Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Κοριτσια μου βρέχει κι εδώ κοκκινόχωμα και δεν μπορώ να πλύνω τίποτα.. Μιλαμε έχω φάει φρίκη από την Κλεισούρα. Και με τον παλιοκαιρο δε μπορώ να κάτσω ούτε έξω να με πιάσει ο ήλιος..  

  • Λυπημένη/-ος 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Χθες το παρέλαβα και πραγματικά είναι απίστευτο καρότσι, άνετο, εύκολο στην κίνηση, με μια κινηση κλείνει με μια ανοίγει, ελαφρύ...είναι το ιδανικό και κοίταξα πολλά καρότσια για να καταλήξω σε αυτό. Αξίζει τα λεφτά του!

Τι χρώμα το πηρες; 

Καλησπέρα!!

Με το καλό να κάνεις βόλτες με το μωράκι σου!

Ναι δεν έχει καμία σχέση από πλευράς στιβαρότητας με το απλό trilogy. 

Πήραμε το silky grey.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , daisyz είπε:

Καλησπέρα!!

Με το καλό να κάνεις βόλτες με το μωράκι σου!

Ναι δεν έχει καμία σχέση από πλευράς στιβαρότητας με το απλό trilogy. 

Πήραμε το silky grey.

Ακριβώς και απ ότι διάβασα τα trilogy έχουν βγει προβληματικά στον σκελετό.. τέλειο είναι εγώ πήρα το mineral grey.

  • Μου αρέσει 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου ! τι κάνετε; να ρωτησω οσες εργαζεστε με ΙΚΑ ποια είναι η διαδικασία για την άδεια τοκετου; Μου έδωσε ο γιατρός το χαρτι με την ΠΗΤ το έστειλα στην λογιστρια και μου ειπε ότι ξεκιναει η αδεια μου 20/04.. αλλα δεν ξερει τωρα λογω της καταστασης πως ακριβως γινεται η διαδικασια; ξερει καμια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nansy29 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου ! τι κάνετε; να ρωτησω οσες εργαζεστε με ΙΚΑ ποια είναι η διαδικασία για την άδεια τοκετου; Μου έδωσε ο γιατρός το χαρτι με την ΠΗΤ το έστειλα στην λογιστρια και μου ειπε ότι ξεκιναει η αδεια μου 20/04.. αλλα δεν ξερει τωρα λογω της καταστασης πως ακριβως γινεται η διαδικασια; ξερει καμια;

λογικα πρεπει να πας ικα περιοχης σου και θελει χαρτι απο συμβεβλημενο στο εοπυ γιατρο.  παρτους ρωτα τι χρειαζεται στο ικα. εγω τελος του μηνα θα ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, pakaki είπε:

λογικα πρεπει να πας ικα περιοχης σου και θελει χαρτι απο συμβεβλημενο στο εοπυ γιατρο.  παρτους ρωτα τι χρειαζεται στο ικα. εγω τελος του μηνα θα ασχοληθω.

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου..Στο ΙΚΑ πηγαινες πριν τον ιό.. Τώρα λογικά πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά. Θα το ψάξω λίγο.θα πάρω τηλ ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου..Στο ΙΚΑ πηγαινες πριν τον ιό.. Τώρα λογικά πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά. Θα το ψάξω λίγο.θα πάρω τηλ ευχαριστώ!!

Πλέον πας με ραντεβού στο ΙΚΑ. Έστειλα σήμερα τη μητέρα μου για πληρωμές εφκα.

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι στο ικα πλέον μόνο με ραντεβού ή τηλεφωνικά ή αν δεν στο σηκώνουν μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο e-εφκα/ μένουμεσπιτι... κανεις αίτηση και σε παίρνουν τηλ αυτοί για να κλείσεις ραντεβού 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2020 at 6:24 PM, Άννα.Κρήτη said:

να μας πεις κι εσυ ποσο ζυγιζουν τα μωρακια σου γιατι εχω απορια πως κυμαινεται το βαρος στα διδυμακια <3

πηγαμε στον γιατρο σημερα για σκαν, ειναι πολυ καλα τα μπεμπε ευτυχως! 1270 και 1330 :wub:

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:


πριν την λήψη                   92

1 ώρα μετά                         186

2 ώρες μετά                       124

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k said:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Καλημερα! Μια χαρα εισαι βρε, μην σε τρελαινει.

Και τα δικα μου δεν ηταν καλα, ειχα 2 τιμες παθολογικες [αλλα και μια να ειχα οπως εσυ παλι μου ειπε οτι θα το θεωρουσε διαβητη κυησης]:

πριν την λήψη                   107

1 ώρα μετά                         201

2 ώρες μετά                       89

μου ειπε ο γυναικολογος να μιλησω με τον ενδοκρινολογο του ο οποιος μου ειπε να προμηθευτω τα διαφορα συνεργα για μετρησεις και εχω ξεκινησει εδω και 1 εβδομαδα περιπου να κανω 4 μετρησεις ημερησιως. Το εκανα αλλα μιλησα και με τον δικο μου ενδοκρινολογο - οι αποψεις τους ταυτιστηκαν ευτυχως :mrgreen:

Για διατροφη μου ειπαν μικρα και συχνα γευματα. Τα βασικα γευματα να ειναι με πρωτεινη, σαλατα και λιγο υδατανθρακα [κυριως μαυρα προιοντα] και τα ενδιαμεσα σνακ ενα μικρο φρουτο με λιγους ξηρους καρπους ή μια φρυγανια με τυρι ή 1 γιαουρτι. Αποφευγουμε σνακ  τυπου μπισκοτα, τσιπς κτλ και οχι τηγανιτα εννοειται. 

Προχωραμε λοιπον με εβδομαδιαια παρακολουθηση και ευτυχως μεχρι τωρα οι τιμες ειναι καλες οποτε δεν φαινεται να χρειαζεται ινσουλινη. 

Τα μωρακια μας χρειαζονται υδατανθρακα απλα με μετρο. 

Μηπως να συμβουλευτεις κι εναν 2ο ενδοκρινολογο? Ειναι αγχωτικο ολο αυτο ηδη, δεν μας χρειαζεται εξτρα πιεση με τρελες απαγορεύσεις. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Καλημέρα. Σου μιλάω ως παθούσα, μιας κι από τον 6ο μήνα που έκανα προσωπικά την καμπύλη κι είχα μια εκ των τριών μετρήσεων υψηλά, ξεκίνησα αυστηρότατη διατροφή και μετρήσεις σακχάρου ως τη γέννα. Η ενδοκρινολόγος μου είπε πως ακόμα και μια μέτρηση να είναι εκτός ορίου, θεωρείται διαβήτης κύησης κι επίσης, ακόμα και μια να είναι στα ανώτατα όρια, χρειάζεται παρακολούθηση και διατροφή. Ινσουλίνη δεν χρειάστηκα να κάνω, πήγαν όλα κατευχήν και το μωρό δεν επηρεάστηκε καθόλου. Εννοείται πως η διαιτα κι οι μετρήσεις είναι ένα λούκι, αλλά θα σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό του μωρού. Είναι τσιμπημένες οι τιμές σου και καλά θα κάνεις να ακολουθήσεις ότι σου πει ο ενδοκρινολόγος που είναι ο ειδικός σε αυτό το θέμα. Μην ξεχνάς ότι στο εξής το σάκχαρο αμεβαίνει πολύ περισσότερο, οπότε αν δεν το ελέγξεις, μπορεί να χειροτερεύσει. Σίγουρα η διατροφή θα σε βοηθήσει να μην βάλεις άλλα κιλά ή να βάλεις ελάχιστα, αλλά συμφωνώ πως δεν είναι αυτό το ζητούμενο, αλλά η υγεία η δική σου και του μωρού σου. Όλα θα πάνε καλά, 9 στις 10 περιπτώσεις μόνο με διατροφή, αναστρέφουν την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny said:

Καλημερα! Μια χαρα εισαι βρε, μην σε τρελαινει.

Και τα δικα μου δεν ηταν καλα, ειχα 2 τιμες παθολογικες [αλλα και μια να ειχα οπως εσυ παλι μου ειπε οτι θα το θεωρουσε διαβητη κυησης]:

πριν την λήψη                   107

1 ώρα μετά                         201

2 ώρες μετά                       89

μου ειπε ο γυναικολογος να μιλησω με τον ενδοκρινολογο του ο οποιος μου ειπε να προμηθευτω τα διαφορα συνεργα για μετρησεις και εχω ξεκινησει εδω και 1 εβδομαδα περιπου να κανω 4 μετρησεις ημερησιως. Το εκανα αλλα μιλησα και με τον δικο μου ενδοκρινολογο - οι αποψεις τους ταυτιστηκαν ευτυχως :mrgreen:

Για διατροφη μου ειπαν μικρα και συχνα γευματα. Τα βασικα γευματα να ειναι με πρωτεινη, σαλατα και λιγο υδατανθρακα [κυριως μαυρα προιοντα] και τα ενδιαμεσα σνακ ενα μικρο φρουτο με λιγους ξηρους καρπους ή μια φρυγανια με τυρι ή 1 γιαουρτι. Αποφευγουμε σνακ  τυπου μπισκοτα, τσιπς κτλ και οχι τηγανιτα εννοειται. 

Προχωραμε λοιπον με εβδομαδιαια παρακολουθηση και ευτυχως μεχρι τωρα οι τιμες ειναι καλες οποτε δεν φαινεται να χρειαζεται ινσουλινη. 

Τα μωρακια μας χρειαζονται υδατανθρακα απλα με μετρο. 

Μηπως να συμβουλευτεις κι εναν 2ο ενδοκρινολογο? Ειναι αγχωτικο ολο αυτο ηδη, δεν μας χρειαζεται εξτρα πιεση με τρελες απαγορεύσεις. :roll:

 Εγώ κάνω ήδη διατροφή με διατροφολόγο από το 2ο τρίμηνο.

Μου έχει για πρωινό 1 φέτα ψωμί ή 2 φρυγανιές.

Για μεσημεριανό ένα φλιτζάνι του τσαγιού Ρύζι ή μακαρόνια ή μια βραστή πατάτα ή 5 πατάτες φούρνου

Και για βραδινό μια φέτα ψωμί ή 1 φρυγανιά

Αυτά από υδατάνθρακες έτσι και αλλιώς τα κάνω εδώ και 3 μήνες.

Της έστειλα το πρόγραμμα της διατροφολόγου μου και συμφώνησε.

Πολύ κακή συνεννόηση πάντως.

Το μωρό είναι μια χαρά και μεγάλο μεγάλο. Όχι στα όρια του ανησυχητικού αλλά μεγάλο.

Όσο για γλυκά μου είπε να βρω γλυκά για διαβητικούς. Ευτυχώς έχω ζαχαροπλαστείο δίπλα στο σπίτι μου που φτιάχνει τέτοια και είναι σούπερ.

Σου είπε να μην τρως ούτε μέλι?

Εμένα αυτό μου κλωτσάει λίγο.

Θέλω να φάω μια κουταλιά μέλι … που και που.

  • Μου αρέσει 1

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k said:

 Εγώ κάνω ήδη διατροφή με διατροφολόγο από το 2ο τρίμηνο.

Μου έχει για πρωινό 1 φέτα ψωμί ή 2 φρυγανιές.

Για μεσημεριανό ένα φλιτζάνι του τσαγιού Ρύζι ή μακαρόνια ή μια βραστή πατάτα ή 5 πατάτες φούρνου

Και για βραδινό μια φέτα ψωμί ή 1 φρυγανιά

Αυτά από υδατάνθρακες έτσι και αλλιώς τα κάνω εδώ και 3 μήνες.

Της έστειλα το πρόγραμμα της διατροφολόγου μου και συμφώνησε.

Πολύ κακή συνεννόηση πάντως.

Το μωρό είναι μια χαρά και μεγάλο μεγάλο. Όχι στα όρια του ανησυχητικού αλλά μεγάλο.

Όσο για γλυκά μου είπε να βρω γλυκά για διαβητικούς. Ευτυχώς έχω ζαχαροπλαστείο δίπλα στο σπίτι μου που φτιάχνει τέτοια και είναι σούπερ.

Σου είπε να μην τρως ούτε μέλι?

Εμένα αυτό μου κλωτσάει λίγο.

Θέλω να φάω μια κουταλιά μέλι … που και που.

Mια χαρα ειναι το προγραμμα σου! Σου ειπε ο ενδοκρινολογος να κανεις μετρησεις?

Κοιτα, γενικα μου ειπε γλυκα οχι, δεν μου ειπε συγκεκριμενα για μελι.. βεβαια απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εφερναν πολυ καουρα τα γλυκα και η ζαχαρη γενικως οποτε δεν ετρωγα. Λιγουρευτηκα παγωτο προχτες και εκανα το εξης: μιση μπανανα σε κομματακια στην καταψυξη, αφου παγωσει καλα την εβαλα στο μπλεντερ μαζι με ενα κουταλακι αγλυκο κακαο και λιγο γαλα. Και το εκανα σαν παγωτο/milkshake σοκολατα/μπανανα. Πολυ καλο! :wub:

Προσεξε το λιγο με τα γλυκα των διαβητικων, γιατι δεν ειμαστε διαβητικοι κατα βαση. Ο διαβητης κυησης στην τεραστια πλειοψηφια του ειναι παροδικος. Μια ξαδερφη μου αγορασε μαρμελαδα για διαβητικους και η μετρηση της εφτασε 220. :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...