Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/11/2020 at 5:31 ΜΜ, Anna_k είπε:

Κορίτσια προσθέτετε τα φρούτα η τα δίνεται ένα ένα?

Δλδ δίνεται μήλο για 3 μέρες μετά προσθέτετε αχλάδι η το δίνεται ξεχωριστά και αυτό για 3 μέρες?

Καλησπέρα.Κανονικα το προσθέτεις στο προηγούμενο.Απλα επειδή ο δικός μου δεν πολύ έφαγε το μήλο όταν ξεκίνησα το αχλάδι την πρώτη φορά έδωσα 2-3 κουταλάκια σκέτο(ώστε να βεβαιωθω ότι θα το δοκιμάσει για να τσεκαρω για αλλεργια) κι άλλο τόσο έβαλα στο μήλο όπου και δεν το έφαγε όλο.Αν όμως το μωρό σου τρώει όλο το φρούτο τότε απλά προσθέτεις το επόμενο μέσα και θα το δοκιμάσει έτσι.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Comet said:

Καλησπέρα.Κανονικα το προσθέτεις στο προηγούμενο.Απλα επειδή ο δικός μου δεν πολύ έφαγε το μήλο όταν ξεκίνησα το αχλάδι την πρώτη φορά έδωσα 2-3 κουταλάκια σκέτο(ώστε να βεβαιωθω ότι θα το δοκιμάσει για να τσεκαρω για αλλεργια) κι άλλο τόσο έβαλα στο μήλο όπου και δεν το έφαγε όλο.Αν όμως το μωρό σου τρώει όλο το φρούτο τότε απλά προσθέτεις το επόμενο μέσα και θα το δοκιμάσει έτσι.

Άσε δεν του αρέσει καθόλου το φρούτο.

Έχω δοκιμάσει να τα κάνω λίγο στον ατμό ούτε αυτό πιάνει. Δεν το αφαγε. Και εγώ έκανα το ίδιο με το αχλάδι και σήμερα 2η μέρα έβαλα μαζί με το μήλο. Ζήτημα αν εφαγε 5 κουταλιές.

Ενώ το ρυζάλευρο το απόγευμα το τρώει. Καλά τα 2/3 του γεύματος, αλλά αυτό είναι κατόρθωμα.

Δεν αγχώνομαι βέβαια. Ξεκινήσαμε 5 μηνών. Τώρα είμαστε 5μιση. Νομίζω είναι μικρός.
Τωρα δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό μας.

Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο ένα μωρό 7 μηνών να πίνει μόνο μητρικό γαλα?

Έχω γνωστή η οποία ζει στην Γερμανία και δεν το παλεύει καθόλου με τις στερεές. Δεν αγχώνεται να του δώσει θεωρεί ότι το καλύπτει το γάλα της!!!

Εγώ το βρίσκω επικίνδυνο να μην τρώει έστω κάποιες κουταλιές στερεά τροφή.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

Άσε δεν του αρέσει καθόλου το φρούτο.

Έχω δοκιμάσει να τα κάνω λίγο στον ατμό ούτε αυτό πιάνει. Δεν το αφαγε. Και εγώ έκανα το ίδιο με το αχλάδι και σήμερα 2η μέρα έβαλα μαζί με το μήλο. Ζήτημα αν εφαγε 5 κουταλιές.

Ενώ το ρυζάλευρο το απόγευμα το τρώει. Καλά τα 2/3 του γεύματος, αλλά αυτό είναι κατόρθωμα.

Δεν αγχώνομαι βέβαια. Ξεκινήσαμε 5 μηνών. Τώρα είμαστε 5μιση. Νομίζω είναι μικρός.
Τωρα δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό μας.

Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο ένα μωρό 7 μηνών να πίνει μόνο μητρικό γαλα?

Έχω γνωστή η οποία ζει στην Γερμανία και δεν το παλεύει καθόλου με τις στερεές. Δεν αγχώνεται να του δώσει θεωρεί ότι το καλύπτει το γάλα της!!!

Εγώ το βρίσκω επικίνδυνο να μην τρώει έστω κάποιες κουταλιές στερεά τροφή.

Καλημέρα!Όντως είστε μικροί.Κι εμένα 5,5 μηνών άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό και 5 μέρες πριν κλείσει τους 6 μήνες αρχίσαμε.Του πήρε 8 μέρες να αρχίσει να τρώει ποσότητα.(150 μλ).Το μήλο δεν του άρεσε από την αρχή.Μολις του έβαλα μπανανα με το αχλάδι (χωρίς καθόλου μήλο) άρχισε να τρώει.

Δεν ξέρω αν είναι επικινδυνο να τρέφεται μόνο με γάλα αλλά σίγουρα μετά τον 6ο χρειάζεται σίδηρο.Οποτε και φρούτα να μην ετρωγε θα προσπαθούσα πολύ για την κρεατοχορτοσουπα.Βεβαια άλλο να μην τα τρώει με τίποτα ότι και να κάνεις κι άλλο να μην προσπαθείς.Υπαρχουν και πολύ καλοφαγά παιδάκια που θέλουν χρόνο.Ξερω ότι το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής αλλά ομολογώ ότι αν δεν έτρωγε καθόλου στερεές θα αγχωνομουν


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

Άσε δεν του αρέσει καθόλου το φρούτο.

Έχω δοκιμάσει να τα κάνω λίγο στον ατμό ούτε αυτό πιάνει. Δεν το αφαγε. Και εγώ έκανα το ίδιο με το αχλάδι και σήμερα 2η μέρα έβαλα μαζί με το μήλο. Ζήτημα αν εφαγε 5 κουταλιές.

Ενώ το ρυζάλευρο το απόγευμα το τρώει. Καλά τα 2/3 του γεύματος, αλλά αυτό είναι κατόρθωμα.

Δεν αγχώνομαι βέβαια. Ξεκινήσαμε 5 μηνών. Τώρα είμαστε 5μιση. Νομίζω είναι μικρός.
Τωρα δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό μας.

Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο ένα μωρό 7 μηνών να πίνει μόνο μητρικό γαλα?

Έχω γνωστή η οποία ζει στην Γερμανία και δεν το παλεύει καθόλου με τις στερεές. Δεν αγχώνεται να του δώσει θεωρεί ότι το καλύπτει το γάλα της!!!

Εγώ το βρίσκω επικίνδυνο να μην τρώει έστω κάποιες κουταλιές στερεά τροφή.

Καλησπέρα!! Εγώ 5.5 μηνών την ξεκίνησα με μήλο....την πρώτη μέρα έφαγε μια κουταλιά και συμπλήρωσα γεύμα της με γάλα, την επόμενη μέρα έφαγε 2-3 γενικά δεν τα πιέζουμε και τους δίνουμε όσο θέλουν τα ίδια κάθε φορά....σιγά σιγά θα μάθουν ότι αυτό είναι το γεύμα τους!!! Το μήλο και το αχλάδι το βράζουμε μου είπε η παιδίατρος λίγο γιατί πέρα από ότι θα λιώσει πιο καλά έτσι μειώνεται και ο κίνδυνος αλλεργίας!! Κάθε 3 μέρες προσθέτουμε στο προηγούμενο καινούργιο φρουτο και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά ευθύνεται η τελευταία τροφή που πρόσθεσες! Εμένα το μηλο- αχλάδι δεν της άρεσε σχεδόν καθόλου από όταν βάλαμε και μπανάνα μέσα όμως της αρέσει πολύ και τρώει πλέον 20-25 κουταλάκια!! Τα κακα της με τα φρούτα άλλαξαν και σε εμένα ,δεν θηλάζω αλλά δεν έχει σημασία θηλάζεις δεν θηλάζεις θα αλλάξουν τα κακα με την προσθήκη φρούτου και φαγητόυ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εσείς που έχετε σταματήσει την αποστείρωση και το να βράζετε το νεράκι που πίνει να σας ρωτήσω με το νερο που φτιάχνετε το γάλα του μωρού συνεχίζετε να το βράζετε για 10 λεπτά η βάζετε από το βραστηρα ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια καιρό έχω να μπω και να δω τι κάνετε... Τώρα διαβάζω αυτά που λέτε για το φαγητό και καταλαβαίνω πόσο διαφορά έχουν από παιδίατρο σε παιδίατρο οι απόψεις...

Εμείς στις 18 θα γίνουμε 6 μηνών.. κοιμάται  από τις 9 το βράδυ μέχρι τι 7:30-8:00 το πρωί σερι.ο παιδίατρος σε αυτό το παιδί με ξεκίνησε κρεμούλα από τεσσάρων μηνών αλλά το παιδί μου δεν ήταν και πολύ έτοιμο για να φάει η αλήθεια είναι βλέπω ότι τις τελευταίες τρεις εβδομάδες δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό και μου φάνηκε  και πολύ νωρίς 4 μηνών. τα άλλα δύο μου παιδιά που θήλασ αποκλειστικά ξεκινούσαν το φαγητό έξι μηνών και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Εμείς ξεκινήσαμε κανονικά με ρυζάλευρο μου είπε να πάρω όποια εταιρεία θέλω προσωπικά παίρνω της νουτριτσια ή της νουνου. Τώρα πια τρώμε φαρίν λακτέ το απόγευμα και το πρωί τρία φρούτα αλεσμένα στο μπλέντερ όποιο φρούτα θέλω εκτός από ακτινίδιο και φράουλα που είναι από το χρόνο κομματάκια φρούτων από τον 8ο μήνα μου είπε. Τα χλαπακιάζει όλα! Είναι πολύ φαγανουλης γάλα πίνει 250 με 260ml πια.

Νερό μας είπε κανονικά από τη βρύση απλά με ένα φίλτρο αποστείρωση καθόλου από τη γέννηση δεν αποστειρώνουμε τίποτα.απλά τις πρώτες 40 μέρες μου είπε να πλένω τα μπουκάλια κανονικά στη βρύση και μετά να τα βάζω στο ψυγείο και μετά τις 40 μέρες κανονικά μαζί με τα πιάτα μας. Βρε κορίτσια εσάς κάνουν σβούρες τα μωρά ?????π.χ.  στο πάτωμα σε κουβερτούλα πάνω ας πούμε ή πάνω στο κρεβάτι εμένα από ανάσκελα γυρνάει μπρούμυτα αλλά μετά δεν μπορεί να γυρίσει μόνος του κ κλαίει. Τα άλλα δύο μου παιδιά κάνανε σβούρες ασταμάτητα σε αυτή την ηλικία και γυρνούσαν μόνα τους και ήταν και αυτά το ίδιο αφράτα σαν αυτόν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καιρό έχω να μπω και να δω τι κάνετε... Τώρα διαβάζω αυτά που λέτε για το φαγητό και καταλαβαίνω πόσο διαφορά έχουν από παιδίατρο σε παιδίατρο οι απόψεις...

Εμείς στις 18 θα γίνουμε 6 μηνών.. κοιμάται  από τις 9 το βράδυ μέχρι τι 7:30-8:00 το πρωί σερι.ο παιδίατρος σε αυτό το παιδί με ξεκίνησε κρεμούλα από τεσσάρων μηνών αλλά το παιδί μου δεν ήταν και πολύ έτοιμο για να φάει η αλήθεια είναι βλέπω ότι τις τελευταίες τρεις εβδομάδες δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό και μου φάνηκε  και πολύ νωρίς 4 μηνών. τα άλλα δύο μου παιδιά που θήλασ αποκλειστικά ξεκινούσαν το φαγητό έξι μηνών και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Εμείς ξεκινήσαμε κανονικά με ρυζάλευρο μου είπε να πάρω όποια εταιρεία θέλω προσωπικά παίρνω της νουτριτσια ή της νουνου. Τώρα πια τρώμε φαρίν λακτέ το απόγευμα και το πρωί τρία φρούτα αλεσμένα στο μπλέντερ όποιο φρούτα θέλω εκτός από ακτινίδιο και φράουλα που είναι από το χρόνο κομματάκια φρούτων από τον 8ο μήνα μου είπε. Τα χλαπακιάζει όλα! Είναι πολύ φαγανουλης γάλα πίνει 250 με 260ml πια.

Νερό μας είπε κανονικά από τη βρύση απλά με ένα φίλτρο αποστείρωση καθόλου από τη γέννηση δεν αποστειρώνουμε τίποτα.απλά τις πρώτες 40 μέρες μου είπε να πλένω τα μπουκάλια κανονικά στη βρύση και μετά να τα βάζω στο ψυγείο και μετά τις 40 μέρες κανονικά μαζί με τα πιάτα μας. Βρε κορίτσια εσάς κάνουν σβούρες τα μωρά ?????π.χ.  στο πάτωμα σε κουβερτούλα πάνω ας πούμε ή πάνω στο κρεβάτι εμένα από ανάσκελα γυρνάει μπρούμυτα αλλά μετά δεν μπορεί να γυρίσει μόνος του κ κλαίει. Τα άλλα δύο μου παιδιά κάνανε σβούρες ασταμάτητα σε αυτή την ηλικία και γυρνούσαν μόνα τους και ήταν και αυτά το ίδιο αφράτα σαν αυτόν...

 

 

Καλησπέρα.Εχω δει ότι από παιδίατρο σε παιδίατρο έχει διαφορά.Εμεις τώρα 6,5 μηνών σχεδόν τρώμε φρούτα και κρεατοχορτοσουπα και επειδή θηλάζουμε ακόμη 3ο γεύμα θα βάλω στον 8ο.Τον τελευταίο μήνα πήρε 600 γρμ.Σουπερ δηλ.

Όσο για το γύρισμα κι ο δικός μου από νωρίς γύριζε από ανάσκελα μπρούμυτα αλλά το αντίθετο έχει καμία 20 άρια μέρες που το κάνει.Και φαντάσου από τότε κάθεται και χωρίς υποστήριξη.Η γιατρός έπαθε πλάκα όταν τον είδε σήμερα.Θελει το χρόνο του.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2020 at 2:45 ΜΜ, Melody90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καιρό έχω να μπω και να δω τι κάνετε... Τώρα διαβάζω αυτά που λέτε για το φαγητό και καταλαβαίνω πόσο διαφορά έχουν από παιδίατρο σε παιδίατρο οι απόψεις...

Εμείς στις 18 θα γίνουμε 6 μηνών.. κοιμάται  από τις 9 το βράδυ μέχρι τι 7:30-8:00 το πρωί σερι.ο παιδίατρος σε αυτό το παιδί με ξεκίνησε κρεμούλα από τεσσάρων μηνών αλλά το παιδί μου δεν ήταν και πολύ έτοιμο για να φάει η αλήθεια είναι βλέπω ότι τις τελευταίες τρεις εβδομάδες δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό και μου φάνηκε  και πολύ νωρίς 4 μηνών. τα άλλα δύο μου παιδιά που θήλασ αποκλειστικά ξεκινούσαν το φαγητό έξι μηνών και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Εμείς ξεκινήσαμε κανονικά με ρυζάλευρο μου είπε να πάρω όποια εταιρεία θέλω προσωπικά παίρνω της νουτριτσια ή της νουνου. Τώρα πια τρώμε φαρίν λακτέ το απόγευμα και το πρωί τρία φρούτα αλεσμένα στο μπλέντερ όποιο φρούτα θέλω εκτός από ακτινίδιο και φράουλα που είναι από το χρόνο κομματάκια φρούτων από τον 8ο μήνα μου είπε. Τα χλαπακιάζει όλα! Είναι πολύ φαγανουλης γάλα πίνει 250 με 260ml πια.

Νερό μας είπε κανονικά από τη βρύση απλά με ένα φίλτρο αποστείρωση καθόλου από τη γέννηση δεν αποστειρώνουμε τίποτα.απλά τις πρώτες 40 μέρες μου είπε να πλένω τα μπουκάλια κανονικά στη βρύση και μετά να τα βάζω στο ψυγείο και μετά τις 40 μέρες κανονικά μαζί με τα πιάτα μας. Βρε κορίτσια εσάς κάνουν σβούρες τα μωρά ?????π.χ.  στο πάτωμα σε κουβερτούλα πάνω ας πούμε ή πάνω στο κρεβάτι εμένα από ανάσκελα γυρνάει μπρούμυτα αλλά μετά δεν μπορεί να γυρίσει μόνος του κ κλαίει. Τα άλλα δύο μου παιδιά κάνανε σβούρες ασταμάτητα σε αυτή την ηλικία και γυρνούσαν μόνα τους και ήταν και αυτά το ίδιο αφράτα σαν αυτόν...

 

 

Ναι ισχύει μεγάλη διαφορά....Η δικιά μας παιδίατρος αν κάποιο μωράκι θηλάζει αποκλειστικά ξεκινάει φρούτο από 6 μηνών και μετά, αν δεν θηλάζει τα ξεκινάει 5.5 μηνών!!! Εμένα της μικρής δεν της αρέσει το μήλο καθόλου ,ούτε το πορτοκαλι,  της βάζω αχλάδι μπανάνα και το τρώει με ευχαρίστηση!! Καλά την ξεκίνησα και με πατάτα, καρότο και κολοκύθι και νομίζω πως απλά θέλει να μου το πετάξει στο κεφάλι, δεν της αρέσουν καθόλου!!! Το νερό δεν της αρέσει και πολύ επίσης!!! Κρέμες κλπ εμένα μου είπε μετά τον 7ο!! Το 3ο γεύμα δηλ! Ούτε εμένα γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα...σιγά σιγά θα το ανακαλύψουν και αυτό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πως βαζεται για ύπνο τα μικρά σας κατά την διάρκεια της ημέρας? Ο δικός μου δεν μπορεί να κοιμηθει αν δεν μπει στο στήθος.

Φταίει ο αποκλειστικος θηλασμός?

Πείτε μου καμιά συμβουλή η προτείνετε μου κάποιο βιβλίο να διαβάσω.
 

Το βράδυ είναι καλός. Τον κάνω μπάνιο, θηλάζει και μετά είτε έχει κοιμηθεί στο στήθος είτε τον αφήνω στην κούνια του και κοιμάται.

Το βράδυ...
 Την ημέρα έχω προσπαθήσει και κάνει βόλτες στην κούνια μισή ώρα και αρχίζει και κλαίει. Θέλει στήθος.


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna_k είπε:

Καλημέρα

Πως βαζεται για ύπνο τα μικρά σας κατά την διάρκεια της ημέρας? Ο δικός μου δεν μπορεί να κοιμηθει αν δεν μπει στο στήθος.

Φταίει ο αποκλειστικος θηλασμός?

Πείτε μου καμιά συμβουλή η προτείνετε μου κάποιο βιβλίο να διαβάσω.
 

Το βράδυ είναι καλός. Τον κάνω μπάνιο, θηλάζει και μετά είτε έχει κοιμηθεί στο στήθος είτε τον αφήνω στην κούνια του και κοιμάται.

Το βράδυ...
 Την ημέρα έχω προσπαθήσει και κάνει βόλτες στην κούνια μισή ώρα και αρχίζει και κλαίει. Θέλει στήθος.

Καλημέρα.Εγω παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά δεν κοιμαται στο στήθος.Σπανια δηλ.Ενω ο πρώτος το ήθελε.Φανταζομαι δεν δίνεις πιπίλα.Ο δικός μου την παίρνει μόνο αν νυστάζει πολύ.Εγω τον κουνάω αγκαλίτσα και η μαμά μου τον κουνάει στο καρότσι.Να τον αφήσω ξύπνιο στην κούνια να κοιμηθεί μόνος του δεν παίζει.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Καλημέρα.Εγω παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά δεν κοιμαται στο στήθος.Σπανια δηλ.Ενω ο πρώτος το ήθελε.Φανταζομαι δεν δίνεις πιπίλα.Ο δικός μου την παίρνει μόνο αν νυστάζει πολύ.Εγω τον κουνάω αγκαλίτσα και η μαμά μου τον κουνάει στο καρότσι.Να τον αφήσω ξύπνιο στην κούνια να κοιμηθεί μόνος του δεν παίζει.

Δεν θέλει πιπιλα.

Ούτε αγκαλιά. Όση ώρα και να τον έχω. Δεν κλείνει ποτέ τα μάτια. Και πλέον είναι 9 κιλά.... Πόση ώρα να αντέξω?

Στο καρότσι μου έχει κοιμηθεί κάποιες φορές... Αλλά έξω. Και όχι πάντα.

Θέλει 10 λεπτά στήθος και κοιμάται.

Άρα είναι στο παιδί ε?

Έχω φίλη που κοιμοντουσαν και τα 3 της παιδιά στο ριλαξ ενώ έπαιζαν....

Υπάρχουν βιβλία που λένε ότι πρέπει να τα αφήνεις νυσταγμένα στην κούνια αλλά ξύπνια για να μάθουν.

Ναι καλά. Εδώ τον αφήνω κοιμισμένο... Και κλαίει επειδή δεν έχει το στήθος στο στόμα.

Τι έκανες με τον πρώτο?

Πως έμαθε να κοιμάται χωρίς στήθος?

Φοβάμαι λίγο. Εγώ θέλω στο χρόνο να κόψω το θηλασμό...


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna_k είπε:

Δεν θέλει πιπιλα.

Ούτε αγκαλιά. Όση ώρα και να τον έχω. Δεν κλείνει ποτέ τα μάτια. Και πλέον είναι 9 κιλά.... Πόση ώρα να αντέξω?

Στο καρότσι μου έχει κοιμηθεί κάποιες φορές... Αλλά έξω. Και όχι πάντα.

Θέλει 10 λεπτά στήθος και κοιμάται.

Άρα είναι στο παιδί ε?

Έχω φίλη που κοιμοντουσαν και τα 3 της παιδιά στο ριλαξ ενώ έπαιζαν....

Υπάρχουν βιβλία που λένε ότι πρέπει να τα αφήνεις νυσταγμένα στην κούνια αλλά ξύπνια για να μάθουν.

Ναι καλά. Εδώ τον αφήνω κοιμισμένο... Και κλαίει επειδή δεν έχει το στήθος στο στόμα.

Τι έκανες με τον πρώτο?

Πως έμαθε να κοιμάται χωρίς στήθος?

Φοβάμαι λίγο. Εγώ θέλω στο χρόνο να κόψω το θηλασμό...

Σίγουρα είναι στο παιδί.Του μαθα κι αυτού νου πιπίλα.Αυτος την έφτυνε κι εγώ την εδινα και κουνούσα αγκαλιά.Μου χαν φύγει τα χέρια.Και όταν μεγάλωσε λίγο μετά τον 8ο μήνα τον έβαζα στο κρεβάτι μου και ξάπλωνα μαζί του,έκανε μισή ώρα σβούρες και κάποια στιγμή κοιμόταν και τον έβαζα στην κούνια του.Αλλα στον 7ο έκοψα το θηλασμό οπότε δεν είχε άλλη επιλογη


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Comet said:

Σίγουρα είναι στο παιδί.Του μαθα κι αυτού νου πιπίλα.Αυτος την έφτυνε κι εγώ την εδινα και κουνούσα αγκαλιά.Μου χαν φύγει τα χέρια.Και όταν μεγάλωσε λίγο μετά τον 8ο μήνα τον έβαζα στο κρεβάτι μου και ξάπλωνα μαζί του,έκανε μισή ώρα σβούρες και κάποια στιγμή κοιμόταν και τον έβαζα στην κούνια του.Αλλα στον 7ο έκοψα το θηλασμό οπότε δεν είχε άλλη επιλογη

Ανησυχώ πολύ τι θα γίνει όταν του κόψω το θηλασμό.

Και όχι μόνο

Πρέπει να είμαι μαζί του συνεχεια γιατί είτε θέλει να πιει είτε να κοιμηθει. Άρα θέλει βυζι όλη μέρα. Τα ξέρεις.. γιατί στα λέω?

Να σε ρωτήσω? Προσφέρεις στήθος μετά από γεύμα στερεών τροφών ? 

Πόσες φορές και για πόσο κοιμάται ο δικός σου? Ο μικρός μου κοιμάται μισή ώρα κάθε 2 ώρες. Ρολόι όμως... Μικρότερος μου κοιμόταν 2ωρα και 3ωρα. Τώρα... Τιποτα. Ένα μισάωρο απλά για να φορτώσει μπαταρίες...


FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k είπε:

Ανησυχώ πολύ τι θα γίνει όταν του κόψω το θηλασμό.

Και όχι μόνο

Πρέπει να είμαι μαζί του συνεχεια γιατί είτε θέλει να πιει είτε να κοιμηθει. Άρα θέλει βυζι όλη μέρα. Τα ξέρεις.. γιατί στα λέω?

Να σε ρωτήσω? Προσφέρεις στήθος μετά από γεύμα στερεών τροφών ? 

Πόσες φορές και για πόσο κοιμάται ο δικός σου? Ο μικρός μου κοιμάται μισή ώρα κάθε 2 ώρες. Ρολόι όμως... Μικρότερος μου κοιμόταν 2ωρα και 3ωρα. Τώρα... Τιποτα. Ένα μισάωρο απλά για να φορτώσει μπαταρίες...

Στην αρχή που έτρωγε λίγο μετά από μισή ώρα θηλάζε.Τωρα όμως τρώει κανονικό γεύμα σχεδόν οπότε θηλάζει 2-3 ώρες μετά.Γι αυτό θηλάζω το πρωί μετά δίνω φρούτα (σχεδόν 200μλ) μετά ξανά θηλασμό στο 2ωρο περίπου και μετά από 2 ώρες πάλι την κρεατοχορτοσουπα.Απο κει και μετά θηλάζουμε ως το πρωί.3-4 φορές τη μέρα δηλ.και 3 το βράδυ.Κι έχω περισσότερο γάλα από ποτέ.Υπερπαραγωγη.Αφου βγάζω με το χέρι να ανακουφίστω.Θελω κι εγώ να θηλάσω ως το χρόνο.

Κοιμαται 3-4 φορές τη μέρα ,συνήθως από μία ώρα εκτός από το πρωινό ύπνο που χτυπάει 2ωρο.Παντως αλλάζουν συχνά συνήθειες.Ειναι μικρά ακομη


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...