Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου λοιπόν στην πρώτη εγκυμοσυνη έμεινα καταλαθος απλά έχω σταθερό κύκλο και το κατάλαβα αμέσως δεν είχαμε σωστό διπλασιασμό χοριακης και δεν υπήρχαν εμβρυακα στοιχεία μόνο σάκος ενδομήτριος! Έκανα απόξεση ενώ περίμεναμε λίγο αλλά τίποτα! Είπαμε πως ήταν τυχαίο επανήλθα αμέσως με σταθερό κύκλο δεν επηρεάστηκε καθόλου ! Μετά αφησα λόγω ηλικίας να περάσουν δυο χρόνια καθώς ήμουν 22 τότε και μόλις το αποφασίσαμε μετά από δυο μήνες έμεινα με βοήθησαν τα hometest τεστακια ωορρηξιας το κατάλαβα με δυο μέρες καθυστέρηση έκανα χοριακη τεστ όλα καλά μέχρι που ενώ ο γυναικολόγος τοπ και τον εμπιστεύομαι με τυφλά μάτια είναι μακριά και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερονη εγώ άκουσα την εδώ γυναικολόγο και δεν πήρα (όχι ότι θα άλλαζε τίποτα) μια βδομάδα μετά ενώ ανέβαινε η χοριακη συνέχισε να ανεβαίνει αλλά δεν διπλασιαζοταν απλά ανέβαινε ! ( γενικά συμπτώματα είχα αμέσως και τις δυο φορές και το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή κ από αυτό ) έπειτα πήγαμε στην γιατρό είδαμε σάκο με ελάχιστα εμβρυακα στοιχεία δώσαμε χρόνο μια βδομάδα ακόμα αλλά στην βδομάδα που έπρεπε να ακούσουμε καρδούλα παλι τα ίδια τίποτα ! Απόξεση παλι! Επανήλθα αμέσως ! Ο γυναικολόγος μου μου είπε αμέσως να πάρω Σαλοσπίρ και σε πιθανή εγκυμοσυνη κάνουμε ενέσεις με βάση την εμπειρία του θεωρήσαμε πως αυτό ήταν ! Εγώ όμως δεν ηρεμούσα και έτσι πήγαμε στην Λευκου στη Θεσσαλονίκη και τα έψαξα όλα ! Είχα Πάει πριν σε μια άλλη αιματολόγο και μου είχε γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας είχα πληρώσει 80 γι αυτές που δεν γράφονται και 10 επίσκεψη για όσες γράφονταν βγήκα με δυο ετεροζυγιες! Η Λευκου τα έψαξε όλα και καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως συνεχίζω Σαλοσπίρ αν μείνω ενέσεις πρέπει από την πρώτη μερα καθυστέρησης να ξεκινήσω! Κάναμε και καρυοτυπο ζεύγους αλλά βγήκε καθαρός ! Τώρα ξεκινήσαμε προσπάθειες γιατί δεν μπορούσα να ηρεμήσω είχα γίνει υστερική.. δεν περνάει μερα που να μην το σκεφτώ !! Και δεν μπορώ με τίποτα βα ξεχάσω την ημέρα που ήμουν 22 χρόνων δεν ήξερα τι θα πει παλινδρόμηση και τα έμαθα όλα θέλοντας και μη !! Προσπαθώ να έχω δύναμη και πίστη ! 

2 ώρες πρίν, Emylia είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου καλώς ηρθες!!

ευχπμαι και γω γρήγορα καλά αποτελέσματα!!

βρε κορίτσια να σας ρωτήσω μήπως ξέρει καμια Υπάρχει περίπτωση να γίνει ωορηξια στις αρχές του κύκλου δηλαδή 7η μέρα;;

είχα καθαρίσει 3 μέρες από περίοδο κ χτες είχα τσιμπηματάκια κ σήμερα μ ανέβηκε η θερμοκρασία 

 

 

 

Κορίτσι μ καλησπέρα θα σου πρότεινα να πάρεις τεστακια ωπρρηξιας που είναι οικονομίκα και να το καταλάβεις σίγουρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Τότε θα πάω πρώτα να ακούσω καρδούλα την άλλη Δευτέρα και αν είναι θα κλείσω ραντεβού μετά.. σε δέχονται άμεσα?

Μπα,  συνηθως αργούν να κλείσουν ραντεβου. Τουλάχιστον ο δικός μου. Εκτός αν σου πουν έλα πρωί από το Αλεξάνδρα να σε δω και περιμένεις ωωώρες για να σε δουν λίγα λεπτά! Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλ να κλείσεις ραντεβου μαζί του ή με όποιον γιατρό επιλέξεις και να τους πεις έχω  δυο  εβδομάδες καθυστέρηση έκανα χοριακη και βγήκε θετική. Ποτε να έρθω; Και να δεις ποτε θα σου κλείσει. 

Just now, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου λοιπόν στην πρώτη εγκυμοσυνη έμεινα καταλαθος απλά έχω σταθερό κύκλο και το κατάλαβα αμέσως δεν είχαμε σωστό διπλασιασμό χοριακης και δεν υπήρχαν εμβρυακα στοιχεία μόνο σάκος ενδομήτριος! Έκανα απόξεση ενώ περίμεναμε λίγο αλλά τίποτα! Είπαμε πως ήταν τυχαίο επανήλθα αμέσως με σταθερό κύκλο δεν επηρεάστηκε καθόλου ! Μετά αφησα λόγω ηλικίας να περάσουν δυο χρόνια καθώς ήμουν 22 τότε και μόλις το αποφασίσαμε μετά από δυο μήνες έμεινα με βοήθησαν τα hometest τεστακια ωορρηξιας το κατάλαβα με δυο μέρες καθυστέρηση έκανα χοριακη τεστ όλα καλά μέχρι που ενώ ο γυναικολόγος τοπ και τον εμπιστεύομαι με τυφλά μάτια είναι μακριά και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερονη εγώ άκουσα την εδώ γυναικολόγο και δεν πήρα (όχι ότι θα άλλαζε τίποτα) μια βδομάδα μετά ενώ ανέβαινε η χοριακη συνέχισε να ανεβαίνει αλλά δεν διπλασιαζοταν απλά ανέβαινε ! ( γενικά συμπτώματα είχα αμέσως και τις δυο φορές και το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή κ από αυτό ) έπειτα πήγαμε στην γιατρό είδαμε σάκο με ελάχιστα εμβρυακα στοιχεία δώσαμε χρόνο μια βδομάδα ακόμα αλλά στην βδομάδα που έπρεπε να ακούσουμε καρδούλα παλι τα ίδια τίποτα ! Απόξεση παλι! Επανήλθα αμέσως ! Ο γυναικολόγος μου μου είπε αμέσως να πάρω Σαλοσπίρ και σε πιθανή εγκυμοσυνη κάνουμε ενέσεις με βάση την εμπειρία του θεωρήσαμε πως αυτό ήταν ! Εγώ όμως δεν ηρεμούσα και έτσι πήγαμε στην Λευκου στη Θεσσαλονίκη και τα έψαξα όλα ! Είχα Πάει πριν σε μια άλλη αιματολόγο και μου είχε γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας είχα πληρώσει 80 γι αυτές που δεν γράφονται και 10 επίσκεψη για όσες γράφονταν βγήκα με δυο ετεροζυγιες! Η Λευκου τα έψαξε όλα και καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως συνεχίζω Σαλοσπίρ αν μείνω ενέσεις πρέπει από την πρώτη μερα καθυστέρησης να ξεκινήσω! Κάναμε και καρυοτυπο ζεύγους αλλά βγήκε καθαρός ! Τώρα ξεκινήσαμε προσπάθειες γιατί δεν μπορούσα να ηρεμήσω είχα γίνει υστερική.. δεν περνάει μερα που να μην το σκεφτώ !! Και δεν μπορώ με τίποτα βα ξεχάσω την ημέρα που ήμουν 22 χρόνων δεν ήξερα τι θα πει παλινδρόμηση και τα έμαθα όλα θέλοντας και μη !! Προσπαθώ να έχω δύναμη και πίστη ! 

Κορίτσι μ καλησπέρα θα σου πρότεινα να πάρεις τεστακια ωπρρηξιας που είναι οικονομίκα και να το καταλάβεις σίγουρα 

Κορίτσι μου είσαι τυχερή που πιάνεις εύκολα και που βρήκατε το πρόβλημα. Του χρόνου τέτοιο καιρό θα κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου. Είμαι σίγουρη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , P.L.L. είπε:

Με το καλό να κανεις τα παιδάκια σου και εσυ κοπέλα μου! Σύντομα θα είσαι πάλι έγκυος. Θα δεις. Μπορεί και αυτόν τον μήνα. Μετά την απόξεση λένε ότι η γυναικα είναι πολύ γόνιμη. Να βάλει και το χέρι του ο Θεός κι όλα να πανε καλα. 

Υποθετω πως δεν σου έδωσε εξετάσεις θρομβοφιλιας επειδή βρέθηκε η αιτία της αποβολής. Δεν σε βάζουν εύκολα να τις κανεις γιατί είναι παρα πολύ κοινή η αποβολή πρώτου τριμήνου και θεωρούν πως έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες η επόμενη εγκυμοσύνη να πάει εξαιρετικα από το να μην πάει καλά. Εγώ όμως επειδή είχα δυο απώλειες σκέφτομαι να τις κάνω έτσι κι αλλιώς. Περιμένω πρώτα να δω τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Έπρεπε ήδη να έχουν βγει. Κι εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο την έκανα την εξέταση. Σου άργησαν εσένα τα αποτελέσματα; Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω από εκεί να τα πάρω γιατί ο άντρας μου λέει πως του είπαν πως θα τα στείλουν με μεηλ. Εσυ πως τα πηρες; Εμενα στο Αλεξάνδρα είναι ο γιατρος μου. 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλα σου λογια και σου εύχομαι μεσα απο την καρδιά μου σύντομα να χαρίσεις αδερφάκι το μωράκι σου ! Εγω την απόξεση την εκανα στο Ιασώ απλα επειδή ο γιατρός που μου συστησαν και με ανέλαβε ήταν τόσο αναισθητος και ωφελιμιστής μου είπαν τα κορίτσια στο φόρουμ για το τμήμα Αποβολών στο Έλενα οπου εχω κάνει 1 ραντεβού και τώρα μαζεύω εξετάσεις .  Πάντως αξίζει να το ψάξεις απλα χρειάζεται υπομονή.  Για τον καρυοτυπο εμβρύου και σε εμένα έκαναν 1 μηνα να βγουν απο τον Πάγκαλο (τόσο περίπου κάνουν) αν και εγώ λόγω γιατρού τις πηρα μετα απο 1.5 μηνα στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ρούλα Γ. είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλα σου λογια και σου εύχομαι μεσα απο την καρδιά μου σύντομα να χαρίσεις αδερφάκι το μωράκι σου ! Εγω την απόξεση την εκανα στο Ιασώ απλα επειδή ο γιατρός που μου συστησαν και με ανέλαβε ήταν τόσο αναισθητος και ωφελιμιστής μου είπαν τα κορίτσια στο φόρουμ για το τμήμα Αποβολών στο Έλενα οπου εχω κάνει 1 ραντεβού και τώρα μαζεύω εξετάσεις .  Πάντως αξίζει να το ψάξεις απλα χρειάζεται υπομονή.  Για τον καρυοτυπο εμβρύου και σε εμένα έκαναν 1 μηνα να βγουν απο τον Πάγκαλο (τόσο περίπου κάνουν) αν και εγώ λόγω γιατρού τις πηρα μετα απο 1.5 μηνα στα χέρια μου

Το έχω ακούσει αυτό το τμημα στο Έλενα. Θέλω να δω τι θα γίνει στο Αλεξάνδρα και βλέπουμε. Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξαναπερασουμε βεβαια αυτό το πράγμα, καμία μας , και να κάνουμε χωρίς πρόβλημα τα μωράκια μας. 

Ελεγαν για τον καρυοτυπο ότι κανει έναν μήνα αλλά έπεσαν και γιορτές και λέω μήπως πήγε παραπάνω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sofm είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου λοιπόν στην πρώτη εγκυμοσυνη έμεινα καταλαθος απλά έχω σταθερό κύκλο και το κατάλαβα αμέσως δεν είχαμε σωστό διπλασιασμό χοριακης και δεν υπήρχαν εμβρυακα στοιχεία μόνο σάκος ενδομήτριος! Έκανα απόξεση ενώ περίμεναμε λίγο αλλά τίποτα! Είπαμε πως ήταν τυχαίο επανήλθα αμέσως με σταθερό κύκλο δεν επηρεάστηκε καθόλου ! Μετά αφησα λόγω ηλικίας να περάσουν δυο χρόνια καθώς ήμουν 22 τότε και μόλις το αποφασίσαμε μετά από δυο μήνες έμεινα με βοήθησαν τα hometest τεστακια ωορρηξιας το κατάλαβα με δυο μέρες καθυστέρηση έκανα χοριακη τεστ όλα καλά μέχρι που ενώ ο γυναικολόγος τοπ και τον εμπιστεύομαι με τυφλά μάτια είναι μακριά και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερονη εγώ άκουσα την εδώ γυναικολόγο και δεν πήρα (όχι ότι θα άλλαζε τίποτα) μια βδομάδα μετά ενώ ανέβαινε η χοριακη συνέχισε να ανεβαίνει αλλά δεν διπλασιαζοταν απλά ανέβαινε ! ( γενικά συμπτώματα είχα αμέσως και τις δυο φορές και το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή κ από αυτό ) έπειτα πήγαμε στην γιατρό είδαμε σάκο με ελάχιστα εμβρυακα στοιχεία δώσαμε χρόνο μια βδομάδα ακόμα αλλά στην βδομάδα που έπρεπε να ακούσουμε καρδούλα παλι τα ίδια τίποτα ! Απόξεση παλι! Επανήλθα αμέσως ! Ο γυναικολόγος μου μου είπε αμέσως να πάρω Σαλοσπίρ και σε πιθανή εγκυμοσυνη κάνουμε ενέσεις με βάση την εμπειρία του θεωρήσαμε πως αυτό ήταν ! Εγώ όμως δεν ηρεμούσα και έτσι πήγαμε στην Λευκου στη Θεσσαλονίκη και τα έψαξα όλα ! Είχα Πάει πριν σε μια άλλη αιματολόγο και μου είχε γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας είχα πληρώσει 80 γι αυτές που δεν γράφονται και 10 επίσκεψη για όσες γράφονταν βγήκα με δυο ετεροζυγιες! Η Λευκου τα έψαξε όλα και καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως συνεχίζω Σαλοσπίρ αν μείνω ενέσεις πρέπει από την πρώτη μερα καθυστέρησης να ξεκινήσω! Κάναμε και καρυοτυπο ζεύγους αλλά βγήκε καθαρός ! Τώρα ξεκινήσαμε προσπάθειες γιατί δεν μπορούσα να ηρεμήσω είχα γίνει υστερική.. δεν περνάει μερα που να μην το σκεφτώ !! Και δεν μπορώ με τίποτα βα ξεχάσω την ημέρα που ήμουν 22 χρόνων δεν ήξερα τι θα πει παλινδρόμηση και τα έμαθα όλα θέλοντας και μη !! Προσπαθώ να έχω δύναμη και πίστη ! 

Κορίτσι μ καλησπέρα θα σου πρότεινα να πάρεις τεστακια ωπρρηξιας που είναι οικονομίκα και να το καταλάβεις σίγουρα 

Ευχαριστώ πολύ!!ναι θέλω να πάρω τεστακια ωορηξιας 

ποια προτείνετε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου καλημέρα.. χθες ήταν μια δύσκολη μέρα με ναυτιες. Σήμερα κάπως καλύτερα.. Η ενδοκρινολογος μου άλλαξε την δοσολογία μου έβαλε πιο πολύ γιατί τραβάει το μωρό τώρα και το φυλλικο οξύ μου πέφτει βαρύ και περιμένω τον γυναικολόγο για να μου πει εάν θα το σταματήσω.. Εσύ τι κανείς?

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια!! Αυτά τα συμπτώματα είναι τοοοοσο όμορφα  :x 

@emylia μου κ εγώ τα hometest χρησιμοποιω κ μια χαρά με έχουν βολεψει!

Εγώ σήμερα κοριτσια ακολούθησα τον σύζυγο στην δουλειά , και δεν μου φτάνει η ταλαιπωρία που θα τραβήξω όλη μέρα ορθοστασία , έχω κ κάτι πονάκια χαμηλά από το πρωί .

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , EugenJen είπε:

Καλημερα κορίτσια!! Αυτά τα συμπτώματα είναι τοοοοσο όμορφα  :x 

@emylia μου κ εγώ τα hometest χρησιμοποιω κ μια χαρά με έχουν βολεψει!

Εγώ σήμερα κοριτσια ακολούθησα τον σύζυγο στην δουλειά , και δεν μου φτάνει η ταλαιπωρία που θα τραβήξω όλη μέρα ορθοστασία , έχω κ κάτι πονάκια χαμηλά από το πρωί .

Υπομονή κορίτσι μου!! Ελπίζω να μην ζοριστεις πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ εδώ δουλειά σήμερα!!

λοιπον θα πάω να τα πάρω και θα τα ξεκινήσω κιολας σημερα έχω έντονα πονάκια αριστερά και δεξιά όποτε πιστευω είμαι κοντα στην ωορηξια 9ημερα με μικρό κυκλο 26 ημερών εγώ!!

εντωμεταξυ ενώ έχω καθαρίσει 5 μέρες από την περίοδο τελείως σήμερα είδα αίμα στο σκούπισμα!!ολα τα κουλά τώρα που προσπαθούμε;;λέτε να έχει αιματακι η ωορηξια;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...