Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

      Αυτό είναι ένας παράγοντας θρομβοφυλιας Κ από αύριο θα ξεκινήσεις ενέσεις υπαρινης . Μίλησε νωρίς για να προλάβεις να τις αγοράσεις Κ να ξεκινήσεις την διαδικασία . Μην ανχωνεσε 

      Λες να έχει γίνει ήδη κάτι κακό; Γιατί δεν μου είπε να τις κάνω από πριν αυτές τις εξετάσεις δεν καταλαβαίνω. Εγω επέμενα.. 

Θετικο τεστ 20 μέρες μετά από εξωμητριο


Recommended Posts

Να σας ζήσουν όλα τα μωράκια κορίτσια!

Είμαι τραγικό το άγχος της επόμενης φορές.Φυσικα δεν πρεπει να είμαστε άπληστες. Εγώ κάτι φορές ετσι νιώθω  ότι παραπονιέμαι. Μα δεν το κάνω επίτηδες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mina2014 είπε:

Να σας ζήσουν όλα τα μωράκια κορίτσια!

Είμαι τραγικό το άγχος της επόμενης φορές.Φυσικα δεν πρεπει να είμαστε άπληστες. Εγώ κάτι φορές ετσι νιώθω  ότι παραπονιέμαι. Μα δεν το κάνω επίτηδες.. 

ειναι λογικο να στεναχωριεσαι αλλα πλεον υπαρχουν λυσεις κ δεν πρεπει να ανχωνεσε . 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν πρέπει να χεις τη  κατάλληλη διάθεση όμως.. αν περνάει ο καιρός και δεν...θα με παίρνει από κάτω.. Σκέφτομαι και τα τεστ ωορηξιας

Μετά σκέφτομαι το πιο απλό που μου είπε ο γιατρός.. κανε σεξ!!μέρα πάρα μέρα όλο τον μήνα.

Ο συγκεκριμένος είχε βρει ένα μικρό πολυποδακι στη μήτρα όμως θα βλέπαμε τον Σεπτέμβριο αν θα τον αφαιρουσαμε ..είχα πάει το Ιούλιο και μου λέει το βλέπουμε από σεπτεμ ρη ωστόσο κανε σεξ γιατί μπορεί να μου ρθεις έγκυος. Και έτσι κι έγινε...

Μαζί με την σαλπιγκεκτομη έκανε και τεστ στη  άλλη σάλπιγγα και κοίταξε την μήτρα να δει αν είναι όλα οκ και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στα γύρω γύρω. 6 Νοέμβριου έχω ραντεβού να με δει.επισης να πω ότι εγώ μετά την επέμβαση αφού πέρασαν οι πόνοι ήρθα σε επαφή κάποιες από τις γόνιμες μέρες και δεν σας κρύβω ότι θα το η θα πολύ να συμβεί τόσο σύντομα αλλά θα με πείτε χαζοβιολα .Αλλά δεν θέλω να έχω αυταπάτες είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mina2014 είπε:

Επίσης κάναμε 2 χρόνια στο περιπου να συλλάβουμε.δεν κάναμε συστηματικά όμως τον Ιούλιο βρήκαν Ένα μικρόβιο στο σπέρμα τ συζύγου εντεροκοκκος πήραμε αντιβίωση κ τον επόμενο μήνα έμεινα. Ίσως ν ήταν και τυχαιο αλλά λόγω του ότι παίρναμε αντιβίωση κάναμε 3 φορές σεξ κ μάλιστα λεγαμε με δεν κανει και είπα χαρακτηριστικά "σιγά τόσους μήνες προσπαθούμε τώρα θα τύχει "Και έτυχε τότε 

 

Αυτό πάντως με την ωορηξια έχω ακούσει ότι άμα γίνει από την μεριά της σαλπιγγας που έχει αφαιρεθεί τότε,σε κάποιες περιπτώσεις,η άλλη σάλπιγγα το παίρνει στη μεριά της .αλλά φαντάζομαι δεν θα συμβαιΝαι πάντα 

Αυτο τκ ξερω κ εγω κ μου το χουν αναφερει οι 2 γυναικολογοι που ειχα..

Ο πρωην γυναικολογοσ μου που ανακαλυψε κ τξ εξωνητριο μου χε πει μαλιστα πωσ ενω ειχα κανει ωορρηξια απο την δεξια πλευρα..η αριστερη σαλπιγγα το πηρε.μτωρα πωσ το δε στον υπερηχο δεν εχω ιδεα..

Ο 2οσ γυναικολογοσ που με παρακολουθει μεχρι τωρα μου το ανεφερε πωσ το αναφερεται στη βιβλιογραφια..

Επειδη σε βλεπω πολυ αγχωμενη..στη θεση σου θα συζητουσα για σαλπιγγογραφια με το γιατρο μου...για να δειτε κ τη διαβατοτητα τησ..

Κ εγω το ειχα συζητησει αλλα μου χει πει μετα το χρονο αν δεν μεινω εγκυοσ..

Τωρα αν εσεισ ηδη προσπαθπυσατε καιρο ισωσ θα  πρεπει να το συζητησεισ..για να δουμε.κ τη γνωμη του γιατρου σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 25 μέρες μετά το εξωμητριο τώρα που μιλάμε.σαλπιγκογραφια δεν είναι πολύ υπέρ ο δικός μου .έκανε τεστ διαβατοτητας καλε είναι εντάξει χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξανατυχει.

Δεν είναι αγχωμένη...είμαι..πως να το περιγράψω νιώθω προδομένη από το σώμα μου...σαν να μην το εμπιστεύομαι για μια επόμενη πιθανή σύλληψη .Γιατί αλλάξατε γυναικολογο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mina2014 είπε:

Είναι 25 μέρες μετά το εξωμητριο τώρα που μιλάμε.σαλπιγκογραφια δεν είναι πολύ υπέρ ο δικός μου .έκανε τεστ διαβατοτητας καλε είναι εντάξει χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξανατυχει.

Δεν είναι αγχωμένη...είμαι..πως να το περιγράψω νιώθω προδομένη από το σώμα μου...σαν να μην το εμπιστεύομαι για μια επόμενη πιθανή σύλληψη .Γιατί αλλάξατε γυναικολογο;

20 μερες μετα την επεμβασηδεν εχει προλαβει  να ξαναγινει ωορηξια. μολις πεσει η χοριακη κ ερθει περιοδος θα επανελθει παλι κ η ωορηξια. κ τα τεστ βολικα ειναι γιατι κ συνεχεια σεξ χωρις να ξερεις κ ποτε κανεις ωορηξια ειναι εξαντλητικο κ ανχωτικο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υγρά είδα σαν αυταωτης ωορηξιας ίσως ήταν ψευδή αλλά υπήρχαν.τωρα η συνέχεια είναι θέλημα θεού.προσευχομαι πια να μπορέσω να χαλαρώσω για να μπορέσω να βάλω τον εαυτό μου σε μια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mina2014 είπε:

Είναι 25 μέρες μετά το εξωμητριο τώρα που μιλάμε.σαλπιγκογραφια δεν είναι πολύ υπέρ ο δικός μου .έκανε τεστ διαβατοτητας καλε είναι εντάξει χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξανατυχει.

Δεν είναι αγχωμένη...είμαι..πως να το περιγράψω νιώθω προδομένη από το σώμα μου...σαν να μην το εμπιστεύομαι για μια επόμενη πιθανή σύλληψη .Γιατί αλλάξατε γυναικολογο;

Αλλαξα γιατι οταν καταλαβε πωσ ειναι εξωμητριο με εστειλε σε δημοσιο νοσοκομειο χωρισ να μου προτεινει καποιο δικο του συνεργατη μεσα σε νοσοκομειο..

Με εστειλε στα τυφλα..

Φανηκε πωσ δεν μπορουσε να αναλαβει κατι " τοσο σοβαρο" .

Κ καλυτερα δηλ γιατι αν αναλαμβανε ο ιδιοσ την επεμβαση δεν ειμαι καθολου σιγουρη για τα αποτελεσματα...

Στα ευκολα ολοι καλοι ειναι..το θεμα ειναι μην τουσ τυχει κανα πιο δυσκολο περιστατικο..εκει τι γινεται...υπαρχουν πολλοι χασαπηδεσ..

Τελικα βρεθηκα στο ιπποκρατειο θεσσαλ..περασα απο 2 κλινικεσ παρακαλω..12 μερεσ με παρακολουθουσαν..κ εχω να πω τα καλυτερα για τουσ τοτε διευθυντεσ( εχουν πλεον συνταξιοδ) κ για ολο το προσωπικο..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ίδιος το υποπτευθηκε συν το δικό μου ένστικτο ότι δεν πήγαινε καλά μου πε ελα στο νοσοκομείο και με εξετάσε με τον διευθυντή της μαιευτικης που απ ότι κατάλαβα συνεργάζονται με εξέτασαν μαζί με ψάξανε και μου λέει μπαίνεις την Πέμπτη, ήταν Τετάρτη.ηταν όλα καλά μέσα το έβγαλε γιατί είπε θα μπω θα δω πως έχει η κατάσταση. Και επίσης μου πε ότι έσπασε και μερικές κυστουλες που μπορούσε αλλά αυτό δεν κατάλαβα και πολύ 

Έκτοτε με εχει παρει να δει πως ειμαι και να δει αν πέφτει η χοριακη.Δεν την έκανα αμέσως την χοριακη γιατί δεν ήθελα να βλέπω χοριακη στα μάτια μου

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Mina2014 said:

Εμένα ο ίδιος το υποπτευθηκε συν το δικό μου ένστικτο ότι δεν πήγαινε καλά μου πε ελα στο νοσοκομείο και με εξετάσε με τον διευθυντή της μαιευτικης που απ ότι κατάλαβα συνεργάζονται με εξέτασαν μαζί με ψάξανε και μου λέει μπαίνεις την Πέμπτη, ήταν Τετάρτη.ηταν όλα καλά μέσα το έβγαλε γιατί είπε θα μπω θα δω πως έχει η κατάσταση. Και επίσης μου πε ότι έσπασε και μερικές κυστουλες που μπορούσε αλλά αυτό δεν κατάλαβα και πολύ 

Έκτοτε με εχει παρει να δει πως ειμαι και να δει αν πέφτει η χοριακη.Δεν την έκανα αμέσως την χοριακη γιατί δεν ήθελα να βλέπω χοριακη στα μάτια μου

@Mina2014 αγαπητή Μίνα, διάβασα την ιστορία σου και ήθελα να σου γράψω και εγώ μήπως και νιώσεις λίγο καλύτερα :)  Γέννησα το γιο μου λίγο πριν τα 30 μου και μετά από 1 χρόνο έμεινα και πάλι έγκυος από τη μία και μοναδική φορά που δεν πήραμε προφυλάξεις. Στην αρχή μου ήρθε λίγο απότομο αλλά φυσικά ήμουν χαρούμενη που τα παιδιά μου θα είχαν μικρή διαφορά. Στην 11η εβδομάδα διαπιστώσαμε παλίνδρομη κύηση και έτσι υποβλήθηκα σε απόξεση το Δεκεμβριο του 2018. Η περίοδος πήρε κανένα τρίμηνο να σταθεροποιηθεί αλλά εγώ ήμουν στην ψυχολογία που περιγράφεις. Ήθελα να συλλάβω ξανά αμέσως και με είχε καταβάλλει πανικός θα έλεγα. Τον Απρίλιο κράτησα και πάλι ένα τεστ θετικό. Δυστυχώς και αυτή η κύηση παλινδρόμησε. Πήρα χάπια αλλά μετά από αρκετή ταλαιπωρία έκανα τελικά απόξεση στις 4 Ιουλίου. Είχα πολλές τύψεις, τα είχα βάλει με το σώμα μου, ή,μουν σίγουρη ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ότι δεν θα κάνω άλλο παιδί. Περιόδος μου ήρθε στις 8 Αυγούστου και ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα περάσω τις διακοπές μου με ηρεμία, χαρά, διασκέδαση, γέλια χωρίς άγχος και χωρίς πίεση (ή μάλλον καταπίεση) εαυτού για να συλλάβω. Ε... και αυτό ήταν. Τώρα είμαι στη 12η εβδομάδα. Ακόμη φυσικά φοβάμαι αλλά προσπαθώ να αφήνω μ΄νο τα ευχαριστά συναισθήματα να με κατακλύζουν. Καταλαβαίνω ότι οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές. Αλλά θέλω να σου πω ότι: 1ον δεν είσαι μεγάλη!!, 2ον ο γιατρός σου έχει δίκιο. Αν συνέλλαβες θα συλλάβεις πάλι. Εγώ μέσα σε 1 χρόνο με 2 αποξέσεις και φάρμακα έμεινα έγκυος 3 φορες. 3ον προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις και να μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Σε νιώθω και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Εγώ είχα πάει και σε ψυχολόγο στο αντίστοιχο νοσοκομείο παίδων εδώ που ζω που εκειδεικεύεται σε τέτοια θέματα. Εμένα με είχε βοηθήσει. Μου είχε προτείνει να γράψω όλα αυτά που νιώθω μέσα μου, όπως μου έρχονται ακόμη και ασυνάρτητα και όχι απαραίτητα όλα μεμιάς. Παρόλο που μιλούσα με τον άντρα μου, τη μαμά μου, τις φίλες μου, αυτό πραγματικά με απελευθέρωσε.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Όλα θα πάνε καλά! 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ααα Ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν!Να πάνε όλα καλά.

Σκεφτομαι πως αφού άργησα να μείνω την πρώτη φορά θα ξαναρχίσω να μείνω και πόσο μάλλον με μια σάλπιγγα.Αυτο με τρομοκρατεί.

Δεν έχω κι άλλο παιδάκι. Όσο Αργώ και μένουν κορίτσια πιο μπροστά από μένα με παίρνει από κάτω.Αυριο θα αδιαθετουσα. Ωστόσο κανένα σύμπτωμα. Σκέφτομαι ότι θα χει γίνει ο κύκλος μου, που εμεμ ήταν just ,ανακατα.

Κάτι υγρα είχα πριν λίγες μέρες με χοριακη στο 20 τώρα δεν έχω υγρά ούτε σημάδια περιόδου.Δεν ξέρω αν θα μηδενίσει αν θα μου ρθει αμέσως . Αυτή η αναμονή σε τρελαίνει.Ψυχολογο σκέφτομαι πήγαινα και παλιότερα για κάποια άλλα θέματα αλλά στη προκειμένη τι θα μου πει ;Ότι πρεπεο να χαλαρώσω κτι πρεπεο να μην θεωρώ τον εαυτό μου μισό λόγω της αφαίρεσης.Μπαινεις μέσα σε έναν κικεωνα σκέψεων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mina2014 said:

Ααα Ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν!Να πάνε όλα καλά.

Σκεφτομαι πως αφού άργησα να μείνω την πρώτη φορά θα ξαναρχίσω να μείνω και πόσο μάλλον με μια σάλπιγγα.Αυτο με τρομοκρατεί.

Δεν έχω κι άλλο παιδάκι. Όσο Αργώ και μένουν κορίτσια πιο μπροστά από μένα με παίρνει από κάτω.Αυριο θα αδιαθετουσα. Ωστόσο κανένα σύμπτωμα. Σκέφτομαι ότι θα χει γίνει ο κύκλος μου, που εμεμ ήταν just ,ανακατα.

Κάτι υγρα είχα πριν λίγες μέρες με χοριακη στο 20 τώρα δεν έχω υγρά ούτε σημάδια περιόδου.Δεν ξέρω αν θα μηδενίσει αν θα μου ρθει αμέσως . Αυτή η αναμονή σε τρελαίνει.Ψυχολογο σκέφτομαι πήγαινα και παλιότερα για κάποια άλλα θέματα αλλά στη προκειμένη τι θα μου πει ;Ότι πρεπεο να χαλαρώσω κτι πρεπεο να μην θεωρώ τον εαυτό μου μισό λόγω της αφαίρεσης.Μπαινεις μέσα σε έναν κικεωνα σκέψεων.

Ευχαριστώ πολύ! 

Καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ έτσι σκεφτόμουν αλλά τα πράγματα ήρθαν με τέτοιο τρόπο ώστε να μου αποδείξουν ότι δεν φταίει το σώμα μας γιατί ακόμη και μετά από διάφορες ταλαιπωρίες τα πράγματα μπορούν να πάνε καλά και σε ανύποπτο χρόνο. Καταλαβαίνω και για τον ψυχολόγο. Πρέπει να ωριμάσουν μέσα μας κάποια πράγματα, να είμαστε εμείς έτοιμες. Είναι πολύ δύσκολο να αποβάλεις τις αρνητικές σκέψεις και πόσο μάλλον απλά να σταματήσεις να σκέφτεσαι αυτό το θέμα. Αλλά προσπάθησε να κάνεις άλλα πράγματα. Πηγαίντε βόλτες, βγείτε έξω, ή καθίστε στο σπίτι και οργάνωσε ένα ωραίαο δείπνο, μαγείρεψε, άναψε κεριά, πιείτε κρασί, δεν ξέρω. προσπάθησε να κάνεις κάτι έξω από τα συνηθισμένα. Πρσπάθησε να διασκεδάσεις (ξέρω δεν είναι εύκολο) και προσπαθησε να ξεχαστείς.

Όσο για την περίοδο, εμένα μετά την απόξεση μου ήρθε στο μήνα σχεδόν αλλά στην πρώτη απόξεση πραγματικά ερχόταν όποτε να'ναι. Το σώμα σου μπορεί να χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμη. Δως του αυτό το περιθώριο :) Μην είσαι τόσο σκληρή με τον εαυτό σου :) Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!   


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...