Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

23 ώρες πρίν, Boubou93 είπε:

Να σου ζήσει η κούκλα σου. Γερή και καλοτυχη να είναι !!

 

7 ώρες πρίν, Blonde είπε:

Πιάνει για λίγο θηλη και κουράζεται και σταματάει και την παίρνει ο ύπνος εκεί...οι μαίες δεν με βοηθάνε καθόλου! Σκεφτείτε ότι φώναξα μια να έρθει στις 8:30 και δεν ήρθε ποτέ...! Μια που ήρθε πριν με νευρίασε πολύ άσχημα γιατί δεν έχω κατεβάσει ακόμα γάλα και τις λέω δεν πιάνει θηλη και μου λέει με ύφος ε και τι θα κάνεις θα σταματήσεις? Θα το αφήσεις μέσα θα πετρωσει...! Να δεν έχω γάλα ακόμα καλή μου!! Σιχτιρ 

Κορίτσι μου μην στεναχωριέσαι μια φίλη ήταν έτσι σαν και μολις πήγε σπίτι της ήρθε το γάλα!!! Όσο να’ναι το οικειο περιβάλλον σε χαλαρώνει προσπάθησε λίγο με θηλαστρο , λογικά αν δεν έχεις μαζί σου θα έχουν εκεί !!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ωχ κατάλαβα...μην αγχώνεσαι. Εσύ τουλάχιστον το τοποθετείς. Εγώ που δεν μπορούσα; Να τις πρήξεις πατώντας το κουδουνάκι. Είναι δουλειά τους. Φώναξε μία να στο βάλει το μωρό στο στήθος. Καλά και τόσο μωράκι μην φανταστείς ότι πίνει πολύ. Λίγα μλ θέλουν για αρχή, για αυτό πεινάνε συνέχεια. Βάζε το μωρό όσο αντέχεις μία στο ένα στήθος και μία στο άλλο. Εγώ προσωπικά, χωρίς να το δεις ως αναγκαία συμβουλή, μέσα στο μαιευτήριο όταν το έβλεπα ανήσυχο και ότι δεν είχε φάει καλά, το είχα στείλει στις μαίες και για συμπλήρωμα...και έτρωγε ο άτιμος... Μην απελπίζεσαι.. τα πας πολύ καλά..απλά θέλει πολύ χρόνο και υπομονή από εσένα. 

Άσε ειναι ανημερωτες μου φαίνεται...ούτε καν να μου δείξουν σωστή στάση του μωρού δεν έκατσαν !  Έδωσα κι εγώ συμπληρώμα γιατί πεινούσε παρά πολύ η ψυχή μου έκλαιγε ασταμάτητα! Ουφ υπομονή και επιμονή να έρθει να με δει κανένας σύμβουλος θηλασμού γιατί από εδώ μέσα πρόκοψα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Άσε ειναι ανημερωτες μου φαίνεται...ούτε καν να μου δείξουν σωστή στάση του μωρού δεν έκατσαν !  Έδωσα κι εγώ συμπληρώμα γιατί πεινούσε παρά πολύ η ψυχή μου έκλαιγε ασταμάτητα! Ουφ υπομονή και επιμονή να έρθει να με δει κανένας σύμβουλος θηλασμού γιατί από εδώ μέσα πρόκοψα!

Μεγάλος αγώνας και ο θηλασμός...καλά τοσο άσχετες εκεί μέσα;;; Σε κλινική γέννησες; Παλιοφακλανες!! Μαίες σου λέει μετά...εσύ να κράζεις και να τις φωνάζεις συνεχώς!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Jerina είπε:

Πώς είσαι κορίτσι μου εσύ;; Γυρίσατε σπίτι σας; Οι καούρες έφυγαν;

Καλησπερα σε ολες! Ειμαστε 3 μερες στο σπιτι.Ειμαστε πολι καλα.Θιλαζομε καλα,επιασε απο τιν αρχι.Σε 2 μερες ιρτε το γαλα,εχω πολι και Τωρα εχω και εμπειρια.Δεν εχω αγχος,αλλι φασι.Με τι γεννα καορες τελος! Τα σαλια σταματισαν 2 μερες μετα.Ειμαι τελεια,τρωω καλα επιτελος! 

  • Μου αρέσει 5

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπερα σε ολες! Ειμαστε 3 μερες στο σπιτι.Ειμαστε πολι καλα.Θιλαζομε καλα,επιασε απο τιν αρχι.Σε 2 μερες ιρτε το γαλα,εχω πολι και Τωρα εχω και εμπειρια.Δεν εχω αγχος,αλλι φασι.Με τι γεννα καορες τελος! Τα σαλια σταματισαν 2 μερες μετα.Ειμαι τελεια,τρωω καλα επιτελος! 

Μπράβο κορίτσι μου!!!άντε να ευχαριστηθεις και λίγο φαγητό!!! Έχεις εμπειρία στον θηλασμό οπότε εσένα θα ρωτάμε να ξέρεις χαχαχαχαχα


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , Blonde είπε:

Άσε ειναι ανημερωτες μου φαίνεται...ούτε καν να μου δείξουν σωστή στάση του μωρού δεν έκατσαν !  Έδωσα κι εγώ συμπληρώμα γιατί πεινούσε παρά πολύ η ψυχή μου έκλαιγε ασταμάτητα! Ουφ υπομονή και επιμονή να έρθει να με δει κανένας σύμβουλος θηλασμού γιατί από εδώ μέσα πρόκοψα!

Μμμμ...φακελάκι ήθελαν μυρίζομαι.... Θες να προσπαθήσω να σου περιγράψω πώς να το κάνεις;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Καλησπερα σε ολες! Ειμαστε 3 μερες στο σπιτι.Ειμαστε πολι καλα.Θιλαζομε καλα,επιασε απο τιν αρχι.Σε 2 μερες ιρτε το γαλα,εχω πολι και Τωρα εχω και εμπειρια.Δεν εχω αγχος,αλλι φασι.Με τι γεννα καορες τελος! Τα σαλια σταματισαν 2 μερες μετα.Ειμαι τελεια,τρωω καλα επιτελος! 

Τα καλύτερα νεα!! Μπραβο κοριτσακι! Ταλαιπωρηθηκες αλλα ολα περασαν πια. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jerina said:

εσύ κορίτσι μου πως είσαι;; Πονάς; Γάλα έβγαλες;

 

Just now, Jerina said:

εσύ κορίτσι μου πως είσαι;; Πονάς; Γάλα έβγαλες;

Καλα κουκλιτσα. Καλύτερα απο πονο σημερα ευτυχώς. Σηκώθηκα όρθια μονη μου, αμεεε!! :mrgreen:

Γαλα οχι ακόμα δυστυχώς αλλα βαζω θηλαστρο κανονικά. Θα δούμε.. 

Πως νιωθεις εσυ? 4 μερες εμειναν??

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, playbunny είπε:

 

Καλα κουκλιτσα. Καλύτερα απο πονο σημερα ευτυχώς. Σηκώθηκα όρθια μονη μου, αμεεε!! :mrgreen:

Γαλα οχι ακόμα δυστυχώς αλλα βαζω θηλαστρο κανονικά. Θα δούμε.. 

Πως νιωθεις εσυ? 4 μερες εμειναν??

Μπράβο αγάπη μουυυυ!!!! Τι καλά αύριο θα βγεις και θα είσαι κομπλέ!! Ναι έμειναν 4 μέρες... Δε μπορώ να πω ότι είμαι καλά...το πήρα λίγο αγχωτικά άσχημα... προσπαθώ να χαλαρώσω ενώ δεν είναι κάτι αμάν πια όλες γεννάνε εγώ είμαι η χαζή χαχαχαχα. Χωρίς να το θέλω με πιάνει σαν σφίξιμο και πνιξιμο.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Jerina said:

Μπράβο αγάπη μουυυυ!!!! Τι καλά αύριο θα βγεις και θα είσαι κομπλέ!! Ναι έμειναν 4 μέρες... Δε μπορώ να πω ότι είμαι καλά...το πήρα λίγο αγχωτικά άσχημα... προσπαθώ να χαλαρώσω ενώ δεν είναι κάτι αμάν πια όλες γεννάνε εγώ είμαι η χαζή χαχαχαχα. Χωρίς να το θέλω με πιάνει σαν σφίξιμο και πνιξιμο.

Βρε κοριτσακι λογικο είναι το αγχος αλλα θα πας νωρις πρωι οποτε ακου σχεδιο... Λογικά θα εισαι ψιλο-αυπνη το προηγούμενο βράδυ οποτε θα σκασεις μυτη οπως εγω τυπου ζομπι κοτοπουλο. Η αυπνια μοιαζει με το μεθυσι, σε φαση οτι εισαι λιγο εκει και δεν εισαι. Ε αυτο είναι το κλειδι της επιτυχίας!! Θα κανεις οτι σου λενε μηχανικα μεχρι να βγάλουν την μπουμπου και να σου πουν "βγηκε η κορη σας" και ξαφνικα εισαι 100% εκει!! ♥️♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Blonde είπε:

Άσε ειναι ανημερωτες μου φαίνεται...ούτε καν να μου δείξουν σωστή στάση του μωρού δεν έκατσαν !  Έδωσα κι εγώ συμπληρώμα γιατί πεινούσε παρά πολύ η ψυχή μου έκλαιγε ασταμάτητα! Ουφ υπομονή και επιμονή να έρθει να με δει κανένας σύμβουλος θηλασμού γιατί από εδώ μέσα πρόκοψα!

Να σου ζήσει το μωρακι. Σε ποιο γέννησες? Ανάλογη εμπειρία είχα κ γω αυτές τσ μέρες που γέννησα το 2ο παιδί μου στο Έλενα στην  Αθήνα (εκεί είναι ο Γιατρός μου). Το Έλενα είναι υπέρ του θηλασμού μεχρι αηδίας. Στο 1ο παιδί πριν 2 χρονια κάθε 2 ώρες ερχόταν μια σύμβουλος να βοηθήσει. Τώρα ειδα σύμβουλο 3 φορες. Της παρακαλούσα να έρθουν. Το μωρο εν τέλει είχε θέμα με το ζάχαρο (έπεφτε) οπότε λέω θα δώσω ξένο.. Εκεί με κοιτούσαν με μισό μάτι. Κ το τελευταίο βράδυ γυρνάει μια νοσοκόμα (μαία) δεν ξέρω τι ήταν κ λέει στον άντρα μου: θσ σας δώσω γάλα τώρα (2 τα ξημερώματα) κ θα ξανά πάρετε στις 8 το ορωι... Το παιδί πρέπει να τρώει κάθε 6 ωρς.. Και γίνεται ο χαμός... Κ στο τέλος δεν τν άφηνε να το ζεστάνει γτ λέει το γάλα πίνεται κρύο... Κ πήγε ο Αντρασ μ να το ζεστάνει κ της λέει: εσύ στα παιδιά σου δωστό κρύο εγώ θα το ζεστάνω.... 

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos said:

Να σου ζήσει το μωρακι. Σε ποιο γέννησες? Ανάλογη εμπειρία είχα κ γω αυτές τσ μέρες που γέννησα το 2ο παιδί μου στο Έλενα στην  Αθήνα (εκεί είναι ο Γιατρός μου). Το Έλενα είναι υπέρ του θηλασμού μεχρι αηδίας. Στο 1ο παιδί πριν 2 χρονια κάθε 2 ώρες ερχόταν μια σύμβουλος να βοηθήσει. Τώρα ειδα σύμβουλο 3 φορες. Της παρακαλούσα να έρθουν. Το μωρο εν τέλει είχε θέμα με το ζάχαρο (έπεφτε) οπότε λέω θα δώσω ξένο.. Εκεί με κοιτούσαν με μισό μάτι. Κ το τελευταίο βράδυ γυρνάει μια νοσοκόμα (μαία) δεν ξέρω τι ήταν κ λέει στον άντρα μου: θσ σας δώσω γάλα τώρα (2 τα ξημερώματα) κ θα ξανά πάρετε στις 8 το ορωι... Το παιδί πρέπει να τρώει κάθε 6 ωρς.. Και γίνεται ο χαμός... Κ στο τέλος δεν τν άφηνε να το ζεστάνει γτ λέει το γάλα πίνεται κρύο... Κ πήγε ο Αντρασ μ να το ζεστάνει κ της λέει: εσύ στα παιδιά σου δωστό κρύο εγώ θα το ζεστάνω.... 

Ελεος!!! Τι συμπεριφορες είναι αυτες! :angry: Να αγιασει το στομα του αντρουλη σου, πολυ καλα της ειπε.

Οτι μεθοδο και να ακολουθήσει καθε ζευγαρι το θεμα είναι το παιδι να είναι φαγωμενο. Αν είναι δυνατον να το αφηναν νηστικο και χαριστικα με παγωμενο γαλα.. τρελαθηκα τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Ελεος!!! Τι συμπεριφορες είναι αυτες! :angry: Να αγιασει το στομα του αντρουλη σου, πολυ καλα της ειπε.

Οτι μεθοδο και να ακολουθήσει καθε ζευγαρι το θεμα είναι το παιδι να είναι φαγωμενο. Αν είναι δυνατον να το αφηναν νηστικο και χαριστικα με παγωμενο γαλα.. τρελαθηκα τωρα. 

Πληρώνουμε αδρά για να έχουμε τέτοια συμπεριφορά;;;τι λες ρε φίλε θα τους πάρει ο διάολος!!!!! Αναφορά και καταγγελίες έτσι θέλουν...

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 2:50 ΠΜ, Blonde είπε:

Πιάνει για λίγο θηλη και κουράζεται και σταματάει και την παίρνει ο ύπνος εκεί...οι μαίες δεν με βοηθάνε καθόλου! Σκεφτείτε ότι φώναξα μια να έρθει στις 8:30 και δεν ήρθε ποτέ...! Μια που ήρθε πριν με νευρίασε πολύ άσχημα γιατί δεν έχω κατεβάσει ακόμα γάλα και τις λέω δεν πιάνει θηλη και μου λέει με ύφος ε και τι θα κάνεις θα σταματήσεις? Θα το αφήσεις μέσα θα πετρωσει...! Να δεν έχω γάλα ακόμα καλή μου!! Σιχτιρ 

Σε αυτή τη φάση θα το ξεγυμνώνεις θα το αφήνεις μόνο με φανελάκι κ πάνα για να μη ζαβλακωνεται από τη ζέστη και κοιμάται κ θα του τσιμπας(τρίψιμο έντονο) λίγο το λοβό του αυτιού!θα ξυπνάει κ θα τρώει έτσι αν πάλι κοιμάται πάλι θα του τρίβεις το λοβό...στην αρχή έτσι κάνουν είναι πολύ υπναλαία μετά στρώνουν..πάντα απομακρύνεις το μωρό από το στήθος με το μικρό δάχτυλο του χεριού σου θα το βάζεις μέσα στο στόμα του και σιγά-σιγά θα ξεκολλήσει το στόμα του από το στήθος γιατί κυριολεκτικά τα μωρά βεντούζαρουν τη θηλή κ και αν το τραβήξεις απότομα θα σου κάνει πληγή και θα πονάς όσο για το πέτρωμα του στήθους εάν σου πετρώσει το στήθος ζεστές κομπρέσες ή στο ντους θα αφήνεις να τρέχει χλιαρό προς ζεστό νεράκι πάνω στο στήθος και εσύ θα κάνεις κίνηση με το χέρι από την πάνω μεριά του μαστού προς τα κάτω προς τη θηλή και να αρχίζουν να αδειάζουν οι γαλακτοφόροι οδοί. Αν αρχίζεις και βγάζεις πολύ με το θήλαστρο μπορεί να σου Πέτρωσει ακόμα περισσότερο αργότερα γιατί θα αυξήσεις την παραγωγή γάλακτος οπότε πρόσεξέ το λίγο... Αυτό μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία (θήλασα κ τα 2 παιδιά μου από 1 χρόνο)και με συζήτηση που είχα με μαίες κ παιδιάτρους που υποστηρίζουν το θηλασμό...

On 5/6/2020 at 2:50 ΠΜ, Blonde είπε:

Πιάνει για λίγο θηλη και κουράζεται και σταματάει και την παίρνει ο ύπνος εκεί...οι μαίες δεν με βοηθάνε καθόλου! Σκεφτείτε ότι φώναξα μια να έρθει στις 8:30 και δεν ήρθε ποτέ...! Μια που ήρθε πριν με νευρίασε πολύ άσχημα γιατί δεν έχω κατεβάσει ακόμα γάλα και τις λέω δεν πιάνει θηλη και μου λέει με ύφος ε και τι θα κάνεις θα σταματήσεις? Θα το αφήσεις μέσα θα πετρωσει...! Να δεν έχω γάλα ακόμα καλή μου!! Σιχτιρ 

Πάντως είναι φυσιολογικό να είσαι εκνευρισμένη απαράδεκτο να είσαι στο μαιευτήριο να φωνάζεις τη μαία για βοήθεια και να σε γράφει έτσι!!!

On 4/6/2020 at 10:34 ΜΜ, Jerina είπε:

Ευχάριστο το ότι δεν πονάς!!! Προσπάθησε το όσο μπορείς... Δεν πιάνει ρώγα; Μήπως χρειαστείς ψευδοθηλες;

Έχει εμπεδωθεί το μωράκι σου μήπως; Και εγώ πονάω όχι όμως στα κόκκαλα αλλά στους τένοντες και τους μυς από κατω. Όλα να τα περιμένουμε στην εγκυμοσύνη βρε παιδί μου!!! Όταν περπατάς είναι καλύτερα; Μαλακώνει ο πόνος;

Όταν περπατάω γίνεται ακόμα χειρότερα..πήρα χθες τον γιατρό τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν κάνει να έχω πάνω από 10 συσπάσεις την ημέρα γιατί καταλαβαίνω αυτές τις μέρες ότι πετρώνει η κοιλιά μου πολύ συχνά τώρα την Τρίτη που έχω ραντεβού και θα με δει θα μου πει πότε μπαίνουμε για καισαρική μπορεί να το πάρει τελικά λίγο νωρίτερα.. φοβάται γιατί έχω φάει ήδη δύο καισαρικές.

Just now, Mpimpikos είπε:

Να σου ζήσει το μωρακι. Σε ποιο γέννησες? Ανάλογη εμπειρία είχα κ γω αυτές τσ μέρες που γέννησα το 2ο παιδί μου στο Έλενα στην  Αθήνα (εκεί είναι ο Γιατρός μου). Το Έλενα είναι υπέρ του θηλασμού μεχρι αηδίας. Στο 1ο παιδί πριν 2 χρονια κάθε 2 ώρες ερχόταν μια σύμβουλος να βοηθήσει. Τώρα ειδα σύμβουλο 3 φορες. Της παρακαλούσα να έρθουν. Το μωρο εν τέλει είχε θέμα με το ζάχαρο (έπεφτε) οπότε λέω θα δώσω ξένο.. Εκεί με κοιτούσαν με μισό μάτι. Κ το τελευταίο βράδυ γυρνάει μια νοσοκόμα (μαία) δεν ξέρω τι ήταν κ λέει στον άντρα μου: θσ σας δώσω γάλα τώρα (2 τα ξημερώματα) κ θα ξανά πάρετε στις 8 το ορωι... Το παιδί πρέπει να τρώει κάθε 6 ωρς.. Και γίνεται ο χαμός... Κ στο τέλος δεν τν άφηνε να το ζεστάνει γτ λέει το γάλα πίνεται κρύο... Κ πήγε ο Αντρασ μ να το ζεστάνει κ της λέει: εσύ στα παιδιά σου δωστό κρύο εγώ θα το ζεστάνω.... 

Τι λες τώρα???μπα έχουν χαζέψει στα μαιευτήρια τελείωσε δεν πάμε καλά...σαν πρωτάρα μπορεί να ανεχομουν κάποια πράγματα τώρα δεν ξέρω που είναι 3 αν θα μπορέσω να κρατηθώ άμα δω τίποτα παράξενο θα αρχίσω να τσιρίζω και μέσα!άκου εκεί κρύο γάλα στο μωρό.και εμένα και τα δύο μου παιδιά κάνανε υπογλυκαιμίες το δίνανε γλυκόζη και μετά το θήλαζα αποκλειστικά δόξα τω θεώ δεν είχα πρόβλημα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...