Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

1 hour ago, Melody90 είπε:

Συγνώμη κορίτσι τώρα το είδα!όχι τη φορά πίνει τόσο δηλαδή κάθε τρεις ώρες.βασικα τώρα πια του κάνω 180 ml κάθε τρεις ώρες κ το πίνει όλο.τρωει πολύ! ίσως επειδή είναι κ μεγάλο μωρό.ειμαστε κ οι γονείς του μεγαλόσωμοι γενικά εγώ είμαι 1.78 κ ο μπαμπάς του 1.85.

Κ τα άλλα μου παιδιά είναι τεράστια ο πεντάχρονος φαίνεται για 7-8 κ ο δυχρονος για 4 .στην ηλικία των 4 μηνών ήταν 10 κιλά μοσχαράκια.οποτε δεν με ανησυχεί όσο δεν είναι παχύσαρκα βέβαια απλά το θέμα μου είναι τώρα που δίνω σκόνη γάλα φαρμακείου θέλω 60 ευρώ την εβδομάδα για γάλα! σήμερα ξεκινάω το almiron του σούπερ σιγά σιγά μεζούρα μεζούρα δηλαδή μπας κ γλυτώσουμε κανένα ευρώ... ελπίζω να μη μου ξαναεμφανισει αλλεργία κ κολικούς!

Άσχετο πόσο κοιμούνται τα μωρά σας?εμένα κοιμάται πολύ.κ την νύχτα πλέον θα φάει στις 11 μετά στις 3 κ μετά 7 παρά το πρωί.κατα τις 7 το απόγευμα θέλει να του δώσω σημασία αρκετή κ ζωηρευει (που να πάρει σειρά βέβαια με τα άλλα 2)....

Καλησπέρα.Εμενα κοιμάται 2 ώρα το πρωί.Το απόγευμα συνήθως λίγο και θιλαζει πιο συχνά και το βράδυ 2 με 2,5 ώρες τη φορά.Και πάντα κάνει κακά του με κλάμα ξημερώματα,συνήθως κατά τις 5 .


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα.Εμενα κοιμάται 2 ώρα το πρωί.Το απόγευμα συνήθως λίγο και θιλαζει πιο συχνά και το βράδυ 2 με 2,5 ώρες τη φορά.Και πάντα κάνει κακά του με κλάμα ξημερώματα,συνήθως κατά τις 5 .

Κ εμένα κακά του ιδίως όσο θήλαζα , ξημερώματα έκανα..με την τσίμπλα στο μάτι ξεσκατωνα:tongue:

Τώρα έστρωσε κ κάνει κατά τις 10 το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε? Είχαμε κάνει κ μεις το 1ο μας εμβόλιο. Μας βρήκε η γιατρός 6 κιλα και 61 ύψος. Δεν πίνουμε κ με μεγάλη όρεξη το γάλα. (ξένο). Βγάζω ακόμα με το θήλαστρο κ τσ δίνω κ από το δικό μου. Κάποιες μέρες είναι πιο ήρεμη από τσ κολικούς άλλες πάλι μας ακούει όλος ο νομος.. Ήρθαμε να δροσιστουμε για να κάνει κ η μεγάλη τα μπάνια της... Φύγαμε από Αθήνα λίγες μέρες αφού 40ησαμε...κ μας είδε παιδίατρος εδώ πέρα που ήρθαμε για το καλοκαίρι.. 

Εν τω μεταξύ ρε κορίτσια όταν πλησιάζει η μεγάλη μου κόρη και τσ μιλάει τσ τραγουδάει κτλ το χαμόγελα που της κάνει η μπέμπα δεν υπάρχει.. Λες και καταλαβαίνει ότι είναι αδερφή της... Μεγάλη εντύπωση μου κάνει. 

Εσείς? Πως είστε? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Melody90 said:

Aσχετο πόσο κοιμούνται τα μωρά σας?εμένα κοιμάται πολύ.κ την νύχτα πλέον θα φάει στις 11 μετά στις 3 κ μετά 7 παρά το πρωί.κατα τις 7 το απόγευμα θέλει να του δώσω σημασία αρκετή κ ζωηρευει (που να πάρει σειρά βέβαια με τα άλλα 2)....

Μια χαρα ο μπεμπουλης σου!! Εμενα τρωνε το βραδυ κατα τις 20:00 μετα τρωνε γυρω στις 23:30 μετα 3:30 και μετα 7:00 το πρωι. Προσπαθώ να τους δωσω παραπάνω γαλα μπας και κόψουμε το ξύπνημα στις 3:30 αλλά δύσκολο ακόμα. Σε κανα μηνα ισως! 

 

Just now, Mpimpikos said:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε? Είχαμε κάνει κ μεις το 1ο μας εμβόλιο. Μας βρήκε η γιατρός 6 κιλα και 61 ύψος. Δεν πίνουμε κ με μεγάλη όρεξη το γάλα. (ξένο). Βγάζω ακόμα με το θήλαστρο κ τσ δίνω κ από το δικό μου. Κάποιες μέρες είναι πιο ήρεμη από τσ κολικούς άλλες πάλι μας ακούει όλος ο νομος.. Ήρθαμε να δροσιστουμε για να κάνει κ η μεγάλη τα μπάνια της... Φύγαμε από Αθήνα λίγες μέρες αφού 40ησαμε...κ μας είδε παιδίατρος εδώ πέρα που ήρθαμε για το καλοκαίρι.. 

Εν τω μεταξύ ρε κορίτσια όταν πλησιάζει η μεγάλη μου κόρη και τσ μιλάει τσ τραγουδάει κτλ το χαμόγελα που της κάνει η μπέμπα δεν υπάρχει.. Λες και καταλαβαίνει ότι είναι αδερφή της... Μεγάλη εντύπωση μου κάνει. 

Εσείς? Πως είστε? 

Ολα καλα εδω, ευτυχως κααααπως εστρωσαν οι κολικοι του μπεμπη και ηρεμησαμε λιγακι. Βέβαια ο μικρός ακόμα κάνει τις γκρινιες του, ελπιζω να μην μείνει αυτο χουσουρι. :mrgreen:

Καλα απο χαμόγελα και τα δυο οταν παίζουμε ολο μας γελανε και λιώνουμε. Τα φαφουτακια μας!! Κουραση και αυπνια αλλα τι ερωτας βρε κορίτσια μου, είναι τόσο γλυκουτσικα που ολο θελω να τα ζουληξω χεχε!! :wub:

Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Πείτε μας νεακια όταν βρείτε χρόνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες δίνεται φόρμουλα απο φαρμακειο ,Επειδή έχουν αλεργια, η παλινδρόμηση  ή χαμηλό βάρος τα γαλατα γράφονται απο δημοσιο νοσοκομείο! Πρέπει να δει το μωρο διευθυντής παιδιατρικής  κλινικής και να βγάλει τη γνωμάτευση και μετά δίνει τη συνταγή κανονικά!!! 

Σε αλλά νέα κι εμείς κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο!! Εμένα τρώει κατά της 11 μετά 3:30-4:00 Και μετά ανά 3ωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Μια χαρα ο μπεμπουλης σου!! Εμενα τρωνε το βραδυ κατα τις 20:00 μετα τρωνε γυρω στις 23:30 μετα 3:30 και μετα 7:00 το πρωι. Προσπαθώ να τους δωσω παραπάνω γαλα μπας και κόψουμε το ξύπνημα στις 3:30 αλλά δύσκολο ακόμα. Σε κανα μηνα ισως! 

 

Ολα καλα εδω, ευτυχως κααααπως εστρωσαν οι κολικοι του μπεμπη και ηρεμησαμε λιγακι. Βέβαια ο μικρός ακόμα κάνει τις γκρινιες του, ελπιζω να μην μείνει αυτο χουσουρι. :mrgreen:

Καλα απο χαμόγελα και τα δυο οταν παίζουμε ολο μας γελανε και λιώνουμε. Τα φαφουτακια μας!! Κουραση και αυπνια αλλα τι ερωτας βρε κορίτσια μου, είναι τόσο γλυκουτσικα που ολο θελω να τα ζουληξω χεχε!! :wub:

Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Πείτε μας νεακια όταν βρείτε χρόνο. 

Αφού πάτε με τέτοιες αποστάσεις στα γεύματα το βράδυ καλά είναι νομίζω οπως είπες σε κανένα μήνα σιγά σιγά ίσως κοπεί κανένα ιδίως αυτό το 3 τα χαράματα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κανετε;;

Εμείς τελειώσαμε με κολικούς θα κάνουμε και το εμβόλιο από βδομάδα όλα καλά...Τα ωράρια του ύπνου μας δυστυχώς δεν είναι στάνταρ. Κοιμάται 12 με 1 μπορεί να ξυπνήσει 3.30 μπορεί 4 μπορεί και 5.30.μετά άλλο ένα ξύπνημα κατά τις 7 με 8 και μετά πάλι στις 10 με 11. 

Θα στρώσουμε ευελπιστώ!! 

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 1:53 ΠΜ, Φούφη είπε:

Με το καλό να μαζευτούμε πολλές!!!

@Agaph

@Nansy29

@Φούφη

@Zina21

 

Καλησπέρα κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο. Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 26/06, όλα πήγαν καλά, θηλάζω αποκλειστικά αν και τις πρώτες εβδομάδες  χρειάστηκε να δώσω φόρμουλα κάποιες φορές. Η απορία μου είναι η εξής το βράδυ κοιμάται 2-3 ώρες συνεχόμενα ενώ την έχω θηλάσει, την ημέρα θηλάζει κανένα 10λεπτο, την παίρνει ο ύπνος, την αφήνω στην κούνια, κλάμα, πάλι θηλασμός 5 λεπτά, μετά ξανά την παίρνει ο ύπνος και πάμε έτσι περίπου μέσα στην μέρα. Το βάρος της αυξάνεται κανονικά, είναι 1,5 μηνών και γενικά μου λένε ότι πρέπει να αντέχει 2-3 ώρες και μέσα στην μέρα.. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και φοβάμαι μήπως δεν χορταίνει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Πως να φτιάξω το προγραμμα της; 
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ;; Ηθελ να σας ρώτηςω.,,ανεβάσαμε ικτερο τον βάλανε στη Λάμπα και ανέβηκε στο 17.8 από 16 που ήταν . Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό που ανέβηκε . Αύριο εγώ περνώ εξιτήριο και φοβάμαι πως μέχρι αύριο δεν θα κατέβει και θα μείνει εδώ ...είχε καμία μαμά αντίστοιχη εμπειρία γιατί με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά ...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, KJKL said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο. Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 26/06, όλα πήγαν καλά, θηλάζω αποκλειστικά αν και τις πρώτες εβδομάδες  χρειάστηκε να δώσω φόρμουλα κάποιες φορές. Η απορία μου είναι η εξής το βράδυ κοιμάται 2-3 ώρες συνεχόμενα ενώ την έχω θηλάσει, την ημέρα θηλάζει κανένα 10λεπτο, την παίρνει ο ύπνος, την αφήνω στην κούνια, κλάμα, πάλι θηλασμός 5 λεπτά, μετά ξανά την παίρνει ο ύπνος και πάμε έτσι περίπου μέσα στην μέρα. Το βάρος της αυξάνεται κανονικά, είναι 1,5 μηνών και γενικά μου λένε ότι πρέπει να αντέχει 2-3 ώρες και μέσα στην μέρα.. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και φοβάμαι μήπως δεν χορταίνει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Πως να φτιάξω το προγραμμα της; 
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Μην ακούς τις χαζομαρεςες που θα σου πει ο καθένας... Αν το παιδί πεινάσει θα το βάλεις στο στήθος και θα φάει. Είχα την ίδια σκέψη με εσένα, όταν μου έλεγε ο περίγυρος σχόλια του τύπου δεν το χορταινει το γάλα σου ή πάλι πεινάει;. . Μην ακούς τίποτα... Δεν είναι όλα τα μωράκια ίδια. Σε κάποιες ο θηλασμός βγαίνει πανευκολος γτ έχουν παιδάκια που είναι εύκολα εκεί , εσένα το δικό σου μπορεί να είναι αλλού καλοβολο... Η δικιά μου στον μήνα σας θήλαζε το ίδιο πολύ συχνά.. τον τρίτο μήνα δηλαδή τώρα ρυθμίστηκε η παραγωγή μου... Ο μητρικός θηλασμός είναι ένα δώρο για το μωράκι, αν έχεις γερά νεύρα συνέχισε το... Εμένα δεν μου έχει έρθει καθόλου εύκολος, γτ ξεκίνησα με υπερπαραγωγή με ένα μωράκι με κολικούς το οποίο τώρα βρέθηκε αλλεργικό στην πρωτεϊνη του γάλακτος... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Μην ακούς τις χαζομαρεςες που θα σου πει ο καθένας... Αν το παιδί πεινάσει θα το βάλεις στο στήθος και θα φάει. Είχα την ίδια σκέψη με εσένα, όταν μου έλεγε ο περίγυρος σχόλια του τύπου δεν το χορταινει το γάλα σου ή πάλι πεινάει;. . Μην ακούς τίποτα... Δεν είναι όλα τα μωράκια ίδια. Σε κάποιες ο θηλασμός βγαίνει πανευκολος γτ έχουν παιδάκια που είναι εύκολα εκεί , εσένα το δικό σου μπορεί να είναι αλλού καλοβολο... Η δικιά μου στον μήνα σας θήλαζε το ίδιο πολύ συχνά.. τον τρίτο μήνα δηλαδή τώρα ρυθμίστηκε η παραγωγή μου... Ο μητρικός θηλασμός είναι ένα δώρο για το μωράκι, αν έχεις γερά νεύρα συνέχισε το... Εμένα δεν μου έχει έρθει καθόλου εύκολος, γτ ξεκίνησα με υπερπαραγωγή με ένα μωράκι με κολικούς το οποίο τώρα βρέθηκε αλλεργικό στην πρωτεϊνη του γάλακτος... 

Έχεις δίκιο! Σ’ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θέλω πολύ να συνεχίσω τον θηλασμό απλά πολλές φορές με πιάνουν τύψεις γιατί φοβάμαι μήπως πεινάει το μωρό μου! Βέβαια βλέπω ότι παίρνει βάρος όποτε αυτό με ηρεμεί, αλλά με πιάνουν και πο ευαισθησίες μου!! Πως το κατάλαβες ότι το μωράκι σου έχει αλεργια στην πρωτεΐνη του γάλακτος;

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 5:27 ΜΜ, KJKL είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο. Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 26/06, όλα πήγαν καλά, θηλάζω αποκλειστικά αν και τις πρώτες εβδομάδες  χρειάστηκε να δώσω φόρμουλα κάποιες φορές. Η απορία μου είναι η εξής το βράδυ κοιμάται 2-3 ώρες συνεχόμενα ενώ την έχω θηλάσει, την ημέρα θηλάζει κανένα 10λεπτο, την παίρνει ο ύπνος, την αφήνω στην κούνια, κλάμα, πάλι θηλασμός 5 λεπτά, μετά ξανά την παίρνει ο ύπνος και πάμε έτσι περίπου μέσα στην μέρα. Το βάρος της αυξάνεται κανονικά, είναι 1,5 μηνών και γενικά μου λένε ότι πρέπει να αντέχει 2-3 ώρες και μέσα στην μέρα.. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και φοβάμαι μήπως δεν χορταίνει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Πως να φτιάξω το προγραμμα της; 
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Να σου ζήσει το μωράκι!Όχι δεν "πρέπει" να αντέχει 2-3 ώρες.Ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα,όσο παίρνει καλό βάρος και κατουράει αρκετά είστε καλά.Στον πρώτο που έβαζε 700 γρμ.τομηνα άκουγα ότι πεινάει και τρώει τόσο συχνά και σε αυτόν που πήρε 1600 γρμ.ακουσα τα ίδια οπότε τους είπα ότι έτσι και ξανακούσω οτι δεν χορταινει με το γάλα μου θα τους πετάξω στο κεφάλι ότι βρω και το κόψανε.

Ο δικός μου ακόμη υπάρχουν μέρες που τρώει ανά μισάωρο και άλλες(λίγες)ανά 3ωρο.Οσο περναει ο καιρός είναι καλύτερα και το βράδυ πάντα κρατούσε τουλάχιστον 2ωρο.Οταν εδραιωθεί ο θηλασμός θα σταματήσει το στήθος σου να πρήζεται πριν βάλεις το μωρό,το γάλα θα κατεβαίνει την ώρα που θηλάζει.Στον πρώτο εδραιώθηκε στους 3,5 μήνες και τώρα δεν έχει εδραιωθεί ακόμη.Ο θηλασμός θέλει υπομονή ,επιμονή και υποστήριξη..

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Comet είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι!Όχι δεν "πρέπει" να αντέχει 2-3 ώρες.Ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα,όσο παίρνει καλό βάρος και κατουράει αρκετά είστε καλά.Στον πρώτο που έβαζε 700 γρμ.τομηνα άκουγα ότι πεινάει και τρώει τόσο συχνά και σε αυτόν που πήρε 1600 γρμ.ακουσα τα ίδια οπότε τους είπα ότι έτσι και ξανακούσω οτι δεν χορταινει με το γάλα μου θα τους πετάξω στο κεφάλι ότι βρω και το κόψανε.

Ο δικός μου ακόμη υπάρχουν μέρες που τρώει ανά μισάωρο και άλλες(λίγες)ανά 3ωρο.Οσο περναει ο καιρός είναι καλύτερα και το βράδυ πάντα κρατούσε τουλάχιστον 2ωρο.Οταν εδραιωθεί ο θηλασμός θα σταματήσει το στήθος σου να πρήζεται πριν βάλεις το μωρό,το γάλα θα κατεβαίνει την ώρα που θηλάζει.Στον πρώτο εδραιώθηκε στους 3,5 μήνες και τώρα δεν έχει εδραιωθεί ακόμη.Ο θηλασμός θέλει υπομονή ,επιμονή και υποστήριξη..

Σ’ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)Ευτυχώς έχω πολλή στήριξη από τον άντρα μου, αλλά είναι και αυτές οι μέρες που η μπεμπα θέλει συνέχεια το στήθος και φοβάμαι ότι δεν χορταίνει.. το παλεύω και θα το παλεύω όσο μπορώ, απλά με πιάνουν ανασφάλειες ότι πεινάει το μωρό και από τον «εγωισμό» μου να την θηλάζω αποκλειστικά δεν καλύπτω την ανάγκη της.. 

Το ένα μου στήθος είναι σχεδόν πάντα μαλακό, τόσο που φοβάμαι ότι δεν έχει γάλα, βέβαια «τρέχει» συνέχεια, το άλλο είναι μαλακό, όχι τόσο και είναι και εμφανώς πιο μεγάλο :roll: δεν ξέρω τι συμβαίνει.. όταν έχει να φάει ώρα (τα βράδια δηλαδή, τα νιώθω να πρήζονται).

Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός δηλαδή το μωρό θα χορταίνει πάντα; Θα βρίσκει πάντα γάλα;

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, KJKL είπε:

Σ’ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! :)Ευτυχώς έχω πολλή στήριξη από τον άντρα μου, αλλά είναι και αυτές οι μέρες που η μπεμπα θέλει συνέχεια το στήθος και φοβάμαι ότι δεν χορταίνει.. το παλεύω και θα το παλεύω όσο μπορώ, απλά με πιάνουν ανασφάλειες ότι πεινάει το μωρό και από τον «εγωισμό» μου να την θηλάζω αποκλειστικά δεν καλύπτω την ανάγκη της.. 

Το ένα μου στήθος είναι σχεδόν πάντα μαλακό, τόσο που φοβάμαι ότι δεν έχει γάλα, βέβαια «τρέχει» συνέχεια, το άλλο είναι μαλακό, όχι τόσο και είναι και εμφανώς πιο μεγάλο :roll: δεν ξέρω τι συμβαίνει.. όταν έχει να φάει ώρα (τα βράδια δηλαδή, τα νιώθω να πρήζονται).

Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός δηλαδή το μωρό θα χορταίνει πάντα; Θα βρίσκει πάντα γάλα;

 

Άρα έχεις γάλα.Κι εμένα τα βράδυα που τρώει πιο αραιά πρηζονται.Οταν εδραιωθεί ο θηλασμός το γάλα σου θα παράγεται την ώρα που τρώει το μωρό όσο χρειάζεται.Δεν θα πρήζεται και δεν θα τρεχει.Κι εμένα το δεξί είναι το "καλό".Είναι πιο μεγάλο και στο θηλαστρο πάντα βγάζει πιο πολύ από το αλλο.Παντα το βάρος και οι πάνες είναι η ένδειξη ότι το μωρό τρώει αρκετά.Τα μωράκια κλαίνε για πολλούς λόγους,πονακια η και μπορεί να θέλει να κοιμηθεί η απλά αγκαλίτσα.Ειναι πολύ μικρά ακομη.Οι μέρες που θηλάζουν πιο συχνά είναι πολύ κουραστικές το κάνουν για να αυξήσουν την παραγωγή.Μετα τους 3-4 μήνες στρώνουν αρκετά τα πράγματα.

Αν έχεις όμως απορίες μπορείς να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού,εγώ μίλησα στον πρώτο και ηρέμησα όταν μου είπε ότι όλα είναι καλά. Και μπορεί να σου δώσει συμβουλές να αυξήσεις την παραγωγή σου αν χρειάζεται.

Κι εννοείται ότι μπορείς να δώσεις και ξένο σαν συμπλήρωμα αλλά αν το πιει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πεινάει.Καποια μπιμπερο τα γυρίζεις και τρέχουν σαν βρύση,αν το βάλεις στο στόμα της εννοείται θα το καταπιεί.

Με το θηλασμό πάντα έχεις το άγχος αν τρώει αρκετά γιατί δεν βλέπεις την ποσότητα,λογικό είναι.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2020 at 5:27 PM, KJKL said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο. Γέννησα ένα κοριτσάκι στις 26/06, όλα πήγαν καλά, θηλάζω αποκλειστικά αν και τις πρώτες εβδομάδες  χρειάστηκε να δώσω φόρμουλα κάποιες φορές. Η απορία μου είναι η εξής το βράδυ κοιμάται 2-3 ώρες συνεχόμενα ενώ την έχω θηλάσει, την ημέρα θηλάζει κανένα 10λεπτο, την παίρνει ο ύπνος, την αφήνω στην κούνια, κλάμα, πάλι θηλασμός 5 λεπτά, μετά ξανά την παίρνει ο ύπνος και πάμε έτσι περίπου μέσα στην μέρα. Το βάρος της αυξάνεται κανονικά, είναι 1,5 μηνών και γενικά μου λένε ότι πρέπει να αντέχει 2-3 ώρες και μέσα στην μέρα.. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και αν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και φοβάμαι μήπως δεν χορταίνει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Πως να φτιάξω το προγραμμα της; 
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καλησπερα,

Εγώ εγκλωβίστηκα σε αποκλειστικο θηλασμό γιατί το μωρό μου δεν θέλει πλέον συμπλήρωμα. Ενώ στην αρχή έπινε τώρα πλέον αρνείται. Σήμερα είναι 2 μηνών. Τον θηλάζω κάθε μιάμιση ώρα όταν είναι ξύπνιος. Όταν κοιμάται αντέχει και 3μιση ωρες.

Όσες φίλες έκαναν αποκλειστικο θηλασμό καμία δεν μου έχει πει ότι τα μωρά αντέχουν 3 με 4 ώρες. Όλες είναι στο 2ωρο.

Εγώ έδωσα και τα δύο στηθη και μου έβγαλε γουλιες και σε μιάμιση ώρα πάλι στο στήθος.

Το στήθος είναι πολλά. Είναι τροφή, αγκαλιά, παρηγοριά, για νανούρισμα.

Ειναι δύσκολη επιλογή.

Εγώ ήμουν υπέρ της μικτής διατροφής και τώρα αυτό είναι δύσκολο.

Και έχεις όλη την ώρα το άγχος... Τρώει... Δεν τρώει....

Ο δικός μου πήρε σε 30 ημέρες 2 κιλά και 9 cm και εγώ ακόμα αναρωτιέμαι... Τρώει? Έχω? Λες και τα παίρνει από το αέρα.....

Περιμένω πως και πως να ξεκινήσει τις τροφές.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...