Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Ναι το πρώτο μου είναι.. Ναι για να ανοιξει ο τραχηλος τελείως.. 2 με 3 ώρες περπάτημα.. Γιατί εφόσον έχω συσπάσεις πρέπει να ανοίξει ο τράχηλος και πρέπει να βοηθήσω.. 

Κατάλαβα κορίτσι μου πάρε τους δρόμους λοιπόν χαχαχαχαχα..με το καλό να έρθει το μπεμπακι..

Just now, Αφροδίτη......... είπε:

Καλησπέρα, μήπως πρέπει να δει τις μετρήσεις σου ένας διαβητολογος? Και να σου δώσει διατροφή για αρχή. Κι εγώ το μετράω από την αρχή σχεδόν αλλά όλες οι μετρήσεις μου είναι άριστες τζάμπα τα λεφτά στις ταινίες. Και με έβαλε προληπτικά να το κάνω η ενδοκρινολογος μου γιατί είναι και διαβητολογος και έχει τα κολλήματα της.Μη τυχόν και παρουσιάσω διαβήτη κύησης, μέχρι που οι πρώτες μετρήσεις μου μετά τα γεύματα ήταν κάτω του 100 και μου λέει μήπως πείνας? Πάντως εμένα όριο μου είχε δώσει στην πρωινή μέτρηση νηστικη το 90 και μετά τα γεύματα μέχρι το 120.ο γυναικολόγος σου τι λέει για αυτό? 

Με παρακολουθεί εννοείται κορίτσι μου από τον τέταρτο μήνα και οι μετρήσεις μου ήταν όλες άριστες μέχρι τώρα με εξαίρεση την εβδομάδα που ήμουν ξαπαλ λόγω λόγου αίματος που είχα δει..εμένα η διαβητολογος μου έδωσε όριο το 95 νηστείας και 130 μια ωρα μετά..σπάνια περνάω 120 όμως..το πρόβλημα είναι ότι εδώ και δύο βδομάδες το νηστείας μου είναι συνεχώς στο 90-100..τα είδε η γιατρός και μου είπε το βλέπουμε τι θα κάνουμε αν δεν στρωσει..ο γυναικολόγος πουε είδε στις 18 μου είπε αριστη εικόνα καμιά ένδειξη ότι επιρεαστηκε το έμβρυο από το ζάχαρο..δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω να πέσει το πρωινό και κανέλα το βράδυ έφαγα και περίπατο πάω και σνακ πριν κοιμηθώ και μέτρηση στο 8ωρο..τέλος πάντων θα δώσω μέχρι την Δευτέρα περιθώριο και θα δω τι θα κάνω..

  • Χαχα 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ κορίτσια τις τελευταίες μέρες και ειδικά προχθές ξενύχτησα μέχρι τις 5 το πρωί,νιώθω έντονη δυσφορία και δεν μπορώ ούτε να ξαπλώσω ούτε όρθια ούτε καθιστή πουθενά να ησυχάσω, νιώθω τα πόδια του μικρούλι κάτω από το στήθος μου να με πιέζουν. Και δεν μπορώ να πάρω ανάσα. Προχθεσινή το βράδυ νόμιζα ότι θα μείνω τόσο πολύ. Κάθομαι στην τουαλέτα και όπως σκύβω ελαφρός μπροστά νιώθω το πόδι κάτω από το δεξί μου στήθος να με πίεζη και το χέρι μάλλον η κεφάλι χαμηλά πάνω από το αριστερό μου πόδι. Τι να πω.... Και τι να κάνω.... Μάλλον απλώνεται ο μικρός. Καλά στο δρόμο περπατάω σαν την πάπια και νιώθω πονακια χαμηλά και στη μέση.αλλα μέχρι τώρα συσπάσεις ο γιατρός λέει δεν έχω, την Τρίτη έχω πάλι ραντεβού και θα δούμε πάλι στον καρδιοτοκογραφημα,γιατι όταν κουράζομαι η μετά από περπάτημα νιώθω σαν να σκληρύνει σε κάποια σημεία η κοιλιά μου. 

Just now, Frogie είπε:

Κατάλαβα κορίτσι μου πάρε τους δρόμους λοιπόν χαχαχαχαχα..με το καλό να έρθει το μπεμπακι..

Με παρακολουθεί εννοείται κορίτσι μου από τον τέταρτο μήνα και οι μετρήσεις μου ήταν όλες άριστες μέχρι τώρα με εξαίρεση την εβδομάδα που ήμουν ξαπαλ λόγω λόγου αίματος που είχα δει..εμένα η διαβητολογος μου έδωσε όριο το 95 νηστείας και 130 μια ωρα μετά..σπάνια περνάω 120 όμως..το πρόβλημα είναι ότι εδώ και δύο βδομάδες το νηστείας μου είναι συνεχώς στο 90-100..τα είδε η γιατρός και μου είπε το βλέπουμε τι θα κάνουμε αν δεν στρωσει..ο γυναικολόγος πουε είδε στις 18 μου είπε αριστη εικόνα καμιά ένδειξη ότι επιρεαστηκε το έμβρυο από το ζάχαρο..δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω να πέσει το πρωινό και κανέλα το βράδυ έφαγα και περίπατο πάω και σνακ πριν κοιμηθώ και μέτρηση στο 8ωρο..τέλος πάντων θα δώσω μέχρι την Δευτέρα περιθώριο και θα δω τι θα κάνω..

Ναι δες αν συνεχιστεί γιατί μπορεί να είναι παροδικό και ξανά επικοινώνησε με το γιατρό σου. Μήπως ανγχωθηκες? Εγώ έχω παρατήρηση όταν αγχώνομαι ανεβαίνουν οι μονάδες μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αφροδίτη......... είπε:

Εγώ κορίτσια τις τελευταίες μέρες και ειδικά προχθές ξενύχτησα μέχρι τις 5 το πρωί,νιώθω έντονη δυσφορία και δεν μπορώ ούτε να ξαπλώσω ούτε όρθια ούτε καθιστή πουθενά να ησυχάσω, νιώθω τα πόδια του μικρούλι κάτω από το στήθος μου να με πιέζουν. Και δεν μπορώ να πάρω ανάσα. Προχθεσινή το βράδυ νόμιζα ότι θα μείνω τόσο πολύ. Κάθομαι στην τουαλέτα και όπως σκύβω ελαφρός μπροστά νιώθω το πόδι κάτω από το δεξί μου στήθος να με πίεζη και το χέρι μάλλον η κεφάλι χαμηλά πάνω από το αριστερό μου πόδι. Τι να πω.... Και τι να κάνω.... Μάλλον απλώνεται ο μικρός. Καλά στο δρόμο περπατάω σαν την πάπια και νιώθω πονακια χαμηλά και στη μέση.αλλα μέχρι τώρα συσπάσεις ο γιατρός λέει δεν έχω, την Τρίτη έχω πάλι ραντεβού και θα δούμε πάλι στον καρδιοτοκογραφημα,γιατι όταν κουράζομαι η μετά από περπάτημα νιώθω σαν να σκληρύνει σε κάποια σημεία η κοιλιά μου. 

Ναι δες αν συνεχιστεί γιατί μπορεί να είναι παροδικό και ξανά επικοινώνησε με το γιατρό σου. Μήπως ανγχωθηκες? Εγώ έχω παρατήρηση όταν αγχώνομαι ανεβαίνουν οι μονάδες μου. 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα κι εγώ μήπως φταίει το στρες..ήταν πολύ αγχωτική εβδομάδα βαρεσα και μια κρισαρα πανικού..μένω εξοχή και το προηγούμενο Σάββατο μπήκε ένα μικρό ποντικάκι σπίτι μας κατερρευσα..λίγο το σύνδρομο της φωλιάς λίγο ότι τρομάρα γιατί αυτά πάνε και χωράνε παντού λίγο οι ορμόνες έφτασα σε κακό σημείο..ευτυχώς ανέλαβε ο άντρας μου και λύθηκε το θέμα..αλλά γενικά το νιώθω ότι είμαι πιο στην τσίτα και αγχωνομαι πιο εύκολα εγώ ήμουν ο πιο ασκαστος άνθρωπος του κόσμου δεν ήξερα τι σημαίνει άγχος και ίσως δεν ξέρω και πως να το διαχειριστώ..πάντως αυτό που λες το έχω κι εγώ η δικιά μου η μπουμπου έχει μονίμως το λαγουδάκι κάτω από το δεξί στήθος και αν κάνω το λάθος να φαω μιση μπουκιά παραπάνω νιώθω έντονη δυσφορία και ότι δεν μου φτάνει το οξυγόνο..ανασκελα μην κάθεσαι καθόλου γιατί το κάνει ακόμα πιο έντονο όλο το φιλινγκ..επίσης κι εγώ όταν κουραστω έχω πετρωματακια τα πονακια εμφανίστηκαν σήμερα σε μένα και με ψαρωσαν ολίγον τι..

  • Μου αρέσει 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Κορίτσια μου γύρισα από τον γιατρό.. Είμαι 36 και 5 μερες.. Έκανα καρδιοτοκογραφο και έχω συχνές συσπάσεις και η μήτρα μου έχει έντονη κινητικότητα.. Η μπέμπα όμως είναι μικρουλα.. Είναι μόνο 2300 :-(.. Την περίμενε λίγο παραπάνω αλλά μου είπε ότι είναι μέσα στην καμπυλη προς το κατωτοτατο επίπεδο.. Αλλά από την αρχή της εγκυμοσύνης η ανάπτυξή της είναι φυσιολογική.. Πιστεύει ότι θα γεννηθεί 2600 με 2800 το πολύ.. Θα με δει σε 15 μέρες.. δεν θέλει νωρίτερα γιατί ο τράχηλος είναι κλειστός ακόμη.. Και πρέπει να περπατήσω αυτές τις μέρες πολύ.. Αλλά πιστευει δεν θα φτάσω την πητ μου είπε, λόγω της έντονης κινητικότητας της μήτρας.. 

Ακούω εσάς που είναι μεγάλα και εμένα είναι μινιόν.. 

Κ μενα 36κ3 νομίζω ήταν σχεδον 2500 οποτε...μην αγχωνεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Αντζελίνα 30 είπε:

Κορίτσια μου γύρισα από τον γιατρό.. Είμαι 36 και 5 μερες.. Έκανα καρδιοτοκογραφο και έχω συχνές συσπάσεις και η μήτρα μου έχει έντονη κινητικότητα.. Η μπέμπα όμως είναι μικρουλα.. Είναι μόνο 2300 :-(.. Την περίμενε λίγο παραπάνω αλλά μου είπε ότι είναι μέσα στην καμπυλη προς το κατωτοτατο επίπεδο.. Αλλά από την αρχή της εγκυμοσύνης η ανάπτυξή της είναι φυσιολογική.. Πιστεύει ότι θα γεννηθεί 2600 με 2800 το πολύ.. Θα με δει σε 15 μέρες.. δεν θέλει νωρίτερα γιατί ο τράχηλος είναι κλειστός ακόμη.. Και πρέπει να περπατήσω αυτές τις μέρες πολύ.. Αλλά πιστευει δεν θα φτάσω την πητ μου είπε, λόγω της έντονης κινητικότητας της μήτρας.. 

Ακούω εσάς που είναι μεγάλα και εμένα είναι μινιόν.. 

Κορίτσι μια χαρά είναι το βαρος!!! Εμένα με αγχωνε γιατί φοβόμουν (κλασικά) για πρόωρο και εκεί παίζει λίγο ρόλο!! Τώρα πλέον που έφτασα εδώ δεν με νοιάζει καθόλου!!! Από την στιγμή που εισαι στο μήνα σου και το μωρό είναι υγιέστατο το βάρος είναι αμελητέο!!! Ίσα ίσα που μπορεί αυτό να σε βοηθήσει και στον τοκετό. Εγώ ξέρω μωράκι που γεννήθηκε την 38η εβδομάδα 1800 γραμ και τώρα είναι μια κοπελαρα ως πάνω μια χαρά!!! Ο γιατρός μου μου είπε πως παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα σε αυτό το θέμα. Δλδ αν και η μαμά σου έχει γεννήσει μικρά μωρά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γεννήσεις και εσύ. Όχι απόλυτα όμως. Και ο δικός μας μπέμπης βγαίνει σχετικά μικρός. Λογικά την άλλη εβδομάδα θα το δούμε το βάρος και θα σου πω. Αλλά με το ζόρι να είναι και εμάς 2500.

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/6/2020 at 3:55 ΜΜ, katerinafilip είπε:

Καλημέρα κορίτσια,ο θηλασμός όντως είναι μια μεγάλη κουβέντα νομίζω το βασικό είναι να μην έχεις άγχος όλα θα έρθουν φυσικά έχει ταλαιπωρία στην αρχή γιατί τα μωράκια θηλάζουν συνεχώς.Εγω τώρα που έχω ένα προωρακι χρειάστηκε στην αρχή να δώσω και λίγο συμπλήρωμα γιατί ήταν πολύ μικρό και κουραζόταν πολύ εύκολα οπότε πρώτα θήλαζα και μετά συμπλήρωμα με 10ml ξένο αυτό για τις πρώτες 3 μέρες μετά δεν χρειαζόταν άλλο.Επισης και στην πρώτη μου κόρη επειδή είχα ένα τοκετό 15 ώρες το πρώτο βράδυ κοιμηθηκα και η μικρή πήρε ένα γεύμα ξένο πάλι μετά θηλασαμε αποκλειστικά για ένα χρόνο. Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι και λίγο ξένο να χρειαστεί μην απογοητευτείς δεν χάνεται ο θηλασμός τόσο εύκολα αν υπάρχει θέληση

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; αργώ να σας διαβάσω και μετά έχω 2-3 σελίδες να ξεφυλλίσω... αχαχαχαχαχαχα... και όχι δεν έχουν αυξηθεί οι δουλειές μου αλλά έχω μια αίσθηση ότι δεν μου φτάνει ο χρόνος πλέον... το μόνο που έχει αλλάξει στην καθημερινή μου ρουτινα με την περίοδο πριν τον τοκετό είναι η άντληση ανά 3ώρο -που δεν μου επιτρέπει να κοιμάμαι καλά- και η βόλτα μου κάθε μεσημέρι στο μαιευτήριο για δω το αντράκι μου στη ΜΕΝΝ... ο μπέμπης μου πάει πολύ καλά... κάθε μέρα του αυξάνουν τα cc γάλακτος... σήμερα έπαιρνε 15 cc και αύριο λογικά θα πάει 17 ή 18... έχει φτάσει τα γραμμάρια της γέννησης, τα 1700, τα οποία θεωρούνται καλά και θα μπορούσε να πάει στη ΜΕΝΝ 1 αλλά πρώτα πρέπει να σταματήσει τον ορό, και για να γίνει αυτό θα πρέπει να αυξηθεί η προσληψη γάλακτος ώστε να μη χρειάζεται τα θρεπτικά συστατικά του ορού... η αύξηση της ποσότητας γίνεται σταδιακά για να διαπιστώσουν να το δέχεται όλο και το χωνεύει καλά... και εκεί γυρω στα 1900 γρ και αφού έχει πάει στη ΜΕΝΝ 1 θα του αρχίσουν και το μπουκάλι... εμένα ωστόσο μου είπαν ότι θα μπορέσω να τον θηλάσω την προτελευταία μέρα πριν βγει... αυτό είναι πολύ εκνευριστικό αλλά μάλλον γίνεται για τον κορωνοϊό... και επειδή εγώ πηγαιοέρχομαι... γιατί ξέρω ότι οι μαμάδες που είναι ακόμα στο μαιευτήριο μπορούν να κάνουν αποκλειστικό θηλασμό και τις φωνάζουν κάτω ανά 2ωρο...

@katerinafilip γέννησες κι εσύ αρκετά πρόωρα έτσι;; μπήκε καθόλου το μωρό στη ΜΕΝΝ;;; και με τον θηλασμό τι έκανες ακριβώς;;; εγώ φοβάμαι ότι όταν θα είναι έτοιμος δεν θα το θέλει το στήθος και θα συνεχίσω επ' άπειρον την άντληση... η οποία βεβαίως κάπως καλυτέρεψε από χθες το βράδυ που προμηθεύτηκα το ειδικό μπουστάκι της medela... έχω πάρει το διπλό νοσοκομειακό κορίτσια για να κερδίζω χρόνο και μέχρι χθες το απόγευμα ήμουν μια απόλαυση με το να κρατάω τα μπουκάλια... αχαχαχαχαχ...

τώρα σε άλλα, όσον αφορά εμένα σήμερα δεν αισθάνομαι πολύ καλά... σαν να έχω ατονία ένα πράγμα... το έριξα αρχικά στην αϋπνία αλλά τώρα το απόγευμα έκανα και δέκατα με 37,5 , οπότε αναγκαστικά το συνέδεσα και με τη διάρροια 3 μέρες τώρα... η οποία βέβαια χθες και προχθές ήταν μόνο από μία φορά αλλά πολύ έντονη και με άφησε εξουθενωμένη... τεσπα επικοινώνησα με τη μαία μου τις έδωσα όλες τις πληροφορίες και μάλλον έχω ίωση... μου είπε να πάρω ντεπόν για να μην ανέβει παραπάνω η θερμοκρασια και γίνει πυρετός και θα είμαστε σε επαφή και με έναν ένα από τους παθολόγους που με παρακολουθούσαν στην εγκυμοσύνη... με τον ειδικό... μάλλον δεν είμαι ακόμα σε απελπιστική κατασταση για να φτάσουμε στους λοιμωξιολόγους... αχαχαχαχαχαχαχαχα...  πάντως δεν πιστευω ότι είναι κάτι σοβαρό... έκανα και εξετάσεις την Τρίτη και είναι εξαιρετικές οι τιμές μου... το ουρικό έπεσε και είναι μονο μια μοναδα πάνω από το όριο... λογικό, δεν γίνεται να φτάσει 3 ή 4 μέσα σε μια βδομάδα... ο αιματοκρίτης μου ξαναπήγε 39 από 35 που είχα μετά την καισαρική... όλες οι βιοχημικές οκ... 

  • Μου αρέσει 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

Κορίτσι μου να σας ζήσει!!! Να είναι υγιής και ευτυχισμένη!!

@Vila @_marjio άκυρο τελικά το όνειρο!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

Να σου ζήσει κοριτσαρα μου πάντα τυχερή και υγιής να είναι στη ζωή της..η εμπειρία των τοκετών σου φαίνεται τέλεια ελπίζω να γεννησουμε και οι υπόλοιπες τόσο όμορφα..φιλιά πολλά και καλές αγκαλίτσες..μύρισε η ομάδα μωρουδιλα <3


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

να σου ζήσει κοριτσάρα μου... καλη ανατροφή και να καμαρώνετε πάντα  το κοριτσάκι σας... χαίρομαι πάρα πολύ που πήγαν όλα τέλεια και όπως ακριβώς τα ήθελες...


cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

@"Gigi" να σας ζήσει κορίτσι μου η κουκλίτσα σας!Να είναι γερή και καλότυχη στη ζωή της!Σήμερα μου πέρασε απο το μυαλό οτι γέννησες πριν γράψεις!Χάρηκα που πήγαν όλα καλά!Μακάρι όλες μας να έχουμε έναν τόσο ωραίο τοκετό σαν τον δικό σου!Καλή ανάρρωση!Πολλά φιλιά στα μικρά όμορφα πατουσάκια!!!


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

Να σου ζησει κοριτσαρα μου τυχερη και υγιεις να ειναι η μπεμπουλα σου, καλη αναρρωση και σε σενα... αχχ τρελενομαι αρχισαν τα γεννητουρια παιρνουν σειρα τα καρκινακια τωρα γιατι εμεις τα δυδιμακια ειμαστε λιγα ευτυχως χαχαχαχαχα.!!! 

αντε με το καλο και οι υπολοιπες και με τοσο ευκολη γεννα.!

  • Μου αρέσει 3

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

@"Gigi" μουυυυυ να σας ζήσει το αστεράκι σας!!!!! Να είναι γερή και καλοτυχη στη ζωή της!!! Με το καλο να τη γνωρίσουν τα αγόρια ❤❤❤

Και τη ψιλιαστηκα που δεν είχες  μπει όλη μέρα!!!

@Vila άκυρο το τζόκερ χαχαχαχ για να δούμε ποια έχει σειρά!!!! 

  • Χαχα 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

΄΄Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!!΄΄

Να το έχει ο Θεός υπό την προστασία Του πάντοτε!

Τι όμορφα νέα!Δόξα Το Θεό, που πήγαν όλα καλά και με σένα και με τη μπεμπούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Κορίτσια μου γειά σας από το μαιευτήριο!!!! :grin:

Γεννήσαμε!!!! Όλα πήγαν τελεια κ ήταν πραγματικα μια επανάληψη των προηγούμενων τοκετών μου. Σαν να τα ξανάζούσα όλα! Είχα πολύ συχνές συσπασεις αλλά καθόλου πόνο κ φοβόμουν γιατί την Τρίτη είχα ήδη 2 διαστολη. Πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάω να με δουν στην κλινική οπότε ηρθαμε κατά τις 7, με εξέτασε μια μαία είχα 4 διαστολη κ μετά ήρθε κ ο γιατρος κ μου πρότεινε να βάλουμε ορο κλπ κ να γεννήσω οπότε δέχτηκα. Με τις διαδικασίες κλπ πήγε 9. στις 10 δεν πονουσα καν, τπτ! αλλά είχα 6 διαστολη, μου έκαναν επισκληριδιο κ στις 12 ακριβώς γεννήθηκε το αστεράκι μας!!! 2920 βάρος. Είναι πριγκηπισουλα κορίτσια!! Να την φας! Την έχω συνέχεια αγκαλιά! Θήλασε κιόλας όσο με έραβε ο γιατρός κ μου την εφεραν αμέσως στο δωμάτιο. Εγώ δεν πονάω καθόλου μόνο ένα έντονο τσούξιμο προς το παρόν..θα δούμε όμως κ το βράδυ πως θα πάει. Σας φιλώ :x

Αααααα τι ωραία νεααα!!!! Να σας ζήσει το αστεράκι σας!!!! Να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη!!! Με το καλό να την γνωρίσουν και τα αδερφάκια της!!! Πολύ χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και ήταν τόσο καλή η γέννα όσο την περίμενες... 

Κορίτσια, ευχομαι και στις υπόλοιπες το ίδιο εύκολα να γεννησουμε!!!

(Επισης, μου είχε φανεί περίεργο που δεν μπήκες και ήθελα να σε ρωτησω μήπως και έχουμε τίποτα, αλλά λέω μπορεί να ετυχε!!!)

Just now, Athinaa είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; αργώ να σας διαβάσω και μετά έχω 2-3 σελίδες να ξεφυλλίσω... αχαχαχαχαχαχα... και όχι δεν έχουν αυξηθεί οι δουλειές μου αλλά έχω μια αίσθηση ότι δεν μου φτάνει ο χρόνος πλέον... το μόνο που έχει αλλάξει στην καθημερινή μου ρουτινα με την περίοδο πριν τον τοκετό είναι η άντληση ανά 3ώρο -που δεν μου επιτρέπει να κοιμάμαι καλά- και η βόλτα μου κάθε μεσημέρι στο μαιευτήριο για δω το αντράκι μου στη ΜΕΝΝ... ο μπέμπης μου πάει πολύ καλά... κάθε μέρα του αυξάνουν τα cc γάλακτος... σήμερα έπαιρνε 15 cc και αύριο λογικά θα πάει 17 ή 18... έχει φτάσει τα γραμμάρια της γέννησης, τα 1700, τα οποία θεωρούνται καλά και θα μπορούσε να πάει στη ΜΕΝΝ 1 αλλά πρώτα πρέπει να σταματήσει τον ορό, και για να γίνει αυτό θα πρέπει να αυξηθεί η προσληψη γάλακτος ώστε να μη χρειάζεται τα θρεπτικά συστατικά του ορού... η αύξηση της ποσότητας γίνεται σταδιακά για να διαπιστώσουν να το δέχεται όλο και το χωνεύει καλά... και εκεί γυρω στα 1900 γρ και αφού έχει πάει στη ΜΕΝΝ 1 θα του αρχίσουν και το μπουκάλι... εμένα ωστόσο μου είπαν ότι θα μπορέσω να τον θηλάσω την προτελευταία μέρα πριν βγει... αυτό είναι πολύ εκνευριστικό αλλά μάλλον γίνεται για τον κορωνοϊό... και επειδή εγώ πηγαιοέρχομαι... γιατί ξέρω ότι οι μαμάδες που είναι ακόμα στο μαιευτήριο μπορούν να κάνουν αποκλειστικό θηλασμό και τις φωνάζουν κάτω ανά 2ωρο...

@katerinafilip γέννησες κι εσύ αρκετά πρόωρα έτσι;; μπήκε καθόλου το μωρό στη ΜΕΝΝ;;; και με τον θηλασμό τι έκανες ακριβώς;;; εγώ φοβάμαι ότι όταν θα είναι έτοιμος δεν θα το θέλει το στήθος και θα συνεχίσω επ' άπειρον την άντληση... η οποία βεβαίως κάπως καλυτέρεψε από χθες το βράδυ που προμηθεύτηκα το ειδικό μπουστάκι της medela... έχω πάρει το διπλό νοσοκομειακό κορίτσια για να κερδίζω χρόνο και μέχρι χθες το απόγευμα ήμουν μια απόλαυση με το να κρατάω τα μπουκάλια... αχαχαχαχαχ...

τώρα σε άλλα, όσον αφορά εμένα σήμερα δεν αισθάνομαι πολύ καλά... σαν να έχω ατονία ένα πράγμα... το έριξα αρχικά στην αϋπνία αλλά τώρα το απόγευμα έκανα και δέκατα με 37,5 , οπότε αναγκαστικά το συνέδεσα και με τη διάρροια 3 μέρες τώρα... η οποία βέβαια χθες και προχθές ήταν μόνο από μία φορά αλλά πολύ έντονη και με άφησε εξουθενωμένη... τεσπα επικοινώνησα με τη μαία μου τις έδωσα όλες τις πληροφορίες και μάλλον έχω ίωση... μου είπε να πάρω ντεπόν για να μην ανέβει παραπάνω η θερμοκρασια και γίνει πυρετός και θα είμαστε σε επαφή και με έναν ένα από τους παθολόγους που με παρακολουθούσαν στην εγκυμοσύνη... με τον ειδικό... μάλλον δεν είμαι ακόμα σε απελπιστική κατασταση για να φτάσουμε στους λοιμωξιολόγους... αχαχαχαχαχαχαχαχα...  πάντως δεν πιστευω ότι είναι κάτι σοβαρό... έκανα και εξετάσεις την Τρίτη και είναι εξαιρετικές οι τιμές μου... το ουρικό έπεσε και είναι μονο μια μοναδα πάνω από το όριο... λογικό, δεν γίνεται να φτάσει 3 ή 4 μέσα σε μια βδομάδα... ο αιματοκρίτης μου ξαναπήγε 39 από 35 που είχα μετά την καισαρική... όλες οι βιοχημικές οκ... 

Αθηνά μου μια χαρά πάει ο μικρός σου με το γάλα. Σημασία έχει ότι έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και από εδώ και πέρα θα παίρνει πιο εύκολα. Τα πρόωρα μωράκια παίρνουν πιο εύκολα βάρος άλλωστε γιατί είναι και το γάλα σου προσαρμοσμένο στις ανάγκες αυτού του μωρού. Πολύ καλά το πας με τις αντλήσεις. Είναι δύσκολο φυσικά να μην μπορείς να θηλάσεις το μωρο, αλλά έχω ακούσει πολλά προωρακια που μετά δεν είχαν θέμα με τον θηλασμό και εδρεωθηκε μια χαρά. Επίσης, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, και αν το έχεις συζητήσει με τη μαία σου, υπάρχει και μια άλλη εναλλακτική μορφή σιτησης, με σύριγγα αντί για μπιμπερο γιατί λένε πως δεν μαθαίνει το μωρό την τόσο μεγάλη θηλή του μπιμπερο και πιάνει πιο εύκολα μετά τη θηλή του στηθους. Βέβαια δεν ξέρω μήπως αυτό είναι για πιο μικρά μωρα, αλλά αν θες ψάξτο!!!

Όσο για την ίωση, περαστικά και ελπίζω να περάσει γρήγορα και να αισθανθείς καλύτερα!!!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...