Recommended Posts

καλησπερα,

ξεκινησα εγω να κανω την αιτηση αλλα επεσα σε αδιεξοδο.

θελουν βεβαιωση απο ψυχιατρο απο δημοσιο νοσοκομειο. αλλα το επομενο ραντεβου ειναι τον απριλιο.

και τα νοσοκομεια που θεωρητικα εχουν διαθεσιμα ραντεβου δεν μπορω να πιασω γραμμη 

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Διαφημίσεις

On 22/10/2019 at 5:52 ΜΜ, maria030603 είπε:

καλησπερα,

ξεκινησα εγω να κανω την αιτηση αλλα επεσα σε αδιεξοδο.

θελουν βεβαιωση απο ψυχιατρο απο δημοσιο νοσοκομειο. αλλα το επομενο ραντεβου ειναι τον απριλιο.

και τα νοσοκομεια που θεωρητικα εχουν διαθεσιμα ραντεβου δεν μπορω να πιασω γραμμη 

εγω θα κανω την αιτηση  ηλεκτρονικα  περιμενω , χαρτι απο ψυχολογο,,,κ θα τα στειλω

Καλήμερα και καλή χρονιά!!

Εγω την έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά!

Ξεκινήσαμε την συλλογή των εγγράφων τον Αύγουστο και τελειώσαμε τον Νοέμβρη!!

Και πάλι νομίζω ότι γρήγορα τα μαζέψαμε!!

Για τον ψυχίατρο ταλαιπωρηθήκαμε κι εμείς αρκετά.

Δεν έβγαζα άκρη από το 1535,

πήγα ένα πρωί στο Αιγινητειο,  αρχικά μου έδιναν ραντεβού μετά απο δυο μήνες, αλλά μετά με παρέπεμψαν στο Κωνσταντινοπουλειο νοσοκομείο λόγω του τόπου κατοικίας μου. Επίσης μου είπαν ότι μπορούσα να απευθυνθώ και στα κέντρα ψυχικής υγείας, δημόσιες δομες ειναι κι αυτά. Δείτε εδώ πχ. https://www.2dype.gr/esy/kentra-psixikis-ygeias

Ξεκίνησα από το νοσοκομείο που εκεί στάθηκαμε τυχεροί, ζήτησα ραντεβού και μου είπαν οτι την επόμενη μέρα είχε ακυρωθεί ένα ραντεβού και αν μπορούσαμε να πάμε να μας δουν. Εννοείται οτι τρέξαμε  και το πήραμε το χαρτί!

Εγώ πιο πολύ ταλαιπωρήθηκα με τα πιστοποιητικά από τα πρωτοδικεία/ εισαγγελίες, το ένα το περιμέναμε σχεδόν δυο μήνες...

Με υπομονή τα μαζέψαμε τελικά...

Σε κάθε περίπτωση, εγώ σε όλους έλεγα οτι πρόκειται για αίτηση υιοθεσίας και τότε όλοι προσπαθούσαν να μας εξυπηρετήσουν και στα νοσοκομεία και στα πρωτοδικεία, δεν μπορώ να πω...

Κορίτσια, τα posts σας ήταν παλιά, έχει περάσει καιρός τι κάνατε τελικά, τις τελειώσατε τις διαδικασίες?

Ελπίζω να δείτε την απάντηση μου και να φτιάξουμε μια ομαδούλα εδώ!

Ψάχνω κι εγώ εναγωνίως για να βρω ...συναγωνιστές για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες!!

Φιλώ σας, καλημέρα!

Καλήμερα και καλή χρονιά!!

Εγω την έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά!

Ξεκινήσαμε την συλλογή των εγγράφων τον Αύγουστο και τελειώσαμε τον Νοέμβρη!!

Και πάλι νομίζω ότι γρήγορα τα μαζέψαμε!!

Για τον ψυχίατρο ταλαιπωρηθήκαμε κι εμείς αρκετά.

Δεν έβγαζα άκρη από το 1535,

πήγα ένα πρωί στο Αιγινητειο,  αρχικά μου έδιναν ραντεβού μετά απο δυο μήνες, αλλά μετά με παρέπεμψαν στο Κωνσταντινοπουλειο νοσοκομείο λόγω του τόπου κατοικίας μου. Επίσης μου είπαν ότι μπορούσα να απευθυνθώ και στα κέντρα ψυχικής υγείας, δημόσιες δομες ειναι κι αυτά. Δείτε εδώ πχ. https://www.2dype.gr/esy/kentra-psixikis-ygeias

Ξεκίνησα από το νοσοκομείο που εκεί στάθηκαμε τυχεροί, ζήτησα ραντεβού και μου είπαν οτι την επόμενη μέρα είχε ακυρωθεί ένα ραντεβού και αν μπορούσαμε να πάμε να μας δουν. Εννοείται οτι τρέξαμε  και το πήραμε το χαρτί!

Εγώ πιο πολύ ταλαιπωρήθηκα με τα πιστοποιητικά από τα πρωτοδικεία/ εισαγγελίες, το ένα το περιμέναμε σχεδόν δυο μήνες...

Με υπομονή τα μαζέψαμε τελικά...

Σε κάθε περίπτωση, εγώ σε όλους έλεγα οτι πρόκειται για αίτηση υιοθεσίας και τότε όλοι προσπαθούσαν να μας εξυπηρετήσουν και στα νοσοκομεία και στα πρωτοδικεία, δεν μπορώ να πω...

Κορίτσια, τα posts σας ήταν παλιά, έχει περάσει καιρός τι κάνατε τελικά, τις τελειώσατε τις διαδικασίες?

Ελπίζω να δείτε την απάντηση μου και να φτιάξουμε μια ομαδούλα εδώ!

Ψάχνω κι εγώ εναγωνίως για να βρω ...συναγωνιστές για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες!!

Φιλώ σας, καλημέρα!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Είμαστε σε κοινωνική έρευνα.

Κάναμε το πρώτο ραντεβού με την κοινωνική λειτουργό που ανέλαβε τον φάκελο μας.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα στο σπίτι μας. Η διαδικασία  της  κοινωνικής ερευνας θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί σε έξι μήνες το αργότερο βάσει του νόμου.

Εσείς σε τι φάση είστε??

• Μου αρέσει 1

Λοιπόν καλησπέρα και πάλι, είπα να γράψω καποιες πληροφορίες που έχω συλλέξει έως τώρα, για να βοηθήσω και άλλους/ες που ίσως ψάξουν γιατι σκέφτονται να μπουν στην διαδικασία της αίτησης υιοθεσίας...

Έχω μάθει λοιπον τα εξής:

Η διαδικασία χονδρικά έχει ως ακολουθως:

1) συλλογή δικαιολογητικών

2) υποβολή αίτησης

3) έλεγχος/έγκριση δικαιολογητικών

4) κοινωνική έρευνα, εκεί το ζευγάρι εκφράζει και τις επιθυμίες του αναφορικά με τα χαρακτηριστικά του παιδιού (ηλικία, φύλο, εθνικότητα, ανοχη σε προβλήματα υγείας κλπ)

5) θετική /αρνητική εισήγηση κοινωνικής λειτουργού για την καταλληλότητα του ζευγαριού

6) αν ναι, παρακολούθηση σεμιναρίου

7) έπειτα, εγγραφή στο μητρώο των υποψηφίων θετών γονέων

8) και τελος, αναμονή κάποιων χρόνων για να φτάσει η σειρά μας....

Δύο ακόμη αποθαρρυντικα δεδομένα:

- Ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η καταγραφή των παιδιών που βρίσκονται στα ιδρύματα σε όλη την Ελλάδα. Κι έχει περάσει ενάμισης χρόνος που έχει μπει σε εφαρμογή ηλεκτρονική πλατφόρμα...

- σεμινάρια έως τώρα, ενάμιση χρόνο μετά από την έναρξη ( υποτίθεται) της νέας απλοποιημενης διαδικασίας δεν έχουν πραγματοποιηθεί γιατί δεν είχαν εξασφαλιστεί τα σχετικά κονδύλια...

Πριν κάποιες  μέρες διάβασα στις εφημερίδες ότι η κυβερνηση δεσμεύτηκε ότι να δώσει τα χρήματα....

Ζήσε Μάη μου δηλαδή...

Τα δεδομένα δεν είναι καθόλου αισιόδοξα...

Παρόλα αυτά, δεν απελπίζομαι ...

Υπάρχει κάποια άλλη κοπελιά εδώ που να βρίσκεται σε όμοια φάση?

• Μου αρέσει 2

20 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Λοιπόν καλησπέρα και πάλι, είπα να γράψω καποιες πληροφορίες που έχω συλλέξει έως τώρα, για να βοηθήσω και άλλους/ες που ίσως ψάξουν γιατι σκέφτονται να μπουν στην διαδικασία της αίτησης υιοθεσίας...

Έχω μάθει λοιπον τα εξής:

Η διαδικασία χονδρικά έχει ως ακολουθως:

1) συλλογή δικαιολογητικών

2) υποβολή αίτησης

3) έλεγχος/έγκριση δικαιολογητικών

4) κοινωνική έρευνα, εκεί το ζευγάρι εκφράζει και τις επιθυμίες του αναφορικά με τα χαρακτηριστικά του παιδιού (ηλικία, φύλο, εθνικότητα, ανοχη σε προβλήματα υγείας κλπ)

5) θετική /αρνητική εισήγηση κοινωνικής λειτουργού για την καταλληλότητα του ζευγαριού

6) αν ναι, παρακολούθηση σεμιναρίου

7) έπειτα, εγγραφή στο μητρώο των υποψηφίων θετών γονέων

8) και τελος, αναμονή κάποιων χρόνων για να φτάσει η σειρά μας....

Δύο ακόμη αποθαρρυντικα δεδομένα:

- Ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η καταγραφή των παιδιών που βρίσκονται στα ιδρύματα σε όλη την Ελλάδα. Κι έχει περάσει ενάμισης χρόνος που έχει μπει σε εφαρμογή ηλεκτρονική πλατφόρμα...

- σεμινάρια έως τώρα, ενάμιση χρόνο μετά από την έναρξη ( υποτίθεται) της νέας απλοποιημενης διαδικασίας δεν έχουν πραγματοποιηθεί γιατί δεν είχαν εξασφαλιστεί τα σχετικά κονδύλια...

Πριν κάποιες  μέρες διάβασα στις εφημερίδες ότι η κυβερνηση δεσμεύτηκε ότι να δώσει τα χρήματα....

Ζήσε Μάη μου δηλαδή...

Τα δεδομένα δεν είναι καθόλου αισιόδοξα...

Παρόλα αυτά, δεν απελπίζομαι ...

Υπάρχει κάποια άλλη κοπελιά εδώ που να βρίσκεται σε όμοια φάση?

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!! Να το σκέφτεσαι σαν περίοδο κύησης αυτό το διάστημα κι ας κρατήσει περισσότερο...κάθε μέρα σε φέρνει πιο κοντά στο παιδί σου..εμένα με βοηθούσε αυτή η σκέψη όταν ξεκι ήσαν εξωσωματικές κ πολλά χρόνια πριν μείνω έγκυος...από την καρδιά μου μέσα σύντομα μανούλα εύχομαι...

• Μου αρέσει 4

Καλημερα!

Σε ευχαριστώ νησάκι!

Έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν!

Κοίτα, κατά έναν περίεργο τρόπο είμαι πολύ ήρεμη...

Εξακολουθώ να το παλεύω με εξωσωματικές... Αλλά κάναμε και την αίτηση υιοθεσίας...

Κι αν μας αξιώσει ο Θεός και μείνω έγκυος, έχουμε αποφασίσει ότι θα συνεχίσουμε την διαδικασία της υιοθεσίας...

Μακάρι να κατορθώσουμε να φτιάξουμε μια μεγάλη - μεγαλη οικογένεια...

Και σε σένα ότι καλύτερο εύχομαι!!

Δύναμη και αισιοδοξία!!

Φιλιά πολλά!!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα