είναι εξήμιση μηνών τρώει ακόμα ρυζαλευρο γιατί λόγω προωροτητας,  γέννησα 33 εβδομάδων,  είχε πολύ βαριά παλινδρόμηση και μέχρι πριν ένα μήνα έπινε φάρμακο γι αυτό...μόνη μου το έκοψα,  ο γιατρός μου έλεγε να το πάρει λίγο ακόμα αλλά έχει φορτωθεί πολύ φάρμακο από την μέρα που γεννήθηκε...Ακόμα όμως της ανεβαίνουν οι τροφές,  το γάλα, ότι τρώει...ενω ξεκινήσαμε δυναμικά με την φρουτοκρεμα,  αχλάδι, μήλο, μπανάνα,  μια μέρα ξαφνικά σφράγισε το στόμα,  ενώ όταν έτρωγε φρουτοκρεμα μετά μου μύριζε απαίσια το στόμα της, δηλητήριο,  το λέω στο γιατρό και μου είπε μάλλον επειδή η φρουτοκρεμα είναι όξινη της ανεβαίνουν γαστρικα υγρά...και όσο την τρώει δεν μας πειράζει να της δίνω.. εεε μετά από λίγες μέρες σφράγισε στόμα και στο ρυζαλευρο το άνοιγε...λέω κάτσε να πάρω μια αγοραστή φρουτοκρεμα...πήρα και τσακίζει ένα πιάτο...Είναι τώρα 4 μέρες που της δίνω σκόνη φρουτοκρεμα...είπα να την αφήσω έτσι μια εβδομάδα και σε λίγες μέρες να της ξανά δώσω...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω του δινω ρυζαλευρο κ τωρα θ αρχισω φρουτα γιατι ειχε διαροια κ το καθυστερησαμε...

το ρυζαλευρο το δινουμε για θερμιδες κ για να εξικειωθει με τα στερεα...δινουμε πρωτα αυτο π ειναι ανοστο κ μετα φρουτα κ λαχανικα κ επειτα κατι πιο γλυκο γιατι αυτα μετα θα του φαινονται ανοστα ..αυτη την γραμμη εχω απο την παιδιατρο...αν κ εγω δεν θα του δωσω για καιρο ρυζαλευρο,δεν θελω..βεβεια εμενα ειναι αδυνατουλης..


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια,τι κάνετε;Πως είναι τα μωράκια;Εμείς σήμερα είχαμε παιδίατρο,κάναμε εμβόλιο,όλα καλά.Πηρε 500 γρμ.αυτο το μήνα μόνο με θηλασμό και 4 πόντους ύψος.Ειναι 6850 και 64 πόντους,στο μέσο όρο και συνεχίζει να ακολουθεί την καμπύλη του.Ραντεβου ξανά σε ένα μήνα που θα κλείσει τον 5ο και τοτε θα δούμε μήπως ξεκινήσουμε στερεές 5,5 μηνών.Η δικιά μου ξεκινάει με φρούτα,έτσι κάναμε και στο μεγάλο κι έτρωγε τα παντα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...μολις γυρισα απο παιδιατρο κ ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!Ο μικρος πηρε μονο 200 γρ ,χθες εκλεισε τους 5 μηνες κ ειναι 6.800 κ 63 ποντους...εσας;;;;;

Πινει 120ml λιγο απ οτι μου ειπε η γιατρος ...τρωει ρυζαλευρο κ απο χθες κ φρουτα...

Βεβαια μου ειπε οτι ειναι κ πανεξυπνος κ καπως παρηγορηθηκα γιστι αλλιως πικρα ..

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια...μολις γυρισα απο παιδιατρο κ ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!Ο μικρος πηρε μονο 200 γρ ,χθες εκλεισε τους 5 μηνες κ ειναι 6.800 κ 63 ποντους...εσας;;;;;

Πινει 120ml λιγο απ οτι μου ειπε η γιατρος ...τρωει ρυζαλευρο κ απο χθες κ φρουτα...

Βεβαια μου ειπε οτι ειναι κ πανεξυπνος κ καπως παρηγορηθηκα γιστι αλλιως πικρα ..

Γιατί στεναχωριέσαι;; Απο εδώ κ πέρα δεν θα παίρνουν πολυ βάρος!! Κ εμένα μου έλεγε οτι πρέπει να πίνει 210μλ τώρα που είμαστε 5 μηνών αλλα τρώει 150. Με το ζορι να το δινουμε; Κ εμενα απο τον προηγουμενο μηνα πηρε 400 γρ κ εχουμε μια εβδομαδα που ξεκινησαμε μεσημεριανο. Οταν θα είναι έτοιμος θα πιει κ παραπάνω. Οι παιδίατροι θέλουν πάντα το κάτι παραπάνω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια...μολις γυρισα απο παιδιατρο κ ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!Ο μικρος πηρε μονο 200 γρ ,χθες εκλεισε τους 5 μηνες κ ειναι 6.800 κ 63 ποντους...εσας;;;;;

Πινει 120ml λιγο απ οτι μου ειπε η γιατρος ...τρωει ρυζαλευρο κ απο χθες κ φρουτα...

Βεβαια μου ειπε οτι ειναι κ πανεξυπνος κ καπως παρηγορηθηκα γιστι αλλιως πικρα ..

Μην στεναχωριέσαι.Κι εμένα μου ήρθε κάπως τα 500 γρμ.περιμενα παραπάνω αλλά μου είπε ότι από δω και πέρα δεν παιρνούν πολύ και ότι τον άλλο μήνα μπορεί να μην πάρει ούτε 500.Ειναι φυσιολογικό.Σε ποια καμπύλη είναι;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Comet είπε:

Μην στεναχωριέσαι.Κι εμένα μου ήρθε κάπως τα 500 γρμ.περιμενα παραπάνω αλλά μου είπε ότι από δω και πέρα δεν παιρνούν πολύ και ότι τον άλλο μήνα μπορεί να μην πάρει ούτε 500.Ειναι φυσιολογικό.Σε ποια καμπύλη είναι

στην μεσαια...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

στην μεσαια...

Αχ Dinaki23 εμένα πήρε 500 γραμμάρια αλλά είναι 9600 κιλα και δεν ξέρω πόσο χοντρουλης θα γινει.  Έχει ύψος 68 πόντους. 2 Οκτώβρη εγινε 5 μηνών. Ο γιατρός μου ειπε μέχρι 1 έτους πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 9 με 11 κιλά....γέλασα εκείνη την ώρα. Εμένα ήταν ήδη 9600 ! 

Εμείς κορίτσια ξεκινήσαμε ρυζαλευρο .Ο γιατρος είπε μα τρώει 150 με 200 γρ. Εγώ του δινω 140 το πολύ και θα του δίνω λιγότερο.  Επίσης τρώμε φρουτοκρεμα. Ξεκινήσαμε μήλο και από χτες βάλαμε αχλάδι .του αρέσει πολύ και την τρώει όλη. Την Κυριακή θα προσθέσω και μπανάνα. 17 του μήνα ξεκινάμε χορτοσουπες και μετά κρεατοσουπα και κοτόσουπα. Χαμός θα γίνει .έχουν πλάκα τώρα που μαθαίνουν να τρώνε.  Εμείς γινόμαστε χάλια με το ρυζαλευρο. Γεμίζουν τα ρούχα του, τα ρούχα μου, το καρεκλάκι κτλ κτλ....

Ρε κορίτσια, τι μπλέντερ πηρατε για να λιώνετε τις τροφες; 

Καλημέρα σας και αγωνιστικούς χαιρετισμούς!  :* 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Αχ Dinaki23 εμένα πήρε 500 γραμμάρια αλλά είναι 9600 κιλα και δεν ξέρω πόσο χοντρουλης θα γινει.  Έχει ύψος 68 πόντους. 2 Οκτώβρη εγινε 5 μηνών. Ο γιατρός μου ειπε μέχρι 1 έτους πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 9 με 11 κιλά....γέλασα εκείνη την ώρα. Εμένα ήταν ήδη 9600 ! 

Εμείς κορίτσια ξεκινήσαμε ρυζαλευρο .Ο γιατρος είπε μα τρώει 150 με 200 γρ. Εγώ του δινω 140 το πολύ και θα του δίνω λιγότερο.  Επίσης τρώμε φρουτοκρεμα. Ξεκινήσαμε μήλο και από χτες βάλαμε αχλάδι .του αρέσει πολύ και την τρώει όλη. Την Κυριακή θα προσθέσω και μπανάνα. 17 του μήνα ξεκινάμε χορτοσουπες και μετά κρεατοσουπα και κοτόσουπα. Χαμός θα γίνει .έχουν πλάκα τώρα που μαθαίνουν να τρώνε.  Εμείς γινόμαστε χάλια με το ρυζαλευρο. Γεμίζουν τα ρούχα του, τα ρούχα μου, το καρεκλάκι κτλ κτλ....

Ρε κορίτσια, τι μπλέντερ πηρατε για να λιώνετε τις τροφες; 

Καλημέρα σας και αγωνιστικούς χαιρετισμούς!  :* 

Μπλεντερ σετ με ράβδο ιζζυ με 25 ευρώ από Κωτσοβολο... Με έχει βγάλει ασπροπροσωπη και θα το χρησιμοποιήσω και στο επόμενο οι

Να σας ζήσουν και καλή αρχή στις στέρεες

 

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...