Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Κορίτσια μου θα σας στενοχωρήσω.. αν μιλάμε για το ίδιο επίδομα, γιατί έχω αρρωστουλια τα δίδυμα και είμαι άυπνη 3 μέρες, η αίτηση φεύγει αυτόματα μόλις γεννηθούν και δηλωθούν στο ληξιαρχείο. Όταν το οικογενειακό εισόδημα είναι πάνω από 40.000, η αίτηση απορρίπτεται αυτόματα. Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα παραπάνω, η Λίνα νομίζω, τα επίδομα είναι βοηθητικά για μεσαια- χαμηλά εισοδήματα. Με 75.000 ετήσιο εισόδημα, δε νομίζω ότι βγαίνει επίδομα. Εγώ με λίγο πάνω από 40.000 και δύο παιδιά, δεν δικαιούμαι όχι επίδομα, ούτε καν τα όρια του ΕΣΠΑ για βρεφικούς...

      περαστικά τους μωρέ τα ψυχακια 

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνη ς


Recommended Posts

Just now, ~Κική~ είπε:

Καλημέρα! Θυμάμαι όταν προσπαθούσα έκανα ακριβώς αυτό, όλη μέρα διάβαζα για συμπτώματα. Έφτασα σε σημείο τρελό από την εμμονή. Συμπτώματα δεν ένιωθα μάλλον δεν φανταζόμουν ότι είχα γτ μέρες πριν έρθει η περίοδος το καταλάβαινα. Και ας μου έλεγαν τα κορίτσια στο φόρουμ περίμενε εγώ ήμουν σίγουρη. Τις φορές που έμεινα το κατάλαβα επειδή δεν είχα σύμπτωμα περιόδου. Επίσης ήμουν τρελά ανυπομονη και έκανα τεστ έως και έξι μέρες πριν όπου σημειώνω είχε βγει θετικό. Θα σου πω για την τελευταία εγκυμοσύνη όπου απέκτησα το παιδί μου ότι εκτός από τα καφέ υγρά που είχα από την ημέρα που περίμενα μέχρι κ αρκετές μέρες δεν είχα τίποτα άλλο.Στις προηγούμενες δεν είχα ούτε αυτά. Οι ναυτιες κ οι εμετοι ήρθαν νομίζω μετά την όγδοη εβδομάδα. Είδα πως κάνεις διατροφή. Αρχικά κάνεις καλά για τον οργανισμό σου αλλά όσον αφορά την εγκυμοσύνη μην αγχώνεσαι. Έπιασα το μωρό όταν χαλάρωσα τελείως! Όταν ηρέμησα απόλαυσα τις διακοπές και τον έρωτα με τον άντρα μου.Γενικα έκανα τα πάντα. Έπινα κάπνιζα έτρωγα ότι να'ναι. Και με μια επαφή έγινε το πολυπόθητο. Οι ορμόνες μου το προηγούμενο διάστημα λόγω στρες και άγχους είχαν τρελαθεί και αυτός ήταν ο λόγος που δεν τα κατάφερνα. Όταν έχουμε άγχος ανεβάζουμε την προλακτινη μας. Ορμόνη που προετοιμάζει το γάλα του μωρού.Συνεπως δεν συλλαμβάνουμε εφόσον το σώμα λειτουργεί σαν σε εγκυμοσύνη. Γενικά ξερυθμιζεται η λειτουργία όλων αυτών. Θα ακούσετε να σας λένε δεν επηρεάζει τίποτα σε τίποτα. Δεν ισχύει για όλες! Κάποιες ναι τις επηρεάζουν. 

Απολαύστε τα πάντα και χαλαρώστε όσο μπορείτε γτ καταλαβαίνω απόλυτα την επιθυμία σας και την αγωνία που υπάρχει μέχρι το αποτέλεσμα. Ξεχάστε τα συμπτώματα μετά την ωορρηξια γτ δεν υπάρχουν. Ίσως λίγο πριν την περίοδο να νιώσετε την διαφορά αλλά δεν σας λέω την εμπειρία μου γτ δεν είναι απόλυτο πως θα το νιώσουν όλες. Και κάτι άλλο. Την τελευταία φορά που έμεινα επειδή διάβαζα παααρα πολύ τα πάντα ρώτησα τον γυναικολόγο μου και αμέσως μετά την ωορρηξια μου πήρα ουτροτζεσταν. Δύο την ημέρα πρωί βράδυ. Το έκανα για να βοηθήσω το ενδομητριο γτ όπως έχω ξανά πει είχα μένει ενδιάμεσα δύο φορές και στην εβδομάδα τα έχανα. Άσχετα από αυτό όμως ο γιατρός δεν μου το συνέστησε για αυτόν τον λόγο, μπορεί να το πάρει οποιαδήποτε χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα. Ρωτήστε τον γιατρό σας και αναλόγως πράττετε.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά θέλω να σας βοηθήσω όσο μπορώ. ❤️ Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με

Σε ευχαριστούμε πολύ για το υπέροχο σεντονακι (τα διάβασα δύο φορές για να είμαι σίγουρη ότι δε μου ξέφυγε τίποτα!!!)

Εχω πάρει ήδη την απόφαση πως αν αδιαθετησω,τον επόμενο μήνα θα πετάξω από πάνω μου κάθε άγχος με εμπρακτους τρόπους πχ στοπ στη θερμομετρηση!Ε με το μήνυμά σου μάλλον θα το αποχωριστώ το άγχος από τώρα που είμαι και στη φάση της αναμονής που περιμένω να δω τί έγινε!

Αυτό που λες για την προλακτίνη,τον προηγούμενο μήνα φορτιστηκα παααρααα πολύ με το θέμα της σύλληψης και μέχρι να μου έρθει περίοδος είχε πρηστει τόσο πολύ το στήθος μου,που είπα πάει!Μαζεύω γάλα!!!:shock:Δεν χωρούσε στα σουτιέν!Είχαν πεταχτεί φλεβες!Δεν μπορούσα όχι μπρούμυτα,ούτε πλάγια να κοιμηθώ!Δεν αντέχΑ να απλώσω κρέμα!Είχε λεπτυνει και το δέρμα!Επισης καθυστέρησε και μια βδομάδα σχεδόν!Ε μετα αδιαθετησα και ηρέμησα!Όμως το συνέδεσα τώρα με αυτό που είπες και μπορεί να έπαθα αυτό που λες!ΣΟΚ!

Τέρμα λοιπόν!Γιατί μάλλον προκαλούμε στον εαυτό μας αυτό που δε θέλουμε να μας συμβαίνει!

Σε ευχαριστώ πολύ Κική!Να είσαι γερή να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

  • Μου αρέσει 3

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Hliolousti said:

@Elenhkon @IOANNAGEN @EugenJenΣας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!Η αλήθεια είναι πως εγώ τον πρώτο μήνα είχα πειστεί πως είμαι έγκυος και εκ των υστέρων κατάλαβα πως τα συμπτώματα τα δημιουργούσα εγώ στον εαυτό μου!(πχ είχα ζαλάδες αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο καθώς έλιωνα στο ίντερνετ ώρες ατέλειωτες,ξεχνούσα και να φαω!!!) Για τέτοια ζουρλα μιλάμε!Ε είπα στον εαυτό μου πως τον άλλο μήνα κομμένα αυτά!

Έλα όμως που από τη μέρα της ωορρηξίας μου κ επειτα,παλι βρίσκω συμπτώματα,πάλι ψάχνω,πάλι αυτό σκέφτομαι μονίμως!Για να φανταστείτε είμαι στην 6η μέρα μετά την ωορρηξία και νιώθω λες και έχει περάσει καιροοοςςς από τότε!

Και έτσι,για να μην τρελαθώ που λέει και το άσμα,(και είναι και νωρις δηλαδη!) είπα να γίνω μέλος της ομάδας σας και να μοιράζομαι μαζί σας τους προβληματισμούς μου και το αντίθετο φυσικά!

Γιατί το μόνο που έχω καταφέρει με επιτυχία αυτό τον μήνα είναι ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΓΧΩΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ!Θέλω έστω ένας από τους δύο να είναι κουλ!!!!Και επειδή κι αυτός θέλει πολύ να έρθει ένα μωρό στη ζωή μας,θέλω να μην τον αγχωσω!

Εσείς όμως αγχωθηκατε από την αρχή αρχή; Ή μετά από κάποιους μήνες?Ρωτάω γιατί εγώ αγχώθηκα από τον πρώτο μήνα!

@Hliolousti Σαν ακούω εμένα, ίδια κατάσταση ακριβώς με εσένα. Κάθε φορά λέω θα χαλαρώσω αλλά οι δύο βδομάδες μέχρι τη καθυστέρηση μου φαίνεται αιώνας. Νομίζω ότι εμείς οι ίδιες τα δημιουργούμε αυτά τα συμπτώματα και επειδή το θέλουμε τόσο τα παρερμηνεύουμε. Το καλό είναι ότι δεν ήμαστε μόνες αλλά βρισκόμαστε όλες μαζί εδώ να τα συζητάμε. Εγώ από το άχγος μου και την εμμονή μου δημιούργησα αθελά μου  πρόβλημα και στον συντροφό μου και άντε μετα να ηρεμήσει.. Γιαυτό υπομονή ζήστε τη στιγμή και θα έρθει μόνο του!!

45 minutes ago, EugenJen said:

Καλημέρα κορίτσια!! Κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες! Έχω πάρα πολύ πρησμένο στήθος κ ποναει κ πάρα πολύ!Αυτό σίγουρα δεν είναι του μυαλού μου γιατί δεν χωράω στα σουτιέν μου :mrgreen: νιώθω που κ που πόνους περιόδου, γενικά είμαι έτοιμη για την ανεπιθύμητη,το μόνο διαφορετικο ειναι ότι πάντα 3-4 μέρες πριν έρθει έχω σταγονιτσες καφέ κ τώρα προς το παρόν τίποτα..

Αντε εύχομαι σε 1 βδομαδούλα να μας πεις τα ευχάριστα, στο εύχομαι ολόψυχα. Πόσες μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο σου πρήστηκε τόσο πολύ το στήθος?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, IOANNAGEN είπε:

@Hliolousti Σαν ακούω εμένα, ίδια κατάσταση ακριβώς με εσένα. Κάθε φορά λέω θα χαλαρώσω αλλά οι δύο βδομάδες μέχρι τη καθυστέρηση μου φαίνεται αιώνας. Νομίζω ότι εμείς οι ίδιες τα δημιουργούμε αυτά τα συμπτώματα και επειδή το θέλουμε τόσο τα παρερμηνεύουμε. Το καλό είναι ότι δεν ήμαστε μόνες αλλά βρισκόμαστε όλες μαζί εδώ να τα συζητάμε. Εγώ από το άχγος μου και την εμμονή μου δημιούργησα αθελά μου  πρόβλημα και στον συντροφό μου και άντε μετα να ηρεμήσει.. Γιαυτό υπομονή ζήστε τη στιγμή και θα έρθει μόνο του!!

Εγώ το πρόβλημα στον σύζυγο το δημιούργησα κάτι μήνες πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες!Και είναι ο λόγος που δεν ξεκινήσαμε από τότε,είναι γιατί θέλαμε τον χρόνο μας!

Εγώ βασικά ήθελα να μας έρθει η εγκυμοσύνη αβίαστα,χωρίς άγχος, χωρίς πολλές κουβέντες... επομένως τώρα μετά από αρκετό καιρό εκείνος έχει επανέλθει στην κανονικότητα,εγώ όμως ακόμα το παλεύω!Είναι δύσκολο να μαθαίνεις πως χαιδευες έστω και για λίγο μια "άδεια" κοιλιά ..Και με τις κουβέντες που κάνω από χθες μαζί σας κορίτσια είναι σε πολυυυ καλό δρόμο!

*το να νιώθεις πως δεν είσαι η μονη,δίνει δύναμη

*το να μπαίνεις στη θέση του παρηγορητη,δίνει υπερδύναμη!

Αυτά καταλαβαινω...Οπότε πάμε βρε κορίτσια να πέσουμε σαν ντόμινο η μία μετά την άλλη και να γεμίσουμε σπορακια στις κοιλίες και τις συζητήσεις μας!

 

πρίν από 50 λεπτά , EugenJen είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες! Έχω πάρα πολύ πρησμένο στήθος κ ποναει κ πάρα πολύ!Αυτό σίγουρα δεν είναι του μυαλού μου γιατί δεν χωράω στα σουτιέν μου :mrgreen: νιώθω που κ που πόνους περιόδου, γενικά είμαι έτοιμη για την ανεπιθύμητη,το μόνο διαφορετικο ειναι ότι πάντα 3-4 μέρες πριν έρθει έχω σταγονιτσες καφέ κ τώρα προς το παρόν τίποτα..

Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια με το καλό να διαβάσεις ένα θετικό τεστ συντομαααα!!!!

  • Μου αρέσει 3

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αβίαστα κυνηγάω αλλά ειδικά όταν ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς λόγω πολυκυστικών το άγχος είναι μονόδρομος! Αυτό το μήνα πάντως τον χάσαμε εμείς λόγω παρεξηγήσεως με τον άντρα μου. Κρίμα αυτά κάνει η πίεση και το άγχος :(((

Link to comment
Share on other sites

Just now, IOANNAGEN είπε:

Αυτό το αβίαστα κυνηγάω αλλά ειδικά όταν ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς λόγω πολυκυστικών το άγχος είναι μονόδρομος! Αυτό το μήνα πάντως τον χάσαμε εμείς λόγω παρεξηγήσεως με τον άντρα μου. Κρίμα αυτά κάνει η πίεση και το άγχος :(((

Νομίζω πως ίσως θα βοηθούσε μια κουβέντα τελειωτική επί του θέματος!Ξεκάθαρη!Ένιωσα έτσι και έπραξα ανάλογα,ήταν λάθος! ή Πιεστηκα,είναι λογικό,πολλά ζευγάρια το ζουν όλο αυτό,τα πετάμε μαζί στο παρελθόν και πάμε για μια νέα καθαρή αρχή!Τέλος...

Έτσι κάναμε κι εμεις,πήραμε τον χρόνο μας και όλα καλά!Μόνο με κουβέντα λύνονται όλα,όμως όχι με λόγια που ανακυκλώνονται! Ορθές, καθαρές,λυτρωτικές κουβέντες και πετάξτε το από πάνω σας!Θα φύγει το βάρος!Όταν επιδιώκουν και οι δύο την νέα αρχή και χαλαρωσουν όλα γίνονται!

Λογικό να σου προστίθεται ένα επιπλέον άγχος λόγω πολυκυστικων όμως είμαι σίγουρη πως σου έχουν πει πολλοί ότι δεν είναι λίγα τα παραδείγματα που με το ίδιο θέμα έμειναν σε ενδιαφέρουσα και όχι μόνο μια φορά...

Όλες κάτι κουβαλάμε!Αυτό είναι δεδομένο!Το θέμα είναι,με σύμμαχο πάντα τον γιατρό,να το παρακάμπτουμε και να προχωράμε μπροστά!:)Και τότε έρχονται τα θαυματακια και σε εμάς όπως και σε πολλές άλλες κοπέλες!

 

Just now, IOANNAGEN είπε:

Αυτό το αβίαστα κυνηγάω αλλά ειδικά όταν ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς λόγω πολυκυστικών το άγχος είναι μονόδρομος! Αυτό το μήνα πάντως τον χάσαμε εμείς λόγω παρεξηγήσεως με τον άντρα μου. Κρίμα αυτά κάνει η πίεση και το άγχος :(((

Επίσης,όταν κυνηγάμε κάτι,ποτέ δεν έρχεται αβίαστα!

Το αβίαστο,είναι το χαλαρό...το χωρίς προσπάθεια!

Κι αυτό θα έρθει από μόνο του μόλις χαλαρώσουμε επί της ουσίας και χωρίς να "κοροϊδεύουμε" τους εαυτούς μας παριστάνοντας ότι όλα είναι οκ..

  • Μου αρέσει 2

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hliolousti said:

Νομίζω πως ίσως θα βοηθούσε μια κουβέντα τελειωτική επί του θέματος!Ξεκάθαρη!Ένιωσα έτσι και έπραξα ανάλογα,ήταν λάθος! ή Πιεστηκα,είναι λογικό,πολλά ζευγάρια το ζουν όλο αυτό,τα πετάμε μαζί στο παρελθόν και πάμε για μια νέα καθαρή αρχή!Τέλος...

Έτσι κάναμε κι εμεις,πήραμε τον χρόνο μας και όλα καλά!Μόνο με κουβέντα λύνονται όλα,όμως όχι με λόγια που ανακυκλώνονται! Ορθές, καθαρές,λυτρωτικές κουβέντες και πετάξτε το από πάνω σας!Θα φύγει το βάρος!Όταν επιδιώκουν και οι δύο την νέα αρχή και χαλαρωσουν όλα γίνονται!

Λογικό να σου προστίθεται ένα επιπλέον άγχος λόγω πολυκυστικων όμως είμαι σίγουρη πως σου έχουν πει πολλοί ότι δεν είναι λίγα τα παραδείγματα που με το ίδιο θέμα έμειναν σε ενδιαφέρουσα και όχι μόνο μια φορά...

Όλες κάτι κουβαλάμε!Αυτό είναι δεδομένο!Το θέμα είναι,με σύμμαχο πάντα τον γιατρό,να το παρακάμπτουμε και να προχωράμε μπροστά!:)Και τότε έρχονται τα θαυματακια και σε εμάς όπως και σε πολλές άλλες κοπέλες!

 

Επίσης,όταν κυνηγάμε κάτι,ποτέ δεν έρχεται αβίαστα!

Το αβίαστο,είναι το χαλαρό...το χωρίς προσπάθεια!

Κι αυτό θα έρθει από μόνο του μόλις χαλαρώσουμε επί της ουσίας και χωρίς να "κοροϊδεύουμε" τους εαυτούς μας παριστάνοντας ότι όλα είναι οκ..

@Hliolousti Τι Ωραία που τα πες, ήδη νιώθω καλύτερα και έτοιμη να αρχίσω αυτή τη κουβέντα γιατί με το να προσπερνας τα προβλήματα μονό μπροστά σου θα τα φερεις πάλι. Κορίτσια μωράκια θα κάνουμε αλλά μην είναι αιτία να χαλιόμαστε και να δημιουργούμε προβλήματα στο σπίτι μας. Οσες τα καταφέρνετε μπράβο σας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@IOANNAGEN @Hliolousti Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου !οι άντρες μας τα βλέπουν τέλειως διαφορετικά τα πράγματα, και καλό είναι να παραμείνουν έτσι γιατί μετά δεν θα  χαλαρώσουμε ποτέ!Γενικά προσπαθώ να μην πιέζω να γίνονται επαφές σώνει και ντε , επειδή είμαστε κ οι δύο πνιγμένοι στην δουλειά και δεν θέλω  με τίποτα να περάσουμε στο άλλο άκρο του έλα να γίνει για την υποχρέωση.Το άγχος μου εμένα έρχεται τις εβδομάδες που είμαι στην αναμονή!!

Just now, IOANNAGEN είπε:

Αυτό το αβίαστα κυνηγάω αλλά ειδικά όταν ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς λόγω πολυκυστικών το άγχος είναι μονόδρομος! Αυτό το μήνα πάντως τον χάσαμε εμείς λόγω παρεξηγήσεως με τον άντρα μου. Κρίμα αυτά κάνει η πίεση και το άγχος :(((

να μην αγχώνεσαι λόγω πολυκυστικών ,πήρες την θεραπειούλα σου και όλα καλά θα πάνε.Κ εγώ έτυχε και τσακώθηκα καποια στιγμή πάνω στις γόνιμες , για άσχετο λόγο , και σκεφτόμουν πάει κ αυτός ο μήνας, κ σε πληροφορώ μου το είπε κ ο άντρας μου οτι επειδή έκανα μούτρα δεν έγινε περισσότερες φορές!όλα στο πρόγραμμα είναι κορίτσια και τα νεύρα κ οι τσακωμοί και οι αγάπες!έχουμε μπροστά μας καιρό και όλα θα γίνουν στην ώρα τους!εμείς πλέον το έχουμε κάνει αστείο με τον άντρα μου και γελάμε γιατί οι γόνιμες μου πέφτουν πάντα μέρες περίεργες που είναι δύσκολο να έχουμε όσες επαφές θέλουμε οπότε καταλήγουμε να έχουμε πιο πολλές επαφές τον υπόλοιπο μήνα εκτός γόνιμων..:mrgreen:

  • Μου αρέσει 3

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen said:

@IOANNAGEN @Hliolousti Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου !οι άντρες μας τα βλέπουν τέλειως διαφορετικά τα πράγματα, και καλό είναι να παραμείνουν έτσι γιατί μετά δεν θα  χαλαρώσουμε ποτέ!Γενικά προσπαθώ να μην πιέζω να γίνονται επαφές σώνει και ντε , επειδή είμαστε κ οι δύο πνιγμένοι στην δουλειά και δεν θέλω  με τίποτα να περάσουμε στο άλλο άκρο του έλα να γίνει για την υποχρέωση.Το άγχος μου εμένα έρχεται τις εβδομάδες που είμαι στην αναμονή!!

να μην αγχώνεσαι λόγω πολυκυστικών ,πήρες την θεραπειούλα σου και όλα καλά θα πάνε.Κ εγώ έτυχε και τσακώθηκα καποια στιγμή πάνω στις γόνιμες , για άσχετο λόγο , και σκεφτόμουν πάει κ αυτός ο μήνας, κ σε πληροφορώ μου το είπε κ ο άντρας μου οτι επειδή έκανα μούτρα δεν έγινε περισσότερες φορές!όλα στο πρόγραμμα είναι κορίτσια και τα νεύρα κ οι τσακωμοί και οι αγάπες!έχουμε μπροστά μας καιρό και όλα θα γίνουν στην ώρα τους!εμείς πλέον το έχουμε κάνει αστείο με τον άντρα μου και γελάμε γιατί οι γόνιμες μου πέφτουν πάντα μέρες περίεργες που είναι δύσκολο να έχουμε όσες επαφές θέλουμε οπότε καταλήγουμε να έχουμε πιο πολλές επαφές τον υπόλοιπο μήνα εκτός γόνιμων..:mrgreen:

@EugenJen Εχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι. Εφόσον έχετε επαφές και εκτός γόνιμων ημερών σημαίνει ότι το ευχαριστιέστε και δε το κάνετε από ανάγκη για τεκνοποίηση μόνο, για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό..

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα ... θα ηθελα να σας πω το θεμα μου μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με την γνωμη σας ...  δυστυχως εχω 3 βιοχημικες αποβολες με φυσικη συλληψη . θετικο τεστ μετα πολυ χαμηλα νουμερα χοριακων τα οποια δεν διπλασιαζονται και τις 3 φορες . εκανα ΟΛΕς τις εξετασεις και βγαινουν ολες καλες εκτος της ενδωμητριωσης . εκανα λαπαροσκοπηση και διακοπη περιοδο για 6 μηνες και μετα απο αυτο ειχα την 3η αποβολη . ( θρομβοφιλια μου ειπαν οτι εχω πολυ ηπια και οτι την επομενη φορα προληπτικα θα κανω αντιπικτικες ) . το σπερμα του συζηγου ειναι καλο και χωρις προβλημα στον κατακερματισμο .δεν μπορω να πειστω οτι ειναι τυχαια γεγονοτα και για αυτο θελω την γνωμη σας,,, ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολες μας με ενα γερο μωρο στην αγκαλια μας !!

Link to comment
Share on other sites

Just now, IOANNAGEN είπε:

@EugenJen Εχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι. Εφόσον έχετε επαφές και εκτός γόνιμων ημερών σημαίνει ότι το ευχαριστιέστε και δε το κάνετε από ανάγκη για τεκνοποίηση μόνο, για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό..

 

Eντάξει καλο είναι να πετυχαίνουμε και τις γόνιμες που κ που :mrgreen:  

 

  • Χαχα 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, μπιλακι είπε:

καλησπερα κοριτσια !ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα ... θα ηθελα να σας πω το θεμα μου μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με την γνωμη σας ...  δυστυχως εχω 3 βιοχημικες αποβολες με φυσικη συλληψη . θετικο τεστ μετα πολυ χαμηλα νουμερα χοριακων τα οποια δεν διπλασιαζονται και τις 3 φορες . εκανα ΟΛΕς τις εξετασεις και βγαινουν ολες καλες εκτος της ενδωμητριωσης . εκανα λαπαροσκοπηση και διακοπη περιοδο για 6 μηνες και μετα απο αυτο ειχα την 3η αποβολη . ( θρομβοφιλια μου ειπαν οτι εχω πολυ ηπια και οτι την επομενη φορα προληπτικα θα κανω αντιπικτικες ) . το σπερμα του συζηγου ειναι καλο και χωρις προβλημα στον κατακερματισμο .δεν μπορω να πειστω οτι ειναι τυχαια γεγονοτα και για αυτο θελω την γνωμη σας,,, ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολες μας με ενα γερο μωρο στην αγκαλια μας !!

Γεια σου μπιλακι!!!!

Αρχικά σου εύχομαι όλα αυτά που μας περιέγραψες να μείνουν σύντομα στο παρελθόν και να γίνεις γρήγορα μανούλα!

Από αυτά που γράφεις,θα ήθελα να σε ρωτήσω ο/η γιατρός σου τί αποφάνθηκε?

Δηλαδή μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις ο ίδιος τί συμπέρανε και τί σου πρότεινε?Μόνο τις αντιπηκτικες για προληψη?


Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti είπε:

Γεια σου μπιλακι!!!!

Αρχικά σου εύχομαι όλα αυτά που μας περιέγραψες να μείνουν σύντομα στο παρελθόν και να γίνεις γρήγορα μανούλα!

Από αυτά που γράφεις,θα ήθελα να σε ρωτήσω ο/η γιατρός σου τί αποφάνθηκε?

Δηλαδή μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις ο ίδιος τί συμπέρανε και τί σου πρότεινε?Μόνο τις αντιπηκτικες για προληψη?

καλησπερα !!! εκανα τα παντα απο εξετεσεις , ορμονες ,αμη , θρομβοφιλια , θυροειδη , αυτοανοσα ,σαλπιγγογραφια ολα !!επισης περιμενω αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο ζευγους ο γιατρος μου επιμενει οτι δεν υπαρχει θεμα και απλα ετυχαν και να μην ασχολουμε με τις βιοχημικες αποβολες.,οτι σε επομενη κυηση θα παρω ολο ''το πακετο '' δηλαδη προγεστερόνη . αντιπικτικα , κορτιζονι χαπακια και θελει να μου κανει κα ορο intralipids . τωρα παιρνω φιμαρα για κανω ενεσεις menopour για να κανω παραπανω αυγα και θα κανω και ενεση ovitrelle παλι για περισσοτερες πιθανοτητες ... παιρνω συνεχως φιλισιν και βιταμινη d γιατι εχω ελλειψη . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μπιλακι είπε:

καλησπερα !!! εκανα τα παντα απο εξετεσεις , ορμονες ,αμη , θρομβοφιλια , θυροειδη , αυτοανοσα ,σαλπιγγογραφια ολα !!επισης περιμενω αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο ζευγους ο γιατρος μου επιμενει οτι δεν υπαρχει θεμα και απλα ετυχαν και να μην ασχολουμε με τις βιοχημικες αποβολες.,οτι σε επομενη κυηση θα παρω ολο ''το πακετο '' δηλαδη προγεστερόνη . αντιπικτικα , κορτιζονι χαπακια και θελει να μου κανει κα ορο intralipids . τωρα παιρνω φιμαρα για κανω ενεσεις menopour για να κανω παραπανω αυγα και θα κανω και ενεση ovitrelle παλι για περισσοτερες πιθανοτητες ... παιρνω συνεχως φιλισιν και βιταμινη d γιατι εχω ελλειψη .

 

Α οκ!Άρα ξεκινάς με ένα συνονθύλευμα θεραπείας και θωρακιζεσαι!

Κοίτα,η γνώμη μου είναι πως εφόσον έκανες όλες τις εξετάσεις,γνωρίζεις τα πάντα και είσαι καλυμμένη!Αυτό είναι πολύ σημαντικό!

Έπειτα,εάν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου,επένδυσε ψυχολογικά σε αυτή τη θεραπεία-πακετο που ξεκίνησες και να είσαι αισιόδοξη!Πως την επόμενη φορά όλα θα είναι διαφορετικά γιατί υπάρχει πρόληψη!

Επίσης,μια γνωστή μου η πρώτη της εγκυμοσύνη ήταν βιοχημική και ο γιατρός της πρότεινε ψυχραιμία,έκανε έναν προγεννητικό,της είπε να το θεωρήσει τυχαίο γεγονός και προχωράει...Τώρα εάν της ξανασυμβεί θα πρέπει να το αντιμετωπίσει πιο σοβαρά!

Εσύ όμως τώρα ήδη το αντιμετωπίζεις!!

Είσαι ήδη στο επόμενο λεβελ!Οπότε είσαι πιο κοντά θεωρώ σε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη!:)και σου την εύχομαι με όλη μου την καρδιά!

  • Ευχαριστώ 1

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3028058290560561&id=783497581683321

Κορίτσια μεγάλη προσοχή! Μόλις χθες το διάβασα και δεν το γνώριζα όπως και πολλές γυναίκες που διάβασα στα σχόλια κάτω απ'το άρθρο. Πρόκειται για μια απαγορευμένη μέθοδο που λέγεται "Κριστελερ " που κάνουν την ώρα της γέννας στις γυναίκες. Ενημερωθείτε και εσείς όσες δεν το γνωρίζετε! Εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι πλέον δεν χρησιμοποιείτε και ότι έχει καταργηθεί αυτή η μέθοδος. Από την άλλη βέβαια μου είπε να μην αγχώνομαι διαβάζοντας διαφορά στο ίντερνετ και ότι ποτέ του ο ίδιος δεν έχει ακούσει για κάποιο άσχημο περιστατικό μέσω αυτής της μεθόδου. Αλλά βλέπω από σχόλια ότι έχει συμβεί σε πάρα πολλές γυναίκες που δεν το γνώριζαν και το συνειδητοποιούν τώρα. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μεγάλη προσοχή! Μόλις χθες το διάβασα και δεν το γνώριζα όπως και πολλές γυναίκες που διάβασα στα σχόλια κάτω απ'το άρθρο. Πρόκειται για μια απαγορευμένη μέθοδο που λέγεται "Κριστελερ " που κάνουν την ώρα της γέννας στις γυναίκες. Ενημερωθείτε και εσείς όσες δεν το γνωρίζετε! Εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι πλέον δεν χρησιμοποιείτε και ότι έχει καταργηθεί αυτή η μέθοδος. Από την άλλη βέβαια μου είπε να μην αγχώνομαι διαβάζοντας διαφορά στο ίντερνετ και ότι ποτέ του ο ίδιος δεν έχει ακούσει για κάποιο άσχημο περιστατικό μέσω αυτής της μεθόδου. Αλλά βλέπω από σχόλια ότι έχει συμβεί σε πάρα πολλές γυναίκες που δεν το γνώριζαν και το συνειδητοποιούν τώρα.

 

Άτιμη Κριστελερ
Δελτίο Τύπου 27/08 - Θάνατος γυναίκας στη γέννα από ιατρική κατάχρηση

Στις 16 Αυγούστου, στο νοσοκομείο Σλίβεν της Βουλγαρίας πέθανε η Ρενέτα Τόμοβα, στη γέννα του πρώτου της παιδιού, λόγω λανθασμένων ιατρικών πρακτικών.

Η Ρενέτα είχε μια καθ’όλα φυσιολογική εγκυμοσύνη, αλλά κατά τη διάρκεια του τοκετού υπέστη την απαγορευμένη πλέον,  μαιευτική πρακτική «Κριστέλερ». Η μέθοδος Κριστέλερ αποτελεί μια πρακτική πίεσης της μήτρας στην κοιλιά της γυναίκας, κατά τη διάρκεια της εξώθησης του μωρού, από τους επαγγελματίες υγείας. Το αποτέλεσμα της εφαρμογής αυτής της απαγορευμένης μαιευτικής μεθόδου ήταν να αιμορραγήσει και να πεθάνει 24 ώρες μετά. Η μέθοδος «Κριστέλερ» εφαρμόζεται σήμερα και στην Ελλάδα και μάλιστα εκτεταμένα.

Το παιδί γεννήθηκε με παράλυση του δεξιού χεριού και εγκεφαλικές αλλοιώσεις και μεταφέρθηκε σε κλινική στη Σόφια.

Μετά τον τοκετό, η Ρενέτα ανέφερε στον άντρα της ότι πονούσαν τα πλευρά της γιατί «οι γιατροί χοροπηδούσαν πάνω στην κοιλιά της». Γυναίκες που γεννούσαν δίπλα της αναφέρουν ότι την άκουγαν να κλαίει και να φωνάζει στους γιατρους να σταματήσουν. Όπως αναφέρεται, κάποιοι γιατροί βγήκαν από την αίθουσα τοκετού για να ενημερώσουν τις υπόλοιπες επίτοκες ότι η γέννα είναι δύσκολη, αλλά παρόλα αυτά, όλα βαίνουν καλώς...  όμως οι φωνές της Ρενέτα συνεχίστηκαν.

Ο χειρισμός «Κριστέλερ» είναι μια δυνητικά επικίνδυνη μαιευτική πρακτική που χρησιμοποιείται εκτεταμενα σε πολλές χώρες και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας τον απαγόρεψε στις οδηγίες του την εφαρμογή του (http://www.who.int/reproductivehealth/publications/intrapartum-care-guidelines/en/). Η πίεση που ασκείται στη μήτρα μπορεί να προκαλέσει πολλαπλές ρήξεις και ακατάσχετη αιμορραγία, με σοβαρές επιπτώσεις για τη μητέρα και το παιδί, ακόμη και θάνατο.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία, αλλά οι καταγγελίες γυναικών και η εμπειρία των επαγγελματιών υγείας καταγράφουν μια ιδιαίτερα εκτεταμένη χρήση της απαγορευμένης πρακτικής. Μάλιστα, το Παρατηρητήριο Μαιευτικής Βίας έλαβε καταγγελία από 27χρονη γυναίκα που υπέστη μεγάλης διαρκείας χειρισμό «Κριστέλερ» τον περασμένο Απρίλιο σε δημόσιο νοσοκομείο με αποτέλεσμα να καταλήξει το παιδί της. Επίσης, το Μάιο επίτοκος σε δημόσιο νοσοκομείο υπέστη το χειρισμό παρότι ζητούσε από τους επαγγελματίες υγείας να σταματήσουν. Σε συνδυασμό με άλλες παρεμβατικές πρακτικές (πρόκληση τοκετού, ακινησία, βεντούζα κ.α.) το αποτέλεσμα ήταν το νεογνό να παραμείνει στην μονάδα εντατικής φροντίδας νεογνών για ενάμιση μήνα με άγνωστα ακόμη εγκεφαλικά προβλήματα.

«Πρόκειται για απαρχαιωμένη και επικίνδυνη πρακτική που θέτει τη γυναίκα και το παιδί σε κίνδυνο. Δεν καταγράφεται ποτέ στον ιατρικό φάκελο καθώς είναι ευρέως γνωστό ότι οι γυναίκες μπορούν να κινηθούν μετά νομικά. Η πρακτική πρέπει να καταργηθεί στην Ελλάδα και να αναγνωριστεί, μαζί με όσες άλλες, ως μαιευτική βία στην χώρα μας».

Το Παρατηρητήριο Μαιευτικής Βίας καλεί όσες γυναίκες έχουν υποστεί αυτή την πρακτική να το ενημερώσουν. 

Στοιχεία επικοινωνίας
[email protected]
Facebook: Παρατηρητήριο Μαιευτικής Βίας Ελλάδας

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3028058290560561&id=783497581683321

  • Λυπημένη/-ος 3

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...