Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, FofiK είπε:

Καλά κάνεις και του το θυμίζεις κορίτσι! 34 εβδομάδα είμαι. Σίγουρα υπάρχουν αποκλίσεις ναι.. το σχόλιο του με χάλασε.

Δεν έχω πάρει ρομπακι όχι , χρειάζεται; Είδα και στη λίστα μαιευτηρίου ότι έχουν και ρόμπα αλλά αφού θα ναι καλοκαίρι δε θα βολευτουμε με νυχτικάκι/πυτζαμακι;

Εγώ πάντως που ήμουν στο νοσοκομείο μέρες που δεν είχε και πάρα πολύ ζέστη (ήταν σχετικά καλή η θερμοκρασία) δεν έβαλα καθόλου ρόμπα. Νομίζω ότι είναι περιττή. Εκτός αν σε πάνε για κάποια εξέταση σε άλλον όροφο κλπ κλπ. Αλλά δεν ήθελα να σκεφτώ ότι θα την βάλω, γιατί εσκαγα και με το νυχτικό. 

Πάντως αυτό με το βάρος είναι μπέρδεμα!!! Εγώ να φανταστείτε στο νοσοκομείο άκουσα το αντίθετο. Ότι λέει οι γιατροί προτείνουν να κάνεις καισαρική σε περίπτωση που γεννήσεις πρόωρα και το μωρό είναι κάτω από 2.500 kg. Αγχώθηκα πολυ αλλά επειδή είχα πολλά στο μυαλό μου δεν ρώτησα τον γιατρό μου. Την επόμενη φορά όμως θα του κάνω και εγώ μια κουβέντα για να μην γίνει καμιά στραβή!!! Γιατί μου φάνηκε περίεργο. Εφόσον γεννήσεις πρόωρα το πιο πιθανό είναι το μωρό να είναι κάτω από 2.500 kg. Και κάπως κουφαθηκα. Ίσως βέβαια το λενε για να μην ζοριστει το μωρό εφόσον δεν είναι πλήρως ανεπτυγμένο. Κάτι τέτοιο. Τι να πω;;; Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις στο τέλος!!!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Vila ωραίο και το felicia. Ειδικά το κουμπωμα στο στήθος! Εγω πήρα ενα μωβ θηλασμού με οργανικό βαμβάκι κι αλλο ένα σοκολατένιο με πολυ μικρες χρυσες καρδούλες! Όχι το ρομπάκι ούτε που το σκέφτομαι με τόση ζεστάρα στην καρδιά του καλοκαιριού! Εδώ με το ζόρι θα φοράω το νυχτικάκι!!

@"Gigi" 2 ποντους διαφορά εχουμε στο υψος τιποτα δηλαδη.Νομιζω πως με το Large θα 'σαι κομπλέ. Καλού κακού μέτρα στήθος κ περιφέρεια κ διασταύρωσέ το με το πινακάκι στο site.

@V_baby καλά το σκέφτηκες. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι άδικα.Μιλήστε ψύχραιμα και αναλυτικα ώσπου να καταλάβεις τις προθέσεις του αλλά και για να καταλάβει κι αυτός τις δικές σου! Και να μην σταματησεις να του το λες μεχρι να γεννήσεις. Εγω του δικου μου του τα 'πα με το καλημερα και φροντιζω να του το υπενθυμίζω σε κάθε μα κάθε ραντεβου. Θέλω να με συνδέσει με την φράση: "Οχι καισαρική χωρίς πολύ πολύ σοβαρό λόγο"! Άσε που τόσες κοπέλες βλέπουν καθημερινά. Ξεχνούν κι αυτοί καμια φορα. Ωστόσο, αφού μιλήσετε αν κάτι εξακολουθήσει να σε σπρώχνει στο να πάρεις και δεύτερη γνώμη τότε να το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη! Είναι δικαίωμά σου! Έστω και μόνο για να μείνεις ήρεμη που είναι πολύ σημαντικό!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, "Gigi" είπε:

@Ελλάκι καλά που το είπες γιατί τα είχα δει κ εγώ αλλά ήταν όλα εξαντλημένα μέχρι πριν λίγο καιρό κ δεν ξαναεψαξα. Τώρα που μπήκα είναι διαθέσιμα! Για μένα που είμαι 1,63 όμως τα βλέπω λίγο μακριά. κ φαρδιά.μπλουζάκια που φοράω με τα παντελόνια μου, φοράω medium. Τα small μου κάνουν κ αυτά για να φανταστείτε αλλά έχουν αρχίσει κ ειναι λίγο πιο κοντά στην κοιλια κ δε μαρεσουν. Εννοείται μιλάω για φαρδιά γραμμή! Αρα να πάρω small από το moromou? 

Κι εγώ πρίν την εγκυμοσύνη φορούσα M και  σπάνια σε πολύ στενές γραμμές L αλλά σε αυτά πήρα XL γιατί ήθελα να είναι καλά στο μάκρος αν και σίγουρα θα μου καθόταν καλά και το L. Καλύτερα να πάρεις Μ, δηλαδή ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που φοράς κανονικά.

πρίν από 23 λεπτά , Φραουλίνα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;Πιθανόν πάω κι εγώ για πρόωρο τοκετό ...Έχω από χθες έντονο βάρος χαμηλά και συχνοουρια.. Και σήμερα είχα για μιάμιση ώρα περίπου συσπάσεις ανά 4 λεπτά που ευτυχώς όμως σταμάτησαν....Αχ ελπίζω να κρατηθεί λίγο ακόμα ο μπεμπακος..

Κορίτσι μου ο γιατρός τι σου είπε? Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

πρίν από 2 λεπτά , Emma9 είπε:

Εγω πηρα..δεν ειχα σκοπο αλλα λυσσαξε η μαμα μου κ αντρας μου να σαι πιο περιποιημενη αν πας στη καφετερ για παραδειγμα να πιεις κατι..ή μπορει να κρυώνεις..3 λαλουν..οποτε το πηρα..

Καφετέρια νομίζω πως δεν λειτουργεί καν γιατί ούτε επισκεπτήριο υπάρχει, και μια φίλη που γέννησε αρχές Μαίου μου είπε πως ούτε από τα δωμάτια καλά καλά δεν αφήνουν τις λεχώνες να βγούνε.. άντε να δούμε τι μας περιμένει!

Just now, FofiK είπε:

 

Δεν έχω πάρει ρομπακι όχι , χρειάζεται; Είδα και στη λίστα μαιευτηρίου ότι έχουν και ρόμπα αλλά αφού θα ναι καλοκαίρι δε θα βολευτουμε με νυχτικάκι/πυτζαμακι;

Κι εγώ γι αυτό το λόγο δεν πήρα, πιστεύω θα έχει ζέστη.. 

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλάκι είπε:

@Vila ωραίο και το felicia. Ειδικά το κουμπωμα στο στήθος! Εγω πήρα ενα μωβ θηλασμού με οργανικό βαμβάκι κι αλλο ένα σοκολατένιο με πολυ μικρες χρυσες καρδούλες! Όχι το ρομπάκι ούτε που το σκέφτομαι με τόση ζεστάρα στην καρδιά του καλοκαιριού! Εδώ με το ζόρι θα φοράω το νυχτικάκι!!

@"Gigi" 2 ποντους διαφορά εχουμε στο υψος τιποτα δηλαδη.Νομιζω πως με το Large θα 'σαι κομπλέ. Καλού κακού μέτρα στήθος κ περιφέρεια κ διασταύρωσέ το με το πινακάκι στο site.

@V_baby καλά το σκέφτηκες. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι άδικα.Μιλήστε ψύχραιμα και αναλυτικα ώσπου να καταλάβεις τις προθέσεις του αλλά και για να καταλάβει κι αυτός τις δικές σου! Και να μην σταματησεις να του το λες μεχρι να γεννήσεις. Εγω του δικου μου του τα 'πα με το καλημερα και φροντιζω να του το υπενθυμίζω σε κάθε μα κάθε ραντεβου. Θέλω να με συνδέσει με την φράση: "Οχι καισαρική χωρίς πολύ πολύ σοβαρό λόγο"! Άσε που τόσες κοπέλες βλέπουν καθημερινά. Ξεχνούν κι αυτοί καμια φορα. Ωστόσο, αφού μιλήσετε αν κάτι εξακολουθήσει να σε σπρώχνει στο να πάρεις και δεύτερη γνώμη τότε να το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη! Είναι δικαίωμά σου! Έστω και μόνο για να μείνεις ήρεμη που είναι πολύ σημαντικό!

Γενικά ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Και το παλευει. Βέβαια έχω ακούσει και πολλές ότι έχουν κάνει καισαρική μαζί του. Οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι παίζει. Πάντως, εντάξει, θέλω πολύ να πάω φυσιολογικά, εκτός φυσικά αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα, εκεί οκ δεν θα επιμείνω. Μόλις άκουσα αυτό απλά κουφαθηκα γιατί λέω οκ και πρόωρα και με καισαρική κάπως μου φάνηκε!!! Θα τον ρωτήσω γενικά για όλα τότε και δεν θα το αναβάλλω άλλο, γιατί κάθε φορά που πάω θέλω να τον ρωτήσω και επειδή προέκυπταν θέματα έμενε απλά στη σκέψη. Τώρα ό,τι και να γίνει θα πέσει συζήτηση για να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα!!!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Κι εγώ πρίν την εγκυμοσύνη φορούσα M και  σπάνια σε πολύ στενές γραμμές L αλλά σε αυτά πήρα XL γιατί ήθελα να είναι καλά στο μάκρος αν και σίγουρα θα μου καθόταν καλά και το L. Καλύτερα να πάρεις Μ, δηλαδή ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που φοράς κανονικά.

Κορίτσι μου ο γιατρός τι σου είπε? Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

Καφετέρια νομίζω πως δεν λειτουργεί καν γιατί ούτε επισκεπτήριο υπάρχει, και μια φίλη που γέννησε αρχές Μαίου μου είπε πως ούτε από τα δωμάτια καλά καλά δεν αφήνουν τις λεχώνες να βγούνε.. άντε να δούμε τι μας περιμένει!

Κι εγώ γι αυτό το λόγο δεν πήρα, πιστεύω θα έχει ζέστη.. 

Ναι αυτο ελειπε να μη μπορουμε να περπατησουμε στους διαδρόμους..παναγια μου..τρελα θα με πιασει!!αντεεε μα δουμε..


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Καλό Σαββατοκύριακο!!

@evi1996 είναι κάποια πράγματα που όσο και να θέλουμε να τα δούμε πιο ψύχραιμα δυστυχώς δε γίνεται. Ελπίζω σύντομα να νιώσεις καλύτερα και να φτιάξουν όλα. Εγώ πιστεύω τα μωρά μας μέσα στη κοιλίτσα καταλαβαίνουν τη ψυχολογία μας γι αυτο προσπάθησε για το παιδάκι σου να φανείς δυνατή και να ηρεμήσεις!!

@Φραουλίνα έχεις επικοινωνία με το γιατρό σου; σε έχει δει; σου μίλησε ο ίδιος για πρόωρο τοκετο; οι συσπάσεις χωρίς πόνο μπορεί να είναι φυσιολογικές. Αν δε σε έχει δει τότε θα πρέπει να το κανονίσεις! 

 

Εγώ χθες που είπα στη μαια μου ότι σε κάθε σύσπαση έχω ένα σφίξιμο στο στήθος χαμηλα μου είπε να κάνω ένα τριπλεξ καρδιάς να το έχουμε και αυτό!! Όποτε θα πάω μέσα στην εβδομάδα. Επίσης μου έγραψε και εξετάσεις ο γιατρός, αίματος και κολπικη καλλιέργεια,  ελπίζω να είναι καθαρή!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Αχ τι ωραίο ύπνο που έκανα! Χθες πήγαμε να παρουμε στρώμα για το κρεβάτι του μικρού που θα έρθει τη Δευτέρα κ είμαι πολύ χαρούμενη κ μετά έπαιξαν στην πυλωτή αλλά καθόμουν χαμηλά σε ένα σκαλακι οπότε όταν σηκώθηκα να φύγουμε κ μεχρι το βράδυ είχα έναν περίεργο πόνο με τσούξιμο μαζί από κάτω κ λιγες συσπασεις.. Πιάστηκα μάλλον αλλά ειχα μια τρομαγμένη φάτσα άλλο πράγμα. Λέει ο άντρας μου γεννάμε? Μη μου το πεις τελευταία στιγμή, να ετοιμαστώ :D του λεω τι να ετοιμάσεις άνθρωπε μου, εγώ θα γεννήσω εμένα να ετοιμάσεις κ να φύγουμε! Χαχα! Ε πως μου λέει έτσι θα με δει η κόρη μου πρώτη φορά? να δω τι θα βάλω, να κάνω μπάνιο!ελπίζω να μη χρειαστεί να βιαστούμε κορίτσια γιατί τον βλέπω σε άλλο πλανήτη αυτή τη φορά χαχα

@Φραουλίνα μου σε ποια εβδομάδα είσαι? Έχετε κ άλλες ενδείξεις για πρόωρο τοκετο ή απλά ανησύχησες με αυτές τις συσπάσεις? 

@V_baby δεν ξέρω γιατί να γίνεται καισαρικη στα πρόωρα μωράκια. Μήπως λόγω αναπνευστικου? Επειδή αν είναι μικρούλι κ αδύναμο ζοριστει στον φυσιολογικό αν κρατήσει πολλές ώρες για παράδειγμα κ επηρεαστούν τα πνευμονακια του? Τι να πω.

πρίν από 15 λεπτά , evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Κορίτσι μου είναι κ οι ορμόνες μας περίεργες.. Το κλάμα το έχουμε οι περισσότερες στο τσεπάκι. Αγχωθηκες μήπως επηρεάζει το μωράκι, στεναχωρεθηκες κ με τον άντρα σου.. Φυσιολογικά είναι όλα αυτά. Θα σου περάσει. Δεν είμαστε κ ρομπότ εννοείται θα έχουμε κ άσχημα συναισθήματα στην περίοδο της εγκυμοσύνης. Έχει κοπέλες που αντιμετωπίζουν δυστυχώς τα χειρότερα προβλήματα της ζωής τους στην εγκυμοσυνη αλλά μια χαρά χαρούμενα γεννιούνται τα μωράκια τους,μη φορτωνεσαι κ με παραπάνω άγχος μια χαρά είναι το νινακι σου αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να μιλήσετε με τον άντρα σου να τα βρειτε ή βγες με κάποια φίλη, με κάποιον που θα σε κάνει να νιώσεις ωραία κ απόλαυσε τους τελευταίους μήνες! 

Just now, _marjio είπε:

Καλημέρα!! Καλό Σαββατοκύριακο!!

@evi1996 είναι κάποια πράγματα που όσο και να θέλουμε να τα δούμε πιο ψύχραιμα δυστυχώς δε γίνεται. Ελπίζω σύντομα να νιώσεις καλύτερα και να φτιάξουν όλα. Εγώ πιστεύω τα μωρά μας μέσα στη κοιλίτσα καταλαβαίνουν τη ψυχολογία μας γι αυτο προσπάθησε για το παιδάκι σου να φανείς δυνατή και να ηρεμήσεις!!

@Φραουλίνα έχεις επικοινωνία με το γιατρό σου; σε έχει δει; σου μίλησε ο ίδιος για πρόωρο τοκετο; οι συσπάσεις χωρίς πόνο μπορεί να είναι φυσιολογικές. Αν δε σε έχει δει τότε θα πρέπει να το κανονίσεις! 

 

Εγώ χθες που είπα στη μαια μου ότι σε κάθε σύσπαση έχω ένα σφίξιμο στο στήθος χαμηλα μου είπε να κάνω ένα τριπλεξ καρδιάς να το έχουμε και αυτό!! Όποτε θα πάω μέσα στην εβδομάδα. Επίσης μου έγραψε και εξετάσεις ο γιατρός, αίματος και κολπικη καλλιέργεια,  ελπίζω να είναι καθαρή!!!

Καλά αποτελέσματα marjio μου!! Όλα μια χαρά θα είναι! Εμένα δε μου είπε να κάνω καλλιέργεια τώρα που το σκέφτομαι..! Τλκ γύρισε ο μπεμπουλης? 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Καλημερα κοριτσι μου!! Προσπαθησε να ηρεμησεις κ για τους 2 σας!!! Δεν νομίζωοτι του κανεις κάτι κακο..αλλα σιγουρα το επηρεαζεις..ολα θα περασουν κ ολα θα φτιαξουν!! Ειναι κ οι ορμονες που τα γιγαντωνουν ολα!! 


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Καλημέρα! Τους τελευταίους μήνες είχα κ εγώ κάποια θέματα, πολύ κλάμα... Το μωρό δεν επηρεάζεται, απλά εγώ είχα κ τύψεις από πάνω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , "Gigi" είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Αχ τι ωραίο ύπνο που έκανα! Χθες πήγαμε να παρουμε στρώμα για το κρεβάτι του μικρού που θα έρθει τη Δευτέρα κ είμαι πολύ χαρούμενη κ μετά έπαιξαν στην πυλωτή αλλά καθόμουν χαμηλά σε ένα σκαλακι οπότε όταν σηκώθηκα να φύγουμε κ μεχρι το βράδυ είχα έναν περίεργο πόνο με τσούξιμο μαζί από κάτω κ λιγες συσπασεις.. Πιάστηκα μάλλον αλλά ειχα μια τρομαγμένη φάτσα άλλο πράγμα. Λέει ο άντρας μου γεννάμε? Μη μου το πεις τελευταία στιγμή, να ετοιμαστώ :D του λεω τι να ετοιμάσεις άνθρωπε μου, εγώ θα γεννήσω εμένα να ετοιμάσεις κ να φύγουμε! Χαχα! Ε πως μου λέει έτσι θα με δει η κόρη μου πρώτη φορά? να δω τι θα βάλω, να κάνω μπάνιο!ελπίζω να μη χρειαστεί να βιαστούμε κορίτσια γιατί τον βλέπω σε άλλο πλανήτη αυτή τη φορά χαχα

@Φραουλίνα μου σε ποια εβδομάδα είσαι? Έχετε κ άλλες ενδείξεις για πρόωρο τοκετο ή απλά ανησύχησες με αυτές τις συσπάσεις? 

@V_baby δεν ξέρω γιατί να γίνεται καισαρικη στα πρόωρα μωράκια. Μήπως λόγω αναπνευστικου? Επειδή αν είναι μικρούλι κ αδύναμο ζοριστει στον φυσιολογικό αν κρατήσει πολλές ώρες για παράδειγμα κ επηρεαστούν τα πνευμονακια του? Τι να πω.

Κορίτσι μου είναι κ οι ορμόνες μας περίεργες.. Το κλάμα το έχουμε οι περισσότερες στο τσεπάκι. Αγχωθηκες μήπως επηρεάζει το μωράκι, στεναχωρεθηκες κ με τον άντρα σου.. Φυσιολογικά είναι όλα αυτά. Θα σου περάσει. Δεν είμαστε κ ρομπότ εννοείται θα έχουμε κ άσχημα συναισθήματα στην περίοδο της εγκυμοσύνης. Έχει κοπέλες που αντιμετωπίζουν δυστυχώς τα χειρότερα προβλήματα της ζωής τους στην εγκυμοσυνη αλλά μια χαρά χαρούμενα γεννιούνται τα μωράκια τους,μη φορτωνεσαι κ με παραπάνω άγχος μια χαρά είναι το νινακι σου αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να μιλήσετε με τον άντρα σου να τα βρειτε ή βγες με κάποια φίλη, με κάποιον που θα σε κάνει να νιώσεις ωραία κ απόλαυσε τους τελευταίους μήνες! 

Καλά αποτελέσματα marjio μου!! Όλα μια χαρά θα είναι! Εμένα δε μου είπε να κάνω καλλιέργεια τώρα που το σκέφτομαι..! Τλκ γύρισε ο μπεμπουλης? 

 

 

 

Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ίσως λόγω αναπνευστικού να μην πιεστεί κατά τον φυσιολογικό τοκετο. Θα ρωτήσω τον γιατρό να δω τι θα μου πει επί του θέματος. 

4 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Κορίτσι και εγώ το τελευταίο διάστημα κλαίω συχνά και με το παραμικρό. Αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης και εγώ είχα αγχωθει για κάποια θεματα και στεναχωριομουν. Το είχα ψάξει αν επηρεάζει το μωρό και δεν είχα βρει κάτι επιστημονικό. Διίστανται οι αποψεις απ'οτι καταλαβα. Σίγουρα καλό είναι να έχουμε καλή ψυχολογία. Εξυπακούεται! Αλλά πολλές φορές ίσως μας κάνει και καλό να κλαίμε για να αποσυμφωριζομαστε και να μην τα κρατάμε μέσα μας. Και σίγουρα δεν μας βοηθάνε και οι τύψεις! Προσπάθησε πάντως όσα άσχημα και να συμβαίνουν γύρω σου (που είναι αδύνατο να μην σε επηρεάζουν) εσύ να σκέφτεσαι το πλασματακι που έχεις μέσα σου που είναι το πιο σημαντικό και το πιο όμορφο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε μια γυναίκα!!! Και όλα τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.

1 ώρα πρίν, _marjio είπε:

Καλημέρα!! Καλό Σαββατοκύριακο!!

@evi1996 είναι κάποια πράγματα που όσο και να θέλουμε να τα δούμε πιο ψύχραιμα δυστυχώς δε γίνεται. Ελπίζω σύντομα να νιώσεις καλύτερα και να φτιάξουν όλα. Εγώ πιστεύω τα μωρά μας μέσα στη κοιλίτσα καταλαβαίνουν τη ψυχολογία μας γι αυτο προσπάθησε για το παιδάκι σου να φανείς δυνατή και να ηρεμήσεις!!

@Φραουλίνα έχεις επικοινωνία με το γιατρό σου; σε έχει δει; σου μίλησε ο ίδιος για πρόωρο τοκετο; οι συσπάσεις χωρίς πόνο μπορεί να είναι φυσιολογικές. Αν δε σε έχει δει τότε θα πρέπει να το κανονίσεις! 

 

Εγώ χθες που είπα στη μαια μου ότι σε κάθε σύσπαση έχω ένα σφίξιμο στο στήθος χαμηλα μου είπε να κάνω ένα τριπλεξ καρδιάς να το έχουμε και αυτό!! Όποτε θα πάω μέσα στην εβδομάδα. Επίσης μου έγραψε και εξετάσεις ο γιατρός, αίματος και κολπικη καλλιέργεια,  ελπίζω να είναι καθαρή!!!

Ελπίζω όλες οι εξετάσεις σου να πάνε καλά....

17 ώρες πρίν, Φραουλίνα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;Πιθανόν πάω κι εγώ για πρόωρο τοκετό ...Έχω από χθες έντονο βάρος χαμηλά και συχνοουρια.. Και σήμερα είχα για μιάμιση ώρα περίπου συσπάσεις ανά 4 λεπτά που ευτυχώς όμως σταμάτησαν....Αχ ελπίζω να κρατηθεί λίγο ακόμα ο μπεμπακος..

Εύχομαι να μην πας πρόωρα και να πάνε όλα καλά!!!! Μπορεί και να μην είναι τίποτα. Και το εύχομαι!!! Μίλησες με τον γιατρό σου;;

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ναι μίλησα με το γιατρό,ήταν καθυσηχαστικος αλλά μου είπε κι έκανα σήμερα τις ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο γιατί είναι και τρίτη εγκυμοσύνη μέσα σε τρία χρόνια οπότε μου είπε ότι ο τράχηλος μπορεί να ανοίξει από τη μια στιγμή στην άλλη..Μου έδωσε επίσης αντιβίωση μήπως κάποιο μικρόβιο προκαλεί συσπάσεις.Δευτερα έχω ούτως η άλλως ραντεβού οπότε θα κάνουμε και εξετάσεις αίματος ούρων καλλιέργεια κλπ.Σήμερα είμαι καλύτερα πάντως.Συσπασεις έχω γενικά συχνά αλλά χθες ήταν και επώδυνες για αυτό αγχώθηκα.Ειμαι 34+1 σημερα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνα είπε:

Κορίτσια ναι μίλησα με το γιατρό,ήταν καθυσηχαστικος αλλά μου είπε κι έκανα σήμερα τις ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο γιατί είναι και τρίτη εγκυμοσύνη μέσα σε τρία χρόνια οπότε μου είπε ότι ο τράχηλος μπορεί να ανοίξει από τη μια στιγμή στην άλλη..Μου έδωσε επίσης αντιβίωση μήπως κάποιο μικρόβιο προκαλεί συσπάσεις.Δευτερα έχω ούτως η άλλως ραντεβού οπότε θα κάνουμε και εξετάσεις αίματος ούρων καλλιέργεια κλπ.Σήμερα είμαι καλύτερα πάντως.Συσπασεις έχω γενικά συχνά αλλά χθες ήταν και επώδυνες για αυτό αγχώθηκα

Λογικό! Όλα καλά όμως! Όσο μπορείς να προσέχεις και να μην κουράζεσαι. Έπαιρνες και μαγνήσιο;


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...