Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@Emma9 μια χαρά θα είναι το μωρούλι σου! Και εγώ από όταν το ένιωσα πρώτη φορά μετά δε το άκουγα κάθε μέρα, οπότε συμβαίνει ..

@Αντζελίνα 30 και εγώ είχα ένα μήνα από την αυχενικη να το δω και είχα τρομερή ανυπομονησία! Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα!!

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Στην επιτροπή δε θα πηγαίνεις εσύ, θα στέλνεις κάποιον άλλο να σου περνάει την άδεια γιατί αυτοί όλο ρωτάνε για να δουν αν όντως χρειάζεσαι την άδεια ή οχι.  Σε ποιας περιοχής ΙΚΑ έγινε αυτο; μα ειναι δυνατόν να μιλάνε έτσι; 

Όσο για τον γιατρό που λες, δε θα μπορούσες να πας και στους 2 ώστε να καταλήξεις; 

Στο ΙΚΑ Χαλκίδας και σκεφτόμουν να πάρω και άλλη άδεια δεν μπορώ τα πέρα δώθε πλέον, γιατί πηγαινοερχόμουν για τη δουλειά Ευβοια- Κηφισια, αλλά μετά από αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω. 

Just now, FofiK είπε:

Γεια σου κοπέλα μου, με το καλό το μωράκι σου! Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους, προσπάθησε να ηρεμήσεις... Δε ξέρω με τις άδειες τι γίνεται, αλλά όσο για τους γιατρούς, θα σου πρότεινα να κλείσεις ραντεβού και στους δύο , να κρίνεις μόνη σου και να ακολουθήσεις το ένστικτο σου. Κλείσε εγκαίρως γιατί αν έχουν κόσμο θα έχει και αναμονή. Και επίσης, αν θες τη γνώμη μου, να τους ξεκαθαρίσεις από την αρχή πότε γεννας, γιατι παίζουν και οι άδειες τους.. Αλλά ακόμη και αν δε σε αναλάβει ο συγκεκριμένος γιατρός, λογικά θα σε συστήσει σε κάποιον άλλον.Μην αγχώνεσαι ειναι νωρίς ακόμα, και θα δεις και πώς είναι τα νοσοκομεία. Αν επιτρέπεται, ποιον γιατρό σου σύστησαν στο Αρεταίειο;

Στο Αρεταιειο το Σαλακο και στο Έλενα τον Ξενογιαννη και τον Κολλιόπουλο.Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι γιατί περνάει ο καιρός και δεν έχω καταλήξει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Γιατι υπάρχει πιθανότητα να παλιδρομησει στην εβδομάδα που είσαι; αυτό δεν γίνεται νωρίτερα; Εγώ είμαι στην 17 εβδομάδα και δεν το έχω νιώσει αλλά μου είπε στο τηλ ο γιατρός ότι στη 20 εβδομάδα θα το νιώσω ως νέα μαμά.. Έχω μεθαύριο ραντεβού για υπέρηχο κ έχω αγωνία, γτ έχουμε να το δούμε από την αυχενική.. 

Συνήθως μέχρι τη 12η είναι, άλλα ναι μπορεί πολυυυ σπάνια, άλλα ναι..κ εγώ αλλοίμονο να μην αγχωθω με κάτι.. μα ναιβσυνηθως 19 με 20 το νιώθεις άλλα επειδή ενιωθα κατι εγω έλεγα ότι μάλλον αυτό είναι κ τώρα που δεν αγχώθηκα.. :?

Just now, _marjio είπε:

@Emma9 μια χαρά θα είναι το μωρούλι σου! Και εγώ από όταν το ένιωσα πρώτη φορά μετά δε το άκουγα κάθε μέρα, οπότε συμβαίνει ..

@Αντζελίνα 30 και εγώ είχα ένα μήνα από την αυχενικη να το δω και είχα τρομερή ανυπομονησία! Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα!!

Ααα ωραία για να ηρεμήσω!Ναι ναινκ γω ανυπομονώ την άλλη εβδομάδα έχω κ περιμένω πως κ πως!!!


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Barbei θα πάρεις και άλλη άδεια απλά δε θα ξαναπάς εσύ στην Επιτροπή, στείλε κάποιον από την οικογένεια,  σύζυγο μαμά μπαμπά... Δε μπορούν να μη σου περάσουν την άδεια σε εγκυμοσύνη, βάζει κανεις την υπογραφή του να πας για δουλειά και ότι δε θα πάθεις τίποτα; Απλά όταν πάει η ίδια η εγκυμονουσα αρχίζουν τις ερωτήσεις επίτηδες..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Συνήθως μέχρι τη 12η είναι, άλλα ναι μπορεί πολυυυ σπάνια, άλλα ναι..κ εγώ αλλοίμονο να μην αγχωθω με κάτι.. μα ναιβσυνηθως 19 με 20 το νιώθεις άλλα επειδή ενιωθα κατι εγω έλεγα ότι μάλλον αυτό είναι κ τώρα που δεν αγχώθηκα.. :?

Ααα ωραία για να ηρεμήσω!Ναι ναινκ γω ανυπομονώ την άλλη εβδομάδα έχω κ περιμένω πως κ πως!!!

Κ εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι. Επειδή ένιωθα κάτι που πιστεύω ήταν το μωράκι κ τώρα δεν το νιώθω πια, ανησυχώ. Εγώ είμαι κ τρίτο μανούλα έπρεπε να το είχα νιώσει νομίζω. Θα πάρω τον γιατρό μάλλον. 

Just now, Barbei είπε:

Στο ΙΚΑ Χαλκίδας και σκεφτόμουν να πάρω και άλλη άδεια δεν μπορώ τα πέρα δώθε πλέον, γιατί πηγαινοερχόμουν για τη δουλειά Ευβοια- Κηφισια, αλλά μετά από αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω. 

Στο Αρεταιειο το Σαλακο και στο Έλενα τον Ξενογιαννη και τον Κολλιόπουλο.Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι γιατί περνάει ο καιρός και δεν έχω καταλήξει. 

Για τους γιατρούς συμφωνώ με τα κοριτσια ότι καλύτερα να τους δεις κ τους 2 κ να αποφασίσεις μετά. Μην αγχώνεσαι πάντως έχεις χρόνο αλλά μη το αφήσεις πολύ. Για την επιτροπή δεν έχω λόγια. Αν έχεις κάποιον που δεν θα φοβηθεί να κάνει φασαρία να τον στείλεις την επόμενη φορά με μια εξουσιοδότηση.δηλ τι θα πει δεν δίνουν άλλη άδεια? Κ αν αιμορραγεις? Αναλαμβάνει κάποιος από αυτούς την ευθύνη  αν γίνει κάτι εν ώρα δουλειάς? Σε ρώτησαν τι πρόβλημα έχεις κ παίρνεις άδεια? Μήπως ειπες οτι απλά δουλεύεις σε παιδικό κ φοβάσαι τις ιώσεις? Εγω πήγα 2η φορά τώρα κ δε μου είπαν τπτ. Ξέρουν ότι η φύση της δουλειάς μου δε μου επιτρέπει να συνεχίσω κ επίσης θυμούνται ότι το καλοκαίρι πάλι πήγαινα με αιμορραγια κ τελικά απεβαλλα οπότε ίσως παίζει ρόλο.

 

Just now, _marjio είπε:

@Barbei θα πάρεις και άλλη άδεια απλά δε θα ξαναπάς εσύ στην Επιτροπή, στείλε κάποιον από την οικογένεια,  σύζυγο μαμά μπαμπά... Δε μπορούν να μη σου περάσουν την άδεια σε εγκυμοσύνη, βάζει κανεις την υπογραφή του να πας για δουλειά και ότι δε θα πάθεις τίποτα; Απλά όταν πάει η ίδια η εγκυμονουσα αρχίζουν τις ερωτήσεις επίτηδες..

Συμφωνώ. κ εγώ πάω γιατί δεν έχω θέμα. Αλλιώς θα στείλω την πεθερά μου κ θα τα κάνει εκεί γυαλιά καρφιά. Το χει:mrgreen: 

Κ εμένα μου πέρασαν σε ένα ραντεβού και τις 2 άδειες. Λόγω εορτών είχαν αργήσει πάρα πολύ το ραντεβού κ πήγε Ιανουάριο αντί για Δεκέμβριο. Μήπως σου κάνουν κ σενα έτσι. 

 

 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@"Gigi" μπα δε μου πέρασαν και τις 2 αδειες μόνο τη πρωτη..Και η δεύτερη τελείωσε σήμερα έτσι;; τι να πω μεγάλη καθυστέρηση.. 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κ εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι. Επειδή ένιωθα κάτι που πιστεύω ήταν το μωράκι κ τώρα δεν το νιώθω πια, ανησυχώ. Εγώ είμαι κ τρίτο μανούλα έπρεπε να το είχα νιώσει νομίζω. Θα πάρω τον γιατρό μάλλον. 

Για τους γιατρούς συμφωνώ με τα κοριτσια ότι καλύτερα να τους δεις κ τους 2 κ να αποφασίσεις μετά. Μην αγχώνεσαι πάντως έχεις χρόνο αλλά μη το αφήσεις πολύ. Για την επιτροπή δεν έχω λόγια. Αν έχεις κάποιον που δεν θα φοβηθεί να κάνει φασαρία να τον στείλεις την επόμενη φορά με μια εξουσιοδότηση.δηλ τι θα πει δεν δίνουν άλλη άδεια? Κ αν αιμορραγεις? Αναλαμβάνει κάποιος από αυτούς την ευθύνη  αν γίνει κάτι εν ώρα δουλειάς? Σε ρώτησαν τι πρόβλημα έχεις κ παίρνεις άδεια? Μήπως ειπες οτι απλά δουλεύεις σε παιδικό κ φοβάσαι τις ιώσεις? Εγω πήγα 2η φορά τώρα κ δε μου είπαν τπτ. Ξέρουν ότι η φύση της δουλειάς μου δε μου επιτρέπει να συνεχίσω κ επίσης θυμούνται ότι το καλοκαίρι πάλι πήγαινα με αιμορραγια κ τελικά απεβαλλα οπότε ίσως παίζει ρόλο.

 

Συμφωνώ. κ εγώ πάω γιατί δεν έχω θέμα. Αλλιώς θα στείλω την πεθερά μου κ θα τα κάνει εκεί γυαλιά καρφιά. Το χει:mrgreen: 

Κ εμένα μου πέρασαν σε ένα ραντεβού και τις 2 άδειες. Λόγω εορτών είχαν αργήσει πάρα πολύ το ραντεβού κ πήγε Ιανουάριο αντί για Δεκέμβριο. Μήπως σου κάνουν κ σενα έτσι. 

 

 

Άντε καλέ δεν νομίζω να ναι κάτι.. παρε βέβαια το γιατρό σου για καλο κ για κακο..Αλλά κ στις 2 να έχει συμβεί αυτό κ να ναι κάτι κακό;!;! Υπερβολικό!! Ίσως απλά άλλαξε θέση κ χτυπάει αλλού που μπορεί να μην νιώθουμε.. ας μην αγχωνομαστε..Όλα.καλα νομίζω!


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , _marjio είπε:

@Barbei θα πάρεις και άλλη άδεια απλά δε θα ξαναπάς εσύ στην Επιτροπή, στείλε κάποιον από την οικογένεια,  σύζυγο μαμά μπαμπά... Δε μπορούν να μη σου περάσουν την άδεια σε εγκυμοσύνη, βάζει κανεις την υπογραφή του να πας για δουλειά και ότι δε θα πάθεις τίποτα; Απλά όταν πάει η ίδια η εγκυμονουσα αρχίζουν τις ερωτήσεις επίτηδες..

Και αν δεν μου την υπογράψουν ξανά όπως μου είπαν? Αυτό σκέφτομαι... Γνωρίζετε σε τι διάστημα μπαίνουν τα λεφτά και το ποσό? 

@gigi ναι αυτό θα κάνω θα δω και τους δύο, ευχαριστώ πολύ!!! Όχι είπα ότι ακριβώς είχε γράψει ο γιατρός πρόωρες συσπσπασεις μήτρας και αιμορραγία. 

2 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Γεια σου κοπέλα μου, με το καλό το μωράκι σου! Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους, προσπάθησε να ηρεμήσεις... Δε ξέρω με τις άδειες τι γίνεται, αλλά όσο για τους γιατρούς, θα σου πρότεινα να κλείσεις ραντεβού και στους δύο , να κρίνεις μόνη σου και να ακολουθήσεις το ένστικτο σου. Κλείσε εγκαίρως γιατί αν έχουν κόσμο θα έχει και αναμονή. Και επίσης, αν θες τη γνώμη μου, να τους ξεκαθαρίσεις από την αρχή πότε γεννας, γιατι παίζουν και οι άδειες τους.. Αλλά ακόμη και αν δε σε αναλάβει ο συγκεκριμένος γιατρός, λογικά θα σε συστήσει σε κάποιον άλλον.Μην αγχώνεσαι ειναι νωρίς ακόμα, και θα δεις και πώς είναι τα νοσοκομεία. Αν επιτρέπεται, ποιον γιατρό σου σύστησαν στο Αρεταίειο;

Στο Έλενα τον Κολλιόπουλο και τον Ξενογιαννη και στο Αρεταιειο τον Σαλακο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Barbei είπε:

Γνωρίζετε σε τι διάστημα μπαίνουν τα λεφτά και το ποσό? 

Για το επίδομα τοκετού λες ? Κανείς την αίτηση 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και τα χρήματα μπαίνουν μετά από 2-3 βδομάδες.

Μετα τον τοκετό ξανακάνεις αίτηση για το επίδομα λοχείας οπότε τα πρώτα χαρτιά κράτησε τα σε αντίγραφο ή και πρωτότυπο αν μπορείς γιατί κάποια θα χρειαστούν. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Barbei ο πρώτος μήνας της αναρρωτικής πληρώνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό από τον εργοδότη. Μετά ο επόμενος μήνας είναι ολόκληρος του ΙΚΑ. Το πότε θα πληρώσουν διαφέρει από περιοχή σε περιοχή.  Ας πούμε εμένα με πέρασαν επιτροπή σήμερα για άδεια από 17/12.. Ζήσε Μάη μου δλδ.. Και το ποσό που βάζουν πάει αναλογα με το μισθό σου, εμένα πχ στη προηγούμενη εγκυμοσύνη, μου έβγαινε λιγότερο το μήνα περίπου 70€ από τον κανονικό μου μισθό. 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , BabyGirl_A είπε:

Για το επίδομα τοκετού λες ? Κανείς την αίτηση 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και τα χρήματα μπαίνουν μετά από 2-3 βδομάδες.

Μετα τον τοκετό ξανακάνεις αίτηση για το επίδομα λοχείας οπότε τα πρώτα χαρτιά κράτησε τα σε αντίγραφο ή και πρωτότυπο αν μπορείς γιατί κάποια θα χρειαστούν. 

Αν και αυτό είναι χρήσιμο σε ευχαριστώ!!!! Ρωτούσα για την αναρρωτική από το γυναικολογο

Just now, _marjio είπε:

@Barbei ο πρώτος μήνας της αναρρωτικής πληρώνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό από τον εργοδότη. Μετά ο επόμενος μήνας είναι ολόκληρος του ΙΚΑ. Το πότε θα πληρώσουν διαφέρει από περιοχή σε περιοχή.  Ας πούμε εμένα με πέρασαν επιτροπή σήμερα για άδεια από 17/12.. Ζήσε Μάη μου δλδ.. Και το ποσό που βάζουν πάει αναλογα με το μισθό σου, εμένα πχ στη προηγούμενη εγκυμοσύνη, μου έβγαινε λιγότερο το μήνα περίπου 70€ από τον κανονικό μου μισθό. 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Πολύ τρέξιμο και άγχος με αυτα και ξεχνάω να ζήσω αυτό το θαύμα που συμβαίνει με το μωρό μου και τον άντρα μου

Link to comment
Share on other sites

Σε αγχωσαν αυτοί στην Επιτροπή, δε φταις κορίτσι μου.. Ηρέμησε και την επόμενη φορά στείλε απλά άλλον να περάσει την Επιτροπή γιατί εσύ υποτίθεται πρέπει να είσαι ξαπλα! 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλημέρα! Σήμερα έχουμε ξυπνήσει από πολύ νωρίς, έχουμε άγχος γιατι το απόγευμα θα πάμε να δούμε το μωράκι μας!!!! Πέρασε ένας μήνας από την αυχενική διαφάνεια!!! Επίσης θέλω να ρωτήσω το γιατρό μου γιατί μου έκοψε το φολλικο, εσείς το παίρνετε ακόμα? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημεεεεερααααααα!!!

@Barbei με το καλό να το δείτε το μπεμπακι! Κι εγώ ανυπομονώ σε μια εβδομάδα έχω β επιπέδου!! Εχω να το δώ από 20/1 και μου έλειψε το γλυκουλι μου!!

Χθές έκανα κάποια ψώνια! Πήρα μια ελαφριά φλισ κουβερτουλα και σεντονακια για την καλαθουνα! Τα βρήκα σε καλές τιμές λόγω εκπτώσεων! 

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

@Barbei συνήθως το σταματάνε το φολικό κάπου στις 13 14 εβδομάδες .. Με το καλο να δείτε το μπεμπάκι σας σήμερα!

@Vila Αντε κανεις την αρχη για τη β επιπέδου!! Τέλεια!

 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...