Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, _marjio είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!

@Koalaki87 είναι αβέβαιη η κατάσταση των οικονομικών για τους περισσότερους. Εγώ στο Ιασώ μια φορά πήγα που γέννησε μια φίλη μου σε 4κλινο (αν θυμάμαι καλα) και μου έκανε εντύπωση πόση απόσταση είχαν τα κρεβάτια μεταξύ τους. Οπότε θεωρώ τέτοιες αποστάσεις ή ακόμα μεγαλύτερες θα έχουν και τα 3κλινα. Σίγουρα αν μου περίσσευαν λεφτά και δε θα έπρεπε να τα μαζέψω θα πήγαινα σε δίκλινο ή μονοκλινο αλλά οι τιμές για Αθήνα είναι αρκετά υψηλές..  Επίσης ρωτα τον γιατρό σου την αμοιβή του γιατί μερικοί σου λένε σε τι δωμάτιο θα πας;; μονοκλινο;; θέλω 5000, 4κλινο;; Θέλω 1500... Υπάρχουν και αυτοί!! 

Εγώ να σας πω ούτε να πάω σε μαιευτήριο να γεννήσω δε θέλω στη παρούσα φάση, αν δε φοβόταν ο αντρας μου θα καθόμουν σπίτι να γεννήσω, μιας και η μαια μου κάνει τοκετό στο σπίτι μαζί με μια συνεργάτη της! Οπότε αναγκαστικά θα πάω να γεννήσω στο Λητώ και θα φύγω όσο πιο σύντομα γίνεται, θα πω του γιατρού να υπογράψει και αυτός και εμείς και να φύγουμε χωρίς διανυκτέρευση, δεν αισθάνομαι καμία ασφάλεια εκεί μέσα.. εννοείται όλα αυτά προϋποθέτουν ένα υγιές και τελειομηνο μωρούλι ❤

Σε ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου...λογικά για τρίκλινο θα κοιτάξω..αλλά να σε ρωτήσω κάτι επειδή το χω διαβάσει και κάπου αλλού εδώ...η αμοιβή του γιατρού γιατί έχει σχέση με το δωμάτιο που θα επιλέξουμε;;; Ξεχωριστά δεν τους πληρώνουμε;;; Δλδ αν θέλω τρίκλινο θα μου πάρει πιο πολλά η πιο λίγα; Συγνώμη που ρωτάω αυτό αλλά δεν το γνωρίζω βρε κορίτσια και μερικά στο τρόπο λειτουργείας μου φαίνονται κουλα με τους γιατρούς

Just now, Vila είπε:

Γειά σας γλυκιες μανούλες!

@Gianna! μου υπάρχει μια συζήτηση στο φόρουμ που λέγεται "πράγματα που θα χρειαστούμε για το μωρό μας" ρίξε μια ματιά έχουμε γράψει αρκετές σελίδες! 

Θα σου πω εγώ τι έχω αγοράσει προς το παρόν :

Καρότσι 2 σε 1

Καθησματακι αυτοκινήτου

10 φανελάκια κοντομανικα με κούμπωμα κάτω ( τα 3 μέγεθος 0-3 και τα υπόλοιπα 3-6) 

7 φορμακια ολόσωμα μακρυμανικα

5 ζευγάρια καλτσακια

2 σκουφάκια βαμβακερά

2 μικρές σαλιαρες βαμβακερές

5 πάνες αγκαλιας (2 βαμβακερές και 3 μουσελίνας)

2 μπουρνουζακια κάπα με κουκούλα

3 κουβερτουλες αγκαλιας (1 βαμβακερή, 1 πικε και 1 φλις)

2 σεντονακια  για την καλαθουνα

1 σετ προίκας κούνιας + 1 σετ σεντόνια κούνιας

Κούνια και στρώμα

1 αδιάβροχο προστατευτικό στρώματος για την κούνια

Μαξιλάρι θηλασμού

Κρέμα αλλαγής πάνας 

σαμπουάναφρολουτρο για νεογέννητα

Σετ χτενουλες και νυχοκοπτη

2 πιπίλες και τρία μπιμπερο ( μου τα έδωσε δώρο ο γιατρουλης)

Αποστείρωτη (θα μου δώσει η νύφη μου)

 

Τι άλλο θέλω να πάρω:

Σελτεδακια

Πανακια λαβετες

Μπατονετες για μωρά

Φυσιολογικό ορό και ότι άλλο χρειάζεται για τον ομφαλό

Θερμόμετρο μωρού

Θερμόμετρο χώρου/ νερού

Μπανιεριτσα

Πάνες - μωρομαντιλα

Συρταριερα

Μουσικό περιστρεφόμενο κούνιας

Θηλαστρο

Νυχτικες θηλασμού για το μαιευτήριο

Βρεφικά απορρυπαντικά

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.. μπορεί και να ξεχνάω κάτι..

 

 

Καλά σε βρίσκω σε πολύ καλή οργάνωση... Μπράβο έχεις πάρει τα περισσότερα!!!βασικά τα πιο κύρια! Εγώ καρότσι κούνια καθίσματακι αυτοκινήτου, αποστειρωτη και βραστηρας,κρέμες και βρεφική περιποίηση και μπανιέρα..ου λείπουν ζιπουνακια φορμακια,λευκά είδη,μπιμπελό και διαφορά που τα ανακαλύπτω στην πορεία επίσης εγώ εκτός από το καρότσι και την κούνια όλα τα άλλα τα αγόρασα από το ίντερνετ τα παρήγγειλα με το που κλείσανε τα μαγαζιά και περιμένω να έρθουν γιατί να ξέρετε θα γίνεται ένας ψιλοχαμουλης αργότερα και όταν ανοίξουν τα μαγαζιά ειδικά σε αυτά που δεν είναι ετοιμοπαραδοτα.

  • Μου αρέσει 2

bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Koalaki87 ο δικός μου γιατρός παίρνει 1500, δε τον νοιάζει σε τι δωμάτιο θα μείνω. Ο προηγούμενος που είχα με είχε ρωτήσει σε τι δωμάτιο θα μείνω και αναλόγως ήταν η αμοιβή του. Δλδ 1500 πήρε επειδή έμεινα σε οικονομικό 4κλινο που είχε τότε το Μητέρα, αν του έλεγα μονοκλινο θα ζητούσε περισσότερα .. Γενικά συμβαίνει και αυτό, όχι ότι είναι κανόνας. Γι αυτό σου λέω ρώτησε τον!!

Επίσης τα λεφτά που μπορείς να εξοικονομήσεις από το δωμάτιο μπορείς να τα δώσεις σε ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα υγειας για το παιδάκι σας! Ή ένα αποταμιευτικο πρόγραμμα :smile:

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

@Koalaki87 ο δικός μου γιατρός παίρνει 1500, δε τον νοιάζει σε τι δωμάτιο θα μείνω. Ο προηγούμενος που είχα με είχε ρωτήσει σε τι δωμάτιο θα μείνω και αναλόγως ήταν η αμοιβή του. Δλδ 1500 πήρε επειδή έμεινα σε οικονομικό 4κλινο που είχε τότε το Μητέρα, αν του έλεγα μονοκλινο θα ζητούσε περισσότερα .. Γενικά συμβαίνει και αυτό, όχι ότι είναι κανόνας. Γι αυτό σου λέω ρώτησε τον!!

Επίσης τα λεφτά που μπορείς να εξοικονομήσεις από το δωμάτιο μπορείς να τα δώσεις σε ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα υγειας για το παιδάκι σας! Ή ένα αποταμιευτικο πρόγραμμα :smile:

Έχεις δίκιο αυτό με το ασφαλιστικό πρόγραμμα υγείας!!! Θα το κοιτάξω!!!χίλια ευχαριστωωωωωωω!!!!


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mvasi κοριτσάκι μου τελικά είχες δίκιο!πήγα στο φαρμακείο σήμερα και η ένεση rhophylac είναι σε έλλειψη.μου είπε ότι μάλλον μόνο σε νοσοκομεία θα μπορώ να την βρω.θα την ψάξει και θα μου πει.

Κορίτσια μια ερώτηση...εχει βγάλει καμία την μαύρη γραμμουλα στην κοιλιά?

Στον γιο μου δεν θυμάμαι ποτέ μου εμφανίστηκε.καπου διάβασα από τον τρίτο η πέμπτο μήνα.

 


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

@Mvasi κοριτσάκι μου τελικά είχες δίκιο!πήγα στο φαρμακείο σήμερα και η ένεση rhophylac είναι σε έλλειψη.μου είπε ότι μάλλον μόνο σε νοσοκομεία θα μπορώ να την βρω.θα την ψάξει και θα μου πει.

Κορίτσια μια ερώτηση...εχει βγάλει καμία την μαύρη γραμμουλα στην κοιλιά?

Στον γιο μου δεν θυμάμαι ποτέ μου εμφανίστηκε.καπου διάβασα από τον τρίτο η πέμπτο μήνα.

 

Τώρα που το λες δεν είχα κοιτάξει καν!! Αλλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα σε εμένα.. 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, _marjio είπε:

Τώρα που το λες δεν είχα κοιτάξει καν!! Αλλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα σε εμένα.. 

Σαν τριτομανπυλα θυμάσαι ποτέ σου εμφανίστηκε στις προηγούμενες?κουβέντα να γίνεται...χαχα


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι βρε παιδί μου, πάει καιρός από τότε χαχα.. Σίγουρα εμφανίστηκε παντως, για την ωρα οι θηλες μου έχουν σκουρυνει μόνο!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

@foroulinaεάν δεν βρει ο φαρμακοποιός σου από άλλο συνάδελφο ή από τις αποθήκες του,πες μου!Μην αγχώνεσαι!:wink:

Μήπως έχετε κανένα μαγαζί για κούνια;!Εγώ έως τώρα πρόλαβα να πάρω μόνο καρότσι!

Μαύρη γραμμή έχω και εγώ!δεν είναι πολύ ευδιάκριτη όμως,μόνο από τον αφαλό και κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

Σαν τριτομανπυλα θυμάσαι ποτέ σου εμφανίστηκε στις προηγούμενες?κουβέντα να γίνεται...χαχα

Εγώ την είχα πολύ έντονη κ στους 2 κ τώρα έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται. Νομίζω τώρα στην αρχή του 3ου τριμήνου θα γίνει έντονη. Επίσης είχε αργήσει πάρα πολύ να μου φύγει. Μασχάλες κ θηλες έχουν ήδη σκουρυνει πάρα πολύ σε μένα! 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα κορίτσια η γραμμή αχνοφαίνεται κ είναι κάτω απ τον αφαλό.. Επίσης να κάνω κ γω μια ερωτηση..ο αφαλος επρεπε να χει πεταχτει ή πεταγεται πιο μετα;;;παντως εμενα ακομα μια χαρά στη θεσουλα του ειναι..όσον αφορά μασχάλες τσου, θηλες λίγο ναι..κ κάτι άσχετο, έχει καμία ιδέα τι μπορεί να έχω πατήσει κ να εξαφανίστηκαν τα τικερακια σας μαζί κ το δικό μου;πφφφ θελω να τα επαναφερωωωω!!!!:roll:


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emma9 είπε:

Κ μένα κορίτσια η γραμμή αχνοφαίνεται κ είναι κάτω απ τον αφαλό.. Επίσης να κάνω κ γω μια ερωτηση..ο αφαλος επρεπε να χει πεταχτει ή πεταγεται πιο μετα;;;παντως εμενα ακομα μια χαρά στη θεσουλα του ειναι..όσον αφορά μασχάλες τσου, θηλες λίγο ναι..κ κάτι άσχετο, έχει καμία ιδέα τι μπορεί να έχω πατήσει κ να εξαφανίστηκαν τα τικερακια σας μαζί κ το δικό μου;πφφφ θελω να τα επαναφερωωωω!!!!:roll:

Εγώ το βλέπω το τικερακι σου πάντως! 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Elpis912 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος Και ανήκω και εγώ στις μανούλες Ιουλίου! Επειδή όλο αυτό με την καραντίνα με έχει αγχώσει όσον αφορά στην προετοιμασία του δωματίου και τα απαραίτητα για το μωρο, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσας ή κάποια γνωστή σας έχει αγοράσει καρότσι της εταιρίας Joolz και τις εντυπώσεις! Μου άρεσε πολύ από τις περιγραφες που διάβασα αλλά δεν βρίσκω κριτικες στο ιντερνετ!Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο καρότσι θα με βοηθούσατε πολύ! 

Το joolz το γλυκοκοίταζε ο άντρας μου έως την στιγμή που πήγαμε και το είδαμε από κοντά!Μου φάνηκε ογκώδες χωρίς λόγο,δύσκολο κλείσιμο και λίγο βαρύ.φυσικά δεν δίνει τίποτα extra...ούτε καν τον ποδόσακο,υπολόγισε τα extra 200€ plus!

Εμείς μετά από λίγο ψάξιμο  καταλήξαμε στο inglesina quad quattro!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mvasi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!

@foroulinaεάν δεν βρει ο φαρμακοποιός σου από άλλο συνάδελφο ή από τις αποθήκες του,πες μου!Μην αγχώνεσαι!:wink:

Μήπως έχετε κανένα μαγαζί για κούνια;!Εγώ έως τώρα πρόλαβα να πάρω μόνο καρότσι!

Μαύρη γραμμή έχω και εγώ!δεν είναι πολύ ευδιάκριτη όμως,μόνο από τον αφαλό και κάτω!

Κορίτσι μου εσύ?Αθήνα μένεις?δες στο dimas-bebe.gr.

Just now, Emma9 είπε:

Κ μένα κορίτσια η γραμμή αχνοφαίνεται κ είναι κάτω απ τον αφαλό.. Επίσης να κάνω κ γω μια ερωτηση..ο αφαλος επρεπε να χει πεταχτει ή πεταγεται πιο μετα;;;παντως εμενα ακομα μια χαρά στη θεσουλα του ειναι..όσον αφορά μασχάλες τσου, θηλες λίγο ναι..κ κάτι άσχετο, έχει καμία ιδέα τι μπορεί να έχω πατήσει κ να εξαφανίστηκαν τα τικερακια σας μαζί κ το δικό μου;πφφφ θελω να τα επαναφερωωωω!!!!:roll:

Ο αφαλος έχει γίνει επίπεδος και πετάγεται λίγο...χαχαχα

Και εγώ το βλέπω!

Θα κανετε προετοιμασία στις θηλές?Έχω ακούσει για την κρεμα της medela.στον γιο μου δεν έκανα τπτ και με είχε πληγώσει πολύ!λέω να την πάρω να βάζω ένα μήνα πριν.αν και πιστεύω θα είμαι καλύτερα γιατί θηλασα 16 μηνες

  • Μου αρέσει 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mvasi είπε:

Το joolz το γλυκοκοίταζε ο άντρας μου έως την στιγμή που πήγαμε και το είδαμε από κοντά!Μου φάνηκε ογκώδες χωρίς λόγο,δύσκολο κλείσιμο και λίγο βαρύ.φυσικά δεν δίνει τίποτα extra...ούτε καν τον ποδόσακο,υπολόγισε τα extra 200€ plus!

Εμείς μετά από λίγο ψάξιμο  καταλήξαμε στο inglesina quad quattro!

Γεια σα κοριτσια!!και μενα αχνοφαινεται η γραμμουλα και αυτες τις μερες εχει μεγαλωσει και η κοιλια μου..και μεις σρ αυτο το καροτσι καταληξαμε inglesina quad quattro rodeo sand!!που ειναι 3 σε 1

  • Μου αρέσει 2

vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kerasia93 είπε:

Γεια σα κοριτσια!!και μενα αχνοφαινεται η γραμμουλα και αυτες τις μερες εχει μεγαλωσει και η κοιλια μου..και μεις σρ αυτο το καροτσι καταληξαμε inglesina quad quattro rodeo sand!!που ειναι 3 σε 1

Χαχαχα και το ίδιο χρώμα πετύχαμε!:grin:

Just now, foroulina είπε:

Κορίτσι μου εσύ?Αθήνα μένεις?δες στο dimas-bebe.gr.

 

Ναι Αθήνα!θα μπω να χαζέψω καμία κούνια το βραδάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...