Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

 Χαχα πω πω πως κανουν οταν πεινανε.αυτό που κάνω τις τελευταίες μέρες που είμαι μόνη με τα δίδυμα πολλές ώρες είναι να έχω στον θερμο νερο μονο για δύσκολες ώρες..για να φτιάχνω επιτόπου Αλλά γενικά τη μέρα τον αποφεύγω..δεν είναι για συνέχεια..

@Blonde καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε? Εγώ βαζω νερό στον βραστήρα και το βράζω. Κ το βράδυ απλά το ζεσταίνω λίγο. Δε το ξανά βράζω..

Επειδή και Εμένα ξεσηκώνει τον τόπο Όταν πεινάει και για να μη ξυπνήσει την μεγάλη μιυ κόρη βάζω ξυπνητήρι για να την προλάβω.. Συνήθως στις 3 ώρες ξυπνάει... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Σας σκεφτόμουν συνέχεια αλλά επειδή δεν σας έχω στο κινητό αλλά στον υπολογιστή που χρόνος τώρα πλέον…

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στης 18 Ιουνίου μετά από 15 ώρες.

Ο μικρός μου γεννήθηκε  3300kg και χθες κλείσαμε μήνα. Τώρα ήμαστε 4800kg

Είναι ο πρώτος μου και δεν είναι και πολύ εύκολο παιδί.

Θηλάζω κάθε 2 ώρες όταν είναι ήρεμος μες στην ημέρα και κάθε 1 με 1μιση όταν είναι αναστατωμένος. Ενώ ήμουν εξοπλισμένη με όλα τα μπουκάλια και αποστειρωτες για να δώσω και συμπλήρωμα αλλά ο μικρός την τελευταία εβδομάδα αρνείται πεισματικά να πιει οτιδήποτε άλλο πέρα από το μητρικό. Αυτό σημαίνει … δύσκολη κατάσταση για μένα.

Πριν έπινε ένα 150ml – 200ml συνολικά όλη την ημέρα. Ξέρω είναι λίγο αλλά έστω τότε έδειχνε ικανοποιημένος και χορτάτος για λίγο.

Κιλά έχουμε πάρει αλλά θα δούμε σε μια εβδομάδα που θα είναι μόνο με το μητρικό.

Αν έχετε εμπειρία αυτό με τις ώρες θα αλλάξει?

Θα κοιμάται άραγε ένα 3ώρο? Ή έστω θα είναι ήρεμος ένα τρίωρο?

Ξέρω είναι μικρός.

Έχετε δει διαφορά στην συμπεριφορά του μωρού σας μετά το 40ημερο? Κοιμάται περισσότερο? Τρώει πιο γρήγορα?

Δυσκολεύομαι λίγο με το θηλασμό. Δεν θέλω να του στερήσω αυτό το προνόμιο, αλλά είναι κακό που θα πω ότι είναι ΌΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΈΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?

  • Μου αρέσει 4

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Σας σκεφτόμουν συνέχεια αλλά επειδή δεν σας έχω στο κινητό αλλά στον υπολογιστή που χρόνος τώρα πλέον…

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στης 18 Ιουνίου μετά από 15 ώρες.

Ο μικρός μου γεννήθηκε  3300kg και χθες κλείσαμε μήνα. Τώρα ήμαστε 4800kg

 

Είναι ο πρώτος μου και δεν είναι και πολύ εύκολο παιδί.

Θηλάζω κάθε 2 ώρες όταν είναι ήρεμος μες στην ημέρα και κάθε 1 με 1μιση όταν είναι αναστατωμένος. Ενώ ήμουν εξοπλισμένη με όλα τα μπουκάλια και αποστειρωτες για να δώσω και συμπλήρωμα αλλά ο μικρός την τελευταία εβδομάδα αρνείται πεισματικά να πιει οτιδήποτε άλλο πέρα από το μητρικό. Αυτό σημαίνει … δύσκολη κατάσταση για μένα.

Πριν έπινε ένα 150ml – 200ml συνολικά όλη την ημέρα. Ξέρω είναι λίγο αλλά έστω τότε έδειχνε ικανοποιημένος και χορτάτος για λίγο.

Κιλά έχουμε πάρει αλλά θα δούμε σε μια εβδομάδα που θα είναι μόνο με το μητρικό.

Αν έχετε εμπειρία αυτό με τις ώρες θα αλλάξει?

Θα κοιμάται άραγε ένα 3ώρο? Ή έστω θα είναι ήρεμος ένα τρίωρο?

Ξέρω είναι μικρός.

Έχετε δει διαφορά στην συμπεριφορά του μωρού σας μετά το 40ημερο? Κοιμάται περισσότερο? Τρώει πιο γρήγορα?

Δυσκολεύομαι λίγο με το θηλασμό. Δεν θέλω να του στερήσω αυτό το προνόμιο, αλλά είναι κακό που θα πω ότι είναι ΌΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΈΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! γεννησαμε μαζί!

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κ μη νιώθεις καθόλου άσχημα στο λέω γιατί τώρα θηλάζω το τρίτο μου παιδί..το μανίκι όλο είναι στην αρχή μετά θα στρώσει.

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να σας γράψω κ εγώ...κλείσαμε ένα μήνα με τον μικρό κ μαντεψτε έχει κολικούς!!!

Πάλι καλά την νύχτα είναι καλός μεσημέρι κ απόγευμα όμως κλεει από το ζόρι του το καημένο.τωρα δίνω ουλτρα λεβουρ μπας κ στρώσουν τα αέρια.. επίσης έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο πολύ έντονα τοξικό ερύθημα μας είπε ο γιατρός..μας χάλασε την μόστρα!!! Κορίτσια εσείς που κάνατε καισαρική πριν κανένα μήνα πως είστε?????

Εγώ νιώθω ξεχαρβαλωμενη με πονάνε αρκετά τα κόκαλα της λεκάνης κ επίσης ακόμα δεν έχω αίσθηση πίσω στην ουριτσα!κ την κοιλιά μου όταν την πατάω πονάω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 said:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! γεννησαμε μαζί!

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κ μη νιώθεις καθόλου άσχημα στο λέω γιατί τώρα θηλάζω το τρίτο μου παιδί..το μανίκι όλο είναι στην αρχή μετά θα στρώσει.

Να σου ζήσει και εσένα το μωρό σου.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να το κόψω αλλά δεν θέλω να του το στερήσω. Αλλά είναι δύσκολο ειδικά το βράδυ όταν θα πρέπει να τον θηλάσω κάθε 2 ώρες ενώ το κάνω και όλη την ημέρα. Και πιο συχνά γιατί έχουμε και κάτι πόνους στην κοιλιά και είναι ο μόνος τρόπος για να ηρεμήσει. Το στήθος.

Αλλά από την άλλη είναι ότι πιο εύκολο. Από το να αποστειρώνεις και να φτιάχνεις πρόσθετο …

Αλλά μετά από πόσο καιρό έστρωσε για σένα?

Μιας και έχεις μεγάλη εμπειρία.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Σας σκεφτόμουν συνέχεια αλλά επειδή δεν σας έχω στο κινητό αλλά στον υπολογιστή που χρόνος τώρα πλέον…

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στης 18 Ιουνίου μετά από 15 ώρες.

Ο μικρός μου γεννήθηκε  3300kg και χθες κλείσαμε μήνα. Τώρα ήμαστε 4800kg

 

Είναι ο πρώτος μου και δεν είναι και πολύ εύκολο παιδί.

Θηλάζω κάθε 2 ώρες όταν είναι ήρεμος μες στην ημέρα και κάθε 1 με 1μιση όταν είναι αναστατωμένος. Ενώ ήμουν εξοπλισμένη με όλα τα μπουκάλια και αποστειρωτες για να δώσω και συμπλήρωμα αλλά ο μικρός την τελευταία εβδομάδα αρνείται πεισματικά να πιει οτιδήποτε άλλο πέρα από το μητρικό. Αυτό σημαίνει … δύσκολη κατάσταση για μένα.

Πριν έπινε ένα 150ml – 200ml συνολικά όλη την ημέρα. Ξέρω είναι λίγο αλλά έστω τότε έδειχνε ικανοποιημένος και χορτάτος για λίγο.

Κιλά έχουμε πάρει αλλά θα δούμε σε μια εβδομάδα που θα είναι μόνο με το μητρικό.

Αν έχετε εμπειρία αυτό με τις ώρες θα αλλάξει?

Θα κοιμάται άραγε ένα 3ώρο? Ή έστω θα είναι ήρεμος ένα τρίωρο?

Ξέρω είναι μικρός.

Έχετε δει διαφορά στην συμπεριφορά του μωρού σας μετά το 40ημερο? Κοιμάται περισσότερο? Τρώει πιο γρήγορα?

Δυσκολεύομαι λίγο με το θηλασμό. Δεν θέλω να του στερήσω αυτό το προνόμιο, αλλά είναι κακό που θα πω ότι είναι ΌΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΈΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?

Να σου ζισει! Παντως πιρε πολι καλο αρος.Κι εγω ολι μερα θιλαζω κι εχω κι ενα διχρονο.Θελει χρονο,αντοχες κι ιπομονι ο θιλασμος.Εμενα τωρα τρωει γριγορα.Και θιλαζω τι νιχτα ξαπλωμενι.Ο πρωτος στο τριμινο εστρωσε,ετρωγε πιο αραια.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna_k είπε:

Να σου ζήσει και εσένα το μωρό σου.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να το κόψω αλλά δεν θέλω να του το στερήσω. Αλλά είναι δύσκολο ειδικά το βράδυ όταν θα πρέπει να τον θηλάσω κάθε 2 ώρες ενώ το κάνω και όλη την ημέρα. Και πιο συχνά γιατί έχουμε και κάτι πόνους στην κοιλιά και είναι ο μόνος τρόπος για να ηρεμήσει. Το στήθος.

Αλλά από την άλλη είναι ότι πιο εύκολο. Από το να αποστειρώνεις και να φτιάχνεις πρόσθετο …

Αλλά μετά από πόσο καιρό έστρωσε για σένα?

Μιας και έχεις μεγάλη εμπειρία.

Κάπου στον τέταρτο μήνα! ούτως ή άλλως όταν ξεκινήσει κ τρώει στερεά τροφή θα θηλάζεις μόνο πρωί βράδυ από τον έκτο μήνα δηλαδή.κ αυτό βέβαια αν θες κ δεν ξεκινήσεις ξένο.

Κ εγώ έχω θέμα με την πιπίλα.την βουτάω σε λίγη Ζαχαρίτσα για να την μάθει μπας κ κόψει το πιπιλισμα στο στήθος κ εμένα την ώρα που πονάει αυτό θέλει για να ηρεμήσει αλλά έχω κ ένα πεντάχρονο κ ένα δίχρονο στο σπίτι που θέλουν να τα εξυπηρετώ κ δεν μπορώ να είμαι συνέχεια με ένα βυζί απ'έξω.σκεφτομαι σοβαρά τώρα που θα πάω παιδίατρο στις Σαράντα μέρες να το κόψω κ να δώσω ξένο.

Δεν περίμενα ποτέ να το πω εγώ προσωπικά αυτό γιατί τα άλλα δύο παιδιά μου τα θήλασα από ένα χρόνο αλλά τώρα πια κουράστηκα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! γεννησαμε μαζί!

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κ μη νιώθεις καθόλου άσχημα στο λέω γιατί τώρα θηλάζω το τρίτο μου παιδί..το μανίκι όλο είναι στην αρχή μετά θα στρώσει.

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να σας γράψω κ εγώ...κλείσαμε ένα μήνα με τον μικρό κ μαντεψτε έχει κολικούς!!!

Πάλι καλά την νύχτα είναι καλός μεσημέρι κ απόγευμα όμως κλεει από το ζόρι του το καημένο.τωρα δίνω ουλτρα λεβουρ μπας κ στρώσουν τα αέρια.. επίσης έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο πολύ έντονα τοξικό ερύθημα μας είπε ο γιατρός..μας χάλασε την μόστρα!!! Κορίτσια εσείς που κάνατε καισαρική πριν κανένα μήνα πως είστε?????

Εγώ νιώθω ξεχαρβαλωμενη με πονάνε αρκετά τα κόκαλα της λεκάνης κ επίσης ακόμα δεν έχω αίσθηση πίσω στην ουριτσα!κ την κοιλιά μου όταν την πατάω πονάω ακόμα.

Εμας επιτελος περασαν οι κολικοι και ιρεμισαμε λιγο.Κι εμενα εχει φρεφικι ακμι.Κι ο πρωτος ειχε.Ασε χαλια δειχνει.Τωρα με τιν αλοιφι ειναι καλιτερα.

Just now, Melody90 είπε:

Κάπου στον τέταρτο μήνα! ούτως ή άλλως όταν ξεκινήσει κ τρώει στερεά τροφή θα θηλάζεις μόνο πρωί βράδυ από τον έκτο μήνα δηλαδή.κ αυτό βέβαια αν θες κ δεν ξεκινήσεις ξένο.

Κ εγώ έχω θέμα με την πιπίλα.την βουτάω σε λίγη Ζαχαρίτσα για να την μάθει μπας κ κόψει το πιπιλισμα στο στήθος κ εμένα την ώρα που πονάει αυτό θέλει για να ηρεμήσει αλλά έχω κ ένα πεντάχρονο κ ένα δίχρονο στο σπίτι που θέλουν να τα εξυπηρετώ κ δεν μπορώ να είμαι συνέχεια με ένα βυζί απ'έξω.σκεφτομαι σοβαρά τώρα που θα πάω παιδίατρο στις Σαράντα μέρες να το κόψω κ να δώσω ξένο.

Δεν περίμενα ποτέ να το πω εγώ προσωπικά αυτό γιατί τα άλλα δύο παιδιά μου τα θήλασα από ένα χρόνο αλλά τώρα πια κουράστηκα πολύ.

Κι εγω του δινω πιπιλα τι μερα για να κοιμιτει.Σε 1ο μερες τιν εματε.Τι νιχτα ομως κοιμαται με θιλασμο.Με 2 παιδια ακομι πολι δισκολο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! γεννησαμε μαζί!

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κ μη νιώθεις καθόλου άσχημα στο λέω γιατί τώρα θηλάζω το τρίτο μου παιδί..το μανίκι όλο είναι στην αρχή μετά θα στρώσει.

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να σας γράψω κ εγώ...κλείσαμε ένα μήνα με τον μικρό κ μαντεψτε έχει κολικούς!!!

Πάλι καλά την νύχτα είναι καλός μεσημέρι κ απόγευμα όμως κλεει από το ζόρι του το καημένο.τωρα δίνω ουλτρα λεβουρ μπας κ στρώσουν τα αέρια.. επίσης έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο πολύ έντονα τοξικό ερύθημα μας είπε ο γιατρός..μας χάλασε την μόστρα!!! Κορίτσια εσείς που κάνατε καισαρική πριν κανένα μήνα πως είστε?????

Εγώ νιώθω ξεχαρβαλωμενη με πονάνε αρκετά τα κόκαλα της λεκάνης κ επίσης ακόμα δεν έχω αίσθηση πίσω στην ουριτσα!κ την κοιλιά μου όταν την πατάω πονάω ακόμα.

Εγώ με την καισαρική είναι σαν να μην έκανα τίποτα...! Δεν ποναω καθόλου από τις πρώτες μέρες που γύρισα στο σπίτι...! Σήμερα ήρθε και η περίοδος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Εμας επιτελος περασαν οι κολικοι και ιρεμισαμε λιγο.Κι εμενα εχει φρεφικι ακμι.Κι ο πρωτος ειχε.Ασε χαλια δειχνει.Τωρα με τιν αλοιφι ειναι καλιτερα.

Κι εγω του δινω πιπιλα τι μερα για να κοιμιτει.Σε 1ο μερες τιν εματε.Τι νιχτα ομως κοιμαται με θιλασμο.Με 2 παιδια ακομι πολι δισκολο

Άστα να πάνε χαμός γίνεται στο σπίτι! Ποια αληφη σου έδωσε?

 

Just now, Blonde είπε:

Εγώ με την καισαρική είναι σαν να μην έκανα τίποτα...! Δεν ποναω καθόλου από τις πρώτες μέρες που γύρισα στο σπίτι...! Σήμερα ήρθε και η περίοδος! 

Έτσι ήμουν στην πρώτη καισαρική..αυτή για κάποιο λόγο με αποτελείωσε!εγώ αν δεν κόψω το θηλασμό δεν πρόκειται να μου έρθει πιστεύω.κ στα άλλα στον έκτο μήνα όταν άρχισαν να τρώνε φαγητό μου ήρθε .

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Άστα να πάνε χαμός γίνεται στο σπίτι! Ποια αληφη σου έδωσε?

 

Έτσι ήμουν στην πρώτη καισαρική..αυτή για κάποιο λόγο με αποτελείωσε!εγώ αν δεν κόψω το θηλασμό δεν πρόκειται να μου έρθει πιστεύω.κ στα άλλα στον έκτο μήνα όταν άρχισαν να τρώνε φαγητό μου ήρθε .

Ναι λογικό αφού θηλάζεις ακόμη να μην έχεις.... καλύτερα που να είχες και αίμα τώρα! Γαμωτο γιατι...έκανες τον τυπικό έλεγχο του σαραντισμου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Άστα να πάνε χαμός γίνεται στο σπίτι! Ποια αληφη σου έδωσε?

 

Έτσι ήμουν στην πρώτη καισαρική..αυτή για κάποιο λόγο με αποτελείωσε!εγώ αν δεν κόψω το θηλασμό δεν πρόκειται να μου έρθει πιστεύω.κ στα άλλα στον έκτο μήνα όταν άρχισαν να τρώνε φαγητό μου ήρθε .

Τις la roce posai τιν toleriane sensitive

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Ναι λογικό αφού θηλάζεις ακόμη να μην έχεις.... καλύτερα που να είχες και αίμα τώρα! Γαμωτο γιατι...έκανες τον τυπικό έλεγχο του σαραντισμου? 

 Να σου πω την αλήθεια νομίζω πως όταν έχω περίοδο μετα την εγκυμοσύνη το ορμονολογικό μου σύστημα δουλεύει καλύτερα συνέρχομαι και ψυχολογικά.κ σεξουαλικά γιατί υποφέρω κ απο κολπική ξηρότητα κατά την γαλουχία:oops: γυναικολόγο θα πάω σήμερα να δει μετά την καισαρική γιατί ο άντρας μου δούλευε ασταμάτητα κ είναι σε άλλη πόλη ο γιατρός.οποτε θα σας έχω νέα σήμερα.

Just now, Melody90 είπε:

 Να σου πω την αλήθεια νομίζω πως όταν έχω περίοδο μετα την εγκυμοσύνη το ορμονολογικό μου σύστημα δουλεύει καλύτερα συνέρχομαι και ψυχολογικά.κ σεξουαλικά γιατί υποφέρω κ απο κολπική ξηρότητα κατά την γαλουχία:oops: γυναικολόγο θα πάω σήμερα να δει μετά την καισαρική γιατί ο άντρας μου δούλευε ασταμάτητα κ είναι σε άλλη πόλη ο γιατρός.οποτε θα σας έχω νέα σήμερα.

Άργησα πολύ για τον επανέλεγχο! ήθελε να με δει στις 15 ημέρες μετά καισαρική κ τώρα είναι 32 ημέρα από τη γέννα τι να κάνω... δεν ήταν στο χέρι μου

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2020 at 2:15 PM, Boubou93 said:

Και εγώ θηλάζω ελάχιστα γιατί λόγω ενός οικογενειακού συμβάντος που με στεναχώρισε το γάλα μου μειώθηκε απίστευτα , προσπαθώ αλλά αν μάθουν του μπουκάλι δύσκολα ξανά θέλουν στήθος !!!! Ασε που έχω το κάθε ένα να με κρίνει για αυτό τον λόγο !!!!! Λες και εμείς δεν τα λατρευουμε τα ζουζούνια μας !!!

Εγώ ήμουν εξοπλισμένη πριν γεννήσω με όλα τα απαραίτητα σύνεργα για να δώσω και συμπλήρωμα. Μάλιστα ήθελα να αγοράσω και την φόρμουλα αλλά τελικά δεν την αγόρασα πριν αλλά μετά.

Στο μαιευτήριο όμως μου δημιούργησαν ένα τρελό ψυχολογικό πρόβλημα με την φόρμουλα. Ήταν τέτοια η ψυχολογική πίεση που όταν ήρθα στο σπίτι νόμιζα ότι το μωρό μου θα πάθει κάτι αν δώσω συμπλήρωμα.

Εκεί οι παιδίατροι έδιναν συμπλήρωμα γιατί είχε ίκτερο και έπρεπε να φάει.

Μάλιστα της πρώτες 2 μέρες στο σπίτι μόνο με θηλασμό ο μικρός έχασε πάνω από 100gr και η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω συμπλήρωμα. Ο σύζυγος μου το ετοίμαζε και εγώ έβρισκα δικαιολογία για να μην το δώσω.

Είναι για μήνυση αυτές που προκαλούν τέτοια ψυχολογικά στον κόσμο.

Είμαι υπέρ του μητρικού θηλασμού αλλά δεν σημαίνει ότι αν δώσεις συμπλήρωμα ακυρώνεται ο μητρικός θηλασμός.

Και η επιλόχεια κατάθλιψη περιμένει στην γωνία ειδικά για νέα πρώτη φορά μαμά.

Έχω και στο περιβάλλον μου μαία η οποία ούτε αυτή με βοήθησε. Προσπαθούσε να με αποτρέψει να δώσω συμπλήρωμα (ενώ το μωρό έχανε βάρος και η παιδίατρος έλεγε να δώσω), με την φράση «εγώ νομίζω ότι το μωρό δεν το χρειάζεται»

Από πού βγάζει το συμπέρασμα? Να το ακούσω … αλλά από πού?

Ενώ η ίδια είχε δώσει και στα 2 της παιδιά. Στην ερώτηση μου πότε το ξεκίνησε στο δικό της μικρό  η απάντηση ήταν «ε καλά εγώ δεν είχα γιατί είχα μπει κλιμακτήριο». Για το πρώτο βέβαια ποτέ δεν μου είπε γιατί έδεινε 70ml την πρώτη εβδομάδα της ζωής του.

Πραγματικά τέτοια άτομα πρέπει να τα βγάλουμε από τον κύκλο μας.

  • Μου αρέσει 2

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Melody90 είπε:

 Να σου πω την αλήθεια νομίζω πως όταν έχω περίοδο μετα την εγκυμοσύνη το ορμονολογικό μου σύστημα δουλεύει καλύτερα συνέρχομαι και ψυχολογικά.κ σεξουαλικά γιατί υποφέρω κ απο κολπική ξηρότητα κατά την γαλουχία:oops: γυναικολόγο θα πάω σήμερα να δει μετά την καισαρική γιατί ο άντρας μου δούλευε ασταμάτητα κ είναι σε άλλη πόλη ο γιατρός.οποτε θα σας έχω νέα σήμερα.

Άργησα πολύ για τον επανέλεγχο! ήθελε να με δει στις 15 ημέρες μετά καισαρική κ τώρα είναι 32 ημέρα από τη γέννα τι να κάνω... δεν ήταν στο χέρι μου

Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τον γιατρό...κ μένα σε άλλη πόλη είναι....εγω άργησα 5 μέρες να πάω και πάλι καλά να λέω που πήγα τόσο σύντομα !  Ααα δεν ξέρω πολλά ρε παιδί μου το πρώτο μου μωράκι είναι αχχααχ!

Just now, Anna_k είπε:

Εγώ ήμουν εξοπλισμένη πριν γεννήσω με όλα τα απαραίτητα σύνεργα για να δώσω και συμπλήρωμα. Μάλιστα ήθελα να αγοράσω και την φόρμουλα αλλά τελικά δεν την αγόρασα πριν αλλά μετά.

Στο μαιευτήριο όμως μου δημιούργησαν ένα τρελό ψυχολογικό πρόβλημα με την φόρμουλα. Ήταν τέτοια η ψυχολογική πίεση που όταν ήρθα στο σπίτι νόμιζα ότι το μωρό μου θα πάθει κάτι αν δώσω συμπλήρωμα.

Εκεί οι παιδίατροι έδιναν συμπλήρωμα γιατί είχε ίκτερο και έπρεπε να φάει.

Μάλιστα της πρώτες 2 μέρες στο σπίτι μόνο με θηλασμό ο μικρός έχασε πάνω από 100gr και η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω συμπλήρωμα. Ο σύζυγος μου το ετοίμαζε και εγώ έβρισκα δικαιολογία για να μην το δώσω.

Είναι για μήνυση αυτές που προκαλούν τέτοια ψυχολογικά στον κόσμο.

Είμαι υπέρ του μητρικού θηλασμού αλλά δεν σημαίνει ότι αν δώσεις συμπλήρωμα ακυρώνεται ο μητρικός θηλασμός.

Και η επιλόχεια κατάθλιψη περιμένει στην γωνία ειδικά για νέα πρώτη φορά μαμά.

Έχω και στο περιβάλλον μου μαία η οποία ούτε αυτή με βοήθησε. Προσπαθούσε να με αποτρέψει να δώσω συμπλήρωμα (ενώ το μωρό έχανε βάρος και η παιδίατρος έλεγε να δώσω), με την φράση «εγώ νομίζω ότι το μωρό δεν το χρειάζεται»

Από πού βγάζει το συμπέρασμα? Να το ακούσω … αλλά από πού?

Ενώ η ίδια είχε δώσει και στα 2 της παιδιά. Στην ερώτηση μου πότε το ξεκίνησε στο δικό της μικρό  η απάντηση ήταν «ε καλά εγώ δεν είχα γιατί είχα μπει κλιμακτήριο». Για το πρώτο βέβαια ποτέ δεν μου είπε γιατί έδεινε 70ml την πρώτη εβδομάδα της ζωής του.

Πραγματικά τέτοια άτομα πρέπει να τα βγάλουμε από τον κύκλο μας.

Έξαλλη γίνομαι με κάτι τέτοια έξαλλη!! Εγώ δεν θήλασα πολυ, οι μαίες στο νοσοκομείο ήταν απαράδεκτες δεν τους ένοιαζε καν...ζητούσα να με βοηθήσουν με τον θηλασμό και δεν το έκανε καααμια τους!! Κι εμένα η παιδίατρος είπε από την αρχή να δώσω συμπληρώμα μέχρι να κατέβει το γάλα γιατί πεινούσε πολύ και έδωσα αμεσως, και έχω μια ηλίθια στο περιβάλλον μου η οποία θηλάσε και την βοήθησαν στο νοσοκομείο γιατί απλά έτυχε να πετύχει μαία που ήθελε να βοηθήσει και με έκανε να νιώθω τρομερές τύψεις που δίνω ξενο....! Μετά μια μαία και σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι σημασία έχει να τρώει το μωρό και παίρνει βαρος, κάποια που θηλάζει αποκλειστικά δεν αγαπάει το μωρό της περισσότερο από εμένα που δεν θηλάζω!! Έχεις απόλυτο δίκιο τέτοια άτομα πρέπει να τα βγάλουμε από την Ζωή μας....! Αυτός ο φανατισμός μερικών γυναικών μπορεί να με κάνει τρελή! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!! Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μικρουλια σας!! 

Να ρωτησω, τα κοριτσια που κανατε καισαρικη, στο πλαι μπορειτε να κοιμηθειτε? Εγω οποτε το εχω δοκιμασει μετα οταν παω να γυρισω παλι ανασκελα εχω πονο μπροστα. :unsure:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...