Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. 

Θέλω να μου πείτε πως αντιμετωπισατε τη δυσκοιλιοτητα στα μωράκια σας, όταν ξεκινήσατε στερεές τροφές? Εμείς 2 μήνες παλέψαμε με διάφορα λαχανικά, μετά γάλα δυσκοιλιότητας αλλά το. Στα ίδια είμαστε. Τώρα μας ξεκίνησε Προβιοτικά. Για να δούμε θα βοήθησουν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα σε όλους σας. 

Θέλω να μου πείτε πως αντιμετωπισατε τη δυσκοιλιοτητα στα μωράκια σας, όταν ξεκινήσατε στερεές τροφές? Εμείς 2 μήνες παλέψαμε με διάφορα λαχανικά, μετά γάλα δυσκοιλιότητας αλλά το. Στα ίδια είμαστε. Τώρα μας ξεκίνησε Προβιοτικά. Για να δούμε θα βοήθησουν! 

Οπως σ εχω ξαναγραψει ειχαμε κ εχουμε κ εμεις ανα διαστηματα! Βλεπω κ κανω αν δω οτι παει για δυσκιλιοτητα δεν βαζω πατατα βαζω καροτο αρκετο κ μια χουφτα φασολια π μας βοηθανε πολυ κ στα φρουτα βαζω αχλαδι,βανιλια εχω ακουσει κ για ακτινιδιο αλλα δεν της εχω δοκιμασει ακομα(δεν ετυχε) κ δινω πολυυυυυ νερο ευτυχως ειναι κ η ιδια νεροφιδα κ δεν με δυσκολευει αλλιωωωως στην εσχατη βρεφικο κλυσμα γλυκερινης κ κανει αμεσως! Εμας μας βοηθανε κ οι ετοιμες κρεμες νουνου ας πουμε οπως κ το γιαουρτι! Τα προβιοτικα εχω ακουσει βοηθουν μακαρι να σας βοηθησουν,να μην ταλαιπωρειτε η καημενουλα!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οπως σ εχω ξαναγραψει ειχαμε κ εχουμε κ εμεις ανα διαστηματα! Βλεπω κ κανω αν δω οτι παει για δυσκιλιοτητα δεν βαζω πατατα βαζω καροτο αρκετο κ μια χουφτα φασολια π μας βοηθανε πολυ κ στα φρουτα βαζω αχλαδι,βανιλια εχω ακουσει κ για ακτινιδιο αλλα δεν της εχω δοκιμασει ακομα(δεν ετυχε) κ δινω πολυυυυυ νερο ευτυχως ειναι κ η ιδια νεροφιδα κ δεν με δυσκολευει αλλιωωωως στην εσχατη βρεφικο κλυσμα γλυκερινης κ κανει αμεσως! Εμας μας βοηθανε κ οι ετοιμες κρεμες νουνου ας πουμε οπως κ το γιαουρτι! Τα προβιοτικα εχω ακουσει βοηθουν μακαρι να σας βοηθησουν,να μην ταλαιπωρειτε η καημενουλα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι και εγώ έτσι την προσπαθώ αντε Ν δούμε. Αναμένω να δω τι θα γίνει με προβιοτικά μου είπε στο μηνα θα δούμε αν γίνει κάτι! 

Link to comment
Share on other sites

Εμας η εμπειρία μας δ ηταν ακριβώς δυσκοιλιοτητα. Κ οσο θηλαζε αποκλειστικά έκανε κακα 1φορα στις 5μερες,αλκα όχι σκληρά κ δ πονουσε ιδιαιτερα

Ο, τι κ αν δοκίμασα στο φαγητο η συχνότητα δ αλλαζε. Αλλα γενικα πατατα-καροτο κ μηλο στουμπωνουν. Καμια φορα κ με το κρεας, ειδικα αν υπάρχει θέμα ήπιας αλλεργιας

Αυτά που βοηθανε είναι πολύ νερό, ωμο λαδι αρκετό στο φαγητο, κολοκυθακι, φασολακια, μπαμιες, σπανακι, αχλαδι, βανίλιες, δαμάσκηνα, ακτινίδια, βρωμη, αβοκαντο. Μπορείς να δίνεις αποξηραμενα δαμασκηνα

Γαλα πινει μόνο για δυσκοιλιοτητα; έχω ακούσει για χαμομηλι αλλα δ ξερω αν θα εδινα. Με τι συχνότητα κάνει κακα; κ πως ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , vikib είπε:

Εμας η εμπειρία μας δ ηταν ακριβώς δυσκοιλιοτητα. Κ οσο θηλαζε αποκλειστικά έκανε κακα 1φορα στις 5μερες,αλκα όχι σκληρά κ δ πονουσε ιδιαιτερα

Ο, τι κ αν δοκίμασα στο φαγητο η συχνότητα δ αλλαζε. Αλλα γενικα πατατα-καροτο κ μηλο στουμπωνουν. Καμια φορα κ με το κρεας, ειδικα αν υπάρχει θέμα ήπιας αλλεργιας

Αυτά που βοηθανε είναι πολύ νερό, ωμο λαδι αρκετό στο φαγητο, κολοκυθακι, φασολακια, μπαμιες, σπανακι, αχλαδι, βανίλιες, δαμάσκηνα, ακτινίδια, βρωμη, αβοκαντο. Μπορείς να δίνεις αποξηραμενα δαμασκηνα

Γαλα πινει μόνο για δυσκοιλιοτητα; έχω ακούσει για χαμομηλι αλλα δ ξερω αν θα εδινα. Με τι συχνότητα κάνει κακα; κ πως ειναι; 

Καλησπέρα κορίτσι μου και. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Γενικά αυτά δίνω και στη μπέμπα μου. Χαμομήλι δοκίμασα δν μας βοήθησε εμάς. Γάλα για δυσκοιλιοτητα έπινε μόνο για 1 μήνα  και τώρα πίνει μισό δυσκοιλιοτητας μισό απλό το frisomel. Κάνει κάθε μέρα απλά σπάνια κάνει μαλακη σχηματισμενα κένωση. Δλδ πλέον έχουμε μόνο σχηματισμενα κακά. Αλλά τις περισσότερες φορές είναι σκληρά πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μπανανα να αποφεύγεις φυσικά, ξεχασα να την γραψω

Δ ακούγεται να έχετε παρά πολύ μεγάλο πρόβλημα, αφού κάνει κακα από μόνη. Θυμάμαι που έλεγαν ότι είναι δυσκοιλιοτητα όταν είναι σαν της κατσίκας, μικρα μπαλακια

Ίσως να ρωτήσεις κ εναν παιδογαστρεντερολογο; σίγουρα είναι πιο ειδικός σε αυτα τα θεματα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισαμε κ εμεις δυσκοιλιοτητα με το που ξεκινησαμε στερεες.το παιδι υπεφερε εκλαιγε για ωρες για να κανει κακα.εκοψα μαχαιρι το μηλο κ εδινα μονο αχλαδι κ ακτινιδιο για αρκετο καιρο.πατατες αναγκαστικα εβαζα κ καροτα γτ τοτε ξεκινουσαμε στερεες απλα εβαζα περισοτερο κολοκυθι.οι βανιλιες το αβοκαντο επισεις βοηθανε αρκετα κ τα πρασινα λαχανικα.σπανακι μπροκολο φασολακια μπαμιες κλ κλ.απο οτι καταλαβα ομως η μικρη σου δεν εχει σοβαρο προβλημα.η δυσκοιλιοτητα ειναι σαν της κατσικας τα κακα κ παααααρα πολυ σκληρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vikib είπε:

Κ μπανανα να αποφεύγεις φυσικά, ξεχασα να την γραψω

Δ ακούγεται να έχετε παρά πολύ μεγάλο πρόβλημα, αφού κάνει κακα από μόνη. Θυμάμαι που έλεγαν ότι είναι δυσκοιλιοτητα όταν είναι σαν της κατσίκας, μικρα μπαλακια

Ίσως να ρωτήσεις κ εναν παιδογαστρεντερολογο; σίγουρα είναι πιο ειδικός σε αυτα τα θεματα

Σήμερα έκανε 2 φορές και αυτά σνα της κατσίκας. Ζοριζοταν πολύ σήμερα.. 

17 ώρες πρίν, Pokopikomum είπε:

Αντιμετωπισαμε κ εμεις δυσκοιλιοτητα με το που ξεκινησαμε στερεες.το παιδι υπεφερε εκλαιγε για ωρες για να κανει κακα.εκοψα μαχαιρι το μηλο κ εδινα μονο αχλαδι κ ακτινιδιο για αρκετο καιρο.πατατες αναγκαστικα εβαζα κ καροτα γτ τοτε ξεκινουσαμε στερεες απλα εβαζα περισοτερο κολοκυθι.οι βανιλιες το αβοκαντο επισεις βοηθανε αρκετα κ τα πρασινα λαχανικα.σπανακι μπροκολο φασολακια μπαμιες κλ κλ.απο οτι καταλαβα ομως η μικρη σου δεν εχει σοβαρο προβλημα.η δυσκοιλιοτητα ειναι σαν της κατσικας τα κακα κ παααααρα πολυ σκληρα.

Έτσι τα έχουμε συνέχεια τα κακά μας πολύ σκληρά σπάνια κάνει μαλακη κένωση δλδ τώρα είχε 2  μέρες που έκανε από 1 φορά μαλακη και τα άλλα πολύ σκληρά ή σν της κατσίκας. 

Δίνω όλα αυτά στη διατροφή της μικρής.. Η παιδίατρος λεει υπομονή θα στρώσει ελπίζει. 

Τώρα πως πάει η μικρη σου με. Το θέμα της δυσκοιλιοτητας? 

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2019 at 12:12 ΠΜ, Xrysasid είπε:

Σήμερα έκανε 2 φορές και αυτά σνα της κατσίκας. Ζοριζοταν πολύ σήμερα.. 

Έτσι τα έχουμε συνέχεια τα κακά μας πολύ σκληρά σπάνια κάνει μαλακη κένωση δλδ τώρα είχε 2  μέρες που έκανε από 1 φορά μαλακη και τα άλλα πολύ σκληρά ή σν της κατσίκας. 

Δίνω όλα αυτά στη διατροφή της μικρής.. Η παιδίατρος λεει υπομονή θα στρώσει ελπίζει. 

Τώρα πως πάει η μικρη σου με. Το θέμα της δυσκοιλιοτητας? 

Εγω εχω αγορι!! Χαχα τωρα ειναι 19 μημων τρωει τα παντα αλλα καποιες φορες εχει θεμα.εστρωσε αρκετα βεβαια καμια σχεση με τοτε.υπομονη σημασια εχει να μην ποναει το παιδι.εμενα υπεφερε ο μικρος.

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2019 at 1:27 ΜΜ, Pokopikomum είπε:

Εγω εχω αγορι!! Χαχα τωρα ειναι 19 μημων τρωει τα παντα αλλα καποιες φορες εχει θεμα.εστρωσε αρκετα βεβαια καμια σχεση με τοτε.υπομονη σημασια εχει να μην ποναει το παιδι.εμενα υπεφερε ο μικρος.

Χαχαχα πως έγραψα ότι ει αι κορίτσι ότι να ναι χαχαχχαχα. Αχ ναι υπομονή τι να πω. Και εμένα πονάει και σφίγγεται πολύ τις περισσότερες φορές δλδ ποναει και από τι βλέπω και τα Προβιοτικά σκατουλια εκτός αιι αν πρέπει να περάσει μήνας για να δω αποτέλεσμα τι να πω. Η παιδίατρος μου είπε δν θα δεις βελτίωση σε μια εβδομάδα αλλά τώρα πέρασαν 2 εβδομάδες τεσπα θα την πάρω τηλ να δω τι θα μου πει.

Ποτε ξεκίνησε να στρώνει η δυσκοιλιοτητα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σε όλες και όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Το θέμα δυσκοιλιότητα μας απασχόλησε πολύ εμάς με τον μικρό, τώρα είναι 15 μηνών, ειδικά πριν την εισαγωγή στερεών. Αλλάξαμε τέσσερα, πέντε ειδικα γάλατα μέχρι να βρούμε αυτό που μας βοηθούσε. Όταν αρχίσαμε τις στερεές τροφές τρώγαμε φρούτα κανονικά. Μπανάνες ώριμες, μήλα, αχλάδια και γενικά εποχής. Τώρα τελευταία ο ανανας μπήκε δυναμικά. Κάνει καλή δουλειά. Από λαχανικά ένα θα σας πω, ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ! Κάνει θαύματα . Αποφεύγω λευκό ψωμί, κρέμες με ρυζαλευρο, ρυζογκοφρετες κλπ. Γιαουρτάκι βοηθάει επίσης. Και νεράκι, πολύ  νερό. Ευκαιρία να μαθαίνει και το ποτηράκι! Ελπίζω να βοήθησα! Εγώ είχα μεγάλη στενοχώρια όσο ζοριζοταν οπότε σας νιώθω!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...