Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Συνεχομενες αποβολες και ανεξηγητη υπογονιμοτητα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια αν καποια απο εσας ειχε παρομοια ιστορια με εμενα. Δυστυχως μεχρι στιγμης εχω 3 αποβολες. Ολες οι εγκυμοσυνες εγιναν μετα απο εξωσωματικη λογω χαμηλης κινητικοτητας σπερματος και υψηλου dfi σπερματος 33% του συζυγου. Την τελευταια φορα η προσπαθεια μου απεβη ακαρπη γιατι ενω τα εμβρυα πηγαιναν εξαιρετικα εως την 4η μερα την 6 ειχαν σταματησει. Ο γιατρος ξαφνικα για αυτη την αποτυχια του την αιτιολογησε οτι φταει το σπερμα του συζυγου που σταματαει την αναπτυξη των εμβρυων λογω ενος πολυ μικρου ποσοστου μωσαικισμου που βρεθηκε στο dna του σπερματος του 5%. Υπαρχει καποιος που να ειδικευεται σε αυτα? Γνωριζεται καποιον γενετιστη? Εχετε ακουσει κατι αναλογο? Αν γνωριζετε το οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο. Ευχαριστω προσπαθουμε 4 χρονια τωρα και εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, JO15 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια αν καποια απο εσας ειχε παρομοια ιστορια με εμενα. Δυστυχως μεχρι στιγμης εχω 3 αποβολες. Ολες οι εγκυμοσυνες εγιναν μετα απο εξωσωματικη λογω χαμηλης κινητικοτητας σπερματος και υψηλου dfi σπερματος 33% του συζυγου. Την τελευταια φορα η προσπαθεια μου απεβη ακαρπη γιατι ενω τα εμβρυα πηγαιναν εξαιρετικα εως την 4η μερα την 6 ειχαν σταματησει. Ο γιατρος ξαφνικα για αυτη την αποτυχια του την αιτιολογησε οτι φταει το σπερμα του συζυγου που σταματαει την αναπτυξη των εμβρυων λογω ενος πολυ μικρου ποσοστου μωσαικισμου που βρεθηκε στο dna του σπερματος του 5%. Υπαρχει καποιος που να ειδικευεται σε αυτα? Γνωριζεται καποιον γενετιστη? Εχετε ακουσει κατι αναλογο? Αν γνωριζετε το οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο. Ευχαριστω προσπαθουμε 4 χρονια τωρα και εχω απελπιστει

Καλα λόγια ακούγονται για Παγκαλο, κοντογιαννη και Καναβάκη. 

Εχω πολυ καλη φιλη που ειχε 4 παλινδρομες κυησεις και τωρα το μπεμπακι της ειναι στον δρόμο, σε λιγότερο απο δυο μηνες θα γίνει μανούλα.

 Οπλισου με δυναμη και ξαναπροσπάθησε, ψαξτο και με τους γενετιστές βεβαια. Για κάρυοτυπο έστειλες;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, JO15 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια αν καποια απο εσας ειχε παρομοια ιστορια με εμενα. Δυστυχως μεχρι στιγμης εχω 3 αποβολες. Ολες οι εγκυμοσυνες εγιναν μετα απο εξωσωματικη λογω χαμηλης κινητικοτητας σπερματος και υψηλου dfi σπερματος 33% του συζυγου. Την τελευταια φορα η προσπαθεια μου απεβη ακαρπη γιατι ενω τα εμβρυα πηγαιναν εξαιρετικα εως την 4η μερα την 6 ειχαν σταματησει. Ο γιατρος ξαφνικα για αυτη την αποτυχια του την αιτιολογησε οτι φταει το σπερμα του συζυγου που σταματαει την αναπτυξη των εμβρυων λογω ενος πολυ μικρου ποσοστου μωσαικισμου που βρεθηκε στο dna του σπερματος του 5%. Υπαρχει καποιος που να ειδικευεται σε αυτα? Γνωριζεται καποιον γενετιστη? Εχετε ακουσει κατι αναλογο? Αν γνωριζετε το οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο. Ευχαριστω προσπαθουμε 4 χρονια τωρα και εχω απελπιστει

Καλησπέρα 

λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου ! Είχα 1 παλλινδρομη , μια διακοπή λόγω συνδρόμου και μια μυλη κύηση , γενικώς κυήσεις με χρωμοσωματικες ανωμαλίες . Επίσης ένα προεμφυτευτικο που έληξε άδοξα με έμβρυα επίσης με ανωμαλίες . Έκανα τελικά φυσιολογικά ένα υγιέστατο κοριτσάκι . Είχαν γίνει όλες οι εξετάσεις , δεν είχε βρεθεί τίποτα . Ούτε σε μένα ούτε στον σύζυγο . 

Αρχικα στις τρεις αποβολές σου εξετάσατε τα έμβρυα ; αν ναι βρήκατε κάτι ;

γραφεις ότι βρέθηκε μωσαικισμος στον σπερμα του συζύγου .. ο Καρυτυπος ζεύγους είναι φυσιολόγικος ; 

θα συμβουλευτείς γενετιστή προσωπικά συνάντησα τον Παγκάλο και την Φλωρεντιν εξαιρετικοί και οι δυο . 

Ηδη αναφέρθηκαν και άλλοι που επίσης ακούγονται πολύ θετικά σχόλια . 

Οι ηλικίες σας ; 

 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

@JO15Εγώ έχω να σε παραπέμψω στο Τμήμα καθ᾽έξιν αποβολών του Έλενα και μάλιστα σαν strong recommendation. Δε γνωρίζω τίποτα για γενετιστές που σου είπαν οι κοπέλες πιο πάνω, αλλά εγω θα έκανα τα εξής: Θα έκανα ένα διάλειμα από προσπάθειες και πρώτον, θα έκλεινα ραντεβού στο Έλενα. Το κλείνεις από το 1535, αλλά λόγω τεχνικής αστοχίας, πρέπει να μπαίνεις κάθε μέρα στην εφαρμογή για να προλάβεις μόλις ανοίξουν οι επόμενοι μήνες (τώρα δεν σε αφήνει να κλείσεις από Δεκέμβρη και μετά). Δεύτερον, εφόσον υπάρχει επιβεβαιωμένο θέμα στο σπέρμα, θα πήγαινα σε ουρολόγο με εξειδίκευση σε ανδρολογικά θέματα. Το σπέρμα πολλές φορές φτιάχνει, ακόμα και το dfi. Συστήνω ανεπιφύλακτα τον κο. Ασβέστη. (Κλασικά, τα κέντρα εξωσωματικής, δε διώχνουν κανέναν. Ξεκινάνε με δεδομένο ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν σε παραπέμπουν να δεις αν μπορεί να το διορθώσεις. Αλλά τι γίνεται αν διοεθώνοντας το πρόβλημα, δεν τους χρειάζεσαι πια;) Τρίτον, θα πήγαινα σε κάποιον γενετιστή από αυτούς που έγραψαν πιο πάνω. Για τα 2 πρώτα μπορώ να σου πω πολλά, αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Σημαντικό: στο Έλενα θα σου πάρουν όλο το ιστορικό, θα σου κάνουν ερωτήσεις για θέματα που ούτε φαντάζεσαι ότι έχουν σχέση (π.χ. αν βάφεις τα νύχια και τα μαλλιά σου) και θα κάνεις εκεί δωρεάν όλο τον έλεγχο. Ο οποίος περιέχει πολλές εξετάσεις διάφορων ειδικοτήτων. Ίσως και γενετικής, δε θυμάμαι, εγώ όταν πήγα εκεί τα είχα κάνει ήδη σχεδόν όλα ιδιωτικά. Αλλά από γενετικά, είχα κάνει μόνο καρυότυπο ζεύγους. Ίσως ενα τηλέφωνο στο Έλενα να σου λύσει την απορία αν χρειάζεται να επισκεφθείς ιδιωτικά γενετιστή ή αν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις του στο πακέτο τους. Δεδομένου ότι ο έλεγχος αν τον κάνεις ιδιωτικά είναι ακριβός. Τον ουρολόγο θα σου έλεγα να τον επισκεφθείς έτσι κι αλλιώς. 

Γράφω στο forum μόνο όταν έχω κάτι σοβαρό να πω από τη δική μου μακρά εμπειρία και τα 2 πρώτα που σου έγραψα είναι strong recommendations. Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου για ο,τιδήποτε μπορώ να σε βοηθήσω. Καλή επιτυχία στη διερεύνησή σου. 

Σημαντικό ξαναβλέποντας το post σου:  το σπέρμα πολύ συχνά φτιάχνει με τα κατάλληλα θεραπευτικά πρωτόκολλα. Προσωπικά το είδα να γίνεται. Πιστεύω ισχυρά, χωρίς να γνωρίζω τις υπόλοιπες παραμέτρους σας, ότι ίσως να μην χρειαζόταν να πάτε εκ των προτέρων σε εξωσωματική. Ανεπιφύλακτα συστήνω επίσκεψη σε σωστό ουρολόγο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2019 at 12:40 ΠΜ, JO15 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια αν καποια απο εσας ειχε παρομοια ιστορια με εμενα. Δυστυχως μεχρι στιγμης εχω 3 αποβολες. Ολες οι εγκυμοσυνες εγιναν μετα απο εξωσωματικη λογω χαμηλης κινητικοτητας σπερματος και υψηλου dfi σπερματος 33% του συζυγου. Την τελευταια φορα η προσπαθεια μου απεβη ακαρπη γιατι ενω τα εμβρυα πηγαιναν εξαιρετικα εως την 4η μερα την 6 ειχαν σταματησει. Ο γιατρος ξαφνικα για αυτη την αποτυχια του την αιτιολογησε οτι φταει το σπερμα του συζυγου που σταματαει την αναπτυξη των εμβρυων λογω ενος πολυ μικρου ποσοστου μωσαικισμου που βρεθηκε στο dna του σπερματος του 5%. Υπαρχει καποιος που να ειδικευεται σε αυτα? Γνωριζεται καποιον γενετιστη? Εχετε ακουσει κατι αναλογο? Αν γνωριζετε το οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο. Ευχαριστω προσπαθουμε 4 χρονια τωρα και εχω απελπιστει

Ηθελα να σου γραψω για να παρεις κουραγιο.Ειχα 4 αποβολες πρωτου τριμηνου μεσα σε 6 χρονια.Ολες απο φυσιολογικη συλληψη καναμε ολες τις εξετασεις.Κακη μορφολογια σπερματος 1%.dfi 28%.Ωσπου καναμε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο απο τα 5 εμβρυα τα 3 ηταν καλα.Βαλαμε 1 δεν επιασε.Την δευτερη φορα βαλαμε τα αλλα 2 επιασε το 1.Αυτην την φορα που σου γραφω χτες σαραντησε ο μπεμπακος μου.Αυτο που θελω να σου πω ξερω τον πονο που κουβαλας ομως μην τα παρατας.Πιστευα οτι δεν θα τα καταφερω ποτε.Ακομα δεν το πιστευω οτι ειναι δικος μου.Μολις τον πηρα αγκαλια οταν γεννησα ενιωσα οτι αξιζε ολη η ταλαιπωρια που περασα.Ισως να ειναι ο προεμφυτευτικος η λυση σας κοιταξε το.Μια μεγαλη αγκαλια απο μενα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/11/2019 at 12:40 ΠΜ, JO15 είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Θα ηθελα την βοηθεια αν καποια απο εσας ειχε παρομοια ιστορια με εμενα. Δυστυχως μεχρι στιγμης εχω 3 αποβολες. Ολες οι εγκυμοσυνες εγιναν μετα απο εξωσωματικη λογω χαμηλης κινητικοτητας σπερματος και υψηλου dfi σπερματος 33% του συζυγου. Την τελευταια φορα η προσπαθεια μου απεβη ακαρπη γιατι ενω τα εμβρυα πηγαιναν εξαιρετικα εως την 4η μερα την 6 ειχαν σταματησει. Ο γιατρος ξαφνικα για αυτη την αποτυχια του την αιτιολογησε οτι φταει το σπερμα του συζυγου που σταματαει την αναπτυξη των εμβρυων λογω ενος πολυ μικρου ποσοστου μωσαικισμου που βρεθηκε στο dna του σπερματος του 5%. Υπαρχει καποιος που να ειδικευεται σε αυτα? Γνωριζεται καποιον γενετιστη? Εχετε ακουσει κατι αναλογο? Αν γνωριζετε το οτιδηποτε θα μου ηταν χρησιμο. Ευχαριστω προσπαθουμε 4 χρονια τωρα και εχω απελπιστει

Καλησπέρα και εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα. Δεν αναφέρεις την ηλικία σου αλλά υπάρχει περίπτωση να μην οφείλεται όλο το πρόβλημα στο σπέρμα αλλά να συμβάλλουν σε αυτό και τα δικά σου ωάρια. Η διαφορά είναι ότι στην περίπτωση των ωαρίων δεν υπάρχει εξέταση όπως με το σπέρμα για να δει κανείς τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Η ποιότητα των εμβρύων που δημιουργούνται όμως αποτελεί γενικά μία σημαντική ένδειξη. Όπως ανέφερε κάποια φίλη το dfi μπορεί να πέσει με συμπληρώματα αλλά το σημαντικότερο είναι αν καπνίζει να κόψει το κάπνισμα. Έχοντας αρκετή εμπειρία από παλίνδρομες θα σου πω αυτό που είπε και η @Dwro. Επειδή όταν έχεις τρεις αποβολές είναι ριψοκίνδυνο να ξαναπροσπαθήσεις στα «τυφλά», ψάξτε καλά το ενδεχόμενο του προεμφυτευτικού ελέγχου γιατί μπορεί να σας γλιτώσει από επιπλέον ταλαιπωρία. Εύχομαι καλή τύχη για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

@JO15Άκου, θα το ξαναπώ, επειδή το θεωρώ σημαντικό. Αν πας στο Έλενα για να να διερευνήσεις τα αίτια των αποβολών ή της ανεξήγητης υπογονιμότητας, θα σου πάρουν ένα πολύ αναλυτικό ιστορικό (κρατάει 1 ώρα το 1ο ραντεβού). Όντως, η ποιότητα των ωαρίων δε μετράται με δείκτες, αλλά υπάρχουν ανασταλτικοί παράγοντες για την καλή ποιότητα και όλα αυτά προκύπτουν επαγωγικά με πολλές ερωτήσεις που σου κάνουν. Π.χ. σε ρωτάνε αν βάφεις να νύχια και τα μαλλιά σου, σε ποια ηλικία πέρασε η μητέρα σου στην εμμηνόπαυση, τι δουλειά  κάνεις, αν έχεις κάποιο χόμπυ π.χ. ζωγραφική που έχει σχέση με χημικά. Το κάπνισμα είναι τοξικό και επηρεάζει όχι μόνο τον άντρα, αλλά τη γυναίκα. Γενικά επιμένουν πολύ κάποιο γιατροί να τονίζουν για τα τοξικά. Επίσης, ο γυναικολόγος/ειδικός γονιμότητας που έχω τώρα μου ανέφερε ότι η ΑΜΗ είναι μία ένδειξη και για την ποιότητα των ωαρίων, που όμως, εκείνος υποστηρίζει (αντίθετα με όσα έγραψα παραπάνω) ότι είναι γενετικά προκαθορισμένη. Από την άλλη, επιμένει να λέει να αποφεύγουμε τα τοξικά, οπότε έχω κι εγώ μπερδευτεί...

Επειδή στις περισσότερες ερωτήσεις όταν πήγα στο Έλενα απαντούσα όχι (ούτε τα μαλλιά μου δεν βάφω), δεν σταθήκαμε εκεί και δεν πήρα κάποιο feedback. Εμένα όμως μου είπαν ότι και οι 2 είμαστε πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή και αυτό μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο.

Επίσης, όπως έγραψα πριν λίγο σε άλλο θέμα, η ποιότητα των ωαρίων είναι και θέμα ενδοκρινολογικό. Δείτε τι έγραψα για τις καμπύλες διαβήτη και ινσουλίνης.

Συμφωνώ να μην προσπαθήσεις στα τυφλά, αλλά εγώ δεν θα πήγαινα καν σε επόμενη εξωσωματική αν δεν ψαχτώ καλά. Ίσως είναι θέμα γενετικής, ίσως και όχι...Δυστυχώς τα ραντεβού στο Έλενα είναι ένα πρόβλημα...Ένα κριτήριο είναι το πόσο σε πιέζει ο χρόνος, δηλαδή η ηλικία και η ΑΜΗ σου.

Επίσης, food for thought: Η κινέζικη ιατρική διατείνεται ότι με αλλαγή τρόπου ζωής (ύπνος, διατροφή, βότανα) μπορεί να βελτιώσει και την ποιότητα των ωαρίων. Αν βέβαια κάποιος καταλήξει ότι μάλλον ευθύνεται αυτό. Συγγενικό μου πρόσωπο απορρίφθηκε στη χώρα που ζει για εξωσωματική και κατάφερε να αντιστρέψει την κατάστασή της (είχε χαμηλή AMH) με κινέζικη ιατρική. Και στα 40 της έμεινε φυσιολογικά έγκυος και γέννησε, επίσης φυσιολογικά, ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...