Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Δεν είναι νωρίς ακόμα για στερεες? Απο οσο ξερω στον 6ο μήνα ξεκινανε. Με τι φαγητα θα ξεκινησετε? 

 

Εμείς γινόμαστε έξι μηνών στις 9 του μήνα.Μπορει να γέννησα πρόωρα αλλά τα μωρά είναι έτοιμα για στερεές!Ηρθε ο γιατρός προχθές,κάναμε τη δεύτερη δόση του πνευμονιόκοκκου κ μας είπε ότι ξεκινάμε.Κανονικα ξεκινάς στερεές από τον 5ο μήνα.Αρκετοι γιατροί ξεκινάνε κ από 4,5 μηνών σιγά σιγά.Θα φάνε ρυζαλευρο για 10 μέρες για να μάθουν να καταπίνουν.Μετα στο ρυζαλευρο θα βάζουμε φρούτο για δυο τρεις μέρες κ μετά τέλος το ρυζαλευρο κ θα τρώνε μόνο φρουτοκρεμα.Σταδιακα θα βάλουμε σούπα το μεσημέρι πατάτα καρότο κολοκύθι.Κ κρέμα δημητριακών για να τσεκάρουμε αλλεργίες στην γλουτένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Zina21 said:

Εμείς γινόμαστε έξι μηνών στις 9 του μήνα.Μπορει να γέννησα πρόωρα αλλά τα μωρά είναι έτοιμα για στερεές!Ηρθε ο γιατρός προχθές,κάναμε τη δεύτερη δόση του πνευμονιόκοκκου κ μας είπε ότι ξεκινάμε.Κανονικα ξεκινάς στερεές από τον 5ο μήνα.Αρκετοι γιατροί ξεκινάνε κ από 4,5 μηνών σιγά σιγά.Θα φάνε ρυζαλευρο για 10 μέρες για να μάθουν να καταπίνουν.Μετα στο ρυζαλευρο θα βάζουμε φρούτο για δυο τρεις μέρες κ μετά τέλος το ρυζαλευρο κ θα τρώνε μόνο φρουτοκρεμα.Σταδιακα θα βάλουμε σούπα το μεσημέρι πατάτα καρότο κολοκύθι.Κ κρέμα δημητριακών για να τσεκάρουμε αλλεργίες στην γλουτένη.

Ααα τα γλυκουλια μου!! Καλη αρχη να εχετε! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!!!

Καλέ μεγάλωσαν τα μικρά μας..

Εμείς στις 18 κλείνουμε τους 4 μηνες.τρωει σταθερά 210 ml γάλα κάθε τρεις ώρες το τελευταίο στις 8:30 με 9 το βράδυ κ μετά ξανά στις 7:30-8 το πρωί κοιμάται χαμογελάει είναι καλός δεν έχω παράπονο τώρα ο χοντρούλης θέλει να γυρίσει μόνος μπρούμυτα κ όταν δεν το καταφέρνει γκρινιάζει λιγο σήμερα τα κατάφερε πρώτη φορά!!!:)στο πρόσωπο του έβλεπες την ευχαρίστηση και την περιφανια (πολύ γέλιο κορίτσια)για τις στερεές τροφές ξέρετε αν αλλάζει κάτι όταν δεν κάνεις αποκλειστικό?

Τα άλλα δύο τα θήλαζα 6 μήνες αποκλειστικά κ μετά ξεκινήσαμε στερεές κ θήλαζα πρωί -βραδυ μόνο.

Τώρα που δίνω ξένο κάποιοι μου είπαν ότι θα ξεκινήσω πιο νωρίς στερεές..

Γνωρίζετε κάτι?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!! Τι κάνετε;; Εύχομαι όλες να είστε καλά!! :) Έχω μια απορία, έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 4 μηνών! Από όταν γεννήθηκε έκανε πολύ συχνά κακά της! Μεγαλώνοντας έκανε 3 φορές την ημέρα συνήθως και σίγουρα το πρωί όταν ξύπναγε. Εχθές έκανε το πρωί και μετά το βράδυ 11 η ώρα. Μου έκανε λίγο εντύπωση αλλά και πάλι λέω ότι είναι εντάξει. Από εχθές όμως το βράδυ δεν έχει κάνει καθόλου μέχρι και σήμερα!! Έχουν περάσει 24 ώρες και σκέφτομαι τι να έγινε! Αέρια έχει αρκετά! Την θηλάζω αποκλειστικά. Έχει συμβεί σε καμία κάτι αντίστοιχο; 
Ξέρω ότι τα παιδάκια που θηλάζουν δεν είναι απαραίτητο να κάνουν κάθε μέρα κακά όμως είναι δυνατόν από την μια μέρα στην άλλη να άλλαξε έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, KJKL said:

Κορίτσια καλησπέρα!! Τι κάνετε;; Εύχομαι όλες να είστε καλά!! :) Έχω μια απορία, έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 4 μηνών! Από όταν γεννήθηκε έκανε πολύ συχνά κακά της! Μεγαλώνοντας έκανε 3 φορές την ημέρα συνήθως και σίγουρα το πρωί όταν ξύπναγε. Εχθές έκανε το πρωί και μετά το βράδυ 11 η ώρα. Μου έκανε λίγο εντύπωση αλλά και πάλι λέω ότι είναι εντάξει. Από εχθές όμως το βράδυ δεν έχει κάνει καθόλου μέχρι και σήμερα!! Έχουν περάσει 24 ώρες και σκέφτομαι τι να έγινε! Αέρια έχει αρκετά! Την θηλάζω αποκλειστικά. Έχει συμβεί σε καμία κάτι αντίστοιχο; 
Ξέρω ότι τα παιδάκια που θηλάζουν δεν είναι απαραίτητο να κάνουν κάθε μέρα κακά όμως είναι δυνατόν από την μια μέρα στην άλλη να άλλαξε έτσι; 

Καλησπερα! Απο οτι μας ειχε πει ο παιδιατρος στα μωρουλια θεωρειται δυσκοιλιοτητα μετα τις 4-5 μερες. Συνεχως αλλάζει και διαμορφώνεται το γαστρεντερικο τους συστημα οποτε προσωπικα θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν ξαφνικες αλλαγες. Το εχω δει και στα δικα μας οτι δεν ειναι στανταρ μερες και ωρες που τα κανουν. Για σιγουρια ομως ρωτα και τον παιδιατρο. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, playbunny είπε:

Καλησπερα! Απο οτι μας ειχε πει ο παιδιατρος στα μωρουλια θεωρειται δυσκοιλιοτητα μετα τις 4-5 μερες. Συνεχως αλλάζει και διαμορφώνεται το γαστρεντερικο τους συστημα οποτε προσωπικα θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν ξαφνικες αλλαγες. Το εχω δει και στα δικα μας οτι δεν ειναι στανταρ μερες και ωρες που τα κανουν. Για σιγουρια ομως ρωτα και τον παιδιατρο. :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Ευτυχώς επανήλθαμε!! :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι που είστε όλες καλά και τα μωρα σας.

Όσες έχετε ξεκινήσει στερεές έχετε σταματήσει αποστείρωση?

Το νερό που δίνετε στα μικρά σας μετα το φαγητό το αποστειρωνεται πρωτα ή από την βρύση?

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο 9 Νοεμβρίου και θα μας βάλει σε τροφές.

Απλά μια γνωστή μου που έχει παιδί 6 ετών επιμένει ότι αποστειρωνε το νερό μέχρι 12 μηνών.

Το ότι παθαίνουμε μια αμνησία το ξερω:)


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

Κορίτσια χαίρομαι που είστε όλες καλά και τα μωρα σας.

Όσες έχετε ξεκινήσει στερεές έχετε σταματήσει αποστείρωση?

Το νερό που δίνετε στα μικρά σας μετα το φαγητό το αποστειρωνεται πρωτα ή από την βρύση?

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο 9 Νοεμβρίου και θα μας βάλει σε τροφές.

Απλά μια γνωστή μου που έχει παιδί 6 ετών επιμένει ότι αποστειρωνε το νερό μέχρι 12 μηνών.

Το ότι παθαίνουμε μια αμνησία το ξερω:)

Καλημέρα!Οχι το νερό όπως κ τα μπιμπερό δεν τα αποστειρώνουμε από τη στιγμή που ξεκινάμε τροφές...

Καλη αρχή εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 said:

Καλημέρα!Οχι το νερό όπως κ τα μπιμπερό δεν τα αποστειρώνουμε από τη στιγμή που ξεκινάμε τροφές...

Καλη αρχή εύχομαι!!!!

Αντε μπραβο αυτό ξέρω και εγω

Σε ευχαριστω


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Καλησπερa κοριτσια! ο μπεμπης ειναι σχεδον 3 μηνων. χθες μας επεσε κατω ετσι οπως πηγαμε να σηκωσουμε  το καθισματακι του για το αμαξι δεν τον ειχαμε δεσει και εφυγε μπροστα με τα μουτρα πανω στο χαλι . Εκλαψε και τρομαξε. Ο γιατρος μας ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα εγω το σκεφτομαι συνεχεια. το εχει παθει καμια??
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, evi1996 said:
  • Καλησπερa κοριτσια! ο μπεμπης ειναι σχεδον 3 μηνων. χθες μας επεσε κατω ετσι οπως πηγαμε να σηκωσουμε  το καθισματακι του για το αμαξι δεν τον ειχαμε δεσει και εφυγε μπροστα με τα μουτρα πανω στο χαλι . Εκλαψε και τρομαξε. Ο γιατρος μας ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα εγω το σκεφτομαι συνεχεια. το εχει παθει καμια??

Δεν μου έχει συμβεί αλλά το σκεφτόμουν σήμερα πόσο τρομακτικό θα είναι την πρώτη φορά που θα χτυπήσει.

Αλλά η πρώτη φορά είναι δύσκολη.

Μιλούσα με μια φίλη μου η οποία ήταν τέρας ψυχρεμιας όταν το δεύτερο παιδί της (13 μηνών) έτρεξε κλαίγοντας γιατί είχε χτυπήσει.

Και εγώ σκεφτόμουν πως θα αντιδρασω την πρώτη φορά.

Φαντάζομαι παιδίατρο κατευθείαν.

Μην ανησυχείς. Να ακούς τον παιδίατρο αλλά και το ένστικτο σου. Αν θες να του πεις κάποια ανησυχία σου ξαναμιλησε μαζί του.

Εγώ σκέφτομαι ότι τα έχουν ακούσει όλα. Οπότε ας ακούσουν άλλη μια ανήσυχη μαμά.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, evi1996 είπε:
  • Καλησπερa κοριτσια! ο μπεμπης ειναι σχεδον 3 μηνων. χθες μας επεσε κατω ετσι οπως πηγαμε να σηκωσουμε  το καθισματακι του για το αμαξι δεν τον ειχαμε δεσει και εφυγε μπροστα με τα μουτρα πανω στο χαλι . Εκλαψε και τρομαξε. Ο γιατρος μας ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα εγω το σκεφτομαι συνεχεια. το εχει παθει καμια??

Όταν λες με τα μούτρα προφανώς δεν χτύπησε στο κεφαλάκι σωστά;Αν είναι έτσι μην αγχώνεσαι και να τον δένεται πάντα.Αν δεις κάτι όμως που να σε ανησυχήσει εννοείται να ξαναπάρεις τον παιδίατρο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2020 at 2:33 ΜΜ, Anna_k είπε:

Κορίτσια χαίρομαι που είστε όλες καλά και τα μωρα σας.

Όσες έχετε ξεκινήσει στερεές έχετε σταματήσει αποστείρωση?

Το νερό που δίνετε στα μικρά σας μετα το φαγητό το αποστειρωνεται πρωτα ή από την βρύση?

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο 9 Νοεμβρίου και θα μας βάλει σε τροφές.

Απλά μια γνωστή μου που έχει παιδί 6 ετών επιμένει ότι αποστειρωνε το νερό μέχρι 12 μηνών.

Το ότι παθαίνουμε μια αμνησία το ξερω:)

Καλησπέρα!!! Εμείς θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά με μήλο 15 Νοεμβρίου θα είναι 5.5 και την αποστείρωση μου είπε θα την σταματήσουμε στον 6ο όπως και το αποστειρωμένο νερο τότε!! 

On 4/11/2020 at 11:56 ΠΜ, Anna_k είπε:

Κορίτσια καλημέρα

Το ρεψιμο ποτέ το σταματαμε?

Ρωτάω φίλες αλλά καμια δεν το έκανε ποτέ στο 100%.

Έχω διαβάσει διαφορα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει.

Εσείς τι κάνατε?

Για το ρέψιμο δεν μου είπε κάτι ακόμα αλλά στο μωράκι της φίλη μου γύρω στους 6 μήνες της είπε να την αφήνει και ότι θα ρευεται μόνη της !

Εγω εχω άλλη απορία που ξέχασα να ρωτήσω αλλά θα την παιδίατρο και θα έρθω σε επικοινωνία μαζί της!! Ξεκινάμε να δίνουμε νερό, πόσο νερό ομως; όσο θέλει; η κουταλιτσες κουταλιτσες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...