Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Despoina1988 είπε:

      Δεν δίνουν τα ουτροτζεσταν για τις συσπάσεις κυρίως τα δίνουν σαν υποστήριξη προγεστερόνης για να βοηθήσει την μήτρα να υποστηρίξει το αρχομενο έμβρυο . επίσης και η βιοχημική αποβολή λέγεται .

      Ναι προγεστερονη ειναι αλλα τη δινουν σωρηδον και για συσπασεις οπως το μαγνησιο, ειτε στοματικα ειτε κολπικα, προληπτικα. Με την ιδια ευκολια που δινουν πχ φολικο που οντως ειναι απολυτως απαραιτητο. 

      Ναι βιοχημικη αποβολη. Απλα δεν υπαρχει εμβρυο. 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@Gianna! Έχω εγώ ενοχλήσεις στην κοιλιά κάτω κάτω αλλά σαν να έχω τσιμπηματα.. Νιωθω να πέφτουν βελόνες κοντά στην ουρηθρα μου, που κάποιες φορές με τιναζουν..ειδικά όταν είμαι όρθια.. Έκανα εξετάσεις ούρων και είναι καθαρές.. Και μου είπαν ότι είναι μάλλον το κεφάλι του μωρου που πιεζει δεν το είχα ξανακούσει.. Τρόμαξα πριν αλλά μάλλον είναι φυσιολογικα.. Θα ενημερώσω ξανά τον γιατρό αν συνεχίσει..δεν θέλω ακόμη γιατί τον έχω ζαλίσει.. Σας έχει συμβεί; ειδικά στις έμπειρες μανούλες.. 

@Τζινα38μπράβο που όλα είναι καλά με την μπέμπα σου.. Θα περάσουν γρήγορα οι μέρες..

@_marjio θα γεννήσεις στο νερό; μπραβο κοπέλα μου.. Εγώ ως πρώτη φορά μαμα, αν και το σκεφτόμουν, είμαι λίγο φοβιτσιαρα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

@Gianna! Έχω εγώ ενοχλήσεις στην κοιλιά κάτω κάτω αλλά σαν να έχει τσιμπηματα.. Σαν να πέφτουν βελόνες κοντά στην ουρηθρα μου..ειδικά όταν είμαι όρθια.. Έκανα εξετάσεις ούρων και είναι καθαρές.. Και μου είπαν ότι είναι μάλλον το κεφάλι του μωρου που πιεζει δεν το είχα ξανακούσει.. Τρόμαξα πριν αλλά μάλλον είναι φυσιολογικα.. Θα ενημερώσω ξανά τον γιατρό αν συνεχίσει..

@Τζινα38μπράβο που όλα είναι καλά με την μπέμπα σου.. Θα περάσουν γρήγορα οι μέρες..

@_marjio θα γεννήσεις στο νερό; πλμπραβο κοπέλα μου.. Εγώ ως πρώτη φορά μαμα, αν και το σκεφτόμουν, είμαι λίγο φοβιτσιαρα.. 

Κ εγώ αύριο που θα πάω για το Doppler θα τον ρωτήσω αλλά αν είναι κάτι θα το δει κ αυτός. Μπορεί να είναι κ το κεφάλι του ποιος ξέρει. Απλά σαν πρώτο μωρό με αγχωνουν μερικά πράγματα κ με φοβίζουν κ λέω δε περνάνε οι ώρες να πάω στο γιατρό να δούμε ότι όλα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gianna! είπε:

Κ εγώ αύριο που θα πάω για το Doppler θα τον ρωτήσω αλλά αν είναι κάτι θα το δει κ αυτός. Μπορεί να είναι κ το κεφάλι του ποιος ξέρει. Απλά σαν πρώτο μωρό με αγχωνουν μερικά πράγματα κ λέω δε περνάνε οι ώρες να πάω στο γιατρό να δούμε ότι όλα είναι καλά

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Κι εγώ αγχώνομαι με διαφορά που μου συμβαίνουν.. Και δεν μου αρέσει αυτό το συναίσθημα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Κι εγώ αγχώνομαι με διαφορά που μου συμβαίνουν.. Και δεν μου αρέσει αυτό το συναίσθημα.. 

Ναι γιατί δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αλλά λίγος καιρός μας έμεινε κ μετά θα τα ξεχάσουμε όλα όταν θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά. Απλά να πάω αύριο κ να μου πει όλα καλά είναι κ ότι είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθω μετά δε με νοιάζει τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

 

@_marjio θα γεννήσεις στο νερό; μπραβο κοπέλα μου.. Εγώ ως πρώτη φορά μαμα, αν και το σκεφτόμουν, είμαι λίγο φοβιτσιαρα.. 

Να μη σε φοβίζει το φυσικό..Η φύση ξέρει, έτσι όπως μπήκε το μωρό, έτσι φυσικά θα βγει, αν αφήσουμε το σώμα μας να κάνει τη δουλειά του χωρίς παρεμβάσεις! Να σε φοβίζουν οι κρύες κλασικες αίθουσες των χειρουργείων.. ❤

Έπειτα ο φόβος είναι ένα δημιούργημα του μυαλού,  εσύ εισαι αυτή που μπορείς να του κανεις κουμάντο και να μη σου πάρει τον αερα.. μην αφήσεις να σου χαλάσει μαγικές στιγμές :wink:

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Κορίτσι μου σε ποια εβδομαδα εισαι;; Σιδηρο και εγώ χαμηλό έχω, αλλά νομίζω τα άλλα είναι πιο σοβαρά θέματα..  Τώρα θα κανεις επαναληπτικές εξετάσεις πάλι να δείτε τα επιπεδα; Αφού θα έχεις κάνει τις ενέσεις μια χαρά θα είναι το μωράκι σου!! 

Εντάξει ακομα δροσια έχω εδώ, έχει αεράκι ωραίο και χαμηλή θερμοκρασία..  Τα μωρά είναι με τις μέρες τους μάλλον. Ηρέμησε φάε κάτι γλυκό πιες και παγωμένο νερό και θα ξυπνήσει που θα πάει ;-)

Εγώ πάλι ευτυχώς κοιμήθηκα καλά, 2 φορές ξύπνησα μόνο και με πήρε πάλι ο ύπνος αμέσως μετά..  Τη Πέμπτη θα πάμε στο γιατρό και μετά θα πάμε να δούμε και τη μαία μας, να μιλήσουμε για πλάνο κλπ. Μη τη δούμε στο τοκετό κατευθείαν..

Καλησπέρα!! Είμαι στην 33+3 μέρες .Έχω χολοσταση κύησης για αυτό και οι αυξημένες τιμές επίσης ανακαλύψαμε 3 πέτρες στη χολή οι οποίες δεν με αφήνουν να να χωνέψω τίποτα αν και κάνω παρά πολύ αυστηρή δίαιτα . Επίσης έχω σταματήσει και όλα τα συμπληρώματα για να μπορέσει να αντέξει λίγο παραπάνω το συκώτι μου. Χολοσταση κύησης είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά όχι τόσο έντονη. Αυτή την φορά ξεκινήσει στην 28 εβδομάδα αλλά παρά πολύ έντονη.Απο την φαγούρα έχω σκίσει όλο το σώμα μου και έχω κάνει παντού πληγές.Στοχος είναι να φτάσω την 36 εβδομάδα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω για αυτό είπαμε να κάνω τώρα την δευτέρη δόση κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Μπράβο @Τζινα38μου, θα περάσουν νεράκι οι μέρες και θα είστε αχωριστες, να έχεις να μας λες μετά για τη καθημερινότητα σου με το μωρούλι!! Εσύ πως εισαι; πονας; σηκώνεσαι ε;;

Ναι είμαι πολύ καλύτερα.. σηκώνομαι και κόβω βόλτες στον διάδρομο όσο πιο πολύ περπατάω τόσο πιο καλά νιώθω.. τα πονακια που έχω τώρα είναι πιο πολύ από τις συσπάσεις της μήτρας παρά από την τομή

1 ώρα πρίν, "Gigi" είπε:

Μπράβο το κορίτσι μας!!!!! Εμεις είχαμε τον μικρό σε θερμοκοιτίδα τις μέρες που ήμουν στο μαιευτήριο κ σε καταλαβαίνω. Μπορεί τωρα να σου ακούγονται πολλές οι μέρες αλλά πραγματικά θα περάσουν αμέσως κ μετά θα είστε αχώριστες!!

Marjio μου η μαία είναι του γιατρού ή την έχεις επιλέξει εσύ?εμένα ο γιατρός μου δεν έχει μαία γενικά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν πολύ συνηθίζεται.. Μόνο από μια κοπέλα έχω ακούσει που είχε μαία ο γιατρός της από την αρχη. Κατά τ άλλα πάμε στο μαιευτήριο  κ οποια έχει βάρδια. Τι σκέφτεσαι για το σχολείο? Θα τα στείλεις? Εγω θα τους στείλω αν κ ο παιδίατρος μου πρότεινε 10 μέρες πριν γεννήσω να τους έχω σπίτι για παν ενδεχόμενο. Θα πάνε τις 2 βδομαδες κ μετά βλέπουμε. Ευτυχώς κατεβαίνουν στην πυλωτή με τα άλλα παιδάκια κ έχουν ξεσκάσει αυτές τις μερες. Εγώ με το άνοιγμα των σχολείων μελαγχολησα λίγο.. Σκέφτομαι ότι είναι τελευταίες μέρες πριν γεννήσω κ θα χάσουμε την ηρεμία μας.. Θα περνάει η μέρα αμέσως κ μετά θα έρθει κ η μπέμπα κ θα τους "στερηθω" κατά κάποιο τρόπο. Με έχει πιάσει συγκίνηση.. Χαμός. Πολύ περίεργα όσο πλησιάζει η μέρα. 

@Athinaa και @katerinafilip εύχομαι να αλλάξει η κατάσταση κ να φτάσετε και οι 2 στον 9ο μήνα κορίτσια μου!!!

Να ρωτήσω κάτι αυτή η φαγουρα που λέτε τι φαγουρα είναι? Γιατί 3-4μερες τώρα κ εγώ όταν είμαι όρθια π.χ όταν μαγειρεύω η πλένω κάτι κ είμαι ακίνητη νιώθω κάτι σαν φαγουρα, σαν τσιμπήματακια κυριως στα πόδια κάτω μέχρι τις γάμπες. Παίζει να εννοείτε κάτι τέτοιο? 

Κ εγώ αυτές τις μέρες κυρίως το βράδυ νιώθω την μπέμπα. Λίγες φορές μέσα στη μέρα. Αντε τυχερουλη αύριο γιατρουλη θα ηρεμήσεις!!!! Καλά αποτελέσματα!! 

Πραγματικά ας κρατήσουν το παιδάκι μου όσες μέρες χρειάζεται για το καλό της θα κάνω υπομονή για να την πάρω σπίτι την σωστή στιγμή..

  • Μου αρέσει 2

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinafilip είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι στην 33+3 μέρες .Έχω χολοσταση κύησης για αυτό και οι αυξημένες τιμές επίσης ανακαλύψαμε 3 πέτρες στη χολή οι οποίες δεν με αφήνουν να να χωνέψω τίποτα αν και κάνω παρά πολύ αυστηρή δίαιτα . Επίσης έχω σταματήσει και όλα τα συμπληρώματα για να μπορέσει να αντέξει λίγο παραπάνω το συκώτι μου. Χολοσταση κύησης είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά όχι τόσο έντονη. Αυτή την φορά ξεκινήσει στην 28 εβδομάδα αλλά παρά πολύ έντονη.Απο την φαγούρα έχω σκίσει όλο το σώμα μου και έχω κάνει παντού πληγές.Στοχος είναι να φτάσω την 36 εβδομάδα αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω για αυτό είπαμε να κάνω τώρα την δευτέρη δόση κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο.

Θυμάμαι ότι είχες αναφέρει πως είχες και στη προηγούμενη εγκυμοσύνη σου.. Καλά κάνουν με τις ενέσεις γιατί δε ξέρεις αν τελικά φτάσεις τις 36, είσαι σε μια ασφαλή εβδομάδα και ότι γίνει σίγουρα θα ειναι για καλό..  Υπομονή να δείτε και αυτή την εβδομάδα πως είναι τα πράγματα.  Το μωρό πόσο στο υπολογίζουν βάσει υπερηχου; 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

@Τζινα38Να σας ζήσει η μπεμπούλα, γερή και ευτυχισμένη, το ίδιο και εσύ με το καλό σε λίγες μέρες να την έχεις αγκαλιά σου. :)

@Athinaaυπομονή λίγο ακόμη, από ότι καταλαβαίνω με αυτά που περνάς, είσαι πολύ δυνατή και ψύχραιμη, μπράβο σου. Όλα θα πάνε καλά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, _marjio είπε:

Θυμάμαι ότι είχες αναφέρει πως είχες και στη προηγούμενη εγκυμοσύνη σου.. Καλά κάνουν με τις ενέσεις γιατί δε ξέρεις αν τελικά φτάσεις τις 36, είσαι σε μια ασφαλή εβδομάδα και ότι γίνει σίγουρα θα ειναι για καλό..  Υπομονή να δείτε και αυτή την εβδομάδα πως είναι τα πράγματα.  Το μωρό πόσο στο υπολογίζουν βάσει υπερηχου; 

Ναι ευτυχώς είμαι σε ασφαλή εβδομάδα βοηθάει πολύ στην ψυχολογία αυτό.Το μωρό φαίνεται μια εβδομάδα πιο μεγάλο την προηγούμενη Δευτέρα που έκανα υπέρηχο το έβγαλε 2360 φαντάζομαι θα έχει πάρει ακόμα 200 γραμμάρια.Το καλό στην κατάσταση μου ότι το μωράκι δεν επιρρεαζετε από την δική μου ταλαιπωρία!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Να μη σε φοβίζει το φυσικό..Η φύση ξέρει, έτσι όπως μπήκε το μωρό, έτσι φυσικά θα βγει, αν αφήσουμε το σώμα μας να κάνει τη δουλειά του χωρίς παρεμβάσεις! Να σε φοβίζουν οι κρύες κλασικες αίθουσες των χειρουργείων.. ❤

Έπειτα ο φόβος είναι ένα δημιούργημα του μυαλού,  εσύ εισαι αυτή που μπορείς να του κανεις κουμάντο και να μη σου πάρει τον αερα.. μην αφήσεις να σου χαλάσει μαγικές στιγμές :wink:

Έχεις απόλυτο δίκιο..Είναι πολύ όμορφα τα λόγια σου.. Απλά πέρασα 2 σοβαρα προβλήματα υγείας( που ξεπεράστηκαν)  πριν μείνω έγκυος και γι αυτό αγχώνομαι πιο εύκολα και φοβάμαι να γεννήσω εκτός νοσοκομείου.. Σε άλλη φάση θα το έκανα σίγουρα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο..Είναι πολύ όμορφα τα λόγια σου.. Απλά πέρασα 2 σοβαρα προβλήματα υγείας( που ξεπεράστηκαν)  πριν μείνω έγκυος και γι αυτό αγχώνομαι πιο εύκολα και φοβάμαι να γεννήσω εκτός νοσοκομείου.. Σε άλλη φάση θα το έκανα σίγουρα.. 

Για τοκετό στο νερό σε μαιευτήριο λεω!!! Υπάρχει δυνατότητα στο Λητώ, και στο Ιασώ!! Φυσικά και ένας φυσικός τοκετός με ελευθερία κινήσεων εφόσον ο γιατρός μπορεί να το υποστηρίξει.. δυστυχώς όμως οι γιατροί μας θέλουν σε υπτια θέση σε ακινησία για να έχουν τον έλεγχο..  :( Πρέπει να πάρουμε τον τοκετό στα χέρια μας!!!!

Just now, katerinafilip είπε:

Ναι ευτυχώς είμαι σε ασφαλή εβδομάδα βοηθάει πολύ στην ψυχολογία αυτό.Το μωρό φαίνεται μια εβδομάδα πιο μεγάλο την προηγούμενη Δευτέρα που έκανα υπέρηχο το έβγαλε 2360 φαντάζομαι θα έχει πάρει ακόμα 200 γραμμάρια.Το καλό στην κατάσταση μου ότι το μωράκι δεν επιρρεαζετε από την δική μου ταλαιπωρία!!!

Α ωραία μια χαρά είναι από βάρος, θα κανεις και τις ενέσεις και αν χρειαστεί να προχωρήσετε σε τοκετό θα ξέρεις ότι θα είναι εντάξει!!!!

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Για τοκετό στο νερό σε μαιευτήριο λεω!!! Υπάρχει δυνατότητα στο Λητώ, και στο Ιασώ!! Φυσικά και ένας φυσικός τοκετός με ελευθερία κινήσεων εφόσον ο γιατρός μπορεί να το υποστηρίξει.. δυστυχώς όμως οι γιατροί μας θέλουν σε υπτια θέση σε ακινησία για να έχουν τον έλεγχο..  :( Πρέπει να πάρουμε τον τοκετό στα χέρια μας!!!!

Α ωραία μια χαρά είναι από βάρος, θα κανεις και τις ενέσεις και αν χρειαστεί να προχωρήσετε σε τοκετό θα ξέρεις ότι θα είναι εντάξει!!!!

Α ναι ξέρω ο, τι γίνεται στα μαιευτήρια.. Το είχες ξανακάνει και στα προηγουμενα παιδιά σου; το έχω διαβάσει αυτό που λες για την υπτια θέση.. Έχεις δικιο.. 

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο όχι δεν είχα φυσικό τοκετό, κολπικό μεν αλλά πολύ τραυματικός.. Στο δεύτερο γέννησα πραγματικά μόνη μου!! Στο δωμάτιο "σαν το σπιτι" στο Λητώ μέσα στη μπανιέρα. 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...