Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα αυτή. Κάποιες από εσάς σας γνωριζω ήδη από το καφέ εξωσωματικής,όπου τα λέμε ακόμη!Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! 

Πήρα θετικό αποτέλεσμα μετά από ε/τ στις 13.12.

Τις προάλλες ακούσαμε καρδούλα και σιγά σιγά ψάχνω τα του προγεννητικού ελέγχου .Είμαι 40 και δεν είχα κάνει προεμφυτευτικο. Είχα εξετασθεί για μεσογειακή και για την πιο κοινή μετάλλαξη της κυστικής.

Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε μια μη επεμβατική εξέταση ,τη ΝΙΠΤ,αντί της αμνιο.

Τη γνώμη έχετε για την άμνιο;Σας την έχουν συστήσει και εάν ναι γιατί;

(Ψάχνομαι κυρίως λόγω της ηλικίας μου)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ssisi2019 said:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα αυτή. Κάποιες από εσάς σας γνωριζω ήδη από το καφέ εξωσωματικής,όπου τα λέμε ακόμη!Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! 

Πήρα θετικό αποτέλεσμα μετά από ε/τ στις 13.12.

Τις προάλλες ακούσαμε καρδούλα και σιγά σιγά ψάχνω τα του προγεννητικού ελέγχου .Είμαι 40 και δεν είχα κάνει προεμφυτευτικο. Είχα εξετασθεί για μεσογειακή και για την πιο κοινή μετάλλαξη της κυστικής.

Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε μια μη επεμβατική εξέταση ,τη ΝΙΠΤ,αντί της αμνιο.

Τη γνώμη έχετε για την άμνιο;Σας την έχουν συστήσει και εάν ναι γιατί;

(Ψάχνομαι κυρίως λόγω της ηλικίας μου)

Καλωσηρθες κοριτσάκι να τα λεμε κι απο εδώ! :)

Σε ποια εβδομάδα εισαι τωρα?

Το NIPT τεστ είναι μη επεμβατική μέθοδος με απλη αιμοληψια, οποτε αυτό είναι μεγάλο υπερ. αλλα σου δινει πιθανοτητες με βαση στατιστικά αποτελέσματα κι οχι σιγουρες απαντησεις οπως η αμνιο.

Η @Comet εκανε αμνιο οποτε μπορεί να σου πει για την εμπειρία της και να σε βοηθήσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ssisi2019 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα αυτή. Κάποιες από εσάς σας γνωριζω ήδη από το καφέ εξωσωματικής,όπου τα λέμε ακόμη!Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! 

Πήρα θετικό αποτέλεσμα μετά από ε/τ στις 13.12.

Τις προάλλες ακούσαμε καρδούλα και σιγά σιγά ψάχνω τα του προγεννητικού ελέγχου .Είμαι 40 και δεν είχα κάνει προεμφυτευτικο. Είχα εξετασθεί για μεσογειακή και για την πιο κοινή μετάλλαξη της κυστικής.

Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε μια μη επεμβατική εξέταση ,τη ΝΙΠΤ,αντί της αμνιο.

Τη γνώμη έχετε για την άμνιο;Σας την έχουν συστήσει και εάν ναι γιατί;

(Ψάχνομαι κυρίως λόγω της ηλικίας μου)

Καλησπερα κοριτσι μου ,με το καλο το μωρακι σου.Εγω εκλεισα προχτες τα 38 και την ιδια μερα εκανα β επιπεδου και αμνιο.Ειχα κανει και στο γιο μου 2 χρονια πριν.Και τις 2 φορες μου ειχε βγει ποσοστο για ,down 1/350.Στα 35,5 ο γιατρος μου ειπε να αποφασισω αν θελω γιατι ημουν οριακα στην ηλικια.Τωρα μου ειπε οτι θελει να κανω.Δεν ηταν κατι,ο μικρος ειναι υγιεστατος και ο δευτερος που ερχεται με τα πρωτα αποτελεσματα βγηκε υγιης.Τα υπολοιπα σε 10 μερες.Δεν ειχα καμια ενδειξη για προβλημα στους υπερηχους.Καθαρα λογω ηλικιας πεσανε τα ποσοστα.Εγω ειμαι υπερ,προτιμω να ξερω,αλλα παντα υπαρχει το ρισκο να χασεις ενα γερο μωρακι.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!το ΝΙΠΤ θα το κάνω σίγουρα,

Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη που μας έρχεται,οπότε θα μου πει φαντάζομαι .

Για την αμνιο δεν ξέρω,ο γιατρός ήταν μάλλον αρνητικός...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ssisi2019 είπε:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!το ΝΙΠΤ θα το κάνω σίγουρα,

Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη που μας έρχεται,οπότε θα μου πει φαντάζομαι .

Για την αμνιο δεν ξέρω,ο γιατρός ήταν μάλλον αρνητικός...

Σε καταλαβαινω που το σκεφτεσαι.Κι εμενα αν ο γιατρος μου ηταν αρνητικος μαλλον δεν θα εκανα.Φανταζομαι επειδη εισαι και απο εξωσωματικη δισταζεις περισσοτερο να το ρισκαρεις,αν και ολες οι κυησεις ειναι πολυτιμες.Συζητησε το περισσοτερο μαζι του και αποφασιζεις;)


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Just now, Comet είπε:

Σε καταλαβαινω που το σκεφτεσαι.Κι εμενα αν ο γιατρος μου ηταν αρνητικος μαλλον δεν θα εκανα.Φανταζομαι επειδη εισαι και απο εξωσωματικη δισταζεις περισσοτερο να το ρισκαρεις,αν και ολες οι κυησεις ειναι πολυτιμες.Συζητησε το περισσοτερο μαζι του και αποφασιζεις;)

όντως είμαι πάρα πολύ προβληματισμένη έχει μέρες που  διαβάζω για τους προγεννητικούς ελέγχους.

Σήμερα το αλάφρυνα λιγάκι,άρχισα να βλέπω καλλυντικά για εγκυμοσύνη,διότι ακόμη δεν πήρα τίποτα!

Εσείς χρησιμοποιείτε βιολογικαά/φυτικά κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ssisi2019 είπε:

 

όντως είμαι πάρα πολύ προβληματισμένη έχει μέρες που  διαβάζω για τους προγεννητικούς ελέγχους.

Σήμερα το αλάφρυνα λιγάκι,άρχισα να βλέπω καλλυντικά για εγκυμοσύνη,διότι ακόμη δεν πήρα τίποτα!

Εσείς χρησιμοποιείτε βιολογικαά/φυτικά κλπ;

Καλα κανεις.Αστο μεχρι να πας στο γιατρο και χαλαρωσε λιγακι.Εγω το μονο που χρησιμοποιω ειναι ενυδατικη κρεμα σωματος για νεογεννητα και αφρουλουτρο το ιδιο.Αυτα ειναι ασφαλη για εγκυμοσυνη.Δεν βαφομαι οποτε δεν χρειαζομαι κατι αλλο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ssisi2019 είπε:

 

όντως είμαι πάρα πολύ προβληματισμένη έχει μέρες που  διαβάζω για τους προγεννητικούς ελέγχους.

Σήμερα το αλάφρυνα λιγάκι,άρχισα να βλέπω καλλυντικά για εγκυμοσύνη,διότι ακόμη δεν πήρα τίποτα!

Εσείς χρησιμοποιείτε βιολογικαά/φυτικά κλπ;

εγω σισι μ ακομα τίποτα...αχχαχαχαχα καπου κάπου βάαμυγδαλελεο μόνο...

Just now, ssisi2019 είπε:

τωρα μολις ειδα οτι το αφρόλουτρο που χρησιμοποιώ (από σουπερ μάρκετ) έχει απαγορευμένες ουσίες.ουφφφ

εγω παντως ρο αφρόλουτρο μ ρο χρησιμοποιώ κανονικά...δεμ πήρα για εγκύους κάτι κ δενε χει θεμα μ.λε ο ντοκ μ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν εχω αλλάξει κάτι... όλα κανονικά μου τα επιτρέπει κ ο γιατρός! Το μόνο διαφορετικό που βάζω είναι κρέμα για τις ραγάδες της frezyderm! Όλα τα αλλά όπως και πριν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ssisi2019 είπε:

κορίτσια θα σταματήσω να ψάχνω στο ιντερνετ,θα τρελλαθω στο τελος

Ισχύει.... νομίζω όσο τα ψάχνουμε τόσο αγχωνόμαστε! Καλύτερα ας ακούμε τους γιατρούς μας κ όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2020 at 3:31 ΜΜ, Iro20 είπε:

Να σας πω τι μας είπε φιλος μας απο το εξωτερικό ο οποίος είναι οδηγός σε formula και από τότε εχουμε καψει τα εγκαφαλικα μας κύτταρα (γιατι και εμεις για 2 σε 1 πηγαιναμε και τελικα απο τοτε δεν εχουμε καταλήξει πουθενα)... "Κάθε πραγμα στον καιρό του: τα καθισματάκια αυγό ειναι από 0-1 το πολύ και μετά αγοράζεις καθισμα από 1- όσο θές. Τα καθισματάκια από 0-4 ή 0-6 είναι καθισματάκια με ένα σκασμό μαξιλάρια που βγάζεις βγάζεις βγαζεις όσο περναει ο καιρός! Που αν έιναι να το κάνετε ετσι γιατι δεν το βαζετε το παιδί στο καθισμα με 6 μπουφάν και όσο μεγαλώνει να του βγάζετε και απο ενα μπουφάν. Θεωρείτε ότι τα 3 σε 1 είναι για να κλέβουν οι εταιρίες και να αναγκάζουν τους γονεις να ξοδευονται αλλα αν ένα κάθισμα - αυγό αποδειχτεί απάτη τοτε η εταιρία θα κλείσει!"

Να σας εξομολογηθώ ότι εγώ ετσι το θεωρουσα..απατη και κλέψιμο μονο και μονο για να παιρνω καθε τρεις και λίγο καθισματάκια..σκεπτόμενη και την μανα μου να λεει "Εμεις παιδί μου τοτε βγηκαμε απο το μαιευτήριο και σε είχα βαλει σε ένα καλάθι στο πίσω καθισμα!" Ευτυχως δηλαδη που δεν με ειχε βάλει η δόλια σε κανενα κουβά στην οροφή του αυτοκινήτου!! Τοτε δεν έιχαν όυτε ήξεραν..

Εάν βγάλουμε ακρη θα σας πω..φιλιά πολλά σε όλες σας!!

Γι αυτο το λογο κ εμεις πηραμε καροτσι 2 σ 1 και οχι 3 σ 1 Που εχει το καθισματακι που ειναι για πολυ λιγους μηνες. Δεν συμφερει. Οποτε καλυτερα να παρετε κ εσεις ενα καροτσι 2 σ 1 κ ενα καθισματακι ξεχωριστα , απο αυτα που ειναι απο 0 εως 3 ετων. Εχει πολλα στην αγορα. Καντε μια ερευνα πρωτα κ δειτε αυτο που σας βολευει. :) 

Κοριτσια Μου μην πανικοβαλλεστε! Οτι βαζατε και πριν, το βαζετε κ τωρα. Κ μενα ο γιατρος μου το ιδιο μου ειπε να μην Αλλαξω δηλ τιποτα. Αυτα που χρησιμοποιουσα και πριν, βαζω. Το μονο που μου ειπε να προσεξω είναι η βιταμινη Α στα καλλυντικα! Τιποτα αλλο! Οποτε ολα καλα :) 

  • Μου αρέσει 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω βρεφικα προιοντα γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα μηκυτες και ο γιατρος μου ειχε πει οτι τα βρεφικα ειναι πιο απαλα στο δερμα.Επισης ειναι αοσμα ενω με ενοχλουσε η μυρωδια απο τα κανονικα.Κι οταν δεν ειμαι εγκυος αυτα χρησιμοποιω.Συμφωνω να μην τρελενομαστε με ολα.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!το ΝΙΠΤ θα το κάνω σίγουρα,

Στο γιατρό έχω ραντεβού την Τρίτη που μας έρχεται,οπότε θα μου πει φαντάζομαι .

Για την αμνιο δεν ξέρω,ο γιατρός ήταν μάλλον αρνητικός...

Καλησπερα κοριτσι μου! εγω οταν ειχα κανει την αυχενικη πρωτη φορα ενω ειχε δειξει οτι ηταν ολα μια χαρα , σε συνδυασμο με τις αιματολογικες που εκανα , εδειξε το αποτελεσμα οτι ηταν παραπανω αυξημενες οι πιθανοτητες για down. Οποτε μιλησα με τον γιατρο μου και με συμβουλευσε οτι σε αυτη τη περιπτωση πολλοι γονεις επιλεγουν να κανουν καποιον περαιτερω ελεγχο, η τροφοβλαστη |(που γινεται σε εκεινες τις εβδομαδες ) η εναν μη επεμβατικο ελεγχο που γινεται με μια απλη αιμοληψια.Οποτε εκανα τον μη επεμβατικο ελεγχο  γιατι δεν ηθελα να το ρισκαρω να σου πω την αληθεια. Τα αποτελεσματα βγηκαν ολα αρνητικα οποτε ολα καλα. Αφου θα κανεις και εσυ τον μη επεμβατικο, οταν θα βγουν τα αποτελεσματα αναλογως θα δεις τι θα κανεις. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα! :) 

  • Μου αρέσει 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...