Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Είχαμε γιατρο σήμερα και είμαστε 2.400!!  (35η βδομάδα). Όλα καλά, δόξα τω θεώ, σε 2 βδομάδες μου είπε για nst. Αυτή η εξέταση χρεώνεται? Δεν έχω νιώσει συσπάσεις ακόμα. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Athinaa είπε:

 

ναι το ξέρω ότι το βάζουν στην κατάψυξη... αλλά γμτ δεν μου έκοψε να ρωτήσω πώς το ξεπαγώνουν... εγώ βάζω σε ένα σακουλάκι 2 η 3 αντλήσεις... πωπω μεγάλη βλακεία... έχεις απόλυτο δίκιο... αύριο το  μεσημέρι που θα ξαναπάω θα ζητήσω ακριβείς οδηγίες αλλά από τώρα θα βάζω 1 άντληση σε κάθε σακουλάκι... γιατί αν είναι όπως τα λες -και μάλλον έτσι ειναι- τότε πολύ γάλα μου θα έχει πάει στα σκουπίδια, γιατί κι εγώ τους πηγαινω τουλάχιστον ένα σακκουλάκι -με τις βραδινές αντλήσεις- από την κατάψυξη κι ένα με τις πρωινές από το ψυγείο...

τον μπέμπη τον βλεπουμε κάθε μέρα, μία φορά το μεσημέρι και μία το απόγευμα... ένας από μας κάθε φορά... τα καλά νέα είναι ότι σήμερα το αντράκι μου πήρε προαγωγή και από τη ΜΕΝΝ 3 τον μετέφεραν στη ΜΕΝΝ 2... και το ευχάριστο δεν είναι μόνο ότι η "αναβαθμιση" αυτή σημαίνει ότι έρχεται πιο κοντά  η μέρα που θα τον πάρουμε σπίτι αλλά και ότι πλέον μας αφηνουν να τον αγγίξουμε... είπα να ρωτήσω κι εγώ στον νέο θάλαμο και κοντεψα να μεινω όταν μου είπαν ότι βεβαίως και μπορώ... έριξα αντισηπτικο στα χέρια μου και τα έβαλα στη θερμοκοιτίδα και καθόμουν και τον χάιδευα κανένα 20λεπτο... εκλαιγα που έκλαιγα κάθε φορα που έμπαινα στη ΜΕΝΝ τώρα το τερμάτισα... το τι μύξες έβγαλα δεν λέγεται... ευτυχώς που φορούσα μάσκα και κρυβόταν καπως... αφού όταν έφυγα απο το θάλαμο και πήγα στο δωματιάκι για να βγάλω τη ρόμπα φύσαγα τη μύτη μια ώρα... αχαχαχαχαχαχαχα

ήταν φασκιωμένος ξανα γιατί είναι ζωηρούλης και κουνιέται και προσπαθεί να βγάλει τους καθετήρες αλλά και για να μην χάνει θερμίδες... σε όλα τα προωράκια το κάνουν... σήμερα θα του αρχίσουν τα 20 cc και αν τα επόμενα δυο 24ωρα τα χωνεύει καλά θα τα αυξήσουν... μου ειπε ωστόσο η γιατρός ότι μπορεί να πάρει λίγες μέρες παραπάνω από τις 3 βδομάδες που μας είπαν αρχικά γιατί είναι μικρούλης και από προχθές προσέγγισε τα γραμμάρια γέννησης...σήμερα πήρε μάλιστα άλλα 20 γρ σε σχέση με χθες και έφτασε πια τα 1720... και για να βγει θα πρέπει να φτάσει τα 2100-2200 και τα πιο πολλά γραμμάρια σε μια βδομάδα ειναι 200...

 αλήθεια Τζινακι μου πιάνει θηλή η μπεμπούλα σου;; έστω και την ψευδοθηλή;;; αυτό ειναι καταπληκτικό.. εγώ αυτό φοβάμαι, ότι αν αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι που ειναι πανευκολο μετά δεν θα θέλει το στήθος όπου θα πρεπει να ζοριστεί... και οι θηλές μου είναι αρκετά μεγάλες, αφού η χοάνη είναι το 27... και εκείνες τις 4-5 μέρες που δεν έπιανε τι έκανες;;;;;;

μακάρι κοριτσάκι μου... από το στόμα σου και στου μπέμπτη τ αφτι... αχαχαχαχαχαχα

Αχ τι ωραιαααα που τον είδες!!! Τι να μην κλαψεις!;;; Εδώ κλαίμε εμείς!!! Και είναι ευχάριστο οτι πήγε στο 2. Εγώ πιστεύω πως μια χαρά πάει και θα βγει γρήγορα και θα έρθει στην αγκαλιά σου και στο σπίτι σας!!! Ήδη άρχισε να παίρνει τα γραμμαριακια του. Τώρα που θα αυξηθεί και η ποσότητα θα τα παίρνει και πιο γρήγορα λογικά!!! 

Just now, Mammatobe είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είχαμε γιατρο σήμερα και είμαστε 2.400!!  (35η βδομάδα). Όλα καλά, δόξα τω θεώ, σε 2 βδομάδες μου είπε για nst. Αυτή η εξέταση χρεώνεται? Δεν έχω νιώσει συσπάσεις ακόμα. 

Τελειο το βάρος σας!!! Σε δημόσιο την χρεώνουν 14€. Για ιδιωτικό δεν ξέρω. Συσπάσεις μπορεί να έχεις αλλά να μην τις καταλαβαίνεις. Θα δεις στο nst όμως για σίγουρα!!!

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

@Mammatobe μια χαρά το μωράκι σου!! Το nst εξαρτάται που θα το κάνεις, εμένα μου το κάνει ο γιατρός μου στο ιατρείο του χωρίς έξτρα χρέωση εννοείται!

Βρε @Athinaa πως να μη λιώνεις από πανω του ?? Γίνεται; δε γίνεται!!! Άντε να πάρει βάρος γρήγορα να έρθει στη φωλίτσα σας ❤

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athinaa είπε:

 

ναι το ξέρω ότι το βάζουν στην κατάψυξη... αλλά γμτ δεν μου έκοψε να ρωτήσω πώς το ξεπαγώνουν... εγώ βάζω σε ένα σακουλάκι 2 η 3 αντλήσεις... πωπω μεγάλη βλακεία... έχεις απόλυτο δίκιο... αύριο το  μεσημέρι που θα ξαναπάω θα ζητήσω ακριβείς οδηγίες αλλά από τώρα θα βάζω 1 άντληση σε κάθε σακουλάκι... γιατί αν είναι όπως τα λες -και μάλλον έτσι ειναι- τότε πολύ γάλα μου θα έχει πάει στα σκουπίδια, γιατί κι εγώ τους πηγαινω τουλάχιστον ένα σακκουλάκι -με τις βραδινές αντλήσεις- από την κατάψυξη κι ένα με τις πρωινές από το ψυγείο...

τον μπέμπη τον βλεπουμε κάθε μέρα, μία φορά το μεσημέρι και μία το απόγευμα... ένας από μας κάθε φορά... τα καλά νέα είναι ότι σήμερα το αντράκι μου πήρε προαγωγή και από τη ΜΕΝΝ 3 τον μετέφεραν στη ΜΕΝΝ 2... και το ευχάριστο δεν είναι μόνο ότι η "αναβαθμιση" αυτή σημαίνει ότι έρχεται πιο κοντά  η μέρα που θα τον πάρουμε σπίτι αλλά και ότι πλέον μας αφηνουν να τον αγγίξουμε... είπα να ρωτήσω κι εγώ στον νέο θάλαμο και κοντεψα να μεινω όταν μου είπαν ότι βεβαίως και μπορώ... έριξα αντισηπτικο στα χέρια μου και τα έβαλα στη θερμοκοιτίδα και καθόμουν και τον χάιδευα κανένα 20λεπτο... εκλαιγα που έκλαιγα κάθε φορα που έμπαινα στη ΜΕΝΝ τώρα το τερμάτισα... το τι μύξες έβγαλα δεν λέγεται... ευτυχώς που φορούσα μάσκα και κρυβόταν καπως... αφού όταν έφυγα απο το θάλαμο και πήγα στο δωματιάκι για να βγάλω τη ρόμπα φύσαγα τη μύτη μια ώρα... αχαχαχαχαχαχαχα

ήταν φασκιωμένος ξανα γιατί είναι ζωηρούλης και κουνιέται και προσπαθεί να βγάλει τους καθετήρες αλλά και για να μην χάνει θερμίδες... σε όλα τα προωράκια το κάνουν... σήμερα θα του αρχίσουν τα 20 cc και αν τα επόμενα δυο 24ωρα τα χωνεύει καλά θα τα αυξήσουν... μου ειπε ωστόσο η γιατρός ότι μπορεί να πάρει λίγες μέρες παραπάνω από τις 3 βδομάδες που μας είπαν αρχικά γιατί είναι μικρούλης και από προχθές προσέγγισε τα γραμμάρια γέννησης...σήμερα πήρε μάλιστα άλλα 20 γρ σε σχέση με χθες και έφτασε πια τα 1720... και για να βγει θα πρέπει να φτάσει τα 2100-2200 και τα πιο πολλά γραμμάρια σε μια βδομάδα ειναι 200...

 αλήθεια Τζινακι μου πιάνει θηλή η μπεμπούλα σου;; έστω και την ψευδοθηλή;;; αυτό ειναι καταπληκτικό.. εγώ αυτό φοβάμαι, ότι αν αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι που ειναι πανευκολο μετά δεν θα θέλει το στήθος όπου θα πρεπει να ζοριστεί... και οι θηλές μου είναι αρκετά μεγάλες, αφού η χοάνη είναι το 27... και εκείνες τις 4-5 μέρες που δεν έπιανε τι έκανες;;;;;;

μακάρι κοριτσάκι μου... από το στόμα σου και στου μπέμπτη τ αφτι... αχαχαχαχαχαχα

αληθεια μπορεις και τον πιανεις??????? αχ ποσο θα ηθελα και εγω να μπορουσα αλλα στο ιπποκρατειο δεν αφηναν.. που γεννησες εσυ κοριτσι και ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα??

να το ρωτησεις αυτο για το γαλα παντως ειναι κριμα να το πετανε.!εγω δεν εβαζα γαλα στην καταψυξη ολες τις αντλησεις τις εβαζα στο ψυγειο γιατι μου ειπαν απο το ιπποκρατειο οτι το γαλα στο ψυγειο μπορει να κρατησει 6 μερες οποτε δεν το εβαζα καν καταψυξη.!αν αρχισει να τρωει καλα θα βαζει παραπανω απο 200 γραμμαρια την εβδομαδα. εμεις οταν βγηκαμε ειμασταν 2700 και μια βδομαδα πισω ηταν 2350..

πιανει και ειναι σαν να πιανει την δικη μου θηκη με τοσο δυναμη θηλαζει.! τις μερες που δεν επιανε το αντλουσα και της το εδινα με μπουκαλι.. βεβαια ακομα αντλω γιατι ειναι μικρουλα και κουραζεται στο στηθος οποτε της δινει και απο το μπιμπερο.!! παντως εμενα πηγε αμεσω να αρπαξει την θηλη αλλα οπως σου ειπα ειναι επιπεδη και δεν μπορεσε, ειναι και το ενστικτο νομιζω, θελει ομως υπομονη και επιμονη.!!

αν εχουν και εκει την τακτικη του σχηματος θηλασμος και ξενο λογω προωροτητας το μπουκαλι δεν το γλιτωνεις.! μας εδωσαν ειδικο για προωρα γαλα και οταν ειπα για αποκλιστικο θηλασμο ο νεογνολογος μου ειπε οχι για αρχη εστω για τον πρωτο μηνα για να παρει βαρος.!

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Ναι και εγώ έχω νυχτικιές και λέω δεν παίρνω και κανένα πιτζαμακι που βολεύει καλύτερα μετα;;;

Εγώ να είμαστε καλά και άμεσα θα βγουμε έξω για βόλτα!!! Βέβαια όχι για πολύ ώρα γιατί θα θέλουμε ανά δύο ώρες να θηλάζουμε,λογικα. Αλλά έτσι μια βολτιτσα στον καθαρό αέρα θα την κάνουμε θεού και καιρού θέλοντος...

Μια χαρά το έκανες θα χρειαστούν και τα μπιτζαμακια σίγουρα...άντε να έρθουν τα μωρουλια να δούμε καλά τα λες τώρα θα μας αφήσουν κουράγιο για βόλτες?? :)) 

Κοριτσι μου μας συγκινείς πολύ @Athinaa εύχομαι να τα πάρει τα γραμμαριακια του γρήγορα και να αρχίσετε τις αγκαλιές..μπράβο σου για το κουράγιο και τη δύναμη σου όπως και στη @Τζινα38 μας θέλει δύναμη ψυχής να ανταπεξέλθεις στη μενν..

Just now, V_baby είπε:

Αχ τι ωραιαααα που τον είδες!!! Τι να μην κλαψεις!;;; Εδώ κλαίμε εμείς!!! Και είναι ευχάριστο οτι πήγε στο 2. Εγώ πιστεύω πως μια χαρά πάει και θα βγει γρήγορα και θα έρθει στην αγκαλιά σου και στο σπίτι σας!!! Ήδη άρχισε να παίρνει τα γραμμαριακια του. Τώρα που θα αυξηθεί και η ποσότητα θα τα παίρνει και πιο γρήγορα λογικά!!! 

Τελειο το βάρος σας!!! Σε δημόσιο την χρεώνουν 14€. Για ιδιωτικό δεν ξέρω. Συσπάσεις μπορεί να έχεις αλλά να μην τις καταλαβαίνεις. Θα δεις στο nst όμως για σίγουρα!!!

Στο χρεώνουν στο δημόσιο το νστ???εμένα δεν μου χρέωσαν τίποτα..:/ 

  • Μου αρέσει 2

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Frogie είπε:

Μια χαρά το έκανες θα χρειαστούν και τα μπιτζαμακια σίγουρα...άντε να έρθουν τα μωρουλια να δούμε καλά τα λες τώρα θα μας αφήσουν κουράγιο για βόλτες?? :)) 

Κοριτσι μου μας συγκινείς πολύ @Athinaa εύχομαι να τα πάρει τα γραμμαριακια του γρήγορα και να αρχίσετε τις αγκαλιές..μπράβο σου για το κουράγιο και τη δύναμη σου όπως και στη @Τζινα38 μας θέλει δύναμη ψυχής να ανταπεξέλθεις στη μενν..

Στο χρεώνουν στο δημόσιο το νστ???εμένα δεν μου χρέωσαν τίποτα..:/ 

Μακάρι!!!

Βασικά την πρώτη φορά πήγε ο άντρας μου να το θεωρήσει και του είπαν κανονικά ότι κοστίζει 14 ευρώ αλλά δεν πειράζει φύγε σήμερα. Και την επόμενη φορά που πήγαμε μας ρώτησαν αν γνωρίζουμε ότι χρεώνεται και είπαμε ναι. Έκανε 14€. Με απόδειξη κανονικά. Ίσως κάνουν και λίγο τα στραβά μάτια. Δεν ξερω! 


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

Μακάρι!!!

Βασικά την πρώτη φορά πήγε ο άντρας μου να το θεωρήσει και του είπαν κανονικά ότι κοστίζει 14 ευρώ αλλά δεν πειράζει φύγε σήμερα. Και την επόμενη φορά που πήγαμε μας ρώτησαν αν γνωρίζουμε ότι χρεώνεται και είπαμε ναι. Έκανε 14€. Με απόδειξη κανονικά. Ίσως κάνουν και λίγο τα στραβά μάτια. Δεν ξερω! 

Λες απλά να μου την χάρισαν την προηγούμενη φορά γιατί ήταν Σάββατο και ήμουν επείγον περιστατικό??δεν ήξερα ότι χρεώνονται εξετάσεις στο νοσοκομείο..εγώ ξανά έχω τώρα στις 13 και μου έδωσε και παραπεμπτικό όποτε θα δούμε τι θα μας πουν οι μαίες..τελείωσες τις δουλειές σου κορίτσι μου??


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

πινακακι ΠΗΤ   :wub:

Γράφω όσες έχετε ανάφερει ημερομηνία και το φύλο του μωρού και περιμένω και από τις υπόλοιπες! 

@Vila 01/07 αγοράκι! ♥️

@EfiVsl 03/07 κοριτσάκι! ♥️ 

@_marjio 05/07 αγοράκι! ♥️

@Biky3 06/07 κοριτσάκι! ♥️

@"Gigi" 08/07 κοριτσάκι! ♥️ γεννήσαμε 25/6!

@Koalaki87 08/07 κοριτσάκι! ♥️

@Fofou 08/07 κοριτσάκι! ♥️

@Τζινα38 09/07 κοριτσάκι! ♥️  γεννήσαμε 22/5!

@Μαρίαφi 09/07 κοριτσάκι! ♥️

@foroulina 10/07 κοριτσάκι! ♥️

@kerasaki10 10/07 αγοράκι! ♥️

@Φραουλίνα 10/07 αγοράκι! ♥️

@katerinafilip 10/07 κοριτσάκι! ♥️ γεννήσαμε 05/06!

@Emma9 12/07 αγοράκι♥️

@FofiK 13/07 αγοράκι! ♥️

@Ioannababy 14/07 έκπληξη! ♥️

@Katerinaki32 14/7 διδυμακια αγοράκια! ♥️ 

@Αντζελίνα 30 18/07 κοριτσάκι! ♥️

@Σταυρούλα Γ 19/07 έκπληξη! ♥️

@Arabella 21/07 κοριτσάκι!♥️ 

@ntoremi 24/07 αγοράκι! ♥️

 @Αφροδίτη......... 24/07 αγοράκι! ♥️

@Εlen32 25/07 κοριτσάκι! ♥️

@kerasia93 26/07 κοριτσάκι! ♥️ 

@Athinaa 26/07 αγοράκι! ♥️ γεννήσαμε 15/06!

@Gianna! 26/07 αγοράκι! ♥️

@Mvasi 28/07 κοριτσάκι! ♥️

@Barbei 29/07 αγοράκι! ♥️

@V_baby 29/07 αγοράκι! ♥️

@Ελλάκι 31/07 κοριτσάκι! ♥️

@Mammatobe 31/07 κοριτσάκι! ♥️

@Frogie 09/08 κοριτσάκι! ♥️

Με το καλό να τα πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας!! ❤️

  • Μου αρέσει 5

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenakii22 είπε:

@Frogie @V_baby απο ποτε χρεωνεται??στην πρωτη μου το 2018 δεν πληρωσα κ τωρα που εκανα παλι δεν πληρωσα ουτε μ ειπαν κατι...να εχει αλλαξει τωρα τελευταια?

Δεν ξέρω η baby μας πλήρωσε ήδη μια φορά..εγώ έχω καμει μόνο μια φορά και δεν πλήρωσα ούτε μου ανέφερε κάτι ο γιατρός..περίεργο μου φαίνεται κι εμένα να την χρεώνουν..

  • Μου αρέσει 1

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια. Χθες ευτυχώς κοιμήθηκα καλά βέβαια δεν έφαγα τπτ λόγω καούρας κ τώρα πρωί πρωί πεινάω :P:P

Με χαρά ανακοινώνω ότι κ εγώ σήμερα μπήκα στο μήνα μου κ είμαι πολύ χαρούμενη αλλά κ αγχωμενη ταυτόχρονα αλλά εντάξει θα το ξεπεράσω. Ο άντρας μου μου λέει δλδ τώρα πρέπει να είμαι στη τσίτα κάθε μέρα κ του λέω που να ξέρω δε μου έχει ξανατυχει :):)

Όσο για το NST εγώ που είμαι σε δημόσιο δε μου ζήτησαν τπτ κ δεν ήξερα ότι το χρεώνουν τώρα ίσως σε ιδιωτικά το χρεώνουν δε ξέρω.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Athinaa είπε:

 

ναι το ξέρω ότι το βάζουν στην κατάψυξη... αλλά γμτ δεν μου έκοψε να ρωτήσω πώς το ξεπαγώνουν... εγώ βάζω σε ένα σακουλάκι 2 η 3 αντλήσεις... πωπω μεγάλη βλακεία... έχεις απόλυτο δίκιο... αύριο το  μεσημέρι που θα ξαναπάω θα ζητήσω ακριβείς οδηγίες αλλά από τώρα θα βάζω 1 άντληση σε κάθε σακουλάκι... γιατί αν είναι όπως τα λες -και μάλλον έτσι ειναι- τότε πολύ γάλα μου θα έχει πάει στα σκουπίδια, γιατί κι εγώ τους πηγαινω τουλάχιστον ένα σακκουλάκι -με τις βραδινές αντλήσεις- από την κατάψυξη κι ένα με τις πρωινές από το ψυγείο...

τον μπέμπη τον βλεπουμε κάθε μέρα, μία φορά το μεσημέρι και μία το απόγευμα... ένας από μας κάθε φορά... τα καλά νέα είναι ότι σήμερα το αντράκι μου πήρε προαγωγή και από τη ΜΕΝΝ 3 τον μετέφεραν στη ΜΕΝΝ 2... και το ευχάριστο δεν είναι μόνο ότι η "αναβαθμιση" αυτή σημαίνει ότι έρχεται πιο κοντά  η μέρα που θα τον πάρουμε σπίτι αλλά και ότι πλέον μας αφηνουν να τον αγγίξουμε... είπα να ρωτήσω κι εγώ στον νέο θάλαμο και κοντεψα να μεινω όταν μου είπαν ότι βεβαίως και μπορώ... έριξα αντισηπτικο στα χέρια μου και τα έβαλα στη θερμοκοιτίδα και καθόμουν και τον χάιδευα κανένα 20λεπτο... εκλαιγα που έκλαιγα κάθε φορα που έμπαινα στη ΜΕΝΝ τώρα το τερμάτισα... το τι μύξες έβγαλα δεν λέγεται... ευτυχώς που φορούσα μάσκα και κρυβόταν καπως... αφού όταν έφυγα απο το θάλαμο και πήγα στο δωματιάκι για να βγάλω τη ρόμπα φύσαγα τη μύτη μια ώρα... αχαχαχαχαχαχαχα

ήταν φασκιωμένος ξανα γιατί είναι ζωηρούλης και κουνιέται και προσπαθεί να βγάλει τους καθετήρες αλλά και για να μην χάνει θερμίδες... σε όλα τα προωράκια το κάνουν... σήμερα θα του αρχίσουν τα 20 cc και αν τα επόμενα δυο 24ωρα τα χωνεύει καλά θα τα αυξήσουν... μου ειπε ωστόσο η γιατρός ότι μπορεί να πάρει λίγες μέρες παραπάνω από τις 3 βδομάδες που μας είπαν αρχικά γιατί είναι μικρούλης και από προχθές προσέγγισε τα γραμμάρια γέννησης...σήμερα πήρε μάλιστα άλλα 20 γρ σε σχέση με χθες και έφτασε πια τα 1720... και για να βγει θα πρέπει να φτάσει τα 2100-2200 και τα πιο πολλά γραμμάρια σε μια βδομάδα ειναι 200...

 αλήθεια Τζινακι μου πιάνει θηλή η μπεμπούλα σου;; έστω και την ψευδοθηλή;;; αυτό ειναι καταπληκτικό.. εγώ αυτό φοβάμαι, ότι αν αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι που ειναι πανευκολο μετά δεν θα θέλει το στήθος όπου θα πρεπει να ζοριστεί... και οι θηλές μου είναι αρκετά μεγάλες, αφού η χοάνη είναι το 27... και εκείνες τις 4-5 μέρες που δεν έπιανε τι έκανες;;;;;;

μακάρι κοριτσάκι μου... από το στόμα σου και στου μπέμπτη τ αφτι... αχαχαχαχαχαχα

Καλημερα κοριτσι μου....γραφεις αυτα με τα κλαματα και τις μυξες και δεν φανταζεσαι ποσο ταυτιστηκα. θυμηθηκα τα δικα μας...τρυπουσαν οι μασκες απο την μυξα... και θυμαμαι πως πασχιζα να αποτυπωσω στο μυαλο μου τα χαρακτηριστικα της..πασχιζα να την θυμαμαι... αχ κοριτσι μου κουραγιο...κι οταν παει στο αλλο επιπεδο θα πηγαινεις να το θηλαζεις η να του δινεις το μπιμπερο εσυ και θα παιρνεις πολυ δυναμη... το μικρο σου ειναι μαχητης και συντομα θα τον εχεις στα χερια σου.. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι σε λιγο καιρο που θα τον εχετε σπιτι, θα σου φανταζουν ολα τοσο μακρυνα... θα γεμισει η καρδουλα σου αγαπη κι ευτυχια κι ολη αυτη η περιπετεια θα μοιαζει με ονειρο... ξερω οτι τωρα σου ειναι δυσκολο να το πιστεψεις...αλλα θα με θυμηθεις πολυ πολυ συντομα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!!

Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε! Ευτυχώς έχει ωραία δροσουλα για την ώρα και είμαστε είμαστε λίγο άνετα. Τι ωραία,  δε μαγειρεύω κιόλας σήμερα γιατί έμεινε φαγητό από χθες οπότε μια χαρά είμαστε!!

Χθες το βράδυ βγηκαμε για περπάτημα μεγάλη διαδρομή και θα βγαίνουμε κάθε μέρα μπας και ξεκουνησει το μωρό μου από τη φωλιά του..

@Gianna! μου καλώς ήρθες και εσύ στον 9ο!!!! Έχεις δρόμο ακόμα μπροστά αλλά θα περάσει γρήγορα!!!

  • Μου αρέσει 4

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

αληθεια μπορεις και τον πιανεις??????? αχ ποσο θα ηθελα και εγω να μπορουσα αλλα στο ιπποκρατειο δεν αφηναν.. που γεννησες εσυ κοριτσι και ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα??

να το ρωτησεις αυτο για το γαλα παντως ειναι κριμα να το πετανε.!εγω δεν εβαζα γαλα στην καταψυξη ολες τις αντλησεις τις εβαζα στο ψυγειο γιατι μου ειπαν απο το ιπποκρατειο οτι το γαλα στο ψυγειο μπορει να κρατησει 6 μερες οποτε δεν το εβαζα καν καταψυξη.!αν αρχισει να τρωει καλα θα βαζει παραπανω απο 200 γραμμαρια την εβδομαδα. εμεις οταν βγηκαμε ειμασταν 2700 και μια βδομαδα πισω ηταν 2350..

πιανει και ειναι σαν να πιανει την δικη μου θηκη με τοσο δυναμη θηλαζει.! τις μερες που δεν επιανε το αντλουσα και της το εδινα με μπουκαλι.. βεβαια ακομα αντλω γιατι ειναι μικρουλα και κουραζεται στο στηθος οποτε της δινει και απο το μπιμπερο.!! παντως εμενα πηγε αμεσω να αρπαξει την θηλη αλλα οπως σου ειπα ειναι επιπεδη και δεν μπορεσε, ειναι και το ενστικτο νομιζω, θελει ομως υπομονη και επιμονη.!!

αν εχουν και εκει την τακτικη του σχηματος θηλασμος και ξενο λογω προωροτητας το μπουκαλι δεν το γλιτωνεις.! μας εδωσαν ειδικο για προωρα γαλα και οταν ειπα για αποκλιστικο θηλασμο ο νεογνολογος μου ειπε οχι για αρχη εστω για τον πρωτο μηνα για να παρει βαρος.!

χθες τον πρωτοακούμπησα που τον μετέφεραν στη ΜΕΝΝ 2... στην 3 δεν το επέτρεπαν... σ αυτό τον θάλαμο έχει και πολύ λιγότερα μωρά... μάλιστα μια μαμά είχε αγκαλίτσα το δικό της και νομίζω το τάιζε... αλλά δεν κατάλαβα αν το θήλαζε ή με το μπιμπερό... η ΜΕΝΝ 2 είναι για όσα μπεμπάκια δεν έχουν ανάγκη από την εντατική φροντίδα της 3 αλλά δεν μπορούν να πάνε και στην 1, όπως ο γιος μου που έχει ακόμα ορό... τον οποίο ελπίζουμε μέχρι τη Δευτέρα να ξεφορτωθούμε επιτελους... πάντως όταν ειπα ότι τον πρωτοακούμπησα το εννοουσα.. όταν γέννησα δεν μου τον ακούμπησαν πάνω μου και τον είδα μόνο από μακρυά... έπρεπε να τον πάνε αμέσως στη ΜΕΝΝ για να τον ζεστάνουν... στον μπαμπά του μάλιστα δεν το έδειξαν καθόλου και είχε φρικάρει ο καημένος... μόνο το χαρτί με τα αποτυπώματα από τα πατουσάκια του τού έδειξαν... αλλά τελικά δεν ξέρω τι παίζει εκεί... ο μπαμπάς του πήγαινε χθες το απόγευμα όλο χαρά για να τον χαϊδέψει και  δεν του το επέτρεψαν... είχε μούτρα όλο το βράδυ... και να ρωτάει συνέχεια "γιατί εμένα δεν μ άφησαν;" και "γιατί εμένα δεν μ άφησαν;"...  δεν θελησε και να ρωτήσει χθες γιατί εμένα μου το επέτρεψαν για να μην κάψει λέει τη μαία που είχε βάρδια... η εργατική αλληλεγγύη τον μάρανε... αχαχαχαχαχαχαχαχα... στο μεταξύ σήμερα θέλει να πάει αυτός το μεσημέρι και να πάω εγώ το απόγευμα γιατί μια δουλειά που είχε λόγω του αέρα δεν μπορεί να την κάνει τώρα και θέλει να την κάνει όταν σουρουπώνει... εμένα βέβαια κάτι μου λέει ότι μάλλον ελπίζει να πετύχει τη χθεσινή μεσημεριανή βολική μαία.. αχαχαχαχαχαχαχαχαχα... ας ελπίσουμε να είναι τόσο ανυπομονος να τον πιάνει κι όταν πάρουμε το αντράκι μας σπίτι και θα θέλει να τρώει και να τον αλλάζουμε συνέχεια... έχει να πέσει η αγκωνιά σύννεφο έτσι και κάνει τον ψόφιο κοριό και ροχαλίζει... όχι τίποτα άλλο αλλά με έχει ζαλίσει 2 βδομάδες τώρα που δεν μπορεί να τον αγγίξει... αχαχαχαχαχαχα...

στο μεταξύ @Pagotoulaμου εμεις τον βγαλαμε στα κρυφά και 2 φορές φωτό... η 2η μάλιστα είναι τόσο καθαρή και τόσο κοντινή που όποιος τον βλέπει τον περνάει για 2 μηνών τουλάχιστον... έχει και τα μάτια ανοιχτά... την κοιτάω συνέχεια και μπερδεύομαι κι εγώ... και όταν πάω στη ΜΕΝΝ και τον βλέπω τόσο μικρούλη σκέφτομαι ότι μου συρρίκνωσαν το παιδί... αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

@Τζινα38 μου τον έβαλα χθες και ρώτησε για το γάλα και του είπαν να μαζεύω 2 αντλήσεις σε κάθε σακούλι... αλλά δεν ρώτησε και δεν του είπαν για κατάψυξη... θα το ξεκαθαρίσω εγώ σήμερα... στο μεταξύ από χθες άρχισα τα χάπια μαγια μπύρας... μου τα άργησε λίγο η μαία για να φτιάξουμε τις πιέσεις γιατί είχαν αρχίσει να τσιμπάνε πάλι και αυξήσαμε τις δόσεις των αντιυπερτασικών... άρχισα όμως να κάνω υποτάσεις και τα ξαναμειώσαμε οπότε άρχισα και τα χάπια... την άλλη Τρίτη, αναλόγως τα αποτελέσματα από το ουρικο οξύ θα αρχίσω και τα τσάγια... το αστείο δε είναι ότι η μαγιά μπύρας είναι απαγορευτική στο ουρικό οξυ... οπότε την Τρίτη είτε θα αποδειχτεί ότι το ξεφορτωθήκαμε επιτέλους είτε θα έχει φτάσει στο θεό και θα τρέχουμε πάλι... αχαχαχαχαχαχα... πάντως για ξένο δεν μου είπαν τιποτα... κι εγώ νόμιζα ότι τις πρώτες μέρες -π.χ. το περασμένο σ/κ που ξεκίνησε το γάλα- του έδιναν φόρμουλα για πιο δυναμωτικό και παχύ και ρώτησα... μου απάντησαν με φρίκη πώς όχι... του δίνουν αποκλειστικά το δικό μου όσο θα το έχουν εκεί... αφού προσπάθησα και να τους καθησυχάσω ότι δεν είμαι τζιχαντιστής του μητρικού θηλασμού για να πάει η ψυχή τους στη θεση της... αχαχαχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 6

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...