Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημέρα!καλό μήνα σε όλες!Κι οδικός μου τρελενεται με τον μεγάλο.Κι εγώ φοβάμαι γιατί ο μεγάλος τον πιάνει συνέχεια και προσπαθεί να τον πάρει αγκαλιά η να παλέψουν μην τον χτυπήσει καταλάθος.Εμεις τρώμε φρούτα.Μηλο δεν θέλει καθόλου.Οποτε αχλάδι μπανάνα προς το παρόν.Να ρωτήσω όσες τα μωράκια σας είναι πιο μπροστά έχετε δώσει αβοκάντο;

 

18 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Θέλω να σας ρωτήσω εσείς που είστε στην Ελλάδα και έχετε άλλη σχέση με τον παιδίατρο. Σήμερα κλέισαμε τουσ 7 μήνες και είχαμε ραντεβού με τη γιατρό. Το μωρό ζυγίζει 7140 και μέσα σε 1,5 μήνες πη΄ρε 680 γραμμάρια. Από την αρχή έχει ένα θέμα με το φαγητό και δεν τρώει μεγάλες ποσότητες. Πλέον έχω κόψει το θηλασμό και του δίνω σκόνη και έχουμε αρχίσει τροφές από τον 4ο μήνα. Είναι πολύ δύκσολος για να φάει και θέλει πολύ υπομονή. Σήμερα η γιατρός μου έγραψε να κανουμε εξετάσεις αίματος γιατί πιστεύει ότι έχει κάποιο πρόβλημα το ιμωρό και δεν μεγαλώνει σωστά. Εσείς από την εμπειρία σας τι λέτε; Κι εγώ προβληματίζομαι λίγο αλλά οι αντιδράσεις του είναι πολύ φυσιολογικές. Όταν τον συγκρίνω με το μεγάλο θεωρώ ότι είναι πιο προχωρημένες. 

Σας ευχαριστώ πολύ!!! :)  

Καλημέρα του έχω δώσει αβοκάντο πορτοκαλί μπανάνα μήλο αχλάδι κ μανταρίνι.. εσείς τι έχετε δώσει κορίτσια πειτε κ άλλες ιδέες. 

Μετά τον έκτο μήνα παίρνουν γύρω στο μισό κιλό μια χαρά είναι το παιδάκι σου πνεύματικα σούπερ!! Το κάθε παιδί έχει την δική του καμπυλη   ανάπτυξης..  εμένα ο μικρός είναι στην τελευταία το ανησυχητικό είναι όταν φύγει τελείως από τις καμπύλες ή πέσει δύο καμπύλες τότε αρχίζουμε να ανησυχούμε... Μην αγχώνεσαι άδικα αλλά από την άλλη να κάνει εξετάσεις αίματος δεν είναι κ κακό αντιθέτως έχεις κανείς κ ένα έλεγχο..


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 hours ago, ZOIRITA20813 said:

Κορίτσια καλησπέρα.τελικα εμείς πήγαμε σήμερα στον γιατρό και έπιασε τον Όρχι του μικρου. Μας είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα μπήκε στην βουβωνικη περιοχη και μάλλον θα κατέβει  οπότε δεν θα χρειαστεί χειρουργείο. Είμαστε σε αναμονή αλλά πιο αισιόδοξοι αυτήν την φορα.

Τι χαρά έχω,δεν λέγεται! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. 

@Μαρία_Λ κορίτσι μου τα μωρά από τον 5 ή 6 μήνα, δεν παίρνουν πολύ βάρος,  το λιγότερο είναι 200 300 γραμμάρια ανά μήνα και ανεβαίνει. Ο γιατρός σου είπε να κάνετε εξετάσεις λόγω της μη πρόσληψης βάρους; Ή έχει δει κάτι αλλο;

Καλημέρα!! Πόσο χαίρομαι με τα νέα σου!!! Μακάρι να μη χρειαστεί να κάνετε το χειρουργείο! Ο Θεός μαζί σας :)

 

Εμένα από την αρχή δεν έπαιρνε πολύ βάρος. Αλλά και από την αρχή έρτωγε πολύ λίγο. Γι' αυτό και όταν μου ζητάει γάλα του δίνω. Τη μία πίνει 60 την άλλη 90 και καποιες φορές 120. Με τις τροφές μια μέρα τα πάμε πολύ καλά και μια μέρα δεν τρώει σχεδόν καθόλου. Η μαμά μου βέβαια λέει ότι κι εγώ έτσι ήμουν και χειρότερα. Και γενικά ήμουν και είμαι αδύνατη. Ίσως το συγκρίνω και με τον πρώτο μου γιο που ήταν κανόνι στις κουταλιές και έπαιρνε πολύ βάρος. Αλλά όχι δεν έχει δει κάτι άλλο.

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! @Athina3 @Ntepaki22 @dinaki23 να είστε καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας! Δυστυχώς εδώ για να βρεις παιδίατρο θέλει πολλή προσπάθεια. Αλλά προσπαθώ να βρω κάποιον άλλο διαθέσιμο. Έκλεισα ραντεβού για την αιμοληψία. Όταν έχω τις απαντήσεις θα σας ενημερώσω :) 

Αθηνά μου κι εγώ τρελαίνομαι ποιυ βλέπω τους γιους μου να αλληλεπιδρούν κα να γελάνε παρέα. Είναι πραγματικά μαγικό :) 

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά! Να είστε καλά και να έχετε μια όμορφη μέρα!

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 2:33 AM, ZOIRITA20813 said:

Κορίτσια καλησπέρα.τελικα εμείς πήγαμε σήμερα στον γιατρό και έπιασε τον Όρχι του μικρου. Μας είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα μπήκε στην βουβωνικη περιοχη και μάλλον θα κατέβει  οπότε δεν θα χρειαστεί χειρουργείο. Είμαστε σε αναμονή αλλά πιο αισιόδοξοι αυτήν την φορα.

Τι χαρά έχω,δεν λέγεται! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. 

@Μαρία_Λ κορίτσι μου τα μωρά από τον 5 ή 6 μήνα, δεν παίρνουν πολύ βάρος,  το λιγότερο είναι 200 300 γραμμάρια ανά μήνα και ανεβαίνει. Ο γιατρός σου είπε να κάνετε εξετάσεις λόγω της μη πρόσληψης βάρους; Ή έχει δει κάτι αλλο;

Κοριτσι μου καλημερα! Πρωινη πρωινη σημερα :) να προλαβω να σας διαβασω πριν ξυπνησει το θηριο μου ;) 

Χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σου πραγματικα!!! Να ηρεμησεις και εσυ λιγο και να χαρεις το μωρακι σου!!! Γιατι μεταξυ μας ολα τα καταλαβαινουν τα ατιμα... βλεπω κ τον δικο μου αν εχω στεναχωρηθει για κατι οσο κ αν προσπαθω να τον ξεγελασω παλι το νιωθει. Φιλια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,τι κάνετε;Εμείς χτες πήγαμε παιδίατρο.Καναμε το τελευταίο εμβόλιο για τώρα.Οταν χρονίσει πάλι και επόμενο ραντεβού σε 2 μήνες.Πηρε 600 γρμ.και 2 πόντους.Ειναι 7.880 .Κάθεται μόνος του.Τρωμε κανονικά φρούτα και κρεατοχορτοσουπα και θηλάζουμε.

  • Μου αρέσει 5

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 2:26 ΠΜ, Comet είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,τι κάνετε;Εμείς χτες πήγαμε παιδίατρο.Καναμε το τελευταίο εμβόλιο για τώρα.Οταν χρονίσει πάλι και επόμενο ραντεβού σε 2 μήνες.Πηρε 600 γρμ.και 2 πόντους.Ειναι 7.880 .Κάθεται μόνος του.Τρωμε κανονικά φρούτα και κρεατοχορτοσουπα και θηλάζουμε.

Μπράβο στο παιδάκι σου. 

Κορίτσια θα σας πω τι πέρασα και τι φρίκη έφαγα για να ξέρετε κι εσείς,ώστε αν σας τύχει να μην φρικαρετε όπως εγώ. 

Εκανα παρέα με κάτι μαμάδες,που Κακως την ξεκίνησα εξαρχής. Πιάσαμε λοιπόν κουβέντα για το τι κάνουν τα μωρά μας. Όλες λέγανε για το παιχνίδι κου κου τζα που κάνουμε στα μωρά και γελάνε. Εγώ τους είπα ότι το μωρο μου δεν αντιδρά σε αυτο το παιχνίδι ,καθώς ούτε κάνει παλαμακια. Αμέσως λοιπόν μολις με άκουσαν άρχισαν να μου λένε ότι το μωρο δεν αναπτύσσεται σωστα και ,αν και είναι νωρίς , να δω σημάδια αυτισμου. Επέμεναν ότι δεν είναι δυνατόν ένα μωρό να μην αντιδρά στο κου κου τζα. Τρελάθηκα εγώ, στεναχωρήθηκα, έκλαψα εκείνο το βράδυ και μετά από 2 3 μέρες ,αφου ειχα πάρει τον παιδίατρο και με εβρισε για τις βλακείες που άκουγα, μίλησα με μια ψυχολόγο. Μου είπε εν ολίγοις,ότι από την στιγμή που ασχολούμαι όλη μέρα με το Παιδι,παίζουμε,γελάμε,τραγουδάμε,χορεύουμε ,πάμε βόλτες, τον αφήνω να εξερευνά το σπίτι (μπουσουλαει ο δικός μου ) κτλ κτλ , προφανώς ένα παιχνίδι όπως το κου κου τζα, του φαίνεται ανιαρό. 

Εντάξει προφανώς και την πίστεψα και με καθησύχασε αλλά λέω ρε γαμωτη, είναι δυνατόν να φρικάρουν έτσι έναν ανθρωπο; καλά κι εγώ ντιπ ηλίθια που τις άκουσα, αλλά λόγω απειρίας με πιασαν στον ύπνο.

Εύχομαι να είναι τα παιδάκια σας όλα καλά. Εμείς έχουμε κλάματα σπίτι γιατί δεν λένε να βγουν τα δόντια και τον πονάνε τον καημένο.κατα τα άλλα μπουσουλαει,γελάει πολύ (Όταν δεν ποναει) και φωνάζει ααααα και έεεεε και μπμπμπ.....από βδομάδα ξεκινάμε ψάρι. Είναι καλοφαγας ευτυχώς.

Σας φιλώ 

  • Μου αρέσει 2

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

Μπράβο στο παιδάκι σου. 

Κορίτσια θα σας πω τι πέρασα και τι φρίκη έφαγα για να ξέρετε κι εσείς,ώστε αν σας τύχει να μην φρικαρετε όπως εγώ. 

Εκανα παρέα με κάτι μαμάδες,που Κακως την ξεκίνησα εξαρχής. Πιάσαμε λοιπόν κουβέντα για το τι κάνουν τα μωρά μας. Όλες λέγανε για το παιχνίδι κου κου τζα που κάνουμε στα μωρά και γελάνε. Εγώ τους είπα ότι το μωρο μου δεν αντιδρά σε αυτο το παιχνίδι ,καθώς ούτε κάνει παλαμακια. Αμέσως λοιπόν μολις με άκουσαν άρχισαν να μου λένε ότι το μωρο δεν αναπτύσσεται σωστα και ,αν και είναι νωρίς , να δω σημάδια αυτισμου. Επέμεναν ότι δεν είναι δυνατόν ένα μωρό να μην αντιδρά στο κου κου τζα. Τρελάθηκα εγώ, στεναχωρήθηκα, έκλαψα εκείνο το βράδυ και μετά από 2 3 μέρες ,αφου ειχα πάρει τον παιδίατρο και με εβρισε για τις βλακείες που άκουγα, μίλησα με μια ψυχολόγο. Μου είπε εν ολίγοις,ότι από την στιγμή που ασχολούμαι όλη μέρα με το Παιδι,παίζουμε,γελάμε,τραγουδάμε,χορεύουμε ,πάμε βόλτες, τον αφήνω να εξερευνά το σπίτι (μπουσουλαει ο δικός μου ) κτλ κτλ , προφανώς ένα παιχνίδι όπως το κου κου τζα, του φαίνεται ανιαρό. 

Εντάξει προφανώς και την πίστεψα και με καθησύχασε αλλά λέω ρε γαμωτη, είναι δυνατόν να φρικάρουν έτσι έναν ανθρωπο; καλά κι εγώ ντιπ ηλίθια που τις άκουσα, αλλά λόγω απειρίας με πιασαν στον ύπνο.

Εύχομαι να είναι τα παιδάκια σας όλα καλά. Εμείς έχουμε κλάματα σπίτι γιατί δεν λένε να βγουν τα δόντια και τον πονάνε τον καημένο.κατα τα άλλα μπουσουλαει,γελάει πολύ (Όταν δεν ποναει) και φωνάζει ααααα και έεεεε και μπμπμπ.....από βδομάδα ξεκινάμε ψάρι. Είναι καλοφαγας ευτυχώς.

Σας φιλώ 

Αν καθομασταν να ακουσουμε τι λεει η καθεμια θα ειχαμε τρελαθει!!!

Επισης εχω καταλαβει οτι το καθε παιδακι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο το αλλο!!!

Κι εγω αγχωνομαι οτι θα μπορουσε να διναι λιγο πιο ψηλος πχ απ οσο ειναι αλλα το επομενο λεπτο κανω τον σταυρο μου που ειναι υγιης κ μου φευγουν οι ηλιθιες σκεψεις!!

Εχω στον περιγυρο μου τρια παιδακια που εχουν γεννηθει τον ιδιο μηνα ...το ενα περπαταει,το αλλο οχι,το ενα μιλαει,το αλλο οχι,το ενα εχει λιγα δοντακια ,το αλλο οχι!!Ολα ομως ειναι μια χαρα κ εχουν τον δικο τους ρυθμο αναπτυξης!

Μπαινουμε στο τριπακι της συγκρισης κ ειναι λαθος!Μονο ο παιδιατρος ξερει κ αυτον ακουμε!!

Κι εμεις γκρινια με τα δοντια,εχει βγαλει δυο κ ειναι φουσκωμενα αλλα δυο τωρα κ υποφερει κ αυτος κ εμεις χαχαχ...αρχισε κ εμενα το μπουσουλημα κ το Χριστουγεννιατικο δεντρο υποφερει!!

Σημερα θα φαμε αυγο!!κροκο μονο...

Καλημερα!!!

 

  • Χαχα 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Αν καθομασταν να ακουσουμε τι λεει η καθεμια θα ειχαμε τρελαθει!!!

Επισης εχω καταλαβει οτι το καθε παιδακι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο το αλλο!!!

Κι εγω αγχωνομαι οτι θα μπορουσε να διναι λιγο πιο ψηλος πχ απ οσο ειναι αλλα το επομενο λεπτο κανω τον σταυρο μου που ειναι υγιης κ μου φευγουν οι ηλιθιες σκεψεις!!

Εχω στον περιγυρο μου τρια παιδακια που εχουν γεννηθει τον ιδιο μηνα ...το ενα περπαταει,το αλλο οχι,το ενα μιλαει,το αλλο οχι,το ενα εχει λιγα δοντακια ,το αλλο οχι!!Ολα ομως ειναι μια χαρα κ εχουν τον δικο τους ρυθμο αναπτυξης!

Μπαινουμε στο τριπακι της συγκρισης κ ειναι λαθος!Μονο ο παιδιατρος ξερει κ αυτον ακουμε!!

Κι εμεις γκρινια με τα δοντια,εχει βγαλει δυο κ ειναι φουσκωμενα αλλα δυο τωρα κ υποφερει κ αυτος κ εμεις χαχαχ...αρχισε κ εμενα το μπουσουλημα κ το Χριστουγεννιατικο δεντρο υποφερει!!

Σημερα θα φαμε αυγο!!κροκο μονο...

Καλημερα!!!

 

Καλημέρα!!! 

Κι εμάς φλερτάρει με το δεντρο πολύ, να μόλις χάλασε την φάτνη πάλι...

Πως πας με την εγκυμοσύνη σου;


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα!!! 

Κι εμάς φλερτάρει με το δεντρο πολύ, να μόλις χάλασε την φάτνη πάλι...

Πως πας με την εγκυμοσύνη σου;

Καλα ,μια χαρα..ειμαι στον 4ο κ ειναι κοριτσακι τωρα!!!!!Οταν σκεφτομαι του χρονου τετοια εποχη θελω να φουνταρω αλλα το χειριζομαι ακομα..χαχα. 

ερωτηση....τι γνωμη εχετε για την περπατουρα;;;;

 

 

 

 

 


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , dinaki23 είπε:

Καλα ,μια χαρα..ειμαι στον 4ο κ ειναι κοριτσακι τωρα!!!!!Οταν σκεφτομαι του χρονου τετοια εποχη θελω να φουνταρω αλλα το χειριζομαι ακομα..χαχα. 

ερωτηση....τι γνωμη εχετε για την περπατουρα;;;;

 

 

 

 

 

Καλησπέρα.Κι εγώ καμιά φορά συγκρίνω στιγμιαία τον μεγάλο με το μικρό αλλά το σταματάω γρήγορα γιατί δεν πρέπει.

Όσο για την περπατουρα έβαλα το μεγάλο και θα βάλω λίγο και το μικρό απλά θέλει προσοχή να μην πέσει σε καμία σκάλα πχ.Να το έχεις από κοντά δηλ.

13 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

Μπράβο στο παιδάκι σου. 

Κορίτσια θα σας πω τι πέρασα και τι φρίκη έφαγα για να ξέρετε κι εσείς,ώστε αν σας τύχει να μην φρικαρετε όπως εγώ. 

Εκανα παρέα με κάτι μαμάδες,που Κακως την ξεκίνησα εξαρχής. Πιάσαμε λοιπόν κουβέντα για το τι κάνουν τα μωρά μας. Όλες λέγανε για το παιχνίδι κου κου τζα που κάνουμε στα μωρά και γελάνε. Εγώ τους είπα ότι το μωρο μου δεν αντιδρά σε αυτο το παιχνίδι ,καθώς ούτε κάνει παλαμακια. Αμέσως λοιπόν μολις με άκουσαν άρχισαν να μου λένε ότι το μωρο δεν αναπτύσσεται σωστα και ,αν και είναι νωρίς , να δω σημάδια αυτισμου. Επέμεναν ότι δεν είναι δυνατόν ένα μωρό να μην αντιδρά στο κου κου τζα. Τρελάθηκα εγώ, στεναχωρήθηκα, έκλαψα εκείνο το βράδυ και μετά από 2 3 μέρες ,αφου ειχα πάρει τον παιδίατρο και με εβρισε για τις βλακείες που άκουγα, μίλησα με μια ψυχολόγο. Μου είπε εν ολίγοις,ότι από την στιγμή που ασχολούμαι όλη μέρα με το Παιδι,παίζουμε,γελάμε,τραγουδάμε,χορεύουμε ,πάμε βόλτες, τον αφήνω να εξερευνά το σπίτι (μπουσουλαει ο δικός μου ) κτλ κτλ , προφανώς ένα παιχνίδι όπως το κου κου τζα, του φαίνεται ανιαρό. 

Εντάξει προφανώς και την πίστεψα και με καθησύχασε αλλά λέω ρε γαμωτη, είναι δυνατόν να φρικάρουν έτσι έναν ανθρωπο; καλά κι εγώ ντιπ ηλίθια που τις άκουσα, αλλά λόγω απειρίας με πιασαν στον ύπνο.

Εύχομαι να είναι τα παιδάκια σας όλα καλά. Εμείς έχουμε κλάματα σπίτι γιατί δεν λένε να βγουν τα δόντια και τον πονάνε τον καημένο.κατα τα άλλα μπουσουλαει,γελάει πολύ (Όταν δεν ποναει) και φωνάζει ααααα και έεεεε και μπμπμπ.....από βδομάδα ξεκινάμε ψάρι. Είναι καλοφαγας ευτυχώς.

Σας φιλώ 

Να σάι καλά!Κάτι τέτοια πέρασα στο μεγάλο.Διαβαζα διαφορά και φρικαρα.Ευτυχως τα κοψα νωρίς και ηρέμησα.Στο μικρό δεν ασχολούμαι καθόλου.Μπουσουλαει;Τι ωραία.Κι εγώ τον βάζω σε χαλάκι και κάνει κινήσεις μπρος πίσω αλλά θέλει ακόμη.Παντως έχει πλάκα,ότι δει προσπαθεί να το πιάσει.

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, dinaki23 said:

Καλα ,μια χαρα..ειμαι στον 4ο κ ειναι κοριτσακι τωρα!!!!!Οταν σκεφτομαι του χρονου τετοια εποχη θελω να φουνταρω αλλα το χειριζομαι ακομα..χαχα. 

ερωτηση....τι γνωμη εχετε για την περπατουρα;;;;

 

 

 

 

 

Καλημέρα!! Εγώ αγόρασα το jumperoo και είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που έχω κάνει. Του αρέσει πάρα πολύ! Αν σε ενδιαφέρει δες και αυτό. :) 

On 12/14/2020 at 1:11 AM, ZOIRITA20813 said:

Μπράβο στο παιδάκι σου. 

Κορίτσια θα σας πω τι πέρασα και τι φρίκη έφαγα για να ξέρετε κι εσείς,ώστε αν σας τύχει να μην φρικαρετε όπως εγώ. 

Εκανα παρέα με κάτι μαμάδες,που Κακως την ξεκίνησα εξαρχής. Πιάσαμε λοιπόν κουβέντα για το τι κάνουν τα μωρά μας. Όλες λέγανε για το παιχνίδι κου κου τζα που κάνουμε στα μωρά και γελάνε. Εγώ τους είπα ότι το μωρο μου δεν αντιδρά σε αυτο το παιχνίδι ,καθώς ούτε κάνει παλαμακια. Αμέσως λοιπόν μολις με άκουσαν άρχισαν να μου λένε ότι το μωρο δεν αναπτύσσεται σωστα και ,αν και είναι νωρίς , να δω σημάδια αυτισμου. Επέμεναν ότι δεν είναι δυνατόν ένα μωρό να μην αντιδρά στο κου κου τζα. Τρελάθηκα εγώ, στεναχωρήθηκα, έκλαψα εκείνο το βράδυ και μετά από 2 3 μέρες ,αφου ειχα πάρει τον παιδίατρο και με εβρισε για τις βλακείες που άκουγα, μίλησα με μια ψυχολόγο. Μου είπε εν ολίγοις,ότι από την στιγμή που ασχολούμαι όλη μέρα με το Παιδι,παίζουμε,γελάμε,τραγουδάμε,χορεύουμε ,πάμε βόλτες, τον αφήνω να εξερευνά το σπίτι (μπουσουλαει ο δικός μου ) κτλ κτλ , προφανώς ένα παιχνίδι όπως το κου κου τζα, του φαίνεται ανιαρό. 

Εντάξει προφανώς και την πίστεψα και με καθησύχασε αλλά λέω ρε γαμωτη, είναι δυνατόν να φρικάρουν έτσι έναν ανθρωπο; καλά κι εγώ ντιπ ηλίθια που τις άκουσα, αλλά λόγω απειρίας με πιασαν στον ύπνο.

Εύχομαι να είναι τα παιδάκια σας όλα καλά. Εμείς έχουμε κλάματα σπίτι γιατί δεν λένε να βγουν τα δόντια και τον πονάνε τον καημένο.κατα τα άλλα μπουσουλαει,γελάει πολύ (Όταν δεν ποναει) και φωνάζει ααααα και έεεεε και μπμπμπ.....από βδομάδα ξεκινάμε ψάρι. Είναι καλοφαγας ευτυχώς.

Σας φιλώ 

Κι εγώ που έχω 2 πολλές φορές τα συγκρίνω και αναρωτιέμαι αν το μωρό αναπτύσσεται σωστά (έχω και το θέμα ότι είναι λεπτός). Εμένα ας πούμε δεν κάθεται μόνος του ακόμη. Κάθεται στο καρεκλάκι να φάει, στέκεται για λίγα δευτερόλεπτα αλλά μέχρι εκεί. Μιας φίλης που έχει γεννηθεί το μωρό 2 μέρες μετά από τον δικό μου κάθεται εδώ και καιρό μόνος του. Ο δικός μου όμως όλη την ώρα μιλάει, είναι μεγάλος κουτσομπόλης και γενικά είναι πολύ κοινωνικός. Το άλλο παιδάκι δεν είναι. Κακώς συγκρίνουμε και κακώς στενοχωριόμαστε. Ο μεγάλος μου ο γιος για πχ ενώ είναι πολύ έξυπνος, τρόμαξε να βγάλει την πάνα στα 3. Κακά ακόμη στην πάνα κάνει. Δεν δέχεται αλλού. Ας είναι καλά στην υγεία τους και όλα θα τα κάνουν.

Υπομονή με τα δοντάκια. Υποφέρουν τα μικούλια μας. Καλη συνέχεια εύχομαι!! :) Φιλάκια!

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! 

Πρώτα Χριστούγεννα με τα μωράκια μας. Σας εύχομαι υγεία, αγάπη και πολλές πολλές αγκαλιές και ανέμελες στιγμές με τα μωράκια μας. 

Διάβασα την ομάδα μανουλες Μαΐου 2021 και συγκινήθηκα.  Θυμηθηκα όλες εμάς τέτοιο καιρό περσι που είχαμε τις ίδιες αγωνίες, απορίες. 

Σας φιλώ γλυκά    

  • Μου αρέσει 7

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κοριτσακια μου.Να μας ζήσουν τα μωράκια μας.Καναμε μια βόλτα με το καρότσι και φάγαμε μονοι μας αλλά δεν πειράζει.Ο μπέμπης μας χτυπάει παλαμάκια και χαίρεται κι αν φύγω από το δωμάτιο μετά από λίγο φωνάζει.Φωνακλας βγήκε κι αυτός.Και φαγανουλης.Οτι του δώσω το τρώει.

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες! Ελπίζω όλα τα μωράκια να είναι καλά και να περάσετε όπως είχατε φανταστεί τα πρώτα σας Χριστούγεννα! 

Να σας ρωτήσω οποιες έχετε γνώμη από τον παιδιατρο σας πρόσφατη η απο εμπειρία από μεγαλύτερο παιδάκι, σας έχει πει να μην στηρίζονται ακόμη στα πόδια τους και σε ολόκληρη την πατούσα;; εμάς λέει δεν κάνει για λόγω πλατυποδιας και ότι ακόμη γονατα κ λεκάνη δεν κάνει. Είμαστε 7 και 1 βδομάδα. Άλλο όλο θέλει να σηκώνεται με την βοήθεια μας φυσικά και αν χαλαρώσεις τα χέρια σου στηρίζεται αρκετά στα πόδια της.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες! Ελπίζω όλα τα μωράκια να είναι καλά και να περάσετε όπως είχατε φανταστεί τα πρώτα σας Χριστούγεννα! 

Να σας ρωτήσω οποιες έχετε γνώμη από τον παιδιατρο σας πρόσφατη η απο εμπειρία από μεγαλύτερο παιδάκι, σας έχει πει να μην στηρίζονται ακόμη στα πόδια τους και σε ολόκληρη την πατούσα;; εμάς λέει δεν κάνει για λόγω πλατυποδιας και ότι ακόμη γονατα κ λεκάνη δεν κάνει. Είμαστε 7 και 1 βδομάδα. Άλλο όλο θέλει να σηκώνεται με την βοήθεια μας φυσικά και αν χαλαρώσεις τα χέρια σου στηρίζεται αρκετά στα πόδια της.

Χρονια πολλα κ καλα!!!

Εμας σηκωνεται κανονικα μονος του(πιανεται απο καναπε,τραπεζακια κτλ)..δεν μου εχει πει κατι η παιδιατρος!Μια χαρα στηριζονται κ βαζουν κ δυναμη στα ποδια...και να μη θελω να τον σηκωσω ,σκαρφαλωνει!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rositaki είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες! Ελπίζω όλα τα μωράκια να είναι καλά και να περάσετε όπως είχατε φανταστεί τα πρώτα σας Χριστούγεννα! 

Να σας ρωτήσω οποιες έχετε γνώμη από τον παιδιατρο σας πρόσφατη η απο εμπειρία από μεγαλύτερο παιδάκι, σας έχει πει να μην στηρίζονται ακόμη στα πόδια τους και σε ολόκληρη την πατούσα;; εμάς λέει δεν κάνει για λόγω πλατυποδιας και ότι ακόμη γονατα κ λεκάνη δεν κάνει. Είμαστε 7 και 1 βδομάδα. Άλλο όλο θέλει να σηκώνεται με την βοήθεια μας φυσικά και αν χαλαρώσεις τα χέρια σου στηρίζεται αρκετά στα πόδια της.

Καλημέρα Rositaki!! Ο δικός μου παιδίατρος όταν τον ρώτησα σχετικά μου είπε ότι εφόσον το παιδί ξεκινάει να το κάνει το ακολουθούμε κ το βοηθάμε χωρίς καθόλου πίεση. Εξάλλου μόλις κουραστεί θα καθίσει.

Καλημέρα κορίτσια!!! Θα ηθελα τα φώτα σας... Ξεκινήσαμε με την μικρή τροφές τον Νοέμβριο στον 5 μήνα κ αφού είχε όλα τα σημάδια ετοιμότητας. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στην αρχή έδειχνε ενδιαφέρον κ έτρωγε (έτρωγε ελάχιστα maximum 10 κουταλιές) τον τελευταίο καιρό αντί να τρώει πιο πολύ δεν θέλει να φάει καθόλου. Προσπαθώ να μην την πιέζω κ με παιχνιδάκια ή ξεγελώντας την με το νερό της δίνω μια-δυο κουταλιτσες. Ο παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ κ να συνεχίσω να προσφέρω χωρίς πίεση. Έχω αρχίσει κ ανησυχώ για το ποτέ θα ξεκινήσει να τρώει. Θηλαζουμε ελεύθερα κ έχω δοκιμάσει να την ταΐσω κ ενώ έχει μείνει αρκετά χωρίς θηλασμό κ μόλις έχει θηλάσει αλλά χωρίς αποτελεσμα... έχει καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...