Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

On 10/27/2020 at 2:33 PM, Anna_k said:

Κορίτσια χαίρομαι που είστε όλες καλά και τα μωρα σας.

Όσες έχετε ξεκινήσει στερεές έχετε σταματήσει αποστείρωση?

Το νερό που δίνετε στα μικρά σας μετα το φαγητό το αποστειρωνεται πρωτα ή από την βρύση?

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο 9 Νοεμβρίου και θα μας βάλει σε τροφές.

Απλά μια γνωστή μου που έχει παιδί 6 ετών επιμένει ότι αποστειρωνε το νερό μέχρι 12 μηνών.

Το ότι παθαίνουμε μια αμνησία το ξερω:)

Εμεις δεν εχουμε ξεκινησει στερεες αλλα σε συνενοηση με τον παιδιατρο σταματησαμε αποστειρωση και βρασιμο νερου αυτη την εβδομαδα. Τα μικρουλια ειναι 5 μηνων.

Η ερωτηση για το ρεψιμο ειναι καλη, θα ρωτησω τον παιδιατρο στο επομενο ραντεβου και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε? Γίναμε 5 μηνών και σε 2 εβδομάδες ξεκινάμε και εμείς στερεές. Ο παιδίατρος μας είπε να ελλατωσουμε λίγο το γάλα που της δίνουμε... Εν τω μεταξύ δε πίνει κ πολύ. Δηλαδή κάνουμε 6 γεύματα. Τα 4 γεύματα είναι από 120μλ και τα άλλα 2 γεύματα από 150... Σας φαίνεται πολύ? Η άλλη μου κόρη σε αυτήν την ηλικία έπινε 210με240 μλ και ήταν κ πιο αδύνατη... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpimpikos said:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε? Γίναμε 5 μηνών και σε 2 εβδομάδες ξεκινάμε και εμείς στερεές. Ο παιδίατρος μας είπε να ελλατωσουμε λίγο το γάλα που της δίνουμε... Εν τω μεταξύ δε πίνει κ πολύ. Δηλαδή κάνουμε 6 γεύματα. Τα 4 γεύματα είναι από 120μλ και τα άλλα 2 γεύματα από 150... Σας φαίνεται πολύ? Η άλλη μου κόρη σε αυτήν την ηλικία έπινε 210με240 μλ και ήταν κ πιο αδύνατη... 

Στο συνολο δεν είναι πολύ, μια χαρά είναι. Σκέψου σε μέσο όρο είναι 4-5 γεύματα από 210 σε αυτή την ηλικία. Αφού το παιδί το θέλει γιατί να το ελαττωσετε? Πιστεύω θα πεινάει και θα έχει γκρίνια αν τις κόψεις γεύμα άρα και ημερήσια ποσότητα. :?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Στο συνολο δεν είναι πολύ, μια χαρά είναι. Σκέψου σε μέσο όρο είναι 4-5 γεύματα από 210 σε αυτή την ηλικία. Αφού το παιδί το θέλει γιατί να το ελαττωσετε? Πιστεύω θα πεινάει και θα έχει γκρίνια αν τις κόψεις γεύμα άρα και ημερήσια ποσότητα. :?

Καλημέρα. Έχει. Περάσει την καμπύλη αλλά είναι ανάλογη με το ύψος της τα κιλά της. Οπότε δεν έχω σκοπό να τσ κόψω το γάλα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mpimpikos said:

Καλημέρα. Έχει. Περάσει την καμπύλη αλλά είναι ανάλογη με το ύψος της τα κιλά της. Οπότε δεν έχω σκοπό να τσ κόψω το γάλα... 

Μιά χαρά ειναι η ζουζουνα - ολα καλα!  :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Για τις μαμάδες που έχουν ξεκινήσει στερεές η αυτές που έχουν και άλλα παιδιά. Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσατε, τα ταΐζατε εσείς η το baby led weaning (αφήνατε κομμάτια τα λαχανικά φρούτα να τα πιάσει και να τα φάει μόνος του)?

Ρωτάω γιατί είναι λίγο μόδα αυτήν την στιγμή. Αλλά μάλλον μπορεί να λειτουργήσει μετά τον 8 μήνα.

Εγώ θα τον ταΐζω . Θέλω να εξασφαλίσω ότι θα φάει μια ποσότητα. Δεν νομίζω ότι το μωρό 5-6 μηνών καταλαβαίνει ακόμα ότι αυτό που του βάζεις μπροστά του είναι για να το φάει.

Πείτε μου την γνώμη σας.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna_k είπε:

Καλημέρα

Για τις μαμάδες που έχουν ξεκινήσει στερεές η αυτές που έχουν και άλλα παιδιά. Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσατε, τα ταΐζατε εσείς η το baby led weaning (αφήνατε κομμάτια τα λαχανικά φρούτα να τα πιάσει και να τα φάει μόνος του)?

Ρωτάω γιατί είναι λίγο μόδα αυτήν την στιγμή. Αλλά μάλλον μπορεί να λειτουργήσει μετά τον 8 μήνα.

Εγώ θα τον ταΐζω . Θέλω να εξασφαλίσω ότι θα φάει μια ποσότητα. Δεν νομίζω ότι το μωρό 5-6 μηνών καταλαβαίνει ακόμα ότι αυτό που του βάζεις μπροστά του είναι για να το φάει.

Πείτε μου την γνώμη σας.

Καλησπέρα .εγώ τα μωράκια μου έξι μηνών τα ταιζω εγω με κουτάλι και αλεσμένα .ενημερώθηκα και για τη μέθοδο με κομματια αλλά εγώ προσωπικά φοβάμαι και δεν θα έδινα κομμάτια σε τόσο μικρό μωρό .οσοι υποστηρίζουν τη μέθοδο λένε ότι είναι απόλυτα ασφαλής ..δεν πειστηκα .άσε που δεν νομίζω ότι υπάρχει και λόγος βιασύνης.οπως λες μετα τους 8 9 μήνες ή και αργοτερα μπορούμε να κάνουμε μετάβαση ..κι εγώ νομίζω ότι δεν τρώνε ποσοτητα με την άλλη μέθοδο ..κάθε μαμά όμως ό,τι  νομίζει για το παιδί της. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Anna_k said:

Καλημέρα

Για τις μαμάδες που έχουν ξεκινήσει στερεές η αυτές που έχουν και άλλα παιδιά. Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσατε, τα ταΐζατε εσείς η το baby led weaning (αφήνατε κομμάτια τα λαχανικά φρούτα να τα πιάσει και να τα φάει μόνος του)?

Ρωτάω γιατί είναι λίγο μόδα αυτήν την στιγμή. Αλλά μάλλον μπορεί να λειτουργήσει μετά τον 8 μήνα.

Εγώ θα τον ταΐζω . Θέλω να εξασφαλίσω ότι θα φάει μια ποσότητα. Δεν νομίζω ότι το μωρό 5-6 μηνών καταλαβαίνει ακόμα ότι αυτό που του βάζεις μπροστά του είναι για να το φάει.

Πείτε μου την γνώμη σας.

Εμείς θα δοκιμάσουμε μάλλον κάτι ενδιάμεσο. Ένα υβριδικό μοντέλο με κρέμες και κομμάτια, και βλέπουμε πως θα πάει. Η βασική τροφή μέχρι το έτος πάντως είναι το γάλα οπότε δεν υπάρχει άγχος για τις ποσότητες. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Nansy29 said:

Καλησπέρα .εγώ τα μωράκια μου έξι μηνών τα ταιζω εγω με κουτάλι και αλεσμένα .ενημερώθηκα και για τη μέθοδο με κομματια αλλά εγώ προσωπικά φοβάμαι και δεν θα έδινα κομμάτια σε τόσο μικρό μωρό .οσοι υποστηρίζουν τη μέθοδο λένε ότι είναι απόλυτα ασφαλής ..δεν πειστηκα .άσε που δεν νομίζω ότι υπάρχει και λόγος βιασύνης.οπως λες μετα τους 8 9 μήνες ή και αργοτερα μπορούμε να κάνουμε μετάβαση ..κι εγώ νομίζω ότι δεν τρώνε ποσοτητα με την άλλη μέθοδο ..κάθε μαμά όμως ό,τι  νομίζει για το παιδί της. 

Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Συμφωνώ απόλυτα.

Προσωπικά το θεωρώ λίγο βάναυσο.

Μέχρι τώρα του βάζαμε την θηλή στο στόμα, και τώρα θα πρέπει να βάλει μόνος του κάτι με τελείως διαφορετική υφή και γεύση στο στόμα και να του αρέσει κιόλας? Βάναυσο.

Η παιδίατρος μου είπε ότι τουλάχιστον η υφή πρέπει να είναι τελείως λεία. Γιατί μπορεί να κάνει εμετό και από αυτό.

20 hours ago, playbunny said:

Εμείς θα δοκιμάσουμε μάλλον κάτι ενδιάμεσο. Ένα υβριδικό μοντέλο με κρέμες και κομμάτια, και βλέπουμε πως θα πάει. Η βασική τροφή μέχρι το έτος πάντως είναι το γάλα οπότε δεν υπάρχει άγχος για τις ποσότητες. 

Εγώ αυτό θα το κάνω μετά τον 8ο μήνα. Μου αρέσει σαν ιδέα αλλά το βρίσκω απίθανο να γίνει. Βέβαια με τον δικό σου τρόπο το βρίσκω λογικό. Τουλάχιστον θα δοκιμάσει κάποιες κουταλιές.

 

  • Μου αρέσει 2

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η παιδίατρος μας έβαλε σε ρυζάλευρο

Αύριο γίνεται 5 μηνών άρα αυτό το σκ θα φάει ρυζάλευρο.

Μου είπε να πάρω της fryzolac της frezyderm

Αλλά μου φαίνεται περίεργο να δωσω ένα ρυζάλευρο από μια εταιρία που την ξέρω από κρέμες προσώπου.

Πήρα και της Νουνου

Αν δίνεται στα μωρα της ποιας εταιρείας δίνεται?

 


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

Καλησπέρα

Η παιδίατρος μας έβαλε σε ρυζάλευρο

Αύριο γίνεται 5 μηνών άρα αυτό το σκ θα φάει ρυζάλευρο.

Μου είπε να πάρω της fryzolac της frezyderm

Αλλά μου φαίνεται περίεργο να δωσω ένα ρυζάλευρο από μια εταιρία που την ξέρω από κρέμες προσώπου.

Πήρα και της Νουνου

Αν δίνεται στα μωρα της ποιας εταιρείας δίνεται?

 

Καλημέρα. Κι εγώ αυτό δίνω το frezylac είναι βιολογικό ολικής.εχει και βρεφικά η frezyderm δεν είναι μόνο για κρέμες προσώπου .είναι μια χαρά ρυζι και βιταμίνη ..τίποτα άλλο μέσα ..εμένα το θέμα μου είναι γενικά το ρυζαλευρο..αν τελικά είναι χρήσιμο για τα μωρά η όχι ..Μου είπε αργότερα μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με βρώμη η άλλο δημητριακό .

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2020 at 1:44 PM, Nansy29 said:

Καλημέρα. Κι εγώ αυτό δίνω το frezylac είναι βιολογικό ολικής.εχει και βρεφικά η frezyderm δεν είναι μόνο για κρέμες προσώπου .είναι μια χαρά ρυζι και βιταμίνη ..τίποτα άλλο μέσα ..εμένα το θέμα μου είναι γενικά το ρυζαλευρο..αν τελικά είναι χρήσιμο για τα μωρά η όχι ..Μου είπε αργότερα μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με βρώμη η άλλο δημητριακό .

Καλησπέρα

Ο μικρος μου δεν είναι πολύ δεκτικός εδώ και 4 ημέρες. Τρώει μερικές κουταλιές και μετά σταματάει.

Έχουν αλλάξει χρώμα τα κακά των μικρών σας? Ρωτάω ειδικά τις μαμάδες που κάνουν αποκλειστικο θηλασμό.

Μέχρι τωρα ήταν κίτρινα και τώρα πρασινιζουν.

Να πάρω παιδίατρο η είναι φυσιολογικό να αλλάξουν χρώμα όταν ξεκινάς στερεές?


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Anna_k είπε:

Καλησπέρα

Ο μικρος μου δεν είναι πολύ δεκτικός εδώ και 4 ημέρες. Τρώει μερικές κουταλιές και μετά σταματάει.

Έχουν αλλάξει χρώμα τα κακά των μικρών σας? Ρωτάω ειδικά τις μαμάδες που κάνουν αποκλειστικο θηλασμό.

Μέχρι τωρα ήταν κίτρινα και τώρα πρασινιζουν.

Να πάρω παιδίατρο η είναι φυσιολογικό να αλλάξουν χρώμα όταν ξεκινάς στερεές?

Αφού θηλάζεις αποκλειστικά λογικά θα δυσκολευτεί λιγο παραπάνω .δεν πειράζει σιγά σιγά .καλύτερα να μιλήσεις με τον παιδίατρο για κακά .έχουν αλλάξει με τις στέρεες αλλά εγώ δίνω ξένο γάλα οπότε δεν ξέρω να σου πω .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna_k είπε:

Καλησπέρα

Ο μικρος μου δεν είναι πολύ δεκτικός εδώ και 4 ημέρες. Τρώει μερικές κουταλιές και μετά σταματάει.

Έχουν αλλάξει χρώμα τα κακά των μικρών σας? Ρωτάω ειδικά τις μαμάδες που κάνουν αποκλειστικο θηλασμό.

Μέχρι τωρα ήταν κίτρινα και τώρα πρασινιζουν.

Να πάρω παιδίατρο η είναι φυσιολογικό να αλλάξουν χρώμα όταν ξεκινάς στερεές?

Καλησπέρα,όντως τα περισσότερα μωράκια που θηλάζουν δεν πολύ τρώνε στερεές από την αρχή.Εμεις εδώ και 3 μέρες τρώμε μήλο.Ψιλοτρωει αλλά όχι πολύ.Αυριο αχλάδι .Δεν είδα διαφορά στα κακά του ακόμη.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2020 at 8:15 PM, Comet said:

Καλησπέρα,όντως τα περισσότερα μωράκια που θηλάζουν δεν πολύ τρώνε στερεές από την αρχή.Εμεις εδώ και 3 μέρες τρώμε μήλο.Ψιλοτρωει αλλά όχι πολύ.Αυριο αχλάδι .Δεν είδα διαφορά στα κακά του ακόμη.

Καλα το πιο δύσκολο είναι να του κόψω το χρόνο που τρώει όταν έχει φάει στερεές τροφές. Πως? Κλαίει γκρινιάζει, οπότε τον αφήνω να πιει όσο θέλει.

Και εμείς ξεκινήσαμε μήλο. Δεύτερη μέρα σήμερα. Του το κάνεις λίγο στον ατμό η όχι? Την πρώτη φορά δεν του το έκανα και δεν κατάφερα να του την κάνω λεία οπότε σήμερα το έβαλα 5 λεπτά στον ατμό και έγινε πολύ ωραίο. Δεν ξέρω αν χάνει κάτι αλλά δεν ρισκάρω να μείνει κομμάτι μέσα.

Δεν τον πιέζω και πολύ. Αν μου δείξει ότι δεν θέλει πέρα από 3 κουταλιές δεν τον πιέζω.

Μαθαίνει. Είναι μια διαδικασία και αυτή. Νόμιζα θα είναι πιο εύκολη αλλά δεν είναι.

Η παιδίατρος μου είπε ότι αυτά δεν καταλαβαίνουβ από ωραία και άσχημη γεύση. Απλά είναι κάτι καινούργιο.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...