Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Κ εμείς σήμερα όλοι μαζί στο σπίτι. Βέβαια τα αγόρια είναι στις καλές τους κ παίζουν μόνα τους από το πρωί, ούτε να μας φτυσουν. Παράγγειλαμε ψαρια σήμερα. Πηγαίνουμε κ τα παίρνουμε ψημένα οπότε ούτε μυρωδιές ούτε τπτ. Μετά θα πάμε μια βόλτα εδώ στη γειτονιά για ποδήλατο, πατίνια κλπ. κ το βράδυ ήταν να βγούμε με τον άντρα μου αλλά δεν είναι πολύ καλά η πεθερά μου κ δεν θα μπορέσει να κρατήσει τα παιδιά. Βέβαια για να πω την αλήθεια έχω διάθεση πάντα για βόλτα αλλα μόνο για ήλιο. Πιο μετά κουράζομαι, βαριέμαι.από την άλλη οταν βραδιάσει μετανιώνω κ λέω έπρεπε να πάμε καμιά βόλτα τώρα που μπορούμε! Δε με πιάνεις πουθενά.εσείς έχετε διάθεση, κουράγιο για έξω? 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, "Gigi" είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Κ εμείς σήμερα όλοι μαζί στο σπίτι. Βέβαια τα αγόρια είναι στις καλές τους κ παίζουν μόνα τους από το πρωί, ούτε να μας φτυσουν. Παράγγειλαμε ψαρια σήμερα. Πηγαίνουμε κ τα παίρνουμε ψημένα οπότε ούτε μυρωδιές ούτε τπτ. Μετά θα πάμε μια βόλτα εδώ στη γειτονιά για ποδήλατο, πατίνια κλπ. κ το βράδυ ήταν να βγούμε με τον άντρα μου αλλά δεν είναι πολύ καλά η πεθερά μου κ δεν θα μπορέσει να κρατήσει τα παιδιά. Βέβαια για να πω την αλήθεια έχω διάθεση πάντα για βόλτα αλλα μόνο για ήλιο. Πιο μετά κουράζομαι, βαριέμαι.από την άλλη οταν βραδιάσει μετανιώνω κ λέω έπρεπε να πάμε καμιά βόλτα τώρα που μπορούμε! Δε με πιάνεις πουθενά.εσείς έχετε διάθεση, κουράγιο για έξω? 

Εγώ αν δε δουλεύω την επόμενη μέρα έχω.. να σου πω κάτι δεν κάνω κ τπτ..Είμαι 9ωρες σχεδόν δουλειά κ μετά σπίτι δουλειές κ ξαπλα..εεε οπότε όταν δε δουλεύω θέλω να κάνω κάτι, βέβαια αυτό που λες άμα νυχτώσει μετά λέω πωωω τι το θέλαμε κ το κανόνίσαμε.. χαχα λα όταν βγαίνω μια χαρά περνάω.. χιχι..απ τη μια λέω ας τα χαρούμε τώρα γιατί μετά.....


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

@_marjio καλύτερα να είμαστε έτσι σε αυτή τη φάση παρά να έχουμε άγνοια κινδύνου και να τρέχουμε.Ευτυχώς και στο σχολείο του μικρού τηρούν κάποιους κανόνες κι έτσι δεν έχουμε θέματα με συχνές ιώσεις κλπ.Όταν λέω κανόνες εννοώ αερίζουν καλά τους χώρους και οι γονείς που τα παιδιά τους είναι άρρωστα τα κρατάνε σπίτι.

μακαρι να εκανα ετσι ολοι οι γονεις  σε ολα τα σχολεια... μου ετυχε περισυ να μου φερουν παιδι με πυρετο χωρις να με ενημερωσουν...το παιδι δεν ηταν καλα και μου λεει κυρια ειχα πυρετο το πρωι και η μαμα με εδωσε σιροπι για να ερθω σχολειο.. και οταν τηρθε να το παρει γιατι ανεβασε παλι πυρετο το μικρο μου λεει με θρασσος και τι να εκανα δεν εχω που να την αφησω και στην τελικη ανοιξε κανενα παραθυρο για να αεριζεται ο χωρος για να φυγουν τα μικροβια..!!δεν φτανει που το φερε αρρωστο και δεν σκεφτηκε πρωτα απο ολα το παιδι της μου την ειπε κιολας οτι δεν κανω καλα την δουλεια μου.!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

μακαρι να εκανα ετσι ολοι οι γονεις  σε ολα τα σχολεια... μου ετυχε περισυ να μου φερουν παιδι με πυρετο χωρις να με ενημερωσουν...το παιδι δεν ηταν καλα και μου λεει κυρια ειχα πυρετο το πρωι και η μαμα με εδωσε σιροπι για να ερθω σχολειο.. και οταν τηρθε να το παρει γιατι ανεβασε παλι πυρετο το μικρο μου λεει με θρασσος και τι να εκανα δεν εχω που να την αφησω και στην τελικη ανοιξε κανενα παραθυρο για να αεριζεται ο χωρος για να φυγουν τα μικροβια..!!δεν φτανει που το φερε αρρωστο και δεν σκεφτηκε πρωτα απο ολα το παιδι της μου την ειπε κιολας οτι δεν κανω καλα την δουλεια μου.!

Απαράδεκτη η μητέρα!Εγώ όταν ο μικρός μου εμφανίζει συμπτώματα ίωσης πάντα τον κρατάω σπίτι, όχι μόνο για την ταχύτερη ανάρρωση του αλλά επειδή σκέφτομαι και τα υπόλοιπα παιδάκια, κρίμα είναι να κολλήσουν.Εδώ οι νηπιαγωγοί έχουν απαράβατους κανόνες.Αν κάποιο παιδάκι εμφανίσει πυρετό ή κάποιο άλλο σύμπτωμα πάντα τηλεφωνούν στους γονείς να το πάρουν σπίτι.Πέρυσι όταν έκανα προσαρμογή τον μικρό μου και καθόμουν εκεί κάποια ώρα το πρωί, βρέθηκα μπροστά σε ένα περιστατικό που αξίζει να το αναφέρω.Ένα παιδάκι εμφάνισε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας ξαφνικά.Η νηπιαγωγός τηλεφώνησε στη μητέρα να έρθει να το πάρει άμεσα και απολύνανε το χώρο.Προσέχουν πολύ ευτυχώς.

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικά αναίσθητος κόσμος! Βέβαια υπάρχουν κ γονείς που όντως δεν έχουν δυνατότητα να κάτσουν μέχρι να αναρρωσουν πλήρως τα παιδάκια τους αλλά φαντάζομαι είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις. Όλοι έχουν λίγο πολύ μια εναλλακτική. Εμείς είμαστε από τους τυχερούς που έχουμε τους παππούδες διαθέσιμους αλλά μπορούμε να πάρουμε κ άδεια. Επίσης στα σχολεία που πηγαίνουν τα παιδιά μου μας παίρνουν τηλ μόλις δουν αδιαθεσια κ τα κρατάνε σε ξεχωριστό χώρο αν έχουν ανεβάσει πυρετό ή εμετό κλπ μέχρι να τα πάρουμε. κάπως έτσι την γλιτώσαμε κ φέτος. Λίγα παιδάκια απουσιάζουν.φτου φτου γιατί ακόμα έχουμε μέλλον μέχρι να τελειώσουν οι ιώσεις κ η γρίπη. 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Arabella είπε:

@_marjio καλύτερα να είμαστε έτσι σε αυτή τη φάση παρά να έχουμε άγνοια κινδύνου και να τρέχουμε.Ευτυχώς και στο σχολείο του μικρού τηρούν κάποιους κανόνες κι έτσι δεν έχουμε θέματα με συχνές ιώσεις κλπ.Όταν λέω κανόνες εννοώ αερίζουν καλά τους χώρους και οι γονείς που τα παιδιά τους είναι άρρωστα τα κρατάνε σπίτι.

Σημαντικό! Εγώ είμαι δασκάλα και έχω το αντίθετο πρόβλημα!! Δεν κρατάνε τα παιδιά σπίτι! Την Πέμπτη ήρθε μαθητής μου που είχε διαγνωστεί με η1ν1 μετά από 2 μέρες με την αιτιολογία ότι σήμερα το πρωί δεν είχα πυρετό!! 

Just now, Arabella είπε:

Απαράδεκτη η μητέρα!Εγώ όταν ο μικρός μου εμφανίζει συμπτώματα ίωσης πάντα τον κρατάω σπίτι, όχι μόνο για την ταχύτερη ανάρρωση του αλλά επειδή σκέφτομαι και τα υπόλοιπα παιδάκια, κρίμα είναι να κολλήσουν.Εδώ οι νηπιαγωγοί έχουν απαράβατους κανόνες.Αν κάποιο παιδάκι εμφανίσει πυρετό ή κάποιο άλλο σύμπτωμα πάντα τηλεφωνούν στους γονείς να το πάρουν σπίτι.Πέρυσι όταν έκανα προσαρμογή τον μικρό μου και καθόμουν εκεί κάποια ώρα το πρωί, βρέθηκα μπροστά σε ένα περιστατικό που αξίζει να το αναφέρω.Ένα παιδάκι εμφάνισε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας ξαφνικά.Η νηπιαγωγός τηλεφώνησε στη μητέρα να έρθει να το πάρει άμεσα και απολύνανε το χώρο.Προσέχουν πολύ ευτυχώς.

Κάθε πρωί περνάω με ντετολ όλα τα θρανία, έδρα, πόμολα κλπ... Ελπίζω να την γλιτώσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Σημαντικό! Εγώ είμαι δασκάλα και έχω το αντίθετο πρόβλημα!! Δεν κρατάνε τα παιδιά σπίτι! Την Πέμπτη ήρθε μαθητής μου που είχε διαγνωστεί με η1ν1 μετά από 2 μέρες με την αιτιολογία ότι σήμερα το πρωί δεν είχα πυρετό!! 

Κάθε πρωί περνάω με ντετολ όλα τα θρανία, έδρα, πόμολα κλπ... Ελπίζω να την γλιτώσουμε!!!

αναπληρωτρια εισαι?εγω νηπιαγωγος ειμαι και φυσικα καθε πρωι ανοιγα τα παραθυρα να αεριστει ο χωρος και τα εκλεινα κανενα 5 λεπτο πριν ανοιξει η πορτα, ειχα ομως μια πολυ ζεστη ταξη, εκτος αυτου ειχα παρει αδεια απο τους γονεις να μπορω να βαζω αντισυπτικο στα παιδια οταν εμπαιναν στην ταξη και οταν χρειαζοταν.. αλλα αμα εχεις γονεις που δεν νιωθουν τι να το κανεις.!

οταν μια χρονια αρρωστησα και μπηκα νοσοκομειο τα ακουσα και απο πανω που ελειπα μια βδομαδα οτι να ναι ειναι μερικες.!

Just now, Arabella είπε:

Απαράδεκτη η μητέρα!Εγώ όταν ο μικρός μου εμφανίζει συμπτώματα ίωσης πάντα τον κρατάω σπίτι, όχι μόνο για την ταχύτερη ανάρρωση του αλλά επειδή σκέφτομαι και τα υπόλοιπα παιδάκια, κρίμα είναι να κολλήσουν.Εδώ οι νηπιαγωγοί έχουν απαράβατους κανόνες.Αν κάποιο παιδάκι εμφανίσει πυρετό ή κάποιο άλλο σύμπτωμα πάντα τηλεφωνούν στους γονείς να το πάρουν σπίτι.Πέρυσι όταν έκανα προσαρμογή τον μικρό μου και καθόμουν εκεί κάποια ώρα το πρωί, βρέθηκα μπροστά σε ένα περιστατικό που αξίζει να το αναφέρω.Ένα παιδάκι εμφάνισε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας ξαφνικά.Η νηπιαγωγός τηλεφώνησε στη μητέρα να έρθει να το πάρει άμεσα και απολύνανε το χώρο.Προσέχουν πολύ ευτυχώς.

και να φαντστεις η συγκεκριμενη δεν δουλευε απλα της ετυχε εκεινη την ημερα μια δουλεια και επρεπε να παει θεσσαλονικη και μου την ελεγε  γιατι δεν προλαβε να φυγει και θα αναγκαστει να παρει μαζι της το παιδι το οποιο θα εμπαινε μεσα σε λεωφορειο φουλ ταλαιπωρια το καημενο... το αποτελεσμα της αναισθητης μανας ηταν να μπει το παιδι νοσοκομειο με συμπτωματα πνευμονιας και εκανε να ερθει σχολειο 3 βδομαδες.!


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

αναπληρωτρια εισαι?εγω νηπιαγωγος ειμαι και φυσικα καθε πρωι ανοιγα τα παραθυρα να αεριστει ο χωρος και τα εκλεινα κανενα 5 λεπτο πριν ανοιξει η πορτα, ειχα ομως μια πολυ ζεστη ταξη, εκτος αυτου ειχα παρει αδεια απο τους γονεις να μπορω να βαζω αντισυπτικο στα παιδια οταν εμπαιναν στην ταξη και οταν χρειαζοταν.. αλλα αμα εχεις γονεις που δεν νιωθουν τι να το κανεις.!

οταν μια χρονια αρρωστησα και μπηκα νοσοκομειο τα ακουσα και απο πανω που ελειπα μια βδομαδα οτι να ναι ειναι μερικες.!

και να φαντστεις η συγκεκριμενη δεν δουλευε απλα της ετυχε εκεινη την ημερα μια δουλεια και επρεπε να παει θεσσαλονικη και μου την ελεγε  γιατι δεν προλαβε να φυγει και θα αναγκαστει να παρει μαζι της το παιδι το οποιο θα εμπαινε μεσα σε λεωφορειο φουλ ταλαιπωρια το καημενο... το αποτελεσμα της αναισθητης μανας ηταν να μπει το παιδι νοσοκομειο με συμπτωματα πνευμονιας και εκανε να ερθει σχολειο 3 βδομαδες.!

Αναπληρώτρια είμαι και δεν δικαιούμαι και άδεια μέχρι να γεννήσω και φοβάμαι πολύ μην αρρωστήσω!! Το αντισηπτικό είναι σημαντικότερο αξεσουάρ κ από τα μολύβια!!! Χαχα

Ευτυχώς από την μια έχω έκτη δημοτικού και τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα και αντιλαμβάνονται πότε δεν είναι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Αναπληρώτρια είμαι και δεν δικαιούμαι και άδεια μέχρι να γεννήσω και φοβάμαι πολύ μην αρρωστήσω!! Το αντισηπτικό είναι σημαντικότερο αξεσουάρ κ από τα μολύβια!!! Χαχα

Ευτυχώς από την μια έχω έκτη δημοτικού και τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα και αντιλαμβάνονται πότε δεν είναι καλά!!

μονο αν νοσηλευτεις ή αν εισαι απο εξωσωματικη  μπορεις να παρεις αδεια.. εχω φιλη που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα και φιλη δασκαλα αναπληρωτρια που πηρα επαπλουμενη αλλα ηταν απο εξωσωματικη.! υπομονη κοριτσι μου λιγο εμεινε να περασουν οι ιωσεις.!ποσες μερες πριν το τοκετο μπορεις να παρεις αδεια 52 ή 58?

 


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε μπορώ τρελαίνομαι με αυτά που διαβάζω.. Δε λέω είμαστε τυχεροί που ειναι τα πεθερικά μου πολύ κοντά, αλλα και να μην τους είχα θα έκοβα το λαιμό μου να βρω λύση αν το παιδί μου ήταν άρρωστο.. Τι να πω;;  το θράσος μερικών γονέων με ξεπερνάει. 

Στις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ δε βγαίνουμε σε κανονική αδεια;; Εγώ τυχαία σήμερα το υπολόγιζα και μου βγαίνει κάπου στις 11 Μαΐου.. 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γι αυτο ρωτησα ποσες μερες πριν την πητ ειναι η κανονικη αδεια.. εγω περνω καθε μηνα για 30 μερες..και ετσι οπως τα υπολογισα τωρα η τελευταια αδεια τελειωνει ακριβως την μερα που ξεκιναει η κανονικη αδεια με βαση την τελεταια πητ που ειναι 11/7  την οποια ομως θα μου την σιγουρεψει στην β επιπεδου αντε να δουμε.! και λεει εκει με βγαζει πητ αλλη ημερομηνια εεε θα τρελαθω χαχαχαχαχαχα


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

μονο αν νοσηλευτεις ή αν εισαι απο εξωσωματικη  μπορεις να παρεις αδεια.. εχω φιλη που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα και φιλη δασκαλα αναπληρωτρια που πηρα επαπλουμενη αλλα ηταν απο εξωσωματικη.! υπομονη κοριτσι μου λιγο εμεινε να περασουν οι ιωσεις.!ποσες μερες πριν το τοκετο μπορεις να παρεις αδεια 52 ή 58?

 

40 ημέρες πριν... Πάντως σε επαπειλούμενη εγκυμοσύνη η άδεια είναι χωρίς αποδοχές και ένσημα (σαν να απολυεσαι!) Οπότε κάνω υπομονή να περάσει το διάστημα των ιώσεων ( αν και η περιοχή που είμαι φέτος είναι βιομηχανική ζώνη και το βιοτικό επίπεδο πολύ χαμηλο, οπότε συνεχώς αγχώνομαι για το να μην κολλήσω κάτι!!)

Link to comment
Share on other sites

@"Gigi" κι εγώ έτσι είμαι, άλλοτε θέλω σαν τρελή να βγω και είναι φορές που δεν θέλω να κουνηθώ.Η αλήθεια είναι οτι με κουράζει η πολύωρη βόλτα, φαντάσου τι θα γίνει μετά!!!

Κορίτσια εγώ θεωρώ πως εσάς τις εκπαιδευτικούς όφειλαν να σας προσέχουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί διατρέχετε περισσότερους κινδύνους, δεδομένου οτι έχετε να κάνετε με παιδιά που φέρουν, ιδιαίτερα το χειμώνα, πολλές ιώσεις, παιδικές ασθένειες κλπ.Σας είχα αναφέρει για την νηπιαγωγό του γιού μου, έμαθε οτι είναι έγκυος και δεν ξαναπάτησε στον παιδικό σταθμό γι' αυτον ακριβώς τον λόγο.Έκρινε ο γιατρός οτι δεν ήταν επαρκώς προστατευμένη και έμεινε στο σπίτι της.Εσείς τις παιδικές ασθένειες τις έχετε περάσει όλες; Εγώ είχα ανακαλύψει στην πρώτη εγκυμοσύνη οτι δεν είχα περασει την ερυθρά.Πρόσεχα πολύ και δεν έιχα έτσι κι αλλιώς επαφή με παιδιά.Μετά τη γέννα έκανα το εμβόλιο και τώρα είμαι οκ.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

@Μαρίαφi εισαι σιγουρη? η φιλη μου πληρωνοταν απο το ικα οσο καιρο ηταν σε αδεια.. τωρα δεν ξερω αν παιζει ρολο το γεγονος οτι ηταν απο εξωσωματικη που ουτως η αλλως το κρατος την θεωρει επαπ/νη εγκυμοσυνη.

@Arabella εγω δεν εχω αντισωματα στην ερυθρα και το πρωτο πραγμα που με ειπε ο γιατρος μου ειναι να προσεχω να μην βρεθω σε κλειστο χωρο με παιδια και παλι καλα που ειμαι σε αδεια.!

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...