Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Just now, Iro20 said:

Καλησπερα σε όλες σας!

Συγνώμη ειλικρινά αν φανώ γκόμενα τύπου ξερόλας δεν έχω καμία τετοια διαθεση! Απλά ανήκουμε στην γενιά που ευτυχώς είτε λόγω internet είτε λόγω επαφών μπορούμε να ρωτήσουμε να μάθουμε και να κατανοήσουμε πλήρως κάποιες έννοιες..

Οπότε έχουμε και λέμε: Τα αντιγριπικά εμβόλια περιέχουν μόνο τρία στελέχη ιών γρίπης, από τα εκατοντάδες που ενδέχεται να κυκλοφορούν κάθε στιγμή. Ποια στελέχη θα συμπεριληφθούν κάθε χρόνο, λαμβάνεται από ειδικούς της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας βάσει προβλέψεων για τα στελέχη με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να προκαλέσουν εξάρσεις την επόμενη χρονιά (όσο και αν αυτό μοιάζει πρόβλεψη τύπου Λεφάκης και Λιτσα Πατέρα), αρα όπου υπάρχει πρόβλεψη, ο κίνδυνος αποτυχίας είναι αυξημένος. Εξού και η αποτελεσματικότητα του εμβολίου εμφανίζει διακυμάνσεις από χρονιά σε χρονιά. Όμως, μετά από μεγάλη και χρόνια ανασκόπηση, ναι το εμβόλιο προστατεύει ακόμα και όταν δεν συμπίπτουν απόλυτα τα επιλεγμένα αντιγόνα, λόγω φαινομένων διασταυρούμενης αντιδραστικότητας. Άρα, μπορεί το εμβόλιο να είναι λιγότερο αποτελεσματικό από ό,τι θα θέλαμε, είναι όμως αρκετά αποτελεσματικό για να κάνει τη διαφορά. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αύξησης της αποτελεσματικότητάς του (δημοσιευμένα αποτελέσματα) όπως η ώρα της ημέρας που μπορεί να παίξει ρόλο, διότι έχει φανεί ότι ο εμβολιασμός τις πρωινές ώρες ίσως οδηγεί σε αυξημένη ανοσογονικότητα, δηλαδή καλύτερη και ισχυρότερη απάντηση του ανοσοποιητικού, σε σχέση με τον απογευματινό εμβολιασμό.

Αυτά..επι του θέματος τώρα..και εγώ τον άκουσα πριν από μία εβδομάδα και μετά σιωπή..και δεν σας κρύβω ότι ώρες ώρες με πιάνει ένα τρελό άγχος!

Τέλος έχω μία απορία, πίνει κανείς σας καποιο ρόφημα-τσάι; Και αν ναι ποιο? Μήπως και πίνω και δεν τρώω!!

Φιλιά σε όλες σας!!!

Αυτό που μπορείς να πίνεις άφοβα και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό είναι μάραθο. Δεν μου άρεσε καθόλου αλλά τώρα το συνήθισα και το πίνω. Στο εξωτερικό που ζω κυκλοφορούν και κάτι τσάγια για εγκύους. Αν πας σε καφεκοπτεία υποθέτω θα βρεις τσάι χωρίς τεϊνη που μπορείς να πάρεις. 

Με το χαμομήλι να είσια προσεκτική. Δεν ενδείκνυται. 

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Iro20 είπε:

Καλησπερα σε όλες σας!

Συγνώμη ειλικρινά αν φανώ γκόμενα τύπου ξερόλας δεν έχω καμία τετοια διαθεση! Απλά ανήκουμε στην γενιά που ευτυχώς είτε λόγω internet είτε λόγω επαφών μπορούμε να ρωτήσουμε να μάθουμε και να κατανοήσουμε πλήρως κάποιες έννοιες..

Οπότε έχουμε και λέμε: Τα αντιγριπικά εμβόλια περιέχουν μόνο τρία στελέχη ιών γρίπης, από τα εκατοντάδες που ενδέχεται να κυκλοφορούν κάθε στιγμή. Ποια στελέχη θα συμπεριληφθούν κάθε χρόνο, λαμβάνεται από ειδικούς της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας βάσει προβλέψεων για τα στελέχη με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να προκαλέσουν εξάρσεις την επόμενη χρονιά (όσο και αν αυτό μοιάζει πρόβλεψη τύπου Λεφάκης και Λιτσα Πατέρα), αρα όπου υπάρχει πρόβλεψη, ο κίνδυνος αποτυχίας είναι αυξημένος. Εξού και η αποτελεσματικότητα του εμβολίου εμφανίζει διακυμάνσεις από χρονιά σε χρονιά. Όμως, μετά από μεγάλη και χρόνια ανασκόπηση, ναι το εμβόλιο προστατεύει ακόμα και όταν δεν συμπίπτουν απόλυτα τα επιλεγμένα αντιγόνα, λόγω φαινομένων διασταυρούμενης αντιδραστικότητας. Άρα, μπορεί το εμβόλιο να είναι λιγότερο αποτελεσματικό από ό,τι θα θέλαμε, είναι όμως αρκετά αποτελεσματικό για να κάνει τη διαφορά. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αύξησης της αποτελεσματικότητάς του (δημοσιευμένα αποτελέσματα) όπως η ώρα της ημέρας που μπορεί να παίξει ρόλο, διότι έχει φανεί ότι ο εμβολιασμός τις πρωινές ώρες ίσως οδηγεί σε αυξημένη ανοσογονικότητα, δηλαδή καλύτερη και ισχυρότερη απάντηση του ανοσοποιητικού, σε σχέση με τον απογευματινό εμβολιασμό.

Αυτά..επι του θέματος τώρα..και εγώ τον άκουσα πριν από μία εβδομάδα και μετά σιωπή..και δεν σας κρύβω ότι ώρες ώρες με πιάνει ένα τρελό άγχος!

Τέλος έχω μία απορία, πίνει κανείς σας καποιο ρόφημα-τσάι; Και αν ναι ποιο? Μήπως και πίνω και δεν τρώω!!

Φιλιά σε όλες σας!!!

Καλά κάνεις και ενημερώνεσαι και εγώ τα ψάχνω αλλά ρωτάω βέβαια και πολλές φορές παιδιάτρους (κ όχι μόνο) Γιατί δεν είναι πάντα να πηγαίνεις και  βάση internet και στατιστικών..στο ιατρείο τους πολλές φορές βλέπουν άλλα πράγματα οι γιατροί και όχι αυτά που δείχνουνε στα μέσα.. το λέω και σαν νοσηλεύτρια και πολλές φορές το έχουμε συζητήσει και με γιατρούς. Προσωπική μου άποψη για να μην παρεξηγηθώ..είμαι υπέρ των εμβολιασμών και συγκεκριμένα για το αντιγριπικό όταν είσαι στις ευπαθείς ομάδες καλό είναι να το κάνεις για το λόγο ότι τουλάχιστον δεν καταλήγεις στην εντατική εάν κολλήσει στον ιό..

όσο για το τσάι εκτός από χαμομήλι και τσαγάκι του βουνού Δεν τολμάω να βάλω κάτι άλλο στο στόμα στην εγκυμοσύνη αυτήν για κάποιο λόγο με πειράζει και η λίγη καφεΐνη..:(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Όσο αφορά τα εμβόλια όταν ο γιατρός λέει ότι πρέπει να το κάνουμε, τότε πρέπει να το κάνουμε,  όταν ο οργανισμός δημόσιας υγείας λέει ότι οι ευπαθείς ομάδες (όπου ανήκουμε ) πρεπει να το κάνουν,  τότε πρέπει να το κάνουμε. Πριν 2 μέρες ο οργανισμός δημόσιας υγείας ανέφερε ότι τα κρούσματα γρίπης που είναι στην ΜΕΘ νοσούν από τον ιό τύπου Α όπου καλύπτεται αυτός από το εμβόλιο τότε γιατί να το ρισκάρουμε; για να το λένε ξέρουν πολλά παραπάνω από εμάς. Μιλάω φιλικά πάντα!

  • Μου αρέσει 2

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα. 

Τι κάνουν τα μπεμπεκάκια μας;;Εμείς είμαστε  καλά και μεγαλώνουμε.

Εγώ αγάπες άκουσα τον γιατρό μου και το έκανα νωρίς νωρίς το εμβόλιο. Δεν θα πω ψέματα με φόβο καρδίας αλλά ο γιατρός μου ήταν κάθετος.  Όποτε εγώ σας συμβουλεύω να ακολουθείται μόνο ότι σας πει ο δικός σας γιατρός για το εμβόλιο. 

Τα μπεμπέκια είναι ζωηρουλια και τα ακούω πλέον κανονικά.

Το Β επιπέδου έχω κλείσει ραντεβού 4 Φλεβάρη. 

Πονακια τραβήγματα τεντώματα εκει μέσα συνεχίζονται..αρχίζω κ βαραίνω και δεν πολυβγαίνω απο το σπίτι..

Όσο για τα ψώνια που λέγατε κάνω έρευνα αγοράς τώρα με τις εκπτώσεις μήπως πάρω τα πιο βαριά κούνιες κλπ.

Φιλάκια στα μπεμπέκια σας♡♡

  • Μου αρέσει 1

I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι προτίμησα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου και να κάνω το αντιγριπικό. 

Χθες έκανα την συρραφή εγώ... ελπίζω να μην έχει περάσει κ άλλη κοπέλα τα ίδια με μένα σε αυτό το κομμάτι! Τώρα σπίτι με αναρρωτική μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι είμαι καλά για να συνεχίσω στη δουλειά!

Για Β επιπέδου δεν αναφέραμε τίποτα ακόμα γτ είχαμε το άγχος της συρραφής αλλα πιστεύω στο επόμενο ραντεβού να μου πει κι εμένα! Η β επιπέδου είναι σαν την αυχενική; Θέλει εξειδικευμένους γιατρούς ή γίνεται από τον γιατρό μας;

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nina94 είπε:

Κι εγώ έτσι προτίμησα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου και να κάνω το αντιγριπικό. 

Χθες έκανα την συρραφή εγώ... ελπίζω να μην έχει περάσει κ άλλη κοπέλα τα ίδια με μένα σε αυτό το κομμάτι! Τώρα σπίτι με αναρρωτική μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι είμαι καλά για να συνεχίσω στη δουλειά!

Για Β επιπέδου δεν αναφέραμε τίποτα ακόμα γτ είχαμε το άγχος της συρραφής αλλα πιστεύω στο επόμενο ραντεβού να μου πει κι εμένα! Η β επιπέδου είναι σαν την αυχενική; Θέλει εξειδικευμένους γιατρούς ή γίνεται από τον γιατρό μας;

 

 

Η β επιπέδου θέλει εξειδικευμένο γιατρό και είναι σαν την αυχενική ναι αλλά στο Β τρίμηνο..

Όλα καλά να είναι με τη συρραφή κορίτσι μου.ξεκουραση..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Φούφη είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα. 

Τι κάνουν τα μπεμπεκάκια μας;;Εμείς είμαστε  καλά και μεγαλώνουμε.

Εγώ αγάπες άκουσα τον γιατρό μου και το έκανα νωρίς νωρίς το εμβόλιο. Δεν θα πω ψέματα με φόβο καρδίας αλλά ο γιατρός μου ήταν κάθετος.  Όποτε εγώ σας συμβουλεύω να ακολουθείται μόνο ότι σας πει ο δικός σας γιατρός για το εμβόλιο. 

Τα μπεμπέκια είναι ζωηρουλια και τα ακούω πλέον κανονικά.

Το Β επιπέδου έχω κλείσει ραντεβού 4 Φλεβάρη. 

Πονακια τραβήγματα τεντώματα εκει μέσα συνεχίζονται..αρχίζω κ βαραίνω και δεν πολυβγαίνω απο το σπίτι..

Όσο για τα ψώνια που λέγατε κάνω έρευνα αγοράς τώρα με τις εκπτώσεις μήπως πάρω τα πιο βαριά κούνιες κλπ.

Φιλάκια στα μπεμπέκια σας♡♡

Καλησπερα κοριτσακια,τι κανετε;Εγω περναω αλλη μια δυσκολη μερα,με καουρα απο το πρωι και η σιελορια με εχει διαλυσει.Εκανα λιγες δουλειες και τα υπολοιπα μεχρι την Τριτη γιατι Τεταρτη εχω Β επιπεδου και αμνιο και για καμια βδομαδα μετα θα προσεχω πολυ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Η β επιπέδου θέλει εξειδικευμένο γιατρό και είναι σαν την αυχενική ναι αλλά στο Β τρίμηνο..

Όλα καλά να είναι με τη συρραφή κορίτσι μου.ξεκουραση..

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!Εγώ έκανα το εμβόλιο τον Δεκέμβριο χωρίς δεύτερη σκέψη.Μου είπε η γιατρός να το κάνω οπωσδήποτε και επιπλέον το συστήνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.Είναι απολύτως ασφαλές ακόμα και στο πρώτο τρίμηνο.Πριν την εγκυμοσύνη δεν το είχα κάνει ποτέ αλλά τώρα δεν ήθελα να ρισκάρω να περάσω καμιά βαριά γρίπη και να επιβαρυνθώ με φάρμακα.

Εξυπακούεται ότι προσέχουμε παρόλα αυτά και δεν ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κόσμο γιατί κυκλοφορούν διάφορες ιώσεις αυτόν τον καιρό.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nina94 said:

Κι εγώ έτσι προτίμησα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου και να κάνω το αντιγριπικό. 

Χθες έκανα την συρραφή εγώ... ελπίζω να μην έχει περάσει κ άλλη κοπέλα τα ίδια με μένα σε αυτό το κομμάτι! Τώρα σπίτι με αναρρωτική μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι είμαι καλά για να συνεχίσω στη δουλειά!

Για Β επιπέδου δεν αναφέραμε τίποτα ακόμα γτ είχαμε το άγχος της συρραφής αλλα πιστεύω στο επόμενο ραντεβού να μου πει κι εμένα! Η β επιπέδου είναι σαν την αυχενική; Θέλει εξειδικευμένους γιατρούς ή γίνεται από τον γιατρό μας;

 

 

Καλή ανάρρωση κοπέλα μου! Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.

Για την Β επιπεδου θελει εξειδικευμένο γιατρό. Νομιζω συνηθως την κάνουμε οπου και την αυχενική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ήδη μανούλες της παρέας μας μήπως έχετε να μας προτείνετε καμία καλή μάρκα για καρότσια, καθισματάκια αυτοκινήτου και τέτοια; Είμαι εντελώς άσχετη να ξέρω τι να κοιτάξω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;Όλα καλα;;

Έχει καμία άλλη πόνο στην πλάτη η μόνο εγώ;;μιλάμε για πρόβλημα πια...Δεν μπορώ να είμαι καθιστή..ειδικά για ώρα..ποναω πολύ..ανακουφιζομαι όταν κινουμαι η όταν ξαπλώνω..καμία άλλη με ίδιο θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2020 at 1:58 ΜΜ, Φούφη είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα. 

Τι κάνουν τα μπεμπεκάκια μας;;Εμείς είμαστε  καλά και μεγαλώνουμε.

Εγώ αγάπες άκουσα τον γιατρό μου και το έκανα νωρίς νωρίς το εμβόλιο. Δεν θα πω ψέματα με φόβο καρδίας αλλά ο γιατρός μου ήταν κάθετος.  Όποτε εγώ σας συμβουλεύω να ακολουθείται μόνο ότι σας πει ο δικός σας γιατρός για το εμβόλιο. 

Τα μπεμπέκια είναι ζωηρουλια και τα ακούω πλέον κανονικά.

Το Β επιπέδου έχω κλείσει ραντεβού 4 Φλεβάρη. 

Πονακια τραβήγματα τεντώματα εκει μέσα συνεχίζονται..αρχίζω κ βαραίνω και δεν πολυβγαίνω απο το σπίτι..

Όσο για τα ψώνια που λέγατε κάνω έρευνα αγοράς τώρα με τις εκπτώσεις μήπως πάρω τα πιο βαριά κούνιες κλπ.

Φιλάκια στα μπεμπέκια σας♡♡

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούρια στην όμορφη παρέα σας! 
Φούφη συμφωνώ απόλυτα!Πρέπει η κάθε μία να συμβουλεύεται τον γιατρό της. Κι εμένα μου είπε ότι έπρεπε να κάνω το εμβόλιο  και φυσικά το έκανα :) Εγω εχω αυχενικη β επιπέδου 6 Φεβρουαρίου! Και πονάκια κ τραβήγματα εννοείται. 
Επίσης εχω κανει έρευνα αγοράς και ήδη έχω παραγγείλει κρεβατάκι και καρότσι τα οποία όμως θα έρθουν σε 2 μήνες! Ανυπομονώ!:-D


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;Όλα καλα;;

Έχει καμία άλλη πόνο στην πλάτη η μόνο εγώ;;μιλάμε για πρόβλημα πια...Δεν μπορώ να είμαι καθιστή..ειδικά για ώρα..ποναω πολύ..ανακουφιζομαι όταν κινουμαι η όταν ξαπλώνω..καμία άλλη με ίδιο θέμα; 

Εγώ έχω πόνο στη μέση και πίεση στο έντερο σαν να έχει καθίσει το μωρό εκεί.Επίσης δεν μπορώ να κάθομαι και εγώ πολύ ώρα καλύτερα όρθια ή ξαπλωμένη.

Θα ρωτήσω και τη γιατρό αύριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2020 at 11:10 ΜΜ, Nina94 είπε:

Η ήδη μανούλες της παρέας μας μήπως έχετε να μας προτείνετε καμία καλή μάρκα για καρότσια, καθισματάκια αυτοκινήτου και τέτοια; Είμαι εντελώς άσχετη να ξέρω τι να κοιτάξω..

 

 

Καλησπέρα! :) Αν και είμαι μέλλουσα μαμά όπως και εσύ,  το Έχω ψάξει γενικά πολύ το θέμα .ταυτόχρονα έχω και φίλες που είναι ήδη μανούλες οπότε αυτό που έχω να σου πω είναι να ψάξεις να βρεις ένα καρότσι το οποίο να είναι ελαφρύ κ να έχει σχετικά μικρό όγκο καθώς κλείνει , για να χωράει στο αυτοκίνητο. Να έχει ρόδες που να απορροφούν τους κραδασμούς . Δεν χρειάζεται να είναι 3 σε 1. Εγώ Πήγα και παρήγγειλα ένα καρότσι 2 σ 1 Καθώς πήραμε ένα ξεχωριστό καθισματάκι αυτοκινήτου το οποίο γυρνάει 360 μοίρες Και είναι πολύ βολικό. Απο Εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας όπως βολεύεται :) 


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...