Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι 500χλμ μακρυά από τν γιατρό μου. Ειχα έρθει να δω τους δικούς μου και να ξεκουραστώ. Ευελπιστώ ότι αύριο επειδή έχω β επιπέδου θα δούμε αν υπάρχει κάτι περίεργο. Ψηλά στο στο στομάχι το ένιωσα ναι. Στα πλάγια. Το είχα Πάθει μια φορά και στην 1η εγκυμοσύνη πάλι και απλά πίεζε το μωρο πάνω εκεί.. 

Θα τν πάρω τηλ να δω τι θα μου πει. Αν με την β επιπέδου είμαστε οκ στο να δείξει κάτι. Αλλιώς θα βρω έναν γυναικολόγο εδώ για καρδιοτοκογραφο. Παντως το μωρακι το αισθάνομαι να χτυπάει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Κοριτσι μου εμενα κάτιδυνατοί πόνοι σαν σουβλιες με έπιαναν 35η -36η βδομάδα. Στα πλάγια ψηλά. Μου είπε ο γιατρός πως ήταν το παιδί που πίεζε όλο το σύστημα εκεί (στομάχι πλευρά κλπ) και για αυτό πονούσα. Να αλλάζω στάση και να γυρνάω ξαπλωμένη από την αντίθετη πλευρά μου είπε κι όντως πέρναγε. 

Οι δικές σου οι "κραμπες" είναι ψηλά? Στο στομάχι? Κι εγώ θα σου έλεγα για παν ενδεχόμενο να τον πάρεις ένα τηλέφωνο να του το περιγράψεις. 

Και η @Άννα.Κρήτη με την ιδέα του καρδιοτοκογραφου πολύ σωστή μου ακούγεται. Είναι εύκολο και γρήγορο και σου λύνει καθε απορία για πιθανές συσπασεις. Φυσικά γιατροί δεν είμαστε οπότε καλύτερα να μιλήσεις μαζί του να σαι σίγουρη. 

Καλημέρα!!Ειχες φάει πριν σε πιάσουν αυτά τα πονάκια;Το έπαθα κ εγώ αλλά ήταν από το φαγητό...Πιέζουν τα μωρά κ μου είπε ο γιατρός να τρώω πιο μικρές ποσότητες φαγητού κ πιο συχνά...Να μην αγχώνεσαι όλα καλά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Καλημέρα!!Ειχες φάει πριν σε πιάσουν αυτά τα πονάκια;Το έπαθα κ εγώ αλλά ήταν από το φαγητό...Πιέζουν τα μωρά κ μου είπε ο γιατρός να τρώω πιο μικρές ποσότητες φαγητού κ πιο συχνά...Να μην αγχώνεσαι όλα καλά είναι!

Καλημέρα Ζινα μου ναι.. τρώω μικρά γεύματα συνέχεια μέσα στην μέρα οπότε είχα φάει. Αλλά πέρασαν τώρα δεν τα έχω καν μονο συσπασεις πλέον και οι κλωτσιες της μικρης που επειδή έχει μεγαλώσει και δεν έχει χώρο δίνουν πόνο καμία φορά. 

2 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι 500χλμ μακρυά από τν γιατρό μου. Ειχα έρθει να δω τους δικούς μου και να ξεκουραστώ. Ευελπιστώ ότι αύριο επειδή έχω β επιπέδου θα δούμε αν υπάρχει κάτι περίεργο. Ψηλά στο στο στομάχι το ένιωσα ναι. Στα πλάγια. Το είχα Πάθει μια φορά και στην 1η εγκυμοσύνη πάλι και απλά πίεζε το μωρο πάνω εκεί.. 

Θα τν πάρω τηλ να δω τι θα μου πει. Αν με την β επιπέδου είμαστε οκ στο να δείξει κάτι. Αλλιώς θα βρω έναν γυναικολόγο εδώ για καρδιοτοκογραφο. Παντως το μωρακι το αισθάνομαι να χτυπάει. 

Με το καλο κορίτσι μου να δεις το μωράκι σου. Πολύ ωραία εξέταση η β επιπεδου το βλεπειες το ζουζουνι πεντακάθαρα,  ολα φα ελεγχει. Τέλεια αφού το αισθάνεσαι το παιδί κανονικά όλη τη μέρα λογικά αυτό θα ναι .. Αλλά θα είχε κάτσει εκεί και θα σε πονούσε. Με το καλο ! 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , BabyGirl_A είπε:

Καλημέρα Ζινα μου ναι.. τρώω μικρά γεύματα συνέχεια μέσα στην μέρα οπότε είχα φάει. Αλλά πέρασαν τώρα δεν τα έχω καν μονο συσπασεις πλέον και οι κλωτσιες της μικρης που επειδή έχει μεγαλώσει και δεν έχει χώρο δίνουν πόνο καμία φορά. 

Με το καλο κορίτσι μου να δεις το μωράκι σου. Πολύ ωραία εξέταση η β επιπεδου το βλεπειες το ζουζουνι πεντακάθαρα,  ολα φα ελεγχει. Τέλεια αφού το αισθάνεσαι το παιδί κανονικά όλη τη μέρα λογικά αυτό θα ναι .. Αλλά θα είχε κάτσει εκεί και θα σε πονούσε. Με το καλο ! 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Ανυπομονώ για αύριο να δω ότι όλα είναι καλά και να δούμε κ την μικρη μας. Να πάρουμε και τις φώτο να τσ δείξουμε στην "μεγάλη" της αδερφούλα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!! :wub:

Just now, Άννα.Κρήτη said:

Καλημέρα κοριτσάκια!! Τι κάνετε; καμπύλη σήμερα τι δράμα είναι αυτο...έκανε καμία άλλη;

Εγω ειμαι πιο πισω, εχω την Β επιπεδου αυτη την εβδομαδα. Για την καμπυλη μου ειπε ο γιατρος θα την κανουμε την 27 εβδομαδα οποτε εχω λιγο καιρο ακομα. Πες μας πως ειναι η εμπειρια οταν τελειωσεις με το καλο. Θελει καμια προετοιμασια?  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Άννα.Κρήτη είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!! Τι κάνετε; καμπύλη σήμερα τι δράμα είναι αυτο...έκανε καμία άλλη;

Καλημέρα..Έχω κάνει πολλές καμπύλες γενικά..σε αλλα εργαστήρια εμένα προσωπικά μου άρεσε το υγρο (ηταν σαν πορτοκαλαδα) σε άλλα όχι..Καλά αποτελέσματα να έχεις!!αυτό έχει σημασία..

Κορίτσια έχει καμία άλλη ένα σφύριγμα στο αυτι;;το έχω εδώ και 3 εβδομάδες.. Μου είπε ο γιατρός ότι μπορει να ειναι από την εγκυμοσύνη αλλά να πάω σε ώρλ..πήγα δεν μου βρήκε τίποτα παθολογικό..Μου είχε δώσει φυσιομερ για 15 μέρες ήμουν κάπως καλύτερα τωρα που το σταμάτησα είναι παλι έντονο..Είναι εκνευριστικό ώρες ώρες..έλεος..καμία άλλη το έχει η μόνο εγώ είμαι η τυχερη;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, playbunny είπε:

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!! :wub:

Εγω ειμαι πιο πισω, εχω την Β επιπεδου αυτη την εβδομαδα. Για την καμπυλη μου ειπε ο γιατρος θα την κανουμε την 27 εβδομαδα οποτε εχω λιγο καιρο ακομα. Πες μας πως ειναι η εμπειρια οταν τελειωσεις με το καλο. Θελει καμια προετοιμασια?  

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το υγρό παρόλο που είναι γλυκατζού τα είδα όλα. Πρέπει να το πιεις μέσα σε 10 λεπτά. Ένα μπουκάλι γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι. Με αναγούλιαζε συνεχώς και μου έκαιγε τον λαιμό. Βέβαια δεν είχα καθόλου ζαλάδες ή τρέμουλο που έχω ακούσει ότι είχαν κάποιες. Απλά το ήπια και στα 10 επόμενα λεπτά είχα μια ατονία και αυτό ήταν όλο. Μου πήραν αίμα για σάκχαρο νηστείας, μετά από μια ωρα και μετά από 2 ώρες. Συνολικά 3 φόρες με τρυπησαν. 3 μέρες πριν την κάνετε να αποφύγετε την ζάχαρη και το αλεύρι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το υγρό παρόλο που είναι γλυκατζού τα είδα όλα. Πρέπει να το πιεις μέσα σε 10 λεπτά. Ένα μπουκάλι γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι. Με αναγούλιαζε συνεχώς και μου έκαιγε τον λαιμό. Βέβαια δεν είχα καθόλου ζαλάδες ή τρέμουλο που έχω ακούσει ότι είχαν κάποιες. Απλά το ήπια και στα 10 επόμενα λεπτά είχα μια ατονία και αυτό ήταν όλο. Μου πήραν αίμα για σάκχαρο νηστείας, μετά από μια ωρα και μετά από 2 ώρες. Συνολικά 3 φόρες με τρυπησαν. 3 μέρες πριν την κάνετε να αποφύγετε την ζάχαρη και το αλεύρι.

Αυτό με το να αποφύγεις τη ζάχαρη και το αλεύρι στο είπε ο γιατρός σου;;Γιατί ο σωστός τρόπος είναι 3 μέρες πριν να τρως ελεύθερα υδατάνθρακες για πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα..Αλλά βέβαια ότι πουν οι γιατροί σας..Έτσι κι αλλιώς θα φανεί αν συμβαίνει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Ανυπομονώ για αύριο να δω ότι όλα είναι καλά και να δούμε κ την μικρη μας. Να πάρουμε και τις φώτο να τσ δείξουμε στην "μεγάλη" της αδερφούλα. 

Κορίτσι μου καλησπέρα! Πως πήγε τελικά? Όλα καλά με την εξέταση? 

Just now, Nansy29 είπε:

Αυτό με το να αποφύγεις τη ζάχαρη και το αλεύρι στο είπε ο γιατρός σου;;Γιατί ο σωστός τρόπος είναι 3 μέρες πριν να τρως ελεύθερα υδατάνθρακες για πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα..Αλλά βέβαια ότι πουν οι γιατροί σας..Έτσι κι αλλιώς θα φανεί αν συμβαίνει κάτι..

Κι εμένα η αλήθεια είναι πως δεν μου είπαν να αλλάξω τίποτα στην διατροφή μου. Η οδηγεία ήταν να τρώω κανονικά τις προηγούμενες μέρες για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. 

Ποιος ξέρει, ο κάθε γιατρός έχει την τακτική του. 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nansy29 είπε:

Αυτό με το να αποφύγεις τη ζάχαρη και το αλεύρι στο είπε ο γιατρός σου;;Γιατί ο σωστός τρόπος είναι 3 μέρες πριν να τρως ελεύθερα υδατάνθρακες για πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα..Αλλά βέβαια ότι πουν οι γιατροί σας..Έτσι κι αλλιώς θα φανεί αν συμβαίνει κάτι..

Εγω στο μικρο ετρωγα κανονικα απλα ημουν νηστικη 10 ωρες περιπου απο το προηγουμενο βραδυ.Δεν ξερω αν εχει νοημα να αποφυγεις τη ζαχαρη αφου το σιροπι ειναι γλυκοζη.Εγω την αλλη βδομαδα θα την κανω.Καλα αποτελεσματα Αννα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το υγρό παρόλο που είναι γλυκατζού τα είδα όλα. Πρέπει να το πιεις μέσα σε 10 λεπτά. Ένα μπουκάλι γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι. Με αναγούλιαζε συνεχώς και μου έκαιγε τον λαιμό. Βέβαια δεν είχα καθόλου ζαλάδες ή τρέμουλο που έχω ακούσει ότι είχαν κάποιες. Απλά το ήπια και στα 10 επόμενα λεπτά είχα μια ατονία και αυτό ήταν όλο. Μου πήραν αίμα για σάκχαρο νηστείας, μετά από μια ωρα και μετά από 2 ώρες. Συνολικά 3 φόρες με τρυπησαν. 3 μέρες πριν την κάνετε να αποφύγετε την ζάχαρη και το αλεύρι.

Κ μένα δεν μου είπε να αποφεύγω κάτι τις προηγούμενες ημέρες.Απλα να μην έχω φάει τίποτα από το προηγούμενο βράδυ.Γι’αυτο μου είπε να πάω νωρίς το πρωί για να μην μείνω παραπάνω ώρες νηστική κ πεινάω.Εγω έχω 3/3 καμπύλη ζαχαρου...Τωρα μάλλον ο κάθε γιατρός είναι διαφορετικός.Καλα αποτελέσματα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ναι μου το είπε ο γιατρός μου να μην υπερβάλλω και ένα 10ωρο πριν νηστική.

Αν και παρόλο που είμαι γλυκατζού ποτέ μα ποτέ δεν είχα θέμα με το σάκχαρο μου γιατί γενικά είμαι άνθρωπος που κάνω κάθε 6μηνο εξετάσεις και τσεκ απ σε όλα. Οπότε πάντα είχα 80 με όριο 70-100

  • Μου αρέσει 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ναι μου το είπε ο γιατρός μου να μην υπερβάλλω και ένα 10ωρο πριν νηστική.

Αν και παρόλο που είμαι γλυκατζού ποτέ μα ποτέ δεν είχα θέμα με το σάκχαρο μου γιατί γενικά είμαι άνθρωπος που κάνω κάθε 6μηνο εξετάσεις και τσεκ απ σε όλα. Οπότε πάντα είχα 80 με όριο 70-100

Πιστευω θα σαι καλα και μακαρι εννοειται.Πολυ ζορι το σακχαρο στην εγκυμοσυνη

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Πιστευω θα σαι καλα και μακαρι εννοειται.Πολυ ζορι το σακχαρο στην εγκυμοσυνη

Το πιστεύω. Να χεις λιγουρες και να μη μπορείς να φας τίποτα. Και δεν ξέρω τι άλλα προκαλεί.. 


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...