Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

prosperous σε ποια βδομαδα εισαι?ναιτα πανε καλα ευτυχως οι δυο τους γιατι εγω δουλευω και φευγω 7το πρωι και γυριζω 5-6το απογευμα,οποτε ειναι πολλες οι ωρες που μενουν μαζι.....Απο την μια ειναι καλο γιατι τωρα δεν εχω προβλημα που δεν κανει να σηκωνω βαροε,αλλα απο την αλλη νιωθω τυψεις :(

διανυω την 8η εβδομαδα...εχω μελλον!!!

τωρα να κατσεις σπιτι γιατι η εγκυμοσυνη και η υγεια σου προεχουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τελευταία περίοδο είχα 13/2... οπότε λογικά έχω συμπληρώσει την 7η...

Αγγελική-Ιωάννα ευτυχώς που περνάει καλά το παιδάκι σου. Εσύ δες το θετικά. Ευχαριστήσου ξάπλες γιατί μετά θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε με τα ζουζούνια μας...

Prosperous σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση :-)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία περίοδο είχα 13/2... οπότε λογικά έχω συμπληρώσει την 7η...

Αγγελική-Ιωάννα ευτυχώς που περνάει καλά το παιδάκι σου. Εσύ δες το θετικά. Ευχαριστήσου ξάπλες γιατί μετά θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε με τα ζουζούνια μας...

Prosperous σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση :-)

αρα κατι θα φανει οταν ξαναπας..

υπομονη λοιπον εως τοτε!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου, θα ήθελα τη συμβουλή σας σε δύο τρία ζητήματα που με απασχολούν... ως πιο έμπειρες θα μπορέσετε να με διαφωτίσετε.. Κατ' αρχήν, είμαι 6 εβδ και 2 ημ.. την παρασκευή θα είμαι λοιπόν 6 εβδ και 4 ημ. διότι σύμφωνα με το γιατρό θα μπορέσουμε να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού.. Νωρίς δεν είναι?? Δε θα είμαι καν 7 εβδ.. όπως είστε εσείς.. :(

Επίσης, από την αρχή της εγκυμοσύνης σχεδόν, είχα ένα βήχα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν επειδή έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο και καθάριζαν τα πνευμόνια μου... Η αλήθεια είναι ότι κάπνιζα πάρα πολύ.. Τεσπα.. Απ' ό,τι κατάλαβα μετά (ο βήχας αυτός επιδεινώθηκε ) δεν οφειλόταν στο τσιγάρο.. Βήχω τόσο πολύ που τραντάζομαι ολόκληρη , τόσο πολύ που φοβάμαι μην ξεκολλήσει το μωρό.. Γίνεται αυτό? Μερικά βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Η ανησυχία μου είναι μεγάλη.. Είμαι φύσει θετικός άνθρωπος και αισιόδοξη, αλλά νομίζω ότι η λαχτάρα που έχω για αυτο το παιδάκι είναι κάτι το οποιο με παραλύει.. Για να καταλάβετε είχα γραφτεί στο parents από το 2008 και είχα πει στον εαυτό μου ότι θα γράψω μόλις μείνω εγκυος, όπως και έγινε δηλαδή μετά από τρία χρόνια.. Τελικά πιθανότατα έχω φαρυγγίτιδα, όπως και ο Αντώνης, ο άντρας μου , μόνο που το μόνο που παίρνω είναι κάτι παστίλιες με θυμάρι και πορτοκάλι για το λαιμό.. και φυσικά πίνω πολλά ζεστά..

Επίσης, έχω θέμα με την δυσκοιλιότητα.. εσείς πώς τα αντιμετώπισατε ? μέχρι ποιό σημείο πρέπει να προσπαθώ και να σφίγγομαι για να ενεργηθώ??

Ουφ!! Πόσες ερωτήσεις και πόσες απορίες!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.


Mothers are angels in training...

jwLhp2.png2424597ta5uajf0xr.gif

BASTAAA!!!46004w58epfhi7j.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου, θα ήθελα τη συμβουλή σας σε δύο τρία ζητήματα που με απασχολούν... ως πιο έμπειρες θα μπορέσετε να με διαφωτίσετε.. Κατ' αρχήν, είμαι 6 εβδ και 2 ημ.. την παρασκευή θα είμαι λοιπόν 6 εβδ και 4 ημ. διότι σύμφωνα με το γιατρό θα μπορέσουμε να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού.. Νωρίς δεν είναι?? Δε θα είμαι καν 7 εβδ.. όπως είστε εσείς.. :(

Επίσης, από την αρχή της εγκυμοσύνης σχεδόν, είχα ένα βήχα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν επειδή έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο και καθάριζαν τα πνευμόνια μου... Η αλήθεια είναι ότι κάπνιζα πάρα πολύ.. Τεσπα.. Απ' ό,τι κατάλαβα μετά (ο βήχας αυτός επιδεινώθηκε ) δεν οφειλόταν στο τσιγάρο.. Βήχω τόσο πολύ που τραντάζομαι ολόκληρη , τόσο πολύ που φοβάμαι μην ξεκολλήσει το μωρό.. Γίνεται αυτό? Μερικά βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Η ανησυχία μου είναι μεγάλη.. Είμαι φύσει θετικός άνθρωπος και αισιόδοξη, αλλά νομίζω ότι η λαχτάρα που έχω για αυτο το παιδάκι είναι κάτι το οποιο με παραλύει.. Για να καταλάβετε είχα γραφτεί στο parents από το 2008 και είχα πει στον εαυτό μου ότι θα γράψω μόλις μείνω εγκυος, όπως και έγινε δηλαδή μετά από τρία χρόνια.. Τελικά πιθανότατα έχω φαρυγγίτιδα, όπως και ο Αντώνης, ο άντρας μου , μόνο που το μόνο που παίρνω είναι κάτι παστίλιες με θυμάρι και πορτοκάλι για το λαιμό.. και φυσικά πίνω πολλά ζεστά..

Επίσης, έχω θέμα με την δυσκοιλιότητα.. εσείς πώς τα αντιμετώπισατε ? μέχρι ποιό σημείο πρέπει να προσπαθώ και να σφίγγομαι για να ενεργηθώ??

Ουφ!! Πόσες ερωτήσεις και πόσες απορίες!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

καλημερα Dina.

αναφορικα με την εβδομαδα κυησης αν ο γιατρος σου εχει καλο μηχανημα αν δεν ακουσει την καρδια, τουλαχιστον θα μπορει να την δει να παλεται και οτι υπαρχει κινητικοτητα στο εμβρυο γενικα.

Αν δεν εχετε ξαναπαει δε θα επιβεβαιωσετε και ενδομητριο σακο και την υπαρξη εμβρυου προφανως χωρις πολλες λεπτομερειες.

για τον βηχα σου, θα ζητουσα την αποψη του γιατρου σου γιατι ξερει ποια φαρμακευτικα ειδη η με ποιες φυσικες διαδικασιες μπορεις να το αντιμετωπισεις, επισης και ο ωρλ η ο παθολογος θα ξερουν τι να σας προτεινουν για να μην επιδεινωθει.

Τωρα η συχνοτητα του τρανταγματος και το μεγεθος δεν νομιζω οτι αποφευγεται αλλα και παλι δεν θα πιστευα οτι προκαλει τοσο ευκολα μια αποκολληση αλλα και αυτο παλι ο γιατρος σου και μια επι τοπου γνωματευση θα σε καθησυχασουν.

Για τη δυσκοιλιοτητα.

Εγω ειμαι χρονια δυσκοιλιο ατομο και επειδη οι ορμονες της εγκυμοσυνης αδρανοποιουν την κινητικοτητα και την λιπαροτητα του εντερου η δυσκοιλιοτητα επιδεινωνεται. Αργοτερα με τη χορηγηση σιδηρου ισως και να ενταθει κιολας.

Συνεπως:

απαραιτητα προσεκτικη διατροφη με φυτικες ινες (δημητριακα, σαλατες, φρουτα) καθημερινα στη διατροφη σου, μαλιστα εγω καθε απογευμα φτιαχνω εναν πολτοποιημενο αναμεικτο χυμο δηλαδη λιγο πηχτο στο μπλεντερ ωστε να μη στερω τις ινες των φρουτων απο το εντερο και να το βοηθαω στελνοντας τα πολτοποιημενα.

Βοηθουν επισης τα ακτινιδια και τα αποξηραμενα φρουτα δαμασκηνα, συκα) αν και παχαινουν συνηθως

Σημαντικο ειναι επισης το νερο και η καταναλωση του σε ποσοτητα

Επισης ειναι σημαντικη και η κινηση. Μια εγκυος πρεπει καθημερινα να περπαταει μιση ωρα εφοσον ειναι ιατρικα δυνατον.

Τελος να προσπαθεις να πηγαινεις στην τουαλετα σε συγκεκριμενες ωρες και να περιμενεις αβιαστα να κανεις την αναγκη σου και να μην σφιγγεσαι επι τουτου. Επειδη το εντερο συνορευει με τη μητρα οταν ειναι σε κατασταση διαρροιας η σε κατασταση υπερδιογκωσης πιεζει τη μητρα και μπορει μεχρι και συσπασεις να προκαλεσει χωρις να ειναι και αμεσα επικινδυνο. Για αυτο εχουμε στοχο να ρυθμισουμε τη δυσκοιλιοτητα και να μας ερχεται απο μονη της εκκενωση με ελαχιστο εως μετριου βαθμου σφιξιμο.

Σε περιπτωση που εισαι πραγματικα πολυ δυσκοιλια η εχεις ημερες πολλες να ενεργηθεις μπορεις να βοηθηθεις με την χρηση Duphalac (καστορελαιο που ενδεικνυται στις εγκυμοσυνες και μπορεις να ρωτησεις και τον γιατρο σου) με μια εως τρεις κουταλιες της σουπας ημερησιως

εγω βεβαια το παιρνω μονο οταν η κατασταση ειναι απροχωρητη και προσπαθω να ακολουθω τις φυσικες μεθοδους στις υπολοιπες μερες..

νομιζω οτι αν ακολουθησεις καποια βηματα απο τα παραπανω και συμφωνα με το πως προσαρμοζεται ο οργανισμος σου πιστευω οτι θα ρυθμισεις το θεμα της δυσκοιλιοτητας.

Οτι θες αλλο ρωτα μας ξανα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια μου...τι κανετε??τα σπορακια σας μεγαλωνουν??εμεις ειμαστε καλα...δεν εχω πια αιμα αλλα ο γιατρος μου προτεινε να μεινω αλλες 2βδομαδες στο κρεβατι..18/4θα κανω την αυχενικη και ενα αγχος το εχω....Η μικρη μου εβγαλε αλλα 4δοντια και ησυχασε ευτυχως...Κοριτσια εγω απο συμπτωματα εγκυμοσυνης εχω μονο ζαλαδες


YJl6p2.pngLnfIp3.png dBTEp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου...τι κανετε??τα σπορακια σας μεγαλωνουν??εμεις ειμαστε καλα...δεν εχω πια αιμα αλλα ο γιατρος μου προτεινε να μεινω αλλες 2βδομαδες στο κρεβατι..18/4θα κανω την αυχενικη και ενα αγχος το εχω....Η μικρη μου εβγαλε αλλα 4δοντια και ησυχασε ευτυχως...Κοριτσια εγω απο συμπτωματα εγκυμοσυνης εχω μονο ζαλαδες

καλως την..

χαιρομαι που σταματησε το αιμα αλλα να εξακολουθεις να κανεις οτι σου συστηνει ο γιατρος στην περιπτωση σου ειδικα.

εγω εχω ναυτιες τα πρωινα (ακομη οχι εμετους), τρωω καθε 2-3 ωρες κατι σπιτικο και το δυνατον υγιεινο και εχω καποιες ζαλαδες κυριως λογω utrogestan πιστευω (εγω δεν εχω αιμα καφε πλεον αλλα μεχρι τον 4ο μηνα θα παιρνω προληπτικα την αγωγη, βεβαια παροτι εχω και ιστορικο δεν καθομαι σπιτι αφου στη δουλεια καθομαι και δε κουραζομαι και με μεταφερει ο συζυγος οπου θελω.)

κατα τ'αλλα ελπιζω καλα.. την αλλη Παρασκευη θα με ξαναδει ο γιατρος και αν ολα πηγαινουν καλα θα κανουμε αυχενικη αρχες Μαιου..

αντε να φευγουν ενα ενα τα αγχη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια....τι κανετε???????

Αρχικα να καλωσορισω τα νεα μελη του καφε μας.....Ντινα και Αγγελικη-Ιωαννα καλωσορισατε στις μανουλες Νοεμβριου 2011

994458so4ceb6k9e.gif

να εχετε τις πιο τελειες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!!!!!!!!

Εγω ειμαι καλα....αρχισα να παιρνω σιδηρο εδω και μια εβδομαδα και η δυσκοιλιοτητα χειροτερευει μερα με την μερα.....οτι και να τρωω δεν φτιαχνει με τιποτα....νερο πινω αφθονο, δημητριακα καθε πρωι, ακτινιδια κοντευω να παρω ολα τα ακτινιδια της περιοχης αλλα και παλι οποτε θελει θα μου ερθει να παω...τι να πω...υπομονη!!!!!!!!!

Δεν εμπαινα τοσες μερες γιατι αργουσα πολυ να ξυπνησω λογω του οτι ξυπνουσα καθημερινα στις 3 τα ξημερωματα για τουαλετα και μετα δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα....εφτανε η ωρα 6 για να κοιμηθω και λογικο ειναι να ξυπναω ισα για να προλαβω να μαγειρεψω λιγο πριν ερθει ο αντρας μου απο την δουλεια!!!!! Την αλλη παρασκευη παμε να δουμε το σποριδιο μας και ανυπομονουμε τρελα!!!!!!!!

Σας φιλω γλυκα και θα τα πουμε συντομα πιστευω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!! Χαίρομαι που έχουμε γίνει πιο πολλές και συνεχώς αυξανόμαστε! Να είμαστε όλες καλά εύχομαι, με υγιείς εγκυμοσύνες και να μοιραζόμαστε τα νεάκια μας για τα μωράκια μας!

Έκανα κι εγώ λίγες μέρες να μπω να γράψω, αλλά έτρεχα με τη δουλειά και τις υπόλοιπες μέρες με ραντεβού σε γιατρούς και εξετάσεις -τα συνηθισμένα- οπότε το τρέξιμο έγινε πολύ μαζί με τη δουλειά..

Εμείς είδαμε το μωράκι μας σε υπέρηχο πριν λίγες μέρες και όλα ήταν καλά! Τώρα διανύω και τελειώνω την 10η εβδομάδα και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Έχω κλείσει ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια την Μ. Πέμπτη, δηλ. σε 2 εβδομάδες, όπου τότε θα διανύω την 12η εβδ. Ο γιατρός μου είναι σύμφωνος για τότε, απλά προτιμούσε λίγες μέρες πιο μετά αλλά δυστυχώς πέφτει πάνω στο Πάσχα και μετά ίσως είναι πολύ μετά. Εσείς τι γνώμη έχετε? Όσες έχετε εμπειρία από προηγούμενη εγκυμοσύνη, τι πιστεύετε;

Σας φιλώ πολύ και να έχετε μια πολύ όμορφη μέρα και ένα ακόμη πιο όμορφο και ξέγνοιαστο σκ!!!:)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες

kyriak η αυχενικη γινεται στο διαστημα 11η (τελη βασικα) με 13η εβδομαδα, συνεπως και η 12η ειναι μια χαρα.. μην σε αχγωνει εγω το προτιμω κιολας διοτι ειναι στο οριο αν κατι δεν πηγαινει καλα σε περιπτωση διακοπης κυησης να αποφευχθει η τεχνητη διακοπη τυπου γεννα. Συνεπως.. με το καλο να πας και να τελειωνεις.. εγω εχω δρομο ως εκει ακομη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ' ευχαριστώ πολύ prosperous για την τόσο άμεση απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι και ο γιατρός δεν είχε αντίρρηση για την Μ. Πέμπτη, απλά θα ήθελε ένα περιθώριο ακόμη 4 ημερών περίπου. Και στις δύο περιπτώσεις, θα είναι κλεισμένη η 11η εβδ. οπότε τελικά οκ!

'Ηθελα να πω για το θέμα της δυσκοιλιότητας, ότι επειδή κι εγώ είμαι άτομο που συχνά-πυκνά υπέφερε από πριν, τώρα με την εγκυμοσύνη απλά προσέχω να τρώω πολλά φρούτα ώστε με τις ίνες τους να μπορώ να βοηθήσω με το πρόβλημα και φυσικά πολύ νερό! Εγώ παίρνω το microfer και δεν μου έχει δημιουργήσει ευτυχώς τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το πρωί τρώω δημητριακά μαζί με το γάλα. Οπότε, όπως πολύ σωστά λέει και η prosperous, μπορεί ένα εναλλακτικό σκεύασμα να μην κάνει τόσο μεγάλο πρόβλημα στη δυσκοιλιότητα.

Φιλιά πολλά σε όλες!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mp1979woman ζητα απο τον γιατρο σου μηπως σου αλλαξει τον σιδηρο διοτι μπορει ο συγκεκριμενος να σου προκαλει δυσκοιλιοτητα και αλλο σκευασμα να ειναι ηπιο.

Προσπ μου τι κανεις??? Οποτε μπαινω δεν ειναι καμια συνδεδεμενη και μιλαω μονη μου:-(......

Το θεμα με την δυσκοιλιοτητα δεν ειναι καινουριο....πριν ακομα μαθω για την εγκυμοσυνη ειχα δυσκοιλιοτητα μεχρι και 5 μερες....μετα οταν ας πουμε ειχα ενεργηθει εκανα αλλες 5 μερες να ξαναπαω και τωρα απλα νιωθω οτι αν ψιλοπιεστω θα φερει αυτο αποτελεσμα ενω πριν ειτε σφιγγομουν ειτε περιμενα υπομονετικα δεν ερχοταν με τιποτα....δεν νομιζω να φταιει ο σιδηρος.....λογω του οτι πριν την εγκυμοσυνη καπνιζα πηγαινα συχνα τουαλετα σχεδον 3φορες την μερα....απο τοτε που το εκοψα αρχισε και η δυσκοιλιοτητα να υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!

Με λένε Αγγελικη,εχω μια μπουμπου 19 μηνών και περιμενω το 2ο παιδάκι μου τέλη Νοέμβρη,βασικα μεσα Νοέμβρη λογω καισαρικης!

Ευχομαι σε όλες να εχουμε μια ηρεμη εγκυμοσυνη και με το καλο να κρατησουμε τα παιδάκια μας αγκαλια!!

Γεννάω στο Αττικο,τυχαινει να εχει καμια αλλη κοπέλα το γιατρο της εκει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...