Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Πότε έλαβε τέλος το βραδινό ξύπνημα?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! έχω ένα παιδάκι ενός έτους που θηλάζει κ συνεχίζει να ξυπνάει τα βράδια κάθε τρεις ώρες περίπου για να πιει γάλα.αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει αυτό. έχω ακούσει πως είναι στο παιδί κ δεν έχει σχέση με τον θηλασμό. εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε την νύχτα ή έστω πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε πάνω από μια φορά μέσα στην νύχτα για γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια! έχω ένα παιδάκι ενός έτους που θηλάζει κ συνεχίζει να ξυπνάει τα βράδια κάθε τρεις ώρες περίπου για να πιει γάλα.αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει αυτό. έχω ακούσει πως είναι στο παιδί κ δεν έχει σχέση με τον θηλασμό. εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε την νύχτα ή έστω πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε πάνω από μια φορά μέσα στην νύχτα για γάλα?

Μέχρι 18μ η κορη μου ξυπνουσε το πολυ ανά τριωρο

Τότε εμεινα εγκυος, αλλα χωρίς να σταματησουμε τον θηλασμο, άρχισε να μειώνει κ να κοιμαται περισσότερες ώρες. Δ την οδήγησα σε αποθηλασμο, ακολουθούσα τους ρυθμούς της

Μέσα σε 2-3μηνες έφτασε να κοιμαται 8ωρο σερι, δλδ ξυπνουσε μια φορα. Κ ενα διμηνο μετά αποθηλασε τελειως

Ο μικρος από τις αρχές κοιμοταν κάπως καλύτερα, εκανε 4-5ωρα που κ που. Μετα τους 18μ είχαμε καλά βραδια με 3θηλασμους.στα 2αρχισε να έχει 1η κανένα ξύπνημα. Θήλασε ως 2χρ κ 5μ

Αλλα ειναι κ στο παιδι. Ο ανηψιος μου δ θήλασε αλλα ως τα δυο ξυπνουσε για ένα μπουκάλι γαλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Μέχρι 18μ η κορη μου ξυπνουσε το πολυ ανά τριωρο

Τότε εμεινα εγκυος, αλλα χωρίς να σταματησουμε τον θηλασμο, άρχισε να μειώνει κ να κοιμαται περισσότερες ώρες. Δ την οδήγησα σε αποθηλασμο, ακολουθούσα τους ρυθμούς της

Μέσα σε 2-3μηνες έφτασε να κοιμαται 8ωρο σερι, δλδ ξυπνουσε μια φορα. Κ ενα διμηνο μετά αποθηλασε τελειως

Ο μικρος από τις αρχές κοιμοταν κάπως καλύτερα, εκανε 4-5ωρα που κ που. Μετα τους 18μ είχαμε καλά βραδια με 3θηλασμους.στα 2αρχισε να έχει 1η κανένα ξύπνημα. Θήλασε ως 2χρ κ 5μ

Αλλα ειναι κ στο παιδι. Ο ανηψιος μου δ θήλασε αλλα ως τα δυο ξυπνουσε για ένα μπουκάλι γαλα

δηλαδή η κόρη σου απόθηλάσε μόνη της τόσο νωρίς?έπαιξε ρόλο λες η εγκυμοσύνη σου ή είναι άσχετο? έχω διαβάσει πως συνήθως μετά τα δύο έτη σταματούν τον θηλασμό μόνα τους. Όταν έμεινες έγκυος είχες περίοδο?μετά την πρώτη γέννα δηλ πότε σου ήρθε περίοδος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

δηλαδή η κόρη σου απόθηλάσε μόνη της τόσο νωρίς?έπαιξε ρόλο λες η εγκυμοσύνη σου ή είναι άσχετο? έχω διαβάσει πως συνήθως μετά τα δύο έτη σταματούν τον θηλασμό μόνα τους. Όταν έμεινες έγκυος είχες περίοδο?μετά την πρώτη γέννα δηλ πότε σου ήρθε περίοδος?

Στην ουσια αποθηλασε 3εβδομαδες πριν τα δευτερα γενεθλια της. Δ το λες κ σύντομα, χαχα

Δ προσπάθησα να αποθηλασει, ειχα παρει σαν βεβαιότητα το ταντεμ, αλλα δ ξαναζητησε

Μετα τον χρονο δ προσφερα, κ απλα κάπου μετά τους 18μ την έπιασε να κάνει πολλές εναλλαγές, κ λογω εγκυμοσύνης με ενοχλούσε. Οποτε της ελεγα θα πιεις λιγο κ μετα αγκαλιτσα νανι. Δλδ δ την αφηνα να πιπιλα

Ίσως όμως να είχε μειωθεί κ το γαλα λόγω νέας εγκυμοσυνης

Μετα κ απο τις δύο γέννες μου ήρθε γρήγορα η περίοδος, στους 4-5μ κ ενώ θηλαζα φουλ

Επειδη είδα κ το αλλο μνμ, μπορεις να μεινεις εγκυος αν θηλαζεις. Απλα αν δ εχει έρθει περίοδος δ ξερεις αν κάνεις ωορρηξια. Μπορει όταν θα κανεις την πρώτη ωορρηξια να μεινεις κ να μην έρθει ποτε

Εχεις παει γυναικολογο τελευταία; εμενα πχ κ τις δυο φορες στο τεστ παπ ένα χρόνο μετα την γεννα μου ελεγε για την ωορρηξια, βεβαια το ήξερα από την στιγμή που είχα κανονικά περιοδο

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ από δω κ πέρα σκέφτομαι να μην προσφέρω από μόνη μου. μόνο όταν ζητάει να την θηλάζω κ θα δω πως το πηγαίνει. δεν θέλω να την κόψω. Θέλω μόνη της να σταματήσει όταν θελήσει κ πιστεύω πως έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Ναι το ξέρω πως λογικά κάνω ωορρηξία κ μπορώ να μείνω έγκυος ακόμη κ χωρίς περίοδο. απλά δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι. ακούω πως όσο πιο κοντά είσαι στην γέννα τόσο πιο εύκολα μένεις  έγκυος. ισχύει? δηλ είναι αρκετά πιθανό να μείνω? Τώρα τελευταία έχω κάτι πονάκια στην αριστερή ωοθηκη. θα τα παρατηρήσω μήπως κ δηλώνουν ωορρηξία. τόσους μήνες είχα ξεχάσει εντελώς τον πόνο περιόδου κ ωορρηξίας. στον γυναικολόγο έχω να πάω από τότε που σαράντησα κ δεν έχω κάνει τεστ παπ μετά τη γέννα. Πρέπει να κάνω πριν ξανά μείνω έγκυος,δεν πρέπει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγραψα κ στο άλλο θεμα:-D

Έχει περάσει πάνω από χρόνος που έκανες παπ; αν ναι, να κλείσεις ραντεβού να πας. Ισως δει κ τπτ σε σχέση με την περίοδο, θα σου απαντήσει κ με σιγουριά γι αυτά που ρωτας

Ίσως νιώσεις την ωορρηξια

Λένε ότι είναι πιθανό να μεινεις εύκολα κοντά στον τοκετό, οχι όμως ότι θα δυσκολευτείς στα δυο χρόνια πχ. Κ τις δυο φορες εγω εμεινα σε 3-4μηνες

Εφοσον έχετε ελεύθερες επαφές φυσικά είναι πιθανό να μεινεις

Για τον αποθηλασμο μια χαρα το σκεφτεσαι. Ακολουθείς το παιδακι σου. Κ μενα στο χρόνο μου φαινόταν ουτοπικό με την συχνότητα που θηλαζαν, αλλα οταν ήρθε η ώρα έγινε πολύ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάθε φορά! είχα κάνει λίγο πριν μείνω έγκυος παπ αλλά μάλλον πρέπει να κάνω πάλι. ρωτάω πόσο εύκολο θα είναι γιατί η πρώτη εγκυμοσύνη μου πήρε 2,5 χρόνια για να συμβεί.η δεύτερη μπορεί να μου πάρει ένα μήνα αλλά μπορεί να μην έρθει κ ποτέ φαντάζομαι. αυτά μόνο ο Θεός τα ξέρει.

Και γιατί να είναι εύκολο να μείνεις κοντά στον τοκετό? έχουμε κάποια εξήγηση γι αυτό γιατί ποτέ δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δ ξερω:confused:

Οταν πας για παπ ρώτα να μάθουμε, χαχα

Ευχομαι η δεύτερη εγκυμοσυνη σου να ερθει πολύ πιο γρήγορα εφόσον το επιθυμειτε

Ειδικα αυτό για την ωορρηξια χωρίς περίοδο, θα ήθελα πολύ να το ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Να σου πω την αλήθεια δ ξερω:confused:

Οταν πας για παπ ρώτα να μάθουμε, χαχα

Ευχομαι η δεύτερη εγκυμοσυνη σου να ερθει πολύ πιο γρήγορα εφόσον το επιθυμειτε

Ειδικα αυτό για την ωορρηξια χωρίς περίοδο, θα ήθελα πολύ να το ρωτήσω 

Ναι θα το ρωτήσω από περιέργεια όταν πάω. πλάκα θα έχει όμως να κάνω ωορρηξία κανονικά, εγώ που και όταν είχα περίοδο αραιά κ που (πριν μείνω έγκυος) δεν έκανα ωορρηξία συνήθως. Ευχαριστώ πολύ!! θα έρθει κι αυτή την κατάλληλη στιγμή πιστεύω όπως η πρώτη, όταν θελήσει η Παναγία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια! έχω ένα παιδάκι ενός έτους που θηλάζει κ συνεχίζει να ξυπνάει τα βράδια κάθε τρεις ώρες περίπου για να πιει γάλα.αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει αυτό. έχω ακούσει πως είναι στο παιδί κ δεν έχει σχέση με τον θηλασμό. εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε την νύχτα ή έστω πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε πάνω από μια φορά μέσα στην νύχτα για γάλα?

Γεια σου κοριτσι μου! Κ εμεις καθε τοσο ξυπνουσαμε για θηλασμο σ εκείνη την ηλικια. Γυρω στους 17 μηνες ξυπνουσε μονο 1 φορα και στους 19 σταματησε απο μονος του να ξυπναει κ κοιμοταν σερι 10ωρο! Ειναι θεμα παιδιου σιγουρα, νομιζω δεν μπορείς να το επηρεασεις καπως... Ο γιος μου αποθηλασε κ εμενα λιγες μερες πριν τα 2α γενεθλια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vivi.nik. είπε:

Γεια σου κοριτσι μου! Κ εμεις καθε τοσο ξυπνουσαμε για θηλασμο σ εκείνη την ηλικια. Γυρω στους 17 μηνες ξυπνουσε μονο 1 φορα και στους 19 σταματησε απο μονος του να ξυπναει κ κοιμοταν σερι 10ωρο! Ειναι θεμα παιδιου σιγουρα, νομιζω δεν μπορείς να το επηρεασεις καπως... Ο γιος μου αποθηλασε κ εμενα λιγες μερες πριν τα 2α γενεθλια του.

μου δίνεις θάρρος να αντέξω τα επόμενα ξύπνηματα χαχα μακάρι σε 5 μήνες να σταματήσει να ξυπνάει έτσι κ η δικιά μου.Όχι τίποτα άλλο αλλά δουλεύω κ ξεκινήσαμε να σκεφτόμαστε για δεύτερο παιδί. πως θα έρθει το δεύτερο αν ακόμη το πρώτο ξυπνάει τόσες φορές τη νύχτα? θα τα παίξω εντελώς αν έχω και την δουλειά κ τα ξενύχτια κ τα παιδιά μαζί!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Κ εγω ειχα 1 φιλη αντιστοιχα κ μου ελεγε υπομονη μέχρι 18 μηνων! Τελικα επεσε μεσα! Αλλα ξερω κ καλυτερες κ χειρότερες περιπτωσεις η αλήθεια ειναι! Ελπιζουμε στο καλο σεναριο ομως!!! Η αποδοχη της καταστασης παντως βοηθαει! Κ η αυτοφροντιδα επισης! Εγώ τοσο νωρις θα ζοριζομουν με το 2ο, τωρα ομως που ειναι 2,5 κ εχω απολαυσει κ κοντα 1 χρονο σερι υπνου, θελω πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Ναι! Κ εγω ειχα 1 φιλη αντιστοιχα κ μου ελεγε υπομονη μέχρι 18 μηνων! Τελικα επεσε μεσα! Αλλα ξερω κ καλυτερες κ χειρότερες περιπτωσεις η αλήθεια ειναι! Ελπιζουμε στο καλο σεναριο ομως!!! Η αποδοχη της καταστασης παντως βοηθαει! Κ η αυτοφροντιδα επισης! Εγώ τοσο νωρις θα ζοριζομουν με το 2ο, τωρα ομως που ειναι 2,5 κ εχω απολαυσει κ κοντα 1 χρονο σερι υπνου, θελω πολυ! 

Είσαι κι εσύ στις προσπάθειες για δεύτερο δηλαδή? με το καλό να έρθει! Εμείς ακόμη δεν ξεκινήσαμε.απλά έχω ξεκινήσει να το σκέφτομαι γιατί βλέπω πως η κόρη μου γίνεται παιδάκι, δεν είναι πια μωράκι, άρα σιγά σιγά θα μου αφήνει χρόνο να ασχοληθώ με με ένα νεογέννητο. ο άντρας μου θέλει να ξεκινήσουμε από Γενάρη- Φλεβάρη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Νομιζω κ εγω τελικα οτι ειναι θεμα παιδιου ο υπνος. Κ η δικια μου μπεμπα πινει μονο μητρικο γαλα απο τη γεννηση. Απο τον 2ο μηνα μεχρι τον 4ο κοιμοταν πολυ καλα. Στον 4ο αρχισε το 4 month sleep regression που λενε κ ξυπνουσε μπορεικ καθε μια ωρα. Οππτε την πηρα στο κρεβατι μου κ κοιμομασταν μαζι κ την εβαζα κατευθειαν στο στηθος οποτε ξυπνουσε να μην ξαγρυπναω κ εγω. Εχει ομως δυο βδομαδες περιππυ που κουραστηκα κ ειπα να την ξαναβαζω στην κουνια της να μην εχω τον νου μου μην την τσαλαπατησω. Συμπτωματικα την εβαλα κ σε υπνοσακο την ιδια περιοδο. Απο τοτε το πολυ να ξυπνησει μια φορα ολη κι ολη για να θηλασει κ κατευθειαν ξανακοιμαται. Δεν ξερω αν βοηθησε η κουνια, ο υπνοσακος ή ηταν τυχαια ολα κ απλα ηρθε η ωρα της να κοιμηθει. Επισης κ εγω ακομη δεν εχω περιοδο! Ωραια ειναι!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, evio είπε:

Γεια σας! Νομιζω κ εγω τελικα οτι ειναι θεμα παιδιου ο υπνος. Κ η δικια μου μπεμπα πινει μονο μητρικο γαλα απο τη γεννηση. Απο τον 2ο μηνα μεχρι τον 4ο κοιμοταν πολυ καλα. Στον 4ο αρχισε το 4 month sleep regression που λενε κ ξυπνουσε μπορεικ καθε μια ωρα. Οππτε την πηρα στο κρεβατι μου κ κοιμομασταν μαζι κ την εβαζα κατευθειαν στο στηθος οποτε ξυπνουσε να μην ξαγρυπναω κ εγω. Εχει ομως δυο βδομαδες περιππυ που κουραστηκα κ ειπα να την ξαναβαζω στην κουνια της να μην εχω τον νου μου μην την τσαλαπατησω. Συμπτωματικα την εβαλα κ σε υπνοσακο την ιδια περιοδο. Απο τοτε το πολυ να ξυπνησει μια φορα ολη κι ολη για να θηλασει κ κατευθειαν ξανακοιμαται. Δεν ξερω αν βοηθησε η κουνια, ο υπνοσακος ή ηταν τυχαια ολα κ απλα ηρθε η ωρα της να κοιμηθει. Επισης κ εγω ακομη δεν εχω περιοδο! Ωραια ειναι!

να σου ζήσει η μπέμπα σου! Α εγώ θέλω να μου έρθει περίοδος γιατί είμαι περίεργη αν θα έχω πόνους τώρα μετά τη γέννα η δεν θα πονάω καθόλου στις περιόδους μου κ θέλω να ζω δω τη κύκλους θα κάνω (έκανα πάντα πολύ μεγάλους κύκλους) λένε πως μετά τη γέννα αλλάζουν συνήθως αυτά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...